Π.Α.Ο.Κ. - ΓΣ Κύμης 78-60, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΓΣ Κύμης 78-60, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Κυρ 11 Νοέμ 2018, 00:30

hellrider έγραψε:ΑΝ παιζουμε Α1 του χρόνου θελω ΧΟΡΤΟΝ!!!

Ευτυχώς έβαλες και Ν στο τέλος :D
Πήρε μπροστά η ομάδα!!
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3675
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΓΣ Κύμης 78-60, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Κυρ 11 Νοέμ 2018, 01:54

Μπράβο στην ομάδα για τη νίκη και την σχετικά καλή εμφάνιση!

Ο Πόουπ παραμένει στην ομάδα ή αποχαιρέτησε;


ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6130
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΓΣ Κύμης 78-60, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 11 Νοέμ 2018, 10:03

9>4 = περίπατος.

o Horton και στο φιλικό 24 μας είχε βάλει ενώ είχε μέσους όρους 10. Προφανώς ΜΑΣ έχει. Επίσης ναι έχουμε ΞΕΚΑΘΑΡΟ πρόβλημα στην αντιμετώπιση καλών ψηλών. Και ούτε και είμαστε τίποτα σπουδαίο σε contended rebounding αν και νομίζω (θα κοιτάξω τα νούμερα) οτι πάμε στο επιθετικό πολύ συχνότερα φέτος. Καλός ψηλός, όπως καλός είναι και ο Parks του Προμηθέα που φέραν από κύπρο.

στα δικά μας mvp ο βαγγέλας. ούτε καν το συζητάω. κάποτε σε κάθε ματς ψήφιζα Gecevksi, τώρα βαγγέλη.

Garrett είναι ο 3ος καλύτερος αμυντικός ψηλός στην Α1 μετά από Gist και Hunter. Αλλάζει παντού και πάντα και κάνει φοβερή άμυνα ΚΑΙ στον κοντό. Παρόλο που είναι πολύ δυνατός γενικά, στο post δεν μπορεί να μαρκάρει σωστά καλό ψηλό, ειδικά πιο ψηλό από αυτόν. Δλδ ξέρω γω αν πιάσει τον Βουγιούκα για 20 λεπτά μπορεί να φάει εύκολα 30 πόντους. Ο Garrett για να επιβιώσει πολυ στο παρκέ θέλει είτε 4αρι ψηλό και δυνατό δίπλα του που θα μάρκαρε το 5 (πολύ δύσκολο να βρείς) είτε να παίζεις τον αντίπαλο πιεστική άμυνα στο τρίποντο. Πάντως τα δίδυμα λίνο-γκαρετ και μαργαρίτης-γκάρετ είναι ιδιαίτερα ευάλωτα και στην άμυνα στο ποστ και στο rebound.

για jamal-tepic είναι εξαρχής δύσκολο το εγχείρημα συνύπαρξής τους. έχει πετάξει τον jamal στο φτερό 9 στις 10 περιπτώσεις (νομίζω έκανε μόνο ένα σουτ χτες από την αγαπημένη του κορυφή) για να ανοίξει την επίθεση και να έχει weak side σουτ. To κατάφερε χτες αρκετά (3/6 τρίποντα σε 21').

Ο Tepic, ειδικά όταν παίζει πολύ καλά όπως χτες, είναι πιο απαραίτητος ειδικά σε σχήματα χωρίς τους Goss-Κόνιαρη μέσα όπου τα 2 γκαρντ μας δυσκολεύονται να δημιουργήσουν για τους άλλους. Εκεί θές έναν slasher με εξαιρετικό ball handling τύπου Petteway ή τον χτεσινό Tepic.

για να μην το κουράσω, η ομάδα ακόμα ψάχνεται, μακάρι να βρεί τη χημεία της κάποια στιγμή και να μπορέσει να παίξει και άμυνα σε όλα τα γήπεδα της ευρώπης. Αν θέλετε τη γνώμη μου, αν μείνει η ομάδα ως έχει, δύσκολα (έως αδύνατο) θα φτάσει στο περσινό (μετά Μάρτη) επίπεδο.

PS: τώρα βλέπω οτι τον horton τον δίνει ο εσακε 2.03 :roll:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΓΣ Κύμης 78-60, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό hellrider » Κυρ 11 Νοέμ 2018, 11:40

Το χθεσινο ματς δεν επιδεχεται αναλυσης και κριτικης ΑΛΛΑ 2-3 σχολια για την ομαδα και καποιους παικτες θα τα κανω.......

Για την ομαδα......εχω ξαναπει πολλες φορες φετος οτι οταν εχουμε ως διδυμο ψηλων ΒΑΓΓΕΛΑΡΑ και Λινο εχουμε σοβαρο προβλημα στο ριμπαουντ......η κατασταση διορθωνεται οταν ειναι ταυτοχρονα και Jamal μεσα αλλά δεν μπορει να μην το βλεπει αυτο ο κοουτς και να επιμενει!
Επισης η συναπαρξη πολλων γκαρντ αρχιζει να βγαζει μαλλον προβληματα......χθες τον ζαρα τον εβαλε στο 4ο δεκαλεπτο οταν ολα ειχαν κριθει και ο θοδωρης ηταν εμφανως αδιαφορος και ξενερωμενος!

Για παικτες........ο ΒΑΓΓΕΛΑΡΑΣ επανερχεται στα γνωστα του στανταρ και αυτο εχει παιξει τον μεγαλυτερο ρολο στην ανακαμψη της ομαδας......MVP με διαφορά χθες!
Ο ΑΝΤΩΝΗΣ επιτελους σε ενα ματς που τον χαρηκα φετος!!! Δεν σουταρε καθολου αλλα εκανε ολα τα αλλα που ξερει πολυ καλα.....αμυνα που τσακιζει και πολλες και καλες ασιστ που δειχνουν το ποσο μπασκετικο μυαλο διαθετει αυτο το παιδι!
Ο τεπιτς βαλθηκε να με διαψευσει στα τελευταια 2-3 ματς!Συνεχης βελτιωση.....μακαρι να συνεχισει ετσι και ας βγω εγω ο μ.....κας που δεν τον ηθελε!

Και για το τελος ΧΟΡΤΟΝ.......τον ειχα δει και με τον γαυρο και μου ειχε κανει εξαιρετικη εντυπωση!
Ειχε χωσει αρκετα ποντακια,ειχε παρει περισσοτερα επιθετικα απο αμυντικα ριμπαουντ(!) και γενικα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!
Βασικα ενας μορειρα και ενας γκαρετ κανουν εναν ΧΟΡΤΟΝ καθως ειναι πολυ καλος και σε αμυνα και σε επιθεση!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΓΣ Κύμης 78-60, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 11 Νοέμ 2018, 15:02

Γιάννη, νομίζω άλλος Χόρτον είναι αυτός.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες