Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου...

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 28 Φεβ 2010, 17:20

xaxaxa ωραίος!

PAOK de Fernando Santos lidera na Grécia
BATEU XANTHI (3-0) COM DOIS GOLOS DE VIEIRINHA



O PAOK já é líder, à condição, da liga grega, depois de ter vencido no terreno do Skoda Xanthi, por claros 3-0, em encontro da 24.ª jornada, contando com exibições de qualidade de dois ex-jogadores do FC Porto. Lino, que fez a assistência para o primeiro golo, e Vieirinha, novamente endiabrado, que marcou esse primeiro golo e depois fechou a contagem.

A equipa treinada por Fernando Santos chegou assim aos 53 pontos, somando mais 1 do que o Panathinaikos, que este domingo defronta o Panionios.

"Cumprimos o nosso dever. Entrámos muito concentrados e assim conseguimos três pontos importantes, num campo difícil", afirmou Lino, destacando a exibição de Vieirinha.

"Está numa forma incrível, desequilibra os jogos. Trabalha muito e joga para o colectivo. É a figura da equipa neste momento", revela o lateral-esquerdo brasileiro.

Outros em destaque

Edinho e Cristiano, ex-Paços de Ferreira, também foram utilizado no PAOK, que fica agora à espera do restantes resultados, recebendo na próxima jornada o último classificado, o Panthrakikos.

Data: Sábado, 27 Fevereiro de 2010 - 18:58

http://www.record.xl.pt/noticia.aspx?id ... 0000000292

Μη θέλετε μετάφραση, ο Ιταλός Μοντ ας κάνει τη δουλειά του! :lol: :lol:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Κυρ 28 Φεβ 2010, 19:25

Photis έγραψε:
ABOLEYTOI έγραψε:
Kolokotronis_4 έγραψε:http://www.metrosport.gr/o-fernanto-santos-apoklistika-sto-athlitiko-metropolis

Ο Φερνάντο Σάντος μίλησε αποκλειστικά στο «Αθλητικό Metropoliς» και στον Χρήστο Παυλίδη για τον φετινό ΠΑΟΚ. Μεταξύ των άλλων ο Πορτογάλος τεχνικός του Δικεφάλου ανέφερε:

- «Σίγουρα είμαστε ευχαριστημένοι που είμαστε μέσα στους στόχους του πλάνου.

- «Το τριετές πλάνο το έχουμε κερδίσει, κανείς δεν μπορεί να πει το αντίθετο.».


Με τις δηλώσεις αυτές και με αυτά που είπε σήμερα στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα
"Ο ΠΑΟΚ γενικότερα τον τελευταίο καιρό έχει φθάσει σε υψηλά σημεία απόδοσης χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοση του. Αυτό πρέπει να διατηρήσουμε μέχρι το τέλος"

Ο υπάλληλος της ΠΑΕ κάνει την αυτοκριτική. Επειδή προσωπικά των θεωρώ σοβαρό άνθρωπο πιστεύω ότι είναι αυστηρός, αλλά δίκαιος στην αυτοκριτική του.
Τελικά ο ίδιος θεωρεί ότι έχει πετύχει στη δουλειά που του ανατέθηκε μέχρι τώρα.

Περιμένουμε πλέον τη διοίκηση της ΠΑΕ να τοποθετηθεί επί του θέματος.


Και τι να πει η ΠΑΕ ρε φίλε,ότι απέτυχε???Εδώ τον παρακαλάνε να υπογράψει το νέο συμβόλαιο κι αυτός θέτει όρους που θα του επιτρέψουν να πάρει άνετα το πρωτάθλημα.Μιλάμε για μεγάλο προπονητή...Και έχει δίκαιο.Αυτή τη στιγμή ο ΠΑΟΚ είναι στο pick της απόδοσης του με βάση το υλικό που έχει...Παίζει για 90-95%...Πολύ καλά...Και για τον υπάλληλο που λες διότι σε κόβω να είσαι από αυτούς που δεν τον γουστάρουν σου έχει κάνει και ομάδα που παίζει και μπάλα μια κλάση πάνω από τις καλύτερες ομάδες που είχες την τελευταία 20ετεία...

:pano:

Φώτη μη βλέπεις φαντάσματα. Δεν είναι υπάλληλος της ΠΑΕ δηλαδή; Δεν πρέπει οι προιστάμενοί του που είναι η διοίκηση να βγει εν ευθέτω χρόνο και να μιλήσει; Όταν λέω να μιλήσει δεν εννοώ με ανακοινώσεις και συνεντεύξεις τύπου απαραίτητα. Μπορεί να μιλήσει κατ' ιδίαν ή με πράξεις.

Έχουμε γράψει 500.00 φορές στο τέλος θα κάνουμε ταμείο. Ε λοιπόν ο υπάλληλος της ΠΑΕ το έκανε το ταμείο του και το έβγαλε θετικό.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό ehemithos 199 » Κυρ 28 Φεβ 2010, 19:45

gash04 έγραψε:Οι ομάδες του Σάντος κάνουν κοιλιά τον Ιανουάριο.

κι εγω...με τετοια μασα στις γιορτες!
ειμαι σαντικος τι να κανω?
αλλα ρε καρπουζα...ειπαμε το λατρεμενο μας 1-0...
τι σε πιασε τωρα με το over? με τα λεφτα μας παιζεις?
αλλη μια 3αρα με πανθρακικο και τον μπουλο για εστοριλ!!!
ΒΑΛΤΕ ΦΩΤΙΑ - ΚΑΨΤΕ ΚΑΛΑ!!!
Άβαταρ μέλους
ehemithos 199
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 20:42
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό Pegasus1589 » Δευτ 01 Μαρ 2010, 02:33

teratios έγραψε:. Αλλά ρε συ δάσκαλε, που το βρήκες το ελιξήριο που μετατρέπει τον Σνάουτσνερ σε μπαλαδόρο; Φέτος είδαμε τον Ίβιτς τρεχαντήρι, τώρα βλέπουμε τον Σνάουτσνερ να φτιάχνει παιχνίδι, τι σκατά, ξυπνάς τα βράδια και φτιάχνεις μαγικά φίλτρα; Μου φαίνεται δεν πρέπει να σε λένε μηχανικό, μάγο πρέπει να σε λένε


Αποκλειστική εικόνα του Σάντος ενώ καταστρώνει τα πλάνα του:

Santix.png


:opaokara: :opaokara: :opaokara:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
ΒΟΥΡ!
Άβαταρ μέλους
Pegasus1589
 
Δημοσιεύσεις: 1262
Εγγραφή: Κυρ 30 Νοέμ 2008, 14:23

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό Olorin » Δευτ 01 Μαρ 2010, 03:14

Σ' αυτη τη χυτρα επεσε μικρος ο Βιτολο και τωρα τρεχει ασταματητα? :D
"I have dreamed a dream, but now that dream is gone from me"
- Morpheus
Άβαταρ μέλους
Olorin
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τετ 26 Μαρ 2008, 03:35
Τοποθεσία: The Source

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό Lord » Δευτ 01 Μαρ 2010, 14:50

:lol: :lol: :lol: :lol:
ΠΑΟΚ ο ένας,στον κόσμο άλλος κανένας..
ΠΑΟΚ γιατί,γιατί μας βγάζεις την ψυχή...
Άβαταρ μέλους
Lord
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Δευτ 27 Οκτ 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ξεσαλόνικα

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό Photis » Δευτ 01 Μαρ 2010, 15:24

ABOLEYTOI έγραψε:Φώτη μη βλέπεις φαντάσματα. Δεν είναι υπάλληλος της ΠΑΕ δηλαδή; Δεν πρέπει οι προιστάμενοί του που είναι η διοίκηση να βγει εν ευθέτω χρόνο και να μιλήσει; Όταν λέω να μιλήσει δεν εννοώ με ανακοινώσεις και συνεντεύξεις τύπου απαραίτητα. Μπορεί να μιλήσει κατ' ιδίαν ή με πράξεις.

Έχουμε γράψει 500.00 φορές στο τέλος θα κάνουμε ταμείο. Ε λοιπόν ο υπάλληλος της ΠΑΕ το έκανε το ταμείο του και το έβγαλε θετικό.


Μάλιστα δηλαδή εσύ θες τη διοίκηση να σου πει πως είναι θετικό το ταμείο όταν ο συγκεκριμένος προπονητής ή υπάλληλος σου έχει φτιάξει μια ομαδάρα για τα ελληνικά δεδομένα την καλύτερη ίσως στην Ελλάδα και σε έχει ισότιμο παρόλες τις αντιξοότητες διεκδικητή του τίτλου.Έχεις να δεις αυτά τα πράγματα εδώ και 20 χρόνια...και μου λες για να πάρει θέση η διοίκηση???Μα είναι δυνατόν???Το ότι θέλουν να μείνει ο Σάντος δε σου λέει τίποτε???Μιλάμε για τον κορυφαίο προπονητή που είχες τα τελευταία 20 χρόνια...Τι να πω άλλο...

:pano:
Τα μυαλά μας πονάνε...
Άβαταρ μέλους
Photis
 
Δημοσιεύσεις: 8734
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 19:04
Τοποθεσία: Cyprus

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό gash04 » Τρί 02 Μαρ 2010, 09:37

Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι έτοιμος να καταρρίψει το ρεκόρ της καλύτερης άμυνας στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Επίσης ο Δικέφαλος δέχεται τα λιγότερα γκολ μέσο όρο από οποιανδήποτε άλλη ομάδα των προηγμένων πρωταθλημάτων της Ευρώπης, ενώ βρίσκεται πολύ κοντά στο να ξεπεράσει και τον... εαυτό του!

Ο Π.Α.Ο.Κ. φέτος εκπλήσσει τους πάντες με την απόδοσή του και σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Κυρίως η άμυνά του. Μετά την επίτευξη του ρεκόρ με τα περισσότερα αήττητα σερί παιχνίδια είναι έτοιμος να πετύχει ένα ακόμα πολύ σημαντικό ιστορικό κατόρθωμα. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δε δέχτηκε τέρμα ούτε εναντίον της Ξάνθης και βρίσκεται κοντά στο να σπάσει ένα ιστορικό ρεκόρ.

Ο Π.Α.Ο.Κ. πέρσι είχε δεχτεί τα λιγότερα γκολ στην ιστορία του, συνολικά 16, όμως φέτος είναι έτοιμος να «ξεπεράσει» τον εαυτό του αφού έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος έχει δεχτεί μόλις δέκα γκολ.

Ο Π.Α.Ο.Κ. που συνολικά δέχεται κατά μέσο όρο στο πρωτάθλημα 0,41 γκολ, όπως όλα δείχνουν, θα κάνει νέο ρεκόρ, ενώ μπορεί να καταρρίψει και αυτό που κατέχει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά, κατέχει το ρεκόρ με τα λιγότερα γκολ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος όταν το 1972-1973 είχε δεχτεί μόλις 13 γκολ.

Αν λοιπόν ο Π.Α.Ο.Κ. δεχτεί στα επόμενα έξι παιχνίδια λιγότερα από τρία γκολ θα είναι αυτός ο κάτοχος της καλύτερης άμυνας στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος. Έτσι ίσως εξηγείται και η ύστερα από χρόνια υψηλή θέση που κατέχει ο Δικέφαλος στον βαθμολογικό πίνακα. Στο γεγονός δηλαδή πως κατέχει την καλύτερη άμυνα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Όμως τα επιτεύγματα της αμυντικής γραμμής των ασπρόμαυρων ξεπερνούν τα όρια του ποδοσφαίρου της χώρας.

Ο Π.Α.Ο.Κ. που σε 24 αγώνες ως τώρα έχει δεχτεί δέκα γκολ, κατέχει την καλύτερη άμυνα της Ευρώπης μεταξύ των προηγμένων πρωταθλημάτων αλλά και την δεύτερη καλύτερη της γηραιάς Ηπείρου και ανάμεσα σε 50 χώρες. Πρώτη είναι τη δεδομένη στιγμή η ομάδα του Ερυθρού Αστέρα, που δέχεται μόλις 0,37 τέρματα ανά παιχνίδι.

Από τα μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης μόνο μία ομάδα βρίσκεται σχετικά κοντά στις επιδόσεις του Π.Α.Ο.Κ. καθώς η πορτογαλική Μπενφίκα έχει δεχτεί 11 γκολ, ένα περισσότερο από τον Δικέφαλο, αλλά έχοντας παίξει 21 αναμετρήσεις, τρεις λιγότερες από την ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Επίσης η Μπαρτσελόνα που κατέχει την καλύτερη άμυνα της Ισπανίας, έχει αγωνιστεί ακριβώς τον ίδιο αριθμό αγώνων με τον Π.Α.Ο.Κ. αλλά έχει δεχτεί 14 τέρματα.

Οι εννιά καλύτερες άμυνες της Ευρώπης

Ομάδα Αγώνες Γκολ Γκολ μέσο όρο

1. Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 16 6 0,37

2. Π.Α.Ο.Κ. (ΕΛΛΑΔΑ) 24 10 0,41

3. Λανσαντφράιντ (Ουαλία) 23 10 0,43

4. Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 23 10 0,43

5. Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 18 8 0,44

Σπόργια του Βοργιά
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό gash04 » Τετ 11 Αύγ 2010, 21:59

Ο Φερνάντο Σάντος σε συνέντευξή του στο contra.gr μιλά για την Εθνική Ελλάδας και τον Οτο Ρεχάγκελ, τον Αγγελο Χαριστέα και τη μετάβαση στη νέα εποχή, τον ΠΑΟΚ, τον Ζαγοράκη και τον Μπερέτα, τον oλυμπιακό, τον Θεό και το πάθος του για το τσιγάρο

Ο Φερνάντος Σάντος δεν χαμογελάει σχεδόν ποτέ, ή μάλλον έτσι νομίζουμε. Στην Πορτογαλία έβαζαν στοίχημα ποιος θα κατάφερνε να τον απαθανατίσει την ώρα που χαμογελάει. Στην Ελλάδα πέρασαν πολλά χρόνια μέχρι να τον συλλάβει. Αν και Πορτογάλος, συμπεριφέρεται περισσότερο σαν Γερμανός σε σχέση με τον πολύ πιο εκδηλωτικό προκάτοχό του στην Εθνική, Οτο Ρεχάγκελ.

Άνθρωπος χαμηλών τόνων, μεθοδικός και ρεαλιστής, δεν αφήνει τίποτα στην τύχη. Φύση δύσκολος, το παραδέχεται κι ο ίδιος άλλωστε, όταν αφοσιώνεται σε κάτι αφοσιώνεται ολοκληρωτικά. Με αυτόν τον τρόπο ανέβασε τον πήχη στον ΠΑΟΚ, δημιουργώντας ένα ανυπέρβλητο μέσο σύγκρισης για τον επόμενο.

Νικητής της αμφισβήτησης, δεν εξεπλάγη όταν άκουσε το όνομά του για τη διαδοχή του Οτο Ρεχάγκελ γιατί πιστεύει ότι αυτή ήταν η αναγνώριση στο πολύχρονο έργο του στην Ελλάδα.

Ο ίδιος συνεχίζει να προσεύχεται, να πηγαίνει στην εκκλησία κάθε εβδομάδα, να παίζει μπριτζ και και να πιστεύει ότι η σοφή επιλογή παικτών, η στενή παρακολούθησή τους και οι ηγετικές ικανότητες συνθέτουν τον επιτυχημένο προπονητή.

- Βλέποντας τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Αγιαξ στην Τούμπα νιώσατε την ανάγκη να ήσασταν στον πάγκο;

Οχι. Είναι μια απόφαση που είχα πάρει εδώ και πολύ καιρό. Ήμουν προετοιμασμένος για μια τέτοια στιγμή και δεν επιτρέπω να με παρασύρουν τα συναισθήματα.

- Δακρύσατε, όμως, μετά το τέλος του αγώνα...

Δεν έκλαψα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν συγκινήθηκα που έχασε ο ΠΑΟΚ. Είναι φυσιολογικό να λυπηθώ που αποκλείστηκε η ομάδα που έζησα τόσες στιγμές.

- Πιστεύετε ότι εσείς θα μπορούσατε να έχετε κάνει κάτι καλύτερο;

Δεν θέλω να μπω σε αυτή τη λογική. Δεν θα ήταν σωστό. Αυτό που πιστεύω είναι ότι ο ΠΑΟΚ στάθηκε άτυχος. Από την πλευρά μου, έφερα εις πέρας το πλάνο που μου είχε ανατεθεί, όπως το έχω πει πολλές φορές και ας μην το πιστεύουν κάποιοι. Κουράστηκα από τις καθημερινές υποχρεώσεις και το στρες που απαιτεί μια ομάδα. Μετά από 25 χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης σε καθημερινή βάση θέλησα να σταματήσω. Αν δεν ένιωθα τόσο πιεσμένος, θα μπορούσα να συνεχίσω σε κάποια άλλη ομάδα για τους κακοπροαίρετους. Όμως δεν το έκανα.

- Κάποιοι, όμως, αναρωτιούνται πως γίνεται να δηλώνετε κουρασμένος και λίγο μετά να αναλαμβάνετε την Εθνική ομάδα. Τόσο γρήγορα ξεκουραστήκατε;

Δεν έχει καμία σχέση η μία δουλειά με την άλλη. Όποιος αμφιβάλλει μπορεί να ρωτήσει τον πρόεδρο, τον Βρύζα ή τους συνεργάτες μου ότι την απόφαση αυτή την είχα πάρει και τους την είχα ανακοινώσει ένα χρόνο πριν. Ακριβώς επειδή τους σέβομαι πολύ. Μου αρέσει πολύ η Ελλάδα αλλά μου λείπει και η χώρα μου. Η δουλειά που απαιτεί ένας σύλλογος με κρατάει μακριά από την οικογένειά μου και τους φίλους μου. Αν είχα πάει σε άλλη ομάδα, ναι να με κατηγορήσουν. Επίσης, οι άνθρωποι που με ξέρουν καλά γνωρίζουν ότι ένα μεγάλο όνειρό μου ήταν να δουλέψω στην Εθνική Ελλάδος. Μου εμφανίστηκε αυτή η ευκαιρία και δεν θα μπορούσα να την αρνηθώ, αν και έχω δεχτεί τρεις φορές πρόταση από την Εθνική της χώρας μου και δεν πήγα. Μία από αυτές ήταν μόλις είχα υπογράψει το συμβόλαιό μου στον Παναθηναϊκό το 2004 και δεν μπορούσα να την αποδεχτώ.

- Γιατί προτιμήσατε την Εθνική Ελλάδας;

Για μένα η Ελλάδα είναι σαν δεύτερη πατρίδα μου. Αυτό οφείλεται στον τρόπο που με αγκάλιασε ο κόσμος στην Ελλάδα από την πρώτη μέρα που ήρθα. Όταν είμαι στην Πορτογαλία μου λείπει η Ελλάδα και το αντίθετο. Ο κόσμος στην πατρίδα μου δεν μπορεί να καταλάβει αυτή την αγάπη μου για την Ελλάδα. Είναι σαν να έχω αναλάβει την Εθνική της χώρας μου. Νομίζω ότι το αποκορύφωμα ενός προπονητή είναι να αναλάβει μια μέρα μια Εθνική ομάδα.

- Για μια μερίδα του κόσμου του ΠΑΟΚ τίθεται και θέμα ηθικής για την αποχώρησή σας...

Από σεβασμό στον Ζαγοράκη έμεινα τόσο καιρό στον ΠΑΟΚ και εξάντλησα το συμβόλαιό μου. Αν δεν τον σεβόμουν, θα είχα φύγει πολύ εύκολα στα δύσκολα. Είχα προτάσεις από ομάδες που τα οικονομικά τους δεδομένα ήταν απλησίαστα για τον ΠΑΟΚ. Από σεβασμό δεν έφυγα. Όσοι λένε ότι είχα ανανεώσει για άλλα δύο χρόνια, έχω ήδη πει ότι αυτό δεν ίσχυε, ήταν μια κίνηση τακτικής για να κρατήσουμε τα αποδυτήρια τη δεδομένη στιγμή. Ποτέ δεν υπήρξε δέσμευση από την μεριά μου για τη συνέχεια της συνεργασίας μου. Και αν θυμάστε καλά όταν είχε φύγει ο πρόεδρος είχα θέσει την παραίτηση μου στη διάθεση της διοίκησης.

- Λίγοι προπονητές του ΠΑΟΚ έχουν καταφέρει να γίνουν αποδεκτοί και να εξαντλήσουν το συμβόλαιό τους...

Οι προπονητές μόνοι τους δεν μπορούν να κερδίσουν, αλλά ούτε να χάσουν. Ηταν συνολική η δουλειά που έγινε στον ΠΑΟΚ. Αυτό που μένει στο τέλος όμως είναι ο σεβασμός που εισπράττω για τη δουλειά μου και με χαροποιεί ιδιαίτερα. Είναι κάτι που το ένιωσα ακόμη και τώρα που ανέβηκα στη Θεσσαλονίκη. Είναι μια αγάπη που νομίζω ότι την ανταποδίδω κι εγώ. Η ζωή, όμως, είναι γεμάτη από χαρά και από πίκρα και πολλές φορές πρέπει να πάρεις σημαντικές αποφάσεις με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

- Πάντως σας έχουν κατηγορήσει ότι δεν δεθήκατε συναισθηματικά με την κερκίδα...

Αυτό έχει να κάνει με τον χαρακτήρα μου. Σε όποια ομάδα έχω δουλέψει δεν ανοίγομαι και δεν εκδηλώνομαι. Άλλοι είναι περισσότερο εκδηλωτικοί κι άλλοι λιγότερο. Δεν είναι κάτι που κάνω συνειδητά. Δεν νομίζω ότι υπήρχε κανένας στον ΠΑΟΚ πιο παθιασμένος από μένα. Μπορεί να μην φαινόταν αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Στην Πορτογαλία οι δημοσιογράφοι μού έλεγαν ότι βάζουν στοιχήματα ποιος θα καταφέρει να με βγάλει φωτογραφία να χαμογελάω! Για τον ΠΑΟΚ σας διαβεβαιώ έδινα το 200% της ψυχής μου και της ενέργειάς μου.

- Υπάρχει μία φωτογραφία σας όπου χαμογελάτε από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Καραισκάκη...

Αλήθεια; (γέλια...)

- Αληθεύει ότι είχατε πρόταση από τον oλυμπιακό πρόσφατα;

Οχι. Δεν είχα επίσημη πρόταση από τον oλυμπιακό.

- Όταν ήρθατε στην Ελλάδα το όνειρο σας ήταν ένας τίτλος. Συνεχίζεται να ονειρεύεστε;

Συνεχίζω να ονειρεύομαι και να έχω το ίδιο όνειρο.

- Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να σας ξαναδούμε σε σύλλογο;

Μόνο σε δύο περιπτώσεις: να αναλάβω μια ομάδα για συναισθηματικούς λόγους, ας πούμε για παράδειγμα την Εστορίλ ή να αναλάβω μια ομάδα που να διαθέτει τις προϋποθέσεις για μεγάλους στόχους.

- Πώς σχολιάζετε τις σύντομες θητείες του Μάριο Μπερέτα και του Εβαλντ Λίνεν;

Πάντα φταίει και πληρώνει ένας. Άλλες φορές είναι δίκαιο και άλλες όχι. Είναι πολλές οι φορές που δεν αξιολογείται η δουλειά του προπονητή, ενώ δεν σκέφτονται ότι οι επιλογές δεν είναι του εκάστοτε προπονητή. Ακόμη μου φαίνεται παράξενο. Πιστεύω ότι καλύτερα να μην φέρεις έναν προπονητή, αν δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει και αν δεν του δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες. Σιγουρα οι διοικήσεις θέλουν νίκες και μόνο αυτό τους ενδιαφέρει. Όμως τις περισσότερες φόρες έχουν άγνοια από την καθημερινότητα των ομάδων και τα προβλήματά τους.

- Πότε έγινε η πρώτη επαφή με την ΕΠΟ;

Ήταν μετά το παιχνίδι με την Αργεντινή στο Μουντιάλ. Με πήρε ο Τάκης Φύσας εκ μέρους του Προέδρου για να με ρωτήσει πως θα έβλεπα την προοπτική να αναλάβω τη θέση του ομοσπονδιακού προπονητή. Και βέβαια αυτό που τους είπα ήταν ότι δεν θα μπορούσα να πω "όχι" σε μια τέτοια προοπτική.

- Σας προβλημάτισε το γεγονός ότι θα διαδεχόσασταν τον πλέον επιτυχημένο προπονητή της Ελλάδας, τον Ότο Ρεχάγκελ;

Δεν με προβλημάτισε, αλλά σίγουρα με γέμισε με περισσότερες ευθύνες. Μια πολύ μεγάλη ευθύνη. Θα μπορούσα να πω ότι περισσότερο με άγχωσε. Έτσι ένιωσα όταν πήρα την απόφαση να πάω στην Πόρτο από την Αμαδόρα, όταν έκανα ένα τεράστιο βήμα στην καριέρα μου σε μια ομάδα με τέσσερα πρωταθλήματα και πολύ πίεση. Ταράχτηκα και αγχώθηκα. Η ευθύνη είναι πολύ μεγάλη. Για δέκα χρόνια ο κύριος Ρεχάγκελ είχε την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου και των παικτών και η Ελλάδα πάντα θα του χρωστάει. Εγώ ήρθα για να κάνω τη δουλειά μου και να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό. Δεν ψάχνω προσωπικές επιτυχίες, αυτές είναι παροδικές και δεν με γεμίζουν. Ψάχνω μέσα από τη δουλειά μου να ανεβάσω όσο περισσότερο γίνεται την ομάδα που δουλεύω. Ζω μέσα από την επιτυχία της ομάδας μου. Αλλά ο κόσμος έχει πάντα την τάση να συγκρίνει. Δεν μου αρέσουν οι συγκρίσεις και δεν είναι σωστό να γίνονται. Με τον κύριο Ρεχάγκελ έχουμε διαφορετική κουλτούρα και διαφορετικό τρόπο δουλειάς. Όπως δεν μπορείς να συγκρίνεις μια Φεράρι με ένα Μίνι Κούπερ, έτσι και στο ποδόσφαιρο τέτοιες συγκρίσεις είναι αδύνατες. Υπήρχε μια εποχή με έναν άλλο προπονητή, άλλους παίκτες, άλλο τρόπο δουλειάς και συνθήκες. Τώρα ανοίγει ένας άλλος κύκλος με διαφορετικό προπονητή και άλλους παίκτες.

- Η Εθνική του Ρεχάγκελ σας άρεσε;

Η ομάδα του 2004 ήταν μια ομάδα με αυτογνωσία και εκπληκτική αποτελεσματικότητα. Ήξερε τα όπλα που διέθετε και κατάφερνε ένα ματς που δεν είχε πιθανότητες να το φέρει στα μέτρα της. Επειδή όλες οι ομάδες δεν μπορούν να παίξουν σαν την Μπαρτσελόνα, επιλέγουν έναν συγκεκριμένο τύπο παιχνιδιού, όπως η Ιντερ για παράδειγμα, χωρίς θέαμα. Η Ελλάδα κέρδισε δικαιότατα το 2004 και αυτό θα μείνει. Και ας μη μας άρεσε το θέαμα. Η Ιστορία έγραψε. Ασχετα από τι μας αρέσει. Δυστυχώς στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο αυτό που μετράει είναι η νίκη και πολλές φορές για να την πετύχεις θυσιάζεις το θέαμα.

- Η μετάβαση στη δική σας εποχή θα γίνει σταδιακά ή ριζικά;

Είμαστε δύο προπονητές τελείως διαφορετικοί από διαφορετικές σχολές. Ριζικά δεν μπορεί να γίνει, είναι αδύνατο. Θα πρέπει να αναδομήσουμε την ομάδα και να δημιουργήσουμε τις κατάλληλες συνθήκες έτσι ώστε και οι τελευταίοι παίκτες που έμειναν να αποχωρήσουν και να έρθουν άξιοι αντικαταστάτες τους με προοπτική και μέλλον για να δημιουργήσουμε μια ομάδα που θα μπορεί να κοιτάζει τις επόμενες διοργανώσεις με προσδοκίες. Δεν μπορούμε να μείνουμε στην εποχή του 2004. Ξέρω ότι αυτό το φρεσκάρισμα δεν είναι εύκολο γιατί οι Έλληνες που παίζουν πια στις ομάδες τους σε σχέση με το 2004 έχουν μειωθεί σημαντικά. Το 2004 η συντριπτική πλειοψηφεία των παικτών έπαιζαν βασικοί στην ομάδα τους. Σήμερα έχουμε πρόβλημα σε αυτόν το τομέα.

- Έχετε παραδεχτεί ότι έχετε στερήσει χρόνο συμμετοχής σε Έλληνες παίκτες. Νιώθετε ότι έχετε αδικήσει κάποιους;

Ναι το έχω κάνει, αλλά όχι συνειδητά. Στόχος μου είναι να νικήσει η ομάδα. Δεν κοιτάζω την εθνικότητα. Βέβαια ειναι γεγονός ότι οι σύλλογοι φέρνουν πολλούς ξένους σαν πιο φτηνή λύση. Όπως ότι και πολλοί Ελληνες παίζουν πια έξω, οπότε πρέπει να καλύψεις το κενό με ξένους και όχι πάντα καλούς.

- Σας προβληματίζει ο ενδεχόμενος κορεσμός των παλαιότερων;

Αν μιλάμε για τον Καραγκούνη, τον Κατσουράνη, τον Χαλκιά, τον Σεϊταρίδη και τον Χαριστέα, δεν πιστεύω ότι έχουν κορεστεί και ότι δεν έχουν κίνητρα. Είναι παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν τα νεότερα παιδιά να προσαρμοστούν καλύτερα όπως βοηθήθηκαν κι αυτοί αντίστοιχα στο παρελθόν.

- Ο αποκλεισμός του Χαριστέα, του πρώτου σκόρερ της Εθνικής, κρύβει κάποιον συμβολισμό;

Δεν κρύβει κανένα συμβολισμό. Ο κύριος Ρεχάγκελ τον καλούσε, ήταν δικιά του η ευθύνη για τα όσα του καταλόγισαν. Με τα σημερινά δεδομένα ο Χαριστέας βρίσκεται στη δεύτερη ομάδα της Νυρεμβέργης, ξεκίνησε αργά, δεν έχει καθόλου αγωνιστικό ρυθμό και γι' αυτό δεν τον κάλεσα. Αν βρει κάποια ομάδα που να έχει κάποιες συμμετοχές δεν θα διστάσω καθόλου να τον καλέσω. Δεν είναι δυνατόν να ασχοληθώ με την αγωνιστική και φυσική κατάσταση των παικτών. Αυτό είναι δική τους ευθύνη.

- Θα καλούσατε κάποιον παίκτη από τη Β' Εθνική;

Φυσικά και θα καλέσω κάποιον από τη Β' εθνική, αν μου αρέσει ως παίκτης. Δεν έχω τέτοια κολλήματα.

- Στο μοντέρνο ποδόσφαιρο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ταχύτητα, στοιχείο στο οποίο υστερούμε. Σας προβληματίζει αυτό;

Εξαρτάται τι θεωρούμε ταχύτητα. Είναι σημαντική αλλά ακόμη πιο σημαντική είναι η ταχύτητα της σκέψης. Με την είσοδο της επιστήμης στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει ούτε χώρος ούτε χρόνος. Έχουν μειωθεί σημαντικά και τα δύο. Όποιος σκέφτεται γρήγορα πριν πάρει τη μπάλα και ξέρει τι θα την κάνει είναι πολύ πιο γρήγορος από έναν που είναι τρεις και τέσσερις φορές πιο γρήγορος.

- Έχουμε τέτοιους παίκτες;

Ο Κατσουράνης είναι ένας από αυτούς. Δεν είναι ο πιο γρήγορος στα πόδια αλλά σκέφτεται με μεγάλη ταχύτητα. Μεγάλο ρόλο παίζει και το είδος της προπόνησης. Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο κυριαρχούν ασκήσεις σε μικρό χώρο με πολλά άτομα που στόχο έχουν να αυξήσουν την αντίληψη και την ταχύτητα της σκέψης.

- Θεωρείτε σωστή την απόφασή σας να έχει η Εθνική ένα συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού ανεξάρτητα από ποια ομάδα έχει απέναντί της;

Σαφώς. Αν καταλάβουν και πιστέψουν σε αυτό μπορούν να το κάνουν και οι Έλληνες. Αυτό έκανα και στην ΑΕΚ και στον ΠΑΟΚ με επιτυχία. Μπορούν και οι Έλληνες να κατανοήσουν τους κανόνες και να πειθαρχήσουν σε αυτούς.

- Εσείς τι θα πρέπει να αναθεωρήσετε σύμφωνα με τα νέα δεδομένα;

Μέχρι τώρα τουλάχιστον 15 ώρες της ημέρας τις αφιέρωνα στο ποδόσφαιρο και στην ομάδα. Κοιμόμουν περίπου 7 ώρες και έπαιζα 1-2 ώρες μπριτζ, το οποίο με χαλαρώνει. Αυτή ήταν η ζωή μου. Τώρα, πιστεύω, θα είναι διαφορετικά. Δεν θα σκέφτομαι τι άσκηση θα βάλω στους ποδοσφαιριστές κάθε μέρα. Θα έχω περισσότερο χρόνο για μένα και για την οικογένεια μου που μου έχει λε'ιψει. Δεν σημαίνει ότι θα είμαι λιγότερο επαγγελματίας, αλλά είναι διαφορετικό. Δεν είμαι προπονητής, είμαι εκλέκτορας κα αυτό είναι κάτι ανώτερο και αποτελεί μεγάλη τιμή για μένα. Γι' αυτό με τη σειρά μου θα πρέπει να είμαι δίκαιος. Να κάνω παρατηρήσεις, να βλέπω πολλούς αγώνες να έχω συνεχή επαφή με τους παίκτες, με τους προπονητές τους, να ξέρω καλά την κουλτούρα και το πνεύμα της πατρίδας τους γιατί οτιδήποτε συμβαίνει στη χώρα αυτή επηρεάζει και τους ίδιους. Με λίγα λόγια στην Εθνική υπάρχει πολλή δουλειά εκτός γηπέδου και λιγότερη μέσα. Υπό αυτή την έννοια θα πρέπει να προσαρμοστώ χωρίς να αλλάξω τη φιλοσοφία μου.

- Υπάρχει η άποψη ότι ως καλύτερος γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας από τον αποστασιοποιημένο Ρεχάγκελ θα είστε πιο ευαίσθητος και επιρρεπής στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα, στους κραδασμούς και στις πιέσεις...

Ναι είναι αλήθεια αυτό. Ο κύριος Ρεχάγκελ θεωρούσε καλύτερο να ζει στη Γερμανία και να έρχεται για τους αγώνες και να μην ασχολείται με το τι συμβαίνει και τι γράφουν οι εφημερίδες. Εγώ επιλέγω το αντίθετο. Στις πιέσεις να ξέρετε, όμως, ότι δεν υποκύπτω. Ακούω αλλά δεν επηρεάζομαι. Δεν ενθουσιάζομαι από τις καλές κριτικές και δεν απογοητεύομαι από τις κακοπροαίρετες κριτικές. Έτσι είμαι εγώ.

- Ποια είναι η γνώμη σας για την έδρα της Εθνικής;

Νομίζω ότι θα πρέπει να έχει το δικό της γήπεδο. Θεωρώ ότι το Ολυμπιακό Στάδιο παρότι είναι μεγάλο, δεν ευννοεί να δημιουργήσεις την κατάλληλη ατμόσφαιρα που χρειάζονται οι παίκτες αλλά και ο κόσμος. Αυτό είναι κάτι που το διαπίστωσα στον αγώνα με την Ουκρανία που ήμουν εκεί. Το Καραΐσκάκη είναι πιο ποδοσφαιρικό γήπεδο και θεωρώ ότι είναι πιο κατάλληλο.

- Τι γίνεται στο θέμα του βοηθού; Θα είναι δική σας επιλογή;

Ακόμη και αν τον προτείνουν θα πρέπει να τον εγκρίνω. Αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι πρέπει να είναι Έλληνας και γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας, να είναι κάποιος που γνωρίζω καλά και με γνωρίζει αντίστοιχα γιατί θα πρέπει να σας πω ότι είμαι πολύ δύσκολος άνθρωπος στις επαγγελματικές μου συνεργασίες. Είμαι πολύ εκρηκτικός, τελειομανής και εκνευρίζομαι εύκολα. Είμαι πολύ απαιτητικός και με τους ποδοσφαιριστές και με τους συνεργάτες μου. Γι' αυτό πολλές φορές γίνομαι αρκετά επιθετικός οπότε όποιος είναι δίπλα μου θα πρέπει να κατανοεί το ταμπεραμέντο και να το ανέχεται.

- Με το χαρακτήρα που μας περιγράφετε θα πρέπει να δυσκολευτήκατε πολύ να προσαρμοστείτε στα ελληνικά δεδομένα...

Έχετε δίκιο. Τον πρώτο καιρό είχα μεγάλη δυσκολία να εφαρμόσω αυτά που ήθελα. Θυμάμαι την πρώτη προπόνηση στην ΑΕΚ που αποφάσισα να την κάνουμε το πρωί. Αν και ήταν κάτι τόσο φυσιολογικό για τον υπόλοιπο κόσμο, έγινε επανάσταση. Με τον καιρό προσαρμόστηκαν και τους άρεσε. Υπάρχουν πολλά πράματα που δεν έχω κατανοήσει ακόμη στην Ελλάδα, αλλά τα αποδέχομαι. Για παράδειγμα, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να ακούω στα ραδιόφωνα και να διαβάζω στις εφημερίδες την ομιλία που έκανα στους ποδοσφαιριστές την προηγούμενη ημέρα!

- Είναι ίσως γιατί έχουμε πολύ καλούς δημοσιογράφους...

Ναι, βέβαια. Αυτό είναι η μια όψη του νομίσματος. Θυμάμαι μία φορά πήρα μια εφημερίδα και πήγα στα αποδυτήρια. Ρώτησα λοιπόν ποιος τα είπε αυτά στους δημοσιογράφους. Φυσικά δεν απάντησε κάνεις. Είναι πολύ εύκολο αν διαβάσεις προσεκτικά μια εφημερίδα να καταλάβεις ποιος μίλησε. Αλλά δεν έχει κανένα νόημα. Έτσι λοιπόν προσαρμόστηκα.

- Αν σας ρωτήσω αν είστε προληπτικός θα μου απαντήσετε όχι. Το καφέ μπουφάν, όμως, άλλα δείχνει...

Δεν είμαι...(γέλια) Το μοναδικό πράγμα που κάνω πάντα, σαν να έχω βάλει τον αυτόματο πιλότο και κάθε φορά λέω δεν θα το κάνω αλλά το κάνω, είναι ότι βγαίνω πάντα πρώτος από τα αποδυτήρια και αυτό γίνεται από την ένταση. Όσο για το θέμα του δερμάτινου μπουφάν είναι γιατί απλά δεν μου αρέσει να φοράω γραβάτα και κουστούμι ειδικά την ώρα του αγώνα που είμαι νευρικός. Φανταστείτε να προσπαθώ να βγάλω τη γραβάτα από τα νεύρα και το άγχος μου... (γέλια)

- Πιστεύετε στον θεό;

Από πάντα ζω με το Θεό... Όλη μου η ζωή έχει σχέση με το Θεό. Είναι θέμα κουλτούρας και προσωπικής αναζήτησης. Είναι το προσωπικό μου μονοπάτι. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα περιμένω όλα από το Θεό. Κάνω πάντα τη προσευχή μου κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ.

- Ποια είναι η μεγαλύτερη αξία που έχετε και την διδάξατε στα παιδιά σας;

Η τιμιότητα, η ειλικρίνεια και ο σεβασμός.

- Πόσο εύκολο είναι να ζείτε μακριά από την οικογένειά σας;

Όταν τα παιδιά μου ήταν μικρότερα ήταν αρκετά δύσκολο. Ήμουν με ένα τηλέφωνο και την αγωνία μην τυχόν τους συμβεί κάτι. Τώρα που το καθένα έχει πάρει το δρόμο του όλα είναι πιο εύκολα. Οποια απόφαση έχω πάρει την έχω πάρει με την σύμφωνη γνώμη τους. Παρά το γεγονός ότι ο γιος μου ζει στην Βραζιλία, τον νιώθω κοντά μου, σαν να ζούμε στα 500 μέτρα. Τόσο καλή σχέση έχουμε.

- Ακολούθησε τα βήματά σας ή χάραξε το δικό του δρόμο;

Μέχρι κάποια ηλικία έπαιζε ποδόσφαιρο. Κάποια στιγμή ζήτησε τη γνώμη μου και του την είπα. Τον βοήθησε να βρει το δικό του δρόμο.

- Τι του είπατε δηλαδή;

Του είπα ότι σαν ποδοσφαιριστής είναι πολύ μέτριος και δεν θα κάνει ποτέ τίποτα καλό, ενώ σαν οικονομολόγος θα πετύχει. Με άκουσε και αυτή τη στιγμή κάνει μια μεγάλη καριέρα στη Βραζιλία.

- Η δική σας σχέση με τον πατέρα σας ήταν το ίδιο στενή;

Ναι, είχα καταπληκτική σχέση και όταν τον έχασα ήταν ίσως η πιο άσχημη περίοδος στη ζωή μου. Ήταν ίσως η μοναδική φορά που βίωσα τι θα πει κατάθλιψη.

- Καπνίζετε πολύ και παίζετε χαρτιά. Είναι η διέξοδος ενός πολύ στρεσαρισμένου προπονητή;

Καπνίζω από 11 χρονών αλλά όχι τόσο πολύ όπως νομίζετε. Χαρτιά παίζω επίσης από πολύ μικρός, παίζω μπριτζ. Με εξιτάρει και κρατάει το μυαλό μου σε εγρήγορση. Στη Θεσσαλονίκη έμαθα και ένα άλλο παιχνίδι που παίζαμε στις αποστολές, το μπουρλότο.

- Τέλος, Θα θέλατε να σχολιάσετε τις κληρώσεις ΠΑΟΚ, αεκ και αρη στο Europa league;

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν οι καλύτερες. Νομίζω όμως ότι έχουν και οι τρεις ομάδες πιθανότητες να περάσουν. Οχι με τα ίδια ποσοστά, αλλά έχουν. Στην Ευρώπη σέβονται πλέον τις ελληνικές ομάδες. Θα σας αναφέρω χαρακτηριστικά ότι όταν σχολίαζαν την κλήρωση της Πόρτο τόνιζαν πως καλό θα ήταν να αποφύγει τον αρη γιατί έχει πολύ καλή ομάδα και μια πολύ δύσκολη έδρα. Το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τη Φενέρ είναι ένα παιχνίδι με πολλές ιδιαιτερότητες και ειδικό βάρος.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 12 Αύγ 2010, 22:16

Με "σφραγίδα" Σάντος

Το Sport24.gr αναλύει την ουσιαστική πρεμιέρα του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Εθνικής και τα πρώτα συμπεράσματα ενόψει των προκριματικών του "EURO 2012". Το νέο σύστημα και το "πολυεργαλείο" που λέγεται Βασίλης Τοροσίδης.

Σαν να μην πέρασε μία μέρα...Η εποχή με τον Φερνάντο Σάντος στο "τιμόνι" της Εθνικής ομάδας, ξεκίνησε με ένα σκορ που ήταν...αγαπημένο και στο παρελθόν επί θητείας του Ότο Ρεχάγκελ, οδηγώντας σε μεγάλες επιτυχίες.

Η Εθνική ομάδα είχε ουσία στο παιχνίδι της στο Βελιγράδι και την πρεμιέρα του Πορτογάλου τεχνικού και παρότι στάθηκε και τυχερή απέναντι στη Σερβία, πήρε μία νίκη που έχει σημασία και για λόγους ψυχολογίας ενόψει των προκριματικών του "EURO 2012" που ξεκινούν τον Σεπτέμβριο.


Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειξε λοιπόν ότι εξακολουθεί να διαθέτει το πνεύμα του νικητή και έστω και αν επρόκειτο για ένα φιλικό παιχνίδι, το στοιχείο αυτό δείχνει ικανό να του προσφέρει ένα πλεονέκτημα ενόψει των επίσημων αγώνων με θέα τα τελικά μίας άλλης μεγάλης διοργάνωσης σε δύο χρόνια στα γήπεδα της Ουκρανίας και της Πολωνίας.


Το νέο σύστημα



Πέρα από όλα αυτά πάντως ο Φερνάντο Σάντος με το...καλημέρα έδειξε την διαφορετική φιλοσοφία που σκοπεύει να εφαρμόσει σε σχέση με τον προκάτοχο του. Το σύστημα(4-4-2) σε σχήμα ρόμβου μπορεί να μοιάζει νέο ακόμη για τους διεθνείς, ωστόσο δείχνει να ταιριάζει στην ομάδα.

Ο Φερνάντο Σάντος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ότι το νέο σύστημα απαιτεί και "πνευμόνια", κάτι που φάνηκε στην επανάληψη όταν και λόγω του γεγονότος ότι ακόμη οι παίκτες βρίσκονται σε στάδιο προετοιμασίας, όπου η κούραση ήταν εμφανής στις προσπάθειες των παικτών.

Η πίεση σε όλο το γήπεδο ήταν ένα νέο στοιχείο που έκανε την εμφάνιση του στον αγωνιστικό χώρο.Η "γαλανόλευκη" δημιουργικά ήταν περισσότερο δραστήρια και είχε ευκαιρίες που προήλθαν από τα άκρα τα οποία δούλεψαν πολύ καλά επιθετικά.

Από την άλλη πλευρά παρουσιάστηκαν κάποιες αδυναμίες στην άμυνα που προήλθαν κυρίως από τα άκρα της άμυνας, όπου κάποιες αργές επιστροφές είχαν ως αποτέλεσμα οι Σέρβοι να βρουν διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Σηφάκη.


Το "πολυεργαλείο" Τοροσίδης


Επί εποχής Ρεχάγκελ τον είδαμε να αγωνίζεται στην...ξένη θέση του αριστερού μπακ. Στην πρεμιέρα του Φερνάντο Σάντος, ο Βασίλης Τοροσίδης απέδειξε ότι είναι ένα "πολυεργαλείο" στα χέρια του εκάστοτε προπονητή.


Αυτή την φορά σε ρόλο δεξιού μέσου, ο άσος του Ολυμπιακού είχε εξαιρετική απόδοση και ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου.


Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η φάση του γκολ προήλθε από τον διεθνή άσο που μπορεί να αγωνιστεί με επιτυχία σε πολλές θέσεις.


"Σάλπισμα" για νίκη


Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης έχει κατορθώσει πλέον να συνδυάσει το όνομα του με τις Ελληνικές επιτυχίες. Ο διεθνής επιθετικός έκανε την αρχή με το "χρυσό" γκολ στο παιχνίδι μπαράζ με την Ουκρανία που χάρισε την πρόκριση στο Μουντιάλ.

Ακολούθησε το τέρμα με τη Νιγηρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο που αποκτά ιστορική αξία καθώς ήταν το πρώτο στην ιστορία της "γαλανόλευκης" στην κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση.

Στην αναμέτρηση με τη Σερβία ήταν και πάλι πιστός στο ραντεβού του με τα αντίπαλα δίχτυα και έδειξε ενόψει και των προκριματικών του "EURO 2012" ότι μπορεί να προσφέρει πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα.


Ο Σηφάκης αύξησε τον ανταγωνισμό


Την ίδια στιγμή ο Μιχάλης Σηφάκης αν και αναπληρωματικός στο πρόσφατο Μουντιάλ στα γήπεδα της Νότιας Αφρικής, άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά και αγωνιζόμενος ως βασικός στο φιλικό απέδειξε ότι ο Αλέξανδρος Τζόρβας έχει έναν ισχυρό ανταγωνισμό για τη θέση κάτω από τα δοκάρια.


Ο πορτιέρο του Άρη πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις και δείχνει έτοιμος να "χτυπήσει" την πόρτα της ενδεκάδας.


Ευκαιρίες στους νέους


Ο Φερνάντο Σάντος φανέρωσε με τις πρώτες κλήσεις την διάθεση του να δώσει ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες.

Ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε πράξη και στο παιχνίδι την πρόθεση του αυτή καθώς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές όπως ο Μαρίνος, ο Γιάννης Παπαδόπουλος και ο Μανιάτης οι οποίοι μπορεί να αγωνίστηκαν για μικρό χρονικό διάστημα ωστόσο πήραν το "βάπτισμα του πυρός" και αυτό το γεγονός είναι σημαντικό για τους ίδιους και για το μέλλον.


Την ίδια στιγμή στα αξιοσημείωτα ήταν και η επιστροφή του Παντελή Καφέ στο αντιπροσωτευτικό συγκρότημα με τον μέσο της ΑΕΚ να προσφέρει και εμπειρία στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έχοντας και πλούσιο παρελθόν.


Ραντεβού τον Σεπτέμβριο


Τα πρώτα μηνύματα λοιπόν ήταν θετικά και αυτές οι τρεις μέρες που πέρασαν οι διεθνείς με τον νέο προπονητή σηματοδότησαν το ξεκίνημα μίας νέας εποχής. Ο στόχος βέβαια είναι η Εθνική ομάδα να παρουσιαστεί έτοιμη για τα πρώτα παιχνίδια στα προκριματικά του "EURO 2012".


Η πρεμιέρα θα γίνει με αντίπαλο τη Γεωργία στο γήπεδο "Καραϊσκάκη" στις 3 Σεπτεμβρίου για να ακολουθήσει το πολύ σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Κροατία τέσσερις μέρες αργότερα.


Όπως λέγεται άλλωστε η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και η "γαλανόλευκη" με νέο πρόσωπο πλέον θα επιδιώξει να διατηρήσει την ουσία όπως έκανε και στο Βελιγράδι προκειμένου να συνεχίσει να είναι "παρών" στα μεγάλα ραντεβού και χωρίς τον Ότο Ρεχάγκελ στον πάγκο της...

http://sport24.gr/football/ellada/ethni ... 62501.html
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 13 Αύγ 2010, 03:57

ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ "παλληκαραδες" των πληκτρολογιων να εκτονωνουν την οργη και την αγανακτηση τους για οσα λαμβανουν χωρα στην ομαδα στη μετα σαντος εποχη στο ενλογω νημα!

ξεμπουκωσατε "αδερφια".ιδου ο υπευθυνος για παν δεινο του ΠΑΟΚ απο μαϊο και μετα .......!δε φτανει που ο ..... "γενιτσαρος" μας ΠΟΥΛΗΣΕ για τον πιλαφιο,μας εκλεψε και το βρυζα .....

φιλικη συμβουλη για να μην κουραζονται καποιοι και γραφουν ανεξαρτητως τοπικ συνεχως τα ιδια και τα ιδια κατα του καφεδερματινακιοφορου "ΠΡΟΔΟΤΗ" να το κανουν κατευθειαν εδω ......
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17973
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό Kolokotronis_4 » Παρ 13 Αύγ 2010, 08:40

Και τι μας κόφτει τώρα για τον Σάντος ρε μάγκες? Εχει τώρα καμμία σχέση με τον ΠΑΟΚ και δεν το ξέραμε?
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis_4
 
Δημοσιεύσεις: 4365
Εγγραφή: Δευτ 06 Οκτ 2008, 22:50
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ασπρόμαυρη πόλη

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό niko70 » Παρ 13 Αύγ 2010, 09:32

Φίλε Κολοκοτρώνη, ναι ο Σάντος δεν είναι στον ΠΑΟΚ, είναι παρελθόν, αλλά επειδή αυτά που βλέπουμε να γίνονται στην ομάδα μας τους τελευταίους 3 μήνες έχουν απόλυτη σχέση μαζί του, έχει νόημα (για όσους από εμάς προσπαθούμε να αντιληφθούμε τι έχει συμβεί), να ακούσουμε και από άλλους απόψεις και σχόλια για το ρόλο του στον ΠΑΟΚ.

Navi, δε σου κρύβω ότι απογοητεύτηκα από την αποχώρησή του και τον θεώρησα παρτάκια και βολεψάκια. Δεν έφαγα καθόλου το "πλάνο 3ετίας" που ολοκληρώθηκε, γιατί η ΔΙΚΗ του ομάδα, είχε 1 (τουλάχιστο) χρόνο ζωής ακόμα. Δεν ολοκληρώθηκε λοιπόν ο κύκλος αυτής της ομάδας, από την οποία και φέτος περιμένουμε μεγάλα πράγματα. Η ημερολογιακή 3ετία ολοκληρώθηκε, η αγωνιστική όχι. Ως εκ τούτου, όφειλε (για μένα) να παραμείνει 1 χρόνο ακόμα, ώστε να κλείσει ο κύκλος και να κάνουμε οριστικό ταμείο.

Από την άλλη, οι τελευταίες εξελίξεις με κάνουν να πιστέψω ότι το έργο το έβλεπε καθημερινά, ήξερε την κατάληξή του και επέλεξε να μη βρεθεί στη μέση ανάμεσα σε Ζ και Ζ. Η παρουσία του άλλωστε το τελευταίο 6μηνο ήταν και ο συνδετικός κρίκος μεταξύ των δύο. Σε αυτό δεν έχω καμμία αμφιβολία πλέον.

Οι (πολλές) δηλώσεις του τον τελευταίο καιρό (και ας διαμαρτύρεται ο bono), ρίχνουν φως σε αυτά που συνέβαιναν και για τα οποία εγώ τουλάχιστο είχα μαύρα μεσάνυχτα.

"200% αφοσιωμένος στον ΠΑΟΚ"....λες υπερβολές λέει ο άνθρωπος....Μήπως το 100 ήταν για το αγωνιστικό και το 100 για το διοικητικό ??

"Κουράστηκα με την καθημερινή τριβή με την ομάδα"....μήπως η ψυχολογική κούραση λόγω των σχέσεων Ζ και Ζ και ο ρόλος του "αμορτισερ" που έπαιξε ήταν αυτό που κούρασε περισσότερο ??

"οι Ζαγοράκης και Βρύζας πρέπει να μείνουν ενωμένοι...."(ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι)....Μήπως ήταν το τελευταίο καμπανάκι που χτύπησε για την ομάδα ??

"θα προτιμούσα ένα ρόλο "μάνατζερ"...." ...Μήπως αυτό ήταν το επόμενο σκαλί για τον ΠΑΟΚ (μάνατζερ ο Σάντος με άμεσο συνεργάτη και βοηθό το Βρύζα), στο οποίο τελικά διαφώνησαν με το Ζαγοράκη, γιατί πλέον εκχωρούνταν όλες οι αρμοδιότητες του αγωνιστικού μπάτζετ αλλού ??

Αδέλφια, αυτά τα γράφω προσπαθώντας πάντα να καταλάβω τι ακριβώς μπορεί να έχει συμβεί και η ομάδα έχει φτάσει σε αυτό το σημείο.

Για όσους θεωρείτε ότι οι αγώνες με Φενέρ είναι πιο σημαντικοί και πρέπει να τα αφήσουμε για αργότερα Ο.Κ. Αλλά επειδή αν δεν κατανοήσουμε που έγιναν τα λάθη (δεν πρόκειται να μάθουμε από τους πρωταγωνιστές...ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ αυτό) και από ποιούς και σε ποιό βαθμό, όλα τα έσοδα του κόσμου δε θα μπορούν να μας σώσουν από το πισωγύρισμα.

Όποιος μπορεί να συνεισφέρει, τώρα είναι η ώρα....Αν κρύψουμε τα λάθη κάτω από το χαλί και δεν προσπαθήσουμε να τα αναδείξουμε και να τα αποδώσουμε τώρα, συγνώμη, αλλά μόνο κακό κάνουμε στην ομάδα.

Προσωπικά θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει περισσότερα να τα αναφέρει γιατί μπορεί να γράφω και απίστευτες μαλακίες εν αγνοία μου....
Τελευταία επεξεργασία από niko70 και Παρ 13 Αύγ 2010, 10:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
niko70
 
Δημοσιεύσεις: 1670
Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ 2009, 21:32
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό Bono » Παρ 13 Αύγ 2010, 10:10

"Παληκαράς" δεν το έπαιξα ποτέ μου,τη γνώμη μου εξέφραζα πάντα...αν για σένα αυτός είναι ο ορισμός του παληκαρά,επειδή δεν σου άρεσε αυτό που έλεγα,καλύτερα να το κοιτάξεις,όπως επίσης σου εύχομαι να αποκτήσεις και το θάρρος να απευθύνεσαι ανοικτά σε κάποιον και όχι με όποιον χαρακτηρισμό σου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό.

Οσο για την ουσία,εμπαθής ποτέ δεν υπήρξα μ' αυτόν για όσο διάστημα ήταν στον ΠΑΟΚ,όσο και αν δεν μου άρεσε ο τρόπος που παίζαμε,όσο και αν δεν μου άρεσαν και κάποια πράγματα που έλεγε....και αυτό το λέω εν πλήρη συνείδηση του τι σημαίνει η λέξη.
Είναι τόσο ανόητο να λέγεται αυτό για κάποιον που πέρα από το ξόδεμα χρήματος και χρόνου,εξαρτούσε κατά πολύ και την καθημερινή του διάθεση από το πως πήγαινε η ομάδα,που ειλικρινά από σένα που έχεις κάποιο επίπεδο,θα περίμενα κάτι καλύτερο.
Ασε και κατά μέρος τις υπερβολές για τα σακάκια και τις γκόμενες....άλλους ενοχλούν ήσσονος σημασία πράγματα όπως σε τι Θεό πιστεύει κάποιος και με ποιές ακριβώς λέξεις εκφράζεται.
Σήμερα και βλέποντας όλα όσα έχει πει(τα οποία όσο και αν μου προκαλούν ένα αυξανόμενο αίσθημα αναγούλας για το άτομό του,δεν παύουν να είναι χρήσιμα για την εξαγωγή συμπερασμάτων)δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω ότι έχω πλέον τη χειρότερη γνώμη για το άτομό του πράγμα που απέχει κατά πολύ για το τι έκανε και τι δεν έκανε ως προπονητής του ΠΑΟΚ.
Με την επιφύλαξη ότι μπορείς αυτό να το καταλάβεις,ίσως συνεχιστεί κάποιος διάλογος...αν όχι,μου είναι και παντελώς αδιάφορο,να συνεχίσω στο ίδιο τέμπο μαζί σου....το μόνο εύκολο είναι να ανταπαντώ στο ίδιο ύφος με τα τελευταία σου πόστ.

υ.γ. με ποιά ακριβώς λογική άνοιξε ξανά το συγκεκριμένο τόπικ,τη στιγμή που του Βρύζα είναι στο άνοιξε-κλείσε??
The future is uncertain and the end is always near....
Άβαταρ μέλους
Bono
 
Δημοσιεύσεις: 1806
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 12:45

Re: Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Δημοσίευσηαπό Kolokotronis_4 » Παρ 13 Αύγ 2010, 10:13

κλείδωμα και αυτό και του Βρύζα
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis_4
 
Δημοσιεύσεις: 4365
Εγγραφή: Δευτ 06 Οκτ 2008, 22:50
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ασπρόμαυρη πόλη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες