Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσεις

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τρί 12 Φεβ 2019, 16:30

CCCP έγραψε:To προβλημα του Πελκα δεν ειναι εξελιξης, ειναι οτι ουτε δεκαρι ειναι ουτε εξτρεμ ειναι. Και δεν μπορει να εξελιχθει σε κανενα απο τα δυο. Και ουτε φυσικα μπορει η ομαδα ξερω να χτηστει γυρω απο τον Πελκα ως SS, θα επρεπε να ειναι τεραστιος παιχταρας.

Φυσικα ο Πελκας μια χαρα παγκιτης μπορει να γινει που να δωσει διαφορα πραγματα σε διαφροα situations και ειναι και γηγενης. Αλλα, δεν ξερω κατα ποσο θα δεχότανε τετοιο ρολο γιαυτο και νομιζω οι περισσοτεροι εχουν αρχισει και μιλανε για πωληση.


Κι ομως πιστευω οτι απλα δεν εξελιχτηκε με δικο του φταιξιμο αποκλειστικα γιατι καλυτερο περιβαλλον ευκαιριων δε θα μπορουσε να βρει. Ο ΠΑΟΚ χρειαζεται ΠΑΙΧΤΑΡΑ στη θεση του και ο Πελκας δεν ειναι ουτε θα γινει. Για παγκιτης ουτε λογος, ουτε εμεις το θελουμε ουτε αυτος.
Θα ηθελα εναν παιχταρα 25-26 εκει να εχει το φουλ πακετο σαν τον ακπομ (τεχνικη, ταχυτητα, προσωπικοτητα) παρα τον κολλημενο πελκα που θα μπαινει απλα για να τρεχει
Dimg4
 

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό Nikos 74 » Τρί 12 Φεβ 2019, 16:47

Ο Πέλκας φέτος είναι ένας Βιτολο στο 10.
Nikos 74
 
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ 2018, 19:48

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό kos » Τρί 12 Φεβ 2019, 17:09

Για την επόμενη χρονιά, αυτό που είναι ανησυχητικό είναι η πτώση στην απόδοση των δύο βασικών μπακ. Πλέον παίζουν με την εμπειρία. Μειώθηκαν τα τρεξίματα, αντιμετωπίζουν αμυντικά προβλήματα κτλ.
Θεωρώ ότι θέλουμε δύο βασικά μπακ. Ο Γιαννούλης μπορεί να έχει θέση στο ρόστερ αλλά δύσκολα θα μπορέσει να κερδίσει θέση βασικού σε αυτόν τον ΠΑΟΚ.

Ένα στόπερ στην θέση του χατσεριντι πρέπει να είναι δεδομένο ότι θα έρθει.

Στα χαφ πάμε για 5αδα. Για εμένα ο μόνος σίγουρος είναι ο πόντους. Θα μείνει ο Σέρτζιο; Μήπως πουλήσουν Μάου πριν τελειώσει το συμβόλαιο του; Αν δεν παίξει ο μισθός υπάρχει επιλογή τερματισμού του δανεισμού; Ρευστά τα πράγματα

Δύσκολα θα μείνουν καντουρι, ουαρντα και ενρικε.
Αριστερό εξτρέμ σίγουρα.

Μπροστά αν δεν φύγει ο πελκας δύσκολα θα έρθει παίκτης.

Για εμένα το βασικό είναι να μην χαθούν ζαμπα-απκομ και το τι θα γίνει με τον προπονητή. Δεν τον πάω τον Ρουμάνο αλλά θεωρώ ότι έκανε μεγάλη μαγκιά το καλοκαίρι. Φορμαρε την ομάδα για το σεντόνι και μπράβο του. Πέρυσι δεν του βγήκε, φέτος μπορεί να του βγεί. Από έναν καινούριο που θα κάνει τρεις μήνες να μάθει και να τον μάθει η ομάδα, προτιμώ την χημεία με τον Ρουμάνο. Αν και πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα φύγει μόνος τού για Ιταλία πακέτο με καντουρι.
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4908
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τρί 12 Φεβ 2019, 17:16

Nikos 74 έγραψε:Ο Πέλκας φέτος είναι ένας Βιτολο στο 10.


εγω το ειπα και επιμενω οτι ΑΝ θελετε Τσιμιροτ (προσωπικα δεν με τρελλαινε), ο Πελκας ειναι ιδανικος για τετοιον ρολο
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4
 
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: Παρ 11 Ιούλ 2014, 22:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό GoMaRoS » Τρί 12 Φεβ 2019, 17:25

Για στοπερ μην ψαχνετε, βερνμπλουμ-ινγκασον για τσ λ και βαρελα-κρεσπο στο πρωταθλημα κυπελλο, εκτος και αν θελουν να μας τρελανουν και φερουν και αλλο στοπερ επιπεδου ινγκασον και παει βερνμπλουμ για 5ο στοπερ 5ο χαφ
GoMaRoS
 
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 13:50

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό skalon » Τρί 12 Φεβ 2019, 18:14

Για Mihojevic, τι λέτε?
Θα χωρούσε στο ρόστερ?

Ο Σπυρόπουλος την Κυριακή το βράδυ στο σχολιασμό του αγώνα ΑΕΧ-ΟΦΗ είπε ότι ο συγκεκριμένος παίκτης (έπαιξε ως αριστερό στόπερ) του έκανε τρομερή εντύπωση και ότι κάλλιστα θα μπορούσε να σταθεί, ακόμα και σήμερα, στην ομάδα του ΠΑΟΚ.

Προσωπικά δεν έχω άποψη - δεν έχω δει ούτε στιγμιότυπα από αγώνα του ΟΦΗ.
Ισχύουν αυτά που είπε?
Άβαταρ μέλους
skalon
 
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: Κυρ 12 Φεβ 2017, 22:10

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό skalon » Τρί 12 Φεβ 2019, 18:34

Προσωπικά δεν βλέπω σημαντικές αλλαγές στο ρόστερ.
Το γεγονός ότι ουσιαστικά ανανεώνουν όλοι οι παίκτες που λήγουν τα συμβόλαιά τους (εκτός από Κάνιας), δείχνει ότι δεν υπάρχει σκέψη για αποχωρήσεις.
Οι ενισχύσεις πάλι, έγιναν τον Ιανουάριο για να είναι η ομάδα έτοιμη στα προκριματικά του Cl.

Στην άμυνα με Μάτος-Ινγκασον-Βαρέλα-Κρέσπο-Βιειρίνια-Γιαννούλη, θεωρώ ότι έχουμε πρόβλημα αμυντικό από αριστερά. Ο Βιερίνια δεν είναι καλός αμυντικός και ο Γιαννούλης σίγουρα δεν εμπνέει σιγουριά στην άμυνα. Υπάρχει όμως ο Λουτσέσκου που μπορεί να τον μεταμορφώσει σε κέρβερο.
Δεν θα με παραξένευε να μείνει και ο Τόσκα, δεδομένου τόσο της ηλικίας των Βαρέλα-Κρέσπο, όσο και της ποιότητας που βγάζει ως αριστεροπόδαρος στόπερ. Φυσικά υπάρχει και ο Μιχόγιεβιτς...

Στα χαφ, πέρα από τον Βέρνμπλουμ (μας έμεινε αμανάτι), Μίσιτς και Μαουρίσιο είναι σίγουροι. Αμφίβολος είναι ο Σακόφ (λόγω του ότι μετράει ως ξένος). Ο Ολιβέιρα εκτιμώ ότι θα μείνει - δεν υπάρχει περίπτωση να τον έφεραν για 2-3 μήνες αν δεν τον ήθελαν μόνιμο. Τα χρήματα δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα - φτάνει να θέλει να μείνει ο ίδιος.

Σχεδόν σίγουρα θα φύγει ο Καντουρί, σχεδόν σίγουρα θα επιστρέψει ο Λάμπρου. Λημνιός και Ζαμπά τα υπόλοιπα εξτρέμ.

Ακπομ και Σβιντέρσκι στην κορυφή, σίγουροι.

Από τα παραπάνω φαίνεται ότι έλλειψη υπάρχει μόνον στα εξτρέμ, όπου θα χρειαστεί ένα ακόμα - ΤΟΠ επιπέδου.

Από εκεί και πέρα, εκτιμώ ότι πιθανότατα θα πουληθούν 1-2 παίκτες εντεκάδας, όχι γιατί δεν τους θέλουμε, αλλά γιατί οι ίδιοι θα το επιλέξουν (πιθανότατα αντίστοιχες περιπτώσεις Πρίγιοβιτς, ή καμία "τρελή" πρόταση για Ζαμπά-Ακπομ) και εκεί θα γίνουν κινήσεις αντικατάστασης.
Άβαταρ μέλους
skalon
 
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: Κυρ 12 Φεβ 2017, 22:10

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό xrisitsapa » Τρί 12 Φεβ 2019, 18:53

Μιλάμε όμως με τα σημερινά δεδομένα.
Αν ο Λουτσε (ή κάποιος άλλος ) αλλάξει σχηματισμό σε κανένα 3-5-2 ή σε κανένα 4-3-3, τότε αλλάζουν όλα.
xrisitsapa
 
Δημοσιεύσεις: 3475
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 18:11

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Τρί 12 Φεβ 2019, 19:12

Ελ Καντουρι, Ουαρντα πώληση.Πελκας, Μαουρίτσιο ίσως το ίδιο. Αποχώρηση Χατσεριδη, Μαλεζά και Γλυκου ίσως και Ρέι. Επιστροφή Μιχογεβιτς, Κουλούρη, Λάμπρου ίσως και Μελίσσα.Μεταγραφες 6αρι, αριστερό εξτρέμ, πλάγιο μπακ και ίσως δεκαρι .
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3778
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό paok_cv » Τρί 12 Φεβ 2019, 19:12

Επειδή πολλοί λέτε για τον Πέλκα πιστεύω, χωρίς να θέλω να τον εκθειάσω, ότι φέτος κάηκε. Έβγαλε τον Αύγουστο στα κόκκινα και μετά αντί ο λουτσέσκου να τον προστατέψει συνέχισε να τον έχει βασικό με αποτέλεσμα και η απόδοση του να πέσει και να τραυματιστεί. Μετά λόγω του τραυματισμού έχασε το διάστημα που είχαμε μαζεμένους τους περισσότερους αγώνες και να ρθουν τα ντέρμπυ χωρίς να έχει αγωνιστικό ρυθμό. Πιστεύω ότι θα τον ξαναδούμε βασικό μετά τα κρίσιμα ματς σε πρωτάθλημα και κύπελλο ειδικά με τον τρόπο που παίζει ο Μπίσεσβαρ( τον οποίο παρεπιμπτόντως τον έχω δει από κοντά και μόνο χοντρός δεν είναι, είναι απίστευτο το πως φαίνεται στην κάμερα σε σχέση με την πραγματικότητα).
Εγώ πιστεύω ότι μεσοεπιθετικά το καλοκαίρι δε θα αλλάξουμε καθόλου, τουλάχιστον έτσι θα ήθελε ο ράζβαν. Από κει και πέρα θα παίξει ρόλο φυσικά αν θα θέλει να μείνει ο καντούρι και τι θα γίνει με Ενρίκε. Ο ουάρντα δε θα μείνει στον ΠΑΟΚ επειδή πολύ απλά φάνηκε ότι δεν κάνει. Αν φύγουν και οι δύο προαναφερθέντες ανοίγει ο δρόμος για τον Λάμπρου. Αν φύγει ένας από τους δύο πιστεύω ότι θα προσπαθήσουν να φέρουν κάποιον παιχταρά είτε μικρό είτε μεγαλύτερο και ο Λάμπρου δε θα βρει χώρο ούτε του χρόνου. Εκτός και αν θέλει να μείνει και μέσα από μαξ 10 εμφανίσεις που θα πάρει να μπορέσει να κάνει τη διαφορά.
Τώρα στην επίθεση αν συνεχίσει έτσι ο Ακπομ θα έρθει σίγουρα πρόταση από Αγγλία αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να τον πείσουμε να μείνει λόγω τσάμπιονς λιγκ. Αν δεν περάσουμε στους ομίλους μπορεί και να φύγει τέλη Αυγούστου και να μείνει ο Κουλούρης. Δύσκολα θα δούμε πάντως τριάδα Κουλούρη-Ακπομ-Σβιντερσκι επειδή όλοι θα θέλουν να παίξουν. Προτιμώ ο τρίτος σεντερ φορ μας να είναι ένας Καρέλης που θα χαίρεται ακόμα και στην ιδέα του πάγκου όσο και αν γουστάρω τον Ευθύμη ο οποίος μοιάζει περισσότερο από όλους με τον Πρίγιοβιτς δηλαδή ξέρει πολύ καλά να στέλνει τη μπάλα στο πλεχτό αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω στα υπόλοιπα.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα μας πιστεύω είναι στα χαφ. Δεν βλέπω τρόπο να μείνει ο ολιβέιρα, μου θυμίζει την περίπτωση νάτχο όταν είχε έρθει στον ΠΑΟΚ. Αν σκάσει πρόταση για καναν μαουρίσιο από καμία ομάδα Σαουδικής αραβίας βλέπω να χαιρετάει. Οπότε ο μόνος σίγουρος για του χρόνου είναι ο μίσιτς. Σίγουρα θα πρέπει να βρούμε κάποιον λύκο για αμυντικό χαφ επειδή είναι εύκολο στην Ελλάδα να παίζουμε με 2 8ρια αλλά στην Ευρώπη δε θα βγει αυτό.

Συμπερασματικά, πιστεύω ότι εκτός από αμυντικό χαφ αν δεν αλλάξει κάτι στο υπάρχον ρόστερ εγώ πιστεύω το καλοκαίρι δε θα πάρουμε πάνω από 1 ή 2 παίχτες. Η λογική να κάνουμε τέτοιες μεταγραφές το Χειμώνα ήταν για να είναι έτοιμη ομάδα για τα προκριματικά και να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή.

ΥΓ: Θα ήθελα πολύ τον σταφυλίδη στην ομάδα αλλά δεν βλέπω τρόπους να χωρέσουν Γιαννούλης Σταφυλίδης Βιερίνια. Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να δούμε ξανά βιερίνια μπροστά και να έχουμε δύο πολύ καλα μπακ για την ίδια πτέρυγα που θα μοιραστούν τα παιχνίδια.
paok_cv
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ 16 Ιαν 2019, 10:53

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό Rorschach » Τρί 12 Φεβ 2019, 19:19

Τι Βερνμπλουμ λετε; Απαπαπα...
Rorschach
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Δευτ 18 Φεβ 2008, 02:05

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 12 Φεβ 2019, 19:46

Δεν θέλω πλάγιο μπακ. Θέλω να δω Γιαννούλη και Λύρατζη να κάνουν 20 συμμετοχές έκαστος. Βιειρίνια και Μάτος από 30 και τέλος.

Στοπερ επίσης δεν θέλω να έρθει. Βαρέλα, Κρέσπο και Ίνγκασον είναι τριάδα φωτιά. Ας επιστρέψει είτε ο Μιχόγεβιτς, είτε να ανέβει κάποιο παιδί από τις ακαδημίες και να πάρουν 10 συμμετοχές στη σούπερλιγδα και στο κύπελο.

Στα χαφ αν μείνουμε με Μαουρίσιο-Σάκχοφ-Μίσιτς και Ολιβέιρα-Βερνμπλουμ θα είμαι απίστευτα χαρούμενος και δεν θέλω καμία αλλαγή.

Στο δεξί εξτρέμ με Λημνιό και Ζαμπά έχουμε κλείσει.
Στην επίθεση με Ακπόμ και Σβιντέρσκι και κάποιον μικρό να πάρει 5-10 παιχνίδια επίσης έχουμε κλείσει.

Στο αριστερό φτερό, και αν αποχωρησουν Ελ Καντουρί, Ενρίκε και Ουάρντα οριστικά, θέλω μία παιχταροπαιχτούρα επιπέδου Ακπομ αλλα με εμπειρία γύρω στα 26-27 ηλικιακά. Έναν Ολιβέιρα των εξτρεμ. Και επιστροφή του Λάμπρου από πίσω του.

Μπίσεσβαρ και Πέλκας στο "10" μπορούν να βγάλουν την χρονιά μια χαρά, αλλά αν έρθει πρόταση για τον Πέλκα απο καλή ομάδα νομίζω θα ήταν καλό να πάει και να αντικατασταθεί από παίκτη που θα αποτελέσει την πιο ακριβή μεταγραφή στην ιστορία μας.

Αν φύγει ο Ρέυ θα πρέπει επίσης να αναπληρωθεί το κενό του.

Κοινώς 2 μεταγραφές και μερικές επιστροφές αρκούν. Μακάρι η μία μεταγραφή έστω, να προλάβει και τα προκριματικά του Champions League.

Έχουμε ομαδαρα, σε πολύ καλή ηλικία, με σταθερό κορμό-ομοιογένεια και τρελή δίψα για διάκριση. Δεν το χαλάς αυτό το κράμα.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό xrisitsapa » Τρί 12 Φεβ 2019, 19:56

Αν είμαστε έξυπνοι, στα επόμενα ματς παίζει βασικός ο Πάλλας και χτυπάει και τα πέναλτι για να φτιάξει νούμερα.
Τον πάω πολύ, αλλά νομίζω ότι έφτασε το ταβάνι του στον ΠΑΟΚ.
Τον δίνεις 7 εκ και αγοράζεις κάτι άλλο εκεί

Επίσης όποιος πιστεύει ότι Βιερι- Ματιά θα βγάλουν 30 Ματς του χρόνου, βαδίζει στα σύννεφα
xrisitsapa
 
Δημοσιεύσεις: 3475
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 18:11

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό GEOL » Τρί 12 Φεβ 2019, 19:58

Ζαμπά ή Άκπομ θα φύγουν - αν φύγουν - αφού προηγουμένως παίξουν στα ματς των ομίλων ΤΣ.Λ. και μόνο αν υπάρχει ένα πλαίσιο win-win. Οι εποχές που ξεπουλάγαμε τελείωσαν με τον Ιβαν.
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2256
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: Γενική συζήτηση για το ροστερ, μεταγραφικά νέα, αποχωρήσ

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τρί 12 Φεβ 2019, 20:26

Η με σπάσιμο της ρητρας
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες