Eurobasket 2015

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό mrpink » Δευτ 07 Σεπ 2015, 22:01

Κροατια και ελλαδα επαιξαν 3 φορες σε μουντομπασκετ και 7 φορες σε ευρωμπασκετ. Στην πρωτη περιπτωση οι Κροατες ειχαν 2 νικες και μια ηττα, και στη δευτερη 3 νικες και 4 ηττες. Δεν νομιζω οτι προκυπτει απο καπου οτι καποιος κερδιζει τον αλλον σχεδον παντα, ουτε οτι καποιος εχει τσαγανο ενω ο αλλος οχι.

Ειτε ευνοησαν οι διαιτητες τον εναν ή τον αλλο ειτε οχι, μ ενδιαφερει μονο ο ΠΑΟΚ. Δεν προκειται να υποστηριξω την εθνικη αθηνας σε κανενα αθλημα.

ΠΑΟΚ ΕΣΥ.-
Ανακαλώ
Άβαταρ μέλους
mrpink
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 11:13

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Black&White » Δευτ 07 Σεπ 2015, 22:50

Απαράδεκτα post τα δύο του mrpink .

Δε θα σχολιάσω τα όσα ανθελληνικά αναφέρονται καθώς το παιδί πιθανώς και να μην είναι Έλληνας και δικαιολογημένα θίχτηκε. Θα σχολιάσω μόνο το τεράστιο ψέμα πως μας έμαθαν μπάσκετ οι γιούγκοι.

Να μας πουν λοιπόν όσοι το υποστηρίζουν, ποιος γιούγκος έμαθε μπάσκετ στον Γκάλη , το Γιαννάκη , το Φασούλα και στο Φάνη με προπονητή τον Έλληνα Κώστα Πολίτη όταν πάτησαν δύο φορές τους ενωμένους γιούγκους το 1987. Με τον Ντράζεν μέσα, με το πολύ τσαγανό....
Άβαταρ μέλους
Black&White
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2014, 05:29

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Odi » Δευτ 07 Σεπ 2015, 22:59

Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του black & white.

Για το μπάσκετ κ εγώ δεν συμφωνώ,αλλά εντάξει δεν είναι και απαράδεκτη η άποψη που εξέφρασε.

Όσο για την εθνική δεν υπάρχει τίποτα ανθελληνικό και φυσικά δεν χρειάζεται να μην είναι κάποιος Έλληνας για να εκφράσει την άποψη αυτή.Δεν σου είπε κάτι για την χώρα,για την εθνική μίλησε.

Ούτε εγώ γουστάρω να την βλέπω την εθνική και ούτε στηρίζω αυτό το σίχαμα-δημιούργημα της ΕΠΟ. Ξεκάθαρα.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11057
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό aquila » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:00

Παντως σε ταλεντο τους γιουγκοσλαβους δε τους φτανουμε ουτε στο μπασκετ ουτε στο ποδοσφαιρο. Βεβαια δε νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα dna αλλα αθλητικης παραδοσης.


Sent from my iPad using Tapatalk
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:00

mrpink έγραψε:Δεν προκειται να υποστηριξω την εθνικη αθηνας σε κανενα αθλημα.


Αν βρεθουν 10 νταβατζηδες και βιασουνε τη μανα σας εσεις θα ριξετε το φταιξιμο σ αυτη?Τι λογικη ειναι αυτη ρε παλικαρια?Κι εγω δε γουσταρω αυτο που κανουνε οι γαβροβαζελοι αλλα δε φταιει η εθνικη Ελλάδος γι αυτο.Τα πληρωμενα λαμογια που χουν διαλυσει τα παντα φταινε,αυτοι που τους πληρωνουν κι αυτοι που τους ανέχονται.
Καμιά εθνικη δε φταιει.
Αν θες να διαλυσεις ενα εθνος πρωτα πρεπει να χτυπήσεις την εθνικη συνειδηση και την συνοχη του.Απ οτι φαινεται μια χαρα το καταφερνουμε μονοι μας.Μη πεφτετε στο τριπακι.

mrpink δε παει προσωπικα
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26765
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό korfas » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:07

Να μας πουν λοιπόν όσοι το υποστηρίζουν, ποιος γιούγκος έμαθε μπάσκετ στον Γκάλη , το Γιαννάκη , το Φασούλα και στο Φάνη με προπονητή τον Έλληνα Κώστα Πολίτη όταν πάτησαν δύο φορές τους ενωμένους γιούγκους το 1987. Με τον Ντράζεν μέσα, με το πολύ τσαγανό....

Ενώ είναι ΠΑΟΚτσήδικο να μιλάς για τον τριχωτό γορίλλα του σκουληκιού, τον κλαψιάρη και τον προδότη.Άσε μας ρε φίλε...
Άβαταρ μέλους
korfas
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ 18 Ιαν 2008, 22:14

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Black&White » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:09

Το "δε θα φτάσουμε ποτέ στο επίπεδό τους" , μου ακούστηκε λίγο βαρύ να το πεις αν είσαι Έλληνας. Ειδικά όταν τους έχουμε στη φάπα τα τελευταία 10-15 χρόνια.

Η ΕΠΟ που κολλάει. Για μπάσκετ μιλάμε. Πάντως εγώ όταν βλέπω τη γαλανόλευκη ξεχνάω τις ομάδες , την ΕΠΟ ή τον Βασιλακόπουλο. Δηλαδή αν πάρουμε το ευρωμπάσκετ δεν πρέπει να χαρώ γιατί δεν παίζει κανένας ΠΑΟΚτσής στην εθνική; Συγγνώμη αλλά αυτά είναι μαλακίες για μικρά παιδιά.
Άβαταρ μέλους
Black&White
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2014, 05:29

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Black&White » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:14

korfas έγραψε:Να μας πουν λοιπόν όσοι το υποστηρίζουν, ποιος γιούγκος έμαθε μπάσκετ στον Γκάλη , το Γιαννάκη , το Φασούλα και στο Φάνη με προπονητή τον Έλληνα Κώστα Πολίτη όταν πάτησαν δύο φορές τους ενωμένους γιούγκους το 1987. Με τον Ντράζεν μέσα, με το πολύ τσαγανό....

Ενώ είναι ΠΑΟΚτσήδικο να μιλάς για τον τριχωτό γορίλλα του σκουληκιού, τον κλαψιάρη και τον προδότη.Άσε μας ρε φίλε...



Δεν ξέρω πόσο χρονων είσαι αλλά εγώ τους έχω σκυλοβρίσει όλους τους παραπάνω. Έχουν περάσει 25 χρόνια όμως και δεν είμαι ούτε ουγκ,ούτε κομπλεξικός. Ξεπέρασέ το.
Άβαταρ μέλους
Black&White
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2014, 05:29

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό aquila » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:17

Καλα αν δεν ειχε ερθει ο τριχωτος γοριλας στην ελλαδα μπασκετ αμφιβαλλω αν θα υπηρχε σημερα


Sent from my iPad using Tapatalk
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό korfas » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:21

Η ηλικία τι ρόλο παίζει σε επίπεδο συναισθημάτων.Και άσε τον Γκάλη σου και τον Γιαννάκη σου που τους αγαπάς για όσα πρόσφεραν στον ελληνικό αθλητισμό :oops: τον προδότη; Είμαστε σοβαροί;
Άβαταρ μέλους
korfas
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ 18 Ιαν 2008, 22:14

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό korfas » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:24

Α, και να σε πω και κάτι ακόμα.Μυστικό,ε; Ο Μπάνε γιούγκος είναι.Αλλά τι να μας πει κι αυτός ε;Φασούλας ρε φίλε παικταράς και περήφανο στέλεχος της εθνικής ομάδος μας.Εθνική Ελλάδος γειά σου! :lol:
Άβαταρ μέλους
korfas
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ 18 Ιαν 2008, 22:14

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό Black&White » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:35

Θα μεγαλώσεις κι εσύ και θα καταλάβεις πόσο μαλακίες και μίζερα είναι αυτά για προδοσίες στον επαγγελματικό αθλητισμό. Θες να πας στο γαύρο κ. Φασούλα;; Στ'αρχίδια μας. Θα δώσουμε σε άλλον τα 300 εκατομύρια που παίρνεις.Ετσι σκέφτεται ο ώριμος οπαδός. Ο πιτσιρικάς μιλάει για προδότες και σημαίες...

Και να σου θυμίσω πως ο Μπάνε είναι όλο αγκαλιές και φιλιά με τους Γκάλη - Γιαννάκη. Προδότης κι ο Μπάνε; Ας σοβαρευτούμε.

Πάντως σε μπασκετικό τόπικ εξήγησα πως ο μεγαλύτερος "προδότης" του μπάσκετ του ΠΑΟΚ δεν είναι ο Φασούλας όπως νομίζεις αλλά ένας Γιούγκος. Ο Ίβκοβιτς..Πολλοί πιτσιρικάδες μπορεί να τον θεωρούν μέχρι και ευεργέτη!
Άβαταρ μέλους
Black&White
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2014, 05:29

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό korfas » Δευτ 07 Σεπ 2015, 23:49

Αυτά τα περί ωριμότητας να τα πεις σε κανά φρούτο.
Μάθαινε λοιπόν ότι ο κύριος Φασούλας υπήρξε ο μεγαλύτερος καιροσκόπος που έχει ποτέ υπάρξει στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού κι έβαζε το εγώ του πάνω από οτιδήποτε άλλο.Υπήρξε βάβαια και καταχραστής στο Δήμο Πειραιά.Αυτόν τον τύπο λοιπόν όχι μόνο δε θα τον αναφέρω ως παράδειγμα αλλά θα τον παρουσιάζω όσο ζω ως το απόλυτο παράδειγμα προς αποφυγήν.
Επίσης αυτά τα πυροτεχνήματα περί Ίβκοβιτς ασ' τα κατά μέρους γιατί δε σε κάνουν να δείχνεις ψαγμένος αλλά μάλλον το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
korfas
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ 18 Ιαν 2008, 22:14

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό stephanos » Τρί 08 Σεπ 2015, 00:29

Alekakius έγραψε:1 θυμάσαι εσύ ποτέ να βγάλαν τσαγανό οι Κροάτες σε καποια μεγάλη διοργάνωση? Γιατί εγώ δεν θυμάμαι. Τώρα εάν εσύ λες ότι εμείς δεν τό έχουμε στο DNA μας δικαιωμα σου, εγώ πάντως έχω να σου παραθέσω αμέτρητα παραδείγματα και σε συλλογικό επίπεδο αλλά πολύ περισσότερο σε επίπεδο εθνικής ειδικά basket. Σε ατομικό επίπεδο φυσικά και είχαν και σαφώς έχουν να επιδείξουν τεράστιους παιχταραδες που θα σου θυμίσω ότι τους κερδίζουμε σχεδόν πάντα


...τα τελευταία χρόνια, γιατί παλιότερα από σαραντάρα σε σαραντάρα μας πήγαιναν! Θυμάμαι ένα φεγγάρι που είχαμε μόνο ήττες με μ.ο. διαφοράς τους... 27 πόντους, κανονικοί πελάτες. Από τότε βέβαια, αυτοί πέραν της διάλυσης της χώρας τους, υπέστησαν έναν εμφύλιο, ενώ βρέθηκαν και σε ένα πολιτικό καθεστώς που ενθάρρυνε κυρίως την ιδιωτικότητα, την δουλειά του ενός έναντι της δουλειάς της ομάδας και υποχώρησαν.

Το ίδιο καθεστώς έχουμε κι εμείς, μόνο που στην εθνική μπάσκετ κατά καιρούς (και τώρα), η ομάδα υπερισχύει του ατόμου και αυτός είναι ο ένας λόγος που κάνει αυτό το σύνολο τόσο ξεχωριστό (και τόσο - για μένα - αγαπητό): Διότι πάει κόντρα στην συνηθισμένη λογική, κόντρα στην μόδα, αν θέλετε.
Ο άλλος λόγος είναι αυτή η διάθεση να παλεύει ως το τέλος, ακόμη και ματς που φαίνονται χαμένα, πάλι κόντρα στα συνηθισμένα και να γυρίζει πολλά από αυτά. Νομίζω ότι τις ανατροπές που έχει κάνει η Εθνική Ελλάδας τα τελευταία χρόνια, δεν τις έχει κάνει καμία άλλη ομάδα παγκοσμίως σε τέτοιο επίπεδο. Δεν είναι λόγω DNA και δεν πιστεύω σε τέτοιες θεωρίες, δεν είναι «γεννημένοι μαχητές» και άλλα τέτοια ηρωικά. Είναι απλοί άνθρωποι με ένα ταλέντο που έμαθαν να δουλεύουν και έμαθαν να μήν τα παρατάνε. Παραδείγματα είχαν, τα ίδια που είχαμε και εμείς οι υπόλοιποι, μόνο που αυτοί τα εφάρμοσαν στην πράξη και ίσως γι' αυτό αυτοί είναι στο παρκέ και εμείς στην κερκίδα.
Άβαταρ μέλους
stephanos
 
Δημοσιεύσεις: 3256
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 01:47

Re: Eurobasket 2015

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 08 Σεπ 2015, 01:00

η συζήτηση ποιά ακριβώς είναι? ελλάδα εναντίον Κροατίας? ελλάδα εναντίον Γιουγκοσλαβίας? μπάσκετ ελληνικό έναντι γιούγκικο? ή απλά εθνική εναντίον εθνικής? ή cibona ξερω γω εναντίον βάζελου?

κάποια πράγματα προφανώς όσα χρόνια και να περάσουν δε θα αλλάξουν. Δεν έχω πάει ποτέ από εκεί αλλά μου χει πεί φίλος μου που ταξίδευε για βέλγιο με το αμάξι μέσω γιουγκοσλαβίας οτι κάθε σπίτι σε ενα χωριό είχε και μια μπασκέτα. Οι παίκτες που έχει παράξει η συγκεκριμένη χώρα, οι προπονητές, το μπάσκετ σαν μπάσκετ, δε νομίζω οτι έχουν σοβαρό αντίπαλο στην Ευρώπη. Όταν αυτοί στέλναν σχεδόν σωρηδόν παίκτες στο νουμπουά, μόνο 2-3 Σοβιετικοί κατάφερναν να παν. Ακόμα και σήμερα βγάζουν παικταράδες που παίζουν και αφήνουν το αποτύπωμά τους στο NBA όπως για παράδειγμα ο Pekovic. Εμείς ας πούμε, μια χώρα με 9 ευρωλίγκες, καμια 30 final4, 2 ευρωμπάσκετ, τελικό μουντομπάσκετ κλπ τα τελευταία 28 χρόνια, έχουμε ουσιαστικά μόνο έναν προιόν του ελληνικού μπάσκετ στο NBA (παπανικολάου) που δεν τονε λες και πρώτο όνομα...

οι νίκες και οι ήττες, οι τίτλοι είναι ένα άλλο θέμα. έχω δεί πολύ πρόσφατα και τον ημιτελικό του 87, και τον ημιτελικό του 86 που χασαν από τους ρώσους και τον τελικό το 88. Επαναλαμβάνω πολύ πρόσφατα και μπορώ να κρίνω (όσο μπορώ) το μπάσκετ που παιζόταν τότε. Αν έπρεπε να τα πώ όλα σε μια φράση θα έλεγα οτι η Γιουγκοσλαβία δεν κατάφερε (έως το 89) να βρεί μια ισορροπία μεταξύ των τρομερών παικτών που είχε και του καλύτερου παίκτη στην ιστορία του ευρωπαικού μπάσκετ και δεύτερον, κοιμόταν ο θεός και ο προπονητής και χάνανε.


η Ελλάδα από την άλλη μια χώρα που έμαθε από τους Γιούγκους, ναι. Και προσωπικά μόνον κακό δεν το βρίσκω αυτό. Παρθενογένεση δεν υπάρχει πουθενά. Το μπάσκετ στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι ένα από τα ελάχιστα που λειτουργεί σωστά: η εικόνα του μπάσκετ είναι οι μικρές κατηγορίες και οι μικρές εθνικές ομάδες όχι όπως λανθασμένα λένε κάποιοι η εθνική ομάδα.

σταματάω γιατί συνηδειτοποίησα οτι αυτό είναι μάλλον το αγαπημένο μου θέμα και θα μακρηγορήσω :)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες