EuroBasket 2011

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 24 Αύγ 2011, 15:53

palok έγραψε:εγώ πάλι νομίζω οτι θα πάρει Μαυροειδή και έναν εκ των Mάντζαρη-Σλούκα-Ξανθόπουλου (μάλλον τον Σλούκα)


Με ποσους ψηλους θα παμε ρε??
Μην ξεχνας οτι φετος δεν εχουμε τα προβληματα των περασμενων χρονων στις θεσεις 3 και 4.. Υπάρχει Μπράμος, Φώτσης, Παπανικολάου.. Ενώ Κουφός και Μπουρουσης γεμιζουν τη ρακετα επαρκως και σε υψος και σε ογκο!!
Απεναντιας πέραν του σίγουρου Καλαθη, βλεπω να κρατα για τα γκαρντ (εξαιρουμενου του ζηση) Σλουκα και Ξανθοπουλο..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 24 Αύγ 2011, 16:01

ναι τώρα που το βλέπω σαν να χεις δίκιο. έτσι όπως το λες είναι μάλλον.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό DC » Τετ 24 Αύγ 2011, 16:28

palok έγραψε:χάσαμε ρε από τους Ιταλούς...

PS: DC γιατί να μην σε αρέσει? μια χαρά προπονητής είναι ο ζούρος, έχει παίκτες για να παίξει το μπάσκετ που θέλει (transition, pick@roll και post-up game όταν δεν βγαίνουν οι περιστροφές), μία χαρά όλα. τώρα το τι θα καταφέρουμε θα δούμε...


Φυσικά το σχόλιό μου δεν ήταν μομφή για τον κομπιουτερά. :)
Με αρέσει πολύ το πάσινγκ γκέιμ που κάνουμε καθώς και η ταχύτητά του, οι αυτοματιμοί και τα συνεχή κοψίματα στην ρακέτα.
Με αρέσει πολύ ο Κουφός. Έχει φοβερή κίνηση.
Με αρέσει που μέχρι και ο Βασιλειάδης παίζει άμυνα και όταν παίρνει την μπάλα το πρώτο που σκέφτεται είναι η (γρήγορη) πάσα και όχι το σουτ.
Γενικώς, με αρέσει που ξεφεύγουμε σιγά σιγά από το μπάσκετ που παίζουμε τα τελευταία 20 χρόνια και που στηρίζεται στην σκυλίσια άμυνα, στο συνεχές (αλλά μονότονο) γύρισμα της μπάλας και στο ατομικό ταλέντο επιθετικά. Τώρα πλέον βλέπω όλα τα παραπάνω.
ΟΚ, οι χθεσινοί μορμόνοι δεν ήταν και οι δυνατότεροι αντίπαλοι. Χθες κάναμε μια χαλαρή προπόνηση.

ΝτίμισΚ, οι ντίβες δεν θα κρυφτούν πουθενά. Όλοι έχουν τις βίλες τους και τα πορσικά τους να βγάλουν την ... πίκρα τους.
Μάλλον καλό έκαναν με την συμπεριφορά τους αφού αποδεικνύεται ότι υπάρχει μετάδιαμαντίδιος, μετασχορτσιανίτιος και μετασπανούλιος ζωή. :D
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό Ivan_4 » Τετ 24 Αύγ 2011, 16:47

Η ομάδα παίζει πολύ καλό και ομαδικό μπάσκετ και αυτό μου αρέσει. Οι περισσότεροι από αυτούς που παίζουν, προσπαθούν να αποδείξουν κάποια πράγματα και αυτό μόνο καλό μπορεί να κάνει.

+
Παίζουν καταπληκτική full court press άμυνα, όπως επίσης και στα 3/4 του γηπέδου. Εκπληκτική πίεση. Ειδικά οι Καλάθης, Σλούκας, Ξανθόπουλος, Βασιλειάδης και Μπράμος παίζουν σκυλίσια άμυνα. Κολλάνε πάνω στον αντίπαλο και δεν τους αφήνουν να πάρουν ανάσα.
Γυρίζει η μπάλα και υπάρχει υπομονή στο παιχνίδι.
Δεν υπάρχει μονοδιάστατος τρόπος έκφρασης τον επιθέσεων.
Ο Κώστας Κουφός που φαίνεται αγνώριστος
Η κλήρωση, που μας δίνει το δικαίωμα να πάμε μέχρι τους 8, ακόμη και στην 4άδα, δίχως να αντιμετωπίσουμε κάποια πολύ δυνατή ομάδα.

-
Καινούργια ομάδα.
Αδυναμία στα ριμπάουντ (Παρόλο που έχουμε πολλά ψηλά κορμιά).
Απειρία.
Απουσία ηγέτη στα δύσκολα.



Το ένα σίγουρο κόψιμο φαίνεται πως είναι ο Μάντζαρης, γιατί είναι πολύ λίγος ακόμη γι'αυτό το επίπεδο.
Άβαταρ μέλους
Ivan_4
 
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: Σάβ 29 Μάιος 2010, 02:05

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 24 Αύγ 2011, 17:12

Η 12άδα της Ισπανίας

Η τελική δωδεκάδα των Ισπανών
Γκαρντ: Σέρχιο Γιούλ (Ρεάλ Μαδρίτης), Ρίκι Ρούμπιο (Μινεσότα Τίμπεργουλβς), Βίκτορ Σάδα (Μπαρτσελόνα), Χοσέ Μανουέλ Καλντερόν (Τορόντο Ράπτορς), Ρούντι Φερνάντεθ (Ντάλας Μάβερικς), Χουάν Κάρλος Ναβάρο (Μπαρτσελόνα), Φερνάντο Σαν Εμετέριο (Κάχα Λαμποράλ)

Ψηλοί:Βίκτορ Κλαβέρ (Βαλένθια), Πάου Γκασόλ (Λ.Α Λέικερς), Μαρκ Γκασόλ (Μέμφις Γκρίσλις), Σέρτζε Ιμπάκα (Οκλαχόμα Θάντερς), Φελίπε Ρέγιες (Ρεάλ Μαδρίτης)
http://www.basketblog.gr/pages/ViewCont ... 09&w=0&m=1

αυτούς εδώ μάνα μου τους κερδάμε? :?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 24 Αύγ 2011, 17:18

Τους λειπει ο Γκαρμπαχοθα που μας σκοτωνε σε καθε παιχνιδι, οποτε επικεντρωνομαστε σε πρωτη φαση σε Ρουμπιο (βάζεις βδέλα τα γρήγορα πόδια του Βασιλειάδη που τον ξέρει κιόλας), Ναβάρο, που με τον Καλάθη βδέλλα πάνω του μόνο με τα γνωστα καραγκιοζιλικια θα τη βγαλει καθαρή και Πάου γκασόλ που με τον εξίσου ευλίγιστο Μπουρούση, μπορεί να φθαρεί αρκετά μέσα στη ρακέτα..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 24 Αύγ 2011, 17:22

ανταλλαγή Tyson Chandler με Μπουρούση ΤΩΡΑΑΑΑΑ :mrgreen: :opaokara: :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 24 Αύγ 2011, 17:29

:opaokara: :opaokara: :opaokara:

Και που να βαλουμε τον Κουφο μεσα να τους κουφανει!!!
Καλα ρε Παλοκ.. εφτασες κιολας τα 5 χιλιαρικα σε ποστς?? :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 24 Αύγ 2011, 18:04

Κουφό(ς) ε? :mrgreen: :opaokara:

PS: γνήσια και ΠΑΟκσήδικα φίλε. 5 χιλιάρικα ναούμε με τα 4980 στο μπάσκετ. και μου φάγατε και κανα 2χιλιαρο με την πτώση του server. Μήπως να ανακηρυχτώ ο Red Auerbach του φόρουμ? :mrgreen: :opaokara: :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό D.A.A.T. » Τετ 24 Αύγ 2011, 18:16

palok έγραψε:Η 12άδα της Ισπανίας

Η τελική δωδεκάδα των Ισπανών
Γκαρντ: Σέρχιο Γιούλ (Ρεάλ Μαδρίτης), Ρίκι Ρούμπιο (Μινεσότα Τίμπεργουλβς), Βίκτορ Σάδα (Μπαρτσελόνα), Χοσέ Μανουέλ Καλντερόν (Τορόντο Ράπτορς), Ρούντι Φερνάντεθ (Ντάλας Μάβερικς), Χουάν Κάρλος Ναβάρο (Μπαρτσελόνα), Φερνάντο Σαν Εμετέριο (Κάχα Λαμποράλ)

Ψηλοί:Βίκτορ Κλαβέρ (Βαλένθια), Πάου Γκασόλ (Λ.Α Λέικερς), Μαρκ Γκασόλ (Μέμφις Γκρίσλις), Σέρτζε Ιμπάκα (Οκλαχόμα Θάντερς), Φελίπε Ρέγιες (Ρεάλ Μαδρίτης)
http://www.basketblog.gr/pages/ViewCont ... 09&w=0&m=1

αυτούς εδώ μάνα μου τους κερδάμε? :?



οχι
Άβαταρ μέλους
D.A.A.T.
 
Δημοσιεύσεις: 2685
Εγγραφή: Κυρ 31 Αύγ 2008, 23:04

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό paok 4 » Τετ 24 Αύγ 2011, 18:47

palok έγραψε:Η 12άδα της Ισπανίας

Η τελική δωδεκάδα των Ισπανών
Γκαρντ: Σέρχιο Γιούλ (Ρεάλ Μαδρίτης), Ρίκι Ρούμπιο (Μινεσότα Τίμπεργουλβς), Βίκτορ Σάδα (Μπαρτσελόνα), Χοσέ Μανουέλ Καλντερόν (Τορόντο Ράπτορς), Ρούντι Φερνάντεθ (Ντάλας Μάβερικς), Χουάν Κάρλος Ναβάρο (Μπαρτσελόνα), Φερνάντο Σαν Εμετέριο (Κάχα Λαμποράλ)

Ψηλοί:Βίκτορ Κλαβέρ (Βαλένθια), Πάου Γκασόλ (Λ.Α Λέικερς), Μαρκ Γκασόλ (Μέμφις Γκρίσλις), Σέρτζε Ιμπάκα (Οκλαχόμα Θάντερς), Φελίπε Ρέγιες (Ρεάλ Μαδρίτης)
http://www.basketblog.gr/pages/ViewCont ... 09&w=0&m=1

αυτούς εδώ μάνα μου τους κερδάμε? :?

Ο παικταρας ο βασκεθ που ειναι ρε παιδια και πηρε στη θεση του τον κλαβερ?
paok 4
 
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:41

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 25 Αύγ 2011, 10:59

πήρε το μάτι μου λίγο χτες την Σλοβενία με τους Λιθουανούς και φοβήθηκε το μάτι μου... Ξέρω-ξέρω, στα δύσκολα οι Σλοβένοι είναι λίγοι...

PS: δεν ξέρω τι έγινε με τον Fran. τραυματίας φαντάζομαι...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό DamoN » Πέμ 25 Αύγ 2011, 11:11

Η Ισπανια με Καλντερον (καλυτερο ευρωπαιο ασσο) και Iμπακα πιστευω πως θα ειναι η πιο πληρης ισπανια που εχει πατησει παρκε!
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3618
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό sunnyblack » Πέμ 25 Αύγ 2011, 11:19

Να θέσω ένα αιθεροβαμωνίστικο ερώτημα? Αν τερματίσουμε πρώτοι και στη β' φάση, λογικά δεν αποφεύγουμε το σταύρωμα με τους τρισκατάρατους μέχρι τελικό?
Άβαταρ μέλους
sunnyblack
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 17:38
Τοποθεσία: Η χώρα του ποτέ

Re: EuroBasket 2011

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 25 Αύγ 2011, 11:19

θα συμφωνήσω 100% με τον calderon που είναι μεγάλη αδυναμία μου!!!!

PS: βλέπω τώρα λίγο τους ομίλους. είναι αστείο. ο βασιλακόπουλος έκανε πάλι καλά τη δουλειά του. αν όλα πάνε καλά (βγούμε πρώτοι) παίζουμε με τον τρίτο του 4ου ομίλου (ας πούμε Ουκρανία) για 4αδα όπου πέφτουμε πάνω στους Ισπανούς. έτσι τα βλέπω τώρα, δεν ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος...

http://www.eurobasket2011.com/en/cid_4, ... _2011.html
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες