Η οργάνωση της θύρας 4

Γένική συζήτηση για ότι αφορά εμάς τους οπάδους του ΠΑΟΚ, στιγμές του παρελθόντος και του μέλλοντος!!! (Εκδρομες - Πορείες - Συλλαλητηρια)

Re: Η οργάνωση της θύρας 4

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ Απρ 04, 2016 3:22 pm

Ale έγραψε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://isovitis.gr/index.php/palia/896-drakos

Ποτέ δεν μπορούσες να το συνηθίσεις. Κάθε φορά ήταν κι ένα καινούργιο σοκ, μία ακόμα υπενθύμιση ποιος είναι ο δρόμος που δεν πρέπει να πάρεις.

Ποτέ. Το έβλεπες μπροστά σου αυτό που δεν πρέπει να γίνεις. Έβλεπες τη μεταμόρφωση, έβλεπες το γέρασμα από τη μια στιγμή στην άλλη. Παιδιά που έλαμπαν, παλικάρια, ο ορισμός της Παοκτσήδικης τρέλας έξι-εφτά ώρες στο δρόμο μαζί τους. Παοκολέ, Παοκολέ, άιντε ρε, φωνάχτε ρε, όλοι όρθιοι ρε, όρθιοι θα μπούμε στην Αθήνα ρε, πάμε ρεεε. Κι εκείνο το μοναδικό, το ανεπανάληπτο Παοκτσήδικο χιούμορ στις εκδρομές, θα πλήρωνα εισιτήριο και μόνο για να τους ακούω να σκαρφίζονται τη μία βλακεία μετά την άλλη, επιτόπου, ποιητές εκ του προχείρου, αυτοσχέδια συνθήματα που δεν ειπώθηκαν ξανά ποτέ, πειράγματα, οι πίσω με τους μπροστά, οι δεξιά με τους αριστερά, οι παλιοί με τους νέους, ένα πράμα απερίγραπτο τώρα, μια κινούμενη χαρά, ένα μετακινούμενο γλέντι από Θεσσαλονίκη ως την Αθήνα.

Και, λίγη ώρα μετά, να βλέπεις τους ίδιους ανθρώπους, τους ατρόμητους, αυτούς που λίγο πριν χοροπηδούσαν πάνω στους μπάτσους και τους πουλούσανε τρέλα, αυτούς που ακολουθούσες για να μη χαθείς μέσα στη νύχτα, να κάθονται δίπλα σου στο ίδιο πούλμαν, στην ίδια θέση, γερασμένοι πενήντα χρόνια, άβουλοι, ημιλιπόθυμοι, ετοιμοθάνατοι. Φαντάσματα. Έκλεινες τα μάτια κι όταν τα ξανάνοιγες είχαν εξαφανιστεί οι λεβέντες που προσπαθούσες να αντιγράψεις, να μιλάς όπως μιλάνε και να περπατάς όπως περπατάνε αυτοί, περήφανα, ανέφελα, να μάθεις τα πάντα απ’ αυτούς -να γίνεις όπως αυτοί. Και σου ερχότανε η κατραπακιά: Όχι, δεν πρέπει να γίνεις όπως αυτοί. Έχει δράκο το παραμύθι.

Πώς να τα ξεχωρίσεις και τι να πρωτοξεθολώσεις μέσα σ’ εκείνο το μυαλό των δεκαπέντε χρόνων. Το θαύμαζες αυτό το πράμα, τη μόνιμη, όμορφη τρέλα, την αυθεντική μαγκιά σε κάθε κίνηση και κάθε ατάκα, τότε που η μαγκιά ήταν μόνο γνήσια αλλιώς σε ξεβράκωνε μπροστά σε όλους. Αλλά έβλεπες και την άλλη πλευρά, το σκοτάδι. Πώς να ελιχθείς, πώς να τους ακολουθήσεις σε όσα τους ομόρφαιναν και πώς να μην κάνεις τα άσχημα. Εκεί επιστρέφω όταν ψάχνω κουράγια στη ζωή μου, ακόμα και σήμερα -αφού τα κατάφερες τότε, θα τα καταφέρνεις πάντα.

Δεν έχει πλάκα. Δεν είναι πλάκα. Δεν το καταλαβαίνεις -ούτε να το φανταστείς μπορείς, αν δεν έχει κάτσει δίπλα σου. Άλλο η ζωή, άλλο ο θάνατος, άλλο να πεθαίνεις κάθε μέρα κι από λίγο. Να βλέπεις το ρολόι τους να μετράει αντίστροφα, όταν το δικό σου ακόμα δεν έχει αρχίσει να παίρνει μπρος. Έχει καιρό που είπα ένα ψέμα στην κόρη μου, υπάρχουν φαντάσματα, μπαμπά; Όχι, παιδί μου, δεν υπάρχουν. Δηλαδή, δεν έχεις δει ποτέ σου φάντασμα; Όχι, δεν έχω δει. Κι ας έχω δει. Δεκάδες φαντάσματα. Δίπλα τους καθόμουν, μαζί τους ταξίδευα. Με στοίχειωναν. Όλη η χαρά, όλη η καύλα της εκδρομής γινόταν καπνός σε λίγα λεπτά, βλέποντας τα συντρόφια της Κυριακής να βυθίζονται με τις κόρες χαμένες σ’ έναν εφιάλτη λίγα εκατοστά δίπλα μου. Πώς πέρασες; Καλά, καλά. Καλή εκδρομή; Καλή, καλή.

Λιποθύμησε στην παραδιπλανή θέση. Ακόμα δεν είχαμε βγει από την πόλη, το πούλμαν έτρεχε, στο ρυθμό του περιπολικού ή της κλούβας μπροστά. Ησυχία, κανείς δε μιλούσε. Κούραση, αλλά και αγωνία, τα νεύρα στην τσίτα, στο πρώτο μπουμ στα τζάμια θα φρενάραμε και θα κατεβαίναμε -το ήξερε ο οδηγός, το είχαμε συμφωνήσει. Δε θα γινόμασταν κινητός στόχος, όποιος είχε στήσει καρτέρι όπως φεύγαμε θα το πλήρωνε. Μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι μπάτσοι μπροστά, μπορεί να τους είχαμε τσακώσει. Χύθηκε στη θέση του, τρέμοντας, ο διπλανός του πάγωσε, από πού να τον πιάσει. Ακούστηκαν τα έντερά του στην ησυχία, τα ‘κανε πάνω του. μ@λ@κες, αυτός χέστηκε. Φορούσε μια γκρίζα φόρμα, η μισή είχε γίνει καφέ. Όπως ήταν γερμένος προς το διπλανό του, που του κρατούσε το κεφάλι να στηρίζεται, βογγούσε, έβγαζε κάτι θορύβους.

Έπιασε η μπόχα όλο το λεωφορείο. Γέμισε η θέση σκατά, η φόρμα έσταζε απ’ τη διάρροια, οι τριγύρω αναγουλιάσαμε, ανοίξαμε τα παράθυρα. Μπήκε ο παγωμένος αέρας, σηκώσαμε τα κασκόλ στο λαιμό. Άλλοι κοιτούσαν, άλλοι έβγαζαν τα κεφάλια από το παράθυρο. Στη μέση του πούλμαν. Σκατά παντού. Απίστευτη βρώμα, το ταξίδι, το μάντρωμα, ο ηλεκτρικός, το τρέξιμο, η κερκίδα, οι μπάτσοι, οι κοτρώνες, τα γκλομπ και τώρα είχες έξι-εφτά ώρες ταξίδι και σου τυχαίνει αυτό. Τι κάνεις. Όπως κουνιόταν ο τύπος λερωνόταν και πιο πολύ, ακούστηκαν ξανά τα έντερά του, νέος γύρος, μια ομαδική γκριμάτσα αηδίας τριγύρω, κι άλλη διάρροια, κι άλλα καφέ υγρά στην γκρίζα του φόρμα, τι έγινε, μεγάλε, σιχάθηκες που τα διαβάζεις, σου ‘ρθε εμετός, άντε γαμήσου, μεγάλε, εγώ σου γράφω για κάτι που έζησα κι εσύ σιχαίνεσαι μόνο που το κάνεις εικόνα; Σκατά, αυτή είναι η λέξη, σκατά παντού. Υγρά σκατά, τρέχανε τώρα από τα μπατζάκια της φόρμας, το λεωφορείο συνέχιζε να βγαίνει από την Αθήνα, ήσυχα όλα, κανείς δε μας την έπεσε τελικά.

Κι εκείνη τη στιγμή πρέπει να κάνεις κάτι. Τι κάνεις. Εφτά ώρες θα ταξιδεύεις μαζί του ως τη Θεσσαλονίκη. Καθαρά ρούχα να του δώσεις δεν έχεις. Στάση να κάνεις δεν υπάρχει περίπτωση, τουλάχιστο μέχρι να φτάσεις σε ασφαλές για τους μπάτσους σημείο. Πρέπει να καθαρίσεις και τα σκατά, αλλιώς θα τα μυρίζεις τόσες ώρες. Ο διπλανός του με βλέμμα χαμένο, από τη μια έλεγε να ανεβεί πάνω από τη θέση και να φύγει από ‘κεί, από την άλλη κάποιος έπρεπε να τον κρατάει να μη χυθεί στο πάτωμα. Τι κάνεις. Και την μπόχα να αντέξεις, δεν μπορείς να τον αφήσεις με το σκατό κολλημένο επάνω του σε όλη τη διαδρομή. Τι κάνεις. Κοιτιέσαι με τους δίπλα, ποιος θα ‘ναι ο πιο γενναίος που θα προτείνει κάτι, γιατί αν το προτείνεις θα πρέπει και να το κάνεις. Αλλά τι κάνεις. Είναι μεσάνυχτα και στο σπίτι θα φτάσεις το άλλο πρωί.

Δεν μπορώ να το παλέψω αυτό το συναίσθημα, την ντροπή που νιώθω για κάθε ηλίθιο Παοκτσή που τραγουδάει «ΠΑΟΚ, εκδρομές, ναρκωτικά». Για κάθε ηλίθιο πιτσιρικά, που δεν ξέρει πώς είναι να μεγαλώνεις λειψός και να μετράς απουσίες αλλά, κυρίως, για κάθε ηλίθιο της γενιάς μου που σε κάθε φωτογραφία από τότε βλέπει και ένα φάντασμα. Γιατί η γενιά μου ξέρει, μεγάλωσε μαζί με τον Δράκο, δεν τον άκουσε στα παραμύθια, όπως οι νέοι, τον είχε συνεπιβάτη σε κάθε πούλμαν, σε κάθε εκδρομή, σε κάθε εντός έδρας, εκεί κάτω, χαμηλά, στα τελευταία σκαλιά δίπλα στο κάγκελο, ανάμεσα στην 4 και την 4Α. Την ώρα που θα το ξανατραγουδήσει ο Λαός των ηλιθίων, κλείσε το στόμα εσύ που ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάω, κάνε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη αυτών που μας πήρε ο Δράκος, ψιθύρισε τέσσερα-πέντε ονόματα, δεν μπορεί, τόσα θα έχεις κι εσύ να μετράς απουσίες, όπως κι εγώ, όπως και όλοι. Σταμάτα να τραγουδάς το πιο ανίερο, το πιο προσβλητικό για τη μνήμη των χαμένων αδερφών μας στιχάκι, μπας και μια μέρα σταματήσει να τους σκοτώνει η κερκίδα που τους μεγάλωσε, ξανά και ξανά.

Αφιερωμένο στον @ Pgetsos για την χθεσινή του "απέχθεια" στο σύνθημα που ακούστηκε στην Σμύρνη για την πρέζ@ και με άπειρα συγχαρητήρια και τρομερή εκτίμηση στον RoMaN, αν ισχύει η δήλωση του σε "λάθος topic"!!!

Υπάρχουν στην ζωή μας κατά καιρούς πολλοί "Σατανάδες" που μας περιτρυγυρίζουν!!!

Παιδιά, μάγκες, καρντάσια, όπως κι αν το προτιμάτε, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ ΑΥΤΟΝ εδώ ΤΟΝ συγκεκριμένο ΣΑΤΑΝΑ!!!

Αυτός ποτέ δεν αστειεύεται και ποτέ δεν ξεγελιέται...

ΑΥΤΟΣ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΜΟΝΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ !!! :(
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Δευτ Απρ 04, 2016 4:59 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό eorptol » Δευτ Απρ 04, 2016 3:24 pm

Μόνο σκοτώνει αυτό ακριβώς

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ Απρ 04, 2016 4:19 pm

:nairepaok:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos

Δημοσίευσηαπό Ζαντός » Δευτ Απρ 04, 2016 11:11 pm

goran 64 έγραψε: και με άπειρα συγχαρητήρια και τρομερή εκτίμηση στον RoMaN, αν ισχύει η δήλωση του σε "λάθος topic"!!!

Αν λες για εκείνο που λέω ότι σταμάτησα τα ναρκωτικά στα 15 μου μετά από 4 χρόνια χρήσης...χιούμορ κάνω, ίσως λίγο ακραίο για το κοινό γούστο...
Υπερήφανος παραγωγός του PAOKmania Web Radio. Ευχαριστώ όσους συνέβαλαν στην ύπαρξη του ραδιοφώνου.

Π.Α.Ο.Κ. ΠΑΝΤΟΥ - ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Άβαταρ μέλους
Ζαντός

Δημοσίευσηαπό Odi » Δευτ Απρ 04, 2016 11:21 pm

Στο συγκεκριμένο σύνθημα προσωπικά μου αρέσει να σκέφτομαι πως ο ΠΑΟΚ είναι το "ναρκωτικό" που ακολουθούμε με τις εκδρομές.Έτσι το έχω στο μυαλό μου,αν και ξέρω πως δεν είναι έτσι.

Γενικότερα έχω βαρεθεί να ακούω την 4 να φωνάζει "τις μαναδες σας τις μαμουσανε","μαμιεται ο πειραιάς" κλπ τέτοια.Έχουμε ξεχάσει να φωνάζουμε το όνομα της ομάδας μας με αποκορύφωμα τον φετινό ημιτελικό..Κρίμα.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ Απρ 16, 2016 12:23 am

Δε ξερω κατα ποσο υπαρχει προβλεψη στην εκδηλωση του Μεγαρου την Τεταρτη για τα 90 χρονια ,αν και δε νομιζω(Black tie event γραφει η προσκληση) αλλα με καποιο τροπο(μαλλον απ τον απλο λαο) θα πρεπει να τιμηθουν και καποιοι απ ολους αυτους,που εδω και χρονια αφιερωσαν τη ζωη τους για να ναι ο ΠΑΟΚ αυτο που ειναι σημερα και να καμαρουν καποιοι. Ανθρωποι σα το Μαναβη, τον Κουλη,τον Τασο και αρκετους αλλους που ειτε εφυγαν απ το προσκηνιο ειτε εφυγαν για παντα. ΓΙΑΤΙ ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ.Και λαος που "ξεχνα" την ιστορια του (ακομα κι αν δε φορα επισημο ενδυμα)δεν εχει καμια τυχη.
Τα δυνατα καστρα πεφτουν απο μεσα.Μονο ετσι.
Άβαταρ μέλους
kataramenos5

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ Απρ 16, 2016 12:49 am

kat5, πιστεύεις ότι κάποιος απ αυτούς που ανέφερες θα πήγαινε για βράβευση σε "black tie event", όχι αν τον καλούσανε, αλλά κι αν ακόμα τον παρακαλούσανε;;;

Προσωπικά πάλι ΔΕΝ...

Αυτό πάντως που λες για την ιστορία μιας ομάδας και την λήθη της ισχύει διαχρονικά και αποδεδειγμένα...
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ Απρ 17, 2016 3:49 pm

goran 64 έγραψε:kat5, πιστεύεις ότι κάποιος απ αυτούς που ανέφερες θα πήγαινε για βράβευση σε "black tie event",

Γι αυτο γραφω "απ τον απλο λαο" και σιγουρα οχι σε Μεγαρα και οπερες αλλα στο μερος που ειχαν δευτερο σπιτι τους.Η επιλογη του τοπικ δεν εγινε τυχαια. ;)
Τα δυνατα καστρα πεφτουν απο μεσα.Μονο ετσι.
Άβαταρ μέλους
kataramenos5

Δημοσίευσηαπό Ζαντός » Κυρ Απρ 17, 2016 3:51 pm

Θα υπάρξει παράλληλη εκδήλωση, το πού και το πότε ακριβώς είναι ψιλοάγνωστο.. Κυκλοφορεί στο Facebook πάντως...
Υπερήφανος παραγωγός του PAOKmania Web Radio. Ευχαριστώ όσους συνέβαλαν στην ύπαρξη του ραδιοφώνου.

Άβαταρ μέλους
Ζαντός

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ Απρ 17, 2016 4:03 pm

Μακάρι να γίνει στο χαμηλοτάβανο!!! :nairepaok: Εκεί τους αξίζει και τους ταιριάζει πραγματικά!!! :opaokara:
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό paoktzis » Κυρ Απρ 17, 2016 4:30 pm

RoMaN έγραψε:Θα υπάρξει παράλληλη εκδήλωση, το πού και το πότε ακριβώς είναι ψιλοάγνωστο.. Κυκλοφορεί στο Facebook πάντως...

νομιζω εξω απο το μεγαρο
ΠΑΝΤΑ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΤΗΣ ΓΚΡΙΝΙΑΣ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑΣ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΡΙΜΑ
Άβαταρ μέλους
paoktzis

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ Απρ 17, 2016 4:39 pm

RoMaN έγραψε:Θα υπάρξει παράλληλη εκδήλωση, το πού και το πότε ακριβώς είναι ψιλοάγνωστο.. Κυκλοφορεί στο Facebook πάντως...

Τι εννοεις κυκλοφορεί στο facebook ;
Ειναι επισημο απο συνδεσμους ή θα μαζευτούν 10-20 νοματαίοι του facebook ;
Άβαταρ μέλους
john4serres

Δημοσίευσηαπό Ζαντός » Κυρ Απρ 17, 2016 5:35 pm

https://www.facebook.com/events/866439736835536/

"Γιορτή λαού για τα 90 χρόνια Π.Α.Ο.Κ." λέει...

Τώρα είδα ότι δεν το έφτιαξαν συνδεσμίτες (πχ το 1926.gr), αλλά απλώς άτομα..παρ'όλα αυτά έχουν κάνει join καμιά 300αριά άτομα... Εντάξει, λογικά μαλακία είναι, αν και καλό θα ήταν να μαζευτούμε πχ Λευκό Πύργο ή Τούμπα (όπως έκαναν οι ΣΦίτες το πάρτυ) και να υπάρχουν κάποιοι επιφανείς της κερκίδας, να μιλήσουν στον/με τον υπόλοιπο λαό, να ακούσουμε τραγούδια του Π.Α.Ο.Κ., να χορέψουμε Ποντιακά τραγούδια του Π.Α.Ο.Κ., να ανεμίσουμε σημαίες, να έχουμε και κάποιους νυν + πρώην αθλητές καλεσμένους...

Άβαταρ μέλους
Ζαντός

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ Απρ 17, 2016 5:41 pm

Ιδιαίτερα εμπρηστικό αυτό στο F/B όπως το διαβάζω!!!

Ίσως και διχαστικό!!!

Ακόμα και προβοκατόρικο θα μπορούσε να πει κανείς!!!

Πόσον καιρό τώρα υπάρχει αυτή η ανάρτηση;;;

Νομίζω ότι η Π.Α.Ε. οφείλει να πάρει θέση άμεσα, θετική ή αρνητική, όσο είναι ακόμα νωρίς!!!

Εκτιμώ ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε και θα έπρεπε να οργανωθεί σωστά από τους Συνδέσμους σε συνεργασία μάλιστα με την Π.Α.Ε. και όχι από μεμονωμένους, οι οποίοι είναι μάλιστα και κάποιοι ανώνυμοι!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Παρ Μάιος 20, 2016 6:47 pm

ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΘΥΡΑ 4 Ο ΚΟΝΤΟΝΗΣ
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΠΑΟΚ είναι ο ΛΑΟΣ του...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler