Igor Tudor

Συζήτηση για το εμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 02 Φεβ 2016, 11:37

Στο χερι του Σαββιδη ειναι να φανει αν ηταν στο πλανο,βεβαια κατι τετοιο δεν φανηκε με τη μη στηριξη μεσω μεταγραφων που ζητουσε επιτακτικα ο Τουντορ,ουτε απο δηλωσεις που μιλανε για αποτυχια.Τι εστι αληθεια αποτυχια για τον Σαββιδη.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24071
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό Περιπτερος » Τρί 02 Φεβ 2016, 12:11

Ολο για πλάνα 3ετίας, 5ετίας κλπ. ακούμε ... . Σαν τα μνημόνια ένα πράγμα.
Τα πλάνα όμως δεν τα φτιάχνει στις σοβαρές ομάδες κανένας προπονητής. Τα φτιάχνει η ομάδα.
Αν ο προπονητής δεν μπορεί να τα υπηρετήσει (τα πλάνα) αποχωρεί. Ετσι απλά.
Προφανώς το πλάνο μας για φέτος είχε στόχο τις 19-20 νίκες στο πρωτάθλημα και 65-70 βαθμούς.
Στην Ευρώπη να περάσουμε από τους ομίλους και στο κύπελο 4άδα, τουλάχιστον.
Σε επίπεδο παικτών τώρα, θα έπρεπε να έχει δημιουργηθεί κορμός και να έχουν ξεχωρίσει 4-5 νέοι παίκτες, αφού τα πλάνα των προηγούμενων ετών καταργήθηκαν.
Από την άμυνα (που θέλει και εμπειρία) ξεχωρίζω τον κανένα. Κανείς νέος παίκτης δεν καθιερώθηκε και κανείς δεν έχει ξεχωρίσει.
Στα χαφ πάει να βγει ο Χαρίσης και λίγο ο Πέλκας με τον Τσίμιροτ (που δεν μπορεί να παίξει αμυντικό χαφ λόγω σωματικής διάπλασης).
Μπροστά ο Ροντρίγκεζ και κάτι παλεύει ο Ζάιρο.
Για τους άλλους υπάρχει απαξίωση και οπισθοδρόμηση.
Αρα το πλάνο δεν περπατάει και δεν μάζεψες ελεύθερους παίκτες, όπως κάνουν οι άλλοι, αλλά πλήρωσες για να φέρεις παίκτες ταλέντα και τον Μπερμπάτοφ.
Το γήπεδο είναι μισοάδειο και θα έχεις αρνητικό ρεκόρ εισπράξεων.
Ο πολύς κόσμος έχει ξενερώσει και έχουν αρχίσει και ξενερώνουν και οι "άρρωστοι".
Αρα ή το πλάνο ήταν λάθος ή οι επιλογές.
Για το πλάνο αυτό κατάλληλος θα ήταν ένας προπονητής που έχει δουλέψει με ταλέντα και όχι ένας προπονητής με μηδενική προπονητική εμπειρία.
Υπομονή κάνεις όταν βλέπεις σημάδια βελτίωσης, όχι στασιμότητα ή οπισθοδρόμηση και επειδή το πλάνο ανήκει στην ομάδα και όχι στον προπονητή ή το οποιοδήποτε πρόσωπο είναι και αυτός κομμάτι του πλάνου και κρίνεται.
Το να έχεις ως πλάνο το επιθετικό στυλ, να παίζεις με 5 επιθετικούς και να έχεις 1,5 γκολ σκορ ανά παιχνίδι είναι
χαρακτηριστικό δείγμα αποτυχίας στα χωράφια του προπονητή. Το ό,τι εδώ και καιρό μειώνονται οι τελικές σου διαρκώς είναι επίσης δείγμα ότι το πράγμα δεν περπατάει.
Αυτά είναι τα χωράφια και οι αρμοδιότητες του προπονητή στο πλάνο. Δεν είναι ο προπονητής το πλάνο, αλλά ο προπονητής είναι μέρος του. Αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις κάνει λάθος επιλογή και αλλάζεις τον προπονητή (ίσως και κάποιους παίκτες) που δεν μπορούν να ανταποκριθούν ή να το υπηρετήσουν.
Επειδή γίνεται δε λόγος για το εξωτερικό, φέτος νωρίς-νωρίς φαγώθηκαν τα περισσότερα τεράστια ονόματα προπονητών από μεγάλα κλάμπ. Αυτοί δεν ξέρουν, ξέρουμε εμείς οι κλαρινογαμπροί της Ελλάδας, που μάθαμε να παίρνουμε λέξεις και να τις θεοποιούμε.
Το πλάνο λοιπόν είναι της ομάδας και οι υπόλοιποι το υπηρετούν. Ο καθένας με τον τρόπο του και στο πόστο του.
Το πλάνο λοιπόν παραμένει το ίδιο και αλλάζουν αυτοί που δεν μπορούν να το τρέξουν αποτελεσματικά ή καθόλου.
Ο Ιβάν Σαββίδης ως επιχειρηματίας τα γνωρίζει αυτά. Το λάθος του ίσως να είναι που αφήνει χρόνο να τρέξει, αλλάζοντας προπονητές με άλλους που έχουν προσωρινό χαρακτήρα (υπηρεσιακούς) και απλά διαχειρίζονται ό,τι βρίσκουν.
Για εμένα δεν πρέπει καν να υπάρχει πλάνο στην ομάδα μας. Αν υπήρχε π.χ. θα είχες ένα έμπειρο επιθετικό χαφ και έναν κεντρικό αμυντικό με "ούμπαλα" (που λέγαμε κάποτε). Θα είχες σε κάθε γραμμή 1-2 παίκτες εγνωσμένης αξίας και θα έχτιζες με νέους γύρω τους. Τώρα περιμένουμε να μας βγει κάποιος μικρός - ταλέντο και μέχρι να μας βγει θα έχει λήξει το συμβόλαιό του.
Πελάγωμα είναι ... .
Ο Φ.Αρνεσεν σκέφτηκε τις υπεραξίες από τους νέους, πιστεύοντας ότι θα τα καταφέρουν λόγω ταλέντου να υπηρετήσουν και τους άλλους στόχους σε ένα πρωτάθλημα της πλάκας. Ομως φέτος αυτό δεν βγήκε και οι επιλογές που έγιναν (όπως αυτή με την έξοδο του Περέιρα) που μπορούσε να δώσει και μια μπάλα στα σέντερ φορ ήταν λάθος.
Επειδή ο Φ.Αρνεσεν είναι μεγαλύτερο μέγεθος από τον προπονητή που επέλεξε, χρεώνεται το λάθος, αλλά δεν πρέπει να φύγει.
Αποδυτήρια, αγωνιστική συμπεριφορά, μη εξέλιξη παικτών κλπ. τα χρεώνεται το αγωνιστικό τμήμα, δηλ. ο προπονητής, που δεν πείθει ότι το επόμενο έτος θα υπηρετήσει το πλάνο και θα δώσει κάτι στην ομάδα.

Υ.Γ. Ο Μπόλονι θα ήταν πιο συνεπής επιλογή σε αυτό το πλάνο.
Άβαταρ μέλους
Περιπτερος
 
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 07:04

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τρί 02 Φεβ 2016, 12:18

περα απο ολα τα αλλα, στα...προφανη διαφωνώ... :D το "πλάνο" περιλαμβάνει κυρίως ένα σκοπό, όχι απλά επιμέρους στόχους, περα απο το αν αυτοί οι στόχοι (όπως τους θέτεις) είναι υπερβολικοί ή όχι... :roll:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17889
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό Περιπτερος » Τρί 02 Φεβ 2016, 12:20

K_geo έγραψε:περα απο ολα τα αλλα, στα...προφανη διαφωνώ... :D το "πλάνο" περιλαμβάνει κυρίως ένα σκοπό, όχι απλά επιμέρους στόχους, περα απο το αν αυτοί οι στόχοι (όπως τους θέτεις) είναι υπερβολικοί ή όχι... :roll:


Δεν το πιάνω, αλλά διαφωνώ και εγώ :)
Άβαταρ μέλους
Περιπτερος
 
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 07:04

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί 02 Φεβ 2016, 12:34

@ περιπτερος

Ναι αλλα μην ξεχνας οτι και φετος εχουμε το στημενο το τζαβελα..Πως να σταυρωσει νικη η ομαδα..

Εχουμε και τους στημενους Μακ,Γκαρι,Κλαους
"που ξαφνικα δεν μπορούσαν να κάνουν κοντρόλ ή που σούταραν στα πουλιά"

Εχεις και τους αλλους τους στημενους Πελκα,Κιτσιου,Λεοβατς,Τσιμιροτ,Τζιολη,
"που ξαφνικα πάσαραν με εξωτερικό δυνατά στα τρία μέτρα (δεν μπορούσε να γίνει κοντρόλ),
με σέντρες που πήγαιναν στο γάμο του καραγκιόζη και δεν τροφοδοτουσαν τους στραικερ"

Ασε που "αλλοι, μάλλον έκαναν τους τραυματίες."

YOUR WORDS, NOT MINE...
Περσι βεβαια αυτα γιατι "ο σκοπός ήταν να φύγει ο "μάρτυρας" και να μην πάρει η ομάδα το πρωτάθλημα από τον γαύρο"

ενω φετος για ολα φταιει ο αχρηστος ο Ιγκορ με τις 23 θλασεις, τα 37 ματς και τους παικτες με 40-50% παραπανω λεπτα απ'τους αντιπαλους τους..

Κατα τ'αλλα :pano:

@γενικα
Και απορει και εξανισταται ο ΠΑΟΚτσης η μπαλαδοφατσα γτ μετα απο πολυ καλο και εντονο 60λεπτο (4ο ματς σε 10μερες), με πτωμα επιθετικο που εχει παιξει 40 ματς με 3150 λεπτα (ουτε τα μισα δεν εχουν οι αντιπαλοι), με τραυματισμους των μοναδικων σου απειλων, εκατσε η ομαδα επι ενα μισαωρο κ δεν εδειξε τσαμπουκα, παθος και αιμα και τολμησε να φαει ΜΙΑ φαση απο γκολ σε στημενο...
:opaokara:
(υποψιν δεν εξωραιζω τιποτα, την κριτικη μου για τα προηγουμενα με κουλα κ ξανθη αλλα τοσα αλλα την εχω καταγραψει..)

Απλα καποιοι δε γνωριζουν τι θα πει αγχος ή πιεση για το αποτελεσμα που λογω γκινιας και κακων τελειωματων βγαινει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης..
Δε γνωριζουν τι θα πει κομμενα ποδια απ'την κουραση της χρονιας (που καποιος απο περσι φροντισε να καψει), που μοιραια υποχωρεις..
Αγνοουν τι θα πει να παιζεις 25-30-35 ματς απο αρχες ιουλη μεχρι γεναρη με μονο 10-15 μερες ξεκουραση απ'την προηγουμενη καμμενη χρονια..

Το ποδοσφαιρο περα απο παθος,γιουρια,παληκαρια,οικογενεια,
ειναι και επιστημη και οσο πιο γρηγορα το χωνεψουμε, τοσο καλυτερο θαναι για μας, τον ΠΑΟΚ και τη φουκαριαρα τη λογικη..
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τρί 02 Φεβ 2016, 13:16

Περιπτερος έγραψε:Ολο για πλάνα 3ετίας, 5ετίας κλπ. ακούμε ... . Σαν τα μνημόνια ένα πράγμα.


Έν μέρει σωστό. Πρώτη φορά όμως φέτος έφερες σοβαρό ΤΔ να το αναλάβει. Πρώτη φορά φέτος έδωσες χρήματα για 7-8 20χρονα ταλέντα με συμβόλαια για να χτίσεις σε αυτά και όχι παλαίμαχους και δανεικούς. Πρώτη φορά ξεκίνησες με μια λογική που να κολλάει στο "3ετές πλάνο".

Περιπτερος έγραψε:Τα πλάνα όμως δεν τα φτιάχνει στις σοβαρές ομάδες κανένας προπονητής. Τα φτιάχνει η ομάδα.
Αν ο προπονητής δεν μπορεί να τα υπηρετήσει (τα πλάνα) αποχωρεί. Ετσι απλά.


Από που προκύπτει ότι ο προπονητής δε μπορεί να το υπηρετήσει; Επειδή 3 μηνες η ομάδα έκανε κοιλιά; Σοβαρά, και τι έγινε; Το πρώτο 3μηνο που έριχνες 4αρες και 5αρες, νικούσες εύκολα βάζελο και κούλα και έφερνες διπλό στο Ντόρτμουντ τι συνέβαινε τότε; Τότε το υπηρετούσε το πλάνο; Μήπως υπάρχουν (πραγματικοί) λόγοι που "δεν το υπηρετεί" το τελευταίο διάστημα;


Περιπτερος έγραψε:Προφανώς το πλάνο μας για φέτος είχε στόχο τις 19-20 νίκες στο πρωτάθλημα και 65-70 βαθμούς.
Στην Ευρώπη να περάσουμε από τους ομίλους και στο κύπελο 4άδα, τουλάχιστον.


Αυτό το "προφανώς" από που προκύπτει; Σοβαρά, δε γνωρίζω, υπάρχει κάπου καταγεγραμμένο "επίσημα";
Ακόμα όμως και να είναι έτσι, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με το να βάζεις στόχους λίγο πιο πάνω από τις δυνατότητες σου. Το ότι δεν πέρασες τους ομίλους ας πούμε οφείλεται στο ότι είχες να αντιμετωπίσεις 2 ομάδες με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ από εσένα. Μη μου πεις για τη γκαμπάλα, συμφωνώ, αλλά από τη Ντόρτμουντ θα ήταν φυσιολογικό να έχεις και 2 ήττες. Η συνολική συγκομιδή βαθμών δηλαδή δεν ήταν κάτω από τις δυνατότητες της ομάδας. Και τα "ποια Κράσνονταρ" που λένε κάποιοι εγώ τ' ακούω βερεσέ. Στο transfermarkt η αξία της είναι σχεδόν 3πλάσια του ΠΑΟΚ (συγκριτικά δες το, όχι σε απόλυτα νούμερα).
Στο κύπελλο για 4άδα πάμε εκτός απροόπτου.


Περιπτερος έγραψε:Σε επίπεδο παικτών τώρα, θα έπρεπε να έχει δημιουργηθεί κορμός και να έχουν ξεχωρίσει 4-5 νέοι παίκτες, αφού τα πλάνα των προηγούμενων ετών καταργήθηκαν.
Από την άμυνα (που θέλει και εμπειρία) ξεχωρίζω τον κανένα. Κανείς νέος παίκτης δεν καθιερώθηκε και κανείς δεν έχει ξεχωρίσει.
Στα χαφ πάει να βγει ο Χαρίσης και λίγο ο Πέλκας με τον Τσίμιροτ (που δεν μπορεί να παίξει αμυντικό χαφ λόγω σωματικής διάπλασης).
Μπροστά ο Ροντρίγκεζ και κάτι παλεύει ο Ζάιρο.
Για τους άλλους υπάρχει απαξίωση και οπισθοδρόμηση.
Αρα το πλάνο δεν περπατάει και δεν μάζεψες ελεύθερους παίκτες, όπως κάνουν οι άλλοι, αλλά πλήρωσες για να φέρεις παίκτες ταλέντα και τον Μπερμπάτοφ.


ΟΚ γνώμη σου, αλλά ο Μακ δε συμπεριλαμβάνεται στον "κορμό"; 24 χρονών, έχει παίξει 35 90λεπτα και είναι ο 1ος σκόρερ σου με 16 γκολ και 3 ασίστ. ΟΚ δεν είναι Ρομπεν αλλά νομίζω ότι μπορεί να τον ξέχασες. Ο Κωνσταντινίδης δεν ήταν εξαιρετικός μέχρι να τραυματιστεί; Ακόμα και ο Κλάους, που δεν κάνει και την καλύτερη χρονιά του, γιατί "απαξιώνεται"; Αν δεν είχε τραυματιστεί και δεν είχε χάσει σχεδόν όλη την προετοιμασία (2 μήνες εκτός ήταν), δε θα ήταν καλύτερος; Και πάλι, 26 ματς έχει φέτος με 9 γκολ, δεν είναι και άσχημα. Πως τον "απαξιώνει" όταν τον έχει σχεδόν συνέχεια βασικό;
Ο Μυστακίδης;

Έχεις λοιπόν έναν "κορμό" με Κωνσταντινίδη, Χαρίση, Μακ, Ροντρίγκεζ, Κλάους, Τσίμιροτ, Πέλκα και Μυστακίδη. Από τους άλλους μπορεί να σου βγουν και οι Χατζηησαΐας, Ζάιρο, ίσως ακόμα και ο Όλσεν ή ο "υγιής" Λέοβατς.
Και για "μπάζωμα" έχεις και παίκτες όπως ο Τζιόλης, ο Τζαβέλας και ο Μαλεζάς (τους 2 τελευταίους προσωπικά θα τους ήθελα και του χρόνου).

Πως λοιπόν γράφεις "Άρα το πλάνο δεν περπατάει και δε μάζεψες ελεύθερους παίκτες όπως κάνουν οι άλλοι, αλλά πλήρωσες για να φέρεις παίκτες ταλέντα και τον Μπερμπάτοφ";;

Μα για να υπηρετήσεις το "3ετές πλάνο" και να κάνεις "κορμό", νέους ταλαντούχους παίκτες έπρεπε να φέρεις, όχι γυρολόγους και δανεικούς. Αντίφαση, ή δεν καταλαβαίνω κάτι;


Περιπτερος έγραψε:Το γήπεδο είναι μισοάδειο και θα έχεις αρνητικό ρεκόρ εισπράξεων.
Ο πολύς κόσμος έχει ξενερώσει και έχουν αρχίσει και ξενερώνουν και οι "άρρωστοι".
Αρα ή το πλάνο ήταν λάθος ή οι επιλογές.
Για το πλάνο αυτό κατάλληλος θα ήταν ένας προπονητής που έχει δουλέψει με ταλέντα και όχι ένας προπονητής με μηδενική προπονητική εμπειρία.
Υπομονή κάνεις όταν βλέπεις σημάδια βελτίωσης, όχι στασιμότητα ή οπισθοδρόμηση και επειδή το πλάνο ανήκει στην ομάδα και όχι στον προπονητή ή το οποιοδήποτε πρόσωπο είναι και αυτός κομμάτι του πλάνου και κρίνεται.
Το να έχεις ως πλάνο το επιθετικό στυλ, να παίζεις με 5 επιθετικούς και να έχεις 1,5 γκολ σκορ ανά παιχνίδι είναι
χαρακτηριστικό δείγμα αποτυχίας στα χωράφια του προπονητή. Το ό,τι εδώ και καιρό μειώνονται οι τελικές σου διαρκώς είναι επίσης δείγμα ότι το πράγμα δεν περπατάει.
Αυτά είναι τα χωράφια και οι αρμοδιότητες του προπονητή στο πλάνο. Δεν είναι ο προπονητής το πλάνο, αλλά ο προπονητής είναι μέρος του. Αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις κάνει λάθος επιλογή και αλλάζεις τον προπονητή (ίσως και κάποιους παίκτες) που δεν μπορούν να ανταποκριθούν ή να το υπηρετήσουν.
Επειδή γίνεται δε λόγος για το εξωτερικό, φέτος νωρίς-νωρίς φαγώθηκαν τα περισσότερα τεράστια ονόματα προπονητών από μεγάλα κλάμπ. Αυτοί δεν ξέρουν, ξέρουμε εμείς οι κλαρινογαμπροί της Ελλάδας, που μάθαμε να παίρνουμε λέξεις και να τις θεοποιούμε.


Στα μεγάλα κλαμπ του εξωτερικού φαγώθηκαν προπονητές που αφενός μεν ήταν εκεί κάποια χρόνια, αφετέρου δε είχαν να διαχειριστούν ομάδες με παίκτες δεκάδων εκατομμυρίων, όχι τον Κίτσιου και το Ζάιρο. Είναι λογικό οι απαιτήσεις να είναι διαφορετικές.

Περιπτερος έγραψε:Το πλάνο λοιπόν είναι της ομάδας και οι υπόλοιποι το υπηρετούν. Ο καθένας με τον τρόπο του και στο πόστο του.
Το πλάνο λοιπόν παραμένει το ίδιο και αλλάζουν αυτοί που δεν μπορούν να το τρέξουν αποτελεσματικά ή καθόλου.
Ο Ιβάν Σαββίδης ως επιχειρηματίας τα γνωρίζει αυτά. Το λάθος του ίσως να είναι που αφήνει χρόνο να τρέξει, αλλάζοντας προπονητές με άλλους που έχουν προσωρινό χαρακτήρα (υπηρεσιακούς) και απλά διαχειρίζονται ό,τι βρίσκουν.
Για εμένα δεν πρέπει καν να υπάρχει πλάνο στην ομάδα μας. Αν υπήρχε π.χ. θα είχες ένα έμπειρο επιθετικό χαφ και έναν κεντρικό αμυντικό με "ούμπαλα" (που λέγαμε κάποτε). Θα είχες σε κάθε γραμμή 1-2 παίκτες εγνωσμένης αξίας και θα έχτιζες με νέους γύρω τους. Τώρα περιμένουμε να μας βγει κάποιος μικρός - ταλέντο και μέχρι να μας βγει θα έχει λήξει το συμβόλαιό του.
Πελάγωμα είναι ... .


Πάλι αντιφάσκεις. Πλάνο δε σημαίνει κάνω όλες τις μεταγραφές στους 2 πρώτους μήνες του καλοκαιριού. Πλάνο σημαίνει ότι η ομάδα χτίζεται σταδιακά. Ένα σκασμό λεφτά εδωσε το καλοκαίρι. Με τη δική σου λογική έπρεπε να δώσει άλλα 10 εκ. τουλάχιστον (συν τα συμβόλαια) για να φέρει και τους "5-6 παίκτες εγνωσμένης αξίας". Χαίρω πολύ. Αν έδινε και άλλα 20 εκατομμύρια θα ήταν ακομα καλύτερα.

Περιπτερος έγραψε:Ο Φ.Αρνεσεν σκέφτηκε τις υπεραξίες από τους νέους, πιστεύοντας ότι θα τα καταφέρουν λόγω ταλέντου να υπηρετήσουν και τους άλλους στόχους σε ένα πρωτάθλημα της πλάκας. Ομως φέτος αυτό δεν βγήκε και οι επιλογές που έγιναν (όπως αυτή με την έξοδο του Περέιρα) που μπορούσε να δώσει και μια μπάλα στα σέντερ φορ ήταν λάθος.


Απ' όσο έχω καταλάβει, ο Τούντορ θέλει να ξεμπερδεύει με τους παίκτες που δεν υπηρετούν την ομάδα και το παίζουν βεντέτες και φευγάτοι. Κάτι τέτοιο υποθέτω ότι γίνεται και με τον Κάτσε. Θες να παίζεις με τους δικούς σου όρους; Όχι. Θες να φύγεις; Φύγε. Και μην τρελαινόμαστε και με τον Περέιρα, δεν ήταν και κανένας Βιερίνια. Ένας μέτριο-καλός παίκτης ήταν. Αν ήταν τόσο καλός θα είχε πάρει και καμια σοβαρή μεταγραφή σε ευρωπαϊκό σύλλογο.

Περιπτερος έγραψε:Επειδή ο Φ.Αρνεσεν είναι μεγαλύτερο μέγεθος από τον προπονητή που επέλεξε, χρεώνεται το λάθος, αλλά δεν πρέπει να φύγει.
Αποδυτήρια, αγωνιστική συμπεριφορά, μη εξέλιξη παικτών κλπ. τα χρεώνεται το αγωνιστικό τμήμα, δηλ. ο προπονητής, που δεν πείθει ότι το επόμενο έτος θα υπηρετήσει το πλάνο και θα δώσει κάτι στην ομάδα.

Υ.Γ. Ο Μπόλονι θα ήταν πιο συνεπής επιλογή σε αυτό το πλάνο.


εδώ δε σχολιαζω, τα είπα πανω κάτω
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό Luther » Τρί 02 Φεβ 2016, 14:40

Επιτρεπετε να πω την αποψη μου και εγω?Καταρχην ειμαι εναντιον της παρουσιας Τουντορ στον παγκο της ομαδας μας,αλλα οχι τωρα αλλα απο το καλοκαιρι ακομα.Πως ειναι δυνατον να λες οτι θελεις να κανεις 3ετες πλανο με στοχο τον πρωταθλητισμο στο τελος της 3ετιας και να εχεις προπονητη εναν τοσο ΑΠΕΙΡΟ ανθρωπο?Ειναι δυνατον να θελεις να χτισεις ομαδα,να βαλεις βασεις,να φτιαξεις τα θεμελια για μια μεγαλη ομαδα και να παιρνεις προπονητη απειρο με μονη προυπηρεσια του το Κροατικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου και την Χαιντουκ,οπου μαλιστα εφυγε και απολυμενος?Ειναι σαν να ειμαι εγω λεφτας,να θελω να χτισω μια οικοδομη και να προσλαβω εργολαβο εναν τυπο που εχει 3 χρονια που πηρε το πτυχιο του και η προηγουμενη οικοδομη που εχτισε,επεσε!

Επισης μου κανει εντυπωση οσοι τον στηριζουν ακομη.Γιατι το λεω αυτο?Πειτε μου ρε παιδια τι σας κανει και τον στηριζετε ακομη?Που το βασιζετε?Επειδη διαβασα καπου ενα ποσταρισμα ενος συνοπαδου μου οτι "και ο Κλοπ στην Λιβερπουλ εχει προβληματα" η' κατι παρεμφερες,εγω δεν μπορω να στηριξω τον Τουντορ γιατι το βιογραφικο του ειναι κενο.Δεν εχει να μου δειξει κατι στο προπονητικο του παρελθον,απ'οπου θα αντλησω κουραγιο και θα πω "κανε υπομονη,μην μιλας γιατι στην Χ ομαδα που ηταν προπονητης ο Τουντορ τα καταφερε και γυρισε το κλιμα υπερ του".Ο Κλοπ μπορει να τα παει μετρια στην Λιβερπουλ,αλλα επειδη ακριβως ειναι ο Κλοπ και το βιογραφικο του ειναι γεματο επιτυχιες,ολοι στην Αγγλια κανουν μοκο και κανεις δεν του προσαπτει τιποτα!Εσεις τωρα πειτε μου οτι αν ο Κλοπ δεν ειχε το περασμα που ειχε απο την Ντορτμουντ,και πηγαινε στην Λιβερπουλ κατευθειαν απο την Μαιντς,οτι δεν θα τον ειχαν περασει πριονοκορδελα οι Αγγλοι με τα αποτελεσματα που εχει μεχρι τωρα!!!Αυτο ειναι το προβλημα του Τουντορ,οτι δεν εχει να επιδειξει επιτυχιες και να πει "καντε υπομονη γιατι και στην Χ ομαδα αντιμετωπισα αυτα που αντιμετωπιζω και εδω τωρα αλλα στο τελος τα καταφερα".

Τελος,επειδη καποιοι λενε οτι "νεος προπονητης ειναι,ας του δωσουμε χρονο",ρε παιδια σορρυ αλλα να δωσω χρονο σε καποιον να κανει το αγροτικο του στην πλατη μου?Να κανω υπομονη να δω αν μου βγει η οχι?Τοτε γιατι κανω 3ετη πλανο ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ?Στην τελικη,εχω Σαββιδη μεγαλομετοχο και ο προπονητης μου ειναι ενα αινιγμα αν βγει η' οχι?Δεν θα επρεπε με Σαββιδη να εχω προπονητη-εγγυηση?Εσεις δηλαδη ανεχεστε στην Ελλαδα της κρισης,πρωτη φορα στην ιστορια του ΠΑΟΚ να εχουμε τετοιο μεγαλομετοχο που να ειναι ολα τα οικονομικα τακτοποιημενα,και ο προπονητης να ειναι ενα ερωτηματικο?

Υ.Γ Κλεινοντας,και τα λεω εγω που δεν τον θελω τον Τουντορ,αν ηθελε να στηριξει ο Σαββιδης εμπρακτα τον Τουντορ οπως μας ειπε στην ανακοινωση του ΑΣ ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΟ 10αρι που ο καημενος ο Τουντορ 3 μηνες το ζητουσε!!!Στηριξη αλλα την Νο.1 μεταγραφικη επιθυμια του προπονητη να την αγνοουμε,ειναι πρωτοφανες!Μετα αν απολυθει το καλοκαιρι ο Τουντορ και σου πει οτι δεν μου πηρανε το 10αρι που ηθελα,θα εχει αδικο?
Luther
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2016, 13:50

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τρί 02 Φεβ 2016, 15:07

παραιτηθηκε απο τη χαϊντουκ και πηρε ενα κυπελλακι, δεν επεσε. 8-)
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17889
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό Περιπτερος » Τρί 02 Φεβ 2016, 15:08

Αδελφέ άλλα τα κατάλαβες, άλλα όχι και άλλα τα παρεξήγησες (μάλλον σκόπιμα).
Να το ξεκαθαρίσουμε ως προς τις έννοιες :
1ο. ΠΛΑΝΟ δηλ. ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ . Αυτό το φτιάχνει ο σύλλογος και όχι ο προπονητής. Ο σύλλογος, η ομάδα, η εταιρεία ορίζει :
α. Τους στόχους της σε σχέση με τον ανταγωνισμό και αυτά που έχει να φέρει εις πέρας
β. Τους διαθέσιμους πόρους (έχουμε τόσα ως κεφάλαιο, τόσα υπολογίζουμε εισπράξεις, τόσα θέλουμε κέρδη κλπ, άρα στα 3 χρόνια μπορούμε να διαθέσουμε το Χ ποσό για την λειτουργία της ομάδας, ήτοι ... μισθούς, έξοδα, μεταγραφές κλπ... .)
γ. Τις κατευθυντήριες γραμμές. Παίρνουμε έτοιμους, προωθούμε δικούς μας, παίρνουμε νέους από άλλες ομάδες, παίρνουμε βετεράνους και, αντίστοιχα, τις αναλογίες και μέχρι ποιό ποσό μπορεί να διατεθεί για κάθε αντίστοιχη περίπτωση.
δ. Τα πρόσωπα που θα χρειαστεί για να υλοποιηθεί το σχέδιο δράσης.

2. Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ είναι μια σημαντική προσωπικότητα στον χώρο του ποδοσφαίρου και βασικός συντελεστής του αγωνιστικού τμήματος. Αυτός είναι ο κατεξοχήν ειδικός και στην αρμοδιότητά του είναι η αγωνιστική εικόνα της ομάδας. Δεν μετέχει κατά βάση στον σχεδιασμό του πλάνου, αλλά είναι πρόσωπο που επιλέγεται ως κατάλληλος για την υλοποίησή του πλάνου. Μετέχει όμως ενεργά στην αξιολόγηση του αθλητικού δυναμικού της ομάδας σε σχέση και με τους υπό στοιχείο α. τεθέντες στόχους και σε πιθανές αναπροσαρμογές του σχεδίου της ομάδας.
Το αν, πόσο και πως υλοποιεί το σχέδιο ή είναι κατάλληλος τελικά για να το υλοποιήσει κρίνεται από τους ιεραρχικά ανωτέρους του και εκεί συνεκτιμώνται μία σειρά από παραμέτρους.

Αυτά πρέπει σε γενικές γραμμές να τα εννοήσουμε.

Το σχέδιο δράσης του ΠΑΟΚ αλλάζει άρδην και ριζικά από έτος σε έτος, σε απόδειξη της αποδεδειγμένης αποτυχίας του εκάστοτε σχεδίου και της ανυπομονησίας της διοίκησης που διαθέτει χρήματα χωρίς να έχει αποτέλεσμα.

Στην χρονιά του Δώνη το πλάνο ήταν κατά βάση η προώθηση νέων παικτών από τα σπλάχνα της ομάδας παράλληλα με την παρουσία κάποιων έμπειρων : Σάλπι, Γκαρσία, Λάζαρ, Λώρενς κλπ. . Το σχέδιο ήταν μάλλον "αναγκαστικό" λόγω έλλειψης χρημάτων κατά τον σχεδιασμό του. Ο προπονητής ήταν Ελληνας, σχετικά νέος, με κάποιες περγαμηνές, αλλά και συμπεριφορά που τον είχε οδηγήσει πολλάκις σε απολύσεις. Παρά το γεγονός ότι το θεωρήσαμε αποτυχημένο ήταν (και λόγω συγκυριών το πιο επιτυχημένο των τελευταίων ετών: η ομάδα ήλθε 2η και πήγε στα προκριματικά του CL). H αντικατάσταση του προπονητή με υπηρεσιακό έφαγε 5 μήνες από τον σχεδιασμό της ομάδας.

Την επόμενη χρονιά το πλάνο άλλαξε άρδην: Ηλθε ακριβός, εγνωσμένης διεθνώς αξίας και έμπειρος προπονητής και παίκτες έτοιμοι, πολλοί σχεδόν βετεράνοι, χωρίς όμως να δαπανηθούν μεγάλα ποσά για αυτούς. Το σχέδιο απέτυχε στους στόχους του και είχαμε και πάλι υπηρεσιακό προπονητή - διεκπεραιωτή της υφιστάμενης κατάστασης.

Την τρίτη χρονιά και πάλι άλλαξε το πλάνο: Ηλθε προπονητής έμπειρος, ιδιορρυθμος, γέννημα θρέμμα της ομάδας. Οι παίκτες που ήλθαν σχετικά λίγοι και ένα μείγμα νεότερων και μεγαλύτερων. Το ρόστερ αριθμητικά μειώθηκε σημαντικά από παίκτες έτοιμους να τεθούν στην δοκιμασία του πρωταθλήματος. Ηταν ένα μείγμα έμπειρων και νέων. Παραταύτα, η ομάδα για ένα 4μηνο πετούσε, πετυχαίνοντας τα καλύτερα αποτελέσματα από τον καιρό που είχε πάρει πρωτάθλημα. Στην συνέχεια κατέρρευσε. Και πάλι ακολούθησε απόλυση προπονητή και επαναπρόσληψη του "διεκπεραιωτή" προπονητή.

Την τέταρτη χρονιά άλλαξε και πάλι το πλάνο και η ομάδα αποφασίστηκε να στελεχωθεί από ταλαντούχους παίκτες κυρίως ξένους, αλλά και Ελληνες, μικρής σχετικά ηλικίας. Προπονητής ήλθε νέος, γνωστός διεθνώς ποδοσφαιριστής, χωρίς σοβαρή προπονητική εμπειρία και περγαμηνές. Δόθηκαν αρκετά χρήματα, αλλά υπήρξε και πώληση έτοιμων ποδοσφαιριστών. Στο τέλος ήλθε και ένα παγκόσμιας κλάσης όνομα ποδοσφαιριστή. Η ομάδα (εκτός από ένα 100% τυχερό διπλό στη Γερμανία) κάνει τη χειρότερη πορεία της όλων των ανωτέρω ετών και της τελευταίας δεκαετίας. Ο προπονητής αμφισβητείται έντονα.

Από τα ανωτέρω προκύπτει συνεχής μεταβολή του ίδιου του σχεδίου δράσης της ομάδας και ως προς την στελέχωση της ομάδας και ως προς το πρόσωπο του προπονητή. Το μόνο που παραμένει το ίδιο είναι ο "υπηρεσιακός" μετά την απόλυση του προπονητή που ξεκινάει. Επίσης κοινά στοιχεία είναι η τακτική να γίνονται οι μεταγραφές παικτών προς το τέλος της μεταγραφικής περιόδου και η γενικά αργοπορημένη πρόσληψη νέου προπονητή.

Εάν η ομάδα έπαιρνε απλώς παιδιά που τα είδαν στα χωριά τους (αυτό έχει γίνει κάποτε με σημαντική μπορώ να πω επιτυχία) τότε οι προσδοκίες θα ήταν σαφώς χαμηότερες και δεν θα μπορούσε να πει κανείς τίποτα για ομάδα που ακολούθησε το μοντέλο του Πανιώνιου. Ομως οι παίκτες που ήλθαν είναι διεθνείς στις χώρες τους και διαφημίστηκαν ως πολύ καλά ταλέντα παικτών. Ο λόγος αυτός κάνει τις προσδοκίες υψηλότερες, όπως και το γεγονός ότι η ομάδα έχει το 2ο ακριβότερο σε υπολογιζόμενη αξία υλικό της Ελλάδας, αλλά παραταύτα βρίσκεται σε τεράστια απόσταση από τους αντιπάλους της και κινδυνεύει να μείνει και εκτός 1ης πεντάδας, καθώς ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα αγώνων.

Σε δύο πιθανές παραμέτρους μπορούμε να εστιάσουμε και όχι στις σαχλαμάρες περί δήθεν 40 αγώνων του Μακ, καθώς άλλοι δεν έχουν παίξει ούτε 10 (και λόγω τραυματισμών), ενώ αντιστοίχως κάτι Μέσσι κλπ. που κάνουν 90 παιχνίδια το χρόνο θα έπρεπε να σέρνονται σε αναπηρικό καροτσάκι :
- στο πιθανώς εσφαλμένο του σχεδιασμού, ως μείγμα, που αποψίλωσε την ομάδα από έτοιμους παίκτες και στηρίχθηκε απλώς σε "ταλέντα" και προσδοκίες.
- στην εσφαλμένη επιλογή προπονητή, παικτών και αγωνιστικού πλάνου.
Πέρα και πλέον από πιθανούς άλλους παράγοντες, αργοπορίες, ολιγωρίες, νοοτροπίες, κενά, τραυματισμούς, οι βασικοί παράμετροι βρίσκονται κάπου στους δύο ανωτέρω.

Το σχέδιο ως γενική φιλοσοφία αρέσει σε κάθε ΠΑΟΚτσή και είναι στα μέτρα της ομάδας, από οικονομική πλευρά. Θα μου άρεσε βεβαίως και αυτό με τα "χωριά" (εννοώ β', γ' κατηγορία και Κ20 - τα ακουμπάει χοντρά ο Σαββίδης). Οπωσδήποτε υπάρχουν παιδιά που αξίζουν σε μικρές ομάδες, εκτός σούπερ λίγδας και αυτό προϋποθέτει έναν- δύο ανθρώπους με καλό ποδοσφαιρικό μάτι.
Επίσης η διεθνως πιο επιτυχημένη συνταγή είναι αυτή της απόκτησης κάποιων παικτών με εμπειρίες και δεδομένη αξία, 4-6 παικτών που αποτελούν τον σκληρό κορμό της ομάδας και πυξίδα για όλους τους νεότερους. Τέτοιους η ομάδα δεν έχει και όσοι υπάρχουν αμφισβητούνται πλην ελαχίστων.
Στην περίπτωση αυτή και επειδή η συγκρότηση και εξέλιξη της ομάδας είναι έργο του προπονητή, δύο πράγματα είναι σαφή: α. Οτι πρέπει να έχεις προπονητή που αποδεδειγμένα ξέρει και του αρέσει να δουλεύει με νέους παίκτες, ανεχόμενος τα λάθη τους και βοηθώντας τους στην βελτίωση και
β. ότι αν το πλάνο σου δεν αποδίδει, δεν το αλλάζεις ριζικά εκ νέου, αλλά - επειδή οι παίκτες δεσμεύονται με συμβόλαια και θα είναι οδυνηρό να τα σπάσεις - εξετάζεις και κρίνεις τον προπονητή (στην ανάγκη τον αλλάζεις) και τροποποιείες το πλάνο σου σύμφωνα με όσα έχεις ήδη διαπιστώσει.

Αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος προπονητής σε νεαρό παίκτη σε φιλικό δείχνει ότι είναι λάθος επιλογή και ότι δεν έχει την υπομονή και τον χαρακτήρα να εργαστεί σε αυτό το πλάνο. Δεν νομίζω να τον "πηγαίνει" κάποιος παίκτης, ειδικά από την ώρα που δήλωσε στα κανάλια ότι οι παίκτες του δεν είναι άντρες ... . Αυτά καλά είναι για νεοσύλλεκτους και στρατόπεδα.
Άβαταρ μέλους
Περιπτερος
 
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 07:04

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό Περιπτερος » Τρί 02 Φεβ 2016, 15:57

Η νοοτροπία του αθλητή ... είναι κάτι που οι προπονητές οφείλουν να μελετούν. Ο αθλητής είναι και αυτός εγωιστής και υπόλογος στην κερκίδα.
Είμαι σε αγώνα μπάσκετ μικρότερων κατηγοριών, πριν από χρόνια και παρακολουθώ. Το παιχνίδι είναι κρίσιμο σαν τελικός ανόδου. Ο προπονητής της ομάδας που "υποστηρίζω", βρίζει παίκτη δυνατά "μαλάκα" και τον ακούει όλο το γήπεδο. Ο παίκτης που βρίστηκε όχι μόνο είναι το "ταλέντο της ομάδας" 22-23 ετών, αλλά δεν φταίει, αφού το αντίπαλο πλευ μέηκερ έχει περάσει τον αντίπαλό του ως ανύπαρκτο, κάνει μπάσιμο και πάει για εύκολο λέι απ.
Τότε ο υβρισθείς παίκτης, αφήνει τον παίκτη του, μπαίνει μπροστά και του κάνει τάπα. Η μπάλα από την τάπα πηγαίνει σε αυτόν που μάρκαρε και άφησε και αυτός σκοράρει.
Ακούει το "μαλάκα" ο παίκτης και πάει στον προπονητή και του ζητάει τον λόγο.
Τελειώνει η φάση. Στην επόμενη φάση, ξανά το πλευ μέηκερ "χαβει" τον αντίπαλο ξανά μόνος, ξαναπηδάει ο υβρισθείς την κολλάει με τάπα στο ταμπλό, ξαναπάει στον παίκτη του, ξανά καλάθι, ξάνα "ΜΑΛΑΚΑ" ο προπονητής εις επήκοον γεμάτου κλειστού γυμναστηρίου. Τότε ο υβρισθείς φεύγει μόνος του από το γήπεδο, κάτι λέει στον προπονητή και πηγαίνει στα αποδυτήρια. Το γήπεδο βέβαια ήταν το περισσότερο με τον αθλητή, αλλά η ζημιά είχε γίνει. Το παιδί, που το ζητούσε η μισή Α1, έκοψε το μπάσκετ από την φάση αυτή.

Με καλεί ο πρόεδρος της ομάδας πριν κόψει το παιδί το μπάσκετ (χάσανε και την άνοδο) και με ρωτάει, ποιόν να διώξει, τον παίκτη ή τον προπονητή ;
Ακουσε Γιώργο, του λέω, κανονικά έπρεπε να φύγεις εσύ που ρωτάς, αφού δεν έχεις καταλάβει τη νοοτροπία του αθλητή, του προπονητή και επιτρέπεις τέτοια φαινόμενα δημόσια. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι όταν ποντάρεις στον αθλητή (και δεν είναι αλητάμπουρας) φεύγει ο προπονητής ... . Αυτό του είπα ... .
Οταν ένας προπονητής βρίζει παίκτες, δεν έχει μέλλον και απορώ γιατί το συζητάμε. Είδατε κανένα άλλο προπονητή να "δίνει" τους παίκτες του κατά τέτοιο τρόπο. Αν το κάνουν επίτηδες είμαι μαζί του, αλλά δεν είναι τρόπος αντίδρασης αυτός.
Εδώ ο ΤΦ του Πλατανιά προχθές έδωσε το παιχνίδι με ενέργειες που έχω να δω από τον καιρό του Μ.ρτσου και ο Παράσχος βγήκε και μίλησε γενικά για λάθη ... .

και ένα τελευταίο ... να κόψουμε την μεγαλομανία ως ομάδα.
Άβαταρ μέλους
Περιπτερος
 
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 07:04

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό mpouJr » Τρί 02 Φεβ 2016, 16:09

Το σκηνικο του τουντορ με τον μυστα αντιθετα λειτουργησε 100% θετικα για τον παικτη κατι που ο ιδιος παραδεχτηκε,φυσικα κ καμμια σχεση μεταξυ τους δεν χαλασε αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα ε?
Ο προπονητης πρεπει να κανει οτι πρεπει για να παρουσιασει την ομαδα οσο καλυτερη μπορει,φυσικα κ θα κανει λαθη φυσικα κ θα κανει γκελες εχω δει πολυ καλυτερους προπονητες να καταστρεφουν ομαδες με 50πλασια μπατζετ χωρις μαλιστα πολυ κοπο...
Sarcasm:the ability to insult idiots without them realizing it.
Άβαταρ μέλους
mpouJr
 
Δημοσιεύσεις: 1366
Εγγραφή: Δευτ 09 Δεκ 2013, 05:27

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Τρί 02 Φεβ 2016, 16:16

Παρά τη δημόσια στήριξη, νομίζω όλα θα παιχτούν την Κυριακή.
Με νίκη, Χ (ή ακόμη και παλικαρίσια ήττα), νομίζω θα τη βγάλει τη χρονιά.
Με βαριά ήττα, δεν νομίζω να παραμέινει.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό prist64 » Τρί 02 Φεβ 2016, 16:31

Περιπτερος έγραψε: Το παιδί, που το ζητούσε η μισή Α1, έκοψε το μπάσκετ από την φάση αυτή.
22-23 ετων που εκοψε το μπασκετ απο μια φαση.
Λιγο τραγικα δεν τα λες?
Και τον ηθελε και η μιση Α1


Με καλεί ο πρόεδρος της ομάδας πριν κόψει το παιδί το μπάσκετ (χάσανε και την άνοδο) και με ρωτάει, ποιόν να διώξει, τον παίκτη ή τον προπονητή ;
Ακουσε Γιώργο, του λέω, κανονικά έπρεπε να φύγεις εσύ που ρωτάς, αφού δεν έχεις καταλάβει τη νοοτροπία του αθλητή, του προπονητή και επιτρέπεις τέτοια φαινόμενα δημόσια. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι όταν ποντάρεις στον αθλητή (και δεν είναι αλητάμπουρας) φεύγει ο προπονητής ... . Αυτό του είπα ... .
Να φυγει και ο Ιβαν που επιτρεπει.......δημοσια.

Οταν ένας προπονητής βρίζει παίκτες, δεν έχει μέλλον και απορώ γιατί το συζητάμε. Είδατε κανένα άλλο προπονητή να "δίνει" τους παίκτες του κατά τέτοιο τρόπο. Αν το κάνουν επίτηδες είμαι μαζί του, αλλά δεν είναι τρόπος αντίδρασης αυτός.
Να φυγει και ο Ιγκορ που "δινει τους παικτες του.

και ένα τελευταίο ... να κόψουμε την μεγαλομανία ως ομάδα.
Σωστα,να γινουμε....πανθηρες



Δεν το εχω ξανακανει,
αλλά φτανει ρε παιδια

ΟΧΙ άλλα .....ηλιοβασιλεματα....που λέει και το λαικο ασμα.
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 7019
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 02 Φεβ 2016, 17:06

stelyk έγραψε:
Ακάλυπτος έγραψε:Τον κρίνουμε ολοκληρωμένα μετά τις υποχρεώσεις της ομάδας.
Κριτική μετά από κάθε αγώνα, καλοπροαίρετη αλλά μέχρι εκεί.


+++
Τωρα κοουτς χωρις αγχος δουλεψε την ομαδα και παρουσιασε εργο, εχεις την στηριξη του μοναδικου ανθρωπου στον πλανητη που θα μπορουσε να σε διωξει ή οχι!
Μπραβο Ιβαν, μακαρι να αλλαζει κατι στο κεφαλι σου!!!


Συμφωνώ απόλυτα (ε αφού πίνουμε και τον ίδιο καφέ "για") :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί 02 Φεβ 2016, 17:24

Δηθεν 40 παιχνιδια και 3150 λεπτα (μαζι μ εθνικες) μεχρι τελη γεναρη ο Μακ,
με 10 μερες ξεκουραση μετα απο λιγα περισσοτερα λεπτα σε μια ολοκληρη περσινη χρονια,
μια χρονια που οι ερασιτεχνες γυμναστες εκαψαν μια ολοκληρη ομαδα (αποδειξεις τα εργομετρικα περσι οπως κ οι δηλωσεις του γιατρου φετος)..

Και μιλαμε για μεγαλη αποσταση των αντιπαλων μας οταν ο πιο επιβαρυμενος παικτης της κουλας εχει 25 ματς κ 1000 λεπτα λιγοτερα..
Ή μιλαμε για μεσιδες και γκριζμανιδες π απεχουν ετη φωτος απο μας και αν έβλεπε ο γραφικος σου τις προπονησεις κ γενικα τον επιστημονικο τροπο π δουλευουν (ενω αυτος με το ΑΠΘ μια φορα το χρονο :lol: ), θα αυτομαστιγωνοταν με μανια..

Μαλιστα..
Και μετα απορω ο μλκας γιατι εσυ και ο "μαρτυρας" σου εχετε τετοια εξωγηινη-μεσαιωνικη σχεση με το ποδοσφαιρο που ο,τι δυσκολο ερθει κ δε μπορείτε να το κατανοησετε/αναλυσετε, το αποδιδετε σε εξωγενεις παραγοντες (θεούς, δαιμονες,τρυπηματα).

Που η υπερομαδα π εφτιαξε κ πετουσε, κατερευσε μολις στα 25 απτα 50 ματς λογω της ανυπαρξιας αυτου κ του τιμ του...Και φυσικα οχι λογω των αισχρων που διαδιδουν τα σκυλια του για παίκτες της ομαδας μας, ωστε να καλυψουν τον ερασιτεχνισμο του..Που βιαζοταν μάλιστα με τις παραιτησεις να καλυψει για να διατηρησει ανοθευτο το "μυθο" του..Και βγηκαν τωρα παλι καποιοι να τον ξαναυφανουν..
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες