MundoBasket 2010

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 14 Δεκ 2009, 19:23

Επικεφαλής η Εθνική
Στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας θα βρίσκεται η Εθνική ομάδα μπάσκετ ενόψει της κλήρωσης της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Η κλήρωση θα διεξαχθεί την Τρίτη στην Κωνσταντινούπολη και μαζί με την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας στο πρώτο γκρουπ βρίσκονται επίσης, η κάτοχος του τίτλου Ισπανία, την Αργεντινή και την Αμερική.
Το κεντρικό γραφείο της FIBA ανακοίνωσε τα 6 γκρούπ, όπου χωρίστηκαν 6 ομάδες βάση της βαθμολογίας που έχουν στην παγκόσμια ομοσπονδία αλλά και την μεγαλύτερη εκπροσώπηση των ηπείρων σε κάθε όμιλο. Από την κλήρωση θα σχηματιστούν τέσσερις όμιλοι των έξι ομάδων και στους «16» της διοργάνωσης θα προκριθούν οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο.

Αναλυτικά τα γκρουπ:

A': Ελλάδα, Ισπανία, Αργεντινή, ΗΠΑ
Β': Σερβία, Σλοβενία, Γαλλία, Τουρκία
Γ': Βραζιλία, Πουέρτο Ρίκο, Καναδάς, Αυστραλία
Δ': Κροατία, Ρωσία, Λιθουανία, Γερμανία
Ε': Νέα Ζηλανδία, Κίνα, Ιράν, Ανγκόλα
ΣΤ: Ιορδανία, Λίβανος, Τυνησία, Ακτή Ελεφαντοστού
http://www.sportaction.gr/document.php? ... _id=149546
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 14 Δεκ 2009, 21:17

Ρωσία, Λιθουανία στο 4ο γκρουπ;

Πως γκένεν ατό;
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό paok4kyriakos » Δευτ 14 Δεκ 2009, 21:53

Τουρκία απο το Β'
Αυστραλία απο το Γ'
Γερμανία απο το Δ'
Όλες εκτος Κίνας απο το Ε'
Όλες εκτός Λιβάνου απο το ΣΤ'

Αν και γενικά από τα γκρούπ Ε' και ΣΤ' ολες οι ομάδες είναι κατώτερές μας πολύ!
Κι αν στη ζωή άλλαξαν όλα...
Ο Π.Α.Ο.Κ. πάνω απ'όλα.
Άβαταρ μέλους
paok4kyriakos
 
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιουν 2008, 13:27
Τοποθεσία: Ασπρόμαυρο Ηράκλειο

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό novito » Τρί 15 Δεκ 2009, 15:33

Η Τουρκία, το Π. Ρίκο, η Ρωσία, η Κίνα και η Ακτή Ελεφαντοστού θα βρεθούν στο δρόμο της Εθνικής στο Μουντομπάσκετ 2010. Δύσκολα τα πράγματα. Πρεμιέρα με Κίνα στις 28 Αυγούστου

Η κλήρωση του Μουντομπάσκετ

Με κάποια καθυστέρηση άρχισε η εκδήλωση, καθώς υπήρχαν κάποια προβλήματα με την τηλεοπτική μετάδοση λόγω βλάβης στον δορυφόρο. Αρχικά έγινε η παρουσίαση της μασκότ της διοργάνωσης, μιας γάτας Αγκύρας με το όνομα Άλι. Στη συνέχεια ξεκίνησε η διαδικασία της κλήρωσης.

Σε αυτή πήραν μέρος ο παλιός σταρ του ΝΒΑ Χακίμ Ολάζουον και οι Πάτρικ Φέμερλινγκ, Ντανιέλ Σαντιάγκο.

Από την αρχή είχε οριστεί οι ΗΠΑ να δώσουν όλους τους αγώνες τους στην Κωνσταντινούπολη. Επομένως ο Γ' όμιλος της διοργάνωσης θα φιλοξενηθεί εκεί.

Α' όμιλος

Αργεντινή
Σερβία
Αυστραλία
Γερμανία
Ανγκόλα
Ιορδανία

Β' όμιλος

ΗΠΑ
Σλοβενία
Βραζιλία
Κροατία
Ιράν
Τυνησία

Γ' όμιλος

ΕΛΛΑΔΑ
Τουρκία
Πουέρτο Ρίκο
Ρωσία
Κίνα
Ακτή Ελεφαντοστού

Δ' όμιλος

Ισπανία
Γαλλία
Καναδάς
Λιθουανία
Νέα Ζηλανδία
Λίβανος

Πρεμιέρα με Κίνα

Στις 28 Αυγούστου 2010 θα αρχίσει το Μουντομπάσκετ και η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα την Κίνα. Το πλήρες πρόγραμμα του ομίλου μας έχει ως εξής:

28/8
Κίνα-Ελλάδα
Ακτή Ελεφαντοστού-Τουρκία
Ρωσία-Πουέρτο Ρίκο

29/8
Κίνα-Ακτή Ελεφαντοστού
Πουέρτο Ρίκο-Ελλάδα
Τουρκία-Ρωσία

31/8
Πουέρτο Ρίκο-Κίνα
Ρωσία-Ακτή Ελεφαντοστού
Ελλάδα-Τουρκία

1/9
Κίνα-Ρωσία
Τουρκία-Πουέρτο Ρίκο
Ακτή Ελεφαντοστού-Ελλάδα

2/9
Τουρκία-Κίνα
Ελλάδα-Ρωσία
Πουέρτο Ρίκο-Ακτή Ελεφαντοστού

Στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ θα προκριθούν οι τέσσερις πρώτοι κάθε ομίλου. Από εκεί και μετά αρχίζουν οι νοκ άουτ αγώνες ως τον τελικό. Στη φάση των "16" διασταυρώνονται ο Α' με τον Β' όμιλο και ο Γ' με τον Δ'. Αυτό σημαίνει ότι η Εθνική μας, εφόσον προκριθεί από την πρώτη φάση, θα παίξει στους "16" με κάποια ομάδα από τον όμιλο της Ισπανίας.

Πριν την κλήρωση

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα περιελήφθη στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας μαζί με την κάτοχο του τίτλου Ισπανία, την Αργεντινή και τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Στην Κωνσταντινούπολη βρέθηκαν ο πρόεδρος της FIBA Europe Γιώργος Βασιλακόπουλος, ο Γενικός Γραμματέας της ΕΟΚ Παναγιώτης Τσαγκρώνης, ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιόνας Καζλάουσκας, ο γενικός αρχηγός της Εθνικής ομάδας Γιώργος Κολοκυθάς και ο τιμ μάνατζερ Νίκος Φιλίππου.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 15 Δεκ 2009, 16:41

καλύ επιτυχία στην ομάδα μας. δεν καταλαβαίνω ακριβώς το "δύσκολη κλήρωση" (τουλάχιστον για τον προκριματικό όμιλο). είμαστε μια εκ των 4 καλύτερων ομάδων στον κόσμο οπότε δεν πρέπει να γκρινιάζουμε. τώρα απο κει και πέρα απο ποιόν δηλ. θα χάσουμε (υποτίθεται οτι θα παίξουν παπαλουκάς-διμαντίδης τουλάχιστον)??? από τους πελάτες τούρκους (ομαδάρα δεν διαφωνώ αλλα... τα είπαμε και στο ευρωμπάσκετ), τους ρώσους ή το πουέρτο ρίκο??? αν είμαστε καλά (από τραυματισμούς κλπ.), θα είμαστε και καλά στο τέλος του mundobasket...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 15 Δεκ 2009, 19:54

Η δυσκολία είναι στο ότι αν δεν πάρουμε την πρώτη θέση, θα πέσουμε πάνω στις ΗΠΑ. Δεν είμαι και σίγουρος.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 16 Δεκ 2009, 02:14

Βατή κλήρωση, δεδομένου ότι αποφεύγουμε ομάδες τύπου Αργεντινής, Σερβίας κλπ.
Στόχος είναι η κατάληψη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων κι από κει ο Θεός βοηθός..
Την πιστεύω την ομάδα.. Εχει γερό μέταλλο, έχει αυτοπεποίθηση και το πνεύμα του νικητή, ενώ δε φοβάται τίποτα και κανέναν πλέον παίζοντας με άγνοια κινδύνου και απόλυτη ψυχραιμία!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό novito » Τετ 16 Δεκ 2009, 08:12

free4 έγραψε:Βατή κλήρωση, δεδομένου ότι αποφεύγουμε ομάδες τύπου Αργεντινής....

και Ισπανία, ΗΠΑ αποφύγαμε γιατί δε το αναφέρεις?? :mrgreen:
ρε airgoodaki με την Αργεντινη βρισκόμασταν στο ιδιο γκρουπ δυναμικότητας....! :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 16 Δεκ 2009, 11:21

free4 έγραψε:Στόχος είναι η κατάληψη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων κι από κει ο Θεός βοηθός..

Νομίζω πως η δεύτερη θέση μας ρίχνει επάνω στις ΗΠΑ. Δεν είμαι σίγουρος. Σε αυτή την περίπτωση έχεις δίκιο:ο Θεός βοηθός
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό Billy4 » Τετ 16 Δεκ 2009, 13:00

Ποια ΗΠΑ ρε? Του πελάτες τώρα..

:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
ΠΑΟΚ, γιατί τα μυαλά μας πονάνε...!
Άβαταρ μέλους
Billy4
 
Δημοσιεύσεις: 1702
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ 2008, 12:06
Τοποθεσία: Manchester, UK

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 17 Δεκ 2009, 04:31

Ρε μπορούμεεεεεεεεε
[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vdZj5TaW95Y&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/vdZj5TaW95Y&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

Βασικά σε εκείνο το παιχνίδι έβαζαν βολές μέχρι και ο Λάζαρος με τον Σόφο, τι να λέμε τώρα..
Οσο μας πήγε εκείνο το ματς, τόσο δε μας πήγε το αμέσως επόμενο!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Παρ 18 Δεκ 2009, 23:51

Την Τουρκία μην την παίρνετε αψήφιστα. Θα έχει τη συνήθη εύνοια του γηπεδούχου. Ερωτηματικό οι Κινέζοι εκτός έδρας.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό thrix » Σάβ 19 Δεκ 2009, 12:13

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έχουμε πρόβλημα με τους Κινέζους, μου είναι αδύνατον, μπασκετικά είμαστε 2 κλάσεις πάνω. Το Πουέρτο Ρίκο έχω να το δω από το προολυμπιακό αλλά και πάλι για να χάσεις απ' αυτούς πρέπει να γίνουν πράγματα και θαύματα, τους παίχτες τους τους ξέρουμε και σε καμία θέση δεν έχουν παίκτη καλύτερο από τους δικούς μας, ούτε καν στο 3.

Η Τουρκία έχει το καλύτερο 4άρι του κόσμου κατά τη γνώμη μου έστω κι αν βασικά δεν είναι τούρκος αλλά ουζμπέκος. Η θέση αυτή πιστεύω είναι κλειδί στο μπάσκετ σήμερα, ένας τόσο καλός παίχτης σ' αυτή τη θέση σε ανεβάζει ένα ολόκληρο επίπεδο. Οι υπόλοιποι παίχτες τους είναι περίπου μέτριοι και όλη η ομάδα βασίζεται στο πάθος και την ψυχολογία, αν το πράγμα στραβώσει μέσα στο χωριό τους θα καταρεύσουν, η πίεση εκεί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και δεν αντέχεται εύκολα. Όταν έχασαν απ' την ελλάδα στο γιούρο κατέρευσαν, το ίδιο θα συμβεί και εκεί. Γι αυτούς αυτό είναι το παιχνίδι όλόκληρου του τουρνουά, αν μας κερδίσουν θα πάνε ψηλά. Απλά δε νομίζω ότι μπορούν να μας κερδίσουν με Παπαλουκά και Διαμαντήδη, δεν έχουν τέτοιους παίχτες για να κρατήσουν το παιχνίδι, επίσης αυτοί έχουν το καλύτερο 4άρι αλλά εμείς έχουμε το καλύτερο σούτινγκ γκαρ στην ευρώπη και την καλύτερη φροντ λάιν στην ευρώπη (ο Πάου μάλλον δεν θα πάει).
Αν τερματίσουμε 1οι πάμε για ημιτελικό με Ισπανους και νομίζω ότι ήρθε η ώρα. Μας βλέπω τελικό
Άβαταρ μέλους
thrix
 
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 13:16

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 19 Δεκ 2009, 12:23

σε γενικές γραμμές συμφωνώ για τις προβλέψεις σου. κανα 2 ενστάσεις μόνο: θέσεις κλειδιά στο σύγχρονο μπάσκετ δε νομίζω οτι υπάρχουν. όλοι πρέπει να πηδάνε, να τα βάζουνε, να παίζουνε άμυνα, να είναι γρήγοροι. αν εξ ανάγκης θα έλεγα μια θέση κλειδί αυτή είναι η θέση 3 που πάντα δίνει την ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση. δες π.χ. την barca φέτος που έχει χειρότερα 4αρια (lorbek-morris αντί των ersan-andersen) πόσο καλύτερη είναι φέτος. Ναι είναι ώριμη, ναι πήρε τον rubio και δεν παίζει ο θάλασσας lakovic αλλά τη διαφορά την κάνει ο pete michael.
Anyway για την τουρκία και εγώ δεν τους φοβάμαι. νομίζω και οτι ο πολύ καλος προπονητής τους δεν μπορεί να παρουσιάσει κάτι καινούργιο πλέον από ιδέες. τα ίδια θα δούμε στο γήπεδο. είναι καλή ομάδα όμως παίζουν στην έδρα τους και θα έλεγα οτι είμαστε 50-50 για την πρωτιά. α, επίσης έχουν και "καλούτσικο" τριάρι: hendo turkoglou λεγεται μην τον ξεχνάμε...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010- Πάμε να πάρουμε την Πόλη

Δημοσίευσηαπό thrix » Σάβ 19 Δεκ 2009, 13:40

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω για το 4άρι αλλά έχω στο μυαλό μου τον συγκεκριμένο παίχτη. Ο Ιλιάσοβα είναι για μένα παίχτης που ανεβάζει οποιαδήποτε ομάδα επίπεδο και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην καλύτερη ηλικία του (είναι 2 χρόνια μεγαλύτερος απ' αυτό που λένε επίσημα) Για την μπάρτσα συμφωνώ αλλά αυτό που λέω είναι ότι έστω και χωρίς άσσο ουσιαστικά πέρυσι πήγε πολύ καλά, θυμάμαι άπειρες επιθέσεις τους που λογικά ήταν για τα μπάζα να καταλήγουν μέσα μόνο και μόνο λόγω Ιλιάσοβα. Δεν μπορείς εύκολα να παίξεις άμυνα σε τέτοιες συνθήκες. Φέτος είναι πιο ολοκληρωμένη ομάδα και πιο λογική.
Ο τουρκογλου έχει να παίξει καλό τουρνουα με την εθνική από το ευρωμπάσκετ της Πόλης, από εκεί και πέρα το παίζει αγκαρία και δεν ενδιαφέρεται για την ομάδα, θα πάει να βγάλει μερικές φάσεις μπας και γίνει ήρωας και συνήθως θα καταστρέψει το παιχνίδι. Με μας στην Πολωνία πήγε να κάνει το ίδιο αλλά.... εμείς είχαμε ομάδα έστω και χωρίς καθαρό πλέι μέικερ. Τώρα με δύο κορυφαίους πλέι μέικερ λογικά δεν έχουν ελπίδα (είναι στην κουλτούρα των τουρκων να ψάχνουν για ήρωες, ψάχνουν σε όλα μικρους ατατούρκ και γι αυτό δεν μπορούν να προκόψουν γενικά, το ίδιο σ' ένα βαθμό κάνουμε κι εμείς αλλά όχι πλέον στο μπάσκετ που είναι και το μόνο πράγμα που κάνουμε καλά ως έθνος)
Άβαταρ μέλους
thrix
 
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 13:16

Επόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης