Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου...

Δημοσίευσηαπό anthoula » Τρί 18 Μαρ 2008, 19:29

I DONT THINK THAT SANTOS IS THE ONLY ONE THAT SHOULD LEAVE ...ETSI DEN EIANI ..I CAN NAME A FEW PLAYERS THAT SHOULD LEAVE WITH SANTOS ..BUT HE SHOULD FINISH HIS SEASON AND THEN LEAVE ....




:? PANTAAAAAAAAAAAAAAAAA ...
Άβαταρ μέλους
anthoula
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:06
Τοποθεσία: KRITI ,HRAKLION

Δημοσίευσηαπό Platon » Τρί 18 Μαρ 2008, 20:12

Αν και δε με ικανοποιεί η εξέλιξη παρ' όλα αυτά επειδή έχω δώσει το λόγο μου σε κάτι αδέλφια, με πολύ βαριά καρδια, λέω το εξής: Να μείνει ο Santos. Να μείνει και να κριθεί το έργο του στη νέα Saison. Αφότου κάνει προετοιμασία και αποκτήσει τους παίκτες που επιθυμεί.Από εκεί και έπειτα όμως τελειώνει η περίοδος χάριτος. Του εύχομαι κάθε επιτυχία γιατί αυτό σημαίνει επιτυχία του ΠΑΟΚ.
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό dimmisdim » Τρί 18 Μαρ 2008, 22:14

the_Briton έγραψε:Ναι αρκιβως ετσι πρεπει να γινει... γιατι εσυ φιλε παιζεις ποδοσφαιρο σε αλανες και το Βλεπεις στην τηλεοραση ... και ο αλλος εχει αγωνιστη Cl εχει παρει τον πρωτο Ευρωπαικο τιτλο στην μιζερη χωρα σου.... καιι ως αρχηγος...

καταρχην δεν ανεφερα πουθενα οτι γνωριζω καλυτερα το τοπι απο τον προεδρο ειπα οτι δεν εχω τυφλη εμπιστοσυνη. δηλαδη η εμπιστοσυνη μου
εχει ορια.
the_Briton έγραψε:οσο για το αν ειναι προβατα ο λαος του Παοκ ... μηπως θες να στο αποδειξω κιολας ... δεν εχω κανα προβλημα....

αν διαβασες καλα αυτο που γραφω αναφερω πως ΔΕΝ ειμαστε προβατα

the_Briton έγραψε:φιλε οταν η ομαδα σου με τα παιτκες 3ης διαλογης χτυπουσε 3η θεση και ο προεδρος της Παε κοροιδευε τον κοσμακι τοτε ... εσυ ΦΩΝΑΖΕ ΜΕ Γουμενο και με παγωνη κλπ κλπ.... επη Μπατατουδη... με τον πριγκιπα στον παγκο.... ετρωγες 4 απο την Αεκ και φωναζε Ντουσαν Ντουσαν.. κλπ κλπ...

συμφωνω απολυτα και γι'αυτο μου κοπηκε εμπιστοσυνη
the_Briton έγραψε:και τωρα που ο προερδος του Παοκ εχει μεγαλωσει απο την ομαδα.... εχει καταφερει οτι καλητερο ποδοσφαιρικα με την εθνηκη , μου λες να μην εμπιστευομαστε τον προεδρο??? επειδη εχει κανει λαθη??????????

φυσικα και 8α καννει λαθοι ανθρωπος ειναι ... αλλα ξερει πως να τα διορθωσει... καλητερα απο ολους ... .. στο θεμα δεν χωραει παραπανω συζητηση!

επισης στο μυνημα μου αναφερα: και εγω τον στηριζω και εγω τον γουσταρω και πως λιγοι θα καναν αυτο που εκανε, πουθενα δεν αναφερω να μην τον εμπιστευομαστε. απλα λεω δεν εχω ΤΥΦΛΗ εμπιστοσυνη. και ξαναλεω Ο ΠΑΟΚ πανω απ'ολα οχι αλλοι πανω απο τον ΠΑΟΚ
ΕΙΜΑΙ ΠΑΟΚ ΠΟΥΛΑΩ ΤΡΕΛΑ
ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΣΑΡΔΕΛΑ
dimmisdim
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ 08 Δεκ 2007, 02:16

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Τετ 19 Μαρ 2008, 03:51

Συμφωνώ. Ας μην καταντήσουμε προσωπολάτρες. Ακόμη και ο Ζαγοράκης έχει κάνει λάθη, και είναι ο πρώτος που το παραδέχεται.

Αλλά είμαστε όλοι βέβαιοι ότι έχει το καλό της ομάδας στο μυαλό του, και επιπλέον έχει κερδίσει την αγάπη και την εμπιστοσύνη μας με τις πράξεις του και δεν την έχει απλά εξαγοράσει όπως οι πρόεδροι άλλων ομάδων...
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Παρ 21 Μαρ 2008, 16:59

Η πρόσφατη (σήμερα 21/3) καθιερωμένη συνέντευξη του Φερνάντο Σάντος όπως δίνεται στο www.metropolisradio.gr


Σάντος: «Ψυχή και σώμα στο σχέδιο που έχουμε βάλει»
Δημοσιεύτηκε στις 15:28 pm - 21 Mar

Την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου παραχώρησε σήμερα το μεσημέρι ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Φερνάντο Σάντος. Τι είπε μεταξύ των άλλων ο Πορτογάλος τεχνικός για τη συνέχεια; «Δεν συμφωνώ, ότι δεν υπάρχουν στόχοι για την ομάδα. Οι στόχοι, που χαράξαμε για αυτή τη σεζόν, για τους οποίους πιστεύω, διατηρούνται. Κατόπιν τούτου, αντιπροσωπεύουμε μία μεγάλη ομάδα, από μόνο του αυτό το γεγονός δημιουργεί στόχους, που είναι ότι σε κάθε παιχνίδι πρέπει να προσπαθούμε, πρέπει να βελτιωνόμαστε, να επιδείξουμε επαγγελματισμό, να είμαστε καλύτεροι όσο το δυνατόν μέχρι το τέλος. Σημασία έχει ότι πρέπει να εκπροσωπούμε καλά αυτό που είμαστε. Αυτό είπα στους παίκτες. Συνεχίζουμε να επωμιζόμαστε την ευθύνη. Στο επόμενο ματς, πρέπει να παίξουμε για τη νίκη. Αυτό ισχύει για όλα τα παιχνίδια. Οι παίκτες, το έχουν συνειδητοποιήσει και επειδή είναι καλοί επαγγελματίες, δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι θα δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους», είπε και συνέχισε: «Γνωρίζαμε τις δυσκολίες, το έχουμε επισημάνει πολλές φορές, σε σχέση με αυτό το σχέδιο το μακρόπνοο. Πρέπει να βρεθεί μία σωστή ισορροπία. Έχω τονίσει την προηγούμενη εβδομάδα, στο πλαίσιο των σκέψεων μας για την επόμενη χρονιά, ξέρω ποιοι παίκτες έχουν δυνατότητες. Όσο για αυτούς, που έχω αμφιβολίες, θα ξεκαθαριστεί στα επόμενα πέντε παιχνίδια», δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός του Δικεφάλου. «Είναι φυσιολογική η αντίδραση τους», τόνισε για τον κόσμο και τις αποδοκιμασίες μετά από το ματς με τον Αστέρα. «Όλοι θέλουμε να κερδίζουμε. Δεν θέλουμε να χάνουμε. Η απογοήτευση είναι όλων. Αυτή τη στιγμή, είναι φυσικό να υπάρξουν αντιδράσεις, αφού τις κατανοώ πλήρως. Είμαι ψυχή και σώμα αφοσιωμένος στο σχέδιο διοίκησης και προπονητή. Η κατάληξη του σχεδίου θα είναι η επιτυχία. Ποτέ δεν είπα ότι θα έχει μόνο επιτυχίες. Στο τέλος, θα καταλήξει σ� επιτυχία αυτό το σχέδιο. ’ρα, δεν αλλάζει ο τρόπος σκέψης. Λαμβάνω τις κριτικές, που είναι μέρος της ζωής μας. Η επόμενη σεζόν θα έχει μεγαλύτερη πίεση, αφού οι στόχοι θα διαφέρουν. Η φετινή χρονιά, είναι ουσιαστικά μία προετοιμασία για τα επόμενα δυο χρόνια. Του χρόνου, να βγει η ομάδα στην Ευρώπη και την ερχόμενη, να βάλουμε στόχο το Πρωτάθλημα».
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Πότε πρέπει να φύγει ο Σάντος;

Δημοσίευσηαπό alex ntepo » Παρ 28 Μαρ 2008, 01:43

Επιτρέπεται νομίζω μια τέτοια ψηφοφορία, αν βέβαια δεν υπάρχει κάποιου είδους ασυλία στον κύριο Φερδινάρδο Σάντος ο οποίος:

-σπάει το ένα μετά το άλλο τα αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία του ΠΑΟΚ

-δεν έχει συναίσθηση σε ποια ομάδα βρίσκεται

-βρήκε ευκαιρία και έκανε ένα χρόνο αμειβόμενες διακοπές στην Ελλάδα, εφόσον ο φετινός ΠΑΟΚ δεν είχε αγωνιστικούς στόχους (με τίνος απόφαση, ρωτώ εγώ; Ε; Ε; ΕΕΕΕ; )

-φιλοδοξεί να κάνει διακοπές για άλλα δυο χρόνια στην Ελλάδα, ή έστω μέχρι να τον πάρει πρέφα κι ο Τεό, ή να φύγει δαρμένος

-έφυγε με τις κλωτσιές από τις περισσότερες ομάδες όπου δούλεψε

-δεν έχει να επιδείξει τίποτε το εντυπωσιακό στην καριέρα του

-αδυνατεί να δημιουργήσει καλό κλίμα στην ομάδα, αντίθετα δημιουργεί αρνητική ατμόσφαιρα, υποτιμώντας τους ποδοσφαιριστές με αισχρές εκφράσεις, με αποτέλεσμα να χάνει το σεβασμό στο πρόσωπό του

-επανειλημμένα αποδείχθηκε εκτός πραγματικότητας δηλώνοντας ευχαριστημένος μετά από αγώνες όπου ήμασταν οικτροί

-δεν εκμεταλλεύεται ούτε καν την έλλειψη ενδιαφέροντος για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος, που ο ίδιος δημιούργησε, για να δοκιμάσει νέους παίχτες, αλλά αντίθετα ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ στη Βέροια τους φερέλπιδες Κων/δη, Γεωργιάδη, Κονσεϊσάο. Τον Ηλιάδη τον έβαλε γιατί ήταν τιμωρημένος ο...Μπαλάφας.

-δεν άλλαξε ούτε στο ΕΝΑ τοις εκατό την εικόνα της ομάδας, αν και έχω την υποψία ότι αν συνεχίζαμε με Παράσχο ίσως να ήμασταν καλύτερα, πάντως αποκλείεται να ήμασταν χειρότεροι γιατι δεν γίνεται χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
alex ntepo
 
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:13
Τοποθεσία: Λήμνος

Δημοσίευσηαπό hotdog » Παρ 28 Μαρ 2008, 02:20

5) opote apofasisi i dihkisi
hotdog
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 19:06

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Παρ 28 Μαρ 2008, 02:25

Τους στόχους αν θυμάμαι καλά δεν τους έθεσε μόνος του...
Με την ίδια λογική να φύγει και ο Ζαγοράκης...

Συμφωνώ με τον swordfire, οτί πρέπει να αλλάξουμε ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ!!!

Υ.Γ: Δεν λέω οτι δεν έχει κάνει λάθη ο Σάντος ή οτι δεν θα μπορούσαν να είναι καλύτερα τα πράγματα.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ.
Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia
 
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: Δευτ 10 Δεκ 2007, 15:57

Δημοσίευσηαπό steliospaoknikaia » Παρ 28 Μαρ 2008, 02:27

hotdog έγραψε:5) opote apofasisi i dihkisi


Και εγώ αυτό πιστεύω!
ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΕΙ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Άβαταρ μέλους
steliospaoknikaia
 
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: Δευτ 10 Δεκ 2007, 15:57

Δημοσίευσηαπό alex ntepo » Παρ 28 Μαρ 2008, 03:07

Φυσικά και έχει κάνει λάθη και ο Ζαγοράκης, αλλά αυτός είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ στον ΠΑΟΚ και με αυτόν μπροστάρη όλοι ελπίζουμε να δούμε καλύτερες μέρες. Επίσης ο Ζαγοράκης έχει ήδη δείξει δείγματα γραφής, και έχει ήδη ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ τον ΠΑΟΚ με την παρουσία του. Νομίζω ότι είναι περιττό να το αναλύσουμε αυτό, άλλωστε δε νομίζω να διαφωνεί και κανείς.

Ο Σάντος αντίθετα, και ρωτώ όλους τους φίλους, πείτε μου κάτι, ΕΝΑ τοσοδούλικο κατιτίς βρε αδερφέ, που έχει προσδώσει στην ομάδα μας με την παρουσία του, ή έστω ΕΝΑ λόγο που σας κάνει να ελπίζετε. Τα πράγματα είναι απλά. Όταν έχεις μια ομάδα και την δώσεις σε δύο προπονητές, αν ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο, ειδικά αν είναι αρκετά καλύτερος, ακόμα κι αν δεν καταφέρει να την αλλάξει ριζικά άμεσα, είναι σίγουρο ότι θα την αλλάξει κάπως και θα την βελτιώσει έστω και λίγο. Θα της δώσει κάτι από τον εαυτό του, από το προσωπικό του στυλ. Θα διαχειριστεί το ίδιο υλικό καλύτερα από τον προηγούμενο. Είδατε εσείς κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ο Σάντος διαδέχθηκε τον Παράσχο, που κι εγώ θεωρώ λίγο για τον ΠΑΟΚ που ονειρεύομαι;

Όσο για το εκτελεστικό απόσπασμα που ανέφερε κάποιος φίλος, γιατί διαφωνεί κανείς ότι θα είχαμε έκτροπα για όσο χρόνο παρέμενε αυτός ο ανεκδιήγητος δήθεν προπονητής, εάν δεν ήταν προσωπική επιλογή του Ζαγοράκη; Ακόμα κι εγώ, που και φυσιογνωμικά να το πάρουμε τον θεωρώ το μεγαλύτερο κοιμισμένο βλακόμουτρο που έχει περάσει από τον πάγκο μας, επειδή είμαι ΠΑΟΚ πάνω απ' όλα, κι επειδή πιστεύω γενικά τον Ζγοράκη, ελπίζω σε ένα θαύμα και σε μια μεταμόρφωση του Πορτογάλου του χρόνου. Αλλά βαρέθηκα να περιμένω θαύματα, όπως βαρέθηκα να περιμένω τους παίχτες μου να πιέσουν τον αντίπαλο σε όλο το γήπεδο. Κι επειδή, ω του θαύματος, το έκαναν με τον Άρη στην Τούμπα και μου έδειξαν ότι μπορούν αν θέλουν να το κάνουν, συμπεραίνω ότι ή κάποιος ΔΕΝ τους λέει να το κάνουν, ή κάποιος έχει χάσει τον έλεγχο των αποδυτηρίων και οι παίχτες δεν τον ακούνε. Στην τελική σαρδέλα δεν είπες ότι είμαι ρε κύριε; Ε, τόσο μπορώ, τόσο τρέχω, τι μου λες τώρα να πιέσω, δε μπορώ...
Άβαταρ μέλους
alex ntepo
 
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:13
Τοποθεσία: Λήμνος

Δημοσίευσηαπό SHREK » Παρ 28 Μαρ 2008, 08:32

na xekathariso apo tin arxi oti tha ithela na xanado ston paok mas geia emena enan apo tous kaliterous proponites kai aytos einai o anastasiasis.
merxi kai simera den exo brisei akoma ton santos giati pisteyo oti tha kanei doulia apo toy xronou nai me pirazei kai emena pou edo kai 9 mines den ekane tipota alla min xexname oti exi tin apoliti stirixti tis dioikisis tin opia tin stirizei to 99% tou kosmoy.xero oti tha pernoume apotelesmata sto miso miden allla ayto den me problimatizei giati i ousia tou podosferoy einai to apotelesma.
amballafa fige apo ta oneira moy
Άβαταρ μέλους
SHREK
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:36
Τοποθεσία: xalkidiki

Δημοσίευσηαπό lefis » Παρ 28 Μαρ 2008, 08:53

Πρεπει να βαλεις και αλλη επιλογη. Εγω προσωπικα εχω εμπιστοσυνη και πιστευω ξερουν περισσοτερα απο ποδοσφαιρο καποιοι ανθρωποι που εχουν παιξει μπαλα σε επαγγελματικο επιπεδο (μαλιστα ενας απο αυτους βγηκε MVP σε τελικα ευρωπαικου πρωταθληματος ) οποτε θελω να κατσει τουλαχιστον αλλη μια χρονια να δειξει αν μπορει η οχι να μας οδηγησει ψηλα.Και για μια μελλοντικη ψηφοφορια ....... αν ειναι να φυγει οχι αλλο αγγελο φτανει τον βαρεθηκα καλος χρυσος για μερικους τσομπανος για αλλους οτι και ναναι φτανει δεν θα αντεξω να τον δω για 4η φορα στον παγκο μας .
Άβαταρ μέλους
lefis
 
Δημοσιεύσεις: 2110
Εγγραφή: Παρ 14 Μαρ 2008, 13:20
Τοποθεσία: Καλαμαριά

Re: Πότε πρέπει να φύγει ο Σάντος;

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Παρ 28 Μαρ 2008, 11:35

alex ntepo έγραψε:Επιτρέπεται νομίζω μια τέτοια ψηφοφορία, αν βέβαια δεν υπάρχει κάποιου είδους ασυλία στον κύριο Φερδινάρδο Σάντος ο οποίος:


Ασυλία στον Σάντος δεν υπάρχει, ο καθένας λέει την γνώμη του. Υπάρχουν όμως ήδη τουλάχιστον 2 τόπικ περί Σάντος, από τα οποία το ένα έχει και μία ψηφοφορία για το "να φύγει ο Σάντος ή να μείνει".

http://www.paokmania.gr/forum/viewtopic ... sc&start=0

http://www.paokmania.gr/forum/viewtopic ... sc&start=0

Δεν βλέπω τι παραπάνω γίνεται με το να ανοίγουμε παρεμφερή τόπικς. Τουλάχιστον ελέγξτε τι υπάρχει στο φόρουμ και τι δεν υπάρχει και ποστάρετε εκεί τις σκέψεις σας.
Το παρόν κλειδώνεται.
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό alex ntepo » Παρ 28 Μαρ 2008, 15:03

Δημιούργησα ένα τόπικ για τον Φερδινάρδο Σάντος χωρίς να δω ότι προϋπήρχε άλλο παρόμοιο στο πεδίο «Διοικητικά». Επειδή το δικό μου κλειδώθηκε, και σωστά, θα ήθελα να παραθέσω και εδώ τις απόψεις μου επί του θέματος αφού εδώ διεξάγεται η σχετική συζήτηση.

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν ο κ. Σάντος πρέπει να φύγει ΧΤΕΣ κιόλας, γιατί:

-σπάει το ένα μετά το άλλο τα αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία του ΠΑΟΚ

-δεν έχει συναίσθηση σε ποια ομάδα βρίσκεται

-βρήκε ευκαιρία και έκανε ένα χρόνο αμειβόμενες διακοπές στην Ελλάδα, εφόσον ο φετινός ΠΑΟΚ δεν είχε αγωνιστικούς στόχους (με τίνος απόφαση, ρωτώ εγώ; Ε; Ε; ΕΕΕΕ; )

-φιλοδοξεί να κάνει διακοπές για άλλα δυο χρόνια στην Ελλάδα, ή έστω μέχρι να σκάσει πια κι ο Τεό που τόσο καιρό συγκρατείται μ’ αυτά που βλέπει

-έφυγε με τις κλωτσιές από τις περισσότερες ομάδες όπου δούλεψε

-δεν έχει να επιδείξει τίποτε το εντυπωσιακό στην καριέρα του

-αδυνατεί να δημιουργήσει καλό κλίμα στην ομάδα, αντίθετα δημιουργεί αρνητική ατμόσφαιρα, υποτιμώντας τους ποδοσφαιριστές με αισχρές εκφράσεις, με αποτέλεσμα να χάνει το σεβασμό στο πρόσωπό του. Για να σε παίρνει όμως να μιλήσεις άγρια στους παίχτες, πρέπει πρώτα να τους κάνεις να σε σεβαστούν, και μετά θα τα δέχονται όλα.

-επανειλημμένα αποδείχθηκε εκτός πραγματικότητας δηλώνοντας ευχαριστημένος μετά από αγώνες όπου ήμασταν οικτροί

-δεν εκμεταλλεύεται ούτε καν την έλλειψη ενδιαφέροντος για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος, την οποία ο ίδιος δημιούργησε, για να δοκιμάσει νέους παίχτες, αλλά αντίθετα ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ στη Βέροια τους φερέλπιδες Κων/δη, Γεωργιάδη, Κονσεϊσάο. Τον Ηλιάδη τον έβαλε γιατί ήταν τιμωρημένος ο...Μπαλάφας.

-δεν άλλαξε ούτε στο ΕΝΑ τοις εκατό την εικόνα της ομάδας, δεν έδωσε κάτι από το προσωπικό του στιλ (το ποιο; ), δεν διαχειρίστηκε το υλικό της ομάδας καλύτερα από τον Παράσχο ούτε στο ελάχιστο. Έχω την υποψία ότι αν συνεχίζαμε με Παράσχο ίσως να ήμασταν καλύτερα, πάντως αποκλείεται να ήμασταν χειρότεροι γιατί…δεν γίνεται χειρότερα.

Και ρωτάω:

Ο κ. Σάντος λέει ότι για να μας κάνει ανταγωνιστικούς όπως μας φαντάζεται χρειάζεται τουλάχιστον 7 ποιοτικούς παίχτες. Τι εννοεί «ποιοτικός παίχτης»; Μήπως κάτι σαν…Κονσεϊσάο;;; Τι παίχτες ελπίζετε φίλοι Παοκτσήδες ότι μπορεί να έρθουν στον ΠΑΟΚ μας, που ούτε καν διεκδίκησε να βγει στην Ευρώπη, ενώ καταλήγει όπως δείχνουν τα πράγματα σε μια θέση ντροπιαστική για το μέγεθος και την ιστορία του; Και με τίνος χρήματα θα γίνουν τόσο πολλές αλλά και τόσο μεγάλες μεταγραφές, ακόμα κι αν το χρήμα ήταν το μόνο πρόβλημα, που δεν είναι. Εδώ μας έγραψε ακόμα κι ο Μασμανίδης… Ή μήπως έχουμε κάποια επιτυχημένη συνεργασία με έμπιστους μάνατζερ οι οποίοι θα βρουν να μας φέρουν φτηνούς παιχταράδες; Ούτε τον Γιαχάγια δε μπορέσαμε να κρατήσουμε και δίνουμε τα λεφτά στον Χορτογάλο. Και στην τελική δε θέλω προπονητή που αναζητά ελαφρυντικά αλλού και συγκεκριμένα στους παίχτες. Θέλω κάποιον που να διαχειρίζεται έξυπνα όποιο υλικό και να έχει, να μπορεί να πάρει το 100% των ικανοτήτων των παιχτών του και το 200% του πάθους και της θέλησής τους, και να μην κοιμάται όρθιος στον πάγκο. Να εμπνέει το σεβασμό και να θέλουν οι παίχτες να παίξουν και για πάρτη του πέραν όλων των άλλων. Και βέβαια θέλω κι εγώ παιχταράδες στον ΠΑΟΚ, αλλά θέλω και προπονηταρά….
Άβαταρ μέλους
alex ntepo
 
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:13
Τοποθεσία: Λήμνος

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Παρ 28 Μαρ 2008, 15:43

Αδερφέ Άλεξ,

προσωπικά πρέπει να ομολογήσω ότι όταν ήρθε ο Σάντος ήμουν ενθουσιασμένος γιατί μετά από τους φιλότιμους αλλά "λίγους" Καραγεωργίου, Παράσχο, Κωστίκο, Ντούμι και Βούκοτιτς (για να μην αναφέρω τον τραγικό Φρίγκερ) χάρηκα που είδα έναν πολύ καλύτερο και πιο έμπειρο προπονητή να αναλαμβάνει την ομάδα και το θεώρησα ως ένα ελπιδοφόρο σημάδι ότι μπορούμε να περιμένουμε καλύτερες εποχές.

Τώρα, στο κλείσιμο της σεζόν, έχω απογοητευτεί αρκετά με τον Σάντος και με την πορεία της ομάδας καθώς περίμενα κάτι καλύτερο και κυρίως κάτι που να μας δίνει περισσότερη αισιοδοξία για το άμεσο μέλλον. Αναγνωρίζω ότι ο Σάντος έχει κάνει αρκετά λάθη.

Όμως, θεωρώ ότι η αγωνιστική κατάντια της ομάδας μας δεν είναι ευθύνη του Σάντος (αν και έχει και αυτός το μερίδιό του) αλλά κληρονομιά καταστάσεων του παρελθόντος. Και επιπλέον δεν μπορείς να λες ότι δεν έχει να επιδείξει κάτι σημαντικό στην καριέρα του καθώς έχει περάσει και από τις τρεις μεγάλες ομάδες της Πορτογαλίας με αξιόλογα αποτελέσματα, ενώ η δουλειά που έκανε στην ΑΕΚ πρέπει να θεωρηθεί ως αρκετά καλή βάσει του ρόστερ που είχε ο άνθρωπος στην διάθεσή του.

Συμφωνώ όμως ότι και άλλον προπονητή να είχαμε φέτος δεν θα τα πηγαίναμε χειρότερα. Η διαφορά που μπορεί να κάνει ο Σάντος άλλωστε πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με φέτος αλλά με ένας βάθος χρόνου. Πιστεύω δηλαδή ότι το καλοκαίρι, με τις μεταγραφές που θα κάνει και την προετοιμασία που θα κάνει θα είναι σε θέση να παρατάξει μια πολύ βελτιωμένη ομάδα του χρόνου. Και πάλι βέβαια ο ΠΑΟΚ του 2008-09 δεν θα φτάνει να καλύψει τις απαιτήσεις μας, αλλά πιστεύω ότι θα φτάσει στο να καλύψει τους στόχους που έχει θέσει η διοίκηση για του χρόνου, δηλαδή έστω και δύσκολα να πιάσουμε 5άδα και να βγούμε στην Ευρώπη.

Όσο για το ερώτημα που είχες θέσει στο προηγούμενο τόπικ, δηλαδή για την αποχώρηση ή όχι του Σάντος, πιστεύω προφανώς ότι ακόμη και να έφευγε χθες, όπως λες, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε άλλη καλύτερη επιλογή με βάση την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα αυτή την στιγμή, οπότε τζάμπα η αναστάτωση που θα δημιουργούσε άλλη μία αλλαγή προπονητή και το σπάσιμο του συμβολαίου του Σάντος.

Όλοι μας έχουμε παράπονα από τον πορτογάλο, αλλά δεν έχουμε καλύτερη επιλογή απ το να ακολουθήσουμε το σχέδιο που έχουν ορίσει προπονητής και διοίκηση προς το παρόν. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν εξαιρετικά άτοπο, και καινούργια κριτική στον Σάντος θα είχε νόημα μόνο από την επόμενη σεζόν, όπου πραγματικά θα δείξει τι μπορεί να πετύχει ως προπονητής και τι όχι.
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες