Igor Tudor

Συζήτηση για το εμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 01 Φεβ 2016, 21:10

Δεν «τσίμπησε» ο Ιβάν

Σ. Κόλκας - 1 Φεβρουαρίου 2016


Ο Σταύρος Κόλκας γράφει για τη σημερινή εξέλιξη, για την κρατική τηλεόραση και τον κ. Άγγελο, για την παραίτηση Αγγελίδη και για τον Ιγκόρ Τούντορ.
Στον ΠΑΟΚ παραδοσιακά, οι κρίσεις είναι μεγαλύτερες γιατί υπάρχει μία επιδίωξη πολλών που είναι γύρω από την ομάδα, να περάσουν τις απόψεις τους σε αυτή.

Ως οργανισμός ο ΠΑΟΚ πάντα είναι σε θέση άμυνας. Αντί να γυρίσει να σου πει «τι θέλεις ρε βλάκα που μιλάς έτσι για τον ΠΑΟΚ», περιμένει να περάσει η μπογιά του λασπολόγου μέχρι να εμφανιστεί ο επόμενος.

Το θέμα Τούντορ, είναι το κλασικό παράδειγμα μέχρι τη στιγμή παρέμβασης του Ιβάν Σαββίδη.

Ο Τούντορ ήταν τελειωμένος, ήταν θέμα χρόνου να εκδιωχθεί, μιλούσαμε με άλλους. Δεν ήταν μόνο ο Αναστασίου. Μην αρχίσω να μετράω πόσοι μου έλεγαν τις προηγούμενες μέρες πως σήμερα θα ανακοινωθεί ο Λάζλο Μπόλονι που είναι ελεύθερος.

Όλα αυτά βέβαια, τη δημιουργία έντασης και κακού κλίματος ακόμη και μετά από ένα παιχνίδι που είναι αστείο να ψάχνουμε ευθύνες του Τούντορ γιατί απλά ο ΠΑΟΚ έπρεπε να κερδίσει εύκολα, δεν μπορώ να τα θεωρήσω τυχαία. Είναι μία στυγνή προσπάθεια επιρροής του Ιβάν Σαββίδη.

Έλεγα και χθες στον ΣΚΑΙ, πως από τη στιγμή που κλήθηκε ο Τούντορ δεν θα έχουμε σήμερα απόλυση. Ο Ιβάν Σαββίδης το πήγε μάλιστα ακόμη παραπέρα εκθέτοντας όσους θεώρησαν τελειωμένο τον Κροάτη. Έστρεψε τα βλέμματα στα στελέχη της ΠΑΕ. «Αν αποτύχει είστε και εσείς αποτυχημένοι» είπε. Και δεν είχε άδικο.

Πάντα στον ΠΑΟΚ πρέπει να έχουμε ένα εξιλαστήριο θύμα. Στη προκειμένη περίπτωση αρεστός είναι ο προπονητής, αλλά τον ρόλο αυτόν τον έχουν παίξει και τεχνικοί διευθυντές, παίκτες κτλ.

Έχω καταγράψει ουκ ολίγα λάθη του Τούντορ, γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Όπως κρίνεται και αυτός, κρίνομαι και εγώ από εσάς. Ο ρόλος μου όμως δεν είναι να αποφασίζω αν θα μείνει ή θα φύγει ο προπονητής. Αυτό το αποφασίζει αυτός που πληρώνει ή αυτός που έχει οριστεί υπεύθυνος από τον μεγαλομέτοχο.

Ο Σαββίδης λοιπόν δεν πιστεύει πως μπορεί να οδηγήσει κάπου η αποπομπή του Κροάτη. Ακόμη και αν χάσει στο Καραϊσκάκη. Είδαμε τι έγινε όταν έφυγε προπονητής στα μέσα της περιόδου, όταν και μόλις μία φορά καταφέραμε να βγούμε στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ ελλείψει Παναθηναϊκού στη χρονιά του Δώνη.

Σωστά το σκέφτεται σήμερα, αρκεί να είναι έτοιμος για το αύριο. Να παρθεί η σωστή απόφαση για τον Τούντορ ενόψει καλοκαιριού, να δούμε τι θα γίνει με τον Άρνεσεν γιατί και αυτός είναι στον αέρα και γενικά, να μη χάσουμε χρόνο.

Έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα, δεν φαίνεται φως από κάπου. Από την άλλη, δεν έχει να αντιμετωπίσει και κάποιες ομάδες μοντέλο. Η πιο φορμαρισμένη είναι η ΑΕΚ που με παίκτη λιγότερο σε δέκα λεπτά της έκανε τέσσερις φάσεις. Πρέπει να το πιστέψει και πάνω απ΄όλους ο Τούντορ.

Όπως έγραψα και εχθές, πιο σοβαρή λύση από αυτή του Σάντος δεν υπάρχει. Και όσο αυτή είναι αδύνατη, δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για αλλαγές. Και κλείνω το θέμα προπονητή. Πάω στον προηγούμενο.

Διάβασα τη συνέντευξη του Άγγελου Αναστασιάδη γιατί δεν μπόρεσα να τη δω και διαπίστωσα πως με περίσσια άνεση έλεγε αυτά που διέδιδαν συνάδελφοι πέρυσι όταν η ομάδα έκανε την κοιλιά της. Πως τον έστησαν οι παίκτες.

Αυτό ειπώθηκε στη κρατική τηλεόραση που πληρώνουν και οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, εκεί όπου έγινε χαμός όταν συνάδελφος είπε το γκολ του Μανωλά οφσάιντ, τη στιγμή που ήταν οφσάιντ. Με τη φανέλα του Ολυμπιακού για να μη ξεχνιόμαστε.

Η συγκεκριμένη καταγγελία εκτός του ότι καταλάβαμε από πού προέρχονταν πέρυσι, όταν συνάδελφοί μας είχαν πάρει την χατζάρα της επανάστασης, αποτελεί κάτι πολύ σοβαρό που δεν μπορεί να συζητιέται μεταξύ σοβαρού και αστείου στη κρατική τηλεόραση και από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τα του ΠΑΟΚ.

Θα πρότεινα λοιπόν στον κ. Άγγελο, να πεταχτεί μία βόλτα στη Μικράς Ασίας και να αποκαλύψει το τι συνέβη πέρυσι. Και αν γίνεται, να εξηγήσει στους ανθρώπους εκεί αν και μετά το φάγωμά του τα «κλαρίνα» άρεσαν στους παίκτες, για αυτόν και δεν άφησαν κανένα στην άκρη μέχρι το τέλος.

Όσο για τη λίστα με τις μεταγραφές, θα θέλαμε να ακούσουμε και ονόματα. Όλα, όχι μόνο του Αλάνις.

Τέσσερις φορές τα ίδια ακριβώς. Και τσιμπάνε κυρίως αυτοί που είναι μικροί σε ηλικία και δεν τα έχουν ζήσει. Με το σκεπτικό αυτό που έχει ο κ. Άγγελος δηλαδή, να πιστέψω και εγώ πως όταν χάσαμε από τον νεοφώτιστο Άρη τότε με 4-1 μέσα στη Τούμπα, κάτι συνέβη. Και αυτό που συνέβη, ευνόησε τον επόμενο προπονητή της ομάδας. Έλα όμως που δεν θέλω να το πιστέψω.

Επιστρέφοντας στα της ΠΑΕ, η παραίτηση Αγγελίδη ήταν αναμενόμενη, όμως σε άλλο τάιμινγκ. Αισθανόταν εδώ και καιρό πως δεν προσφέρει, είχε παραιτηθεί άλλες δύο φορές και τελικά απέδειξε πως έχει το ήθος να αφήσει χρήματα πίσω του. Και δεν είναι άνθρωπος της οικογένειας. Εμένα με προβληματίζει αυτό το γεγονός, γιατί προφανώς ένας άνθρωπος που δεν ήταν ασόβαρος, φεύγει γιατί δεν μπόρεσε να προσφέρει.

Ο Λούμπος Μίχελ ως πρόεδρος εκτιμώ πως είναι μία περίπτωση όχι και τόσο μόνιμη. Η παρουσία του σε αυτόν τον ρόλο θα εξαρτηθεί από το αν ο Φρανκ Άρνεσεν και ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσουν τη συνεργασία τους.

Είμαι σίγουρος πλέον, πως αν αναζητηθεί πρόεδρος ο Ιβάν Σαββίδης ξέρεις ποιον θα βάλει. Δεν θα επηρεαστεί από το στημένο κλίμα.

ΥΓ Είμαι πολύ ικανοποιημένος που ακόμη και ήττες του ΠΑΟΚ προσφέρουν μεγάλη χαρά σε ανθρώπους. Η ήττα του μπασκετικού ΠΑΟΚ από την ομάδα του Aris BC - δεν έχει μείνει άλλο τμήμα άλλωστε - έφερε χαρά σε πολλούς μου φίλους που την χάρηκαν σαν να πήραν πρωτάθλημα. Η νίκη τους ήταν δίκαιη, δεν θα κλαφτώ για την διαιτησία όπως συμβαίνει στις δικές τους ήττες όταν σπανίως συναντιόμαστε πλέον και θα τους ευχηθώ καλή συνέχεια.

Το να προσφέρεις χαρά σε ανθρώπους που δεν αγωνίστηκε η ομάδα τους λόγω αγροτικών μπλόκων, αποτελεί μέγιστη ηθική ικανοποίηση.

Όσο για τα δικά μας τα παιδιά, ωραίο το μπασκετικό περιβάλλον αλλά δεν είμαστε η greenpeace.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό pilotos » Δευτ 01 Φεβ 2016, 21:11

Νύχτα ξελογιάστρα, νύχτα όμορφη...

Σιγά μην σου πω, πως ήρθε ο Μινχελ αστοιχείωτε ειδικέ... Που έχεις κι άποψη ότι είναι προσωρινός


SM-G920F
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 01 Φεβ 2016, 22:02

giapas έγραψε:Είμαστε για το πεοντα. Μέχρι πριν 2 ώρες οι περισσότεροι ζήταγαν το κεφάλι του Τούντορ και επειδή βγήκε ο Σαββίδης και τον στήριξε , αρχίσαμε τις τούμπες και πάμε όλοι μαζί για μια νέα αρχή.


Ε καλα μωρε τι βιαζεσαι,τον τρωμε απο Δευτερα.Χαλαραααα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό Ακάλυπτος » Δευτ 01 Φεβ 2016, 22:08

Τον κρίνουμε ολοκληρωμένα μετά τις υποχρεώσεις της ομάδας.
Κριτική μετά από κάθε αγώνα, καλοπροαίρετη αλλά μέχρι εκεί.
Άβαταρ μέλους
Ακάλυπτος
 
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: Σάβ 03 Ιαν 2015, 01:23

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό danirifle » Δευτ 01 Φεβ 2016, 22:16

+4
ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10094
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Δευτ 01 Φεβ 2016, 22:20

Βεβαια χωρις δεκαρ του δώσε δικαιώματα
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Δευτ 01 Φεβ 2016, 22:56

Ηρεμία....

Βαρέθηκα
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό mpouJr » Δευτ 01 Φεβ 2016, 23:16

Μετα απο ολα τα αποκλειστικα απο ολα τα αρδοσαιτ κ ολα μα ολα τα ραδια παλι επεσαν εξω...
Στηριξη λεει ο μεγαλομετοχος αλλα εμεις σχολιαζουμε μονο το οτι δεν αποκτηθηκαν παικτες για να παμε γηπεδο ουτε λογος ετσι?
Εμεις οπως παντα την παε την θυμομαστε αμα τα αδερφια μας ειναι φυλακη κ τους κραζουμε αν δεν μας βαζουν κουτρα στα εκτος η στα εντος....
Στηριξη ντε.....
Sarcasm:the ability to insult idiots without them realizing it.
Άβαταρ μέλους
mpouJr
 
Δημοσιεύσεις: 1366
Εγγραφή: Δευτ 09 Δεκ 2013, 05:27

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό stelyk » Δευτ 01 Φεβ 2016, 23:56

Ακάλυπτος έγραψε:Τον κρίνουμε ολοκληρωμένα μετά τις υποχρεώσεις της ομάδας.
Κριτική μετά από κάθε αγώνα, καλοπροαίρετη αλλά μέχρι εκεί.


+++
Τωρα κοουτς χωρις αγχος δουλεψε την ομαδα και παρουσιασε εργο, εχεις την στηριξη του μοναδικου ανθρωπου στον πλανητη που θα μπορουσε να σε διωξει ή οχι! Και φυσικα ελπιζω εδω μεσα να σταματησει η φαγωμαρα αναμεταξυ μας και κατ επεκταση του ΠΑΟΚ και να στηριξουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!!!!!
Μπραβο Ιβαν, μακαρι να αλλαζει κατι στο κεφαλι σου!!!
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό spyretto » Τρί 02 Φεβ 2016, 00:09

Αν θέλουν τον κόσμο ξανα στο γήπεδο πρέπει να ανεβεί αγωνσιτικά η ομάδα και να φανεί ότι κάτι αλλάζει. Γιατί ο κόσμος πήγε να επιστρέψει στην αρχή της χρονιάς αλλά τον ξενέρωσαν.
Επίσης πρέπει να γίνει το να πηγαίνει κανεις στο γήπεδο μια ευχαριστη εμπειρία κι όχι δυσάρεστη και επικύνδυνη. Ο απλός κόσμος έχει απομακρυνθεί από αυτά που γίνονται στην Τούμπα τα τελευταία χρόνια.

Κι αν νομίζετε ότι θα αλλοιωθεί ο χαρακτήρας της Τούμπας και θα γίνει "εκκλησία" καλύτερα να αναθεωρήσετε. Καλύτερα εκκλησία παρά νεκροταφείο.
Άβαταρ μέλους
spyretto
 
Δημοσιεύσεις: 4144
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 03:21

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό logios » Τρί 02 Φεβ 2016, 00:29

Σε μια ουτοπία ο Ιγκόρ συνειδητά πειραματίζεται με την ομάδα για να τα δώσει όλα στα play off να βγει πρώτος και να μας αφήσει μ@λ@κες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
logios
 
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: Πέμ 20 Νοέμ 2008, 22:01

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό ron-swanson » Τρί 02 Φεβ 2016, 00:41

1o ημιχρονο με Ατρομητο
https://vk.com/fc_paok?z=video-4524510_171671198%2Fbd13e0157adbe6b632

Δηλαδη αυτη ειναι μια αδουλευτη ομαδα που δεν ξερει γιατι μπηκε στο γηπεδο;

Εγω βλεπω το αντιθετο, αλλα μαλλον δεν βλεπω καλα.
Βλεπω τον Τζιολη που παιζει απο αρχες Ιουλιου να ειναι σε πολυ καλη κατασταση.
Βλεπω τον Μακ να ειναι πλεον ανετος σαν σεντερ φορ.
Βλεπω τον Πελκα που μεχρι τον Ιουνιο δεν τον ηθελε ο ΠΑΟΚ, να ειναι μια χαρα 10αρι για τα ελληνικα δεδομενα.
Βλεπω τον Ζαϊρο ανεβασμενο.
Βλεπω μια ομαδα που δεν τρωει φασεις.
Βλεπω κομπινες στα στημενα.

Αλλα μαλλον ολα ειναι στο μυαλο μου.
ron-swanson
 
Δημοσιεύσεις: 6471
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 00:28

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τρί 02 Φεβ 2016, 00:45

το πρωτο ημιχρονο θα μπορουσε να εχει τιτλο "του τακουνιου το καγκελο"... :D
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό eorptol » Τρί 02 Φεβ 2016, 00:46

Στο πρώτο είναι η ομάδα ήταν πολύ καλή ένα από τα ωραιότερα φετινά ημίχρονα

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Igor Tudor

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 02 Φεβ 2016, 09:32

Δέστε το πρώτο ημίχρονο του περυσινού αγώνα ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 4-0 (όλα στο πρώτο ημίχρονο), επί ΑΑ. Τέσσερα καθαρά γκολ (όχι off-side) πίεση παντού σε σημείο ο αντίπαλος τερματοφύλακας να μην έχει πού να δώσει τη μπάλα. Αυτό είναι ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο.
Καλά είναι τα τακουνάκια, αλλά όταν δεν συνδυάζονται με γκολ τι να τα κάνω; Αν η ομάδα κατάφερνε να μετατρέψει την ανωτερότητα του πρώτου ημιχρόνου σε γκολ θα έπρεπε να είμασταν 3-0. Τότε μάλιστα! Να πω ότι πάιξαμε καλό ποδόσφαιρο.
Με τον Garry μόνο του από κόρνερ να μην μπορεί να πιάσει ένα σουτ της προκοπής, με τον Πέλκα να κάνει σουτ λες και είναι 15χρονο, με τους Τζιόλη, Cimirot να μην πατάνε περιοχή, με τον Jairo να παθαίνει θλάση έχοντας συμπληρώσει 600 αγωνιστικά λεπτά στο πρωτάθλημα (από Αύγουστο μέχρι σήμερα), με Μυστακίδη που - παραδόξως - ήταν άφαντος, δεν μπορείς να λες ότι έπαιξες καλή μπάλα.
Αν μας ακύρωνε το γκολ του Mak, ως όφειλε, πώς θα εξελισσόταν ο αγώνας;
Ο καλύτερος του γηπέδου, και στα δύο ημίχρονα ήταν ο Costa, που τον έδιωξαν. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με αυτό που έγινε με Olsen.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες