33. Χρήστος Σαλούστρος

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

33. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 15 Αύγ 2014, 01:43

Σαλούστρος για 2+1 χρόνια

Εικόνα

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοίνωσε τη συμφωνία της με τον Χρήστο Σαλούστρο για τα επόμενα τρία χρόνια.

Ο Σαλούστρος αγωνιζόταν στον Πανιώνιο και αποτελεί τον τρίτο παίκτη που θα συνεχίσει την καριέρα του στον ΠΑΟΚ στην τρέχουσα μεταγραφική περίοδο, μετά τους Μαρκ Κάρτερ και Κέβιν Λάνγκφορντ που φορούσαν πέρσι κι αυτοί τα κυανέρυθρα.

Ο Σαλούστρος την πρώτη του χρονιά στην Α1 πραγματοποίησε 25 συμμετοχές σημειώνοντας 4,2 πόντους, 3,2 ριμπάουντ ενώ ήταν ο καλύτερος αμυντικός του Πανιωνίου.





Να και το πρώτο μεγάλο συμβόλαιο μετά από καιρό! 8-)
Καλώς όρισες ψηλέ (2,01), καλούς αγώνες με τη μεγάλη ΠΑΟΚάρα, έρχεσαι από μια καλή ομάδα σε μια καλύτερη, οπότε θα ανεβείς κι εσύ, με τη κατάλληλη ψυχολογία!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 15 Αύγ 2014, 01:45

2+1 :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 15 Αύγ 2014, 03:28

Όλο τον Πανιώνιο θα πάρουμε ? :)

Sent from my Xperia Neo using Tapatalk
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό Ale » Παρ 15 Αύγ 2014, 04:31

Καλώς όρισες κι εσύ. Ωραία πράγματα θα δούμε φέτος! :pano:
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό andis4 » Παρ 15 Αύγ 2014, 07:36

καλως ηρθες χρησταρε :D
τι να σου πω για σκηνικα απο τα στενα κουκακι πετραλωνα απο την γειτονια
Άβαταρ μέλους
andis4
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 22:56
Τοποθεσία: αθηνα κουκακι

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό desperando » Παρ 15 Αύγ 2014, 14:18

αν δουλεψεις και κανεις οτι σου λεει ο κοουτς θα φτασεις στη πορτα της εθνικης.

εισαι το πουλεν μου
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 15 Αύγ 2014, 16:44

john4serres έγραψε:Όλο τον Πανιώνιο θα πάρουμε ? :)

Sent from my Xperia Neo using Tapatalk


φέρτε Σφαιρόπουλο για assistant χτες :opaokara:

PS: O Σταμάτης δεν θα με χάλαγε καθόλου αλλά πού να αφήσουνε παίκτη τα όρνεα... :evil
PS2: όποιος έχει εικόνα για τον Σαλούστρο ας μας κάνει ένα scouting report (διαβάζω αυτό το guard-forward και με πιάνουν λίγο τα γέλια...)
PS3: άσχετο, κυκλοφορούν πουθενά οι αγώνες μας στα φετινά playoffs γιατί δεν έχω δεί τίποτα???? :oops:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό desperando » Παρ 15 Αύγ 2014, 18:39


ενα παιχνιδι οπου ο σαλουστρος παιζει πανω απο 30 λεπτα
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 15 Αύγ 2014, 18:49

Στον ΠΑΟΚ πιστεύουν πολύ στον Χρήστο Σαλούστρο, ο οποίος αναμένεται να έχει ενεργό ρόλο στη νέα ομάδα του Μαρκόπουλου.

Είναι ενδεικτικό πως πρώην συμπαίκτες του στον Πανιώνιο κάνουν λόγο για έναν φόργουορντ που μπορεί να προσφέρει ποικιλοτρόπως. Όπως λένε, μπορεί να βοηθήσει πολύ στην άμυνα, στοιχείο που θα επιτρέπει στον κόουτς του "Δικεφάλου" να του αναθέτει αντίπαλους ιδιαίτερα επικίνδυνους.

Όχι ότι υστερεί επιθετικά, όπως συμπληρώνουν άτομα που έχουν συνεργαστεί με τον Σαλούστρο. Σχετικά με αυτόν τον τομέα, λένε πως έχει καλό σουτ, ότι είναι καλός στο ντράιβ και πως τη νέα σεζόν μπορεί να είναι πιο παραγωγικός έχοντας συλλέξει περισσότερες εμπειρίες σε σχέση με την παρθενική του στην κατηγορία.

Επίσης άτομα που τον ξέρουν καλά, μιλούν για έναν παίκτη που είναι καλός στα επιθετικά ριμπάουντ.

Μπάι άουτ στο συμβόλαιό του

Σχετικά με το συμβόλαιο τριών ετών που υπέγραψε με τον ΠΑΟΚ, θα πρέπει να σημειώσουμε πως έχει μπάι άουτ τόσο για τον πρώτο όσο και για το δεύτερο χρόνο του συμβολαίου του. Συγκεκριμένα στο τέλος της πρώτης χρονιάς έχει μπάι άουτ 50.000 ευρώ και στο τέλος της δεύτερης μπάι άουτ 80.000 ευρώ.
contra
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό paokmaniak » Σάβ 16 Αύγ 2014, 17:39

Aν ισχυει αυτο για το buyout ειναι τερμα χαζο. Για πιο λογο να παρεις εναν μετριο παικτη να επενδυσεις πανω του να του κανεις 3ετες οταν μπορει να στον παρει ο αλλος για ενα κομματι ψωμι αν φτασει σε καλο επιπεδο?
Άβαταρ μέλους
paokmaniak
 
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 20:25

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 16 Αύγ 2014, 23:43

paokmaniak έγραψε:Aν ισχυει αυτο για το buyout ειναι τερμα χαζο. Για πιο λογο να παρεις εναν μετριο παικτη να επενδυσεις πανω του να του κανεις 3ετες οταν μπορει να στον παρει ο αλλος για ενα κομματι ψωμι αν φτασει σε καλο επιπεδο?

Κι εγώ αυτη την απορία έχω.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 17 Αύγ 2014, 00:40

Εγω το βρισκω θεμιτο στην οικονομικη κατασταση που βρισκομαστε να μπορεσουμε τουλαχιστον να παρουμε πισω τα χρηματα που ξοδεψαμε για το συμβολαιο του σε περιπτωση που τον αναδειξουμε σε νεο Τσαιρελη π.χ
Εβαλε εστω και ενα ευρω στα ταμεια του ο ΠΑΟΚ απο τον Τσαιρελη;
Να το θεσω και αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση ο Σαλουστρος να υπογραψει τριετες αν δεν υπηρχε το συγκεκριμενο μπαι αουτ.
Οποτε αν ο παικτης κανει καλη σεζον το επομενο καλοκαιρι θα εφευγε ως ελευθερος.
Εξω απο το χωρο πολλα μπορουμε να πουμε παλικαρια που λεει και ο Αγγελος.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό paokmaniak » Κυρ 17 Αύγ 2014, 01:13

Που θα πηγαινε μωρε ο Σαλουστρος, αλλαγη στο Νιονιο ηταν που διαλυθηκε η καλυτερη επιλογη για την καριερα του ειμαστε. Και δεν ειπα να μη βαλουν ρητρα αλλα να βαλουν μια αξιοπρεπεη τουλαχιστον γυρω στα 200.000. Δηλαδη καναμε στην ουσια ενα συμβολαιο 1+1+1 με δικαιωμα στον παικτη. Αφου ακομα κ να μην πληρωσει η ομαδα τα 50 μπορει να ταπ ληρωσει μονος του
Άβαταρ μέλους
paokmaniak
 
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 20:25

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 17 Αύγ 2014, 10:38

maniak, μπορεί να είναι λάθος όπως το λες αλλά και πάλι αν πάρεις τα λεφτά που ξόδεψες πίσω είσαι ΟΚ στις εποχές που ζούμε. Από την άλλη, αλλαγή της αλλαγής στον Πανιώνιο ήταν (πέρυσι by the way πιθανά είδα την τελειότερη διαχείριση ρόστερ που έχει γίνει ποτέ από τον Σφαιρόπουλο...), τι φοβάσαι, ποιός θα μας τον πάρει??? ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 17 Αύγ 2014, 18:55

http://www.paokmania.gr/basket/synenteykseis/69220-anypomono-na-ksekinisoume

«Ανυπομονώ να ξεκινήσουμε»

Ο Χρήστος Σαλούστρος είναι ο τελευταίος παίκτης που προστέθηκε στο ρόστερ του ΠΑΟΚ.

Ωστόσο, θα βρει και στη Θεσσαλονίκη δύο συμπαίκτες του από την περσινή σεζόν, τον Marc Antonio Carter και τον Kevin Langford, γεγονός που τον παρακίνησε να έρθει στον ΠΑΟΚ και του δίνει ακόμη μεγαλύτερη αποφασιστικότητα για την επόμενη σεζόν.

Ο 24χρονος γκαρντ/φόργουορντ μίλησε στο paokbc.gr για την συνεργασία του με τον ΠΑΟΚ και δήλωσε σίγουρος για την επιλογή του, ανυπόμονος για την στιγμή που θα έρθει στη Θεσσαλονίκη για να πιάσει δουλειά και έτοιμος για τις προκλήσεις της επόμενης σεζόν...

-Στη Θεσσαλονίκη και τον ΠΑΟΚ λοιπόν. Νέα ομάδα, αλλά με πολλά γνωστά πρόσωπα...

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος και σίγουρος για την επιλογή μου. Ο ΠΑΟΚ είναι μία ομάδα που έχει όλα όσα θα ήθελα, αλλά κι εγώ από την πλευρά μου πιστεύω ότι πληρώ τις προϋποθέσεις που θέλει η ομάδα από έναν παίκτη. Ουσιαστικά την ξέρω την ομάδα, γιατί θα βρω ξανά τον Carter και τον Langford, αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά τα είχα αντιμετωπίσει αρκετές φορές. Γνωριζόμαστε... Ο κόουτς από την άλλη, που έχει τεράστια εμπειρία, νομίζω ότι με ξέρει σαν παίκτη, πιστεύω ότι θα έχουμε μία άριστη συνεργασία. Ανυπομονώ να έρθω στη Θεσσαλονίκη και να ξεκινήσουμε».

-Πόσο πιστεύεις ότι θα βοηθήσει και τους τρεις σας, η παρουσία Langford και Carter, μαζί με σένα στην ομάδα...

«Όλο αυτό το διάστημα είχαμε επαφή με τα παιδιά, μιλούσαμε, συζητήσαμε την πρόταση που είχε ο καθένας μας από τον ΠΑΟΚ και επειδή, χρονικά έκλεισε πρώτα ο Marc και στη συνέχεια ο Kevin, νομίζω ότι αυτή η εξέλιξη έκανε πολύ πιο εύκολη και τη δική μου απόφαση. Είναι πολύ σημαντικό που θα είμαστε και οι τρεις μαζί στην ομάδα και σίγουρα έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο και στη δική μου απόφαση. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι και ατομικά θα μας βοηθήσει που θα είμαστε ξανά μαζί στην ίδια ομάδα. Ξέρουμε ο ένας τον άλλο πολύ καλά κι αυτό βοηθά μέσα στο παιχνίδι, αλλά και στο να αφομοιωθούμε πιο γρήγορα και καλύτερα στο παιχνίδι της ομάδας. Νομίζω ότι θα έχουμε ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα και με πολλές νίκες στην επόμενη σεζόν, για να μας οδηγήσει εκεί που όλοι μας θέλουμε».

-Η επόμενη χρονιά έχει και Ελληνικό Πρωτάθλημα, αλλά και Eurocup...

«Η συμμετοχή στο Eurocup είναι ένα πολύ μεγάλο κίνητρο. Για μένα μάλιστα που πέρσι έπαιξα πρώτη χρονιά και στην Α1, αλλά και στην Ευρώπη, πιστεύω ότι τώρα πια θα έχω και περισσότερη εμπειρία, αλλά και την δυνατότητα να βοηθήσω περισσότερο την ομάδα μου. Το Eurocup ήταν από τους πιο σημαντικούς λόγους που με οδήγησαν σε συμφωνία με τον ΠΑΟΚ. Και σίγουρα μας περιμένει μία χρονιά με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και στο πρωτάθλημα, αλλά και στην Ευρώπη, όπου η ομάδα θέλει να κάνει ένα βήμα παραπάνω και να προχωρήσει. Δεν θα είναι εύκολο, γιατί μπορεί να περνούν πλέον τέσσερις ομάδες από τον όμιλο, αλλά έχει ανέβει πολύ το επίπεδο. Πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι για την πρόκληση που έχουμε μπροστά μας».





Και έρχεται ο ΠΑΟΚτσής του ποδοσφαίρου και λέει "Ουυυ ρε, ομάδα με τους πρώην του Πανιωνίου θα κάνουμε ρε;; Δεν πάω Παλατάκι ρε, θέλω ΠΑΟΚτσάκια να ματώνουν τη φανέλα! Θα κάνουν και κλίκα αυτοί στα αποδυτήρια!" :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης