Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Superleague και όλων των παραλειπομένων...

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό Ale » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:31

Rexaris έγραψε:Είναι τρελή η υπόθεση, από μια πουστιά το +1 (αν είχαμε που θα είχαμε κερδίσει) το γάβρο έγινε -5. Άσε που κατά τη γνώμη μου δεν θα είχε χάσει ποτέ η ομάδα στην Τρίπολη χωρίς αυτότ ο αίσχος. Άνθρωποι είναι.

Εκπληκτικά πράγματα, κάποτε σου έκοβαν τους 3 βαθμούς με το έτσι θέλω. Τώρα σου σακατεύουν όλοι τη χρονιά με τη μία.

Νέα χρονιά 1972-73 μας στήνουν με την καλύτερη ομάδα να μην παίρνει τίποτε και τον γάβρο να τα παίρνει όλα (τότε) και την κούλα (τώρα). Δεν πίστευα ποτέ οτι θα ξαναζήσω τις πουστιές τής δεκαετίας τού 70.

Γιατί όχι;

Χούντα των συνταγματαρχών τότε, χούντα των λαθρεμπόρων σήμερα.

Δεν γαμείς.

ΠΑΟΚ.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:32

Παιδες το τοπικ θα κλεισει αυριο.υπερ-υπερ^1926 αναλυθηκε.

Παμε για την κουλα.
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27850
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό gpaok » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:35

Ρε παιδιά....ολα αυτή τη βδομάδα πρέπει να γινουν;; όλα γμ τν πτν μου;; να το σιγουρεψουμε δηλαδή ότι με την κούλα θα πάμε με τα μυαλά στο μπλέντερ ε;; Κάντε συλλαλητήρια, απεργίες πείνας, ντου στην ΕΡΤ και μετά θα έρθει η κουλίτσα , θα σε γλεντησει με κανενα 0-2,θα βρεθεις 8...ΟΧΤΩ βαθμούς πίσω και μετά θα σε γλεντάει το σύμπαν που ενώ έπρεπε να ασχολούμαστε με τον υπέρ πάντων αγώνα, εμείς κάναμε οτιδήποτε άλλο... δεν εχουμε μυαλο ρε γμτ
gpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 15:31

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό tsou » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:37

gpaok έγραψε:Ρε παιδιά....ολα αυτή τη βδομάδα πρέπει να γινουν;; όλα γμ τν πτν μου;; να το σιγουρεψουμε δηλαδή ότι με την κούλα θα πάμε με τα μυαλά στο μπλέντερ ε;; Κάντε συλλαλητήρια, απεργίες πείνας, ντου στην ΕΡΤ και μετά θα έρθει η κουλίτσα , θα σε γλεντησει με κανενα 0-2,θα βρεθεις 8...ΟΧΤΩ βαθμούς πίσω και μετά θα σε γλεντάει το σύμπαν που ενώ έπρεπε να ασχολούμαστε με τον υπέρ πάντων αγώνα, εμείς κάναμε οτιδήποτε άλλο... δεν εχουμε μυαλο ρε γμτ

δυστυχώς έχεις δίκιο 100%
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.
ΟΛΑ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΛΑΣ.
ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΑΣ.
Άντε, και του χρόνου ουεφάκι ρε.
Άβαταρ μέλους
tsou
 
Δημοσιεύσεις: 2203
Εγγραφή: Τρί 17 Αύγ 2010, 16:34
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό Ale » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:42

gpaok έγραψε:Ρε παιδιά....ολα αυτή τη βδομάδα πρέπει να γινουν;; όλα γμ τν πτν μου;; να το σιγουρεψουμε δηλαδή ότι με την κούλα θα πάμε με τα μυαλά στο μπλέντερ ε;; Κάντε συλλαλητήρια, απεργίες πείνας, ντου στην ΕΡΤ και μετά θα έρθει η κουλίτσα , θα σε γλεντησει με κανενα 0-2,θα βρεθεις 8...ΟΧΤΩ βαθμούς πίσω και μετά θα σε γλεντάει το σύμπαν που ενώ έπρεπε να ασχολούμαστε με τον υπέρ πάντων αγώνα, εμείς κάναμε οτιδήποτε άλλο... δεν εχουμε μυαλο ρε γμτ

ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΩ ΕΓΩ ΜΠΑΝ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ.

ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΟΥ.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό aspromaura ioannina » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:43

Ale έγραψε:Η ιδέα του σίμπα είναι η καλύτερη.
Συλλαλητήριο πριν τον τελικό.
Και πέταμα σερβιέτες και κωλόχαρτα στην είσοδο των ομάδων.
Δεν τρολάρω, πραγματικά έτσι πρέπει να γίνει.
Αυτόματη οπαδοποίηση 500.000 συμπαθούντων.

Ναι και να βρεθει κανενας μ@λ@κ@ς παλι να πεταξει κανενα ταμπον και μετα να προφασιστει ο Χιμενος οτι του περασε μεσα απο το παντελονι και επαθε ριξη πρωκτου.

Να μη πεταξουμε τιποτα γινεται? Υπαρχουν πολυ πιο εφευρετικοι τροποι για να τους ξεφτιλισουμε.
Άβαταρ μέλους
aspromaura ioannina
 
Δημοσιεύσεις: 1689
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιαν 2016, 00:48

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:46

Όταν πάνε ρουβίκωνες και λοιπές επαναστατικές μουχρίτσες σε κανάλια, υπηρεσίες, βουλή, κτλ κτλ για διαμαρτυρία και να πετάξουν χαρτιά, τότε όλα καλά, δικαιολογούνται σαν φυσιολογικές δημοκρατικές κινήσεις που έχει δικαίωμα ο καθένας να εκφράσει κόσμια! Τώρα σε χρόνο dt έβγαλε ανακοίνωση η Ερτ3 που καταδικάζει ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ την βάρβαρη εισβολή οπαδών του ΠΑΟΚ που ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ σταμάτησαν την ροή του προγράμματος και συγχρόνως δυσαρέστησαν 11 εκατομμύρια πολιτών που εκείνη την ώρα παρακολουθούσαν αποσβολωμένοι την συγκεκριμένη καναλάρα. Τέλος επιφυλάσσεται παντός νομίμου δικαιώματός της για τη διαφύλαξη της απρόσκοπτης λειτουργίας της.
Εεεεεε ψττττ, για δείτε, κουνιούνται τ' @@ μας??? :twisted:
Μέρα χωρίς χαμόγελο, μέρα χωρίς ελπίδα,
σε κάνει και μαζεύεσαι, σαν να 'χει καταιγίδα
Άβαταρ μέλους
hasio_john
 
Δημοσιεύσεις: 9541
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2008, 21:16
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό gpaok » Τετ 07 Μαρ 2018, 00:52

Ale έγραψε:
gpaok έγραψε:Ρε παιδιά....ολα αυτή τη βδομάδα πρέπει να γινουν;; όλα γμ τν πτν μου;; να το σιγουρεψουμε δηλαδή ότι με την κούλα θα πάμε με τα μυαλά στο μπλέντερ ε;; Κάντε συλλαλητήρια, απεργίες πείνας, ντου στην ΕΡΤ και μετά θα έρθει η κουλίτσα , θα σε γλεντησει με κανενα 0-2,θα βρεθεις 8...ΟΧΤΩ βαθμούς πίσω και μετά θα σε γλεντάει το σύμπαν που ενώ έπρεπε να ασχολούμαστε με τον υπέρ πάντων αγώνα, εμείς κάναμε οτιδήποτε άλλο... δεν εχουμε μυαλο ρε γμτ

ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΩ ΕΓΩ ΜΠΑΝ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ.

ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΟΥ.

Ωραίο επιχείρημα.
gpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 15:31

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό Ale » Τετ 07 Μαρ 2018, 01:28

Η κουλίτσα θα γλεντήσει εσένα.
Και θα φωνάζεις και μπιρ Αλλάχ.

ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΟΥ ΡΕ!!!
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό Notorious4 » Τετ 07 Μαρ 2018, 01:35

gpaok έγραψε:Ρε παιδιά....ολα αυτή τη βδομάδα πρέπει να γινουν;; όλα γμ τν πτν μου;; να το σιγουρεψουμε δηλαδή ότι με την κούλα θα πάμε με τα μυαλά στο μπλέντερ ε;; Κάντε συλλαλητήρια, απεργίες πείνας, ντου στην ΕΡΤ και μετά θα έρθει η κουλίτσα , θα σε γλεντησει με κανενα 0-2,θα βρεθεις 8...ΟΧΤΩ βαθμούς πίσω και μετά θα σε γλεντάει το σύμπαν που ενώ έπρεπε να ασχολούμαστε με τον υπέρ πάντων αγώνα, εμείς κάναμε οτιδήποτε άλλο... δεν εχουμε μυαλο ρε γμτ


Αν και δεν συμφωνώ γενικά με τέτοιου είδους διαμαρτυρίες γίάτί δεν φέρνουν κανένα αποτέλεσμα είναι δικαίωμα των συνδέσμων και γενικά των οπαδών να προβούν σε τέτοιες κινήσεις.Οι παίκτες ας δείξουν την διαμαρτυρία τους κερδιζοντας την κούλα και ο λαός ας κάνουν των αγώνα τους αν πιστεύουν ότι θα δικαιωθούν.
Άβαταρ μέλους
Notorious4
 
Δημοσιεύσεις: 958
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2015, 21:38

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό revolution1976 » Τετ 07 Μαρ 2018, 01:54

gpaok έγραψε:Ρε παιδιά....ολα αυτή τη βδομάδα πρέπει να γινουν;; όλα γμ τν πτν μου;; να το σιγουρεψουμε δηλαδή ότι με την κούλα θα πάμε με τα μυαλά στο μπλέντερ ε;; Κάντε συλλαλητήρια, απεργίες πείνας, ντου στην ΕΡΤ και μετά θα έρθει η κουλίτσα , θα σε γλεντησει με κανενα 0-2,θα βρεθεις 8...ΟΧΤΩ βαθμούς πίσω και μετά θα σε γλεντάει το σύμπαν που ενώ έπρεπε να ασχολούμαστε με τον υπέρ πάντων αγώνα, εμείς κάναμε οτιδήποτε άλλο... δεν εχουμε μυαλο ρε γμτ



Έλα τότε ν ασχοληθούμε και με επιχειρήματα....
1.πότε θές φίλε μου ν ασχοληθούμε? μετά τη τελεσίδικη απόφαση? προτιμάς μήπως να το ξεχάσουμε τελείως και πάμε για του χρόνου? όχι λοιπόν και τώρα και αύριο και μέχρι να μας ακούσει οποιοσδήποτε εμπλέκεται
2.Τα μυαλά στα μπλέντερ τα κάνουμε μόνοι μας? ή αυτοί που για ένα κομμάτι χαρτί πάνε να σου στερήσουν ΤΙΤΛΟ.Για να καταλαβαίνουμε τι χάνουμε
3.Δεν καταλαβαίνω γιατί όλες αυτές οι αντιδράσεις που λές οδηγούν στο συμπέρασμα οτι το νεα αεκ θα έρθει και θα με ''γλεντήσει''? οι ποδοσφαιριστές πρώτοι βλέπεις πως αντιδρούν ακόμα και σήμερα (βλ. Μακ)? δλδ προτιμάς να μιλάνε αυτοί και εμείς να μείνουμε στο λαγούμι μας? και αντε οκ να κάνουμε τι? είδες τι εννοούν πολιτισμό?
4.Ποιός λέει οτι δεν ασχολούμαστε με τον αγώνα της Κυριακής? επειδή σήμερα πήγαμε στην ερτ και τη Πέμπτη στο συλλαλητήριο? εμείς ως οπαδοί τι θες να κάνουμε? να πάμε να μιλήσουμε στους ποδοσφαιριστές για τη τακτική ή να τους βοηθήσουμε με τις στημένες φάσεις? το ξέρεις οτι και οι ποδοσφαιριστές περιμένουν ΚΑΙ εμάς? έτυχε να μιλήσεις με κάποιον να δείς τι συζητάνε?
Απο ποιον περιμένεις να γίνει κάτι? Νομίζεις οτι δικαιούσαι κάτι χωρίς να αγωνιστείς?
Μη μου λές ποιός να φύγει,να μου λές ποιός να έρθει στη θέση του
Άβαταρ μέλους
revolution1976
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Κυρ 29 Δεκ 2013, 20:29
Τοποθεσία: Kαλαμαριά

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό Ale » Τετ 07 Μαρ 2018, 01:59

Μην ασχολείσαι, ρε συ.
Αφού θα μας γλεντήσει η κούλα, ρε συ.

Πάω να κάνω εμετό.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τετ 07 Μαρ 2018, 02:23

Εμενα μου αρεσει η ιδεα του Σιμπα να πιεσουμε (πολυ εντονα ομως) τον δικηγορικο και δικαστικο κλαδο της πολης.
Να πιεστει ο δικηγορικος συλλογος να παρει θεση. Οι δικαστες. Ειναι ευρυτερο ζητημα κοινωνικου δικαιου οχι απλα ποδοσφαιρικο. Δεν μπορει να γαμανε εκατομμυρια ανθρωπων με γελοιες διαδικασιες και εξωφθαλμες παρατυπιες και οι εγχωριοι επαγγελματιες και λειτουργοι του κλαδου να κανουν κο κο κο.
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4
 
Δημοσιεύσεις: 5904
Εγγραφή: Παρ 11 Ιούλ 2014, 22:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 07 Μαρ 2018, 02:41

Ωραία τα λόγια, αλλά ας κατέβει 200.000 λαού στον δρόμο και θα πιεστεί μέχρι κι ο Πρωθυπουργός από μόνος του...
"Το χουμε" όμως? Δεν το πιστεύω με όσους και όποιους είδα έξω από το Υ.Μ.-Θ.! Είμαστε πολύ άμαθοι και soft πια!
Καμάρα λοιπόν, καμιά χιλιάδα "γραφικοί", άντε 3-4, άμα βγει ο Ιβάν να δηλώσει ότι θα ναι εκεί, μπροστάρης μας...

:pano:

Το περιβόητο "με αγώνες κατακτάμε τα δικαιώματα μας" έχει σιγήσει πια κι εμείς αναρωτιόμαστε γιατί μας τα παίρνουν, ένα ένα, χρόνο με τον χρόνο, όλα αυτά τα κεκτημένα μας δικαιώματα πίσω, ακόμα και τα αυτονόητα...
Εργασία, δωρεάν παιδεία και υγεία, συλλογικές συμβάσεις εργασίας, δικαίωμα στην απεργία, έως και δικαιοσύνη!!!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Π.Α.Ο.Κ.-Ε.Ο. - Αναβολή αγώνα

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 07 Μαρ 2018, 02:48

gpaok έγραψε:Ρε παιδιά....ολα αυτή τη βδομάδα πρέπει να γινουν;; όλα γμ τν πτν μου;; να το σιγουρεψουμε δηλαδή ότι με την κούλα θα πάμε με τα μυαλά στο μπλέντερ ε;; Κάντε συλλαλητήρια, απεργίες πείνας, ντου στην ΕΡΤ και μετά θα έρθει η κουλίτσα , θα σε γλεντησει με κανενα 0-2,θα βρεθεις 8...ΟΧΤΩ βαθμούς πίσω και μετά θα σε γλεντάει το σύμπαν που ενώ έπρεπε να ασχολούμαστε με τον υπέρ πάντων αγώνα, εμείς κάναμε οτιδήποτε άλλο... δεν εχουμε μυαλο ρε γμτ


οτι πιο λογικό μπορεί να συμβαίνει. Βασικά, όχι "δεν έχουμε", αλλά "μας το καταργήσαν". Ή το βέλτιστο: μέγιστος σκοπός τους, είναι να μας το καταργήσουν.

και ΔΕΝ παίζει να μείνουμε αμέτοχοι σε αυτό.

Πέρα απο όλα όσα θα γράψω πιο κάτω, οι ΟΚΤΩ, 8, βαθμοί που λές, είναι αυτό που ΑΝΤΙΜΑΧΩΜΑΣΤΕ και ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ.

Βασικά, πρώτα απο όλα, πρέπει. ΠΡΕΠΕΙ, να διαβάσετε ΟΛΟΙ το προ λίγον ημερών κείμενο του Αρκαδοπόντιου που αναρτήθηκε στην κεντρική σελίδα του paokmania. ΑΝ δεν το έχετε κάνει, μη κάνετε και τον κόπο να διαβάστε παραπέρα.

Αυτή τη στιγμή, η βαθμολογία θα έπρεπε να είναι με το χανούμι 2 βαθμούς πανω απο τον ΠΑΟΚ αλλά με εμάς να έχουμε ΑΓΩΝΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Γιατί ο αγώνας, ποτέ δεν ξεκίνησε. Γιατί; ναι. Για το μέγιστο δολοφονικό όπλο όλων των εποχών. Μας είπαν για τον Ίβιτς, ξεχάσαν τι έλεγαν με τον Αναστασίου. Εξίσωσαν (ναι το έκαναν) μια μπύρα στο κεφάλι και -έστω- 3 ράμματα, με ένα χαρτόνι απο ρολό ταμειακής να βρίσκει κουκούλα και το χαρτί αυτής, το χείλος του Όσκαρ (για όσκαρ) ΓκαρΘια.

Όταν ανοίγει κεφάλι, υπάρχουν στανταρισμένες διαδικασίες, by the book που λέμε, για τετοια πραγματα εκτός εάν παίρνεις 100000 χιλιάρικα το χρόνο για να κλωτσάς ένα τόπι ή ξερω γώ έγινε σε μανούρα μουλωχτή και δεν θες τραβήγματα. Απο τη στιγμή δλδ που γιατρός σε βλέπει λέει "αναισθητικό, ράματα, αν είναι να περιμένει ή να μεταφερθεί σε καροτσάκι, παρακολούθηση 12-48 (ανάλογα τη φάση) ώρες". Κεφάλια δόξα το Θεό :lol: :roll: ανοίξαμε. Άρα. απο τη μία έχουμε τη ΣΤΑΝΤΑΡ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ και απο την άλλη ΕΝΑ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΓΑΒΡΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ. Ναι αυτά του Αλέκου.

Τώρα, επειδή τόσο καιρό είχα αποφασίσει να μην παίρνω θέση για διάφορα θέματα, απλά γιατί έβλεπα ότι φέτος ναι, είναι η δική μας χρονιά και όλα αυτό δείχνουν. επέλεξα να μη χαλάσω τη..ζαχαρένια μου.

ΑΛΛΑ, αυτό που έχει γίνει την καταραμένη αυτή Κυριακή στη Τούμπα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΦΩΤΙΑ. ΚΑΝΕΝΑ. Πείτε μου ένα, σε οποιοδήποτε γήπεδο, οποιαδήποτε εποχή. Ένα. Χαρτάκια ρε πετάξαμε. ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΡΕ. και φωνή και τρέλα. μπόλικη. 33 ετών.

Και εδώ, έρχεται η στιγμή που προσπαθούν να σου καταργήσουν κάθε λογική. Να σου εκφράσουν την κατα το δοκούν τους λογική ώς ένα κοινό μας λογικό τόπο. Να μας καταργήσουν κάθε μορφής αντίδραση. "Εισαι εκεί και εκεί θα μείνεις".

Δεν με νοιάζει το φέτος. όπως δε με ένοιαζε το πέρυσι. Κάθε χρόνο άλλωστε, κάτι εφευρίσκουν για να καταργούν τα όνειρα μου. Ακόμα και σε αυτά, τα δευτερεύοντα.

Αφού κατακρεουργήσαν τον τόπο που ζώ και ΕΠΕΛΕΞΑ να μεγαλώσω τα παιδιά μου, αφού έχουν ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ παρατήσει σε 2η μοίρα την Β.Ελλάδα. Την περιοχή δηλαδή που έχει σύνορα με: Αλβανία, Βαρντάρσκα, Βουλγαρία, Τουρκία. ενώ χάμω μόνο Θάλασσα. Που δεν αντιστάθηκαν (ηθελημένα;) στον πόλεμο (πραγματικά) που δέχτηκαν σημαντικές πηγές πλούτου του τόπου μας, πχ βαμβάκι. Που η αποκέντρωση, εν έτει 2018 και ότι αυτό τεχνολογικά προσφέρει, σημαίνει ένα -ακατάληπτο-υπουργείο "Μακεδονίας-Θράκης" για να βγάζει ο εκάστοτε πρωθυπουργός τις καύλες του. Που μια παρόμοια επιχείρηση στη Β.Ελλάδα έχει μικρότερα πλεονεκτήματα απο μία της Ν.Ελλάδας και δή της Στερεάς και της Πελοποννήσου. Που αντί να στηρίζουν επιχειρήσεις στα ΣΥΝΟΡΑ τις ωθούν με υποχθόνιο τρόπο σε σκοπέλους, που, που, που.... Χίλια μύρια όσα. Τόσα που τόσα χρόνια ζούμε, μέσα απο εκφάνσεις της καθημερινότητας μας. Τα μνημόνια, τις όλες μ@λακίες (ναι αυτή είναι η ιδανική λέξη) μας πλασάρουν τόσα χρόνια. Τουλάχιστον 20. Μία ολόκληρη γενιά. Καταργήσαν όλα τα πρωτεύοντα και -έστω- δεδομένα σε μία χώρα που ναι ρε γαμώτο, κρύβει τεράστια αποθέματα δυνατοτήτων. Ανταποδοτική εργασια και ισονομία δεν υφίστανται πλέον σαν έννοιες. Στην Ελλάδα του 2018.

Και τώρα, όχι μάλλον τώρα. Εδώ και δεκαετίες: παράλληλα με όλα τα παραπάνω, έχεις και την (μαζοχιστική θα την δικαιολογήσω) τάση, να προσπαθείς να επιβάλεις τα θέλω σου και στα... δευτερεύοντα. Τα αποκούμπια μας. Έκεί που εναποθέτουμε την ψυχούλα μας όταν δεν την κυνηγάτε με λύσσα. Δεκαετίες τώρα. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ρε φίλε. όχι. τέλος. θα γίνουν όλα γιάχμα. Τώρα, που "τρέχει" το Μακεδονικό (...), που πάμε για εκλογές, που ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ, σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ τις σχέσεις συγκεκριμένου παιδοβούβαλου με μια οικογένεια που φιλοδοξεί να κυβερνήσει αυτόν τον τόπο, που η αντίπερα όχθη το παίζει ναι μεν αλλά (είναι πολλοί εκει χάμω σε λέει). Τώρα, θέλει να τους δείξεις, ο καθένας με τον τρόπο του. Η ομάδα με το δικό της (γκολ και ξύλο στους υποκριτές) και εμείς με το δικό μας. Πάντα και παντού στο πλάι της, παλεύοντας για όσα όχι απλά απο το σωματείο μας στερούν, αλλά σαν δυνατότητα να αναδείξουμε, μέσα απο γεγονότα έντονης σημειολογικής δύναμης, τη φαυλότητα και τη σαπίλα αυτών που καθορίζουν τις μοίρες ΜΑΣ.

Δεν είναι απλά αθλητική η ΑΙΤΙΑ. Αλλά είναι, μόνο η ΑΦΟΡΜΗ.

Με λίγα λόγια. Το πρόγραμμα, για όσους θέλουν γιατί μπορώ δεν υπάρχει, είναι: Αύριο, Πέμπτη, 6 η ώρα Καμάρα. Κυριακή, 2 η ώρα πλ.Αριστοτέλους, πορεία στο γήπεδο για να πατήσουμε όλοι μαζί το χανούμι. Μέσα-έξω.

Και για να μην πείτε ότι είμαι εκτός θέματος.

ΑΝ κάτι μου έκανε εντύπωση, μετά απο καιρό, μετά απο πολύ καιρό, την ημέρα του αγώνα με την Ε.Ο στην Τούμπα, ήταν ότι λαός, ομάδα... όλοι: Είμασταν ένα. Φαινόταν ότι νιώθαμε στον ίδιο ρυθμό. Πριν καν τους δούμε να κάνουν ζέσταμα ξέραμε ΟΛΟΙ, ώς μια οντότητα, ότι απόψε, θα τους φάμε ζωντανούς. ούτε καν μαριναρισμένους. Και μας το καταργήσαν. Έτσι ΠΟΥΣΤΙΚΑ. Όπως μάθανε ώς ΣΩΣΤΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ αυτής της -ακατάληπτα- χώρας.

Με την προπαγάνδα τους πάντα σωστά δομημένη και στοχευμένη στη σωστή μάζα (φιλάθλους, μή γνώστες γενικά της όλης κατάστασης, κυρίως ΟΧΙ σε οπαδούς αποκλειστικά κτλ), έχοντας φυτέψει "για τα καλά" τις ρίζες τους σε ΖΩΤΙΚΕΣ δομές του ποδοσφαίρου (που ξαναλέμε, είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας ε;;;;), ακόμα και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο :roll: , αποφασίζουν κατα το δοκούν, όχι για το οικονομικό κέρδος. Αυτό πιστεύω -εδώ και κάποιο καιρό- ότι το έχουν βάλει σε 2η μοίρα και με θορυβεί ακόμα περισσότερο ως γεγονός. Το κάνουν για αυτό που ο Αρκαδοπόντιος με τη μέγιστη σαφήνεια περιέγραψε στο κείμενο που ανέφερα και νωρίτερα:

"Και αυτήν ΥΠΑΡΚΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ μόνο ο ΠΑΟΚ σε την θυμίζει, στην κάνει γνωστή, σε κινητοποιεί την διάθεση για ΔΡΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.

Γι' αυτό ο ΠΑΟΚ βάλλεται και κυνηγιέται.

Γιατί διεκδικώντας, θίγει συμφέροντα, ξυπνά συνειδήσεις, κινητοποιεί το μυαλό, ενεργοποιεί την πανάρχαια ανθρώπινη σπίθα που δημιουργεί την πρόοδο: την ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ
[...]
Τα έχουν βάλει σε "τάξη", με τον ΠΑΟΚ "τριτοτέταρτο" και θέλουν την ΥΠΟΤΑΓΗ σου σ' αυτήν την ... κατάταξη, την ΑΠΟΔΟΧΗ σου σ' αυτήν την σειρά."

Η απάντηση πια, είναι μόνο μια, μοναδική.

Σε συνοικίες και σε δρόμους..
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17889
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Superleague

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες