Eurobasket 2015

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό nothu » Δευτ 07 Σεπ 2015, 00:02

Εχουν ταλέντο οι κροάτες αλλά στα δύσκολα κιοτεψαν.
Άβαταρ μέλους
nothu
 
Δημοσιεύσεις: 5027
Εγγραφή: Πέμ 05 Δεκ 2013, 22:32

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό dim72 » Δευτ 07 Σεπ 2015, 01:16

hasio_john έγραψε:ΜΠΡΑΒΟ! Παλικαρίσια νίκη... :mrgreen:
Στην τελευταία βολή του Κροάτη που την πέταξε εσκεμμένα για να πάρουν πάλι κατοχή δεν έπρεπε να δοθεί επανάληψη από τους διαιτητές? Ή κατοχή για την Ελλάδα τέλος πάντων! Έχω την εντύπωση πως αν το κάνει φανερά ο παίχτης κάτι δίνεται! Ας με διορθώσει κάποιος που το κατέχει καλύτερα!

Aυτό που λες ισχύει αν η μπάλα δεν βρει στεφάνη.
Τίποτα δεν είναι αδύνατο όταν βάζεις άλλους να το κάνουν!
Άβαταρ μέλους
dim72
 
Δημοσιεύσεις: 647
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:10

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Alekakius » Δευτ 07 Σεπ 2015, 02:19

Καλή νίκη.... Όχι τόσο βαθμολογική όσο ψυχολογίας.. Τσαμπουκάς και δύναμη πολύ σημαντικά στοιχεία για την συνέχεια, θα μπούνε και τα σουτ στην πορεία θα βγάλουμε και παραγωγικότητα επιθετική. Πολύ καλή διαχείριση από τον κατσικαρη πού προσωπικά τον γουσταρο σαν προπονητή. Οι Κροάτες έχουν καλή ομάδα αλλά άναρχοι και επιπόλαιοι χωρίς εμπειρία και τσαγανό που έτσι και αλλιώς δεν διαθέτουν στο DNA τους.. Την διαιτησία την περιμέναμε ακριβώς έτσι στο Ζάγκρεμπ.. Ας μην έχουμε αυταπάτες σχεδόν ποτέ δεν μας αντιμετώπισαν καλά. Αλλά πιστεύω πως δεν μασάμε και τουλάχιστον η 8αδα είναι ο πρώτος εφικτός στόχος Μέτα βλέπουμε.... Και πάλι μπράβο τους.

Στάλθηκε από το Blade S6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
PAOK SE AGAPO KAI OTAN THA PETHANO THELO TON DIKEFALO STON TAFO MOU APANO
Άβαταρ μέλους
Alekakius
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 10:21

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Δευτ 07 Σεπ 2015, 12:17

Ήμουν στο γήπεδο και στα δυο ματς στο Ζάγκρεμπ και ήθελα να μεταφέρω την εντύπωση μου για τη διαφορά παιδείας που έζησα.

Με τους Σκοπιανούς, αν η Εθνική έπιανε λίγο καλύτερη απόδοση, μπορούσε άνετα να τους ρίξει μια 40άρα στο κεφάλι. Έχουν τραγική ομάδα, μόνο τα τρίποντα που έβαλαν τους έσωσαν λίγο. Δεν είχαν καμία ελπίδα απέναντι μας.
Ορισμένοι "φίλαθλοι" τους όμως ήταν πολύ προκλητικοί, στην ουσία ήρθαν στο γήπεδο μόνο για αυτό το σκοπό.
Γιουχάρανε κατά τη διάρκεια του Ελληνικού Εθνικού Ύμνου, κάτι που το θεωρώ τελείως ασεβές και απολίτιστο. Κάποιοι πλησίαζαν στις κερκίδες που ήμασταν και έδειχναν τις σημαίες και τις μπλούζες με τον ήλιο της Βεργίνας, ενώ ένας πήγε να αρπάξει κι ένα πανό που είχαμε κρεμασμένο, αλλά τον πήραν χαμπάρι εγκαίρως.
Στο τέλος ένα "καλόπαιδο" εκσφενδόνισε κι ένα γεμάτο ποτήρι μπύρας από τα πάνω διαζώματα προς εμάς, γιατί ήταν πολύ "μάγκας". Συλλήψεις όμως δεν έγιναν.
Είναι να τους λυπάσαι πραγματικά. Δεν έχουν ιστορία, δεν έχουν να επιδείξουν τίποτα, και πιάνονται από αυτή "απάτη" που έχουν οργανώσει τόσα χρόνια καπηλεύοντας το όνομα και την ιστορία της Μακεδονίας. Είναι το highlight της ζωής τους και το μόνο που τους βάζει λίγο στον χάρτη. Τεράστιο κόμπλεξ.

Το παιχνίδι με τους Κροάτες ήταν τελείως διαφορετική ιστορία. Οι Κροάτες προετοιμάστηκαν για μια μπασκετική γιορτή. Μοίρασαν σε όλους τους Κροάτες φιλάθλους κόκκινα μπλουζάκια με τη φράση που είχε πει ο Ντράζεν "Uvijek Dajem Sve Od Sebe" (Πάντοτε δίνω τον καλύτερο μου εαυτό) και δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα μέσα στο γήπεδο, υποστηρίζοντας την ομάδα τους σε αθλητικά και πολιτισμένα πλαίσια.
Στις κερκίδες καθόμασταν όλοι μαζί (Έλληνες και Κροάτες) και ζούσαμε την αγωνία και τις συγκινήσεις του παιχνιδιού χωρίς να φοβόμαστε να εκφράσουμε τα συναισθήματα ή να μετριάζουμε τις αντιδράσεις μας. Στο τέλος πανηγυρίσαμε τη νίκη της Ελλάδας χωρίς να υπάρξει το παραμικρό από μεριάς Κροατών. Έννοείται ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Κροατών και Σκοπιανών.
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 07 Σεπ 2015, 12:21

Οι Κροάτες, ειδικά στο basket ball, έχουνε μεγαλύτερη (και ποσοτικά και ποιοτικά) κουλτούρα από εμάς. Οι Σκοπιανοί δεν έχουν τίποτε.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90049
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 07 Σεπ 2015, 12:41

μπράβο Jeremy. άντε να σαι γουρλής να μας φέρεις και (το καλό) μετάλλιο
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό rouki » Δευτ 07 Σεπ 2015, 12:43

nothu έγραψε:Εχουν ταλέντο οι κροάτες αλλά στα δύσκολα κιοτεψαν.

Στα τελευταία πέντε λεπτά δεν μπορούσαν τα πόδια τους να πάρουν, είχαν κλατάρει.
:mrgreen:
Τα πάντα ρει, τα πάντα χωρεί, ο Π.Α.Ο.Κ. μένει
Άβαταρ μέλους
rouki
 
Δημοσιεύσεις: 1450
Εγγραφή: Δευτ 09 Φεβ 2009, 11:38

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Δευτ 07 Σεπ 2015, 12:49

rouki έγραψε:
nothu έγραψε:Εχουν ταλέντο οι κροάτες αλλά στα δύσκολα κιοτεψαν.

Στα τελευταία πέντε λεπτά δεν μπορούσαν τα πόδια τους να πάρουν, είχαν κλατάρει.
:mrgreen:


Σε μεγάλο βαθμό πλήρωσαν την "ανωριμότητα" του Χεζόνια, ο οποίος πήρε τραβηγμένες προσπάθειες στο τέλος (κυρίως τρίποντα). Για να λέμε την αλήθεια, αν έπαιζε ο Μπογκντάνοβιτς τα πράγματα μάλλον θα ήταν διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Δευτ 07 Σεπ 2015, 12:51

palok έγραψε:μπράβο Jeremy. άντε να σαι γουρλής να μας φέρεις και (το καλό) μετάλλιο


Κλείνω εισιτήρια για Lille από τώρα :)
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Black&White » Δευτ 07 Σεπ 2015, 15:57

Jeremy4 έγραψε:
rouki έγραψε:
nothu έγραψε:Εχουν ταλέντο οι κροάτες αλλά στα δύσκολα κιοτεψαν.

Στα τελευταία πέντε λεπτά δεν μπορούσαν τα πόδια τους να πάρουν, είχαν κλατάρει.
:mrgreen:


Σε μεγάλο βαθμό πλήρωσαν την "ανωριμότητα" του Χεζόνια, ο οποίος πήρε τραβηγμένες προσπάθειες στο τέλος (κυρίως τρίποντα). Για να λέμε την αλήθεια, αν έπαιζε ο Μπογκντάνοβιτς τα πράγματα μάλλον θα ήταν διαφορετικά.


Δε νομίζω. Σε όλο το παιχνίδι τους κράτησαν τα τρελά τρίποντα που έβαλαν. Φαινόταν πως όταν τους κλείσεις το τρίποντο δεν έχουν πολλές επιλογές απέναντι μας. Γιατί βασικά ο Μπουρούσης τον έχει τον Τόμιτς και ο Πρίντεζης ειναι μια κλάση πάνω από οποιονδηποτε άλλον Κροάτη ψηλό. Μη σου πω και ο Κουφός.Στην περιφέρεια πάλι ,καλά ταλέντα τα παιδάκια αλλά ακόμη είναι σε φάση να ζητάνε αυτόγραφα απ'το Ζήση και το Σπανούλη.

Εντάξει ,αυτή η ομάδα έχει τεράστιο ταλέντο ,εμπειρία και αρχίδια και πιστεύω πως αν δεν παίξουν τελικό θα είναι αποτυχία. Μόνο το μακρινό σουτ λείπει και μπορεί να μας στοιχίσει. Πιστεύω πως αν ξεπεράσουμε το κόμπλεξ που έχουμε με τους Ισπανούς σε περίπτωση που τους βρούμε μπροστά μας, δε θα έχουμε πρόβλημα με τα άλλα γατάκια.
Άβαταρ μέλους
Black&White
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2014, 05:29

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό mrpink » Δευτ 07 Σεπ 2015, 16:23

Δεν ειναι στο δνα των Κροατων το τσαγανο, λεει ο αλλος. Και, φανταζομαι, ειναι στων ελληνων. Δεν ειχαν τσαγανο οι Ντραζεν, Κουκοτς, κ.λπ., κι εχουν ο σπανουλης κι ο σλουκας...

Ασε που η κακια διαιτησια αδικησε την ελλαδαρα... Εδινε μονο φαουλ στα φλοππινγκ του σπανουλη, κι οχι αντιαθλητικα.

Δεν λεω οτι η ελλαδα δεν ειναι ικανη στο μπασκετ. Αλλα λιγος σεβασμος για Σερβια και Κροατια δεν βλαπτει. Απ αυτους μαθαμε ο,τι ξερουμε για το αθλημα, και το επιπεδο τους μαλλον δεν θα το φτασουμε ποτε.
Ανακαλώ
Άβαταρ μέλους
mrpink
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 11:13

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Δευτ 07 Σεπ 2015, 16:44

dim72 έγραψε:
hasio_john έγραψε:ΜΠΡΑΒΟ! Παλικαρίσια νίκη... :mrgreen:
Στην τελευταία βολή του Κροάτη που την πέταξε εσκεμμένα για να πάρουν πάλι κατοχή δεν έπρεπε να δοθεί επανάληψη από τους διαιτητές? Ή κατοχή για την Ελλάδα τέλος πάντων! Έχω την εντύπωση πως αν το κάνει φανερά ο παίχτης κάτι δίνεται! Ας με διορθώσει κάποιος που το κατέχει καλύτερα!

Aυτό που λες ισχύει αν η μπάλα δεν βρει στεφάνη.

Δεν βρήκε 8-)
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8503
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 07 Σεπ 2015, 16:46

Βρήκε νομίζω
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11451
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Δευτ 07 Σεπ 2015, 17:29

Ναι, τώρα που είδα ξανά το βίντεο βρήκε ίσα ίσα! Με πρώτη ματιά φαίνεται πως σκάει στο ταμπλό και γυρίζει πίσω.., αλλά τελικά βρίσκει και λίγο στεφάνι! Βέβαια με την διαιτησία χθες, δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν το έδιναν για κανονικό αν έβρισκε μόνο ταμπλό!

Και πάλι μπράβο στα παιδιά για την νίκη! Περιμένουμε καλύτερη συνέχεια...
Άβαταρ μέλους
hasio_john
 
Δημοσιεύσεις: 9532
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2008, 21:16
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Alekakius » Δευτ 07 Σεπ 2015, 21:47

mrpink έγραψε:Δεν ειναι στο δνα των Κροατων το τσαγανο, λεει ο αλλος. Και, φανταζομαι, ειναι στων ελληνων. Δεν ειχαν τσαγανο οι Ντραζεν, Κουκοτς, κ.λπ., κι εχουν ο σπανουλης κι ο σλουκας...

Ασε που η κακια διαιτησια αδικησε την ελλαδαρα... Εδινε μονο φαουλ στα φλοππινγκ του σπανουλη, κι οχι αντιαθλητικα.

Δεν λεω οτι η ελλαδα δεν ειναι ικανη στο μπασκετ. Αλλα λιγος σεβασμος για Σερβια και Κροατια δεν βλαπτει. Απ αυτους μαθαμε ο,τι ξερουμε για το αθλημα, και το επιπεδο τους μαλλον δεν θα το φτασουμε ποτε.

Αυτός ο άλλος λοιπόν μέσιε σε ρωτά,
1 θυμάσαι εσύ ποτέ να βγάλαν τσαγανό οι Κροάτες σε καπια μεγάλη διοργάνωση? Γιατί εγώ δεν θυμάμαι. Τώρα εάν εσύ λες ότι εμείς δεν τό έχουμε στο DNAμας διηκαιομα σου, εγώ πάντως έχω να σου παραθέσω αμέτρητα παραδείγματα και σε συλλογικό επίπεδο αλλά πολύ περισσότερο σε επίπεδο εθνικής ιδικά basket. Σε ατομικό επίπεδο φυσικά και είχαν και σαφώς έχουν να επιδείξουν τεράστιους πεχταραδες που θα σου θυμίσω ότι τους κερδίζουμε σχεδόν πάντα, η διαφορά μας λοιπόν φίλε πουλές είναι ότι εμείς το βγάζουμε σε ομαδικό επίπεδο το τσαγανό και με αυτόν τον τρόπο έχουμε κερδίσει πεχνιδια που κάνεις δεν περίμενε. Τώρα όσο αφορά τη διαιτησία δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να αρχίσω να αναφέρωμε σε περιστατικά δεν θα τελειώσουν ποτέ τα γραφόμενα μου.,τι να πρώτο θυμηθώ? Όσο αφορά το παιχνίδι με τους Κροάτες αν εσύ νόμιζεις ότι ότι σφυριξαν 50-50 δίκαιόμασου.




Στάλθηκε από το Blade S6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
PAOK SE AGAPO KAI OTAN THA PETHANO THELO TON DIKEFALO STON TAFO MOU APANO
Άβαταρ μέλους
Alekakius
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 10:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες