MundoBasket 2010

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Makis4444 » Πέμ 09 Σεπ 2010, 14:03

Και στο www.myp2p.eu αν ξανακανουν καμια βλακεια εκει στην ΕΡΤ.....
Τα πρόβατα τότε άρχισαν να βελάζουν δυνατά:"Τέσσερα πόδια καλό,δύο πόδια κακό!"...
Άβαταρ μέλους
Makis4444
 
Δημοσιεύσεις: 1926
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 13:02

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 09 Σεπ 2010, 18:02

ήθελα να δώσω ένα μικρό respect στον φιλότιμο ponkrhasov o οποίος έχει μπλέξει κι αυτός εκεί στη ρωσία τόσο καιρό μεταξύ cska και δανεισμών. έχει τρομερά αθλητικά προσόντα (δύναμη, άλμα), όχι αξιόπιστο σουτ αλλά μπορεί να σε σκοτώσει αν βρεθεί σε μέρα και είναι πολύ καλός αμυντικός. Αυτό όμως που δεν του το χα είναι οτι έχει γίνει ένας πολύ καλός Playmaker. οργανώνει, ελέγχει το ρυθμό, διαβάζει τις φάσεις, παίζει Pick@roll. μπράβο του (δεν θα του τα πω στις 29 σεπτέμβρη πάντως...)

PS: τα ίδια περίπου και για τον voronchevic. φοβερή βελτίωση.
PS: θα είναι άδικο να μην βρεθεί μία πολύ καλή ομάδα να παίξει αυτούς τους υπερόπτες αμερικανούς και να τους αποκλείσει ...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό obanebane » Πέμ 09 Σεπ 2010, 18:17

Τελικα υπαρχουν καλες ομαδες σε αυτο το μουντομπασκετ, η θα το παρουν οι τουρκοι και θα γελαει ο κοσμος?
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24592
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Πέμ 09 Σεπ 2010, 18:18

Είχε όντως ξεκινήσει ως φονικό 2άρι, που φανερά δεν ήταν, και κατέληξε ένας νηφάλιος άσσος.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Besuch » Πέμ 09 Σεπ 2010, 18:38

Οκ...το βαλε το δαχτυλακι της ΚΑΙ σε αυτο το παιχνιδι ωστε αλλο ενα φαβορι να μην μεινει απ'οξο και το πανηγυρακι της ΦΑΒΑ παει περιπατο. Ποσο μικραινετε το μπασκετ μονοι σας.
Και τωρα βεβαια ...σοουταιμ! Αφου μεχρι να φτιαξει η διαφορα εγιναν οργια!

Λοιπον ...καριολιδες: Το μουντιαλ το καλοκαιρι μου εβγαλε στοιχηματικα το διαρκειας του ποδοσφαιρου.
Το μονο που περιμενω ειναι να μην κερδισει η Αμερικη με 24 κ πανω ποντους ωστε να τσιμπησω κ το διαρκειας στο μπασκετ!

Αν μου το χαλασετε με τα μαγειρεματα σας σας ευχομαι να βγει τελικος Λιθουανια-Σερβια κ να ειναι αδειο το γηπεδο. :evil:
ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ,ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΜΕΝΟΙ...ΕΣΥ ΘΑ ΠΕΙΣ ΣΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΔΕΣ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΗΣ.
ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ, ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΟΔΩΡΗ ΜΟΥ...
SUPER4
Besuch
 
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: Κυρ 31 Μάιος 2009, 01:21

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 09 Σεπ 2010, 21:20

πέραν της πλάκας αυτό το πάτημα με τα δύο πόδια του cleiza μόνο από κανα shaq ή artest πρέπει να κόβεται. απίστευτη δύναμη ο τύπος (λέω και καλά λόγια που δεν παίζει και στον γαύρο πλέον... ;) )
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Πέμ 09 Σεπ 2010, 21:30

μόνο εμένα με κουράζει αφάνταστα η περιγραφή του βαγγελάκη του ιωάννου??
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Makis4444 » Παρ 10 Σεπ 2010, 09:14

Ρεσιταλ διαχειρισης υλικου απο το Λιθουανο προπονητη.......Καταπληκτικη η εμφανιση που πραγματοποιησε η Λιθουανια....Πολυ καλος και ο Ντελινινκαιτις.......
Τα πρόβατα τότε άρχισαν να βελάζουν δυνατά:"Τέσσερα πόδια καλό,δύο πόδια κακό!"...
Άβαταρ μέλους
Makis4444
 
Δημοσιεύσεις: 1926
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 13:02

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 10 Σεπ 2010, 09:20

+1

να βγάζουμε το καπέλο και σε λιθουανούς όχι μόνο σε σέρβους ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Makis4444 » Παρ 10 Σεπ 2010, 09:23

Ο Γιασαιτις πρεπει να ειναι ελευθερος :D ...........
Τα πρόβατα τότε άρχισαν να βελάζουν δυνατά:"Τέσσερα πόδια καλό,δύο πόδια κακό!"...
Άβαταρ μέλους
Makis4444
 
Δημοσιεύσεις: 1926
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 13:02

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό bane1980 » Παρ 10 Σεπ 2010, 09:57

Τι ματσάρες...λόγω δουλειάς απλά έχω δει σε νετ το 3πλο του κωλόπαιδου (που γούσταρα τα 3 δάχτυλα στα δύο χέρια, καθώς και την κίνηση ακριβώς μετά ωστόσο) και 11' από το Βραζιλία-Αργεντινή...

Τι να πω...οτι χαίρομαι απίστευτα που δύο ΣΧΟΛΕΣ με όλη την έννοια της λέξεως είναι στους 4? οτι δείχνουν οτι με νέες ομάδες, χρόνο συμμετοχής, προπονητή με μυαλό και καρύδια και κυρίως σύστημα, ρόλους και ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ @@ που απορρέουν από τη λατρεία τους με το μπάσκετ και όχι με τα μύρια και τη βόνταφον, μπορούν να κάνουν αλλαγές φρουράς και να είναι στην κορυφή άμεσα.

Όσο εμείς θα αναλωθούμε στον νέο προπονητή, στο εάν ο πατερούλης πρέπει να παίξει μέχρι και πλεη μέηκερ στη θέση του ΔΔ, στο αν ο ΔΔ έχει το δικαίωμα να σταματήσει ή όχι, στο τις πταίει και η χρυσή ομάδα των νέων έχει αθροιστικά κανά 20λεπτό/αγώνα στο πρωτάθλημα, τα σερβάκια γίνονται άντρακλες δίπλα σε ένα σοφό και οι Λιθουανοί σου λένε ανοιχτά τις προθέσεις τους για το εντός έδρας πανηγύρι του χρόνου (μπά δε γούεη, ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ ταξίδι και τουρνουά προβλέπω).

Και κάποια σκόρπια σχόλια, μιας και έχω καιρό να γράψω και φούσκωσα..

1) Ο ντέλι με 16 πόντους σε προημ. και ημ. μπροστά τι πιθανότητες έχει να υπογράψει τελικά σε εμάς?
2) Όταν παίζει ο Τέπιτς και ο Κέσελι, αντί του Βεργίνη/Μπόγρη και του Παπανικολάου, ποιά εθνική θα δείχνει αυγά και ποια θα βγάζει κομπιουτεράκια για να αποφύγει τους Ισπανούς?
3) Τι να περιμένουμε από ΙΣπανούς του χρόνου? πανστρατιά ή (ελπίζω) κλιδώνισμούς?
4) Πόσο παιχτάρα μπορεί να είναι αυτός ο Σκόλα?
5) Αν η Λιέτουβα (ακόμα θυμάμαι το 95? το "Λιέτουβα - Λιέτουβα" στον τελικό και τους ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ που είδα από κοντά...) ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΥΣΙΕΣ, τι θα βλέπαμε?
6) Χάνουν τα μαυράκια εάν βρεθούν σε άσχημη μέρα από το 3ποντο και τους βάλει στα καλάθια μια ομάδα με αρχιδάτους ψηλούς?
7) Την Τουρκία θα τη σπρώξουν και σε ενδεχόμενο τελικό με τα μαυράκια?
8) Πόσο πολύ θέλω τελικό Σερβία-Λιθουανία?
9) Γιατί δεν επηρεάστηκαν και οι Σέρβοι από τα μπουνίδια μπαμπά????
10) Πόσο κακό έχει κάνει ο γαυροβάζελος στο άθλημα και το πρωταθληματάκι μας...?
Άβαταρ μέλους
bane1980
 
Δημοσιεύσεις: 4096
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2008, 16:20

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 10 Σεπ 2010, 09:57

σε συνέχεια ενός ποστ που έγραψα οτι είναι φοβερό να βλέπεις παίκτες που τους ξέρεις πολύ καλά από την ευρωλίγκα να παίζουνε τελείως διαφορετικά στο mundobasket, να πω για τον jasaitis οτι είναι ο κλασσικός "απατεώνας" :mrgreen: μπασκετμπολίστας που όποια ομάδα και να τον πάρει νομίζει οτι πήρε κράμα danilovic-eddie johnson. και αυτός σε όποια (μεγάλη) ομάδα και να πάει (maccabi, tau, badalona) περνάει απαρατήρητος ...

PS: ένα respect ακόμα στον λιθουανό coach που πήρε τον pocius και τονε έκανε βασικό (έναν παίκτη από to Duke που έκανε στα 24 του την πρώτη σχεδόν αδιάφορη χρονιά - 8 πόντοι σε 19 λεπτά- στην ευρωλίγκα με τη zalgiris) και αφήνει εκτός δεκάδας τον gecevicius (Που στα πόδια του σφάχτηκαν φέτος η tau-malaga κλπ) ένα τρομερό πιστόλι-δυάρι βασικό στη lietuvos και ηγέτη επιθετικά της ομάδας μόλις στα 22 του (>14 πόντοι σε 33 λεπτά).

PS2: έχουμε καταφέρει ποτέ ως χώρα να διαλύσουμε σε επίσημο αγώνα ομάδα σχεδόν ισοδύναμη με εμάς ? αντίθετα έχοουμε φάει πολλές τριαντάρες ανά τα χρόνια ? αν από εμάς έλειπαν μέσα σε εισαγωγικά βέβαια έπειπαν (δεν ήταν τραυματίες εννοώ) οι songaila-ilgauskas-jasikevicius-siskauskas-αφοι lavrinovic και κερδίζαμε 30 πόντους τους αργεντίνους τι ακριβώς θα ακούγαμε από τον βαγγέλη ιωάννου????? ...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό bane1980 » Παρ 10 Σεπ 2010, 10:03

Το ΠΣ 2 το χειροκροτώ!

Προσωπικά δεν θα άκουγα τίποτα, γιατί τον έχω μόνιμα στο mute (αλήθεια που είναι η μακρυμαλλούσα??). οι υπόλοιποι, θα τον ακούγατε να πανηγυρίζει δημόσια για το μπόνους που θα πάρει για την εμφάνιση της εθνικής.
Άβαταρ μέλους
bane1980
 
Δημοσιεύσεις: 4096
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2008, 16:20

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 10 Σεπ 2010, 10:10

αφού σου δώσου και εγώ +1 για τα γραφόμενά σου ποστάρω ένα ενδιάφέρον άρθρο για τον pocius. διαβάστε το αξίζει!

Ο... τετραδάκτυλος Πότσιους

Ο Λιθουανός Μαρτίνας Πότσιους θα συναντήσει τον μέντορά του Μάικ Σιζέφσκι στον ημιτελικό του Μουντομπάσκετ και τα βιώματά του δεν του επιτρέπουν να κάνει πίσω. «Πιστεύω ότι αν παίξουμε όπως με την Αργεντινή, έχουμε τύχη και απέναντι στις ΗΠΑ», δήλωσε ο 24χρονος γκαρντ, ο οποίος πρέπει να διαθέτει τεράστια ψυχή αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνίζεται με τέσσερα δάχτυλα στο αριστερό χέρι.

Ο Λιθουανός Μαρτίνας Πότσιους θα συναντήσει τον μέντορά του Μάικ Σιζέφσκι στον ημιτελικό του Μουντομπάσκετ και τα βιώματά του δεν του επιτρέπουν να κάνει πίσω. «Πιστεύω ότι αν παίξουμε όπως με την Αργεντινή, έχουμε τύχη και απέναντι στις ΗΠΑ», δήλωσε ο 24χρονος γκαρντ, ο οποίος πρέπει να διαθέτει τεράστια ψυχή αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνίζεται με τέσσερα δάχτυλα στο αριστερό χέρι.

Πόσο σκληρή μπορεί να γίνει η μοίρα προς ένα δωδεκάχρονο παιδί, το οποίο από πολύ μικρότερη ηλικία άρχισε να δέχεται το μικρόβιο του μπάσκετ, μιας και ο πατέρας του Γκιντάρας Πότσιους υπήρξε μπασκετμπολίστας και αυτή τη στιγμή εργάζεται ως προπονητής της Ακαντέμια, ομάδας της Α2 Λιθουανίας

Τo 1998 τρία δάκτυλα του αριστερού χεριού του ακρωτηριάστηκαν, οι χειρουργοί, που ανέλαβαν τη δύσκολη επέμβαση κατάφεραν να σώσουν τα δύο, όμως ακόμη λείπουν τα 2/3 από τον μέσο του. Το σοκ ήταν τεράστιο για ολόκληρη την οικογένεια, οι γονείς του φοβήθηκαν ότι δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει αθλητής, πόσω μάλλον να ακολουθήσει τα χνάρια του πατέρα του, αλλά ο πιτσιρικάς βάλθηκε να τους διαψεύσει.

«Η επαφή μου με το μπάσκετ ξεκινά όταν ακόμη ήμουν παιδί», άρχισε να αφηγείται την ιστορία του στη μικτή ζώνη μετά τον θρίαμβο επί της Αργεντινής και εμείς τον ακούγαμε προσεκτικά. «Ο πατέρας μου ήταν παίκτης και τώρα εργάζεται ως προπονητής. Ομολογώ ότι αυτός ήταν το είδωλό μου και κάθε ημέρα που περνά προσπαθώ να του αποδείξω ότι μπορώ να γίνω πολύ καλός παίκτης. Μάλλον θα είναι ευτυχισμένος για μένα τώρα», εξομολογήθηκε ο Πότσιους, ο οποίος νωρίτερα είχε καταγράψει 16 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 26’ συμμετοχής.

Δεν θα είναι, όμως, μόνο ο πατέρας του υπερήφανος, αλλά και ο κόουτς της Εθνικής ΗΠΑ Μάικ Σιζέφσκι. Στην τετραετή φοίτησή του στο Ντουκ ο Λιθουανός δεν ήταν ο σταρ της ομάδας μπάσκετ, ούτε καν ένας από τους ταλαντούχους παίκτες, έχοντας στην καλύτερη χρονιά του (2007-08) 4 πόντους και 2,3 ριμπαόυντ κατά μέσον όρο. Και μόνο, όμως, η συνύπαρξη με τον δάσκαλο Σιζέφσκι φορτίζει συναισθηματικά την αναμέτρηση με τις ΗΠΑ.

«Κάποια φόρτιση είναι λογικό να υπάρχει. Δεν ξέρω αν περίμενα κάτι τέτοιο, να συναντήσω τον ‘κόουτς Κ’ στον ημιτελικό της διοργάνωσης, αλλά θα είναι μια πολύ ωραία εμπειρία. Τον είδα, του μίλησα, θυμηθήκαμε τις χρονιές μας στο Ντουκ και είμαι σίγουρος ότι είναι υπερήφανος για μένα. Θα είναι μια μάχη για σαράντα λεπτά. Ξέρω πώς σκέφτεται ο κόουτς. Πόσο καλά προετοιμάζει την ομάδα του και στοιχηματίζω ότι αν δεν μπούμε δυνατά από την αρχή, θα καούμε άσχημα», σχολίασε ο ξανθομάλλης γκαρντ, που μετά το μάστερ στις διεθνείς, συγκριτικές σπουδές, δεν επελέγη στο ντραφτ του ΝΒΑ υπογράφοντας στη Ζαλγκίρις Κάουνας.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Kolokotronis_4 » Παρ 10 Σεπ 2010, 10:24

Aureliano Buendia έγραψε:μόνο εμένα με κουράζει αφάνταστα η περιγραφή του βαγγελάκη του ιωάννου??


όχι Αδερφέ, και εμένα μου'ρχεται να σπάσω την τιβι όταν ακούω αυτόν τον μαϊντανό
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis_4
 
Δημοσιεύσεις: 4365
Εγγραφή: Δευτ 06 Οκτ 2008, 22:50
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ασπρόμαυρη πόλη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες