MundoBasket 2010

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 13 Σεπ 2010, 10:28

"Εχει πολυ μεγαλη σημασια και το ποιο αθλημα σε συγκινει περισσοτερο"

αυτό λέω. θα πεθάνω εγώ γιατί οι άγγλοι συγκινούνται πιο πολύ από το snooker και όχι με το μπάσκετ (αν και ομολογώ αν έχει το παγκόσμιο στο crucible και εγώ αυτό θα κάτσω να δω ... :mrgreen: :opaokara: ?)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Δευτ 13 Σεπ 2010, 14:03

Με παρεξήγησες φίλε palok, άλλο πράγμα ήθελα να πω, το οποίο συνοψίζεται στα εξής
α) πολύ καλό μπάσκετ παίχτηκε από ότι ακούω και υποθέτω. από τα παιχνίδια που είδα, τα οποία ήταν λίγα, αυτά τα τρία ξεχώρισα. δεν εννοούσα ότι ήταν κακό το επίπεδο. έτσι όπως το έθεσα, φάνηκε ότι εννοώ κάτι άλλο
β)ο τελικός όντως δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου
γ)επειδή το μπάσκετ είναι ένα πανέμορφο, εγκφαλικότατο και οξυδερκέστατο παιχνίδι, με ανατροπές και απρόβλεπτα, θεωρώ αδιανόητο να είναι τόσο χαμηλά σε δημοτικότητα. ευθύνη φέρουν και οι φορείς που έχουν την τύχη του στα χέρια τους. πρέπει να πλασάρεις σωστά το αντικείμενό σου ώστε να υπενθυμίζεις στον άλλο πόσο ωραίο είναι το προϊόν που του πουλάς. κυρίως όμως αναφερόμουν σε αυτούς που αγαπούν το μπάσκετ και πτοούνται από όλα αυτά τα μαγειρέματα και τις προχειρότητες και απομακρύνονται ή μπορεί να απομακρυθούν μελλοντικά από τη θέασή του. η κουλτούρα κάθε λαού προφανώς και παίζει ρόλο. έτσι εξηγείται γιατί οι γάλλοι αγαπούν την ποδηλασία ή την ξιφασκία περισσότερο, άλλο όμως γιατί αγαπούν, όπως σίγουρα γνωρίζεις, περισσότερο το χαντμπολ ή το ράγκμπι...από τα ομαδικά σπορ μου φαίνετι περίεργο να παίρνει τόσο μικρό κομμάτι της πίτας το μπάσκετ.
δ)και εγώ ξεχώρισα πολλούς παίκτες. και tours de force είχαμε από αστέρες (Σκόλα, Τούρκογλου, Κλέιζα, Ντουράντ) και αποκαλύψεις (Πόσιους, Κέσελι, Σαβάνοβιτς, Ερντέν)
ε)κανέναν τελικό ποδοσφαίρου. απλώς στο ποδόσφαιρό είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα. ακόμη και να είναι πχ σκατά ένα ματς αν βλέπεις τον δαυίδ να νικάει τον γολιάθ τρελαίνεσαι.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 13 Σεπ 2010, 15:41

δεν σε παρεξηγώ εσένα, το ξέρεις ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 13 Σεπ 2010, 15:53

Aureliano Buendia έγραψε:απλώς στο ποδόσφαιρό είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα. ακόμη και να είναι πχ σκατά ένα ματς αν βλέπεις τον δαυίδ να νικάει τον γολιάθ τρελαίνεσαι.

Το ίδιο ισχύει και στο μπάσκετ(η Λιμόζ στην Αθήνα, η Γιουγκοπλάστικα, η Ελλάδα το '87 κλπ)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Δευτ 13 Σεπ 2010, 16:18

Ναι, αλλά στο μπάσκετ δεν γίνεται κάποιος εξωφρενικά χειρότερος να κερδίσει κλέβοντας το παιχνίδι σε μια μεμονωμένη στιγμή.
Οι εκπλήξεις προφανώς σε όλα τα σπορ συναρπάζουν αλλά στο μπάσκετ πρέπει σε να παίξεις, με κάποιο έστω τρόπο, καλύτερα. Είναι αφόρητα αξιοκρατικό άθλημα.
Αν υπήρξε μία εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα ήταν σίγουρα η μαλκοβιτσική Λιμόζ, η οποία βέβαια με επιθέσεις 24'' και 2 βολές αντί 1 συν 1 και δεν νομίζω να είχε σήμερα τύχη. Επίσης είχε και την ανοχή των διαιτητών.

ΥΓ Το ξέρω φίλε palok, απλώς ήθελα να είμαι σαφέστατος 8-) 8-)
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 13 Σεπ 2010, 16:49

και αυτή τη συζήτηση δεν την καταλαβαίνω. στο basket δεν μπορεί να κερδίσει ο δαυιδ αλλά και σε κανένα άλλο άθλημα δεν μπορεί να αλλάξει ο νικητής 10 φορές σε 50 sec. στη formula 1 ξέρουμε οτι θα κερδίσει η ferrari (και τώρα η redbull) ή η renault παλιά ή η mclaren αλλά γουστάραμε τον button το αλάνι (άλλο αλάνι αυτός, μην μπερδευόμαστε με τον ζλάταν) και γουστάραμε να βλέπουμε. ξέρω γω στο tennis, o federer, o nadal Παλιά ο sampras χάνανε 1 φορά στα 5 χρόνια. Γιατί αυτό να μου πάρει εμένα τη μαγεία του sport?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: MundoBasket 2010

Δημοσίευσηαπό gash04 » Δευτ 13 Σεπ 2010, 19:03

[youtube]fiax4RSFW3c&feature=related[/youtube]
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες