Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 02/06 18:00 (ΕΡΤ1)

Δημοσίευσηαπό apple64 » Σάβ 02 Ιουν 2018, 23:14

goran 64 έγραψε:
apple64 έγραψε:Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια...

Βγάζω το καπέλο μου στο Γιατρά και το σύνολο που έφτιαξε. Μπράβο του. Μπράβο στον Προμηθέα. Μακάρι να υπάρχουν πολλές τέτοιες ομάδες του χρόνου. Η μεγάλη τους αξία δίνει μεγαλύτερη αξία στην νίκη μας.

Αν κάποιοι νομίζετε πως ο Προμηθέας θα χάσει από τον ΠΑΟΚ επειδή τον λένε Προμηθεά κάνετε λάθος. Θα είναι δύσκολα τα ματς. Όλα τα ματς. Ο Προμηθέας έχει καλή ομάδα. Με σφαγή δεν κέρδισε τον γαύρο στο ΣΕΦ.

Μια χαρά ήταν οι διαιτητές. Ο ΠΑΟΚ παίζει συχνά στο όριο του φάουλ. Λογική η διαφορά στις βολές.

Τώρα καταλάβαμε πως ΟΛΕΣ οι ομάδες πλην 2 παίζουν για την χαρά του αθλήματος; Όσο υπάρχουν κλειστά συμβόλαια αυτό δεν αλλάζει με κανένα τρόπο. Η γκρίνια λοιπόν στην EL, την FIBA και τον ΕΣΑΚΕ.

Sorry κιόλας, αλλά μάλλον σήμερα άλλον αγώνα είδαμε αδερφέ... 8-)
Κλασική ομάδα run & gun ο Προμηθέας, άναρχη και το πολύ στο 40% δημιούργημα του προπονητή της...
Ή του ύψους ή του βάθους δηλαδή...Μπορεί να σε σκοτώσουν αλλά μπορεί και να τους ξεφτιλίσεις άνετα...
Ας μην έκανε δυο coffee islands στην Θεσσαλονίκη ο υπεύθυνος ορισμού διαιτητών και ας μας έπαιζαν τα κοράκια σήμερα με ίδια μέτρα και σταθμά και θα τρώγανε 20 πόντους κατακεφαλιά, με τόση αστοχία που είχαν...


Goran είναι απολύτως βέβαιο πως βλέπαμε άλλον αγώνα. Ο λόγος είναι απλός. Εσύ θεωρείς ότι μία ομάδα που παίζει run & gun είναι άναρχη. Εγώ λέω πως είναι πολύ δύσκολο και απαιτεί τρομερή δουλειά. Τρομερή δουλειά όμως. Ο Γιατράς είναι αξιέπαινος γι' αυτό που έκανε.

Βέβαια εγώ έχω παίξει μπάσκετ πολλά χρόνια και το βλέπω λίγο διαφορετικά.

Σκέψου όμως. Υπάρχει άθλημα στον πλανήτη που ο γρήγορος ρυθμός είναι ευκολότερος του αργού; Σε παρακαλώ μην απαντήσεις πως ο Προμηθέας είναι άναρχος και όχι γρήγορος. Εάν αυτό ίσχυε, δεν θα είχε τα αποτελέσματα που είχε. Είναι χαρακτηριστικό πως με 20+ πόντους ο Προμηθέας έχασε μόνο 2 φορές. Μία από τον γαύρο και μία από τον βάζελο. Ομάδες άλλου επιπέδου. Δύσκολα να κερδίσει κάποιος τον Προμηθέας με 20 πόντους. Άναρχες ομάδες στην Ελλάδα της υπερβολικής τακτικής... πέφτουν κατηγορία (Τρίκαλα) ή την γλιτώνουν από θαύμα (Πανιώνιος).

Η διαιτησία σήμερα ήταν καλή. Δείτε ξανά το ματς. Φέτος η διαιτησία ήταν πολλές φορές κακή. Παράδειγμα στην ήττα μας μέσα στον Προμηθέα. :D Σήμερα όμως ήταν καθαρό το ματς.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 02 Ιουν 2018, 23:35

Απ όσο φαίνεται αδελφέ εν Π.Α.Ο.Κ. apple64, ούτε να με πείσεις πρόκειται, αλλά ούτε και να σε πείσω...
Και για το αν αυτό που παίζει ο Προμηθέας λέγεται μπάσκετ και για τα κοράκια και την καθαρότητα τους, ειδικότερα στον σημερινό αγώνα, που την κάθε επαφή την σφύριζαν φάουλ σε μας και σ αυτούς μόνο μετά από αίμα μας...
Το ότι έπαιξες μπάσκετ που ισχυρίζεσαι δε, δεν μου λέει τίποτα, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη...
Προσωπικά και έχω παίξει μπάσκετ, αλλά και βλέπω μπάσκετ, ίσως 10 χρόνια παραπάνω απ όσα βρίσκεσαι εν ζωή...
Βλέπεις είχα την τύχη να χω γυμναστή απ την 2α Γυμνασίου, το 1977, τον Γιάννη τον Πολίτη, τον "μυταρά"...

Μπορείς να μου εξηγήσεις την τόσο μεγάλη διαφορά που είχαμε στα φάουλ, ενώ ο Προμηθέας επί 35 λεπτά μας κυνηγούσε μόνιμα στο σκορ και μάλιστα μας έπαιξε και zone press στα 4/4 του γηπέδου για αρκετό χρόνο, ενώ εμείς ποτέ? Αυτή η διαφορά δείχνει ότι τα κοράκια μας αντιμετώπισαν με ίδια μέτρα και σταθμά?

Αν μου το εξηγήσεις, ε τότε γεια σαν το μπάσκετ που έχεις παίξει αδερφέ μου...
Μην με πεις όμως το ίδιο με πριν...Ότι δηλαδή εμείς παίζουμε άμυνα στο όριο του φάουλ, γιατί κι αυτοί τα ίδια...

Όπως και να χει πάντως, η άποψη σου είναι σεβαστή και καταγεγραμμένη...No hard feelings...OK? ;)

:pano:

Υ.Γ. Αν ο σημερινός Προμηθέας, που δεν "ακούμπησε" την μπάλα σε ψηλό του, πάνω από 5 φορές σε ολόκληρο τον αγώνα, δεν ήταν άναρχη ομάδα, τότε ποια θεωρείς εσύ τέτοια αλήθεια βρε αδερφέ?
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 02/06 18:00 (ΕΡΤ1)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 03 Ιουν 2018, 00:35

Με εκπλήσσει ο μεγάλος αριθμός posts εδώ μέσα! Μπράβο!
Εγώ δούλευα, δεν είδα τίποτα.


kataramenos5 έγραψε:Επιτελους παιζουμε κι ενα παιχνιδι εντός έδρας.
RESPECT στα παιδια που πηγαν.



Το respect στους ΠΑΟΚτσήδες εκτός Θεσσαλονίκης που γεμίζουν τα γήπεδα μέχρι και σε αγώνες γυναικείου χάντμπολ, ισούται με τεράστιο DISRESPECT στα εδώ πάνω............πετσιά.



goran 64 έγραψε:Άμα δεν στάξει αίμα ή δεν σπάσει κόκαλο. φάουλ δεν παίρνουμε... :x :yellowcard:



Κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά η Κ.Α.Ε. έβγαλε δύο βίντεο με διαιτητικά λάθη. Το ένα ήταν στον εκτός αγώνα με τον Προμηθέα στην κανονική διάρκεια, το άλλο δεν θυμάμαι.

Τώρα γιατί μόκο;; Με βάζελο γιατί μόκο;; Τόσους μήνες γιατί τουμπεκί ψιλοκομμένο;;;;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46920
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 03 Ιουν 2018, 00:53

Κάποια highlights:


Κάρφωμα Μαργαρίτη (ανεβασμένο από παλιό μέλος εδώ που σήμερα κάνει τα live στο Twitter της Κ.Α.Ε.):


Τελευταία 4 λεπτά:


Τελευταίο λεπτό:


Συνέντευξη τύπου:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46920
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 03 Ιουν 2018, 09:02

θα συμφωνήσω 100% με apple και ελπίζω να σε πείσω Γρηγόρη: δεν μπορεί να υπάρχει ομάδα στην Ελλάδα, η οποία χοντρικά τα τελευταία 25 χρόνια θεωρείται η Μέκκα του ευρωπιακού μπάσκετ (με 9 πρωταθλητριών), που να παίζει άναρχα και να βγαίνει 3η στη regular. Απλά οι αρχές που τίθενται από προπονητή σε προπονητή αλλάζουν. Και μόνο του οτι σε κάθε επίθεση παίζουνε περίπου το ίδιο, αυτό από μόνο του τους κάνει ομάδα με αρχές. Το ίδιο πίστευα φυσικά και για την ομάδα του Κουφού τον ΑΓΟΡ (που θα τον δούμε ξανά με τον Χολαργό στην Α1 του χρόνου). Πήγαινε ρώτησε όποιον προπονητή θές, αν βρείς έναν που να συμφωνεί μαζί σου, σου δίνω ένα εκατομμύριο ευρώ (που δεν έχω).

από εκεί και πέρα, μπάσκετ δεν έχω παίξει, θα ήθελα όμως μια απάντηση από τον apple: αν η Fener και ο γαυροβάζελος ξερω γω παίζουν στο όριο του φάουλ 10 με άριστα το 10, πόσο παίζει ο ΠΑΟΚ και πόσο ο Προμηθέας?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό hellrider » Κυρ 03 Ιουν 2018, 09:23

Η δικη μου αποψη ειναι οτι ο γιατρας δεν κανει καλο scouting στον αντιπαλο με αποτελεσμα να μην στηνει σωστα την ομαδα του και δεν διαχειριζεται σωστα τα ματς οταν παιζονται ΑΛΛΑ εχει 100% επιτυχια στις επιλογες παικτων!
Δεν εχει κανει ουτε μια κακη επιλογη παικτη (ακομα και οι εβανς και ρελεφορντ που αντεικατεστησε δεν ηταν κακοι απλα βρηκε πολυ καλυτερους).
Εχει πολυ καλες μονάδες και για αυτο εχει παει τοσο καλα.Θα πει κανεις οτι ενταξει και η αεκ εχει καλες μοναδες αλλα δεν......οκ....απλα η διαφορα ειναι οτι της αεκ θελει ο καθενας απο μια μπαλα ενω του προμηθεα ειναι σαφως περισσοτερο παικτες ομαδας!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Chuck Norris » Κυρ 03 Ιουν 2018, 10:29

Πολύ δυνατό ματς το χθεσινό! Ο Προμηθέας έχει χτίσει μια εξαιρετική ομάδα και έχει ίσως τους καλύτερους ξένους εκτός γαβροβαζελου. Η διαιτησία μου φάνηκε συνηθισμένη της Α1 , να δίνουν μια ώθηση στην γηπεδούχο ομάδα

Αντε πάμε την τετάρτη για το 2-0
Winnin is like deodorant - it comes up and a lot of things don't stink
Άβαταρ μέλους
Chuck Norris
 
Δημοσιεύσεις: 2190
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 20:29
Τοποθεσία: Πόλη με μια ομάδα

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ale » Κυρ 03 Ιουν 2018, 15:25

Κάθησα να δω το παιχνίδι, μια που είχα χρόνο.
Λίγες σημειώσεις:

Μπράβο στα παιδιά από την Πελοπόννησο, έκαναν έδρα μας το κλειστό. Μακάρι να ξαναρχίσουμε να βλέπουμε τύμπανα και ΠΑΟΚολέ και στα παιχνίδια στην Θεσσαλονίκη.

Μπράβο στην ομάδα, που πήγε πολλές φορές να χάσει δικό της ματς, αλλά τελικά τα καταφέραμε. Είμαι αρκετά αμπάσκετος, ωστόσο πιστεύω πως χρειαζόμαστε επειγόντως τουλάχιστον δύο στηρίγματα στην ρακέτα.

Διαιτησία εν πολλοίς απαρατήρητη, άρα επιτυχημένη.

Αυτός ο Γιατράς με θυμίζει τον χοντρό της τάξης, που ίδρωνε μέχρι να πάει στο κυλικείο για να πάρει τυρόπιτες. Μόνο από την φάτσα του καταλαβαίνει κανείς, τί "φρούτο" είναι.

Βαγγέλη Ιωάννου, σε γ@μιέται ό,τι έχεις, κομπλεξικέ. Κόντεψα να κατεβάσω ένα μπουκάλι ουΐσκι, για να αντέξω και να μην σπάσω την οθόνη στα τελευταία λεπτά. Μόνο πλερέζα που δεν κρέμασες για την νίκη του ΠΑΟΚ.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 03 Ιουν 2018, 15:47

Του Προμηθέα... Δεσμώτης ο ΠΑΟΚ
ΚΛΕΙΤΟΣ ΚΑΡΚΑΝΙΑΣ


Ε, όχι ρε παιδιά. Ομάδα με 36 προσπάθειες από το τρίποντο και με 34 βολές... Κάτι μαγικό πρέπει να έχει γίνει. Οκ ο ΠΑΟΚ κάνει... χιλιάδες φάουλ, να δεχθούμε ότι οι παίκτες του δεν ξέρουν να φυλάγονται, καλώς οι αντίπαλοι του σουτάρουν... 500 βολές σε κάθε ματς, αλλά διάολε οι άλλοι φάουλ δεν κάνουν; Δικαιολογείται κάθε φορά τέτοια διαφορά;

Ο Προμηθέας έπαιζε μόνο με τρίποντα, οι ίδιοι οι άνθρωποι της ομάδας έλεγαν οτι δεν είχαν ινσάιντ γκέιμ με Φαγέ, Λίποβι για ώρα στο "4-5", αλλά στο 32΄ οι γηπεδούχοι που πίεζαν και ακολουθούσαν στο σκορ είχαν 17 βολές παραπάνω. Όχι 3, 5, ή 10... 17 ρε γκρι παλληκάρια; Και κορίτσια...; Γιατί η αλογουράτη κυρία Τσαρούχα συμπεριφερόταν ως αντιπρόεδρος των γηπέδούχων. Είναι τυχαίο οτι η ίδια ήταν και στο ματς πρωταθλήματος στην Πάτρα, όταν η ΚΑΕ την επόμένη του ματς ανήρτησε στο διαδίκτυο βίντεο με καμιά 15αριά φάσεις στο 1ο μόνο ημίχρονο; Εντάξει με τον τεράστιο Σώμο, που παίξει το 2ο ματς στο "Παλατάκι"...

Όσο για τον Μάκη Γιατρά; Δεν χρειάζεται να αδικεί τον εαυτό του. Θα πούμε οτι ήταν θέμα απειρίας σε συνδυασμό με τη στεναχώρια. Όταν γίνεται αυτό το όργιο με τις βολές-μια βολή ο Γκος σε όλο το ματς και 19 μαζί Φαγέ, Τουτζιαράκης;-δεν γίνεται να μένεις βρε κόουτς σε μια φάση, που ναι μεν ήταν σε κρίσιμο σημείο, αλλά ήταν και αμφισβητούμενη. Την προηγούμενη εβδομάδα στο ΣΕΦ μάτωσες χωρίς αναισθητικό και η αντίδραση ήταν με ένα μακρύ λευκό σατέν γάντι. Εντάξει με μια... παρασπονδία δεν χαλάει η όλη σου εικόνα αυτή την ιστορική για σένα και τον Προμηθέα σεζόν.

Η ουσία είναι οτι ο ΠΑΟΚ αρνείται εδώ και μήνες να χάσει από ομάδα που δεν λέγεται Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός. Με αυτούς εκτός μέτρησης ο Δικέφαλος έχει-μετά από κείνο το άσχημο απόγευμα στην Χαλκίδα στις 15 Φλεβάρη-12 στα 12, είναι αήττητος εδώ και 3.5 μήνες. Δεν είναι τυχαίο. Αποδεικνύει οτι είναι εδώ και καιρό-και όσο παίζει-η καλύτερη ομάδα στην Λίγκα μετά τους δύο πλούσιους. Αυτό το κατάφερε με μεθοδικότητα, δουλειά, καλές αλλαγές, με τον Παπαθεοδώρου σταδιακά να προσαρμόζεται στη νέα και πολύ απαιτητική για τον ίδιο κατάσταση και να στέλενει το μήνυμα οτι την επόμενη σεζόν με προσεκτικές κινήσεις το καλοκαίρι και πέρα από εγκλωβισμούς, θα είναι πολύ καλύτερος-όπως και ο ΠΑΟΚ-σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ναι ο Προμηθέας είχε δύο σημαντικές απουσίες 5άδας, 6άδας. Ωστόσο ο ίδιος ο κόουτς το έλεγε παραμονές οτι η ομάδα του χωρίς τρεις ξένους πήγε και έκανε άνετο διπλό στο Λαύριο. Άρα...; Ο ΠΑΟΚ κτύπησε μέσα στην ρακέτα, σούταρε με 74%, έστω και αν ο Τζάκσον θα θυμάται για χρόνια αυτά τα 4 φάουλ σε 5΄, επέμενε λάθος έξω από τα 6.75 στο 2ο ημίχρονο, κουρασμένος από την προσπάθεια, ο Κατσίβελης πέρασε χειροπέδες στο 2ο στον Πράδερ και απλά κάποια στιγμή-η σεζόν τελείωσε, μάθημα για την επόμενη...- αυτή η ομάδα θα πρέπει να μπορεί να κρατά διαφορές για περισσότερο χρόνο. Τις πετά εύκολα. Και επίσης πολλά τρίποντα του Προμηθέα ήταν ελεύθερα... Και επίσης 49 πόντοι παθητικό στα πρώτα 28΄, 30 στα 12 τελευταία.

Ναι, αλλά να τα λέμε όλα... Δεν πας εύκολα στο +12 στο "Τόφαλος" (τρομερή εμφάνιση μέχρι το 15΄ με άμυνες μέσα στην ρακέτα, ενώ αφέθηκαν οι γκαρντ να σουτάρουν, πικ εν ρολ, ενέργεια, αυτοπεποίθηση, αλλά και γκρι παρέμβαση με τα 3 φάουλ του Πέτεγουεϊ). Και ακόμα... Με -15 βολές από το +8 στο -5 λίγο πριν το τέλος, οι στιγμές και η ψυχολογία στους γηπεδούχους, αλλά άμεση απάντηση με 7-0 σερί σε λιγότερο από ενάμισι λεπτό. Αυτό θα πει χαρακτήρας, συγκέντρωση, καρδιά, αυτό θα πει εμπειρία από Μαργαρίτη, Γκος, αμφότεροι συνολικά 70 χρόνων.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φέτος για 8η φορά εκτός έδρας στην τόσο σκληρή και απαιτητική Ελληνική Λίγκα, έχοντας χάσει σε... Λάρισα, Τρίκαλα. Αν είναι συνεπής και κάνει το 2-0, δεν χάνει την 3η θέση (ναι δεν δίνει τίποτε, βαρεθήκαμε να το ακούμε, λες και δίνει η 6η ή η 7η και η 9η). Το ξανάπαμε... Πέρα από θέσεις και... υποθέσεις ο ΠΑΟΚ έκτισε κάτι φέτος, "έριξε" τα πρώτα δύο πατώματα, έχει μια καλή ευκαιρία του χρόνου να κάνει μια γερή πενταόροφη. Άλλωστε και οι καθηγητές διαβάζουν κάθε μέρα για να γίνονται καλύτεροι και να μην χάνουν την επαφή με το μέλλον που έρχεται.

Απλά στον ΠΑΟΚ όσο και αν διαβάσει ο Μπάνε, ο Μάτζικ και ο Ηλίας, δεν μπορούν να προβλέψουν αυτό το μέλλον, αν δεν υπάρξει ιδιοκτήτης... Μέχρι νάρθει, ας γίνεται η ομάδα ένα σκαλί πιο δυνατή κάθε φορά. Στο ΒCL μπορεί να το εκμεταλλευτεί...


επίσης αυτό το αστείο με τον προπονητή να είναι μισό βήμα από τους παίκτες στο out πατώντας όλος μέσα στις 4 γραμμές να σταματήσει. δεν είναι πρόβατα ούτε κότες ρε μάστορα οι παίκτες, ακούνε και ένα βήμα πίσω να είσαι ναούμε.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 03 Ιουν 2018, 16:03

Θωμά, μάλλον πλάκα με κάνεις, ειδικά αναφέροντας σαν επιχείρημα τα προσόντα που θα πρέπει να χει μια ομάδα, ώστε να πάρει την τρίτη θέση του ΠρωΚταθλήματος της "Μέκκας" του ευρωπαϊκού μπάσκετ, εδώ και 15 χρόνια...

Για μένα πάντως ισχύει ένα και μόνο για αυτήν την 3η θέση...Στους τυφλούς επικρατεί ο μονόφθαλμος... :ugeek:
Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, δεν με πείθεις ιδιαιτέρως με αυτό το επιχείρημα... :)

Για τον χθεσινό Προμηθέα είπα ότι ήταν άναρχος, αλλά γενικά είναι "run and gun team", που βασίζεται περισσότερο σε μονάδες και την απόδοση τους, παρά σε τακτική-δουλειά του προπονητή του...Πέντε παίχτες που τρέχουν και πυροβολάνε...Αν μπουν, ίσως να τελειώσουν κάθε άμυνα προπονητή επιπέδου "Μέκκας", αν όχι ο Θεός μαζί τους!!

Την διαιτησία, που ο παρατηρητής Παπαδόπουλος την έβγαλε και τέλεια, δεν τη συζητάω καν για τα δύο μέτρα και δύο σταθμά, μιας και είμαι απ τους τότε νεαρούς, που έβλεπε τον Κουμπούρη (διαιτητής-σύμβολο των '70s-'80s :mrgreen: ), υπαρχόντων μάλιστα δύο διαιτητών στο τερέν κι όχι τριών, να κάνει πλονζόν στην γραμμή του άουτ, για να μπορεί να αποδίδει δικαιοσύνη, ελέγχοντας, με όση ακρίβεια μπορούσε, μέχρι τις επαφές των ποδιών μέσα στην ρακέτα...
Το σίγουρο πάντως είναι ότι το μπάσκετ και το handball είναι τα δύο πιο "εύκολα" αθλήματα για πούστικες, αλλά φυσικά μη αντιληπτές διαιτησίες, οι οποίες μάλιστα θεωρούνται "δύσκολες", ενώ δεν είναι άλλο, παρά γρήγορες...

Προπονητή δεν ξέρω κανέναν τώρα για να ρωτήσω...Ο συμπαθέστατος μου μυταράς γέρασε πλέον και δεν "μετράει", οπότε το εκατομμύριο σου (και να το είχες) δεν θα κινδύνευε, μείνε ήσυχος... ;)
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Κυρ 03 Ιουν 2018, 16:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 03 Ιουν 2018, 16:11

τελικά είναι άναρχος ή run and gun?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 03 Ιουν 2018, 16:21

Το διευκρίνισα στα τελευταία δύο posts μου...Run and gun και χθες και άναρχη, δίχως παιχνίδι στην ρακέτα...
Προσωπικά για μένα, το run and gun δεν χρειάζεται μεγάλη τακτική προσήλωση από δουλειά του προπονητή...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 03 Ιουν 2018, 17:09

κακώς το πιστεέυεις. θέλει τρομερό spacing αν θες καλό run and gun. απο κει και πέρα, ακούμπημα στη ρακετα ειναι ισορροπια, μπασκετ χωρις ισορροπια δε γινεται, αλλα προφανως και υπαρχει τετοια σχολη στο μπασκετ. και δεν ειναι σχολη αναρχικων. ίσως αιρετικών.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό evripidis4 » Κυρ 03 Ιουν 2018, 17:57

Εγώ έγινα ΠΑΟΚ λόγω μπάσκετ και λόγω κόσμου στο μπάσκετ... Μεγάλωσα με μπάσκετ... Τα τελευταία χρόνια δεν έχω καταφέρει να δω ολόκληρο παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο μπάσκετ... προχθές είδα 5 λεπτά και δεν άντεξα...Αιφνιδιασμός μετά από καλάθι και λάθος σε επαναφορά...Το κανάλι άλλαξε μόνο του.. Και μου λέει ο άλλος για Μέκκα του Ευρωπαϊκού μπάσκετ που το επίπεδο του τρίτου στο πρωτάθλημα είναι επίπεδο τοπικού...Στεναχωριέμαι υπερβολικά για το τμήμα αυτό όπως και για το ότι δεν υπάρχει μέλλον στο άθλημα..Τώρα, αν βγεις 3ος 4ος ή 8ος δεν έχει καμία σημασία...Ούτε καν αν βγεις 2ος...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΚΙ ΟΤΑÎ
Άβαταρ μέλους
evripidis4
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2008, 19:03

Re: Προμηθέας Πατρών - Π.Α.Ο.Κ. 79-81,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό apple64 » Κυρ 03 Ιουν 2018, 19:56

palok έγραψε:από εκεί και πέρα, μπάσκετ δεν έχω παίξει, θα ήθελα όμως μια απάντηση από τον apple: αν η Fener και ο γαυροβάζελος ξερω γω παίζουν στο όριο του φάουλ 10 με άριστα το 10, πόσο παίζει ο ΠΑΟΚ και πόσο ο Προμηθέας?


Για τον βάζελο δεν θα πω τίποτα. Το κυνηγητό που τρώει δεν το έχω ξανά δει. Η διαιτησία που αντιμετώπισε στο Μιλάνο είναι ότι πιο αστείο έχω δει όσα χρόνια βλέπω μπάσκετ. Εάν αυτό είχε γίνει στο παλατάκι θα είχα μπει μέσα και θα έδερνα ακόμη όποιον από τα 3 κοράκια έπιανα. Το τι γίνεται στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα.
Ο γαύρος πλέον δεν παίζει υπερβολικά σκληρή άμυνα. Μιλάω για EL φυσικά. Το σημαντικότερο όμως είναι πως οι παίκτες του ξέρουν πλέον να παίζουν στο όριο του φάουλ χωρίς αυτά να σφυρίζονται πάντα. Η εύνοια που έχει ο γαύρος στην EL είναι στην επίθεση. Παίρνει ΠΟΛΥ εύκολα φάουλ.
Η Φενέρ παίζει στην Turkish Airlines EL. Αυτά.

Ο ΠΑΟΚ παίζει στα περισσότερα ματς στο όριο του φάουλ. Κάποιοι παίκτες μας δεν έχουν την ποιότητα να το κάνουν σωστά. Λέω "κάποιοι" για να μην γράψω λίστα και χρειάζεται να κάνετε scrolling μέχρι το τέλος του internet. Κάποιες φορές οι διαιτητές είναι υπερβολικοί. Η ήττα μέσα στον Προμηθέα είναι ένα καλό παράδειγμα. Αυτό είναι και το σημείο όπου θα ήθελα να ακούω κριτική για τον προπονητή. Θα έπρεπε η ομάδα να μπορεί να παίξει καλύτερη άμυνα χωρίς να είναι μονίμως στην επαφή. Φυσικά αυτό δεν είναι εύκολο και χρειάζεται να έχεις και ανάλογα εργαλεία. Τα έχει; Δεν τα έχει.

Όποιος θέλει να δει πως μπορεί να παίξεις άμυνα με επαφή χωρίς να κάνει φάουλ ας δει τον Παπανικολάου του γαύρου. Το αντίθετο είναι ο Μιλουτίνοφ. Για να μην γράψω ονόματα παικτών μας.

Γρηγόρη αυτό που λες για το γρήγορο μπάσκετ δεν ισχύει. Ρώτησε κάποιον που εμπιστεύεσαι και γνωρίζει. Θα σου μιλήσει για άμυνα όταν θα του πεις run and gun.

Όταν μία ομάδα δεν έχει 5άρι, είναι θέμα του προπονητή να φτιάξει καταστάσεις όπου αυτό το μειονέκτημα δεν θα επηρεάσει την ομάδα. Ο Γιατράς το έκανε καλά εχθές.

Άναρχα ήταν τα Τρίκαλα από την αρχή της χρονιάς. Ο Πανιώνιος επίσης. Η 3η ομάδα στην Ελλάδα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΗ. Ειδικά όταν αυτή πέρασε ΠΑΟΚ και χανούμι. Ομάδες που δεν της λες και... τυφλές.

Όταν παίζεις άμυνα στα 4/4 του γηπέδου έχεις λιγότερες επαφές και λιγότερα φάουλ. Απλό δεν είναι; Αν βάλεις 10 παίκτες σε 25 τετραγωνικά όλο και κάποιος θα κάνει κάποιο φάουλ. Αν τους απλώσεις σε 420 τετραγωνικά δυσκολότερο να συμβεί. Ειδικά εάν η εντολή είναι... "καθαρά!".

Δείτε το ματς ξανά. Η διαιτησία ήταν καλή.

Υ.Γ. Εάν διαβάζαν Ισπανοί το παρόν thread θα τραβούσαν τα μαλλιά τους. Το αργό μπάσκετ με τα 5άρια είναι μακρινό παρελθόν. Το μπάσκετ είναι πλέον άμυνα, ριμπάουντ και τρέχουμε... αν μπορούμε.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες