FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 12 Σεπ 2013, 22:33

είναι τρομερή η φόρτιση που ειλικρινά δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να σχολιάσω...

Πού κρίθηκε το ματς? Ε νομίζω στην πίστη μας οτι μπορούμε. Μία πίστη που λίγο-λίγο, φάση-φάση μεγάλωνε. Ο στόχος ήταν εξαρχής ένας: μην πάει η μπάλα στον ψηλό ο οποίος δεν έχε αντίπαλο. Είτε παίζουνε ποστ από όπου σκοράρει ο Marc ή δημιουργεί στην weak side, πασάρει σωστά σε cutters δίπλα του, είτε παίζουνε πάλι pick@roll πάλι με αυτόν screener.

Κατά τα άλλα δεν είδα δημιουργία άλλου τύπου από τα γκάρντ τους (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος εδώ)- ίσως να μην ήταν στη μέρα τους (γιατί γενικά είναι τρομεροί). Πίστη λοιπόν (οτι αν τον βγάλουμε από το ματς, έχουμε ελπίδα) που μεταδόθηκε από τον προπονητή μας στον πάγκο, μικρό rotation με παίκτες που του κάνουν (μη με ρωτάτε γιατί αυτούς και όχι άλλους), ρισκάραμε και αφήνοντας τον ricky να πυροβολεί στο γάμο του καραγκιόζη, ε ΔΕΝ είχανε και οι άλλοι προπονητή (πού είναι οι περίφημες ματσαριστές ισπανικές ζώνες- δεν επιστρατεύτηκαν ούτε καν για "προστασία" του Marc...), έχουνε γενικά και ένα attitude οτι ¨"δεν υπάρχει knock out ματς στην Ευρώπη που να χάσουμε από κάποιον..." και ήρθε η νίκη.

Άφησα την επίθεση τελευταία αλλά νομίζω οτι ήταν το μεγάλο μας όπλο- σκοράραμε 21 παραπάνω από όσους τρώει σε κάθε ματς η Ισπανία. Τους σκοτώσαμε από το 4 που είναι η αδυναμία τους (τον Aguilar τoνε ξέχασε??),ο Μπουρούσης έβαλε τα καλάθια που πρέπει να βάλει ο ψηλός, επιτέλους έβαλε τα 2 τρίποντα που του αναλογούν ο Mike. ε τώρα για τον Σπανούλη τι να πώ???? ο τύπος είναι μουρλός κανονικός, φτυστός Bane.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό desperando » Πέμ 12 Σεπ 2013, 22:47

palok έγραψε:
Άφησα την επίθεση τελευταία αλλά νομίζω οτι ήταν το μεγάλο μας όπλο- σκοράραμε 21 παραπάνω από όσους τρώει σε κάθε ματς η Ισπανία.

ηταν η δικη μας επιθεση το μεγαλο μας ατου,ή ηταν η πιο λαιτ ισπανικη αμυνα που αντιμετοπησαμε ποτε?
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 12 Σεπ 2013, 22:57

Palok η αποψή σου για τον ..εθνικό σταρ? :D

Επαθα πλάκα με τον Μπράμος και τα απίστευτα καλάθια που έβαλε ερχόμενος απο τον παγκο τη στιγμή που η μπάλα έκαιγε.Ισως δεν ειναι η κατάλληλη στιγμή αλλα με Φώτση τι παίζει ,ξέρει κανείς?

ΥΓ Συμπαθάτε με αλλα το γιόρτασα αναλόγως (χικ)
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Πέμ 12 Σεπ 2013, 23:18

εχω μεγαλη απεχθεια προς την ισπανια κριμα που δα τα τελευταια λεπτα μονο...μακαρι η νικη να χει αντικρισμα και συνεχεια...σε καθε ματς πρεπει να μααοχθησουν περιθωρεια για λαιτ εμφανισεις δεν υπαρχουν...σαν αλλαγη εποχης ισως ειναι η πρωτη εθνικη μετα απο χρονια που το χει το τριποντο..
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 13 Σεπ 2013, 00:34

Κι εγώ δε τους πάω μία.Αφου κερδίσαμε αυτούς θεωρητικά μπορούμε όλους.Αρκεί βεβαια να μη το θεωρήσουμε δεδομένο.Χρειάζεται σοβαρότητα και πάθος με κάθε αντίπαλο.
Δε ξέρω τι λένε οι ειδήμονες αλλα εγώ έχω τη εντύπωση οτι έχει γίνει πολύ και καλή δουλειά ειδικά στην επίθεση οπου σε αντίθεση με άλλες εποχές υπάρχει πλουραλισμός και δημιουργία καλών προϋποθέσεων για εύκολα καλάθια.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Παρ 13 Σεπ 2013, 01:30

Η τάπα του Μπράμος ήταν όλα τα λεφτά..... :mrgreen:


Άβαταρ μέλους
hasio_john
 
Δημοσιεύσεις: 9444
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2008, 21:16
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 13 Σεπ 2013, 08:49

από τη στιγμή που βγήκε από το ματς ο gasol αμυντικά με τα 3 φάουλ όλα έγιναν πιο εύκολα. ο Calderon και ειδικά ο Rubio προσπάθησαν πολύ να μείνουν μπροστά από τα screens ή όταν τελικά γινόταν το switch ο σπανούλης έβρισκε μόλις ένα μέτρο από τον ψηλό και το μπουμπούναγε (τι διάολο άμυνα να κάνεις εκεί?). Δεν θα έλεγα οτι συνολικά "παίξαμε" καλή επίθεση, αλλά "είμαστε" πολύ καλοί στην επίθεση.

PS: όσοι έχουν δεί τον Bramos στον βάζελο στην ευρωλίγκα στο Top επίπεδο, δεν έχουνε καμιά αμφιβολία οτι αυτά τα σουτ τα έχει ο Mike.
PS2: o φώτσης νομίζω δεν έχει την εύνοια του ιταλού επειδή δεν μπορεί να σκοράρει από μόνος του. Αυτό νομίζω.
PS3: με τον Περπέ δεν κατάλαβα τι έγινε...
PS4: τώρα να πώ αυτά τα κλισέ καλός προπονητής ο τρινκιέρι δεν παίζει. Ποιός είναι κακός προπονητής να μου πούνε πρώτα αυτοί που λένε οτι είναι καλός για να συγκρίνουμε.Ας περιμένουμε ακόμα να δούμε αν και ομολογώ οτι του βγάζω από τώρα το καπέλο που δέχτηκε να είναι πρώτος κόουτς σε μία χώρα με σχεδόν 20 ευρωπαϊκά χρυσά σε 25-26χρόνια (συλλογικό+εθνικό επίπεδο) έχοντας εμπειρία μόνο από την Cantu.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Σάβ 14 Σεπ 2013, 22:00

αντιο ευρωμπασκετ
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 14 Σεπ 2013, 22:16

Υπνος βαθύς στην άμυνα στο α' .Το β' δεν άντεξα να το δώ κι απ οτι ακούω, καλύτερα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό Parolos » Σάβ 14 Σεπ 2013, 22:29

MANIAKOS έγραψε:αντιο ευρωμπασκετ


Αντίο και μουντομπάσκετ θέλεις να πεις.. δεν πειράζει καλύτερα να είναι ξεκούραστα τα "καμάρια" μας για την ευρωλίγδα τους..
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6011
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό karl » Σάβ 14 Σεπ 2013, 22:45

Λέτε ... μήπως ... να ...; Με 3 ελεύθερες πάμε στους 9 διαφορα. Και έχουμε ψυχολογία. Ο Γερμανός σπίκερ είπε πριν δέκα λεπτά: αν το γυρίσουν οι Έλληνες θα τρώω ένα μηνα σε ελληνικό εστιατοριο.
Η μπάλα είναι στρογγυλή για να αλλάζει η τροπή του παιχνιδιού
Άβαταρ μέλους
karl
 
Δημοσιεύσεις: 2267
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιαν 2011, 23:32
Τοποθεσία: Αμβούργο

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό eorptol » Σάβ 14 Σεπ 2013, 22:51

Τι γίνετε ρεεεε.....
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Σάβ 14 Σεπ 2013, 22:54

αυτος ο καιμακογλου το ντουγανι τι σουταρει..?....παει,,,γμτ,...κριμα....αλλα τα λαθη πληρωνονται
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό eorptol » Σάβ 14 Σεπ 2013, 22:57

Κρίμα κοντά είμασταν να το γυρισουμε
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: FIBA Eurobasket 2013 Slovenia

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Σάβ 14 Σεπ 2013, 23:05

Ο Καιμακόγλου, τι ταγάρι είναι αυτό ρε παιδιά!! Σαν μπετατζής κάτι... 8-)
ΔΕΝ πειράζει, κάναμε την προσπάθεια αλλά χάσαμε! Έτσι είναι το άθλημα, ή νικάς ή χάνεις!
Ο Σπανούλης ήταν γενικά΄πολύ καλός, ΑΛΛΑ έκανε λάθη σε πολύ σημαντικά σημεία του αγώνα...
Τώρα πρέπει οι Ιταλοί να νικήσουν τους Ισπανούς και μεις την Κροατία...
Για να δούμε!!
Άβαταρ μέλους
hasio_john
 
Δημοσιεύσεις: 9444
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2008, 21:16
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες