MundoBasket 2010

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Makis4444 » Παρ 10 Σεπ 2010, 10:25

Παντως,δεν ειναι να βγαζεις ευκολα συμπερασματα.....Οι Σερβοι ηταν τραγικοι απεναντι στην Κροατια και πηγαν και κερδισαν δικαιοτατα τους Ισπανους.....Αν η Λιθουανια πλησιασει τη χθεσινη αποδοση πορει να κανει τη ζημια στους Αμερικανους,που εχουν στειλει μια χαρα παικταραδες στο Μουντομπασκετ........
Τα πρόβατα τότε άρχισαν να βελάζουν δυνατά:"Τέσσερα πόδια καλό,δύο πόδια κακό!"...
Άβαταρ μέλους
Makis4444
 
Δημοσιεύσεις: 1926
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 13:02

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Παρ 10 Σεπ 2010, 10:59

Το θέμα είναι να νικήσει την Τουρκία στον μικρό τελικό :D ;)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 10 Σεπ 2010, 12:12

η αργεντινη ειναι απο τις συμπαθειες μου και μπασκετικα και κυριως ο ντελφινο αλλα χτες η λιθουανοι δεν πιανονταν....μακαρι οι σερβοι να αποκλεισουν τους τουρκαλαδες
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Παρ 10 Σεπ 2010, 15:16

Kolokotronis_4 έγραψε:
Aureliano Buendia έγραψε:μόνο εμένα με κουράζει αφάνταστα η περιγραφή του βαγγελάκη του ιωάννου??


όχι Αδερφέ, και εμένα μου'ρχεται να σπάσω την τιβι όταν ακούω αυτόν τον μαϊντανό


Ευτυχώς ρε συ οπλαρχηγέ γιατί κόντευα να τρελαθώ, λέω παέι το 'χασα, εγώ είμαι ο περίεργος.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 10 Σεπ 2010, 16:15

φαντάζομαι οτι κατάλαβες οτι και όλι οι υπόλοιποι θεώρησαν περιττό να συμφωνήσουν μαζί σου ... ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Παρ 10 Σεπ 2010, 18:29

Υπέθετα ότι συμφωνούν σιωπηλά αλλά ήθελα πάση θυσία ένα συνοδοιπόρο στο κράξιμο!

Τελικός Λιθουανία - Σερβία.
Θάνατος στα μαγειρέματα και την εμπορικότητα.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 11 Σεπ 2010, 08:17

Ο... τετραδάκτυλος Πότσιους
Ο Λιθουανός Μαρτίνας Πότσιους θα συναντήσει τον μέντορά του Μάικ Σιζέφσκι στον ημιτελικό του Μουντομπάσκετ και τα βιώματά του δεν του επιτρέπουν να κάνει πίσω. «Πιστεύω ότι αν παίξουμε όπως με την Αργεντινή, έχουμε τύχη και απέναντι στις ΗΠΑ», δήλωσε ο 24χρονος γκαρντ, ο οποίος πρέπει να διαθέτει τεράστια ψυχή αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνίζεται με τέσσερα δάχτυλα στο αριστερό χέρι.
Πόσο σκληρή μπορεί να γίνει η μοίρα προς ένα δωδεκάχρονο παιδί, το οποίο από πολύ μικρότερη ηλικία άρχισε να δέχεται το μικρόβιο του μπάσκετ, μιας και ο πατέρας του Γκιντάρας Πότσιους υπήρξε μπασκετμπολίστας και αυτή τη στιγμή εργάζεται ως προπονητής της Ακαντέμια, ομάδας της Α2 Λιθουανίας.
Τo 1998 τρία δάκτυλα του αριστερού χεριού του ακρωτηριάστηκαν, οι χειρουργοί, που ανέλαβαν τη δύσκολη επέμβαση κατάφεραν να σώσουν τα δύο, όμως ακόμη λείπουν τα 2/3 από τον μέσο του. Το σοκ ήταν τεράστιο για ολόκληρη την οικογένεια, οι γονείς του φοβήθηκαν ότι δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει αθλητής, πόσω μάλλον να ακολουθήσει τα χνάρια του πατέρα του, αλλά ο πιτσιρικάς βάλθηκε να τους διαψεύσει.

«Η επαφή μου με το μπάσκετ ξεκινά όταν ακόμη ήμουν παιδί», άρχισε να αφηγείται την ιστορία του στη μικτή ζώνη μετά τον θρίαμβο επί της Αργεντινής και εμείς τον ακούγαμε προσεκτικά. «Ο πατέρας μου ήταν παίκτης και τώρα εργάζεται ως προπονητής. Ομολογώ ότι αυτός ήταν το είδωλό μου και κάθε ημέρα που περνά προσπαθώ να του αποδείξω ότι μπορώ να γίνω πολύ καλός παίκτης. Μάλλον θα είναι ευτυχισμένος για μένα τώρα», εξομολογήθηκε ο Πότσιους, ο οποίος νωρίτερα είχε καταγράψει 16 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 26’ συμμετοχής.

Δεν θα είναι, όμως, μόνο ο πατέρας του υπερήφανος, αλλά και ο κόουτς της Εθνικής ΗΠΑ Μάικ Σιζέφσκι. Στην τετραετή φοίτησή του στο Ντουκ ο Λιθουανός δεν ήταν ο σταρ της ομάδας μπάσκετ, ούτε καν ένας από τους ταλαντούχους παίκτες, έχοντας στην καλύτερη χρονιά του (2007-08) 4 πόντους και 2,3 ριμπαόυντ κατά μέσον όρο. Και μόνο, όμως, η συνύπαρξη με τον δάσκαλο Σιζέφσκι φορτίζει συναισθηματικά την αναμέτρηση με τις ΗΠΑ.

«Κάποια φόρτιση είναι λογικό να υπάρχει. Δεν ξέρω αν περίμενα κάτι τέτοιο, να συναντήσω τον ‘κόουτς Κ’ στον ημιτελικό της διοργάνωσης, αλλά θα είναι μια πολύ ωραία εμπειρία. Τον είδα, του μίλησα, θυμηθήκαμε τις χρονιές μας στο Ντουκ και είμαι σίγουρος ότι είναι υπερήφανος για μένα. Θα είναι μια μάχη για σαράντα λεπτά. Ξέρω πώς σκέφτεται ο κόουτς. Πόσο καλά προετοιμάζει την ομάδα του και στοιχηματίζω ότι αν δεν μπούμε δυνατά από την αρχή, θα καούμε άσχημα», σχολίασε ο ξανθομάλλης γκαρντ, που μετά το μάστερ στις διεθνείς, συγκριτικές σπουδές, δεν επελέγη στο ντραφτ του ΝΒΑ υπογράφοντας στη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Ποια είναι η πεποίθησή του για τον ημιτελικό με τις ΗΠΑ; «Θα είναι πάρα πολύ δύσκολος και το πρώτο βήμα είναι να ξεχάσουμε με ποιο τρόπο καταφέραμε να ξεπεράσουμε το εμπόδιο της Λιθουανίας. Μπορεί όλοι να πιστεύουν ότι δεν έχουμε καμία τύχη, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αν παίξουμε πραγματικά καλά, όπως κάναμε με αντίπαλο την Αργεντινή, θα κυνηγήσουμε τις πιθανότητές μας», αποκρίθηκε ο Πότσιους, ο οποίος δεν δείχνει να τρομάζει απέναντι στους Αμερικανούς σταρ.

«Οταν ακούγεται η πρώτη κόρνα, ξεχνάς τα πάντα. Και τους σταρ και το άγχος και όλα. Δεν θυμάσαι ούτε ονόματα, ούτε τίποτε, απλώς παίζεις μπάσκετ. Τους αντιμετωπίσαμε προσφάτως σε έναν φιλικό αγώνα και είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ πολύ καλύτερα. Ας μην λέμε, όμως, λόγια και ας περιμένουμε να αρχίσει το παιχνίδι».
Εικόνα
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 11 Σεπ 2010, 08:19

Η φωτογραφία και μόνο σοκάρει. Είναι να απορείς με την δύναμη και την θέληση κάποιων ανθρώπων.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 11 Σεπ 2010, 08:25

το χα ποστάρει στην προηγούμενη σελίδα κάνοντας και ένα μπασκετικό σχόλιο για τον εν λόγω παίκτη τον οποίο έμαθα φέτος οπότε άρπα μία :yellowcard: , σου δίνω όμως και ένα +1 γιατί πόσταρες τη συγκλονιστική φώτο.

PS: ελπίζω να παραδειγματίζομαστε όλοι μας από τη θέληση και το πείσμα τέτοιων ανθρώπων. μπράβο του και πάλι!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 11 Σεπ 2010, 08:35

κάτι το οποίο θυμήθηκα τώρα πρωινιάτικα από το Mundobasket (το οποίο όμως συμβαίνει πρακτικά σε όλες τις διοργανώσεις- μου ρθε τώρα flash η τρομερή αξιοποίηση του ρόστερ από τον ivanovic στους τελικούς με την barca ενώ όλη την acb και την euroleague την είχε βγάλει με 7-8 παίκτες!!!). έχεις λοιπόν ένα ρόστερ 12 παίκτες. και τους 2-3 τελευταίους δεν τους βάζεις παραπάνω από 2-3 λεπτά ούτε με τους καναδούς στους 75 πόντους ας πούμε (παράδειγμα φέρνω δεν αναφέρομαι στην ελλάδα). όταν λοιπόν έρχονται τα δύσκολα (knock out αγώνες π.χ.) βλέπουμε αυτοί οι παίκτες να χρησιμοποιούνται (δεν έχει σημασία αν παίζουνε καλά ή όχι) και λέει συνήθως ο σοφός εκφωνητής (ιωάννου) οτι είναι λογικό επειδή τώρα στενεύει η μέγγενη και θα χρειαστούν όλοι οι παίκτες. καλά αυτοί οι παίκτες δεν μπορούν να παίξουν για 2 λεπτά με το cote d ivoire και θα σου είναι χρήσιμοι στον ημιτελικό με την σερβία ??? ομολογώ όμως οτι δεν το καταλαβαίνω...


Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 11 Σεπ 2010, 09:06

Είναι πραγματικά περίεργο αν και υπάρχει μια εξήγηση. Κάποιοι προπονητές βλέπουν τις μεγάλες διάφορες στα ματς ως μια ευκαιρία να δοκιμάσει κάποια πράγματα η ομάδα (οι βασικοί εννοείται αφού αυτοί θα τα εφαρμόσουν στα δύσκολα) αλλά και σαν ευκαιρία για καλύτερο δέσιμο της ομάδας. Μην ξεχνάμε ότι αυτοί οι παίκτες βρίσκονται για λίγες μέρες όλοι μαζί και δεν έχουν την πολυτέλεια των συλλόγων για σωστή προετοιμασία. Έτσι, προτιμούν να ξεχνούν στον πάγκο παίκτες που δεν πολυεμπιστεύονται. Δεν λέω ότι συμφωνώ, απλά είναι η λογική κάποιων προπονητών.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 11 Σεπ 2010, 21:04

τι ακούμε θεέ μου?? σκοτώστε με. βάλτε με να δω σε επανάληψη τον αγώνα της τρίπολης αλλά κλείστε το δίδυμο χατζηπαπάρα-νάτου. please!!!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Σάβ 11 Σεπ 2010, 21:17

ποιον υποστηριζει ο χατζηγεωργιου? Παλια τον ειχα και εκτιμηση :redcard: και μια για μενα :redcard:
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 11 Σεπ 2010, 21:20

τον federer... ;)

PS: και ο νάτου τον λυπηρίδη...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Σάβ 11 Σεπ 2010, 22:31

μλκια των σερβων.....5-10 τι να κανουνε
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες