Ηλίας Παπαθεοδώρου

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 02:35

βρε συμφωνω οτι παιζουμε πολυ κατω απο τις δυνατοτητες μας, απλα και στο ποδοσφαιρο οσον αφορα στο θεαμα και στο μπασκετ πιο πολυ στα αποτελεσματα ξεκινησαμε σχετικα ασχημα, οπως και περυσι σε γενικες γραμμες...και οι δυο προπονητες εδειξαν οτι μπορουν να προσφερουν και θεαμα και να φερουν αποτελεσματα, για αυτο μου κανει εντυπωση που στη μια περιπτωση κανεις υπομονη και πιστευεις οτι θα βελτιωθουμε και στην αλλη εισαι πολυ πιο απαιτητικος...
Ksenitemenos4
 
Δημοσιεύσεις: 2739
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 23:21

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 04:17

Φιλε μου, ο ενας εχει το καλυτερο και πληρεστερο ροστερ της ιστοριας μας με τρελο μπατζετ και ο αλλος κανει θαυματα με ενα απο τα μικροτερα της ιστοριας μας. Για αυτο ειμαι πιο απαιτητικος στο ποδοσφαιρο νοεμβριο μηνα.
Dimg4
 

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό hellrider » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 08:40

Είμαι κι εγω ενας απο αυτους που εκαναν κωλοτουμπα περυσι με τον κοουτς και μου φαινεται θα κανω και φετος!!!
Ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει με αυτον τον ανθρωπο.......η ομαδα ξεκινα καθε χρονο ΚΑΚΙΣΤΑ και μετα αλλαζει ΕΝΤΕΛΩΣ!
Τι να πω; Οπως εγραψε και καποιος πιο πανω εμαθε ακομα και τον τεπιτς να σουταρει!!!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 11:43

είμαι ένας από αυτούς που ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ ούτε και θα κάνουν ποτέ, πλήν πολύ συγκεκριμένων περιπτώσεων τις οποίες ακόμα και τώρα δεν μπορώ να εξηγήσω (ΜΠΟΡΩ δλδ γιατί τα συγκεκριμένα παιδιά προφανώς δουλεύουν σαν τρελοί από το πρωί έως το βράδυ): π.x. Παπανικολάου στο NBA τον οποίο δε θεωρώ καλύτερο παίκτη ούτε καν από τον Jamal Jones, ή ξερω γω η παρουσία του Πρίντεζη στη Μάλαγα με έκανε να πιστέψω οτι πρόκειται για έναν παίκτη ο οποίος δε θα παίξει καν σε μεγάλη ομάδα στην ευρώπη ποτέ και αυτός έγινε ο έλληνας berry κλπ.

για πρoπονητές και εκεί είχα για κάποιους προβληματισμούς, ας πούμε ο αγγέλου ο οποίος έχει θητεύσει σε έναν άνθρωπο που έβαλε πολλά πράγματα όσον αφορά την επίθεση στο ευρωπαικό μπάσκετ, δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάνει ομάδες που στηρίζονται σε 1-2 εισαγωγικά συστήματα και απο εκει και πέρα pick@roll, pass the ball and shoot με αποτέλεσμα ο άρης (όσο και κοντό ρόστερ και να έχει) να μην μπορεί να βάλει πάνω από 60 πόντους εν έτει 2018. Ούτε είχα καταλάβει όταν ο Πεδουλάκης ήταν στον ΠΑΟΚ οτι είναι τόσο έξυπνος κόουτς. Αλλά επειδή αυτό είναι το επάγγελμά μου βασικά, βγάζω ένα συμπέρασμα μόνο από τα δεδομένα που έχω εκείνη τη στιγμή. Προφανώς και ήταν έξυπνος ο Πεδουλάκης και στον ΠΑΟΚ, απλά εγώ δεν το είδα. Δεν είπα όμως τότε και τί χαζός είναι αυτός και τώρα κάνω κωλοτούμπα.

και τελειώνω με κάτι που έχω ξαναπεί και περιμένω απάντηση από κάποιον αλλά προφανώς ή συμφωνούν με αυτό που λέω ή διαφωνούν και δεν μπορούν να απαντήσουν σε αυτό που ρωτάω. Και θα δώσω το παράδειγμα με τον Παπ γιατί είμαστε στο εν λόγω τόπικ (αντίστοιχες ερωτήσεις μπορώ να κάνω για Λουτσέσκου και για οποιονδήποτε):
ο Παπ φέρνει τον Dillard στον άσσο και δεν έχει καθαρό 2, είμαστε τσίρκο και ΕΓΩ ΚΡΑΖΩ. ο Παπ διώνχνει τον Dillard φέρνει Goss-Petteway και η ομάδα πάει πετώντας. Αυτό λέγεται ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ από ΕΜΕΝΑ?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό hellrider » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 13:53

Οχι δεν λεγεται κωλοτουμπα ΑΛΛΑ :
1ον τις αλλαγες και την κυριολεκτικη ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ της ομαδας αυτος την χρεωνεται
2ον για περυσι οκ και καταλαβαινω απολυτα το τι λες......φετος;μην μου πεις οτι το αρχικο χαλι και η σαφως καλυτερη πλεον εικονα πως οφειλεται στην αλλαγη του "κακου" Pope με τον "παικταρα" Tepic.

Σαφως ειναι και θεμα επιλογων ΑΛΛΑ οι μεταμορφωσεις ΚΑΘΕ χρονο πλεον ειναι πολυ μεγαλες......κατι αλλο συμβαινει το οποιο δεν μπορω να αντιληφθω ακριβως......κατι συμβαινει με το ψυχολογικο κομματι αλλα δεν ξερω ακριβως...... για παραδειγμα η μεταμορφωση περυσι ξεκινησε με την νικη στον ποντο μεσα στο παλε επι του συμπολιτη.....φετος επισης με 2 νικες στον ποντο με Ναντερ και ΑΕκουλα! Συμπτωση;
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 14:06

hellrider έγραψε:Είμαι κι εγω ενας απο αυτους που εκαναν κωλοτουμπα περυσι με τον κοουτς και μου φαινεται θα κανω και φετος!!!
Ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει με αυτον τον ανθρωπο.......η ομαδα ξεκινα καθε χρονο ΚΑΚΙΣΤΑ και μετα αλλαζει ΕΝΤΕΛΩΣ!
Τι να πω; Οπως εγραψε και καποιος πιο πανω εμαθε ακομα και τον τεπιτς να σουταρει!!!


Ρε ουτε να τρολαρουμε δε μπορουμε πια. :o Που παει αυτος ο κοσμος Μανι μου?
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 14:08

Εκεί που του αξίζει μάλλον :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 14:55

είναι άλλο να προσπαθήσεις να κατανοήσεις και να σχολιάσεις την εικόνα (και την αλλαγή της πρός το καλύτερο) μιας ομάδας και άλλο να λές στον άλλον (όχι εσύ) την κλασσική μαλακία περί κωλοτούμπας. Φυσικά αυτός χρεώνεται τις αλλαγές στο ρόστερ και φυσικά σε αυτόν αξίζουν τα μπράβο. Αλλά όχι οτι εγώ (ο οποιοσδήποτε εγώ) είμαι κωλοτούμπας όταν αλλάζεις όλη την αρχική φιλοσοφία της ομάδας για να πετύχεις...

αν θές λοιπόν να το προπαθήσουμε να το κατανοήσουμε, τα δεδομένα είναι αυτά:
1. ο σχεδιασμός μιας ομάδας στην επίθεση στηρίζεται στο 1 (σε όλα τα γκαρντ που έχουν τη μπαλα στα χέρια και δημιουργούν) και στο 5 (σε όλους τους ψηλούς που μπορούν να δημιουργήσουν ή να σκοράρουν με πλάτη). οι παίκτες που διάλεξε και πέρυσι και φέτος (στην αρχή τουλάχιστον) δεν είναι αυτοί που θα σε αφήσουν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. ούτε το post-up παιχνίδι του Moreira είναι κάτ ιδιαίτερο, ούτε τα guards Μας είναι ιδιαίτερα δημιουργικά (μιλάω για τα ΔΥΣΚΟΛΑ ματς) στο διάβασμα ενός κεντρικού pick που 8 στις 10 περιπτώσεις είναι το εισαγωγιμό μας σύστημα στην επίθεση.
2. Στην άμυνα φέτος δεν έχεις τις σταθερές που είχες πέρυσι (κατσίβελη-jones) συνεπώς ψάχνεσαι να δείς πώς θα βγεί όλο αυτό.
3. κάποιοι παίκτες δε βοήθησαν καθόλου (pope μάλιστα στην κομβική για το μπάσκετ πλεόν θέση stretch 4) είτε άργησαν να βοηθήσουν (goss-μαργαρίτης).
4. ο coach δε δουλεύει από την αρχή εξεζητημένα συστήματα μέχρι να αποκτήσουν χημεία οι παίκτες.
5. ο coach δεν φορτώνει με το άγχος του πρέπει τους παίκτες του στην αρχή των διοργανώσεων.
6. o coach δεν υπεισέρχεται στην αλλαγή του παιχνιδιού μας ακόμα και όταν είμαστε τραγικοί μέσα στο παρκέ (πχ. πρώτο δεκάλπετο με χολαργό) γιατί πιστεύει οτι έτσι χτίζεται μια ομάδα.
7. ναι ο Tepic έχει δώσει ισορροπία στο 3 αφού εκτελεί τέλεια όλα τα συστήματα και γνωρίζει απέξω και ανακατωτά τη θέση και τους χώρους του μέσα στο γήπεδο.
8. ναι 2 νίκες, ειδικά στον πόντο και πολύ περισσότερο μια πρόκριση σε έναν ημιτελικό, μπορούν όντως να αλλάξουν το μομέντουμ.

φυσικά όλα αυτά είναι στο μυαλό του palokar maljkovic.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Σάβ 17 Νοέμ 2018, 18:54

Ηλία ασε και κανένα νεωφωτιστο να σε κερδίσει ρε
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 20 Νοέμ 2018, 18:25

coach μαζί σου για την κομβικότητα του Μαργαρίτη. όχι μαζί σου απλά, 1000000% δίκιο. Αλλά ρε φίλε, πώς κρίνεις που χάλασες 3 θέσεις αμερικανών στους ψηλούς και φαντάζομαι τουλάχιστον 180 χιλιάρικα (το λιγότερο λέω) για να είναι κομβικός ο (πρώτος εγώ θα πώ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ) Μαργαρίτης στα 36 του?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 26 Νοέμ 2018, 09:22

resurrection χτες. Εκεί που λέγαμε τί διάολο κάνουνε όλοι στον πάγκο και είναι σαν υπνωτισμένοι, όλοι όρθιοι να δίνουν συνέχεια οδηγίες, ατομικές οι βοηθοί και συνολικά εσύ. Άλλαξες αρκετά πράγματα στην επίθεση απο έξω προς τα μέσα. Ναι μπορείς να μου πείς οτι το ίδιο προσπάθησες και με Ηφαιστο αλλά δε σ αφησαν οι διαιτητες. Σε κάθε περίπτωση ήταν εμφανής η διαφοροοποίηση στην επίθεση. Ξέρω οτι παλεύεις να βρείς κάποια καλάθια καθαρού post από τον Μορέιρα αλλά θέλουν δουλειά οι αποστάσεις. Πρέπει να δουλευτεί και η ψυχολογία του jamal. μην ξεχνάς οτι είναι ένας παίκτης ΣΚΟΡΕΡ.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 26 Νοέμ 2018, 21:19

λέει "ευτυχώς υπάρχουνε έλληνες ψηλοί διαθέσιμοι". ποιούς εννοεί? ξέρει κανένας? ο φώτης ο λαμπρόπουλος. οκ άλλος?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 26 Νοέμ 2018, 21:38

Ο Μαυροκεφαλας,άκυρο πήγε Α2 :o
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 26 Νοέμ 2018, 23:30

απο τη στιγμη που πηγε ο νώντας απο εμας στον πανιώνιο έχοντας παίξει ματς σε μας, μπορούμε να πάρουμε τον οποιονδήποτε από ελλάδα. ποιόν όμως?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Σάβ 01 Δεκ 2018, 11:40

Κάπου πήρε το μάτι μου στην Φορτσα σήμερα να αναφέρει το όνομα του για τον βαζελο.
Ίσως και να μην ήταν τυχαίες κάποιες δηλώσεις του προ ημερών.
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες