Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Superleague και όλων των παραλειπομένων...

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό rouki » Τρί 19 Μαρ 2013, 17:59

Αδελφέ Hitman,με αποτέλειωσες με το μήνυμά σου... :cry: :cry: :cry:
Τα πάντα ρει, τα πάντα χωρεί, ο Π.Α.Ο.Κ. μένει
Άβαταρ μέλους
rouki
 
Δημοσιεύσεις: 1450
Εγγραφή: Δευτ 09 Φεβ 2009, 11:38

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό DigitalFan » Κυρ 28 Απρ 2013, 21:29

H φετινή ήταν η 10η συνεχόμενη και 26η τα τελευταία 28 χρόνια, αποτυχημένη χρονιά για την ομάδα μας...!



Αλλά Π.Α.Ο.Κ. είσαι...!

:nairepaok: :nairepaok: :nairepaok:
Μια χώρα, μια ομάδα!

"Θέλω να πω στον Υπουργό πως υπάρχουν πολλές ομάδες στον κόσμο αλλά μόνο ένας ΠΑΟΚ. Στο λόμπι του Μακεδονία Παλλάς υπάρχει ένα ειδικό τραπέζι στο οποίο θέλουμε να βάλουμε την κούπα του πρωταθλήματος, του Τσάμπιονς Λιγκ" τόνισε ο Σαββίδης με τον γνωστό του τρόπο.
Άβαταρ μέλους
DigitalFan
 
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 22:08
Τοποθεσία: Πόντος

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Κυρ 28 Απρ 2013, 23:49

Διαβάζω πολύ αλλά γράφω λίγο, αν και θα ήθελα πολλά να πω για την καψούρα μας τη πιο μεγάλη όμως τα πολλά λόγια είναι φτώχεια....και δε κάνω 'επίθεση' σε κανέναν την γνώμη μου λέω.

Η φετινή ποδοσφαιρική χρονιά, που για τον ΠΑΟΚ βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη, ξεκίνησε έχοντας ήδη ολοκληρώσει τον σχεδιασμό της με έναν προπονητή που από ότι φάνηκε ήρθε περισσότερο να πάρει από την Ομάδα και λιγότερο να δώσει. Επίσης, η εκκίνηση έγινε πριν ακόμα ο κ. Σαββίδης εισέλθει στα κοινά της ΠΑΕ. Ως τότε, κατά την άποψη μου, οι αγωνιστικοί στόχοι ήταν να κάνει η Ομάδα ότι καλύτερο μπορούσε. Δηλαδή, από μία αξιοπρεπή πορεία μέχρι το καλύτερο που θα μπορούσε να διεκδικήσει.

Λίγο καιρό αργότερα ο κ. Σαββίδης ανέλαβε τον ΠΑΟΚ και μετά από πολλές αλλά και ουσιαστικές αλλαγές άλλαξαν και οι στόχοι, και ο πήχης ανέβηκε. Πορεία στην Ευρώπη, κατάληψη της 2ης θέσης της βαθμολογίας στη κανονική περίοδο, κύπελλο και πρωτιά στα play-off. Δε πέρασε πολύς καιρός και ήρθε ο αποκλεισμός από τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις από μία ομάδα εμφανώς κατώτερη.

Για πολλούς μάλλον ήταν νωρίς ακόμα για συμπεράσματα. Ωστόσο η αγωνιστική εικόνα της Ομάδας περισσότερο προβλημάτιζε παρά ικανοποιούσε και καταλήξαμε στο γεγονός ότι η Ομάδα χρειάζεται ενίσχυση. Έτσι, στη χειμερινή περίοδο των μεταγραφών ο ΠΑΟΚ ενισχύθηκε σημαντικά με παίκτες αξίας τόσο από τον Ελληνικό όσο και από τον διεθνή χώρο. Παρόλαυτα η αγωνιστικη κατάσταση, με κάποιες εξαιρέσεις, συνέχιζε να κυμαίνεται γύρω από το μέτριο και ο προβληματισμός συνέχιζε να υφίσταται. Γενικά, η Ομάδα δεν έπαιζε το ποδόσφαιρο που αναμέναμε να δούμε και να καμαρώσουμε.

Αλλά και πάλι δόθηκε εμπιστοσύνη στην Ομάδα και κυρίως στον προπονητή. Και παρόλο που οι μέτριες εμφανίσεις συνεχίστηκαν, που για μένα αποκορύφωμα αυτών ήταν το πρώτο ματς του ημιτελικού, ήρθε ο αποκλεισμός από τον τελικό του κυπέλλου. Στο ενδιάμεσο είχαμε και την απομάκρυνση ενός από τους σημαντικότερους, αν όχι ο σημαντικότερος, ποδοσφαιριστές που πέρασαν ποτέ από τον ΠΑΟΚ. Με τα όσα προηγήθηκαν, τώρα στην ΠΑΕ ψάχνουν για προπονητή. Και αναρωτιέμαι τι είναι εκείνο που θα αλλάξει ο νέος προπονητής μέσα σε 6 αγωνιστικές που θα πραγματοποιηθούν σε χρονικό διάστημα 15 ημερών. Άντε και αλλάζει....

Και ρωτώ: Έπρεπε να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε για να γίνει αλλαγή προπονητή; Τόσες ημέρες αγωνιστικής δράσης δεν έφταναν για να βγάλουν στη ΠΑΕ τα συμπεράσματά τους; Ή μήπως ήταν ικανοποιημένοι με αυτό που παρακολουθούσαν στον αγωνιστικό χώρο; Δε θα έπρεπε η αλλαγή προπονητή να γίνει μήνες νωρίτερα; Μήπως τελικά δόθηκε υπερβολικά πολύς χρόνος στον προπονητή; Ή μήπως η ΠΑΕ παίζει μόνο για το αποτέλεσμα;

Αν είναι έτσι, τότε ας χαλαρώσουμε όλοι μας, εντός και εκτός ΠΑΕ, και να αφήναμε τον προπονητή να πάει την Ομάδα μέχρι τέλους. Τώρα θα μου πείτε, είσαι τρελός; Αυτός είναι επικίνδυνος και γιατί να διακινδυνέψω να χάσω την πρωτιά στα play-off; Και εγώ ρωτώ ο νέος προπονητής που θα έρθει θα μας στείλει CL μέσα σε 6 αγωνιστικές 15 ημερών; Τόσο σίγουρο είναι; Το θέμα είναι ποιος έχει την καρδιά να υπομείνει κάτι τέτοιο. Κάποτε θα πρέπει να μάθουμε και να χάνουμε και στη Τρίπολη χάσαμε γιατί ήμασταν ανύπαρκτοι. Δε δικαιολογώ τον προπονητή. Με τα όσα έχει κάνει δείχνει πόσο άσχετος είναι.

Το ξέρω, το έχω δεί, το έχω νιώσει, ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη Ομάδα όμως σκεφτείτε λίγο και τον αντίκτυπο που έχει μία Ομάδα που παραδέχεται την ήττα της (π.χ. δε πιάνει έναν ή περισσότερους από τους στόχους της) από μία που κάνει αλλαγές επί αλλαγών για να επιτύχει τους στόχους της. Δεν είναι κακό αλλά θέλει τον τρόπο του. Προσωπικά, ασφαλώς και θέλω την πρωτιά στα play-off όμως με ενοχλεί το χρονικό σημείο που στη ΠΑΕ αποφάσισαν την αλλαγή προπονητή. Έπρεπε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο για να γίνει;

Επιτέλους ας κλείσουν κάποιοι τα αυτιά τους στις 'σειρήνες'. Κοιτάξτε που βρίσκονται βαθμολογικά και αγωνιστικά οι παραδοσιακοί αντίπαλοι. Κοιτάξτε τα μεγέθη πως έχουν διαμορφωθεί και κάντε συγκρίσεις. Δείτε την πραγματικότητα πως έχει. Σεβαστείτε τον αντίπαλο όσο μας σέβετε και εκείνος και μη δίνετε συνέχεια τροφή για πονηρά και πικρόχολα σχόλια. Αγαπήστε τον ΠΑΟΚ όσο τίποτα άλλο.

Οι Ομάδες έχουν αρχή και τέλος. Σχεδιάζονται στην αρχή βάζοντας τις βάσεις σχετικά με το τι θα κάνουν στη συνέχεια και πως θα πετύχουν τους στόχους τους. Καταστρώνουν σχέδια κάθε μερά σχετικά με το πως θα αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις, πώς θα βγουν στην αντεπίθεση και πώς θα κάνουν το παιχνίδι του αντιπάλου δύσκολο. Όταν στην αρχή ξέρεις πάνω-κάτω τι στόχο έχεις έτσι θα πάει η χρόνια ή το παιχνίδι. Αν αλλάξεις στο ενδιάμεσο θα πρέπει να το δείξεις και στο γήπεδο όχι μόνο στη θεωρία.

Ουφ! ..τα είπα και εγώ και ησύχασα.

:pano:
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 29 Απρ 2013, 01:04

θεωρητικά συμφωνώ μαζί σου.
Αλλά, ειδικά στο θέμα προπονητής αν δεν τον θέλουν μέσα στην ομάδα τα πράγματα γίνονται λίγο επείγοντα. Δε λέω ότι αυτό συμβαίνει τώρα, είναι όμως μια περίπτωση στην οποία ο σχεδιασμός μιας διοίκησης να κρατήσει τον προπονητή, ασχέτως κακού αποτελέσματος, πάει περίπατο.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 29 Απρ 2013, 11:09

Ας κοιτάξουμε να διατηρήσουμε την 2η θέση και να σώσουμε την παρτίδα γιατί αλλιώς...
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Parolos » Κυρ 15 Σεπ 2013, 02:55

Δε ξέρω τι θα πετύχουμε φέτος, αλλά θέλω κάποτε η ομάδα να ξαναπαίξει έτσι:

http://www.youtube.com/watch?v=8mpf_wUtJbI&t=6m42s

Το έχω στο σωστό time γι'αυτό δεν το έβαλα ως βίντεο.. δείτε ανάπτυξη και επανάκτηση της μπάλας από pressing μέχρι το 7:13..

ΥΓ: Πού είσαι Παυλάρα..
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6018
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό sotos26 » Κυρ 15 Σεπ 2013, 05:19

Parolos έγραψε:Δε ξέρω τι θα πετύχουμε φέτος, αλλά θέλω κάποτε η ομάδα να ξαναπαίξει έτσι:

http://www.youtube.com/watch?v=8mpf_wUtJbI&t=6m42s

Το έχω στο σωστό time γι'αυτό δεν το έβαλα ως βίντεο.. δείτε ανάπτυξη και επανάκτηση της μπάλας από pressing μέχρι το 7:13..

ΥΓ: Πού είσαι Παυλάρα..


Έχουμε καλύτερους παίχτες απο τότε parolo οπότε μη φοβάσαι θα παίξουμε και καλύτερα, λείπει ο καλός ο Pablo βέβαια...Ας ελπίσουμε να βρούμε κάποιον αντάξιο κάποια στιγμη
''Players lose you games, not tactics. There's so much crap talked about tactics by people who barely know how to win at dominoes'' - Brian Clough
Άβαταρ μέλους
sotos26
 
Δημοσιεύσεις: 1570
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 22:39

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 15 Σεπ 2013, 12:04

ματσαρα ειχαμε κανει τοτε... ( και πολυ καλη κερκιδα )
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29909
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό hitman » Κυρ 15 Σεπ 2013, 12:38

Το χθεσινό πρώτο 15λεπτο του γαύρου με την Ξάνθη ήταν καταλυτικό για να συμβιβαστώ με το δεδομένο ότι φέτος δεν πρόκειται ούτε καν να κυνηγήσουμε το γαύρο.

Ομάδα με καλό ρόστερ και προπονητή είμαστε, με οικονομικά δυνατή διοίκηση, αλλά και με αδυναμίες όπως όλες οι ομάδες, με μεταγραφικές κινήσεις που δεν μας βγήκαν και με ατυχίες - τραυματισμούς. Θα κάνουμε και γκέλες όπως αυτή στο Αγρίνιο γιατί είναι ανθρώπινο. Όπως ανθρώπινα όλες οι μεγάλες ομάδες σκοντάφτουν κάπου. Όπως χθες η Ρεάλ του Μπέιλ και του Ρονάλντο έφερε 2-2 με τη Βιγιρεάλ και όπως η Τσέλσι του Μουρίνιο έχασε από την Έβερτον.

Τα ανωτέρω - φυσιολογικά και ανθρώπινα - δεν ισχύουν για το γαύρο. Είναι ομάδα που δεν επιτρέπεται να διακινδυνεύσει, δεν επιτρέπεται να αγχωθεί, δεν επιτρέπεται να παίξει "με την πλάτη στον τοίχο". ΠΟΤΕ.

Χθες ο Μήτρογλου κατεβαίνει κάτω από το κέντρο, σπρώχνει και ρίχνει κάτω παίκτη της Ξάνθης που έβγαινε στην κόντρα και ο κόρακας δείχνει πλάγιο για το γκέι. Κόβει τη Ξάνθη με οφ σάιντ επειδή ο παίκτης της έβγαινε τετ α τετ και ενώ είχε ξεκινήσει 2 μέτρα πίσω από τον αμυντικό. Σε ένα διάστημα που ο γαύρος ήταν σίγουρα χειρότερος της Ξάνθης.

Αυτή η κοροϊδία δεν ανέχεται.

Σε εμάς βρέθηκε νέα συνταγή φέτος. Θα φτάσουμε σε σημείο να μην έχουμε παίκτες ατιμώρητους για να παίξουν την επόμενη Κυριακή. Πέρα από τον κλασικό "υπερ πάντων αγώνα" που δίνει ο εκάστοτε αντίπαλός μας κάθε εβδομάδα.
" Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία"
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ
Άβαταρ μέλους
hitman
 
Δημοσιεύσεις: 2610
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιούλ 2008, 17:56

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό B&W » Κυρ 02 Φεβ 2014, 22:53

Κύπελλο; Next year...!
B&W
 

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό DarkBishop » Δευτ 03 Φεβ 2014, 00:45

B&W έγραψε:Κύπελλο; Next year...!

Άμα το πάρουμε this year, θα έχει αντίκτυπο πάνω σου; Όχι, θα πεις "ευτυχώς που διαψεύστηκα". Αν δεν το πάρουμε "σας τα'λεγα". Παντελόνια; Next year!
Great power involves great responsibility.
Άβαταρ μέλους
DarkBishop
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 22:13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Τετ 05 Φεβ 2014, 11:06

Μου αρέσει πολύ μια φράση που γράφουμε συχνά όταν κάποιος παίχτης δεν αποδίδει σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας. "Δεν κάνει για υψηλό επίπεδο". Ειλικρινά, πιστεύετε πως είναι τόσο υψηλό το επίπεδό μας; Η 2η ομάδα της Greek Superleague είμαστε. Σαν να παραμυθιαζόμαστε μου ακούγεται.
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4
 
Δημοσιεύσεις: 5762
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 16:06
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 06 Φεβ 2014, 19:42

παίρνω αφορμή από το σχόλιό σου Γιάννενα (με το οποίο συμφωνώ)

Το μεγαλύτερο πρόβλημα πιστεύω ότι δεν είναι η συνειδητοποίηση του σημερινού μας επιπέδου, αλλά το που είμασταν.
Από την μετατροπή του ποδοσφαίρου σε επαγγελματικό μείναμε πολύ πίσω σε πολλά επίπεδα. Μπορεί για χρόνια να καταλήγαμε "αιωνίως τέταρτοι", αλλά η απόστασή μας σε αγωνιστικό-διοικητικό επίπεδο ήταν πολύ πιο κοντά στον πέμπτο, παρά στον τρίτο. Εδώ και λίγα χρόνια που έχουμε πάρει μπρος και σε αυτά τα θέματα, φαίνεται πόσο μεγάλο είναι το έδαφος που πρέπει να καλύψουμε.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό danirifle » Κυρ 16 Φεβ 2014, 19:06

θεωρώ ότι τη στιγμή που θα μπορείς να πάρεις διπλό με ομάδες όπως ο ατρόμητας και η τρίπολη, τότε και μόνο τότε θα μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι διεκδικείς το πρωτάθλημα
ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10187
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

Re: Σκέψεις γύρω από αγωνιστικούς στόχους του Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gergeo4 » Κυρ 16 Φεβ 2014, 19:52

http://www.superleaguegreece.net/schedule

αν δεν κανουμε το 9 στα 9 θα ειναι ξεφτιλα!μονο ο γαυρος ειναι δυσκολος..με 9 στα 9 θα ειμαστε τελεια παρε κ το κυπελλο παρε κ την μπενφικα για αρχη κ μετα θα γλεντησουμε στα πλει οφ :D :D
Άβαταρ μέλους
gergeo4
 
Δημοσιεύσεις: 7334
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2008, 12:42
Τοποθεσία: kozani

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Superleague

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης