Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Σχόλια - κριτική των αγώνων και τα νέα του ευρωπαϊκού ΠΑΟΚ

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 18 Αύγ 2018, 22:06

revolution1976 έγραψε:Τέλος....0-2. Ξαναλέω δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπεράσματα μιας και η μποαβίστα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ κακή ομάδα.Μπενφίκα με καλή κυκλοφορία της μπάλας,έχει πλάνο επίθεσης και άμυνας,καλή αναπτυξη με αυτοματισμούς από άξονα και άκρα....σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση ομάδα φόβητρο! Χτυπητές αδυναμίες τα εύκολα λάθη στο κέντρο όταν πιεστεί,τα πολύ σοφτ εξτρέμ της και η επιθετική δυστοκία δλδ το εύκολο γκολ (φερέιρα τελείως ασύνδετος με την υπόλοιπη ομάδα-εννοείται οτι μάλλον θα ξεκινήσει άλλος αν είναι διαθέσιμος στη θέση του).


Έχουν μόνο Φάκου και Σεφέροβιτς (έπαιξε τα μοναδικά πρώτα του λεφτά φέτος) που του βγάλανε το πωλητήριο τελευταία στιγμή γιατί ξέμειναv από φορ ( Ζόνας και Καστίγιο δεν θα είναι έτοιμοι).

Παίζουν άλλο παιχνίδι, πιο μεθοδικό αλλά και πιο προβλέψιμο από τους Ρώσους. Οι κεντρικοί μας νομίζω ότι δε θα έχουν τόση πίεση όπως αυτή που τους ασκήθηκε από τους Ρώσους και θα μπορέσουν να οργανώσουν καλύτερα το παιχνίδι μας

Το βέβαιο είναι ότι φαβορί δεν είμαστε, έχουμε όμως σημαντικές πιθανότητες πρόκρισης
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό revolution1976 » Σάβ 18 Αύγ 2018, 22:10

seaman έγραψε:
revolution1976 έγραψε:Τέλος....0-2. Ξαναλέω δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπεράσματα μιας και η μποαβίστα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ κακή ομάδα.Μπενφίκα με καλή κυκλοφορία της μπάλας,έχει πλάνο επίθεσης και άμυνας,καλή αναπτυξη με αυτοματισμούς από άξονα και άκρα....σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση ομάδα φόβητρο! Χτυπητές αδυναμίες τα εύκολα λάθη στο κέντρο όταν πιεστεί,τα πολύ σοφτ εξτρέμ της και η επιθετική δυστοκία δλδ το εύκολο γκολ (φερέιρα τελείως ασύνδετος με την υπόλοιπη ομάδα-εννοείται οτι μάλλον θα ξεκινήσει άλλος αν είναι διαθέσιμος στη θέση του).


Έχουν μόνο Φάκου και Σεφέροβιτς (έπαιξε τα μοναδικά πρώτα του λεφτά φέτος) που του βγάλανε το πωλητήριο τελευταία στιγμή γιατί ξέμεινα από φορ.

Παίζουν άλλο παιχνίδι, πιο μεθοδικό αλλά και πιο προβλέψιμο από τους Ρώσους. Οι κεντρικοί μας νομίζω ότι δε θα έχουν τόση πίεση όπως αυτή που τους ασκήθηκε από τους Ρώσους και θα μπορέσουν να οργανώσουν καλύτερα το παιχνίδι μας

Το βέβαιο είναι ότι φαβορί δεν είμαστε, έχουμε όμως σημαντικές πιθανότητες πρόκρισης



Πολύ καλά νέα όσον αφορά την επίθεση! η σπαρτάκ είχε καταπληκτικό κέντρο για τα δεδομένα μου (ειδικά ο ζομπνίν με εντυπωσίασε).Ναι κ εμένα δεν μου αρέσει η λέξη φαβορί αλλά αυτή τη στιγμή ο συγκεκριμμένος ΠΑΟΚ με ΑΥΤΗΝ την μπενφίκα είναι 50-50
Μη μου λές ποιός να φύγει,να μου λές ποιός να έρθει στη θέση του
Άβαταρ μέλους
revolution1976
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Κυρ 29 Δεκ 2013, 20:29
Τοποθεσία: Kαλαμαριά

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 18 Αύγ 2018, 22:20

Π.Α.Ο.Κ. ΕΣΥ, ΕΣΥ, ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ!!!! :opaokara: :opaokara:


:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό revolution1976 » Σάβ 18 Αύγ 2018, 22:38

goran 64 έγραψε:
Π.Α.Ο.Κ. ΕΣΥ, ΕΣΥ, ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ!!!! :opaokara: :opaokara:


:nairepaok:


https://www.sport24.gr/football/omades/ ... 88478.html

ανατριχίλα....
Μη μου λές ποιός να φύγει,να μου λές ποιός να έρθει στη θέση του
Άβαταρ μέλους
revolution1976
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Κυρ 29 Δεκ 2013, 20:29
Τοποθεσία: Kαλαμαριά

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό tsou » Σάβ 18 Αύγ 2018, 23:01

paoki19 έγραψε:Πόρνη μπάλα και ριολα τύχη ελπίζω να μας δώσεις ότι μας στερησες σε εκείνο το σουτ του στοχ ,στο 81 στην Τούμπα.
Δώσε μας ότι μας αξίζει επιτέλους!!!
Άντε, και του χρόνου ουεφάκι ρε.
Άβαταρ μέλους
tsou
 
Δημοσιεύσεις: 2188
Εγγραφή: Τρί 17 Αύγ 2010, 16:34
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 19 Αύγ 2018, 10:56

Ας μην ξεχνάμε ότι το Νταλούζ είναι μεν μια πολύ καυτή έδρα, αλλά την οποία η Π.Α.Ο.Κ.άρα μας την έχει βουβάνει, αλώνοντας την με 1-2, προ εικοσαετίας περίπου, με 2 αγαλματοτερματάδηκες φαουλάρες των Μαραγκού-Σάμπρι...

Μια Π.Α.Ο.Κ.άρα, τότε, με φουλ ατσαλένια ψυχή μεν, αλλά αρκετά κατώτερη σε ποιότητα και πληρότητα παιχτών...

:pano:

Άρα:

Π.Α.Ο.Κ. εμπρός, εμπρός και πρόλογο μην τρως... :opaokara:

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Κυρ 19 Αύγ 2018, 11:20

Οπότε σειρά του συμπατριώτη Ουάρντα φέτος.
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό GoMaRoS » Κυρ 19 Αύγ 2018, 11:46

Ξερουμε αν ο Σερβος ειναι παρτιζανος; :D
GoMaRoS
 
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 13:50

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:06

Πάμε για στυγνό καθάρισμα.
panpangr77
 
Δημοσιεύσεις: 6883
Εγγραφή: Πέμ 30 Ιαν 2014, 12:55
Τοποθεσία: ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:11

Ωχ ωχ ωχ...Για λέγε... :?
Τσρβενασβεζντά-κος? :twisted:

Υ.Γ. Σιγά να μην μασήσει αυτός ο Αετός, ο Δικέφαλος, από κοράκι... ;) :D :opaokara:
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό revolution1976 » Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:12

Ξαναβλέπω το χθεσινό παιχνίδι για πιο προσεκτική ανάλυση....η μπενφικα παίζει ένα ιδιότυπο 4-3-3 και εξηγώ:
1.τα κεντρικά μπακ και το αμυντικό χαφ ΔΕΝ έχουν ούτε ιδιαίτερη τεχνική,ούτε βλέπουν γήπεδο και αρέσκονται σε πλάγιες πάσες μεταξύ τους συνεχώς....κάτι σαν χορδή τόξου.Προφανώς είναι οδηγία να ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ τις κάθετες πάσες μεταξύ τους
2.Η ανάπτυξη του παιχνιδιού τους απαγορεύει μακριές γιόμες,αντίθετα προτιμούν συνεχόμενα τρίγωνα και αυτοματισμούς των εσωτερικών χαφ με τα εξτρέμ.Αν πιεστούν εκεί είναι πολύ επιρρεπείς στο λάθος
3.Η δεξιά πλευρά τους ΔΕΝ χρησιμοποιείται τόσο πολύ για δημιουργία επιθέσεων αλλά με περίεργο τρόπο ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ τον άξονα σπρώχνοντας την ομάδα απο αριστερά.Δλδ ο σάλβιο έρχεται και υποστηρίζει το φόρ συνέχεια ενώ ο πίτζι ΕΛΕΓΧΕΙ το τέμπο της ομάδας αλλάζοντας συνέχεια θέσεις και μπαλιές στις πλευρές ή στον άξονα.Αν θέλεις να καταστρέψεις το παιχνίδι τους ΑΥΤΟΣ είναι ο βασικός ποδοσφαιριστής που θες να εκνευρίσεις.O αλμέιδα είναι καλός μόνο πίσω
4.Η αριστερή πλευρά σηκώνει το μεγάλο βάρος της επίθεσης.Ο γκριμάλντο είναι εξαιρετικά εγκεφαλικός παίκτης (μασία γαρ),έχει εκπληκτική τεχνική με συνεχόμες πάσες και αυτοματισμούς και ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ πότε να βγεί μπροστά και πότε να καλύψει τα κενά πίσω.Έχει κάνει πολύ δεμένο δίδυμο με τον τσέρβι οπού αλληλοκαλύπτονται άψογα.Κάνουν συνέχεια μια περίεργη ''παγίδα'' οπού ο τσέρβι βγαίνει στη γραμμή και ο γκριμάλντο τον υποστηρίζει συνεχώς σε απόσταση περιπου 5-10 μέτρα πίσω του ΑΛΛΑ προς τον άξονα,ώστε σε περίπτωση που του κλέψουν τη μπάλα να την ξαναπάρει και να τη πετάξει μπροστά.Εννοείται οτι ο τσέρβι τον υποστηρίζει πάρα πολύ αμυντικά όταν χρειάζεται.Γενικά πολύ δύσκολο δίδυμο να αντιμετωπίσεις....
5.Ιδιαίτερα καλός (και ανθεκτικός στο ξύλο απ ότι είδα χθές) είναι το νέο τους πουλέν φερνάντεζ απ τη β ομάδα.Συμπλρώνει την αριστερή πλευρά,κινείται όταν βρεί χώρο στον άξονα,σουτάρει και είναι καλός στο ψηλό παιχνίδι,ΚΥΡΙΩΣ όμως ανοίγει συνέχεια χώρους στα εξτρέμ σάλβιο και τσέρβι.Γενικά επικίνδυνος παίκτης και προβλέπω πολύ δυνατή πώληση σε μερικά χρόνια
6.Στα της επίθεσης....ο τζόνας αν δεν παίξει είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ απώλεια για τη μπενφίκα.Ο φερέιρα είναι τελείως ασύνδετος με την υπόλοιπη ομάδα,δεν συμμετέχει στους αυτοματισμούς,συνέχεια χάνονται μπάλες εξαιτίας του και γενικά εκνευρίζει πολύ κόσμο στη λισσαβώνα...χαρακτηριστικό κάποια στιγμή στο παιχνίδι οτι έφτασε μέχρι κάτω ανάμεσα στη μεγάλη περιχή και το κέντρο για να πάρει μπάλα.Βέβαια είναι ''αλεπού'' και όπως χθές εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του ΕΝΤΕΛΩΣ άμπαλου και εκνευριστικού ταράσο της μποαβίστα και σκόραρε.ο τζόνας επειδή δεν το έχει στο ψηλο παιχνίδι βρίσκεται συνέχεια με τα εξτρέμ και τα εσωτερικά χαφ πίσω του και σχηματίζουν κάτι σαν σχηματισμό ''διαμάντι'' με αυτοματισμούς διασπώντας έτσι τις αντίπαλες άμυνες.Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν μπορεί να το κάνει ο φερέιρα και ιδιαίτερα τώρα που είναι σαν ψάρι έξω απ το νερό
7.όταν η μπενφίκα αμύνεται βασικός παίκτης κλειδί είναι ο φέισα (ότι κ αν συνεπάγεται αυτό...).Στατιστικά έχει τα περισότερα τάκλινγκ ανα 90λεπτο στη κατηγορία (6,5/90΄).Ριπρές ιδιαίτερο ΔΕΝ υπάρχει,δλδ για να εξηγηθώ η μπενφίκα δεν έχει στο DNA της την άμυνα...είναι ομάδα κατοχής που στόχος της είναι να σε βάλει κάτω και να σε πνίξει.Τα μπακ της είναι πολύ σοβαρά στο ψηλό παιχνίδι ιδίως οπότε οτιδήποτε ''πετάει'' το καθαρίζουν άνετα

Συγνώμη για το μακροσκελές πόστ.Ελπίζω να βοήθησα
Μη μου λές ποιός να φύγει,να μου λές ποιός να έρθει στη θέση του
Άβαταρ μέλους
revolution1976
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Κυρ 29 Δεκ 2013, 20:29
Τοποθεσία: Kαλαμαριά

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό GoMaRoS » Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:19

Δηλαδη με λιγα λογια 1-3

:pano:
GoMaRoS
 
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 13:50

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:20

Ε όχι και συγγνώμη ρε επαναστάτη.

Ωραίο ποστ, πολύ ωραία προσπάθεια ανάλυσης.

Δεν έχω εικόνα Μπενφίκα για να εκφέρω αποψη
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13134
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:23

Θα νικήσουμε.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Benfica-ΠΑΟΚ 22:00 21/8 CosmoteSports

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 19 Αύγ 2018, 12:29

Ωραίος ο revolution1976...

Ευχαριστούμε πολύ αδερφέ, ήσουν κατατοπιστικότατος κι αν καταλαβαίνω καλά όσα επισημαίνεις, έχουμε μπροστά μας μια ακόμα Σπαρτάκ, με λίγο καλύτερους αμυντικούς μεν, αλλά με κατώτερο αμυντικό χαφ (Φέισα-Φερνάντο)...

Μαζί με το σχόλιο σου ότι "δεν έχουν την άμυνα στο DNA τους", τους κόβω "βούτυρο στο ψωμί" του Λου, οπότε...

Π.Α.Ο.Κ. ΕΣΥ, ΕΣΥ, ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ!!!! :opaokara: :opaokara:


:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρώπη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης