MundoBasket 2010

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό geo_athens4 » Κυρ 12 Σεπ 2010, 12:35

palok έγραψε:4. @makis: αν βρεθεί έλληνας σήμερα που να μην υποστηρίζει kevin durrant του κξάνω τα εισητήρια για να δεί το φιλικό με την caserta Την τρίτη...


Αν εννοεις μονο kevin durant μαζι σου.. Αλλα ολο το παρεακι μαλλον οχι, παροτι ειναι για μενα οι πιο συμπαθεις ΗΠΑ που εχω δει, αλλα ρε παιδι μου αυτο το "USA"με τα τεραστια γραμματα μου γυρναει τα αντερα δεν αντεχω..

Αν και τελικα μαλλον θα δω απλα το ματς χωρις αγχος (αρκετο τραβηξα χθες μου φτανει) και θα χαρω για οποιον χασει... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
geo_athens4
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ 2009, 01:02
Τοποθεσία: η χειροτερη!!

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 12 Σεπ 2010, 13:46

Το σκάκι, μια χαζομάρα και ο από μηχανής... Αλλάχ!
Βασίλης Σκουντής

Βάζω στοίχημα όσες τουρκικές λίρες έχω αυτή τη στιγμή στην τσέπη μου πως κάθε (αρρωστάκι ή πιο κομψά) basketball junkie, που σέβεται τον εαυτό του, χθες το βράδυ θα ΄κοψε τις φλέβες του και θα συνειδητοποίησε πόσο δίκιο είχε ο Μπάρκλεϊ, όταν έλεγε ότι «δεν υπάρχει τίποτε πιο συγκλονιστικό στον αθλητισμό από το τελευταίο λεπτό ενός αγώνα μπάσκετ...»

Το σκάκι, μια χαζομάρα και ο από μηχανής... Αλλάχ!
Συμφωνώ και επαυξάνω, απλώς ανατρέχοντας στα διατρέξαντα του δεύτερου ημιτελικού του Μουντομπάσκετ, νομίζω ότι ο Sir Charles υπήρξε πολύ large στη γνωμοδότηση του. Στην πραγματικότητα «δεν υπάρχει τίποτε πιο συγκλονιστικό από το τελευταίο κι αυτό μισό δευτερόλεπτο ενός αγώνα μπάσκετ» κι όποιος διαφωνεί μπορεί κάλλιστα να βάλει τον δάκτυλον επί τον τύπον των ήλων: εκεί όπου ο Ερντέν σταύρωσε τον Βελίτσκοβιτς και συλλήβδην τους (αυτοσυστηνόμενους ως ηθικούς νικητές) Σέρβους!

Εrden blocked the ball, λοιπόν, για να παραφράσω τον Τζόνι Μόουστ, στη μυθική ατάκα του για το κλέψιμο του Τζον Χάβλιτσεκ στον Χαλ Γκριρ. Στην επίθεση του μισού δευτερολέπτου και μετά τη λόμπα 15 μέτρων του Σαβάνοβιτς, ο Τούρκος σέντερ τάπωσε τον Βελίτσκοβιτς, η Τουρκία πανηγυρίζει για την πρόκριση της στον τελικό και στην αντίπερα όχθη; Όλο κλαίνε τα Σερβάκια στου Βοσπόρου τα βοτσαλάκια!

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και για να μη θιγούν η φιλία και το ομόδοξον των λαών μας, δεν έχω καμιά πρόθεση να ειρωνευθώ τους Σέρβους, ίσα ίσα ήμουν ανέκαθεν και διατελώ θαυμαστής της μεγάλης των πλάβι σχολής. Απλώς τους έτυχε χθες η κέντα και μετά το τρίποντο του Τεόντοσιτς κόντρα στην Ισπανία, είδαν κι αυτοί την άλλη πλευρά του φεγγαριού. Τη σκοτεινή...

Από τη μια η απόλυτη ηδονή κι από την άλλη η απόλυτη οδύνη, σε μια συγκλονιστική και ανά πάσα στιγμή απροσδόκητη εναλλαγή φάσεων και συναισθημάτων, που δεν ξέρω αν έχει προηγούμενο, καθώς η νίκη άλλαξε χέρια πέντε φορές μέσα σε 16 δευτερόλεπτα: πρώτα έκλινε προς την πλευρά των Τούρκων με το κάρφωμα του Ερντέν, έπειτα αλληθώρισε προς τους Σέρβους όταν ο Ερντέν αστόχησε στη βολή, εν συνεχεία πήγε στην αγκαλιά τους με το καλάθι του Βελίτσκοβιτς στα 4’’ , ύστερα την απήγαγε ο Τουντσερί στο 00.50 και στο τέλος πήγε να την ξαναπάρει πίσω ο Βελίτσκοβιτς, αλλά τον συνέλαβε ο Ερντέν.

Mama mia!

Το ΄πα και στην αποφώνηση της μετάδοσης από τον Sentra 103.3 ότι ευχαριστώ τον θεό και την τύχη που με αξίωσαν να το δω (και) αυτό: άλλη μια πράξη θρίλερ σε αυτή τη διοργάνωση που περισσότερο από Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μπάσκετ, μοιάζει με την Ψυχώ του Χίτσκοκ. Ψυχώ, καλά το γράφω, γιατί κάθε βράδυ μας βγαίνει η ψυχή μέχρι να βγει ο λογαριασμός, αλλά εντέλει περισσότερο από το δράμα αποτυπώνεται η αποθέωση του μπάσκετ...

Αν και τα καταφέρνω στο λέγειν και στο γράφειν, τώρα νιώθω πως μου λείπουν οι λέξεις και οι εκφράσεις για να περιγράψω αυτό που ένιωσα, αλλά δεν είμαι ο μόνος, καθότι κόσμος και κοσμάκης έχασε χθες τη λαλιά του, σε αντίθεση με το μπάσκετ που (ακόμη και μέσα στο θυμό των Σέρβων για τη διαιτησία) βγαίνει απ’ αυτό το Μουντομπάσκετ τόσο φλύαρο, σαν να ΄φαγε όλη τη γλιστρίδα της οικουμένης!

Ο Τάνιεβιτς, αυτοσαρκαζόμενος, πρόλαβε την απάντηση του Τουντσερί και είπε ότι «το καλάθι δεν το έβαλε η τακτική, αλλά η τύχη». Κανονικά θα έπρεπε να πει ότι (σε αυτό το ντέρμπι των ορθοδόξων με τους μουσουλμάνους) το ‘βαλαν από κοινού η τύχη και ο Αλλάχ, αν και νομίζω ότι υπήρξε και τρίτος δάκτυλος: η χαζομάρα των Σέρβων!

Η αμυντική αντίδραση των πλάβι στην τελευταία (και ήδη σκοτωμένη) επίθεση των Τούρκων αποτελεί μνημείο τρικυμίας εν κρανίω! Αντί να καλύψουν τα νώτα τους, πήγαν όλοι μαζί να κάνουν παγίδα στον Τούρκογλου και (σε μια φλου κατάσταση η οποία κλίνει περισσότερο προς το χάσιμο της μπάλας παρά προς την πάσα) επιβεβαιώθηκε η ελληνική παροιμία που λέει «στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται».

Εντάξει δεν έχει φάτσα λύκου ο Τουντσερί, αλλά όπως έλεγε και ο Ουίνστον Τσόρτσιλ «κι εγώ δεν είμαι λιοντάρι, αλλά αφού μου ανέθεσαν να βρυχηθώ, θα το κάνω». Και του Τουντσερί, παρεμπιπτόντως, του ανέθεσαν (ή ανέλαβε ο ίδιος το ρόλο) να βρυχηθεί και τα κατάφερε μια χαρά, διότι πήρε την Τουρκία από το χέρι στην τελευταία περίοδο και της δίνει το δικαίωμα απόψε να (προσδοκά ότι) θα εγκαθιδρύσει μια νέα Οθωμανική Αυτοκρατορία!

Δεν είμαι προπονητής και πιστεύω (όπως και οι λεγάμενοι, άλλωστε) ότι το παιχνίδι βρίσκεται στα χέρια των παικτών, αλλά υποκύπτω στον πειρασμό να κάνω μια βαθιά υπόκλιση στον |Ιβκοβιτς και στον Τάνιεβιτς.

Εστω κι αν μπλέχτηκαν στα... πόδια τους η τύχη και ο Αλλάχ, έστω κι αν όντως συνέβησαν πράγματα ερήμην τους, έστω κι αν εκ του αποτελέσματος δεν δικαιώθηκε η ομάδα με την εναργέστερη εικόνα, με τη μεγαλύτερη πειθώ και με την παράσταση νίκης (που λένε και στα προεκλογικά γκάλοπ) οι δυο μαέστροι (όπως τους λένε στην κοινή πατρίδα τους, τη Γιουγκοσλαβία του... Τίτο, την οποία εξακολουθεί να αναγνωρίζει ο Τάνιεβιτς) έπαιξαν μια παρτίδα σκάκι που θα τη ζήλευαν οι μεγαλύτεροι μετρ του είδους. Ο Μπομπ Φίστερ και ο Μπορίς Σπάσκι, ας πούμε...

Όχι ας πούμε, αλλά να το πούμε κανονικά, διότι στις 4 Σεπτεμβρίου του 1972, μεσούντων των Ολυμπιακών Αγώνων του Μονάχου, οι δυο γκραν μετρ αναμετρήθηκαν σε μια από τις συγκλονιστικότερες παρτίδες στα χρονικά, η οποία μάλιστα κρίθηκε στην τελευταία κίνηση, η οποία παίχθηκε δυο φορές!

Πέντε μέρες αργότερα τα τρία δευτερόλεπτα στον τελικό Σοβιετική Ένωση-ΗΠΑ παίχτηκαν τρεις φορές και μετά από 38 χρόνια το εισιτήριο του τελικού του Μουντομπάσκετ έγινε... σίριαλ και κρίθηκε στα πέντε επεισόδια!

Ανακαλώ τώρα διάφορες φάσεις και εικόνες από το συγκλονιστικό σαραντάλεπτο και θυμάμαι τι έκαναν εκ περιτροπής ο Ντούντα και ο Μπόσια, ώστε να τεκμηριώσω τη βαθιά υπόκλισή μου...

1. Ο Ιβκοβιτς ήταν πολύ διαβασμένος και ενδελεχώς προετοιμασμένος για το παιχνίδι εναντίον της ζώνης 3-2 του Τάνιβιτς, η οποία έχει ως βασική στόχευση να κόψει τις πάσες του πόιντ γκαρντ προς τους πλάγιους συμπαίκτες του. Η απάντηση του σε αυτή την τακτική ήταν τα ρήγματα που προκαλούσε με τα μπασίματα του ο Τεόντοσιτς.

2. Εστω και καθυστερημένα ο Τάνιεβιτς αντέδρασε και βρήκε το κουμπί που έλειπε από το σχέδιο του: στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου αποφάσισε να (ρισκάρει πιθανά mismatch και να) παίξει με τρεις γκαρντ, αναθέτοντας στον έναν εξ αυτών να κινείται παράλληλα με τον Τεόντοσιτς και να αναχαιτίσει τις διεισδύσεις.

3. Στο επόμενο κλικ και για να ματσάρει το σχήμα των τριών γκαρντ του Τάνιεβιτς ο Ιβκοβιτς κατήργησε τους ψηλούς και έπαιξε με τεσσάρι τον Σαβάνοβιτς και πεντάρι τον Βελίτσκοβιτς.

4. Διαπιστώνοντας ότι η ζώνη ήταν ευάλωτη στα τρίποντα (ειδικά του Κέσελι) και στις υπερφορτώσεις των Σέρβων ο Τάνιεβιτς ξαναγύρισε κάποια στιγμή στο man to man.

5. Όταν οι Τούρκοι μείωσαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 78-75, ο Ντούντα επανέφερε τον Κρίστιτς για να βάλει παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και να βρει εναλλακτικές πηγές ενέργειας, καθώς εξέλιπον πια τα εύστοχα τρίποντα.

6. Στην τελική αντεπίθεση των Τούρκων, ο Τάνιεβιτς έφυγε από τη λογική της άμυνας στο ένα τέταρτο του γηπέδου, την άπλωσε σε όλο το μήκος και με αυτό το zone press εξανάγκασε τους Σέρβους σε λάθη και κακές επιλογές.

7. Με το ματς να παίζεται στα ίσια, ο Ιβκοβιτς ο οποίος (σε αντίθεση με ό,τι συνέβη κόντρα στην Ισπανία) εφάρμοσε τη ζώνη σε ελάχιστες περιπτώσεις ζώνη, έδωσε εντολή για pressing σε όλο το γήπεδο.

8. Ένα λεπτό και 18 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με την παρότρυνση ή με την ανοχή (εάν η ιδέα ανήκε σε κάποιον άλλον) του Τάνιεβιτς, ο ατζαμής στις βολές (15/41 στο τουρνουά) Ασίκ έκανε την... μπαγαμποντιά και υποδύθηκε τον τραυματία, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή και να μπει ο Αρσλάν που έβαλε μία στις δύο (79-77).

9. Στο σημείο εκείνο ο Τάνιεβιτς άργησε να αποκαταστήσει την ισορροπία της πεντάδας, στο μεταξύ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο (ωσεί παρών) Ιλιάσοβα, αλλά αυτή η χρονοτριβή δεν του κόστισε.

10. Ο Ιβκοβιτς δεν είχε τάιμ άουτ στα 16’’ (μετά την άστοχη βολή του Ερντέν), άρα παραμένει ασαφές αν πρόλαβε να δώσει εντολή για το play του Τεόντοσιτς με τον Ράσιτς και τον Βελίτσκοβις ή αν απλώς ο Μίλος σκέφτηκε ότι δεν είναι κάθε μέρα του Αγίου... Ισπανού!

11. Αντιθέτως ο Ντούντα είχε τάιμ άουτ μετά το καλάθι του Τουντσερί και μολονότι έμεινε μισό δευτερόλεπτο σχεδίασε την κομπίνα με την επαναφορά του Σαβάνοβιτς και τη λόμπα προς τον Βελίτσκοβιτς, αλλά εκεί επενέβη ο από μηχανής... Αλλάχ!

ΥΓ-1: Τσάμπα έγραψα τόσες λέξεις και σας κούρασα όμως! Ναι, ασφαλώς, οι προπονητές κάνουν τα σχέδια τους και δίνουν τις εντολές τους, αλλά η μπάλα είναι στα χέρια των παικτών κι αυτοί αποφασίζουν. Αυτοί και ενίοτε η τύχη, ο θεός ή ο Αλλάχ!

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.sentragoal.gr/afieroma.asp?catid=20389&subid=2&pubid=52318657


Eπειδή με έχει καταστρέψει η πουτ@να η δουλειά και δεν προλαβαίνω να δω τίποτε και βγάζω συμπεράσματα μόνο από όσα διαβάζω και από τα σχετικά βιντεάκι, όποτε (κι αν βρω) χρόνο θα κάνω τη δικιά μου αναφορά!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό gash04 » Κυρ 12 Σεπ 2010, 13:53

Πότε τελειώνει μουντό?
:ugeek:
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 12 Σεπ 2010, 13:54

free κατέβασε κάποια sos ματς. δεν χάνονται!!!

PS: εδώ π.χ. είναι παράδεισος http://bt.davka.info/
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 12 Σεπ 2010, 15:10

βαμος αρτζεντινα...ελα στον ΠΑΟΚ ρε ντελφινο.....ο νατου -υπνωτικος
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 12 Σεπ 2010, 15:26

τι κανει ο ρουντυ ρε.......
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 12 Σεπ 2010, 15:51

Εγω επιμενω οτι το ματς δεν χαθηκε για τους σερβους απο τους διαιτητες, οσο για τη τουρκια η διαφορα της τωρινης τουρκιας με των προηγουμενων χρονων, ειναι η εδρα και το παθος που βγαζουν οι παιχτες της η διψα που εχουν τελος παντων.
Συμφωνω οτι ο τουρκογλου ειναι σουπερ σε αυτο το μουντομπασκετ, αλλα επιμενω κιολας οτι αν υπηρχαν καλυτερες ομαδες η τουρκια ουτε μεταλιο δεν θα επαιρνε.
Δεν μπορω να φανταστω πως η αμερικη (εστω αυτη η αμερικη) μπορει να χασει απο τους τουρκους, αν οι αμερικανοι ειχαν εναν καλο σουτερ στο δυο θα ελεγα με σιγουρια οτι θα εκαναν περιπατο στον τελικο.
Περιμενω να δω μπιλαπς ντιτροιτ και ντουραντ, ντουραντ, τωρα που ειπα ντουραντ νομιζω οτι το στοιχειο που τον κανει τοσο μεγαλο σκορερ ειναι η αριστη ισοροπια του σωματος του οταν στελνει τη μπαλα στο καλαθι, οταν σουταρει απο μακρια η απο κοντα υπο πιεση η χωρις η κατω απο δυσκολες συνθηκες ισοροπει αριστα παροτι δειχνει ατσουμπαλο το σωμα του (εχει λιγο καμπουρα και ειναι αδυνατος με λιγα λογια το κορμι του δεν δειχνει οτι ειναι αθλητικα αρτιο) παρολα αυτα ο τυπος ειναι σουπερ εχει πολυ μεγαλο ταλεντο και δικαιοτατα θεωρειτε ενας απο τους 5-6 καλυτερους στη γη.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Guest » Κυρ 12 Σεπ 2010, 15:57

Το θετικο για εναν απλο φιλαθλο του μπασκετ πως εμενα ειναι οτι το τουρνουα ηταν πολυ καλο...Ειχαμε ματς με θεαμα και μεγαλο σκορ και αλλα που ηταν ανταγωνιστικα μεχρι το τελος με αποκορυφωση το χτεσινο σερβια-τουρκια.Εγω το ευχαριστηθηκα παρα πολυ...Εσας ποια η αποψη σας?
Guest
 

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 12 Σεπ 2010, 15:59

περα απο συμπαθειες ωραιο θεαμα και συγκινησεις
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 12 Σεπ 2010, 16:13

ας περιμένουμε και τα βραδυνά αλλά εμένα μου έμεινε η τρομερή ευστοχία των παικτών έξω από τα 6.25!!! μιλάμε οι καλές ομάδες είχανε 30 πόντους από το τρίποντο σε κάθε αγώνα. Τι θα γένεν τώρα που πάει στα 6.75? αυτοί οι 30 θα γίνουν 20 ? ... :?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 12 Σεπ 2010, 16:17

κακομοιρη εθν ελλαδας να λες.....
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 12 Σεπ 2010, 16:33

palok έγραψε:ας περιμένουμε και τα βραδυνά αλλά εμένα μου έμεινε η τρομερή ευστοχία των παικτών έξω από τα 6.25!!! μιλάμε οι καλές ομάδες είχανε 30 πόντους από το τρίποντο σε κάθε αγώνα. Τι θα γένεν τώρα που πάει στα 6.75? αυτοί οι 30 θα γίνουν 20 ? ... :?


Οι καλοι σουτερ τα βαζουν και απο τα 7.25 και ακομα πιο πισω απλη προσαρμογη στον καρπο τους θα χρειαστουν γιαυτο να εισαι σιγουρος :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 12 Σεπ 2010, 20:25

με ποιους ειμαστε?
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 12 Σεπ 2010, 20:27

Με τον ΠΑΟΚ :opaokara:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Pegasus » Κυρ 12 Σεπ 2010, 20:29

Με το καλό μπάσκετ. :twisted: Προβλέπω άνετη επικράτηση ΗΠΑ. Δεν ξέρω καν αν άρχισε.
Κλειστόν
Άβαταρ μέλους
Pegasus
 
Δημοσιεύσεις: 3187
Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 20:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης