Răzvan Lucescu

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Τρί 15 Μάιος 2018, 14:29

Πράγματι πολύ σημαντικές
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό crow1581 » Τρί 15 Μάιος 2018, 15:06

Οταν ο παικταρας Ματος λεει οτι ειναι καλυτερος προπονητης που ειχε στην καριερα του αυτο τα λει ολα...
43 χρονια ζωης, 43 χρονια ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
crow1581
 
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2017, 08:16
Τοποθεσία: Ξανθη

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό gergeo4 » Τρί 15 Μάιος 2018, 15:19

ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΙΟΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ

ΣΕΒΑΣΜΟΣ
:D :D :mrgreen: :mrgreen: :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
gergeo4
 
Δημοσιεύσεις: 7321
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2008, 12:42
Τοποθεσία: kozani

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 15 Μάιος 2018, 21:00

Ακομα εδω ειναι αυτος?Αφου τελειωσε το πρωταθλημα και πηραμε και κουπα. :twisted:
Τον ιδιο θα κρατησουμε?
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Alastor » Πέμ 17 Μάιος 2018, 00:20

Τι άλλαξε στην σχέση σας με τον Πρίγιοβιτς; Πως ξεκίνησε αυτή η σχέση, πως εξελίχθηκε και πως "αγαπηθήκατε" στο τέλος;

«Πιθανότατα ο τρόπος που ήταν επαγγελματίας να ήταν ο ίδιος. Ήταν συνηθισμένος να παίζει με έναν διαφορετικό τρόπο. Και εγώ ήθελα έναν διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού. Χρειαζόταν χρόνο για να προσαρμοστεί, χρειαζόμουν και εγώ χρόνο να προσαρμοστώ σε αυτόν. Να καταλάβω πως πρέπει να νιώσει αυτοπεποίθηση από τον προπονητή του. Και βρεθήκαμε και οι δύο στη μέση. Πραγματικά μετά ξεκίνησε να τρέχει, να παίζει για την ομάδα, να πιέζει. Ήταν δύσκολο να αλλάζει γιατί οι προηγούμενες ομάδες δεν του το ζητούσαν αυτό. Και στο παιχνίδι του Κυπέλλου ήταν φανταστικός. Έτρεξε, πίεσε, πάλεψε για την μπάλα, έδωσε ασίστ, δημιούργησε πάσες για μεγάλες ευκαιρίες. Πιστεύω ότι ήταν το ιδανικό τέλος για εμάς σαν ομάδα και το ιδανικό τέλος στην σχέση που δημιουργούσαμε σαν άνθρωποι».


Αυτο ισχυει απειρα,ο Πριγιο τον τελευταιο καιρο εγινε παρα πολυ δημιουργικος φορ,περα απο εκτελεστης. Βοηθησε και τον ιδιο προσωπικα αλλα και την ομαδα το συμμετοχικο παιχνιδι παρα το να περιμενει στην περιοχη για να το παστελωσει
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6208
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 17 Μάιος 2018, 12:40

kataramenos5 έγραψε:Ακομα εδω ειναι αυτος?Αφου τελειωσε το πρωταθλημα και πηραμε και κουπα. :twisted:
Τον ιδιο θα κρατησουμε?

Θα δούμε...Αναλόγως...Ας μην βιαζόμαστε...
Προς το παρόν έτσι φαίνεται, αλλά ο Ιούλιος και ο (15)Αύγουστος (μήνες και μεταγραφών) δεν αργούν και τόσο...

Edit: Καρφιτσώνω κι αυτήν εδώ, γιατί περιέχει πολύ ζουμί, για πολλά θέματα του παρελθόντος και του μέλλοντος...

Τρεις ημέρες μετά την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων της σεζόν για τον Π.Α.Ο.Κ., ο Ραζβάν Λουτσέσκου κάθισε στο ίδιο τραπέζι με τους εκπροσώπους των ΜΜΕ και συζήτησε για το αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι της σεζόν που προηγήθηκε, για τους ποδοσφαιριστές του, τις δυσκολίες που συνάντηση και πώς τις αντιμετώπισε, αλλά κυρίως για τη σεζόν που ακολουθεί. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δε μίλησε με ονόματα επιδεικνύοντας σεβασμό, όμως σκιαγράφησε σημαντικές πτυχές της ομάδας που έχει κατά νου για την προσεχή σεζόν κι οριοθέτησε τους στόχους της. Μια από τις πλέον ενδιαφέρουσες κουβέντες που έχουν γίνει ποτέ. Αναλυτικά όλα όσα δήλωσε ο Ρουμάνος τεχνικός του «Δικεφάλου»:

- Ποιες είναι οι πρώτες σκέψεις σας αναφορικά με το πως θα είναι ο Π.Α.Ο.Κ. της επόμενης περιόδου;

«Το πιο σημαντικό είναι να κρατήσουμε τη συνοχή του συνόλου, όσους περισσότερους παίκτες γίνεται. Και αυτό γιατί ξέρουν τον τρόπο δουλειάς, την φιλοσοφία και τον δρόμο που έχουμε ακολουθήσει όλη τη χρονιά. Όταν ξεκινάς να έχεις περισσότερες από τέσσερις αλλαγές σε ένα γκρουπ, τότε ήδη προετοιμάζεις μία νέα ομάδα, είναι πολύ σημαντικό να διατηρήσουμε τη χημεία της ομάδας. Θέλω να την διατηρήσω και να ανεβάσω την ποιότητα της ομάδας. Υπάρχουν μάξιμουμ τέσσερις περιπτώσεις ποιοτικών παικτών που θα μας βοηθήσουν να ενισχύσουμε αυτά τα στοιχεία».

- Στην πρόσφατη γιορτή του Π.Α.Ο.Κ., ο κ. Σαββίδης είπε πως το μπάτζετ θα είναι απεριόριστο για μεταγραφές. Τι σημαίνει αυτό για εσάς;

«Χρειάζεται να κρατήσουμε την ισορροπία. Να βρούμε καλές ευκαιρίες και να είμαστε έτοιμοι να βελτιώσουμε το επίπεδο της ομάδας. Όλοι έχουμε έναν στόχο, να παίξουμε στους ομίλους του Champions League. Είναι σημαντικό να κρατήσουμε όσα πετύχαμε. Έχουμε 3-4 περιπτώσεις παικτών που θα μας ανεβάσουν το επίπεδο, την ποιότητα, με διαφορετικά χαρακτηριστικά από αυτά που ήδη έχουμε στην ομάδα».

- Σε ποιες θέσεις κρίνεται με βάση την εικόνα που έχετε για την ομάδα σας πως θα χρειαστεί ενίσχυση;

«Δεν θα μιλήσω για θέσεις, δεν είναι δίκαιο. Είμαστε ακόμα στην αρχή της στρατηγικής μας ενόψει της νέας σεζόν. Παρόλα αυτά αυτό που μπορώ να πω είναι να βελτιωθούμε σε 3-4 θέσεις. Δεν σημαίνει πως θα φύγουν παίκτες από αυτές τις θέσεις. Αλλά θα τις ενισχύσουμε. Το σύνολο είναι το σημαντικό, τη νέα χρονιά έχουμε τρεις διοργανώσεις και στόχος μας είναι να μπούμε στους ομίλους του Champions League. Άρα θα χρειαστούμε να έχουμε παίκτες υψηλού επιπέδου στην ποιότητα και να συμπληρώσουμε στοιχεία που μας λείπουν».

- Ο Π.Α.Ο.Κ. διαθέτει τη δεδομένη χρονική στιγμή 23 παίκτες που αγωνίζονται δανεικοί σε άλλες ομάδες. Ποιες οι σκέψεις σας γι' αυτούς;

«Έχουμε πολύ καλή εικόνα από όλους και τις επόμενες ημέρες θα πάρουμε τις αποφάσεις μας. Δεν θα υπάρξουν πολλές αλλαγές, αλλά πιθανόν 2-3 από αυτούς θα επιστρέψουν. Ένας από αυτούς πιθανόν να είναι ο Γιαννούλης. Για τους άλλους θα βρούμε μία νέα κατάσταση. Η φιλοσοφία μου είναι να υπάρχουν 23-24 παίκτες σε πολύ υψηλό επίπεδο και δύο παίκτες που θα έρχονται από την ακαδημία συν τρεις τερματοφύλακες».

- Υπάρχουν ωστόσο και περιπτώσεις παικτών, για παράδειγμα ο Μακ που αγωνίζεται ως δανεικός στον Π.Α.Ο.Κ. Υπάρχει κάποια απόφαση σχετικά με το μέλλον του;

«Είναι μία συζήτηση ευαίσθητη και θα προτιμούσα να μην αναφερθώ. Είναι μία κουβέντα που πρώτα θέλω να κάνω με τον κ. Σαββίδη».

- Ο Π.Α.Ο.Κ. διαθέτει τέσσερις τερματοφύλακες υψηλού επιπέδου; Θα υπάρξουν προσθήκες ή αποχωρήσεις σε αυτό το γκρουπ;

«Ίσως υπάρξει κάποια αλλαγή σε αυτό το γκρουπ».

- Πότε θα θέλατε το ρόστερ της νέας σεζόν να έχει ολοκληρωθεί;

«Το ιδανικό θα ήταν στην προετοιμασία να έχουμε το 90% των παικτών μας. Και μετά να δούμε αν θα υπάρξει κάποια ευκαιρία ή κάτι άλλο που να μπορούμε να αποκτήσουμε μέχρι το τέλος των μεταγραφών».

- Ποιον παίκτη θα ψηφίζατε ως τον MVP της φετινής χρονιάς;

«Είναι μία έξυπνη ερώτηση, είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις έναν όταν έχεις ένα ισχυρό σύνολο. Ο Βαρέλα για παράδειγμα ήταν ένας παίκτης που πολλοί έλεγαν πως δεν μπορεί να κάνει καλή ανάπτυξη και αυτό που είδα εγώ είναι πως ήταν ο κορυφαίος αμυντικός στο να κάνει ανάπτυξη. Κοντά του ήταν και ο Κρέσπο. Για μένα είναι οι καλύτεροι στην Ελλάδα. Όταν ήρθα στην ομάδα, είχα μία αίσθηση για τον Πέλκα, πίστευα πως είναι πολύ ταλαντούχος, αλλά σε κάποια στιγμή υπερόπτης. Όταν τον είδα και τον έζησα, συνάντησα μία διαφορετική εικόνα. Είδα έναν επαγγελματία παίκτη, που δουλεύει πολύ στο μυαλό, στο γήπεδο, με ενδιαφέρον για την απόδοση της ομάδας και έκανε μια φανταστική χρονιά. Ο Βιεϊρίνια επίσης ήταν ο αρχηγός μας. Τεράστια προσωπικότητα, θέληση και αυτοθυσία. Είχα κάποια προβλήματα κατανόησης με τον Πρίγιοβιτς. Τελείωσε η σεζόν και αγαπάμε ο ένας τον άλλον. Για μένα το σημαντικό είναι οι ανθρώπινες επαφές, η επικοινωνία μεταξύ μας, αυτά δημιουργούν μία δυνατή ομάδα. Ο Πασχαλάκης στην αρχή για μένα φανταζόμουν πως θα είναι ένας απλός τερματοφύλακας που δεν θα έχει τόσες ευκαιρίες και εξελίχθηκε στον κορυφαίο στην Ελλάδα. Έβαλε πίεση στον εαυτό του και έβγαλε πράγματα. Ο Μπίσεσβαρ, αποδέχτηκε μία νέα φιλοσοφία να έρχεται από τον πάγκο και ήταν καταπληκτικός. Τον λατρεύω, έχει φανταστική συμπεριφορά. Ο Μαουρίσιο μας έδωσε πολλά πράγματα, ο Σάκχοφ επίσης έβαλε πολλά γκολ, ο Κάνιας είχε προβλήματα τραυματισμών αλλά και αυτός βοήθησε. Όλα ήταν θέμα ομαδικής δουλειάς».

- Ποια ήταν η αιτία που κατά τη δική σας άποψη ο Ελ Καντουρί δεν πρόσφερε όσα ενδεχομένως περίμεναν όλοι όταν αποκτήθηκε από τον Π.Α.Ο.Κ.; Πιστεύετε θα δούμε μία διαφορετική του εικόνα τη νέα σεζόν;

«Ο Ομάρ είναι ένας παίκτης που έχει τεράστια ποιότητα στο να κρατάει μπάλα, να πασάρει και να διαβάζει καταστάσεις. Οι διαφορές του με τον Πέλκα είναι πως ο Πέλκας επιτίθεται στην περιοχή, ο Ομάρ στα τελευταία 25 μέτρα προσπαθεί να πάει περισσότερο στο πλάι. Δεν του δώσατε χρόνο να προσαρμοστεί, δεν ξέρετε πως θα ήταν αν δεν είχε τον τραυματισμό. Έμεινε εκτός τρεις μήνες και όταν επέστρεψε δεν υπήρχε χώρος να παίξει η ομάδα είχε χημεία. Έπαιξε στο τέλος όταν ο Πέλκας ήταν εκτός και νομίζω είχε καλή απόδοση. Είναι πολύ έμπειρος, έξυπνος, απλά ήταν άτυχος τη φετινή χρονιά. Θυμάμαι για παράδειγμα τον Πλατινί, όταν έφυγε από τη Γαλλία και πήγε στη Γιουβέντους, έξι μήνες μετά η διοίκηση τον ήθελε εκτός. Χρειάζονταν απλώς χρόνο και μετά πέτυχε όσα πέτυχε. Εγώ είμαι ικανοποιημένος από την παρουσία του, παρά το γεγονός αυτό δεν φάνηκε στους αριθμούς».

- Ποιες οι σκέψεις σας για τον Τιμπό Μουλέν, ένας παίκτης που ήρθε στον ΠΑΟΚ τον Ιανουάριο, αλλά έπαιξε ελάχιστα;

«Ο Μουλέν είναι ένας πολύ καλό παίκτης, ήταν άτυχος όμως επειδή ήρθε από προετοιμασία σε μία ομάδα που οι μέσοι έπαιζαν καλά και η ομάδα κέρδιζε. Δεν υπήρξε ανάγκη αλλαγής, όταν τα πράγματα πάνε καλά είναι λάθος να αλλάξεις κάτι. Εκεί κοιτάς την ισορροπία. Δεν θα ήταν δίκαιο για τον Μαουρίσιο, τον Κάνιας και τον Σάκχοφ να τους αφήσω έξω. Κατηγορείστε εμένα που είπα το ΟΚ για να έρθει ο Μουλέν. Αυτά είναι τα λάθη των χειμερινών μεταγραφών. Και ειδικότερα για ομάδες που παίζουν επίσημα παιχνίδια και παίκτες που τελειώνουν τη σεζόν τους μέσα του Δεκέμβρη. Είναι δύσκολο να πετύχουν μεταγραφές του Ιανουαρίου σε όλο το Παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Με εξαίρεση τον Πρίγιοβιτς που ήρθε και έπιασε».

- Κάνοντας την αυτοκριτική σας μετά από μία τέτοια χρονιά. Ποια είναι τα λάθη που θα εντοπίζατε;

«Είναι φυσιολογικό να έχεις κάνει λάθη μέσα σε μία τέτοια χρονιά. Χωρίς λάθη σημαίνει πως είσαι από άλλον πλανήτη. Το σημαντικό είναι να παλεύεις κάθε μέρα για να βελτιώσεις τον εαυτό σου και να βρεις λύσεις. Είχαμε κάποιες σκληρές συζητήσεις με τον κ. Σαββίδη μετά από τις ήττες με Ολυμπιακό, την ΑΕΚ και άλλα αρνητικά αποτελέσματα. Μου άσκησε μεγάλη πίεση και ήμουν πολύ νευρικός ώστε να βρω λύσεις, να σκεφτώ τι πρέπει να κάνω. Όμως όταν έφευγα από τα μίτινγκ έλεγα στον εαυτό μου: Έχει δίκιο. Γιατί είμαι εδώ; Θα πρέπει να βρω λύσεις, τις καλύτερες. Και θα πρέπει να κερδίσουμε το πρωτάθλημα και το κύπελλο. Αν δεν το κάνω θα έρθει ο επόμενος. Λάθη θα κάνεις, το σημαντικό είναι να τα λύσεις».

- Ποιες οι σκέψεις σας σχετικά με τον σχηματισμό που θα έχει ο Π.Α.Ο.Κ. στο παιχνίδι του τη νέα χρονιά; Θα διατηρηθεί το ίδιο ή θα έχετε αλλαγές;

«Φέτος σε φάση επίθεσης παίζαμε 4-4-2 ξεκάθαρα. Όταν πηγαίναμε πίσω χωρίς τη μπάλα, παίζαμε 4-4-1-1 ή και 4-5-1, στην ανάπτυξη από πίσω έχουμε 4-3-3, στο μισό του γηπέδου έχουμε πολλές αλλαγές λόγω των κινήσεων των παικτών. Στο ποδόσφαιρο υπάρχει η δυναμική και κάθε ενέργεια σε φέρνει σε διαφορετικό σύστημα. Το σημαντικό είναι να διατηρείς τη φιλοσοφία σου ως ομάδα. Δεν μου αρέσει να λέω ότι θα αλλάξουμε, γιατί αλλάζουμε πράγματα. Αυτό που δεν αλλάζει είναι ο τρόπος που παίζουν οι παίκτες. Θέλουμε να πιέσουμε, αυτό είναι σημαντικό για τη φιλοσοφία μου. Να έχουμε καλή επιθετικότητα, να σπάμε την πίεση του αντιπάλου, μας αρέσει η ανάπτυξη από πίσω, να χαλάμε την ισορροπία του αντιπάλου και να κάνουμε επίθεση στην πλάτη τους, με καλή κίνηση. Αυτά είναι σε γενικότερο πλαίσιο όσα ζητάω».

- Η επιστροφή των δανεικών παικτών στον Π.Α.Ο.Κ. λογίζονται ή όχι στις προσθήκες που θέλετε να κάνετε τη νέα χρονιά;

«Θα δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε. Δε θέλω να μπω ακόμη σε ονόματα είναι νωρίς. Και δεν είναι η δουλειά μου στην παρούσα φάση. Είναι δουλειά της διοίκησης. Η ομάδα μας δεν έχει επιθετικούς παίκτες για να "κλέψουν" εύκολα μπάλες, ατομικά μιλώντας, δουλέψαμε με συνοχή γι΄αυτό τα καταφέραμε. Οδηγηθήκαμε για να δουλέψουμε περισσότερο από το φυσιολογικό. Και χρειαζόμαστε έναν τέτοιον παίκτη. Πιθανόν πριν ήταν ο Τσίμιροτ. Αλλά χρειαζόμαστε και παίκτη που μπορεί να παίξει με τη μπάλα, που μπορεί να δώσει ποιότητα. Δεν χρειαζόμαστε παίκτη που απλά θα πάρει τη μπάλα. Αυτοί είναι παίκτες για χαμηλότερο επίπεδο. Αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα. Θα πρέπει και συζητήσαμε πάνω σε αυτό, να υπολογίζουμε σε παίκτες, που θα είναι ένα γκρουπ. Αν κάποιος τραυματιστεί και μείνει έξω για τρεις μήνες. Στο ποδόσφαιρο όλα είναι πιθανά. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι».

- Έχουμε 5% πιθανότητες να δούμε τον Βιεϊρίνια μπροστά ή πρέπει να το ξεχάσουμε;

«Αυτήν την στιγμή η απάντηση είναι όχι. Έχουμε αυτήν την ισορροπία. Έχουμε πολλές λύσεις για να αλλάξουμε τις πλευρές. Ο Αντρέ έχει την ευκολία να μπει προς τα μέσα με το δεξί πόδι. Σήμερα λέω όχι, ποτέ. Αλλά όπως σας είπα, στο ποδόσφαιρο δεν ξέρεις ποτέ».

- Τι γίνεται με το συμβόλαιό σας; Μένετε σε αυτό που είχατε υπογράψει αρχικά;

«Είχαμε συνάντηση με τον Ιβάν Σαββίδη αλλά ήταν τελείως διαφορετικό. Έχω συμβόλαιο. Για μένα δεν είναι τόσο σημαντικό, είμαι εδώ, εστιάζω σε αυτό. Μου αρέσει που είμαι εδώ, που δουλεύω με αυτό το σύνολο. Δεν υπήρχε κάτι με την Σαχτάρ».

- Επιμένετε ότι στο κέντρο ο Π.Α.Ο.Κ. δε χρειάζεται έναν παίκτη με τρεξίματα, με έναν ρόλο σκληρό και πιο "βρώμικο", ένα εξάρι παλαιάς κοπής;

«Οχι, δε χρειαζόμαστε. Στο στυλ μας δεν χρειαζόμαστε ένα εξάρι. Αν θέλετε, μπορούμε να πούμε για έναν box to box παίκτη, αλλά το στυλ να βάλουμε έναν κεντρικό αμυντικό μπροστά από την άμυνα, γιατί στο τέλος το νούμερο έξι είναι ένας κεντρικός αμυντικός ... ».

- Ο Κάνιας;

«Πείτε μου πως σκόραρε ο Αντρέ στο πρώτο γκολ στο Κύπελλο; Στον Ατρόμητο ποιος σκόραρε; Πόσες ευκαιρίες έχει δημιουργήσει. Οι κινήσεις του. Είχε τον στόχο να είναι ισορροπημένος και να έχει το νου του. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου. Θέλω από τους δύο παίκτες στο κέντρο να πηγαίνουν ανά φορά μπροστά. Υπάρχει διαφορετική ποιότητα. Για παράδειγμα ο Μαουρίσιο πάει περισσότερο αλλά το θέλω και από τον Κάνιας γιατί ο αντίπαλος θα βάλει έναν παίκτη στον Κάνιας, έναν στον Μαουρίσιο, αν ο Κάνιας είναι μόνο εκεί, σταματάει η ανάπτυξη μας και ο Μαουρίσιο έχει πρόβλημα γιατί πρέπει να κινείται μόνος του και να ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα. Αλλά έχοντας αυτούς τους παίκτες να πηγαίνει ο ένας μπροστά και ο άλλος πίσω, θα είναι πιο δύσκολο για τους παίκτες που μαρκάρουν man to man αυτούς τους δύο. Θέλω από τους δύο παίκτες στο κέντρο να συμμετέχουν όχι μόνο στην ανάπτυξη αλλά και στα τελευταία 35 μέτρα. Ο Κάνιας μας δίνει την αίσθηση ότι το κάνει και το έκανε, λιγότερο, γιατί έχει και διαφορετική ποιότητα. Αλλά ένα καθαρό νούμερο έξι, δεν με καλύπτει. Θέλω ένα αμυντικό χαφ με γρήγορα τρεξίματα, μαρκαρίσματα. Γι΄αυτόν μπορούμε να μιλήσουμε. Έχοντας αυτούς τους αμυντικούς μέσους στην ομάδα, έδειξαν καλό επίπεδο».

- Στην Τρίπολη δεν εντοπίσατε αυτήν την αδυναμία;

«Στην Τρίπολη πρέπει να πω ότι παίξαμε όλοι ένα κακό παιχνίδι. Μην κρίνετε έναν παίκτη, μην λέτε για έναν ξεχωριστά. Ήταν κακή όλη η ομάδα.

- Τι άλλαξε στην σχέση σας με τον Πρίγιοβιτς; Πως ξεκίνησε αυτή η σχέση, πως εξελίχθηκε και πως "αγαπηθήκατε" στο τέλος;

«Πιθανότατα ο τρόπος που ήταν επαγγελματίας να ήταν ο ίδιος. Ήταν συνηθισμένος να παίζει με έναν διαφορετικό τρόπο. Και εγώ ήθελα έναν διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού. Χρειαζόταν χρόνο για να προσαρμοστεί, χρειαζόμουν και εγώ χρόνο να προσαρμοστώ σε αυτόν. Να καταλάβω πως πρέπει να νιώσει αυτοπεποίθηση από τον προπονητή του. Και βρεθήκαμε και οι δύο στη μέση. Πραγματικά μετά ξεκίνησε να τρέχει, να παίζει για την ομάδα, να πιέζει. Ήταν δύσκολο να αλλάζει γιατί οι προηγούμενες ομάδες δεν του το ζητούσαν αυτό. Και στο παιχνίδι του Κυπέλλου ήταν φανταστικός. Έτρεξε, πίεσε, πάλεψε για την μπάλα, έδωσε ασίστ, δημιούργησε πάσες για μεγάλες ευκαιρίες. Πιστεύω ότι ήταν το ιδανικό τέλος για εμάς σαν ομάδα και το ιδανικό τέλος στην σχέση που δημιουργούσαμε σαν άνθρωποι».

- Αυτό έχει να κάνει και με το γεγονός ότι δεν βλέπαμε βασικό τον Πρίγιοβιτς στα εκτός έδρας τουλάχιστον στο πρώτο διάστημα;

«Θα σας πω μια ιστορία. Στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ήταν στον πάγκο. Και νομίζω μπήκε ως δεύτερη αλλαγή στην θέση του Κουλούρη. Ήξερα πολύ καλά για τον χαρακτήρα του, την προσωπικότητα του. Ήταν πολύ δύσκολο να το αποδεχθεί και πιθανώς στο μυαλό του να υπήρχε η ιδέα ότι ο προπονητής ήταν εναντίον του. Πριν μπει στο παιχνίδι, το σκορ ήταν 2-0 υπέρ μας. Του είπα αυτό: Πρίγιο, μην σκέφτεσαι ότι είμαι εναντίον σου. Ότι είμαι εδώ για να μαλώσω μαζί σου. Σε εκτιμώ σαν παίκτη αλλά ένας προπονητής σε συγκεκριμένες περιπτώσεις πρέπει να πάρει αποφάσεις. Μπες μέσα στο γήπεδο και παίξε με ελεύθερο το μυαλό σου, όπως σου αρέσει. Μπήκε, σκόραρε ένα πολύ ωραίο γκολ. Στο παιχνίδι με την Κέρκυρα, δεν ξεκίνησα με αυτόν. Αλλά εκείνη την εβδομάδα είχαμε τρία παιχνίδια. Παίξαμε με τον Λεβαδειακό. Θα μπορούσα να βάλω στο παιχνίδι Κυπέλλου τον Κουλούρη και να παίξω με την Κέρκυρα με τον Πρίγιοβιτς. Πρώτα απ΄όλα ο Πρίγιοβιτς έβαλε γκολ με τον Λεβαδειακό. Μετά την δύσκολη περίοδο που αυτός πίστευε πως είχαμε, ήθελε να παίξει και να σκοράρει και να νιώσει πολύ ωραία με το γκολ. Ηταν επίσης και δίκαιο για τον Κουλούρη γιατί έδωσε πολλά σε εκείνη την περίοδο, να νιώσει ότι δεν είναι εκτός του συνόλου επειδή γύρισε ο Πρίγιοβιτς και ότι πιστεύω σε αυτόν. Στις επόμενες εβδομάδες δώσαμε σημαντικά παιχνίδια στο Κύπελλο, οπότε χρειαζόμασταν και τον Κουλούρη να δώσει την φρεσκάδα στον Πρίγιοβιτς. Αυτή ήταν η πραγματική ιστορία».

- Ποια είναι η άποψή σας για τον Ουάρντα και ποια η απόφαση που υπάρχει για εκείνον;

«Πολύ καλός παίκτης αυτήν την σεζόν. Πολλά γκολ, πολλές κρίσιμες και σημαντικές ενέργειες. Λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν μας την πιθανότητα να μείνει μαζί μας αυτήν τη σεζόν».

- Σε ποιον ποδοσφαιριστή θα απονείμετε το βραβείο της προσφοράς, άσχετα αν δεν είχε την απαραίτητη προβολή;

«Στον Κρέσπο. Γιατί εκτός του ότι είναι ένας πολύ καλός αμυντικός και έκανε ένα πολύ καλό δίδυμο με τον Βαρέλα, έπαιξε αριστερά και δεξιά οποιαδήποτε στιγμή τον χρειαστήκαμε. Έδωσε και ασίστ. Μπήκε με 100% αυτοπεποίθηση, χωρίς να παραπονιέται. Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να εκτιμάται περισσότερο ο Κρέσπο».

- Πόσο εύκολο ήταν να διαχειριστείτε τα αποδυτήρια το πρώτο διάστημα με τον αποκλεισμό στην Ευρώπη και κυρίως μετά τα όσα έγιναν με Ολυμπιακό και ΑΕΚ;

«Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι δύσκολο. Είναι μέρος μιας δυναμικής του συνόλου. Κάθε μέρα. Δεν είναι ιδιαίτερο. Είναι μια δουλειά που πρέπει να γίνει. Όπως σας είπα, ήμουν τυχερός γιατί είχα παίκτες μπροστά μου με καλούς χαρακτήρες, με θέληση να κερδίσουν, να παλέψουν, να βελτιωθούν, βάζοντας τον εαυτό τους στην διαδικασία να σκεφτούν το σύνολο, την ομάδα. Αυτό είναι διαχείριση αλλά είναι καθημερινή. Όταν ξεκινήσει η προετοιμασία, θα εμφανιστούν ξανά προβλήματα. Αλλά είναι προβλήματα που σε πιέζουν να γίνεις καλύτερος. Αν δεν δεχόμαστε αυτό σαν προπονητές, πρέπει να σταματήσουμε την δουλειά μας».


Από novasports.gr
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 17 Μάιος 2018, 13:42

Razvan έγραψε:Τι άλλαξε στην σχέση σας με τον Πρίγιοβιτς; Πως ξεκίνησε αυτή η σχέση, πως εξελίχθηκε και πως "αγαπηθήκατε" στο τέλος;

Πιστεύω ότι ήταν το ιδανικό τέλος για εμάς σαν ομάδα και το ιδανικό τέλος στην σχέση που δημιουργούσαμε σαν άνθρωποι».

Δε συνεχιζεται η σχεση,φτασαμε στο τελος?
Καποιος φευγει? :roll: :roll:
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Παλαιολόγος » Πέμ 17 Μάιος 2018, 13:51

για την χρονια μιλαει
και αναφερει τοντελικο ως το φιναλε μιας σχεσης που ειχε τις αναταραξεις της ομως τελικα απεδωσε καρπους
ο τελικος ηταν ακριβως οπως τον ηθελε τον πριγιο
Τὸ δὲ τὴν πόλιν σοι δοῦναι, οὔτ’ ἐμόν ἐστιν οὔτ’ ἄλλου τῶν κατοικούντων ἐν ταύτῃ· κοινῇ γὰρ γνώμῃ πάντες αὐτοπροαιρέτως ἀποθανοῦμεν καὶ οὐ φεισόμεθα τῆς ζωῆς ἡμῶν
Άβαταρ μέλους
Παλαιολόγος
 
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2015, 12:10

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 17 Μάιος 2018, 13:57

Ο πριγιο προκριματικα Τσου λου δε παιζει.Δε προλαβαινει λογο μουντιαλ.Απ την αλλη υπαρχουν προτασεις....
Τι θα κανεις θα κατεβεις να παιξεις προκριματικα με βασικο Κουλουρη?
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό obanebane » Πέμ 17 Μάιος 2018, 14:08

Έτσι όπως τα λέει ο Κατ είναι,εκτός από τον προπονητή και ο παίχτης εχω την αισθηση άφησε να εννοηθεί οτι φευγει.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 17 Μάιος 2018, 14:08

kataramenos5 έγραψε:
Razvan έγραψε:Τι άλλαξε στην σχέση σας με τον Πρίγιοβιτς; Πως ξεκίνησε αυτή η σχέση, πως εξελίχθηκε και πως "αγαπηθήκατε" στο τέλος;

Πιστεύω ότι ήταν το ιδανικό τέλος για εμάς σαν ομάδα και το ιδανικό τέλος στην σχέση που δημιουργούσαμε σαν άνθρωποι».

Δε συνεχιζεται η σχεση,φτασαμε στο τελος?
Καποιος φευγει? :roll: :roll:

Εννοεί ότι "δεν τα είχανε"... :shock:
Στο τέλος "τα σιάξανε" όμως, που λένε και στο χωριό μου... :geek:


Υ.Γ. Πφφφφφφφ...Εμ τα ξέρεις καλά τα εγγλεζικά του, εμ πας να βρεις το ζουμί σε στυμμένη λεμονόκουπα... :mrgreen:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 17 Μάιος 2018, 15:40

Συμφωνώ με κατ και μπανε. Αν και υπάρχει πλέον ένα δεδομένο δέσιμο και χημεία , είμαι της ίδιας άποψης.
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό desperando » Πέμ 17 Μάιος 2018, 16:04

Για να καταλάβω γιατί μπερδεύτηκα.
Από την μια ο λουτσεσκου Θέλει όσο το δυνατόν περισσότερους από τον περσινό του κορμο με προσθήκες μόνο 3-4 νέων παικτών που θα δώσουν μεγαλύτερη ποιότητα και επιπλέον χαρακτηριστικά και από την άλλη θέλει πώληση πριγιοβιτς που ήταν ο πρώτος σκόρερ με σχεδόν 30 γκολ?

Όσο για τον πριγιοβιτς, σε κάτι δηλώσεις του που διάβασα ( δεν ξέρω κατά πόσο ο αρδ τις μετέφερε σωστά) έλεγε ότι είναι πολύ χαρούμενος που δεν τον πούλησε ο Σαββίδης και ότι θέλει να μείνει και ότι στον ΠΑΟΚ αισθάνεται παρά πολύ καλά

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει ότι ο πριγιοβιτς μας χαιρεταει
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Rizla » Πέμ 17 Μάιος 2018, 17:36

Δεν πάμε καλά...επειδή θέλετε ορισμένοι πωλησεις δεν σημαίνει οτι οποιος παίκτης του ΠΑΟΚ
έχει ζήτηση θα φύγει, αν ίσχυε αυτό θα μέναμε με την Κ20...
Άβαταρ μέλους
Rizla
 
Δημοσιεύσεις: 6201
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιούλ 2008, 18:18

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Πέμ 17 Μάιος 2018, 19:59

Η δική μου αίσθηση είναι ότι ο Πρίγιο θα φύγει μόνο σε περίπτωση καταβολής της ρήτρας που έχει. Δεν αποκλείεται να συμβεί, εφόσον επίκειται και συμμετοχή του στο μουντιάλ. Αλλά φαίνεται ότι πλέον γουστάρει το παλικάρι σε εμάς. Και έχει κάθε λόγο να νιώθει έτσι. Πέραν όλου του κλίματος εκτίμησης και αγάπης από τον κόσμο και των άψογων εργασιακών συνθηκών, έχει βελτιωθεί εντυπωσιακά και παικτικά. Και ο ΠΑΟΚ έχει πάρει ήδη αρκετά από τον Σέρβο αλλά εκτιμώ ότι έχει πάρει περισσότερα ο Άλεξ από τον ΠΑΟΚ. Και έχει να πάρει ακόμα περισσότερα, εφόσον παραμείνει.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες