Razvan Lucescu II

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 14 Νοέμ 2018, 12:15

Η ομάδα χρειάζεται ένα aggresive ανασταλτικό χαφ σαν τον Wernbloom.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89945
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Τετ 14 Νοέμ 2018, 16:51

Ντροπή για την νοοτροπία μια ακόμα φορά

Που σε ματς τέτοιο αναγκάζεσαι να βάλεις βασικούς αλλαγές κ αμυντικό σχήμα

Τη β ομάδα να την ονομάσουμε δ ομάδα από το διακοσμητική


Τεσπα κρίμα
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 11:08

Γενικό σχόλιο που το βάζω στο τόπικ του προπονητή γιατί και αυτός πρέπει να το προσέξει.

Η ομάδα δε μπορεί να ¨διαχειριστεί¨ εύκολα το αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι.
Ενώ μπορεί και το έχει δείξει να παίξει στα κόκκινα και να πατήσει τον αντίπαλο, όταν θέλει να ρίξει ρυθμό (θεμιτό) και να διαχειριστεί σκορ είτε δεν ξέρει να το κάνει είτε δε μπορεί.
Γιατί άλλο το να δίνω τη μπάλα στον αντίπαλο και να μην ξέρει τι να την κάνει και άλλο να τον αφήνω να έρχεται στην περιοχή μας κατά βούληση.

Τι θέλω να πω. πχ με Σάντος κοιμόσουν μεν στο παιχνίδι, αλλά κι ο αντίπαλος δεν σου έκανε καν φάση.
Σε αντίθεση πχ με το χθεσινό παιχνίδι με εργοτέλη, που μόνο βαρετό δεν ήταν. Μια χαρά έφτιαχναν τελικές κι ευκαιρίες οι αντίπαλοι στο 2ο ημίχρονο. Στο 1ο μια χαρά είχαμε γκολ και 4-5 καλές ευκαιρίες/τελικές και μετά παραδόθηκε εντελώς το παιχνίδι.

Δεν είναι προφανώς δυνατόν να παίζεις κάθε παιχνίδι στα κόκκινα και σε πολλά θα χρειαστεί να ρίξεις στροφές, ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει πως ξαφνικά θα πρέπει η μπάλα να πηγαίνει στο χώρο ευθύνης των αμυντικών σε dt.

Από ό,τι είδα μόλις σχολιάστηκε και στο τόπικ του παιχνιδιού με εργοτέλη
Athens έγραψε:
nikolasf έγραψε:Έχω καιρό να σχολιάσω αλλά είμαι πολύ προβληματισμενος, τελευταία η ομάδα, παίκτες και προπονητής, δείχνουν έναν ξεκάθαρο ωχαδερφισμο, σαν να επιλέγουν όχι μόνο παιχνίδια, αλλά και χρονικές στιγμές εντός παιχνιδιού.
Χαρακτηριστικά εχθές, μέχρι το γκολ του αφάνα, η ομάδα πίεσε και φυσιολογικά σκόραρε. Αμέσως μετά χαλάρωσε και επειδή ο ρτελης άργησε να το πάρει χαμπάρι και λόγο ψυχολογίας μικρότερης ομάδας δεν το πληρώσαμε.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρτελης φυσιολογικά πίεσε την παιδική χαρά που είχε απέναντι του και σκόραρε. Αμέσως η ομάδα μεταμορφωθηκε, προηγήθηκε ξανά και ξανά καθησε. Λογική της ησσονος προσπάθειας, Γιατί;; ;;
Φυσικά η αλλαγές έπαιξαν ρόλο φυσικά Βερμπλουμ και Μαου δεν έχουν παίξει μαζί, φυσικά έχει σκάσει ο Ματος που έπαιζε με τη γλώσσα στο χορτάρι, αλλά εδώ μιλάμε για αλλαγή νοοτροπίας της ομάδας.
ΠΟΥ είναι εκείνη η ομάδα που σκυλιαζε μέχρι το 90' ανεξαρτήτου σκορ;;;
Και ΠΟΥ είναι εκείνος ο Λουτσέσκου που δεν καθόταν στον πάγκο σαν να είχε νέφτι στον κωλο μέχρι να σφυριχτει η λήξη;;;
Αλήθεια Που και Γιατί;;;; :? :?:

μεγαλες αληθειες ειπες...
στο β ημιχρονο με ατρομητο μεχρι να μπει το γκολ του ουγκραι ειμασταν αστα να πανε μετα πισε ασφυκτικα αλλα ο χρονος ηταν λιγος


To είδαμε και με Παναιτωλικό την Κυριακή.

Φαντάζομαι έγια κατανοητός και θεωρώ πρέπει οπωσδήποτε να δουλευτεί και αν συζητηθεί.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6101
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 11:41

ΑΝ ισχύει η δήλωση Λουτσέσκου οτι τον εξέπληξε το διαζύγιο με Μίχελ, το συμπέρασμά μου είναι οτι κάτι πάει πολύ λάθος στην ομάδα. Δεν είχε λόγο να πει ψέμματα, δεν είναι Mind game.


Γιατί απλά αν ισχύει, σημαίνει πως ο κόουτς δεν είναι μέλος του γκρουπ που ορίζει τις τύχες της ομάδας, αλλά απλός υπάλληλος που κάνει τη δουλειά του.

Αυτό μπορεί να φαντάζει ως ένα βαθμό καλό, αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι κακό. Και συνδυάζοντας το με την επίσης δική του δήλωση οτι δεν ασχολείται/δεν ξέρει τι παίζει με τις μεταγραφές, το μίγμα είναι εκρηκτικό.

Δηλαδή τι γίνεται εκεί; κόσμος φεύγει, κόσμος έρχεται και ο Λουτσέσκου τα μαθαίνει στο τέλος; Άποψη δεν έχει; Χημεία δεν πρέπει να υπάρχει με συνεργάτες; Ανοιχτά ζητήματα που τρέχουν και έχουν δρομολογηθεί δεν υπάρχουν;


Δεν καταλαβαίνω την προσέγγιση. Μπορεί να κάνω και λάθος και να μην ισχύει αυτό. Ή μπορεί και να είναι καλό αν όντως γίνεται.

Τι να πω
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13125
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό CCCP » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 12:18

tolis01 έγραψε:
Δεν είναι προφανώς δυνατόν να παίζεις κάθε παιχνίδι στα κόκκινα και σε πολλά θα χρειαστεί να ρίξεις στροφές, ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει πως ξαφνικά θα πρέπει η μπάλα να πηγαίνει στο χώρο ευθύνης των αμυντικών σε dt.



Μεχρι περσι στα χρονια Ιβαν, ειχαμε μια τραγικα λαθερ αμυντικη γραμμη που μας κοστιζε πολλους βαθμους και αποτελεσματα. Αυτο το εχουμε φτιαξει και ειναι και μεγαλο μερος του γιατι παμε τοσο καλα.

ΑΛΛΑ, και εγω εχω προσεξει ακριβως αυτο, ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ το ποσο ευκολα σε πολλα σημεία αγωνων φτανει η μπαλα μεχρι την περιοχη μας, ακομα και με αδυναμους αντιπαλους. Πολλες φορες η μπαλα περναει απο τον κεντρο μας σαν να μην υπαρχει. Και αυτο δεν ειναι προβλημα παικτων η οχι μονο παικτων.

Ναι, κανε συντηρηση και κατσε πισω αλλα αλλο καθωμαι πισω και παιζω οργανωμένη αμυνα, και αλλο τουρλουμπυκι και αρχιζω να περπαταω και αφηνω τον αντιπαλο να αλωνιζει.

Το λεω απο τις μερες Ιβιτς, η ομαδα στην επιθετικη αμυνα, στην πιεση στο μισο του αντιπαλου ειναι καλη αλλα στην αμυνα απο τη γραμμη του κεντρου μεχρι την περιοχη μας ειμαστε αστα να πανε. Αμα οργανωθουμε μπορουμε αλλα σπανια γινεται αυτο.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6156
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό kayde » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 12:32

rainmaker έγραψε:ΑΝ ισχύει η δήλωση Λουτσέσκου οτι τον εξέπληξε το διαζύγιο με Μίχελ, το συμπέρασμά μου είναι οτι κάτι πάει πολύ λάθος στην ομάδα. Δεν είχε λόγο να πει ψέμματα, δεν είναι Mind game.


Γιατί απλά αν ισχύει, σημαίνει πως ο κόουτς δεν είναι μέλος του γκρουπ που ορίζει τις τύχες της ομάδας, αλλά απλός υπάλληλος που κάνει τη δουλειά του.

Αυτό μπορεί να φαντάζει ως ένα βαθμό καλό, αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι κακό. Και συνδυάζοντας το με την επίσης δική του δήλωση οτι δεν ασχολείται/δεν ξέρει τι παίζει με τις μεταγραφές, το μίγμα είναι εκρηκτικό.

Δηλαδή τι γίνεται εκεί; κόσμος φεύγει, κόσμος έρχεται και ο Λουτσέσκου τα μαθαίνει στο τέλος; Άποψη δεν έχει; Χημεία δεν πρέπει να υπάρχει με συνεργάτες; Ανοιχτά ζητήματα που τρέχουν και έχουν δρομολογηθεί δεν υπάρχουν;


Δεν καταλαβαίνω την προσέγγιση. Μπορεί να κάνω και λάθος και να μην ισχύει αυτό. Ή μπορεί και να είναι καλό αν όντως γίνεται.

Τι να πω


Υπαρχει ενα αλλα μεγαλο σ'αυτη τη δηλωση.
Ηταν απαντηση απο ερωτηση δημοσιογραφου? Αν ναι,αυτος που το ρωτησε ειναι μπινες,εκτος των αλλων γιατι ειναι τελειως ασχετη ερωτηση και εγω τη καταλαβαινω σαν ερωτηση-παγιδα που λεμε.
Τοσους Τ.Δ. αλλαξε η αεκ ας πουμε,δε θυμαμαι να ρωτησαν κατι τον χιμενεθ πχ.
Αν το ανεφερε μονος του χωρις να ερωτηθει,φαουλ,αποψη μου δε σχολιαζεις αλλα στελεχη,μετα απο αγωνα.Αλλη στιγμη ισως,μετα απο αγωνα αυτα που ενδιαφερουν κυριως ειναι τα του αγωνα.
Τελευταια παντως βγαζει μια επιθετικοτητα στις δηλωσεις του,εγω το εστιαζω στη τεραστια πιεση που εχουν ολοι μεσα στην ομαδα.
Και οταν θα πεθανω,θελω τον Δικεφαλο στο ταφο μου επανω..
Άβαταρ μέλους
kayde
 
Δημοσιεύσεις: 2110
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 01:38
Τοποθεσία: Επτάλοφος

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό dimbar » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 12:50

Το ήξερε όλος ο κόσμος και δεν το ήξερε ο Λού?
Δεν είναι ΠΑΟΚ το να γλύφεις εκεί που φτύνεις
dimbar
 
Δημοσιεύσεις: 2584
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ 2009, 22:54

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό Baldur » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 13:09

Κατ' εμέ όλη η συζήτηση περί της προσήλωσης των παικτών σε παιχνίδια είναι άσκοπη.

Αποδέχομαι, όσο κι αν δεν με εκφράζει, πως δεν είναι λογικό οι παίκτες να αποδίδουν στο 100% σε κάθε παιχνίδι. Προφανώς θα μας πόρωνε όλους να είχαμε 0-4 τον εργοτέλη στο ημίχρονο με καταιγιστική μπάλα, αυτοματισμούς, ασταμάτητο πρέσσινγκ, και και και - αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, αυτά τα παιχνίδια πάντα αντιμετωπίζονται με μια αδιαφορία/υπεροψία.

Να θυμίσω απλά πώς είχαμε παίξει με Καλαμαριά στο περσινό 0-1 με σωτήρα τον Μακ στο τέλος και τη γενική απόδοση της ομάδας μέχρι το 0-3 μέσ' στην Ξάνθη (μωρέ λες και τώρα να ξαναδούμε την αναγέννηση; :mrgreen: )

Η περσινή σεζόν (δικαίως) μένει στη συλλογική μνήμη ως η σεζόν που ο ΠΑΟΚ έπαιξε τρομερή μπάλα και στέφθηκε νταμπλούχος. Αλλά ρε παίδες, τα πράγματα που διαβάζαμε εδώ μέσα μέχρι να βγει ο Σαββίδης και στηρίξει τον Λου, ήταν άστα να πάνε. Θυμάμαι συγκεκριμένα το 2-2 στον Πανιώνιο και τις φημολογίες για Πάμπλο. :roll:

disclaimer: Νέο μέλος, καιρό επισκέπτομαι το φόρουμ και είπα να αφήσω ένα σχόλιο, γιατί με πονάει να βλέπω μονίμως μια ισοπεδωτική αμφισβήτηση στις ικανότητες της ομάδας. Πείτε με χειροκροτητή, yesman, αλλά πολύ πιο εύκολα αναδύεται το κράξιμο παρά το μπράβο. Θεωρώ πως ο συγκεκριμένος προπονητής αν μη τι άλλο έχει κερδίσει κακαλάτα το σεβασμό μας. >80% ποσοστό νικών, 9-1-0 ξεκίνημα, 2 κύπελλα, το νταμπλ και 70' εκτός Τσουλού μετά από τρεις γύρους. Με πιάνετε. Ελπίζω να μην κούρασα.
Κι ο ΠΑΟΚ να μην υπήρχε, πάλι ΠΑΟΚ θα ήμασταν.

ΠΑΟΚ - Πόντος - Προσφυγιά
Άβαταρ μέλους
Baldur
 
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2018, 12:22

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 13:53

Καλώς ήρθες Baldur στην παρέα μας.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89945
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 14:03

Baidur welcome

Συμφωνούμε πως προς Θεού δεν υφίσταται λόγος παντελούς απαξίωσης.

Η ένσταση η δικιά μου και του CCCP έγκειται στο πως η ομάδα δε φαίνεται να ξέρει/μπορεί:
- να παγώσει ένα παιχνίδι ακόμα και με σαφώς υποδεέστερους αντιπάλους
παράδειγμα ξέρω άτοπο: θυμάμαι πως ο Καραγκούνης έπαιρνε τη μπάλα και κέρδιζε κάτι κουφά φάουλ ή κόρνερ και η ομάδα του (εθνική ή βάζελος) κέρδιζε κανα 2λεπτο από μία φαινομενικά μη-ενέργεια.

Δηλαδή άντε να το καταπιώ ένα παιχνίδι που όλη η ομάδα σέρνεται. Αλλά σε παιχνίδι/α που ενώ παίζεις αρκετά καλά μέχρι να προηγηθείς (χθες, την Κυριακή, με Ατρόμητο) μετά ξαφνικά παθαίνεις σοκ και αρχίζουν οι όποιοι αντίπαλοι να εκτελούν από όπου θέλουν, υπάρχει διαφορά.
Προς Θεού καταλαβαίνω, θεμιτότατη και η συντήρηση δυνάμεων και την επικροτώ, αλλά προσωπικά βλέπω ένα θεματάκι στο πως παίζουμε όταν προηγούμαστε και δεν έχει να κάνει με υποτίμηση αντιπάλου.
και ειδικά επειδή δεν είναι δυνατό να παίζει καμία ομάδα στα κόκκινα συνεχώς, θεωρώ αποτελεί πρόβλημα.

Δε μιλάω πχ για μία στραβοκλωτσιά ή ένα κραυγαλέο λάθος που φάγαμε φάση. Αλλά για κάτι που επαναλαμβάνεται σε πολλά παιχνίδια. Και με Απόλλωνα την Κυριακή και χθες πριν φάμε το γκολ είχαν προηγηθεί και άλλες αξιόλογες φάσεις των αντιπάλων και το θεωρώ απαράδεκτο.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6101
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 14:17

Φοβάμαι ότι ο μιχελ έβαζε φρένο στο γιωργακη ακόμα και ως γλάστρα κ τώρα να δούμε
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό CCCP » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 14:24

Aυτη ειναι η πλακα, η ομαδα εχει ανεβει επιπεδο και δεν υπαρχουν παιχνιδια που μπαινει και σέρνεται τελείως.

Και εγω ενω ειμαι παντα με τον προπονητη και ειμαι και με τον Λουτσεσκου απο την αρχη και μεχρι το τελος, επικεντρωνω την κριτικη μου στο τοπικ του Λουτσεσκου γιατι και θεωρω οτι συνολικα οποια κακη νοοτροπια και καθησμα της ομαδας ειναι ευθηνη του προπονητη στο τελος ρε παιδι αλλα και αυτος πρεπει να το διωρθωσει.

Ασε που θεωρω οτι ειναι κυριως τακτικο το προβλημα ΣΥΝ και το οτι υπαρχουν ξεκαθαρα και τακτικα λαθη του Λουτσεσκου και καποιες λαθασμενες επιλογες σε αλλαγες κτλ.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6156
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό K_geo » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 17:33

ξεχνάμε ότι φέτος έχει να διαχειριστεί και τις προσδοκίες που πέρυσι ήταν απλά υποθέσεις ενώ φέτος αποτελούν δεδομένα. και όχι μόνο αυτός, αλλά και το σύνολο του ρόστερ.

να το κρατάμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας και για αυτό να δίνουμε μια ικμάδα στήριξης παραπάνω, γιατί το αξίζουν, απο πέρυσι κιόλας....
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17889
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 18:35

Εμενα με προβληματιζει ενα πραγμα. Μπαλα που θελουμε ολοι να δουμε τωρα, την ειδαμε μονο στο 1ο ημιχρονο με σπαρτακ και ενα 20αλεπτο με μπενφικα. Αρα οι δυνατοτητες υπαρχουν, τωρα τι φταιει
Dimg4
 

Re: Razvan Lucescu II

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Πέμ 15 Νοέμ 2018, 19:25

Σίγουρα ένας από τους λόγους είναι αυτό ακριβώς που ανέφερες ντιμ. Ότι προετοιμάστηκε η ομάδα για να παίξει καλά σε εκείνα τα ματς και το πληρώνει (σε απόδοση Όχι αποτελέσματα) με μεγαλύτερη κοιλιά τώρα
Ksenitemenos4
 
Δημοσιεύσεις: 2751
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 23:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες