Σούλης Μαρκόπουλος

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό aisiodoksos » Τετ 16 Ιούλ 2014, 19:15

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοίνωσε την παραμονή του Σούλη Μαρκόπουλου στον πάγκο της ομάδας για τα επόμενα πέντε χρόνια.



ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΡΟΠΟΝΗΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ
Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Άβαταρ μέλους
aisiodoksos
 
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Πέμ 05 Δεκ 2013, 23:45
Τοποθεσία: Θεσσσαλονίκη

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό gergeo4 » Τετ 16 Ιούλ 2014, 19:37

5 χρονια?! :shock: :shock: :shock: μονο? :D :D
Άβαταρ μέλους
gergeo4
 
Δημοσιεύσεις: 7321
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2008, 12:42
Τοποθεσία: kozani

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τετ 16 Ιούλ 2014, 20:12

Καταπληκτικό νέο!
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό tasos81pl » Τετ 16 Ιούλ 2014, 20:15

και πηρα για πρωτη φορα διαρκείας στο μπασκετ!!!ευγε!!
τέλειο νέο!μπράβο στην ΚΑΕ.
give wings to fly...ride the sky
Άβαταρ μέλους
tasos81pl
 
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: Δευτ 18 Οκτ 2010, 19:20
Τοποθεσία: salonika

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 16 Ιούλ 2014, 20:46

Κάτι μου λέει οτι ο Χάρης θα κοουτσάρει σάββατα τον κόροιβο και μετά θα κάνει το κορόιδο και θα βοηθάει και τον μπαμπά τις κυριακές...;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 16 Ιούλ 2014, 21:07

Πρώτη φορά αναφωνώ "YES!" διαβάζοντας τίτλο είδησης! :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Mutasevic » Τετ 16 Ιούλ 2014, 21:53

aisiodoksos έγραψε:Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοίνωσε την παραμονή του Σούλη Μαρκόπουλου στον πάγκο της ομάδας για τα επόμενα πέντε χρόνια.



ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΡΟΠΟΝΗΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:


Δεκαετες καλυτερα επρεπε χαχαχα.Αμα βρεθει και ενας να βαλει κανα 500χιλιαρικα οχι παραπανω α παρουμε μπρος παλι οπως στα 90ς, μετο καλο Σουλη σιδεροκεφαλος ως το 2020
KILLED BY DEATH
Άβαταρ μέλους
Mutasevic
 
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιουν 2010, 20:15
Τοποθεσία: πλανητης Καξξον Γαλαξιας ΠΑΟΚ

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 17 Ιούλ 2014, 00:59

Πολύ καλό νέο. Μου έδωσε μια ώθηση να στηριξω το μπασκετ παραπανω απο το ποδόσφαιρο.

Sent from my Xperia Neo using Tapatalk
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Ale » Πέμ 17 Ιούλ 2014, 01:40

ΌΛΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, ΛΑΙΜΑΙ!!!!! :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 21 Σεπ 2014, 16:10

http://www.paokbc.gr/news/news/3814

Η πρώτη κόντρα: Σούλης VS Χάρης Μαρκόπουλος

Εικόνα

Ο ΠΑΟΚ ολοκληρώνει σήμερα το απόγευμα την παρουσία του στο τουρνουά της Πάτρας, με τον αγώνα απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας, ένα παιχνίδι που σαφώς και χαρακτηρίζεται από την πρώτη κόντρα του Σούλη Μαρκόπουλου με τον γιο του και προπονητή στον Κόροιβο, Χάρη Μαρκόπουλο.

Συνεργάτες για μία πενταετία στον ΠΑΟΚ, σήμερα θα βρεθούν για πρώτη φορά αντίπαλοι ως προπονητές, έστω και εάν πρόκειται για φιλικό παιχνίδι. Λίγες ώρες πριν την μεταξύ τους αναμέτρηση, που μπορεί να κρίνει και την πρώτη θέση στο Patras Cup, ο Σούλης και ο Χάρης Μαρκόπουλος μίλησαν στο paokbc.gr και απάντησαν σε πέντε κοινές ερωτήσεις…

-Υπάρχει άγχος, περιέργεια, ένα ιδιαίτερο συναίσθημα για αυτό τον αγώνα;

Σούλης Μαρκόπουλος:
«Άγχος δεν υπάρχει. Εντάξει έχει μία ιδιαιτερότητα το παιχνίδι, περισσότερο για τα media, αλλά το παιχνίδι είναι παιχνίδι και το επάγγελμα είναι επάγγελμα. Με τον Χάρη πάντως, ελάχιστες φορές έχουμε βρεθεί αντίπαλοι, όταν ήταν μικρός και παίζαμε μπάσκετ, στα πρώτα του βήματα και σε επαγγελματικό επίπεδο, θυμάμαι ότι η πρώτη φορά ήταν όταν εγώ ήμουν προπονητής στο Μακεδονικό και αυτός αγωνιζόταν στον Ηρακλή».

Χάρης Μαρκόπουλος: «Δεν υπάρχει άγχος, γιατί είναι περίοδος προετοιμασίας, οπότε και οι δύο θέλουμε απλά να βγάλουμε συμπεράσματα για το που βρίσκονται οι ομάδες μας. Το περίεργο συναίσθημα για μένα είναι ότι βλέπω μετά από πέντε χρόνια τον ΠΑΟΚ να παίζει στο γήπεδο κι εγώ θα είμαι από την άλλη πλευρά και δεν θα κάνω κάτι που το είχα συνηθίσει τόσα χρόνια».

-Μετά από πέντε χρόνια πολύ στενής και καθημερινής συνεργασίας, πως είναι να δουλεύετε πλέον ξεχωριστά και σε διαφορετικές ομάδες;

Σούλης Μαρκόπουλος:
«Στην αρχή ήταν λίγο περίεργα, αλλά σιγά σιγά νομίζω ότι επανέρχομαι στην κατάσταση που υπήρχε πριν συνεργαστούμε με τον Χάρη. Υπάρχει βεβαίως επικοινωνία και πάντα θα υπάρχει και συζήτηση για θέματα μπάσκετ. Είναι απολύτως φυσιολογικό».

Χάρης Μαρκόπουλος: «Σίγουρα είναι μία διαφορετική κατάσταση την οποία βιώνουμε, όμως ο ένας ενδιαφέρεται σίγουρα για την ομάδα του άλλου, δεν είναι δυνατόν να μην μιλήσουμε για μπάσκετ στην επικοινωνία μας. Προσπαθούμε ο καθένας να κάνει όσο καλύτερα γίνεται την δουλειά, με τον πιο επαγγελματικό τρόπο, όπως κάναμε και πέντε χρόνια που ήμασταν μαζί».

-Έστω και εξ αποστάσεως παρακολουθούσατε το χτίσιμο της άλλης ομάδας;

Σούλης Μαρκόπουλος:
«Πάντα έχεις το μυαλό σου και παρακολουθείς τις υπόλοιπες ομάδες πως χτίζονται. Και λίγο παραπάνω στην ομάδα του Χάρη…»

Χάρης Μαρκόπουλος: «Είχα επίγνωση του χτισίματος της ομάδας, αυτό νομίζω ήταν φυσιολογικό, όπως ήταν επίσης ήταν φυσιολογικό να μην είχα καμία σχέση με τις αποφάσεις που πάρθηκαν για τον ΠΑΟΚ. Παρακολουθώ όμως με ενδιαφέρον τον ΠΑΟΚ και πως δημιουργήθηκε η ομάδα για την επόμενη χρονιά».

-Τι άποψη έχεις για τον Κόροιβο και τον ΠΑΟΚ της επόμενης σεζόν και τις εύχεσαι στον κόουτς Μαρκόπουλο;

Σούλης Μαρκόπουλος:
«Είναι ακόμη νωρίς, αλλά από τα δύο πρώτα παιχνίδια που είδα, νομίζω ότι γίνεται αρκετά καλή δουλειά στον Κόροιβο, παίζουν καλό μπάσκετ, αν και υπάρχουν ελλείψεις και σε βασικούς παίκτες. Είναι μία πρωτόγνωρη εμπειρία και για τον Χάρη και για τον Κόροιβο, που βρίσκεται σε ένα νέο πρωτάθλημα και πολύ πιο δυνατό. Τι μπορώ να ευχηθώ… Όπως κάθε πατέρας, θέλω το καλύτερο για το παιδί μου. Δεν είναι μία δουλειά για μία ημέρα, αλλά για μία ολόκληρη ζωή. Θα υπάρχουν καλές και κακές στιγμές. Να έχει υπομονή και διορατικότητα για να αντιμετωπίσει τις δύσκολες στιγμές με σωστό τρόπο και να δει τα δυνατά και αδύνατα σημεία που θα υπάρχουν στη δουλειά του και να βρει το δρόμο του».

Χάρης Μαρκόπουλος: «Ο ΠΑΟΚ κάνει ένα ρεκόρ τα τελευταία χρόνια, γιατί ξεκινά κάθε σεζόν έχοντας ένα σημαντικό μέρος του κορμού, αλλά προσθέτει και αρκετούς νέους παίκτες, προσπαθώντας να κάνει μία νέα ομάδα, όπου οι νέοι θα αφομοιωθούν στο σύστημα και την λειτουργία της ομάδας. Ο ΠΑΟΚ σίγουρα θέλει χρόνο, αλλά ο χρόνος δουλεύει για την ομάδα, παρά το γεγονός ότι έχει αρκετά νέα πρόσωπα δεν θα αλλάξει και πολύ ο τρόπος του παιχνιδιού του, με τις προσθήκες που έχει κάνει μπορεί να παίξει πολύ ωραίο μπάσκετ και να κοιτάει όλες τις ομάδες στα ίσια. Εύχομαι κι ελπίζω ο κόουτς να είναι υγιής και να έχει την ίδια όρεξη και επιθυμία που έχει κάθε μέρα, για να μπει στο γήπεδο να κάνει προπόνηση. Από την στιγμή που τα έχει όλα αυτά, πιστεύω ότι με τον επιστημονικό τρόπο που δουλεύει τα αποτελέσματα δεν θα αργήσουν να έρθουν».

-Και τι εύχεσαι και θέλεις για την ομάδα σου τη νέα σεζόν;

Σούλης Μαρκόπουλος:
«Θα πω αυτό που λέω πάντα και θέλω πάντα, να είναι η ομάδα μας ανταγωνιστική στο γήπεδο και να παίξει ωραίο μπάσκετ. Να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο για να μας δει και να μας υποστηρίξει και όταν θα βρούμε τον δρόμο μας, θα φέρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε σε ένα πρωτάθλημα συναρπαστικό σε όλη τη διάρκεια του».

Χάρης Μαρκόπουλος: «Είναι μία νέα ομάδα, είναι μία νέα προσπάθεια, σε ένα καινούριο σκαλοπάτι και για την ομάδα, αλλά και για την πόλη. Θέλουμε να φτιάξουμε ένα ανταγωνιστικό σύνολο και μετά από ένα χρονικό διάστημα να έχουμε την δυνατότητα να παίζουμε και όμορφο μπάσκετ».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Ale » Κυρ 21 Σεπ 2014, 16:24

Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 22 Σεπ 2014, 19:28

"Πραγματική αποθεωση για τον προπονητη του ΠΑΟΚ Σουλη Μαρκοπουλο, κατα την βράβευση του σε κορυφαίο κοουτς της σεζον. Κι ο κοουτς δεν ξέχασε κανέναν..."

Από τη σελίδα της Κ.Α.Ε. στο Facebook.


Υπάρχει και ένα μικρό video από τις δηλώσεις του στη βράβευση..
Ουσιαστικά λέει ότι ο προπονητής δεν είναι μόνος του, το βραβείο αυτό ανήκει και στους συνεργάτες του, από τον φροντιστή, τον γιατρό, τον γυμναστή, τον φυσιοθεραπευτή, ως τη διοίκηση.. Ευχαρίστησε τους παίκτες του και ευχήθηκε υγεία και καλύτερο basket τη νέα χρονιά..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 23 Σεπ 2014, 16:11

http://www.paokmania.gr/basket/synenteykseis/70994-sto-telos-tha-dikaiothoyme

«Στο τέλος θα δικαιωθούμε»

Στον ArenaFM89,4 φιλοξενήθηκε ο προπονητής του τμήματος μπάσκετ του ΠΑΟΚ, Σούλης Μαρκόπουλος. Μίλησε για την προσπάθεια που γίνεται στην φετινή χρονιά αλλά και για το εξαιρετικό κλίμα που υπάρχει το τελευταίο διάστημα στον «Δικέφαλο του Βορρά».

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Σούλης Μαρκόπουλος:

Για την βράβευση του:

«Είναι μια δικαίωση για κάτι που σου αρέσει πάρα πολύ και η ζωή σου γυρίζει γύρω από αυτό. Ο κόσμος όταν αντιλαμβάνεται πως κάνεις κάτι με αγάπη και σου δίνει μια τιμή νιώθεις μια ευχαρίστηση».

Για την εξέλιξη που έχει ως προπονητής:

«Ο κάθε άνθρωπος στην δουλειά του καθημερινά εξελίσσεται. Η εμπειρία του βελτιώνεται. Επίσης, κάποιες εποχές είσαι και πιο τυχερός για να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες ώστε να μπορείς να δουλέψεις και να παρουσιάσεις ένα δείγμα που θα δείξει στον κόσμο πως πετυχαίνεις κάτι καλό. Αν πάντα πιστεύεις πως δημιουργείς κάτι και το ευχαριστιέσαι, αυτό είναι ότι καλύτερο».

Για το εξαιρετικό κλίμα στην ομάδα:

«Πιστεύω πως για να δουλέψεις εσύ καλά πρέπει όλα να πάνε καλά. Αλλιώς δεν μπορούν οι παίκτες και ο προπονητής να αποδώσουν. Αν τα προβλήματα από έξω μεταφέρονται μέσα στο αγωνιστικό τμήμα το πρόβλημα μεγαλώνει. Σίγουρα υπάρχει μια διοίκηση αλλά και παίκτες που κάνουν πάντα το κάτι παραπάνω».

Για την περίοδο που ήταν μακριά από τους πάγκους:

«Σαν προπονητής κάθε μέρα πρέπει να βελτιώνεσαι. Από την κάθε εικόνα παίρνεις κάτι. Πέρυσι είχα ένα παίκτη που είδα κάποια πράγματα και άλλαξε η φιλοσοφία μου για παίκτες σε αυτή τη θέση. Βλέπεις κάποια πράγματα που σου προσφέρει η ίδια η φύση και πρέπει να είσαι μέσα στα πράγματα. Το μπάσκετ κάθε μέρα αλλάζει».

Για τις προσδοκίες του φέτος:

«Για εμένα παίζει ρόλο το τι μπάσκετ θα παίξει η ομάδα και τι διάθεση θα δείξει. Οι ομάδες δεν μπορούν να κρατήσουν τα ρόστερ λόγω της οικονομικής κρίσεως. Ο κόσμος πρέπει να έχει υπομονή και να πιστέψει στην ομάδα του ΠΑΟΚ. Εμείς πρέπει να προσπαθήσουμε να χτίσουμε κάτι και πιστεύω πως στο τέλος θα δικαιωθούμε».

Για τις λογομαχίες μεταξύ παραγόντων ομάδων:

«Εμείς θα θέλαμε το μπάσκετ να παίζεται στον αγωνιστικό χώρο και πρέπει όλοι οι παράγοντες να βοηθήσουν σε αυτό. Είναι ένα άθλημα που μας έχει δώσει πάρα πολλές επιτυχίες και όλοι οι παράγοντες πρέπει να δίνουν τις δικές τους ιδέες ώστε το μπάσκετ να κάνει βήματα μπροστά. Η Ελλάδα θέλει τίτλους και αυτό το άθλημα πρέπει να μας δώσει επιτυχίες και χαρές και στο μέλλον. Δεν πρέπει να υπάρχουν «κοκορομαχίες» εκτός γηπέδου. Αυτό πλήττει το ίδιο το άθλημα. Όλα αλλάζουν αρκεί να το θέλουμε. Πρέπει όλοι οι παράγοντες να καθίσουν στο τραπέζι για να έχουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε και να λυθούν τα προβλήματα».

Για το πότε μπορεί ένας φίλος του μπάσκετ να περιμένει την επιστροφή της Θεσσαλονίκης στην κορυφή:

«Το χρήμα παίζει κάποιο ρόλο, θέλει όμως υπομονή και σκληρή δουλειά. Ο σύλλογος πρέπει να μπορέσει να βγάλει ταλέντα αλλά και να φέρει παίκτες που θα προσαρμοστούν στο σύνολο. Οι ομάδες πρέπει να αποβάλουν τα οικονομικά βαρίδια από τα προηγούμενα χρόνια. Δεν υπάρχουν πλέον ομάδες με τεράστια μπάτζετ. Υπάρχουν ομάδες με ισορροπημένα μπάτζετ που παίζουν καλό μπάσκετ».

Για το επίπεδο που βρίσκεται ο ΠΑΟΚ:

«Η ομάδα δεν είναι ακόμα έτοιμη αλλά μέρα με την μέρα θα βελτιωνόμαστε. Από παιχνίδι σε παιχνίδι η ομάδα θα βελτιώνεται. Σήμερα παίζουμε ένα δύσκολο φιλικό και κάθε μέρα πιστεύω θα είμαστε καλύτερα».




Εκεί που λέει ότι πέρσι είχε έναν παίκτη που τον έκανε να αλλάξει φιλοσοφία για τους παίκτες σ'αυτή τη θέση, εννοεί τον Cooper;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 23 Σεπ 2014, 17:52

Νομίζω ναί. Πρώτη φορά διάλεξε (ή ας το πούμε καλύτερα, αποδέχτηκε την επιλογή Χάρη μάτζικ) έναν pick and roll άσσο και δόμησε την ομάδα ανάλογα, χωρίς την παρουσία post up ψηλού, ίσως για πρώτη φορά (?) στην καριέρα του...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σούλης Μαρκόπουλος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 26 Σεπ 2014, 19:53

http://www.paokmania.gr/basket/synenteykseis/71180-xreiazetai-polli-douleia

«Χρειάζεται πολλή δουλειά…»

Δηλώσεις έκανε ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σούλης Μαρκόπουλος μετά το τέλος του αγώνα με την Istanbul BΒ.

«Σε κάθε παιχνίδι παίζουμε διαφορετικά κι αυτό είναι πολύ καλό, γιατί μέσω του βίντεο μπορούμε να βλέπουμε πράγματα, να τα αναπτύξουμε έτσι ώστε να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι από παιχνίδι σε παιχνίδι. Στον προηγούμενο αγώνα για παράδειγμα είχαμε έναν αντίπαλο που είχε παίκτες πολύ καλούς στον χειρισμό της μπάλας, ενώ σήμερα, ο αντίπαλός μας ήταν πολύ γεμάτος κοντά στο καλάθι. Πρέπει να ετοιμαστούμε και σε αυτό τον τομέα στα επόμενα παιχνίδια».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ αναφέρθηκε επίσης και...

Στις απουσίες των τραυματιών
: «Βάλαμε τον Carter μέσα στο παιχνίδι μετά από τέσσερις μέρες. Οι γιατροί είπαν να τον βάλουμε σε χαλαρούς ρυθμούς, ενώ ο Odum έχει πρόβλημα στο γόνατό του και συνεχίζει την αποθεραπεία του και ο Χαραλαμπίδης εδώ και μία εβδομάδα ουσιαστικά δεν συμμετέχει με το πρόβλημα έχει στο γόνατο».

Σε αυτά που δεν του άρεσαν: «Δεν μου αρέσει το πως μπήκαμε στις αρχές των δύο ημιχρόνων. Η άμυνά μας ήταν χαλαρή και οι αντίπαλοι μπόρεσαν να πάρουν διαφορά, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο».

Για την άμυνα και την επίθεση: «Χρειαζόμαστε πολλή δουλειά στην άμυνα, αλλά και υπομονή, για να μπορέσει να έρθει η βελτίωση στην ομάδα. Θέλουμε να τρέξουμε σαν ομάδα, αλλά ακόμη δεν το έχουμε φτάσει εκεί που θέλουμε. Δουλεύουμε περισσότερο στην επίθεση, για να έχουμε την δυνατότητα να δουλέψουμε και στην άμυνα. Θέλουμε να έχουμε την δυνατότητα να τρέχουμε πολύ και στην άμυνα, αλλά και στην επίθεσή μας. Και ειδικά στην άμυνα, θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προετοιμασμένος».

Στη βράβευσή του στην κλήρωση του πρωταθλήματος: «Σίγουρα είναι μία στιγμή συγκινητική για κάθε άνθρωπο, που ξεκινά με κάτι σαν χόμπι, το κάνει επάγγελμα, καθιερώνεται στην κοινωνία και έρχεται αυτή η αναγνώριση».

Στο τουρνουά του Ρεθύμνου: «Το θέμα είναι από δω και πέρα είναι να βελτιωνόμαστε σε άμυνα και επίθεση. Πρέπει να έχουμε διάρκεια στην καλή απόδοση και να διορθώνουμε τα λάθη μας. Εάν κάνουμε τα ίδια λάθη δεν κάνουμε τίποτα».

Στην απόδοση του Odum: «Για κανέναν παίκτη δεν μπορείς να μιλήσεις με ασφάλεια αυτή την στιγμή. Είναι φυσιολογικό να είναι διστακτικός ένας παίκτης, Και δεν συμβαίνει μόνο με τον Odum. Είναι διστακτικός και ο Carter που είναι δύο χρόνια στην Ελλάδα. Οι παίκτες είναι σφιγμένοι, κι όταν καταλάβουν τι θέλουν οι συμπαίκτες του και τις θέλει αυτός από τους συμπαίκτες του πιστεύουμε ότι θα βελτιωθούν όλα. Εμείς θέλουμε η ομάδα να τρέξει, αλλά αυτό είναι κάτι που θα χρειαστεί χρόνο».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες