Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου...

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό DimisK » Τετ 06 Μάιος 2009, 14:27

Το μεγάλο στοίχημα του Σάντος είναι η διάρκεια. Να κρατήσει δηλαδή την ομάδα στα ψηλά. Το να κρατηθείς στα ψηλά είναι πιο δύσκολο από το να ανέβεις. Αν την επόμενη χρονιά είμαστε πάλι μέσα στην 4άδα, νομίζω ότι με το σπαθί του θα έχει κερδίσει ένα νέο συμβόλαιο. Για μένα βέβαια η 4η θέση του χρόνου είναι το απόλυτο μίνιμουμ και αν φτάσουμε σε αυτό μάλλον απογοητευμένος θα είμαι. Εκτός αν κατακτήσουμε το κύπελλο.
Ωστόσο για τον ΠΑΟΚ η σταθεροποίηση αυτή θα σημαίνει πολλά. Και για τον Σάντος το ίδιο...
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό Lakistuta » Πέμ 07 Μάιος 2009, 11:14

Ο ΠΑΟΚ ειναι απο τις πιο δυσκολες ομαδες για εναν κοουτς..πολλες ιδιαιτεροτητες...ελαχιστη υπομονη...θελει προσπαθεια πολυ για να μεινει ψηλα η ομαδα...
Take Hold Of The Flame!!!
REVOLUTION!!!
Άβαταρ μέλους
Lakistuta
 
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 12:46
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό thanasisp04 » Πέμ 07 Μάιος 2009, 13:04

στην συνεντευξη σημερα δηλωσε στο τελος οτι του χρονου ο ΠΑΟΚ δεν θα παιξει στα πλει οφ...

τι να εννοουσε αραγε... :D :) :? :shock: :o :D :D :D :D :D :)
Άβαταρ μέλους
thanasisp04
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2007, 20:42
Τοποθεσία: Doxato City

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Πέμ 07 Μάιος 2009, 13:07

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να μην γράφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
Thx, Admin Team
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό DimisK » Πέμ 07 Μάιος 2009, 13:41

Κι εγώ αυτό σκέφθηκα! Πρωτάθλημα!!

Αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν ο ΠΑΟΚ τερματίσει πρώτος, θα θεσπίσουν play off που θα παίζει και ο πρώτος! Ικανούς τους έχω...
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό SHREK » Πέμ 07 Μάιος 2009, 13:47

Είναι πολυ μεγάλος
Άβαταρ μέλους
SHREK
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:36
Τοποθεσία: xalkidiki

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό eorptol » Πέμ 07 Μάιος 2009, 14:11

:D :D
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό gash04 » Πέμ 07 Μάιος 2009, 14:14

Ο Κόκαλης θα ζεί του χρόνου?
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Πέμ 07 Μάιος 2009, 14:19

χαχαχα

Gash κατι τετοια με κανουν και τρομαζω στο ενδεχομενο μεταθανατιας ζωης...
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό Betbond » Πέμ 07 Μάιος 2009, 14:36

΄Η μπορεί να εννοεί και κάτι άλλο για του χρόνου, όταν λέει "εγω άλλα τέτοια πλεί οφ δεν θα παίξω"...
UEFA CHAMPIONS LEAGUE FINAL-in Manchester:
Manchester Utd vs PAOK Salonica 0-4
Muslimovic 24', 52', 85'
Choutos 89'
Άβαταρ μέλους
Betbond
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2008, 09:49
Τοποθεσία: PAOKistan

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 07 Μάιος 2009, 14:42

Ti ήταν αυτό που είπε ο Σάντος???
Δηλαδή ή θα φύγει του χρόνου ή θα πάρουμε πρωτάθλημα???
Μήπως υπάρχει και τρίτη εκδοχή???
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό gash04 » Πέμ 07 Μάιος 2009, 14:46

Ή ότι θα πεθάνει ο Κόκαλης... :evil:
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Πέμ 07 Μάιος 2009, 14:55

..κακό σκυλί ψόφο δεν έχει! :evil:
Ότι κι αν λένε δε μ' ενδιαφέρει , τι είσαι για μένα κανείς δεν ξέρει..
Άβαταρ μέλους
scouser4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 11:25
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό gash04 » Πέμ 07 Μάιος 2009, 15:18

thanasisp04 έγραψε:στην συνεντευξη σημερα δηλωσε στο τελος οτι του χρονου ο ΠΑΟΚ δεν θα παιξει στα πλει οφ...

τι να εννοουσε αραγε... :D :) :? :shock: :o :D :D :D :D :D :)



Αυτό σε ποιο σημείο το λέει γιατί δεν κατάφερα να το βρώ....???? :shock: :roll:
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Fernando Santos

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Πέμ 07 Μάιος 2009, 15:22

Ο Πορτογάλος τεχνικός του ΠΑΟΚ δεν μίλησε μόνο για το κυριακάτικο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αλλά και για τη διαδικασία των πλέι οφ, τονίζοντας την αντίθεσή του.

"Αν είμαστε έτοιμοι για τα πλέι οφ θα φανεί στο γήπεδο. Προσπαθήσαμε να προετοιμάσουμε όσο καλύτερα μπορούσαμε την ομάδα για τα πλέι οφ, τα οποία είναι μια εντελώς διαφορετική διοργάνωση από το πρωτάθλημα. Στη μίνι προετοιμασία στην Ξάνθη προσπαθήσαμε να καταλάβουν οι παίκτες τα λάθη τους κατά τη διάρκεια της σεζόν και να τα διοθρώσουν. Σε τέτοιου τύπου διοργανώσεις με λίγα παιχνίδια και λίγες ομάδες, ποτέ δεν μπορείς να πεις ότι κάποια ομάδα είναι ξεκάθαρα το φαβορί", τόνισε αρχικά ο Σάντος για να προσθέσει:

"Βέβαια πάντα κάποια ομάδα έχει ένα μικρό προβάδισμα. Εάν δούμε τα αποτελέσματα των τεσσάρων ομάδων που συμμετέχουν στα πλέι οφ στα μεταξύ τους παιχνίδια κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος, θεωρητικά προκύπτει ένα φαβορί. Εμείς θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια, αρχής γενομένης από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, θα παλέψουμε για τη νίκη για να καταλάβουμε την πρώτη θέση στην ειδική βαθμολογία. Οι παίκτες έχουν κίνητρο, θέληση και πιστεύω για να το πετύχουν αυτό. Όλα αυτά, όμως, είναι θεωρητικά, στο γήπεδο θα κριθούν όλα. Από την εμπειρία που έχω από αναλόγου τύπου διοργανώσεις, με λίγες ομάδες και λίγα παιχνίδια, ξέρω ότι το πρώτο παιχνίδι είναι σημαντικό και αποφασιστικής σημασίας".

Σχετικά με τη σημασία του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ο προπονητής του ΠΑΟΚ είπε: "Φυσικά και γνωρίζουμε τη σημασία του αγώνα. Οποιοσδήποτε, όμως, κι αν ήταν αντίπαλος θα θέλαμε τη νίκη".

Σε ερώτηση για το αν τα πλέι οφ θα είναι ένα είδους τεστ για τους παίκτες ενόψει της νέας σεζόν, ο Σάντος ξεκαθάρισε πως: "Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τα πλάνα για την επόμενη σεζόν είναι ήδη έτοιμα. Αυτό που μας απασχολεί είναι τα πλέι οφ και να διατηρήσουμε την ίδια ομαδική νοοτροπία και να συγκεντρωθούμε σε αυτά τα παιχνίδια. Όλα τα άλλα θα έρθουν".

Αναφορικά με τον Παναθηναϊκό, είπε: "Πρέπει να αλλάξουμε τα αποτελέσματα που φέραμε στην κανονική περίοδο. Γι’αυτό δουλέψαμε όλο αυτόν τον καιρό, ώστε να μπορέσουμε να αντιστρέψουμε τα αρνητικά αποτελέσματα στα μεταξύ μας παιχνίδια. Ξέρουμε τι πρέπει να αλλάξουμε, θα δούμε μέσα στο παιχνίδι αν θα τα καταφέρουμε. Δεν με απασχολεί πολύ ο Παναθηναϊκός αυτή τη στιγμή. Τον σεβόμαστε, αλλά δεν τον φοβόμαστε. Αναγνωρίζουμε την αξία του αντιπάλου και ξέρουμε ότι για να κερδίσουμε πρέπει να είμαστε καλύτεροι από αυτούς. Αυτή την εβδομάδα δεν έδειξα κανένα βίντεο με αγώνες του Παναθηναϊκού, ούτε τους μίλησα αναλυτικά γι’αυτό το παιχνίδι, γιατί το πιο σημαντικό είναι αυτό που θα παρουσιάσουμε εμείς στον αγωνιστικό χώρο, με όλο τον σεβασμό στον Παναθηναϊκό. Για να κερδίσουμε πρέπει να τρέξουμε και να κουραστούμε παραπάνω από αυτούς".

Ερωτηθείς για το αν προτίθεται να κάνει ροτέισον στη διάρκεια των πλέι οφ, απάντησε: "Είμαι συγκεντρωμένος μόνος στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και με βάση την τακτική σε κάθε παιχνίδι, θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές".

Για την παρουσία των φιλάθλων στην Τούμπα: "Είναι σημαντική η παρουσία του κόσμου, όπως σημαντικό είναι να μη συμβεί το παραμικρό. Χρειαζόμαστε τη στήριξη των οπαδών μας που είναι καταπληκτικοί και βοηθούν την ομάδα. Αυτό που περιμένω είναι μας στηρίξουν από το πρώτο λεπτό του αγώνα, όπως έκαναν σε όλη τη σεζόν και αξίζουν συγχαρητήρια. Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα ήταν το παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό όπου δημιουργήθηκαν κάποια μικροπροβλήματα. Εγιναν κάποιες υπερβολές από τον ενθουσιασμό και τη φιλοδοξία να κερδίσουμε το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ηταν το μοναδικό ματς που οι φίλαθλοι δεν στάθηκαν άξιοι των περιστάσεων. Δεν θέλω ακρότητες. Ο κόσμος μας βοηθάει, αλλά δεν θα καθορίσει το παιχνίδι, ιδίως όταν αγωνίζεσαι με αντιπάλους δυνατούς με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές".

Για τα μεταγραφικά απέφυγε να απαντήσει: "Τώρα έχουμε τα πλέι οφ μπροστά μας και δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να ασχολούμαστε με άλλα θέματα", απάντησε.

Για επίλογο, ο Φερνάντο Σάντος άφησε τη γνώμη του για τη διαδικασία των πλέι οφ, εκφράζοντας την πλήρη αντίθεσή του: "Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί γίνονται, με πειστικά επιχειρήματα; Θα το δεχθώ. Είναι παράξενη διαδικασία, δεν υπάρχει σε κανένα άλλο πρωτάθλημα, άρα κάποιο λάθος υπάρχει από τη στιγμή που δεν υφίσταται πουθενά αλλού.

Στο ποδόσφαιρο η Αμερική δεν έχει υψηλό επίπεδο, κάποια στιγμή μιλούσα με έναν φίλο μου προπονητή εκεί και μου εξήγησε ότι αυτό έγινε γιατί ξεκίνησαν όλα σε τελείως λάθος βάσεις. Ηθελαν κατευθείαν από το μηδέν να φτάσουν στο τέλειο και θεσμοθέτησαν πριμ για τις ασίστ, έκαναν διάφορες άλλες πρωτοτυπίες, σκοτώνοντας έτσι την μπάλα. Το ποδόσφαιρο υπόκειται σε κάποιες μικροαλλαγές, αλλά όχι σε ριζικές τομές. Πρέπει να παραμείνει έτσι όπως είναι.

Υπάρχουν μια-δυο χώρες όπου ισχύουν τα πλέι οφ, αλλά εκεί υπάρχουν και πλέι άουτ. Αυτός είναι ένας τρόπος που παρατείνει την αγωνιστική περίοδο και θα είχε κάποιο νόημα γιατί θα ήταν δίκαιο για όλες τις ομάδες. Καταλαβαίνω ότι οικονομικά στοιχίζει όταν οι ομάδες είναι 4-5 μήνες σε απραξία. Οσες ομάδες συμμετάσχουν σε πλέι οφ, οικονομικά θα είναι κερδισμένες, αλλά θα μπορούσε να δοθεί λύση στο οικονομικό θέμα και με άλλους τρόπους. Όπως στη Γαλλία και στην Πορτογαλία όπου δημιούργησαν μια διαφορετική διοργάνωση που δίνει περισσότερα παιχνίδια σε όλες τις ομάδες και όχι μόνο σε κάποιες. Οικονομικά μπορούν να βρεθούν λύσεις, αλλά εγώ είμαι προπονητής ποδοσφαίρου και δεν πρέπει να με απασχολούν τα οικονομικά θέματα".

Τέλος ρωτήθηκε για το πώς σκοπεύει να αντιμετωπίσει το δεδομένο ότι και του χρόνου θα υπάρχουν πλέι οφ: "Αυτοί που διοικούν το ελληνικό ποδόσφαιρο μπορούν να λάβουν ή όχι υπόψιν τη γνώμη μου, αλλά θεωρώ ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, αλλά άλλα πλέι οφ δεν θα παίξω. ‘Η πρωταθλητής ή δεν θα παίξω άλλα πλέι οφ. Αν βγω δεύτερος του χρόνου, δεν θα παίξω πλέι οφ (γέλια)".

http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Supe ... 38344.html

:?
Ότι κι αν λένε δε μ' ενδιαφέρει , τι είσαι για μένα κανείς δεν ξέρει..
Άβαταρ μέλους
scouser4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 11:25
Τοποθεσία: Πειραιάς

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης