MundoBasket 2010

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό thrix » Παρ 19 Φεβ 2010, 23:44

Μόνο οι όμιλοι θα γίνουν σε άλλες πόλεις, όλες οι άλλες φάσεις θα γίνουν στην Πόλη.
Μετά από Άγκυρα πάμε Πόλη σε κάθε περίπτωση και ανεξάρτητα θέσης στους ομίλους.

Ο μόνος όμιλος που θα γίνει στην Πόλη είναι αυτός των αμερικανών και αυτό έγινε με τη γνωστή δημοκρατική διαδικασία του ορισμού. Βασικά η Αμερικανική ομάδα θα έχει βάση την Αθήνα και θα πηγαίνει στην Πόλη μόνο πριν τον κάθε αγώνα. Οι αμερικάνοι αρνήθηκαν να βρεθούν σε κανένα μέρος τύπου τρέχα γύρευε να παίζουν όμιλο και φυσικά τους έγινε το χατήρι.
Εμείς παίζουμε όμιλο στην Άγκυρα γιατί κληρωθήκαμε με την Τουρκία η οποία επίσης με τη διαδικασία του ορισμού είχε προαποφασιστεί ότι θα παίξει όμιλο στο μεγαλύτερο διαθέσιμο γήπεδο, εξερουμένης της Πόλης που είχε καπαρωθεί από τους Αμερικανούς.
Κανονικά αφού υπήρχαν αυτοί οι δύο περιορισμοί από την αρχή και πριν την κλήρωση θα έπρεπε να παίξει η αμερική με την τουρκία όμιλο μια και ήταν σε διαφορετικά γκρουπ δυναμικότητας αλλά....η παράγκα της Φίμπα να ναι καλά.

Όποιος θέλει εισιτήριο για οποιαδήποτε φάση να επικοινωνήσει με τους πελαργούς ...αν έχει μείνει τίποτα.

Όποιος πάει να μην ξεχνάει ότι "δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με τον τούρκικο λαό", θύματα προπαγάνδας και πλύσης εγκεφάλου είναι κι αυτοί όπως (σε ένα βαθμό) κι εμείς. Είναι γενικά καλοί άνθρωποι και ο απλός τούρκος είναι πρόθυμος να τα βρούμε και να ζήσουμε φιλικά. Όχι στην παγίδα των πολιτικών. Εγώ φυσικά θα είμαι εκεί ντυμένος στα μπλε μέχρι το σώβρακο και μαζί με τους τούρκους γνωστούς μου να βγάλουμε τα σωθικά μας από φωνή στο γήπεδο ο ένας απέναντι στον άλλο, αλλά μαζί μετά να τα πιούμε μέχρι να λιώσουμε. Είπαμε ειρηνιστής αλλά το μπάσκετ είναι άλλο πράγμα.
Άβαταρ μέλους
thrix
 
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 13:16

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 19 Φεβ 2010, 23:48

Πάντως θα έχουμε καλή κερκίδα, πιστεύω!
Κι όσο προχωράμε, τόσο περισσότερο θα πληθαίνουμε κι εμείς στις εξέδρες!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 20 Φεβ 2010, 00:32

denis έγραψε:Να σας ρωτήσω έχει ψάξει κανένας για εισιτήρια διαμονή κ.λ.π.?


θα πάει ο κολλητός μου. προσπαθεί να με ψήσει και μένα αλλα δεν το βλέπω. είναι πολλές ημέρες οπότε πρέπει να μην πάω κάπου αλλού διακοπές. όταν μάθω λεπτομέρειες θα σου στείλω Pm.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 20 Φεβ 2010, 00:43

kostasff έγραψε:Αν μιλάμε για αξία, τότε ναι. Είναι ένα τσαφ πάνω. Αλλά η πραγματικά μεγάλη ομάδα φαίνεται και όταν είναι μπροστά με διαφορά. Αυτοί τότε βγάζουν μια αλαζονεία και έναν κομπλεξισμό, που τους κάνει από τις πιο αχώνευτες ομάδες του κόσμου. Προσωπικά, αναγνωρίζω την αξία τους αλλά δεν τους πάω καθόλου. Είναι το ίδιο υπερόπτες με τους Αμερικάνους.


πάλι θα διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως. οι ισπανοί είναι ένας λαός πολύ κοντά σε εμάς (δεν έχω ζήσει εκεί αλλά και έχω συνεργαστεί με βαλενθιάνο αλλά και πήγα καλοκαίρι barca και χειμώνα madrid). οι τύποι (ιδίως οι καταλανοί) είναι πολύ cool. μίλαγα με έναν τύπο στο ξενοδοχείο, όχι μόνο τον ΠΑΟΚ ήξερε, μέχρι και τον ρέμο οτι είναι πρόεδρος σε μία ομάδα της θεσσαλονίκης... για το μπάσκετ τρέφουν απεριόριστη εκτίμηση στην ομάδα μας, αν ακούσεις να μιλάνε reneses κλπ. θα δεις πόσο μπροστά στην τακτική θεωρούν το δικό μας μπάσκετ. μάλιστα το καλοκαίρι ήμουν την ημέρα του αγώνα στην βαρκελώνη (ολυμπιακοί 2008) και είδα στην tv espana το ματς. δεν ξέρω γρι ισπανικά, αλλά οι τύποι κάθε φορά που έβαζε τρίποντο ο la bomba ήταν cool και δε φώναζαν όπως κάνει σε εμάς ο κάθε χατζηδημητρίου (βάλτο αγόρι μου σε κάθε τρίποντο που βαράμε μετά το 2005...). έχω την εντύπωση οτι δεν αντέχουμε να χάνουμε εύκολα από αυτούς τους τύπους (γι αυτό και τους αντιπαθούμε). μερικοί είναι ασυμπάθιστοι ναι. αλλά αν παίξουν 100 % μπάσκετ αυτοί και 100% εμείς, η 20αρα είναι το δεδομένο αποτέλεσμα...

PS: ωρύονται οι φίλοι μας οι βάζελοι για τα καραγκιοζιλίκια του Navarro να πάρει ένα φάουλ, αλλά για τον δικό τους καραγκούνη κουβέντα...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 20 Φεβ 2010, 09:05

Δεν μιλάμε για το ισπανικό λαό που πράγματι είναι αρκετά κοντά μας σε χαρακτηριστικά. Μιλάω ξεκάθαρα για την εθνική ομάδα μπάσκετ της Ισπανίας. (του ποδοσφαίρου για παράδειγμα δεν έχει τέτοια έπαρση). Οι επιτυχίες τούς έχουν βγάλει όλο το κόμπλεξ τους και την αλαζονεία τους. Εύκολα χάναμε και από άλλες χώρες στο παρελθόν αλλά δεν υπήρχε αυτή η απέχθεια. Είναι αχώνευτοι και αυτό το συναίσθημα δεν κυριαρχεί τυχαία....
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 20 Φεβ 2010, 13:56

δεν πάω να σε βγάλω τρελό. προφανώς και υπάρχει αυτό το συναίσθημα στον έλληνα. ωστόσο εμείς οι μπασκετικοί ( :mrgreen: ) μας αρέσει τόσο το ολοκληρωτικό μπάσκετ που παίζουν που τα ξεχνάμε όλα... και ας είναι soft ομάδα, και ας είναι σαν στρουθοκάμηλος ο pau, και ας είναι αντιμπασκετικός ο garbajosa, και ας μιλάει πολύ ο labomba... αμα ανοίξουν το παιχνίδι, πρέπει στο παρκέ να είναι ταυτόχρονα οι wade-kobe-lebron-stoudemire-dunkan για να τους σταματήσουν...

PS1: προφανώς και χάρηκα σαν τρελός την ήττα τους στη μαδρίτη από τους ρώσσους... :mrgreen: :mrgreen:
PS2: για θυμήσου τι συναισθήματα είχαμε αναπτύξει και για τους φίλους μας τους σέρβους την περίοδο 94-98... μη μου πεις οτι έχεις δει σπαστικότερο παίκτη όλων των εποχών από τον Bodiroga που στα κρίσιμα sec εκτελούσε 28 βολές σε κάθε ματς (άσχετα αν τον θεωρώ σίγουρα μέσα στους 10 μεγαλύτερους που είδα εγω να παίζουνε στην ευρώπη-πρωταθλητριών)???
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό denis » Σάβ 20 Φεβ 2010, 14:17

Ελπίζω Wade να λες τον δικό μας που θα παίξει 5 και θα βάλεις 4 τον Dunkan :lol: :lol:
Χάρηκα με την ήττα τους από του Ρώσους αλλά με τον Gasol στα πατώματα άγγιξα τα όρια της ηδονής :twisted: :twisted:

Όσο για τον Botiroga σε κάποιο μπασκετοφορουμ υπάρχει μια υπογραφεί που λέει Ο τελευταίος άνθρωπος που έκανε τόσες φορές βήματα όσες ο Μποντιρόγκα ήταν ο Μαγγελάνος. :lol: :lol: :lol:
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 20 Φεβ 2010, 15:02

χαχαχαχα
+10000
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό Makis4444 » Σάβ 20 Φεβ 2010, 15:09

Τον παικταρα το γιγαντα τον Γκασολ γιατι δεν τον γουσταρει κανενας??????? :pano: Η Ρωσια με Μπλατ δεν το πηρε το ευρωπαικο?????????????
Τα πρόβατα τότε άρχισαν να βελάζουν δυνατά:"Τέσσερα πόδια καλό,δύο πόδια κακό!"...
Άβαταρ μέλους
Makis4444
 
Δημοσιεύσεις: 1926
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 13:02

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 21 Φεβ 2010, 00:52

Μάλλον ένας Κυριλένκο κι ένας Χολντεν αρκούν..
Δώσε μου Τζινόμπιλι, Πριτζιόνι, Σκόλα και γίνεται η δουλειά..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 21 Φεβ 2010, 00:57

ΕΙδε κανεις ντενβερ- ΚΑβαλιερς? Μαχη Λεμπρον - Καρμελο.....Υπερπαιχτες.....αν και κατα ποσο ειναι φυσικο αυτο ειναι αλλο θεμα,,,αλλα αν παιζουν αυτοι μονο τον δευτερο θα ψαχνουμε
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 21 Φεβ 2010, 01:36

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 21 Φεβ 2010, 11:52

free4 έγραψε:Δώσε μου Τζινόμπιλι, Πριτζιόνι, Σκόλα και γίνεται η δουλειά..

+ 1
βάλε και Την παιχτούρα Nocioni (και ο delfino καλός είναι...) αλλά πόσο να αντέξουν 5-6 παίκτες???
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:01

Για μένα, ο χαρακτήρας του καθενός φαίνεται στις νίκες. Για παράδειγμα, τον Γιαννάκη τον συμπαθούσα πολύ, παρά το ότι με το πάθος του (αξιοζήλευτο για μένα), γινόταν αντιπαθής στους οπαδούς μας. Δεν δίστασε να πει καλά λόγια για τον Μπάνε, ούτε να τον συγχαρεί. Αντίθετα, ο αντιπαθέστατος Γκάλης έβγαζε τον κομπλεξισμό του. Για παράδειγμα σε κάποιο παιχνίδι που είχε κριθεί, στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε στροφές την μπάλα στο ένα του δάκτυλο. :evil: Δεν θυμάμαι αν είναι αυτό που τον πλάκωσε ο Μπάνε......
Για να είμαστε on topic, μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε? Νωρίς βέβαια για τέτοιες προβλέψεις μιας και δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι οι ομάδες εκείνη την εποχή. Ούτε και το ρόστερ τους...
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 27 Μάιος 2010, 23:52

Πιστεύω ότι θα κάνει μεγάλο τουρνουά η Εθνική μας!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες