Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική των αγώνων και τα νέα του ευρωπαϊκού ΠΑΟΚ

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό sotos26 » Παρ 17 Φεβ 2017, 21:14

Το χθεσινό μου θύμησε το τελικό κυπέλου με τον ΠΑΟ...Υπάρχει κάποιος λόγος που αναλωνόμαστε στις τετριμμένες απόψεις περί ποδοσφαίρου και ειδικότερα περί ΠΑΟΚ; Η ευρωπαϊκοί αγώνες είναι, και πρέπει να ναι γιορτή... Πρέπει σιγά-σιγά να μας φύγει το κουσούρι της γενναίας πρόκρισης και να δούμε λίγο την ουσία...Εμείς στο τσιμέντο( που θα πρέπει ήδη να χει γίνει στάδιο προδιαγραφών) οι ποδοσφαιριστές στο χόρτο και οι υπόλοιποι στα των υπολοίπων... Η ομάδα βγάζει υγεία και πρόοδο και πρέπει να βρούμε και εμείς το βηματισμό μας...Επειδή κέρδισες τον Παναιτωλικό και την ΑΕΛ δε πάει να πει ότι θα κατέβεις και θα βάλεις Γερμανική ομάδα στα δίχτια γιατί..."ΠΑΟΚ είσαι..."!
''Players lose you games, not tactics. There's so much crap talked about tactics by people who barely know how to win at dominoes'' - Brian Clough
Άβαταρ μέλους
sotos26
 
Δημοσιεύσεις: 1570
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 22:39

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Παρ 17 Φεβ 2017, 21:24

παντως εγώ δεν χάνω την εμπιστοσύνη μμου στην ομάδα ούτε κατ'ελάχιστο
και επίσης απο το ΠΑΟΚ-Σάλκε 3-0 και στο καπάκι ΠΑΟΚ-Βέροια 0-0 και συνεχή κατρακύλα, το οποίο έχουμε βιώσει τοσες και τόσες φορές προτιμώ το ΠΑΟΚ-Σάλκε 0-3 και καπάκι ΠΑΟΚ-Βέροια 1-0 και παραπέρα συνεχεια με τσαλαπατημα γαβρου, κατάκτηση κυπέλλου και νεα προσπάθεια στο τσ λ το καλοκαίρι
αιντεεε :nairepaok:
tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2370
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό simba » Παρ 17 Φεβ 2017, 21:26

Μ'αυτο σε λεω, μαμα τους γαυρους, που δε μπορούν να το υποστηριξουν κ ξεφτιλιζονται..
Τοσες καλες κερκιδες το χρησιμοποιούν σωστα οταν ειναι να συντονίσουν χιλιαδες κοσμου..
Ποσο μαλλον οταν υπαρχουν θεματα οργανωσης και αναγκη σπρωξιματος..

Καταντια, σιγουρα να θελουν καποιοι σπρωξιμο, αλλα τι να κανουμε, πρέπει να βρουμε τροπους αυτο να λυθει, αν θελουμε να γυρισουμε στις ωραιες κερκιδες...οι παλιοι δυστυχώς δν υπάρχουν και οι νεοι καπως πρεπει να μαθουν..
Και οι τριανταρηδες να θυμηθούν..

Στην 4 ειδικα, δν υπαρχει εγω, υπαρχει εμεις..για το καθηκον, για την τρελα και οπως λες για τ'αδερφια εκει ψηλα.
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Παρ 17 Φεβ 2017, 21:36

και ρε γαμωτο εμενα ακομα και το 0-1 σαν σκορ δεν με φοβιζε πολυ, ο γνωστος ΠΑΟΚ της ευρωπης εκτος εδρας το χτυπουσε στα ισια το ματς...ακομα και στο 0-2 ειχα καποιες ελπιδες, τουλαχιστον να το παλεψουμε...το 0-3 μας σκοτωσε τελειως
Ksenitemenos4
 
Δημοσιεύσεις: 2749
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 23:21

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:14

Η διαφορά στην οργάνωση και βάθους φάνηκε στις απουσίες από την κάθε ομάδα. Από τη Σάλκε έλειπε ο οργανωτής της, αλλά η έλλειψη αυτή δεν φάνηκε σε καμιά στιγμή. Από μας έλειψε το 6άρι μας, δεν υπήρχε κλασικό δεύτερο 6άρι και το κέντρο μας έγινε άνω-κάτω, αφού ο Τσίμι- είναι 8άρι και χθες έσκασε.
Σε ότι αφορά το 3-5-2, ο Χέβεντες γινόταν από δεξιός κεντρικός αμυντικός, δεύτερος και τρίτος επιθετικός από δεξιά, κάτι που δεν είχαμε εμείς.
Για τα φορ, η διαφορά τεράστια, ο Μπουργκστάλερ έπαιζε με πλάτη, άνοιγε διαδρόμους, έσπαζε την μπάλα. Ο Κλάους-Μαρκίζ κλπ...άστο καλύτερα.
Νομίζω ότι τεχνική ηγεσία και παίκτες φοβήθηκαν τον αγώνα περισσότερο από ότι έπρεπε, αλλά και γω γίνομαι μετά Χριστόν προφήτες.
Πολλή γκρίνια βλέπω πάλι, γιατί; Μήπως ήμασταν φαβορί για το Γιουρόπα Λιγκ και δεν το ξέρω;
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4941
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Petros1988 » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:34

Ξεκολληστε με τις αναλυσεις.Η ομαδα τελιωσε απο την Ευρωπη περασαμε στους 32 μας ηρθε μια δυνατη ομαδα(θα μπορουσε να ρθει πιο ευκολη σιγουρα)Η χρονια στην Ευρωπη ηταν επιτυχημενη και τελιωσε.Στηριξη στην Ομαδα και τον Βλανταν και ολα θα πανε καλα κυπελο και πρωτη θεση στα πλειοφ.
Άβαταρ μέλους
Petros1988
 
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 14:56

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Petros1988 » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:35

Εμπιστευομαι την ομαδα και τον Ivic φετος θα παρουμε το κυπελο!Κλειδωστε το τοπικ με τη Σαλκε.
Άβαταρ μέλους
Petros1988
 
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 14:56

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό simba » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:39

Σε ότι αφορά το 3-5-2, ο Χέβεντες γινόταν από δεξιός κεντρικός αμυντικός, δεύτερος και τρίτος επιθετικός από δεξιά, κάτι που δεν είχαμε εμείς.


Αυτο ειναι ενα απ'τα κλειδια για τη σωστη εφαρμογη του 3-5-2 (συν την υπαρξη κεντρωων που ειναι σκλια κ βοηθανε στα πλαγια πολυ), ωστε να μην παθαινουν κοκομπλοκο οι 2 στις πτερυγες και να απενεργοποιουνται πληρως..
Και επισης ενα απ'τα 3 στοπερ πρεπει μπορει να συμμετεχει πολυ στο παιχνιδι απο πισω, κουβαλωντας τη μπαλα..

Και οταν η ομαδα αμυνεται, να βγαινει με αξιωσεις τοσο στα πλαγια οσο και ψηλα για να μαρκαρει κ να πιεσει (κ οχι φοβικα να μενει στην περιοχη..)

Εχει πολλες απαιτησεις αυτο το συστημα (ταχυτητα, αντοχες, τακτικη παιδεια παικτων) για να το εφαρμοσεις σωστα..

Γι'αυτο κ κατηγορηθηκε ο κροατης περσι, οχι για το 3-5-2 per se..
Και ακομα κ φετος, εγιναν ατοπες συγκρισεις με τα 3-5-2 που παιζουν μεγαλες ευρωπαικες ομαδες :?
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ettien » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:45

Η γκρίνια υπάρχει (υπερβολική κατ΄εμέ) γιατι σε άλλες περιπτωσεις πέφταμε...μαχομενοι.

Δεν θα πρέπει ούτε μια στιγμη το αποτέλεσμα να αποπροσανατολίσει την ομάδα. Ούτε η Μπαρτσα θα...διαλυθεί επειδή έφαγε 4αρα ούτε η Αρσεναλ επειδή έφαγε 5αρα.

Ολα παίρνουν τον δρόμο τους και η ζωή συνεχίζεται, αρκεί η σφαλιάρα να γίνει μάθημα ώστε τα λάθη να διορθωνονται.

Και πιστεύω ότι οι καθ' ύλην αρμόδιοι ξερουν αγωνιστικά τι χρειάζεται η ομάδα ώστε αυτά τα παιχνίδια να τα αντιμετωπίζει με ίσους όρους. Εγω θέλω την ομάδα να κάνει το παιχνίδι της που παίζει πάντα και αν μπορεί καλώς. Αν όχι δεν χάλασε και ο κόσμος.

Τις μεγάλες επιτυχίες τις κάναμε παίζοντας οργανωμενο και γρηγορο ποδόσφαιρο. Ανέκαθεν. Και ακόμη και με την αφελή για παράδειγμα ήττα από τα Γιαννενα εγω ήμουν ευχαριστημένος γιατί καναμε 20 κλασικές ευκαιρίες, δείγμα του ότι η ομάδα έχει και εφαρμόζει συγκεκριμενη φιλοσοφία και αποκτά ταυτότητα.

Για να πω την αλήθεια το τελευταίο διάστημα έχουμε χάσει κάπως τον προσανατολισμό μας.
Άβαταρ μέλους
Ettien
 
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος 2016, 11:28

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό simba » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:46

Υπο ποια εννοια το λες αυτο Ettien?
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ettien » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:48

Ποιο απ' όλα ?
Άβαταρ μέλους
Ettien
 
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος 2016, 11:28

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Sekeris4 » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:50

Petros1988 έγραψε:Η χρονια στην Ευρωπη ηταν επιτυχημενη και τελιωσε.


Επιτυχημενη ΔΕΝ ηταν.Παραμειναμε στασιμοι.Επιτυχια είναι να κανεις το βημα παραπανω.
αρετοπουλος-κομινης-ποντικης.Μας εκλεψαν το πρωταθλημα και παριστανουμε τους πολιτισμενους.Ο σβερκος κοκκινιζει οσο τον χτυπας.
Άβαταρ μέλους
Sekeris4
 
Δημοσιεύσεις: 1938
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2014, 21:48

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό simba » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:52

Το τελευταιο, περι αποπροσανατολισμου..
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Petros1988 » Παρ 17 Φεβ 2017, 22:56

Sekeris4 έγραψε:
Petros1988 έγραψε:Η χρονια στην Ευρωπη ηταν επιτυχημενη και τελιωσε.


Επιτυχημενη ΔΕΝ ηταν.Παραμειναμε στασιμοι.Επιτυχια είναι να κανεις το βημα παραπανω.

Παντως δεν ητανε αποτυχημενη Βλεπε χρονια με τουντορ η Αγγελο τσπ.Οχι Γκρινια στηριξη στην ομαδα και ολα θα πανε καλα ο αλλος κανει πολυ καλη δουλεια.
Άβαταρ μέλους
Petros1988
 
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 14:56

Re: Π.Α.Ο.Κ-Schalke 0-3, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ettien » Παρ 17 Φεβ 2017, 23:02

simba έγραψε:Το τελευταιο, περι αποπροσανατολισμου..

Το έγραψα προηγουμένως. Η ομάδα κτίστηκε για να λειτουργήσει με εμφατικό τρόπο ένα συγκεκριμένο αγωνιστικό πλάνο. Και μέχρι ενός σημείου τα καταφερε εξαιρετικά. Για να σου δώσω να το καταλάβεις θέλω η οποια αλλαγή αγωνιστικού προσανατολισμού να γίνεται μέσα στο παιχνίδι με βάση αυτα που θα έχουν διαμορφωθεί και όχι απο πριν. Δεν ξέρω, αλλά εκτιμώ ότι το 3-5-2 δεν μπορουμε να το παιξουμε με απολυτη επιτυχία γιατί χρειαζόμαστε παίκτες με άλλα χαρακτηριστικά. Νομίζω ότι είναι στενό κουστούμι για τις δυνατότητες και την αγωνιστική φιλοσοφία της ομάδας. Φυσικά κάποια στιγμη θα χρειαστεί και αυτό αλλά εφόσον προκύψουν αναγκες από την εξέλιξη του παιχνιδιού. Αλλωστε η ομάδα εχει δομηθεί να παιξει γρηγορο ποδοσφαιρο με γεμάτα τα άκρα...
Άβαταρ μέλους
Ettien
 
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος 2016, 11:28

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρώπη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες