Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Συζήτηση για το εμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό Ettien » Κυρ 22 Μάιος 2016, 18:00

@ goran 64
Θα ξεκινησω από το τέλος. Πορεία πρωταθλητισμού φίλε μου με το -3 στην πλάτη και χωρίς να έχει ξεκαθαρισει το καθεστως στην ΕΠΟ δεν είναι καθόλου εύκολο.
Κατά την προσωπική μου αποψη ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να επικεντρωθεί στην ευρωπαϊκή του πορεία.
Αλλά ακόμη και αν είναι έτσι. Ακομη και αν υποθέσουμε ότι πάμε για πρωταθλημα ξεπερνώντας τις αντιξοότητες που προανέφερα. Να κανουμε την συγκριση. Ποια είναι τα βασικά στόπερ του οσφπ ? Ο Μποτία ? Ο Ντα Κόστα ?
Θα ήθελες έναν παίκτη σαν κι αυτούς ? Δεν νομίζω.

Οταν άλλωστε καναμε πρωταθλητισμό με τον Σάντος που καναμε ρεκόρ καλύτερης άμυνας ποιους είχαμε ?
Κοντρερας, Τσιριλο, Μαλεζά και Σαβίνι.
Εγω λοιπόν λέω για του χρόνου : ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ (καλύτερος του Κοντρε), Ισαια, Τζαβέλα, Μαλέζα και μια εναλλακτική ακόμη π.χ. Πουγγουρας ή Φυτανίδης.
Δεν θα είναι καλύτερο το αμυντικό ρόστερ απο τότε ?

Αυτή είναι η συλλογιστική μου. Αντιλαμβάνομαι την άποψη σου αλλά καμιά φορά η ποσότητα είναι εναντίον της ποιότητας. Και επειδή η άμυνα με τον κατάλληλο προπονητη και την συνεργασία των παικτών διορθώνεται εύκολα, προτιμώ πέρα από τον σουπερ αμυντικό να διορθώσουμε τον άξονα μας με ποιοτικότατους παίκτες.
Φέρε έναν παικταρά στην θέση 6 και θα δεις για πότε βελτιώνεται η αμυντική λειτουργια της ομάδας.
Και βάση στην δημιουργία. Γενικά φέτος δυσκολευόμασταν να κάνουμε ευκαιρίες.
Ενα 10αρι επιτέλους ! Ενα σεντρε φορ με ατομική ενεργεια ! Ενα εξτρεμ που να ανοιγει τις κλειστές άμυνες !
Σ΄αυτές τις θέσεις πρέπει να δοθεί το βάρος.
Άβαταρ μέλους
Ettien
 
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος 2016, 11:28

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό και 1 επισκέπτης » Τρί 24 Μάιος 2016, 10:42

μας βλεπω να ψάχνουμε για δύο βασικούς εξτρεμ για του χρονου. από την μια η τσαπατσουλιά του Ροντριγκες κι η ασταθεια του, κ από την άλλη οι τραυματισμοι των Ζαιρο Μυστακιδη μονο σιγουρια δεν εμπνεουν!
Άβαταρ μέλους
και 1 επισκέπτης
 
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τρί 01 Σεπ 2015, 15:11

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό ΠΟΡΚΥ-5 » Τετ 25 Μάιος 2016, 08:02

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε Ettien. Έτσι, ένας στόπερ καλύτερος του Κοντρέρας, ο Τζαβέλλας, ο Χατζηισαίας, ο Μαλεζάς κι ο Πούγγουρας φθάνουν και είναι και πολλοί για το κέντρο της άμυνας.
Σαφέστατα θέλουμα αμυντικό χαφ - ηγέτη. Να είναι σχετικά γρήγορος, να μαρκάρει με μυαλό, να μοιράζει πάσες χωρίς λάθη, να έχει καλή μακρινή μπαλιά, να καθοδηγεί όλη την ομάδα. Ο Τζιόλης δεν μπορεί πλέον, ενώ κι ο Κάτσε μάλλον θα πουληθεί.
Στα μπακ αν υποθέσουμε ότι κλείσαμε τον Μάτος, θεωρώ ότι είμαστε καλά. Στα δεξιά αυτός μαζί με Κωνσταντινίδη (και Σκόνδρα γιατί ο Δημητράκης είναι επιρρεπής στους τραυματισμούς, αλλά και γιατί ο Γιάννης μπορεί να παίξει κι αλλού στη διάρκεια του αγώνα αν απαιτηθεί) και στ' αριστερά ο βελτιωμένος (με Ίβιτς) Λέοβατς μαζί με τον Δ. Γιαννούλη που επιστρέφει κι αυτός από δανεισμό.
Πριν πάω στα χαφ, να ρωτήσω: ποιό δίδυμο τερματοφυλάκων θα έχουμε του χρόνου? Γλύκος - Βελλίδης? Μεταγραφή - Γλύκος? Μεταγραφή - Βελλίδης? Ο Γλύκος παρά τα παιδαριώδη λάθη που κάνει κατά καιρούς, είναι γκολκίπερ που μπορεί να σου πάρει ματς μόνος του, κάτι που δεν είμαι τόσο βέβαιος για Μάρκο. Ο Σωκράτης Διούδης του Πανιωνίου (γνώμη μου, έτσι?) πιστεύω πως είναι καλύτερος (και ηλικιακά) και των δύο! Θεωρώ ότι κι εκεί θέλουμε μεγάλο γκολκίπερ που να 'ρθεί και να πάρει με την υπογραφή του φανέλα βασικού και αναντικατάστατου. Ένας που δεν θα βγάλει το άπιαστο, αλλά θα δίνει ηρεμία, σιγουριά, θα βγάζει τα κάτω 'από 8,5' σουτ και θα έχει (επιτέλους) πολύ καλές εξόδους!
Στα χαφ είμαστε πολύ καλά θα έλεγα. Έχεις Τσίμιροτ, Χαρίση που 'το 'χουν'. Πιο πίσω είναι και οι Αντόνις, Σάμπο που αν χρειαστεί θα σε βοηθήσουν. Χρειαζόμαστε επιτέλους μόνο εκείνο το 'μαμημένο' το δεκάρι (τον Λατίνο με το μακρύ μαλλί...!) που θα πάρει τη μπάλα, θα σου βγάλει την κάθετη μπαλιά 'πάρε - βάλε', θα σου κάνει την ντρίμπλα που θα ξεσηκώσει και τον κόσμο και θα μάθει και πραγματάκια στον Πέλκα που κακά τα ψέματα, φέτος το παιδί το ψόφησαν!
Εξτρέμ δεν θέλουμε κι απ' τις δύο πλευρές. Στα αριστερά ο μεν Μακ θεωρώ πως θα πουληθεί κι ο Ζάιρο καλός μεν, αλλά μόνο για να δίνει ανάσες στον παιχταρά που θες απ' τ' αριστερά, ενώ υπάρχει κι ο Κοροβέσης που 'έχει να δώσει'. Στα θετικά του Βραζιλιάνου βέβαια, είναι πως μπορεί να αγωνιστεί (με επιτυχία) και στη δεξιά πτέρυγα, οπότε μπορεί να δώσει λύσεις. Κι ο εξτρέμ που θα 'ρθεί, να μην είναι μόνο γρήγορος αλλά να ξέρει και μπαλίτσα και να ΄χει και καλή τρίπλα, γιατί στο 4-2-3-1 που θα παίξεις του χρόνου θες ποιοτικούς παίκτες (βλ. το '10 τον Βιερίνια). Στα δεξιά θα πορευτείς με τον τσαπατσούλη Ροντρίγκεζ και την 'χρυσή αλλαγή' Μυστακίδη. Καλά είσαι...
Και τέλος, στα σέντερ φορ. Μπερμπάτοφ τέλος παιδιά. Το αστείο τελειώνει σε λίγες μέρες. Εγώ που είμαι 85-90 κιλά και που σταμάτησα τη μπαλίτσα εδώ και 15 χρόνια, πιο γρήγορος είμαι! Αν και έπαιζα 'θέση Τζαβέλλα' (αριστερό μπακ και στόπερ)! Ο Κουλούρης επέστρεψε για δευτεροτρίτος. Το ξέρει. Αν βελτιωθεί θα γίνει δεύτερος. Πρώτος ποτέ. Τον θέλω όμως. Ο Κλάους ιδιαίτερη περίπτωση. Κάθε φορά που πάω να πω: 'Φύγε', έρχεται, κάνει δυο τρεις πειστικές εμφανίσεις, βάζει 1-2 γκολ και μ' αφήνει 'λακαμά'! Πιστεύω πως αν έχει μπροστά του μια 'μυρωδιά' σεντερφοράκλα με 1,85-1,90 ύψος, που να τριπλάρει (δε λέω να ξέρει να τριπλάρει, γιατί ο Κλάους δεν μπορεί να το κάνει αυτό ούτε σε κολώνα της ΔΕΗ...), τότε θα είσαι πολύ καλά στα της επίθεσής σου. Δεν θα ήταν μάλιστα καθόλου κακό να επιστρέψει κι ο 'Φανούρης' απ' την Αργεντινή. Ισχυροποιείσαι ακόμη περισσότερο...!
ΠΟΡΚΥ-5
Official Paokmania's Papatzis
 
Δημοσιεύσεις: 978
Εγγραφή: Τρί 17 Φεβ 2015, 17:59

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 26 Μάιος 2016, 20:33

σπανίως γράφω για τα μεταγραφικά, αλλά να πω την απαριά μου και ας πέσει MANIAKOS να με κάψει.
Δε θέλω δεκάρ, να το το είπα. Ή μάλλον θέλω δεκάρ, αλλά που να παίζει πλάγια (δεξιά). Καλά στημένα, διαγώνια μακρινή μπαλιά στο πέναλτυ, διαγώνια κάθετη στο απέναντι εξτρέμ, μακρινό σουτ, τρίπλα αν βρεθεί στο πλάι της μεγάλης περιοχής, αμυντική κάλυψη στο κέντρο, πνευμόνια που θα του επιτρέπουν να επιστρέφει για να καλύψει τον μπακ του.
Έτσι στο 4-3-3 πχ το δεκάρ θα είναι ο δεξιά από τους 3 της επίθεσης και καθώς θα συγκλίνει θα έχει όλη την πλευρά δική του ο μπακ. Από την άλλη θα έχεις μια τριάδα στο κέντρο με αμυκτικά κυρίως χαρακτηριστικά και μια κλασσική αριστερή πλευρά (εξτρέμ και οβερλαπ).
Στο 4-4-2 δεν ξέρω τι θα γίνεται, δεν μπορώ να τα σκέφτομαι όλα εγώ :lol:
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Πέμ 26 Μάιος 2016, 20:35

:D


Αν δεν παρουμε δεκαρ εισαι υπεύθυνος
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό sporos123 » Πέμ 26 Μάιος 2016, 20:41

και 1 επισκέπτης έγραψε:μας βλεπω να ψάχνουμε για δύο βασικούς εξτρεμ για του χρονου. από την μια η τσαπατσουλιά του Ροντριγκες κι η ασταθεια του, κ από την άλλη οι τραυματισμοι των Ζαιρο Μυστακιδη μονο σιγουρια δεν εμπνεουν!



Συμφωνω,αν θες να κανεις και κατι καλο στην ευρωπη,πρεπει να εχειςδυνατο παγκο,και για λογους ανταγωνισμου..
sporos123
 
Δημοσιεύσεις: 2413
Εγγραφή: Σάβ 15 Ιαν 2011, 00:52

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Πέμ 26 Μάιος 2016, 20:46

Ο Σιωπης πως σας φανηκε?
Dimg4
 

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 26 Μάιος 2016, 20:50

Όλοι εναντίον μας παίζουν καλά.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό sporos123 » Πέμ 26 Μάιος 2016, 20:57

Πολυ καλο παικτακι Ντιμ.. :pano:
sporos123
 
Δημοσιεύσεις: 2413
Εγγραφή: Σάβ 15 Ιαν 2011, 00:52

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 26 Μάιος 2016, 21:05

MANIAKOS έγραψε::D


Αν δεν παρουμε δεκαρ εισαι υπεύθυνος



ΟΦ ΤΟΠΙΚ, πρέπει να έτρεμαν τα χέρια σου όταν το έγραψες. Δεν έχει ούτε ένα λόαθος :lol: :lol: :lol:
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό back in black » Πέμ 26 Μάιος 2016, 21:05

Πολύ τρέξιμο, πολλές φυσικές δυνάμεις, καλές τοποθετήσεις, αμυντικά σωστός αλλά κοντός, επιθετικά κάτω του μετρίου, τεχνικά όχι πολλά πράγματα, γενικά κάτι σαν βελτιωμένη έκδοση του Τσανδάρη.
The game is about glory
Άβαταρ μέλους
back in black
 
Δημοσιεύσεις: 2200
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 20:14

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό Ettien » Παρ 27 Μάιος 2016, 00:16

και 1 επισκέπτης έγραψε:μας βλεπω να ψάχνουμε για δύο βασικούς εξτρεμ για του χρονου. από την μια η τσαπατσουλιά του Ροντριγκες κι η ασταθεια του, κ από την άλλη οι τραυματισμοι των Ζαιρο Μυστακιδη μονο σιγουρια δεν εμπνεουν!

Ισως πράγματι να χρειαστουμε 2 εξτρεμ τελικά...Εγραφα για ένα εξτρεμ στη θέση του Μακ (αν πωληθεί) αλλά με έφαγαν οι εξελίξεις. Ο Ζάιρο πάλι τραυματίας και πιθανόν να παραχωρηθεί το καλοκαίρι. Οπότε πάμε για 2, έναν ολοληρωμενο εξτρεμ για τη θεση του βασικού και έναν για μπακ απ. Δεν θα με χαλούσε αν ο τελευταίος ήταν κανάς μικρός από καλό ευρωπαϊκό πρωταθλημα που δεν έχει πάρει συμμετοχές με την ομάδα του, δηλαδή κατι σαν την περιπτωση του Βιερίνια...
Άβαταρ μέλους
Ettien
 
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος 2016, 11:28

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό Ακάλυπτος » Παρ 27 Μάιος 2016, 12:27

Gaston Ramirez, ελεύθερος.
Όπως ελεύθερος είναι και ο Alvarez.
Αυτοί είναι δεκάρια.
Άβαταρ μέλους
Ακάλυπτος
 
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: Σάβ 03 Ιαν 2015, 01:23

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 27 Μάιος 2016, 12:46

o Ramirez επαιζε ως δανεικος στην Boro και λογικα θα τον κανουν συμβολαιο αφου ανεβηκαν Premier League.

o Alvarez ειναι πολυ καλος παικτης αλλα για καποιο λογο εκανε 6μηνο συμβολαιο στην Sampdoria.
Θα περιμενει προταση απο μεγαλύτερο συλλογο.

Και οι δυο κανουν πανικό στο ελληνικο πρωταθλημα.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Συζήτηση για το ρόστερ & Μεταγραφικά νέα 15/16

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 27 Μάιος 2016, 22:38

Μεταγραφες τελευταιων ημερων.
Παικτες που γραφτηκαν για ΠΑΟΚ , αλλα και υπηρξε ως συζητηση στο φορουμ κατα την διαρκεια της σεζον.

Κραμαριτς
Λεστερ -> Χοφενχαιμ
10εκ

Αισσάτι
Τερεκ Γκροζνι -> Αντάλιασπορ
Ελευθερος

Ανί
Μεχελεν -> Αντερλεχτ
:?:

Μιχαλ Καντλετς
Φενερ -> Σπαρτα Πραγας
Ελευθερος

Καμπορέ
Κούμπαν -> Κρασνονταρ
:?:

Ιμπίσεβιτς
Στουτγάρδη -> Χέρτα
Ελευθερος

Ντινταβι
Στουτγάρδη -> Βολφσμπουργκ
Ελευθερος

Ντοντο
Ρομα -> Ιντερ
7,80εκ

supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης