7.Marc Antonio Carter

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

7.Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τετ 06 Αύγ 2014, 12:12

http://www.paokbc.gr/thumb/YTo0OntzOjM6InNyYyI7czozMzoidXBsb2Fkcy8yMDE0LTIwMTUvY2FydGVyX3Bhb2suSlBHIjtzOjU6InByb3B4IjtpOjQyMDtzOjU6InByb3B5IjtpOjM1MDtzOjI6InpjIjtpOjE7fQ


Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την συμφωνία με τον Αμερικανό καλαθοσφαιριστή Marc Antonio Carter για την αγωνιστική περίοδο 2014-2015. O ΠΑΟΚ θα είναι η τρίτη Ελληνική ομάδα στην οποία θα αγωνιστεί ο Marc Antonio Carter, μετά το Ρέθυμνο και τον Πανιώνιο.

Ο Marc Antonio Carter γεννήθηκε στις 22 Μαΐου 1985 στο Mechanicsville του Maryland, έχει ύψος 1μ.91 και ξεκίνησε το μπάσκετ από το γυμνάσιο Chopticon του Maryland, ενώ αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο UNC Wilmington το 2008 με 15,8 πόντους, 5,5 ριμπάουντ και 4,1 ασσίστ.

Ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα από την Γερμανία και για δύο χρόνια αγωνίστηκε στην Dusseldorf (2008-10), στη συνέχεια έπαιξε στην Κύπρο με την ΑΕΛ (2010-11), ενώ την σεζόν 2011-12 επέστρεψε στη Γερμανία και την Phoenix Hagen.

Στην Ελλάδα ήρθε για πρώτη φορά την σεζόν 2012-13 και αγωνίστηκε στο Ρέθυμνο, ενώ πέρσι ήταν μέλος της ομάδας του Πανιωνίου.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τετ 06 Αύγ 2014, 14:15

Καλός είναι αυτός ? Δεν τον θυμάμαι.

Sent from my Xperia Neo using Tapatalk
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό desperando » Τετ 06 Αύγ 2014, 14:31

που σαι ρε παλοκ να μας δωσεις τα φωτα σου?
παντως απ οσο τον εχω δει ειναι σουτινγκ γκαρ με πολυ καλο τριποντο και πολυ πιεστικη αμυνα με πολυ γρηγορα ποδια.
ειναι γενικοτερα παικτης ομαδας και οχι σαν τον πρωην συμπαικτη του που κοιταει πρωτα τα νουμερα του.
γενικα πιστευω οτι και οι δυο οι αμερικανοι που πηραμε μεχρι τωρα εχουν ευρωπαικο τροπο παιχνιδιου και ειναι παικτες ομαδας και συνολου,κατι πολυ σημαντικο για την ομαδα και αυτο που θελει να χτισει ο σουλης
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 07 Αύγ 2014, 22:29

despe δεν θα χαλούσαμε τις καρδιές μας ρε, ο παίκτης παίζει 2 χρόνια Ελλάδα, τον ξέρει ο κόσμος. ο ΠΑΟΚ τον έχει αντιμετωπίσει μόνον 10 φορές. Σίγουρα υπάρχουν παιδιά που τον έχουν δεί από κοντά πολλάκις. Ας μας τα πούν καλύτερα αυτοί. Είπα και στο τόπικ των μετεγγραφών οτι ναι δεν είναι πλάγιος όπως ο Payne, ούτε cutter, ούτε ποστάρει. Δεν είναι όμως και Navarro ή Nolan Smith ή Goudelock ή Χαραλαμπίδης που είναι SHOOTING GUARDS τέλος. Ναι είναι πιο 2 από τον Cristmas όμως που στο NBA παίζει μόνο στο 2 (για αυτό δεν μπορεί να κάνει και τίποτα...). Καθαρός face up παίκτης με τρομερή direct άμεση εκτέλεση (χωρίς καν step back) από μέση και μακρινή απόσταση. Μπορείς να τον πείς και Point forward αλλά θα τσατιστεί ο oli από κει πάνω :mrgreen: :cry: . Έχει και εκτέλεση βέβαια μετά από περιστροφή (turn-out) μέσα από τα screens τύπου Rakocevic ή Bane. Θεωρώ οτι έχει 2 φοβερά πλεονεκτήματα τα οποία πολύ θα ήθελα να του βγάλει ο Σούλης: έχει τρομερά πόδια και πρώτο βήμα αλλά και αλτικά προσόντα και θα μπορούσε να κάνει θραύση στο ζωγραφιστό ως slasher. Επίσης αν καταλάβει λίγο περισσότερο το μπάσκετ μπορεί και να δημιουργήσει πολύ εύκολα από την ντρίμπλα του μοιράζοντας το παιχνίδι στις γωνίες ή στους ψηλούς.

retro video



αλλά και το ματς που μάλλον είπε ο Σούλης φέρτε τον χτες:

Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 10 Αύγ 2014, 11:38

Καλώς όρισες, σιδερένιος και μακριά από τραυματισμούς! We will tell them from close.. :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 10 Αύγ 2014, 22:56

Και θα ναι ωραία το φθινόπωρο στο παλατάκι. ;)
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 10 Αύγ 2014, 23:14

Θα 'ναι κι ελπίζω να τα πούμε κι εμείς Καταραμένε!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 10 Αύγ 2014, 23:16

Καπου εκεί πισω απ το Μπάνε.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 10 Αύγ 2014, 23:26

Θα βρεθούμε...άλλωστε εκεί θα 'μαστε

Εικόνα

δυστυχώς.. :(
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 7.Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Ale » Πέμ 13 Νοέμ 2014, 17:08

Τί πουλαινάρα είσαι εσύ!!!
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: 7.Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 13 Νοέμ 2014, 22:03

Παιχταροπαιχταράς!!! Κάνεις μπαμ και σε άμπαλο περί basket (εμένα) ότι ξέρεις πολλά καντάρια!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 7.Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 30 Δεκ 2014, 16:33

http://www.paokmania.gr/basket/synenteykseis/77074-thelo-doro-ena-kypello

«Θέλω δώρο ένα Κύπελλο»

Με τον πιο θετικό τρόπο έκλεισε το 2014 για τον ΠΑΟΚ και το στοιχείο που σκορπά αισιοδοξία και για την συνέχεια είναι ότι ο φετινός ΠΑΟΚ έχει «σφυρηλατήσει» χαρακτήρα «νικητή».

Διαβάστε τα όσα δήλωσε ο Μαρκ Κάρτερ στα "Σπορ του Βορρά": «Δεν θεωρώ ότι η νίκη μας στην Ρόδο ήταν κάποιο ...χριστουγεννιάτικο δώρο. Δώρο στον άνθρωπο είναι μόνο η υγεία! Θεωρώ ότι η ομάδα έπαιξε όπως έπρεπε για να κερδίσει και μπορεί να μην έπιασε την καλύτερή της απόδοση, αλλά έδειξε αποφασιστικότητα, έδειξε τις δυνατότητές της και πήρε την νίκη όταν ακριβώς έπρεπε, παίζοντας για παράδειγμα πέντε λεπτά πολύ καλού μπάσκετ, με καθοριστικά πλέϊς σε άμυνα και επίθεση. Αυτό δείχνει ότι έχουμε χαρακτήρα σαν σύνολο και ότι μπορούμε να παίξουμε και καλύτερα σε άλλα παιχνίδια που θα χρειαστεί για να πάρουμε τα αποτελέσματα που επιδιώκουμε».

Και συνεχίζει ο Αμερικανός: «Η χρονιά κλείνει με θετικό πρόσημο, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι συνεχίζουμε προς όλους τους στόχους μας και στους τρεις θεσμούς. Θέλουμε να τους πετύχουμε όλους και αυτό είναι σημάδι μίας μεγάλης ομάδας. Η νίκη στην Ρόδο απλά επιβεβαίωσε ότι η ομάδα είναι καλή, έχει οργάνωση και το αποτέλεσμα αξίζει και σε όσα γίνονται εντός αλλά και στον κόσμο της. Μην ξεχνάμε άλλωστε πόσο δύσκολο είναι να κερδίζει κανείς εκτός έδρας στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ειδικά σε κλειστά παιχνίδια όπως ήταν αυτό με τον Κολοσσό».

Κι επειδή από τον Γενάρη το πρόγραμμα επιβαρύνεται πάλι με διπλές υποχρεώσεις εβδομαδιαία, ο Αμερικανός δεν κρύβει την αισιοδοξία του: «Ελπίζω να αντέξουμε, αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε. Αντέξαμε άλλωστε και στην πρώτη φάση με τα διπλά παιχνίδια. Ομολογώ, επειδή έχω και την αντίστοιχη περσινή εμπειρία με τον Πανιώνιο στον β΄ γύρο, ότι μας περιμένουν πιο δύσκολα παιχνίδια και εξίσου δύσκολα ταξίδια. Μπορεί να υπάρχει και κούραση αλλά είναι και πολύ ισχυρά τα κίνητρα για μας, ώστε να ξεχνάμε πόση επιβάρυνση δέχονται τα σώματά μας. Επειδή το πετύχαμε στον πρώτο γύρο, έχουμε εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας για να συνεχίσουμε το ίδιο επιτυχημένα».

Κι επειδή μέρες είναι και τα παιδιά ζητάνε από τον Άγιο Βασίλη ένα δώρο, ο Μαρκ Κάρτερ είναι κατηγορηματικός: «Εγώ ζητάω την υγεία μου. Να είμαστε υγιείς όλοι στην οικογένειά μου, αλλά και στην ομάδα! Και να συνεχίσουμε το ίδιο καλά και στο 2015, όπως μέχρι τώρα. Φυσικά θα ήθελα δώρο και το Κύπελλο Ελλάδας»!

Ο Μαρκ Κάρτερ δεν έχει λάβει ακόμη λεπτομερείς οδηγίες αντιμετώπισης του Παναθηναϊκού, αλλά παραδέχεται: «Συγκεντρωθήκαμε ήδη στους αντιπάλους, έχουμε μία ολόκληρη εβδομάδα για να δουλέψουμε κι αυτό είναι καλό, σε αντίθεση με προηγούμενες αγωνιστικές που δεν προλαβαίναμε να προπονηθούμε εντατικά λόγω υποχρεώσεων στο Eurocup. Οι αντίπαλοί μας είναι εξαιρετικοί στο τρανζίσιον, έχουν σπουδαίους σουτέρ από μακρινή απόσταση, είναι πολύ έμπειροι, πρέπει να σταματήσουμε πολλά από τα ισχυρά τους στοιχεία. Γενικά πρέπει να περιορίσεις όλα τα ατού εντός τέτοιου αντιπάλου αν θες να κερδίσεις και ταυτόχρονα να ξεπεράσεις τα δικά σου όρια απόδοσης! Χρειαζόμαστε και μία καυτή ατμόσφαιρα από τον κόσμο μας στο γήπεδο όμως...».

«Μας λείπει ο Χαραλαμπίδης»

Ο Μαρκ Κάρτερ παραδέχεται ότι με τον τραυματισμό του Κώστα Χαραλαμπίδη: «Μου λείπει, όχι μόνο σαν συμπαίκτης αλλά και σαν ηγέτης. Μου λείπει και πνευματικά σε όσα κάναμε μέσα κι έξω από το γήπεδο. Είναι ακόμη αλήθεια ότι ένοιωσα την ευθύνη να παίξω και γι΄ αυτόν στην θέση «2» απόντος του. Από πλευράς φυσικής κατάστασης κι από πλευράς πνεύματος είμαι έτοιμος, νοιώθω και μία πίεση παραπάνω, αλλά προσπαθώ για το καλύτερο, πάντα στο ίδιο ψηλό επίπεδο. Δεν θεωρώ όμως ότι είμαι εγώ πλέον ο ηγέτης της ομάδας. Γιατί υπάρχουν πολλοί παίκτες ικανοί να αναλάβουν αυτό το ρόλο. Απλά προσπαθώ και πασχίζω σε κάθε αγώνα να κάνω το καλύτερο δυνατό, αυτό προσπάθησα και στη Ρόδο για να κερδίσουμε».

Άλλος παίκτης ο Μπρέμερ

Ο Αμερικανός σκιαγραφεί και τον νέο του «παρτενέρ» στα γκαρντ, τον Τζέϊ Αρ Μπρέμερ, εξηγώντας σε σύγκριση με τον Χαραλαμπίδη: «Ο Κώστας είναι άλλου στυλ παίκτης, με πολύ μεγάλη εμπειρία και κυρίως αυτός που έμπαινε στο τέλος των αγώνων και μας οδηγούσε στη νίκη γιατί είχε παραστάσεις, μπορούσε να δημιουργήσει επιθετικά και σε κλειστά παιχνίδια δημιουργούσε προβλήματα στον αντίπαλο. Με τον Κώστα στο «2» έπαιζα εγώ στο «3». Ο Μπρέμερ όμως παίζει περισσότερο στο «1», οργανώνει και δημιουργεί, οπότε εγώ παίζω στο «2» και δεν πέφτουμε ο ένας πάνω στον άλλο».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 7.Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 05 Ιαν 2015, 14:41

http://www.paokmania.gr/basket/synenteykseis/77414-vgaino-volta-me-ti-forma-tis-ethnikis-elladas

«Βγαίνω βόλτα με τη φόρμα της Εθνικής Ελλάδας!»

Ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, στην ευρεία νίκη επί του Παναθηναϊκού, εξηγεί, γιατί κυκλοφορεί στην Θεσσαλονίκη με τη φόρμα της Εθνικής Νέων και μιλάει για τους στόχους του "δικεφάλου του Βορρά".

Ήρθε στην Ελλάδα το καλοκαίρι του 2012, για λογαριασμό του Ρεθύμνου και μετά από μία αξιοπρόσεκτη χρονιά στην Κρήτη (μ.ο. 11,3π., 3,6ρ., 1,5ασ. & 1,2κλ. με 54,4% στα διπ. & 40,2% στα τριπ.), πέρυσι "προβιβάσθηκε" στον Πανιώνιο και βοήθησε την ομάδα της Νέας Σμύρνης, να τερματίσει στην 4η θέση του πρωταθλήματος (μ.ο. 9,4π., 3,5ρ. & 1,5ασ. με 38,1% στα τριπ.) και να κάνει μία αξιόλογη πορεία στο Eurocup (μ.ο. 10,7π., 2.4ρ. & 1,7ασ. Με 49,2% στα τριπ.).

Οι δύο πολύ πειστικές χρονιές που έκανε στην Ελλάδα, επέτρεψαν στον Σούλη Μαρκόπουλο να τον εμπιστευθεί και να του δώσει του βασικού επιθετικού "βιολιού" ενός συνόλου, του οποίου όλα τα επιθετικά plays, βγαίνουν μέσα από συλλογική προσπάθεια και με την μπάλα να περνάει από όλους τους παίκτες.

Ο λόγος τον Μάρκ Κάρτερ, που κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν έθελξε μόνο χάρη στην επιθετική του απόδοση (18π., 2ρ., 2ασ., 2κλ., 1κοψ. με 7/15 σουτ), αλλά έκανε την διαφορά και στην άμυνα, μαρκάροντας αποτελεσματικά τόσο τον Δημήτρη Διαμαντίδη (0π., 6ρ., 4ασ., 3λ. με 0/3 σουτ σε 24'), όσο και τον ΝτεΜάρκους Νέλσον (8π., 5ασ., 5λ. με 3/7 σουτ).

Ο 29χρονος Αμερικανός γκαρντ (1,92), που πρωταγωνίστησε στην απρόσμενα εύκολη νίκη (71-54) του ΠΑΟΚ επί του "τριφυλλιού", μίλησε στο gazzetta.gr για την εφετινή προσπάθεια του "δικεφάλου του Βορρά" σε τρία "ταμπλό" (πρωτάθλημα, Κύπελλο και Eurocup) και εξήγησε γιατί του αρέσει να περιδιαβαίνει τους δρόμους της Θεσσαλονίκης, φορώντας την "γαλανόλευκη" φόρμα της Εθνικής Νέων, που του χάρισε ο συμπαίκτης του, Μιχάλης Λιάπης.

«Κλειδί η διάρκεια στην άμυνα!»

«Από την αρχή της σεζόν, πριν καν αρχίσουν οι αγώνες, όταν ο coach μας εξήγησε την φιλοσοφία του, μας έδωσε να καταλάβουμε ότι η ομάδα είναι δομημένη με τέτοιο τρόπο, ώστε όλα να αρχίζουν από την άμυνα. Με αυτή την αφετηρία μπαίνουμε στο γήπεδο σε κάθε παιχνίδι και μέσα από την προσπάθειά μας στα μετόπισθεν και την ομαδική συνεργασία στην επίθεση, βάζουμε τις βάσεις για να πάρουμε τη νίκη.

Κόντρα στον Παναθηναϊκό, είχαμε επιπλέον κίνητρο γιατί είχαμε πολύ κόσμο στο γήπεδο και παίζαμε με μία από τις πιο ιστορικές ομάδες στην Ευρώπη, οπότε μπήκαμε με μεγάλη συγκέντρωση στο άμυνα και μέσα από την αποτελεσματικότητα και την διάρκεια που επιδείξαμε στο αμυντικό κομμάτι, καταφέραμε να εκτελέσουμε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση το πλάνο μας στην επίθεση.

Πιστεύω πολύ στην ομάδα μας και αν είμαστε υγιείς μέχρι το τέλος, εκτιμώ ότι μπορούμε να κυνηγήσουμε την διάκριση και στις τρεις διοργανώσεις που συμμετέχουμε!», υπερθεμάτισε ο απόφοιτος του πανεπιστήμιου Νορθ Καρολάϊνα Γουίλμινγκτον, πριν μπει στην διαδικασία να γίνει πιο σαφής όσον αφορά στον συλλογισμό του.

«Να σπάσουμε την "δυαρχία" του ελληνικού μπάσκετ!»

«Στόχος της ομάδας είναι η διάκριση τουλάχιστον σε μία από τις τρεις διοργανώσεις που συμμετέχουμε. Είτε αυτό λέγεται κατάκτηση του Κυπέλλου, είτε πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, είτε μία εξαιρετική πορεία στο Eurocup. Νομίζω όμως, ότι είναι πιο εφικτό να "σπάσουμε" την κυριαρχία των δύο μεγάλων αθηναϊκών ομάδων, κατακτώντας το Κύπελλο ή να απειλήσουμε την δυαρχία που επικρατεί στο ελληνικό πρωτάθλημα, από το να διεκδικήσουμε κάτι σπουδαίο στην Ευρώπη.

Αυτές οι σκέψεις, όμως, είναι πολύ μακρινές και προκύπτουν από την ευφορία που υπάρχει μετά την μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Από αύριο (σ.σ.: σήμερα), όμως, θα την έχουμε αφήσει πίσω μας και θα έχουμε στο μυαλό μας, πως θα μπορέσουμε να νικήσουμε τη Λιμόζ, μέσα στη Γαλλία, για να μπούμε με το δεξί στην 2η φάση του Eurocup. H η αποστολή μας θα είναι δύσκολη, γιατί η αντίπαλός μας είναι ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκα αλλά η επιτυχία μας επί του πρωταθλητή Ελλάδας, όσο να 'ναι μας γεμίζει αυτοπεποίθηση ενόψει της αναμέτρησης», σχολίασε ο Μαρκ Κάρτερ, που φέτος έχει μ.ο. 10,7 πόντους, 5,4 ριμπάουντ, 2,3 ασίστ και 1,5 κλέψιμο σε 10 αγώνες στην διοργάνωση.

Ο Σφαιρόπουλος και η Εθνικής Ελλάδας

«Δεν ξέρω με ποια από τις δύο ομάδες θα παίξουμε στον ημιτελικό του Κυπέλλου, αλλά στην περίπτωση που αντιμετωπίζουμε τον Ολυμπιακό, πιστεύω ότι θα έχουμε ακόμη μεγαλύτερο κίνητρο! Όχι μόνο για να αποδείξουμε ότι μπορούμε να τον ανταγωνιστούμε στα ίσα, αλλά και για να "ξεπλύνουμε" τις πολύ άσχημες εντυπώσεις που αφήσαμε στον αγώνα πρωταθλήματος που παίξαμε στον Πειραιά. Σε εκείνο το ματς, κάναμε ίσως την χειρότερη εφετινή μας εμφάνιση, γνωρίσαμε βαριά ήττα (σ.σ.: 80-55) και θέλουμε να πάρουμε τη ρεβάνς.

Βγάζω το καπέλο, πάντως, στον περυσινό μου προπονητή στον Πανιώνιο, Γιάννη Σφαιρόπουλο, που με το που ανέλαβε, κατόρθωσε να περάσει τη δική του φιλοσοφία στην ομάδα και πολύ γρήγορα κατόρθωσε να ανεβάσει την απόδοση του Ολυμπιακού σε πολύ υψηλό επίπεδο!», επεσήμανε ο πρώην παίκτης της Ντίσελντορφ, της Φοίνιξ Χάγκεν και της Αθλητικής Ένωσης Λεμεσού, που δηλώνει θαυμαστής του ευρωπαϊκού μπάσκετ και αν του δινόταν η ευκαιρία, θα φορούσε μετά χαράς τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδας.

«Ζήτησα από τον Λιάπη τη φόρμα της Εθνικής Νέων!»

«Το μπάσκετ στην Ευρώπη, είναι πιο ενδιαφέρον γιατί βασίζεται περισσότερο στο μυαλό, την τακτική και την στρατηγική! Φέτος παίζω για 6η χρονιά στην ευρωπαϊκή Ήπειρο και πραγματικά ευχαριστιέμαι αφάνταστα το παιχνίδι. Παρακολουθώ όσο πιο συχνά μπορώ αγώνες Ευρωλίγκα, ενώ το Σεπτέμβριο μήνα, όταν διεξάγονται οι διεθνείς διοργανώσεις των Εθνικών ομάδων, λατρεύω να βλέπω τις μάχες που γίνονται ανάμεσα σε χώρες που είναι σπουδαίες δυνάμεις του μπάσκετ.

Θα ήθελα πολύ να αποκτήσω διαβατήριο και να παίξω σε μία Εθνική ομάδα, για να ζήσω από κοντά αυτή την φανταστική ατμόσφαιρα που επικρατεί στα μεγάλα αυτά τουρνουά και θα ήταν μεγάλη τιμή για μένα, αυτή η χώρα να είναι η Ελλάδα που έχει μεγάλη ιστορία και παράδοση στο μπάσκετ και διαθέτει υψηλού επιπέδου παίκτες.
Άλλωστε, μ' αρέσουν τρομερά και τα χρώματά σας! Γι' αυτό και παρακάλεσα τον συμπαίκτη μου, τον Μιχάλη (σ.σ.: Λιάπης), να μου χαρίσει το πάνω μέρος της φόρμας της Εθνικής Νέων που έφερνε αρκετές φορές μαζί του και συχνά-πυκνά βγαίνω βόλτα στην Θεσσαλονίκη, φορώντας τη!», κατέληξε ο Αμερικανός γκαρντ του ΠΑΟΚ.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 7.Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 23 Φεβ 2015, 12:06

http://www.novasports.gr/LiveWebTV.aspx?a_id=71688&mediaFiletypeid=2&mediafileid=478141&Competition=114&Team=1346

Δηλώσεις μετά τον αγώνα κυπέλλου με τον πουστοβάζελο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 7.Marc Antonio Carter

Δημοσίευσηαπό PAOK_NORTH_ARMY » Πέμ 18 Ιουν 2015, 02:44

Τόσα χρόνια έχουμε αποδεχτεί τη μοίρα του κομπάρσου. Τόσα χρόνια βλέπουμε όλα τα ταλέντα που έχουμε από τις ακαδημίες και όλα τα αμερικάνικα λαχεία που μας πέφτουν μια στο τόσο να καταλήγουν χωρίς τη παραμικρή πίεση σε βάζελο και γαύρο.

Τώρα πλέον μάγκεψε και η άεκ. Η νεοφώτιστη άεκ κατάφερε να μας πάρει το ίδιο κιόλας βράδυ τον πολυτιμότερο παίχτη μας με διαφορά φέτος. Γαμώ τη πουτάνα μου πόσο μεγάλο συμβόλαιο μπορεί να είχε ο Κάρτερ και μας τον παίρνει έτσι απλά το σιχαμένο χανούμι?

Έχω μια κρυφή ελπίδα ότι είναι ΑΡΔια ολκής.
Άβαταρ μέλους
PAOK_NORTH_ARMY
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2008, 08:20

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron