Ποντιακό topic

For non Greek users (Greeklish, English, German etc.)

Δημοσίευσηαπό Sotos35 » Κυρ 11 Μάιος 2008, 11:52

Ποντιοι και ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ εγενεθαμ εμεις εγενεθαμ εμεις και την πιστ νεμουν κι αλλαζνε αδαπαν σην γη κανεις.
ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ λεγω σε σην καρδιαμ εχω σε,ολοι οι ποντιοι μαζι ΠΑΟΚ και ξερο ψωμι,ΠΑΟΚ και ξερο ψωμι!!!!


:?
Sotos35
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 14 Φεβ 2008, 12:10

Δημοσίευσηαπό Platon » Κυρ 11 Μάιος 2008, 14:23

Αυτα δεν ξεχνιουνται...ποτε!
Αλλα αν προηγηθει επισημη και ειλικρινη συγνωμη,..θα υπαρξει, τουλαχιστον απο πλευρας μου, και συγχωρηση.
Η μνημη θα μεινει για παντα... .


Εγώ τιδεν κι ανεσπαλω. Όσα συγχωριας κι άμα ψαλαφουν, εγώ κι ανεσπαλω τα. Aμα δεβαζετε τα βιβλία και ελεπετεν πως ενουνζαν να εφταεν μας και ντο γούλας έκοψαν, α ση γυναίκς και τη γερς και τα μωρά παιδιά ντο επατναν και φουρκίζαν ατά, ατοτε πέστε μέν πως ίνετε να ανασπαλω τά. Ο συγχωρεμένον ο πάππομ είπεν μέν ουλ την ιστορίαν ισα με 10 φοράς και είπεν μεν, nountzon ντο λέγω σέν να λες ατά και σα αλλα τα γενεάς. Οσήμερον δακρύζνε τ' ομμάτε μου ούντας νουνιζω και τάτον και ατα ντο επινεσμαν οι Τούρκ.

Ο Θεόν ας συγχωρεί μεν εγώ κι επορώ να συγχωρώ αυτούς. Εγώ πά άνθρωπος είμαι. Με τα Tουρκς τη σημερινούς τιδεν πά κι έχω να μοιράζω, άμα ατα ντο επεικαν ατοτε κι επορώ να ανεσπαλατα.

Να υλεί εμεν να υλεί.....

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό apextos28 » Κυρ 11 Μάιος 2008, 14:40

vaggt en h timitikisou ada aso topic ton pontion.kalatseboume na ftame erano na gomosi to katsi tou vaggt me mali........xaxaxaxaxaxaxax

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να γράφουμε Ελληνικά!
Thx, Admin Team
DEN XEXNAME...
~PONTOS~
{DIOGMOS}
1914-1918 KAI 1921-1924
MIKRASIATIKI KATASROFI
19 MAIOY 1922 GENNOKTONIA TON PONTION
1974 KATALIPSI TIS KIPROY( ATTILAS)
Άβαταρ μέλους
apextos28
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 23:47

Δημοσίευσηαπό apextos28 » Κυρ 11 Μάιος 2008, 14:41

DEN XEXNAME...
~PONTOS~
{DIOGMOS}
1914-1918 KAI 1921-1924
MIKRASIATIKI KATASROFI
19 MAIOY 1922 GENNOKTONIA TON PONTION
1974 KATALIPSI TIS KIPROY( ATTILAS)
DEN XEXNAME...
~PONTOS~
{DIOGMOS}
1914-1918 KAI 1921-1924
MIKRASIATIKI KATASROFI
19 MAIOY 1922 GENNOKTONIA TON PONTION
1974 KATALIPSI TIS KIPROY( ATTILAS)
Άβαταρ μέλους
apextos28
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 23:47

Δημοσίευσηαπό apextos28 » Κυρ 11 Μάιος 2008, 14:44

h romania kai an eperase an8i kai fernei kialo

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να γράφουμε Ελληνικά!
Thx, Admin Team

DEN XEXNAME...
~PONTOS~
{DIOGMOS}
1914-1918 KAI 1921-1924
MIKRASIATIKI KATASROFI
19 MAIOY 1922 GENNOKTONIA TON PONTION
1974 KATALIPSI TIS KIPROY( ATTILAS)
Άβαταρ μέλους
apextos28
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 23:47

Δημοσίευσηαπό ras.d.s » Κυρ 11 Μάιος 2008, 16:33

εεεεεε αφορεσμενα μωρα ντε φτατε? εφωμαι αση ψημ να ηστουνε ουλ καλα.εγω πα τσιπ καλα ειμαι.ο φετηνον ο παοκ εζαντηνε μας.να φεβ η χρονια και αλλον να μην ερτεν.παοκ να λελεβωσεν σην καρδιαμ εχωσεν :!: :evil: κι ολοι ποντιοι μαζι παοκ και φερω ψωμι παοκ και ξερω ψωμι
και παοκ ξερω γω ξερω γω ενταξει παοκ ξερω ξερω γω ξερω γω ενταξει
Άβαταρ μέλους
ras.d.s
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 22 Απρ 2008, 12:22
Τοποθεσία: θεσσαλονικη ευοσμος

Δημοσίευσηαπό Platon » Δευτ 12 Μάιος 2008, 20:57

Απόσπασμα από τις δηλώσεις του Santos μετά το φιλικό με τον Θερμαϊκό και πως το είδε ο ...ποντιακός τύπος του PAOKMANIA


Λίγο μετά από το τέλος του χτεσινού φιλικού με το Θερμαϊκό, ο Φερνάντο Σάντος έλυσε τη σιωπή του έπειτα από αρκετές μέρες. Ο Πορτογάλος τεχνικός δεν είχε μιλήσει πουθενά εδώ και αρκετό καιρό και χτες με μία λακωνική τοποθέτηση έδειξε την πίστη που έχει για τον ΠΑΟΚ που θα χτιστεί για την επόμενη σεζόν, ο οποίος θα είναι αντάξιος των προσδοκιών του κόσμου.
"Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους του Θερμαϊκού για την πρόσκληση για το φιλικό και την άψογη φιλοξενία", τόνισε αρχικά. "Για μας ήταν ένα απλό φιλικό, όμως για μία ομάδα όπως ο Θερμαϊκός ήταν σημαντικό να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Για μας μένουν πλέον τρεις προπονήσεις. Θα βρεθούμε με τους παίκτες τη Δευτέρα, την Τρίτη και την Τετάρτη και από την Πέμπτη θα φύγουμε όλοι για διακοπές αποχαιρετώντας τη φετινή σεζόν", πρόσθεσε για να στείλει ένα μήνυμα σχετικά με το τι περιμένει ο ίδιος του χρόνου.
"Θα ξεκουραστούν όλοι και την 1η Ιουλίου θα μαζευτούμε ξεκινώντας από ητην πρώτη μέρα πολύ σκληρή δουλειά για την επόμενη χρονιά. Περιμένω μία μεγάλη σεζόν για τον ΠΑΟΚ του χρόνου..", τόνισε με νόημα.
"Για μένα το διάστημα μέχρι την έναρξη της προετοιμασίας δεν είναι μία περίοδος διακοπών αλλά αυτοσυγκέντρωσης και σχεδιασμού, επαφών και συζητήσεων, ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι για την επόμενη σεζόν", κατέληξε.

Μετάφρασην


Ένα ξαη ώρα α σο τέλεμαν τη οψενου φιλικού με τον Θερμαϊκόν, ο Φερνάντον ο Ζαντος έβρεν αξάν την λαλίαν ατ, ύστερα από κάμποσα ημέρας. Ο Πορτογάλον ο προπονητής σε κανηναν πα κι καλατσεψεν ξαη τον περασμένόν τον καιρόν και οψεκες με έναν λακωνικόν τοποθεμαν έδειξεν την πιστ ντο ές για τον ΠΑΟΚ ντο θα χτιετε για το κενέρ τη σεζόν, μέρ α εν παντάξιος με ατα ντο θέλ ο κόσμον ατ.

"Eσκαλωνω και λέω ευχαριστώ ση ανθρώπς τη Θερμαϊκού για το καλεμμαν και το περίτεχνον το φιλοξενίαν ατών" είπεν σην αρχήν. Για τεμας ετον έναν απλον φιλικον, άμα για ένα ομαδάραν μέρ εν ο Θερμαϊκόν ισεν σημασίαν να παίζ με τον ΠΑΟΚ. Για τεμας απομεμνε τρία προπονήσεις και. Θα εβρηουμες με τα παιδία την Δευτέραν, την Τρίτ και την Τετάρτεν και α σην Πέφτ και ύστερα α φεουμεν ούλ για διακοπάς και θα σερετουμες τη φετινόν τη σεζόν" είπεν αξάν και έστειλεν και έναν χαπέρ για το ντο αναμέν την άλλ τον χρόνον.

"A ξεκουραουμες ούλ και την 1ην τη Θερμού α μαζευκουμες και α εσκαλωνουμε α σον πρώτον την ημέραν πολλά σκληρον δουλειάν για τ' άλλ τον χρόνον. Αναμένω έναν τρανόν σεζόν για τον ΠΑΟΚ , έπεν με νόημαν. "Για τεμεν ο καιρόν ους να εσκαλων η προετοιμασία κι εν καιρός για διακοπάς άμα αυτονουνισματος και σχεδιασμού, και επαφάς πα α έφταω και καλατσεματα, αέτs για να εϊμές κι άλλο δυνατοί και ετοιμασμένοι γιά το κένερ τη σεζόν" εκαλετσεψεν.
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό Leonidas1974 » Τετ 14 Μάιος 2008, 07:56

Εγώ τιδεν κι ανεσπαλω. Όσα συγχωριας κι άμα ψαλαφουν, εγώ κι ανεσπαλω τα. Aμα δεβαζετε τα βιβλία και ελεπετεν πως ενουνζαν να εφταεν μας και ντο γούλας έκοψαν, α ση γυναίκς και τη γερς και τα μωρά παιδιά ντο επατναν και φουρκίζαν ατά, ατοτε πέστε μέν πως ίνετε να ανασπαλω τά. Ο συγχωρεμένον ο πάππομ είπεν μέν ουλ την ιστορίαν ισα με 10 φοράς και είπεν μεν, nountzon ντο λέγω σέν να λες ατά και σα αλλα τα γενεάς. Οσήμερον δακρύζνε τ' ομμάτε μου ούντας νουνιζω και τάτον και ατα ντο επινεσμαν οι Τούρκ.

Ο Θεόν ας συγχωρεί μεν εγώ κι επορώ να συγχωρώ αυτούς. Εγώ πά άνθρωπος είμαι. Με τα Tουρκς τη σημερινούς τιδεν πά κι έχω να μοιράζω, άμα ατα ντο επεικαν ατοτε κι επορώ να ανεσπαλατα.

Να υλεί εμεν να υλεί.....


Αδερφε Πλατων, κ πορω να απαντω`σε σα ποντιακα.., κ ξερ´ατα καλα. :oops:
Σε καταλαβαινω απολυτα και τα γεγραμμενα σου με συγκινουν. Ο καθε ενας απο μας πρεπει να επιλεξει τον δικο του τροπο να χειριστει αυτο το λεπτο θεμα. Δυσκολα να βρουμε αναπαυση, αδερφε. Αυτη ειναι η τραγωδια των απογονων.. .

αδερφικα
Άβαταρ μέλους
Leonidas1974
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 22:11
Τοποθεσία: Berlin

Δημοσίευσηαπό ras.d.s » Τετ 14 Μάιος 2008, 14:47

οταν οπεθανεν η συχωρεμενη η γιαγιαμ ειπε σο πατεραμ <ε τα αγουριμ αν ηνετεν πολεμος με τους τουρκαν και ηλεπς γκαστρομεντσα θα πατης το ξιφος απα φκα μερεα και θα θα σκωτονς και το παιδινατς>αυτα απο εναν ανθρωπο που στο κεφαλι της ειχε ολοκληρη τομη απο χατζαρα και τα ειπε λιγο πριν πεθανει :?
και παοκ ξερω γω ξερω γω ενταξει παοκ ξερω ξερω γω ξερω γω ενταξει
Άβαταρ μέλους
ras.d.s
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 22 Απρ 2008, 12:22
Τοποθεσία: θεσσαλονικη ευοσμος

Δημοσίευσηαπό ras.d.s » Τετ 14 Μάιος 2008, 15:18

πολλα χρονε εν μπροστα πολλα χρονε εν μπροστα πολλα χρονε εν μπροστα τετρακοσε παραπαν τετρακοσε παραπαν ερθε ενας τρανον γαταν ερθε ενας τρανον γαταν ερθε ενας τρανον γαταν και εγεντανεν τουρκαν και εγεντανεν τουρκαν ο σουλτανον ελεεν ο σουλτανον ελε εν ο σουλτανον ελεεν δεν κι λογαρεζουμε δεν κι λογαρεζουμε η θα ηνουσταν τουρκαν η θα ηνουστουν τουρκαν η θα ηνουστουν τουρκαν η εσας θα σπαζουμε η εσας θα σπαζουμε την πιστηναν ελαξαν την πιστηναν ελαξαν τη πιστηναν ελαξαν τη γλωσσα κι νεσπαλαν τη γλωσσα κι νεσπαλαν σιντζινε ποντιακα σιντζινε ποντιακα σιντζινε ποντιακα ξερνεν και τα τουρκικα ξερνεν και τα τουρκικα πολη πιστην ελαξαν πολη πιστην ελαξαν πολη πιστην ελαξαν εντοναν μαμεθανοι εντοναν μαμεθανοι επεει απεσαντσης επεει απεσαντσης επεει απεσαντσης εν κρυφο χριστιανοι εν κρυφο χριστιανοι........ασο μεγαλον το δεσκαλο σαμψουντα ερχομαι κι ξεχνω
και παοκ ξερω γω ξερω γω ενταξει παοκ ξερω ξερω γω ξερω γω ενταξει
Άβαταρ μέλους
ras.d.s
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 22 Απρ 2008, 12:22
Τοποθεσία: θεσσαλονικη ευοσμος

Δημοσίευσηαπό Platon » Τετ 14 Μάιος 2008, 21:51

Εγώ κι θέλω να εσκαλωνω πολέμον, εγώ θέλω να μη ανεσπαλουμε ποιοι εϊμές και α σο μέρ κείκά ερθαμεν!!! Θέλω να τιμουμεν τι μνημεν των περήφανων προγόνων εμούν. Aλλο πά τιδεν κι θέλω.

ΠΑΤΡΙΔΑ

Πάντα θυμούμαι και πονώ
Τι Πάτριδας τον τόπον
Ο νουσ’ ειμ’ επέμνεν εκεί
Κι αδά έν το κορμόπομ

Πατρίδα μ’ ξαν’ πατρίδαμ’
Άλλο εσέν ξάει κι είδα
Ας επάτνα τα χώματα σ’
Κι εκεί την ψυμ’ εφήνα

Το Πόντο ερωθύμεσα
Τι πατρίδας το χώμα
Ατόσα χρόνε εδέβανε
Κι ενέσπαλα ακόμα

Πατρίδα μ’ ξαν’ πατρίδαμ’
Άλλο εσέν ξάει κι είδα
Ας επάτνα τα χώματα σ’
Κι εκεί την Ψυμ’ εφήνα
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό Leonidas1974 » Πέμ 15 Μάιος 2008, 07:14

Άβαταρ μέλους
Leonidas1974
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 22:11
Τοποθεσία: Berlin

19ης Μαΐου Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελλη

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Δευτ 19 Μάιος 2008, 09:01

ΟΡΦΑΝΕΨΑΝ ΤΑ ΜΕΡΗ
ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΤΑ ΧΩΡΙΑ
ΚΑΙ ΜΕ ΘΛΙΜΜΕΝΟ ΒΛΕΜΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ
ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΣΟΥΜΕΛΑ...


ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ
353.000 ΝΕΚΡΟΙ.....


palalos.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό Platon » Δευτ 19 Μάιος 2008, 10:52

..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: .....


Μοιρολόι, δάκρυ, πόνος, βάσανα...

ΔΕΝ ΞΕΧΝΏ!!!

Αλλα και πάθος, αισιοδοξία, αντίσταση, περηφάνια...

ΘΑ ΖΉΣΩ!!!!


Ο Πόντος θα ζει παντοτινά μέσα στις καρδιές και τις ψυχές μας!!!! Στο χέρι μας είναι να το εμπεδώσουμε στα παιδιά μας!!!! Να μη ξεχνάμε από που ήρθαμε!!!
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό Leonidas1974 » Δευτ 19 Μάιος 2008, 11:36

Ακριβως οπως τα λες, αδερφε!!!



"O Πόντον'μουν εχάθεν

Που'θεν πουλί κι κελαειδή
ο ήλιον ξάι κε φάνθε
μαύρο χαμπάρ επέραμε
ο Πόντον'μουν εχάθεν.

Φεύ'νε μανάδες με μωρά
σασιρεμένα φεύνε
κι ξέρνε που κες να παγνέ
αχπαρεμένα τρέχνε.

Κλόσκουμε μάνα, οπίς τερώ
το σπίτα'μου κι φένταν
εκάαν τα χωρία μου
φωτιά καπνός ένταν.

Που είναι ο κύρη'μ, ο αδερφό'μ
τεμέτερα παιδία
επέθαναν ε σο ρασίν
ατοί χωρίς ταφία.

Γραιάδες κλαίγνε,
μοιρολογούν, μοιρολογούν
με την ψυ'να τουν και λέγνε :

Τον Πόντο'μουν επέρανε,
σα σέρα τουν επέμνεν
ναίλι εμάς

Ο Πόντον'μουν εχάθεν."


Αιωνια σας η μνημη, προγονοι. :cry: :cry:
Τελευταία επεξεργασία από Leonidas1974 και Δευτ 19 Μάιος 2008, 11:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Leonidas1974
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 22:11
Τοποθεσία: Berlin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο PAOK World Fans

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες