12.Θωμάς Κώττας

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

12. Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό ARMY » Τετ 16 Οκτ 2013, 06:14

Ο Θωμάς Κώττας γεννήθηκε στις 27 Απριλίου του 1996 στο Αμύνταιο. Ξεκίνησε την καριέρα του από τον ΑΠΣ Αίαντα Αμυνταίουκαι στον ΠΑΟΚ ήρθε με μεταγραφή το καλοκαίρι του 2011. Εϊναι διεθνής με όλες τις εθνικές ομάδων, παμπαίδων, παίδων και τώρα πια με την εθνική ομάδα των εφήβων.
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό angelheart » Τρί 12 Αύγ 2014, 16:47

Υπέγραψε για τρία χρόνια ο Θωμάς Κώττας


Εικόνα


Το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο, τριετούς διάρκειας, υπέγραψε σήμερα ο Θωμάς Κώττας και θα αγωνίζεται στον ΠΑΟΚ μέχρι και την αγωνιστική περίοδο 2016-17.

Ο νεαρός αθλητής, γεννήθηκε στις 27 Απριλίου 1996 και ήρθε στον ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του 2011, προερχόμενος από τον ΑΠΣ Αίαντα Αμυνταίου. Μετά από τρία χρόνια παρουσίας στα τμήματα υποδομής, έγινε μέλος της πρώτης ομάδας, από την Εθνική ομάδα των Παμπαίδων, έγινε μέλος των Εθνικών ομάδων Παίδων και Εφήβων, «έγραψε» τις πρώτες του επίσημες συμμετοχές με την πρώτη ομάδα του ΠΑΟΚ, τόσο στο πρωτάθλημα, όσο και στο Eurocup και ετοιμάζεται πλέον για μία λαμπρή καριέρα, αλλά πρωτίστως για σκληρή δουλειά υπό την καθοδήγηση του Σούλη Μαρκόπουλου.

Εικόνα


«Είμαι πολύ χαρούμενος που υπέγραψα το πρώτο μου συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ. Νομίζω ότι αποτελεί μία δικαίωση για την δουλειά που έχω κάνει εγώ, αλλά περισσότερο για τους γονείς μου, που όλα αυτά τα χρόνια είναι δίπλα μου και με στηρίζουν. Ο ΠΑΟΚ είναι μία μεγάλη ομάδα, υπάρχει εξαιρετικό κλίμα και προοπτικές. Εγώ από την πλευρά μου, έχω πολλά όνειρα και φιλοδοξίες και πολύ θα ήθελα να μπορέσω να τα κάνω πραγματικότητα με τον ΠΑΟΚ. Είμαι έτοιμος να δουλέψω σκληρά για να γίνω καλύτερος και να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ την ομάδα και είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσει πολύ η παρουσία του κ. Μαρκόπουλου σε αυτήν μου την προσπάθεια», δήλωσε ο Θωμάς Κώττας με την υπογραφή του συμβολαίου του, παρουσία του συμβούλου της ΚΑΕ ΠΑΟΚ Πολύμερου Κατσιώρα, του πατέρα του, αλλά και της ιδιαίτερα συγκινημένης μητέρας του.
ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΜΑΣ Η ΤΑΜΠΕΛΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚΤΣΗ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Αν σας έσβησα αυτό που γράψατε διαβάστε αυτό

Ζητάμε pc parts για σχολεία
Άβαταρ μέλους
angelheart
 
Δημοσιεύσεις: 1826
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:38
Τοποθεσία: Άνω Τούμπα και Άνω Περαία

Re: Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό angelheart » Τρί 12 Αύγ 2014, 16:52

Καθότι εγώ είχα ανοίξει και το τόπικ του Τσαϊρέλη, ελπίζω να είμαι εξίσου γουρλής και με τον Θωμά.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια παλικάρι μου. Κοίτα να μείνεις ΜΑΚΡΥΑ από τους ατζέντηδες. Έχει ΠΟΛΛΑ να μάθεις ακόμα.
ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΜΑΣ Η ΤΑΜΠΕΛΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚΤΣΗ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Αν σας έσβησα αυτό που γράψατε διαβάστε αυτό

Ζητάμε pc parts για σχολεία
Άβαταρ μέλους
angelheart
 
Δημοσιεύσεις: 1826
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:38
Τοποθεσία: Άνω Τούμπα και Άνω Περαία

Re: 12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό Ale » Τρί 03 Νοέμ 2015, 18:05

Περαστικά, παλήκαρε!
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: 12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Τρί 03 Νοέμ 2015, 20:15

Πολυ καλος χθες παληκαρε. Αχτιδα φωτος για τη θεση του σεντερ. Περαστικα και γυρνα γρηγορα
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: 12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 03 Νοέμ 2015, 23:02

Νέο σοκ, κάταγμα στο μετακάρπιο ο Κώττας

Χωρίς τον Θωμά Κώττα ταξίδεψε για τη Ρωσία η αποστολή του ΠΑΟΚ, καθώς ο νεαρός σέντερ τραυματίστηκε σε μία ανύποπτη φάση στη διάρκεια του αγώνα με τον Ολυμπιακό και τα νέα είναι πολύ δυσάρεστα. Ο Θωμάς Κώττας υποβλήθηκε στις απαραίτητες εξετάσεις και διαπιστώθηκε ότι έχει υποστεί κάταγμα στο τρίτο μετακάρπιο του αριστερού του χεριού και θα μείνει εκτός δράσης για 2-3 εβδομάδες.

Ο νεαρός αθλητής του ΠΑΟΚ που για τον λόγο αυτό δεν ακολούθησε την αποστολή της ομάδας στη Ρωσία θα ξεκινήσει πρόγραμμα αποθεραπείας και αποκατάστασης και έχει τις ευχές όλων των μελών της ομάδας για την πιο σύντομη δυνατή αποκατάσταση.


Περαστικά ρε Θωμά! Και μπράβο για τη χθεσινή σου εμφάνιση!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 12 Ιαν 2016, 23:44

Παπαδόπουλος: "Ο ΠΑΟΚ πρέπει να επενδύσει πάνω στον Κώττα"

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος μιλάει με πολύ καλά λόγια για τον νεαρό σέντερ του ΠΑΟΚ, Θωμά Κώττα ενώ τονίζει πως ο τελευταίος είναι τυχερός που έχει προπονητή τον Σούλη Μαρκόπουλο.

Την Κυριακή (10/1) με αφορμή την εξαιρετική εμφάνιση του Θωμά Κώττα (15 πόντους) στο ματς του ΠΑΟΚ με την Καβάλα, είχαμε γράψει για την εκτίμηση που έχει στον νεαρό σέντερ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος.

Ο "Λάζος" μίλησε στο Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) για τον καλαθοσφαιριστή του ΠΑΟΚ και αν μη τι άλλο έδειξε πως πιστεύει στις δυνατότητές του. Συγκεκριμένα ο Παπαδόπουλος είπε για τον Κώττα:

"Διαθέτει πολύ καλή τεχνική, καλή συναρμολογία στο σώμα του, για το ύψος του. Χρειάζεται να αποκτήσει λίγη δύναμη παραπάνω και εμπειρία παιχνιδιού, η οποία αποκτιέται με το χρόνο. Οση προπόνηση και να κάνεις δεν μπορείς να την αποκτήσεις. Πρέπει να έχεις παιχνίδια στα πόδια σου, να παίξεις σε όλα, σε μεγάλα ματς, σε ντέρμπι, με κόσμο και αυτό γίνεται χρόνο με το χρόνο".

Συνεχίζοντας ο Παπαδόπουλος ανέφερε: "Χρειάζεται δουλειά και εμπιστοσύνη. Ξέρω καλά τον Θωμά, δουλεύει πολύ, το επόμενο που χρειάζεται, πέρα από τη δική του προσπάθεια, είναι η εμπιστοσύνη στις ικανότητές του. Δείχνει ότι μπορεί να την κερδίσει στο γήπεδο. Είναι θέμα χρόνου να παίξει, ούτως ή άλλως οι ψηλοί αργούν να παίξουν. Εχει όλα τα χρόνια μπροστά του, πιστεύω πως θα παίξει καλά. Μπορεί και πρέπει να επενδύσει πάνω στον Κώττα ο ΠΑΟΚ, όπως και σε άλλους πιτσιρικάδες. Μακροχρόνια, σίγουρα θα βγει κερδισμένος από αυτή τη διαδικασία. Δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο το σήμερα, με το πρόσκαιρο όφελος, αλλά και το μέλλον. Το μέλλον είναι δεδομένο πως ανήκει στα νέα, ταλαντούχα παιδιά".

Για το πόσο σημαντικό είναι για τον Κώττα το γεγονός πως έχει προπονητή τον Σούλη Μαρκόπουλο, ο "Λάζος" τόνισε: "Είναι πολύ τυχερός ο Κώττας που στα πρώτα του βήματα έχει προπονητή τον Σούλη Μαρκόπουλο. Ο κόουτς παίζει πολύ με τους ψηλούς, τους λατρεύει! Το παιχνίδι του στηρίζεται σε αυτούς. Αρα, όποιος ψηλός δουλεύει μαζί του είναι τυχερός και ο Θωμάς μόνο να κερδίσει έχει από αυτό. Βελτιώθηκα και εγώ πολύ με τον κόουτς Μαρκόπουλο, ακόμα βελτιώνομαι!".
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 13 Ιαν 2016, 00:10

RoMaN έγραψε:Μπορεί και πρέπει να επενδύσει πάνω στον Κώττα ο ΠΑΟΚ, όπως και σε άλλους πιτσιρικάδες.[/b] Μακροχρόνια, σίγουρα θα βγει κερδισμένος από αυτή τη διαδικασία. Δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο το σήμερα, με το πρόσκαιρο όφελος, αλλά και το μέλλον.


ναι και αν ο Κώττας κάνει του χρόνου 12 πόντους-10 rebounds θα πάει στο βάζελο με 0 χρήματα για τον ΠΑΟΚ. Σε ποιά χώρα αυτό λέγεται επένδυση?

PS: κατά τα άλλα μια χαρά τα λέει φυσικά ο Λάζος.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: 12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 13 Ιαν 2016, 00:15

Θα σε έλεγα ότι έχει τριετές, αλλά του χρόνου λήγε το συμβόλαιό του...
Ας τον ανανεώσουμε τότε τώρα! Όχι φέτος, τώρα!
Να έχουμε και έναν παραπάνω να παρακαλάει τον Sofo να μείνει... :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 12.Θωμάς Κώττας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 03 Ιουν 2016, 09:54

«Χωρίζουν» ΠΑΟΚ και Κώττας


Πολύ δύσκολα θα συνεχίσει τη συνεργασία του με τον ΠΑΟΚ ο Θωμάς Κώττας.

Ο νεαρός σέντερ έκανε προσφυγή για ένα ποσό της τάξης των 12.000 ευρώ που του οφείλονται, καθώς έχει πάρει την απόφαση να ψάξει αλλού τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Ο Κώττας θέλει να πάει σε ομάδα που θα έχει περισσότερο χρόνο συμμετοχής και με αυτόν τον τρόπο θέλει να παρακάμψει τη διαδικασία του buy out που υπάρχει στο συμβόλαιο του.

Όπως και να έχει, αυτή τη στιγμή φαντάζει απίθανο να μείνει στον ΠΑΟΚ και την επόμενη σεζόν ο Θωμάς Κώττας.



Έκανε προσφυγή στη Κ.Α.Ε. και ο Κώττας...μάλιστα..

Καλή συνέχεια.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες


Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης