11/10 Ελλάδα - Moλδαβία προβλέψεις και σχόλια αγώνα

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου...

11/10 Ελλάδα - Moλδαβία προβλέψεις και σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 10 Οκτ 2008, 23:10

Κόντρα στην ομάδα του Βιορέλ Φρούντζα η Εθνική μας..

Οδηγίες ενόψει Μολδαβίας


Ανακοίνωση για τους φιλάθλους που θα βρεθούν το Σάββατο στο γήπεδο "Καραϊσκάκη" για να παρακολουθήσουν τον αγώνα με τη Μολβαβία,εξέδωσε η ΕΠΟ.

Σε αυτήν πιο αναλυτικά αναφέρεται:"Ενόψει του αγώνα της Εθνικής Ομάδας Ανδρών με την αντίστοιχη της Μολδαβίας για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010, το Σάββατο 11/10/2008 και ώρα 21:30 στο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ανακοινώνει τα εξής:

-Για την αποφυγή συνωστισμού και καθυστερήσεων, οι κάτοχοι εισιτηρίων θα πρέπει να βρίσκονται στο γήπεδο δυόμισι (2,5), τουλάχιστον, ώρες πριν την έναρξη του αγώνα. Κάθε καθυστέρηση που θα παρατηρηθεί στην προσέλευση των θεατών θα έχει επιπτώσεις στην έγκαιρη είσοδό τους στο γήπεδο.

-Οι κάτοχοι των εισιτηρίων θα πρέπει να κατευθύνονται στη θύρα που αναγράφει το εισιτήριο και μόνο, καθώς το λογισμικό στο τουρνικέ εισόδου αναγνωρίζει και ακυρώνει μόνο τα εισιτήρια της συγκεκριμένης θύρας.

Περίπτωση να εισέλθει κάποιος στο γήπεδο από διαφορετική θύρα από αυτή που αναγράφεται στο εισιτήριο δεν υπάρχει. Αμέσως μετά την είσοδο στο γήπεδο ο κάτοχος του εισιτηρίου θα πρέπει να κατευθύνεται και να καταλαμβάνει τη θέση που αναγράφεται στο εισιτήριο και μόνο.

-Οι κάτοχοι των εισιτηρίων θα πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα ή το διαβατήριο και να έχουν συμπληρώσει στην ειδική θέση του εισιτηρίου τα στοιχεία που ζητούνται. Χωρίς την ταυτοποίηση των αναγραφόμενων στο εισιτήριο στοιχείων με την αστυνομική ταυτότητα ή το διαβατήριο, κανείς δεν θα εισέλθει στο γήπεδο.

-Γύρω από το γήπεδο Καραϊσκάκη δεν υπάρχει χώρος στάθμευσης. Ως εκ τούτου η πρόσβαση στο γήπεδο είναι αδύνατη με αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες. Οι κάτοχοι εισιτηρίων καλούνται να χρησιμοποιήσουν τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς (Η.Σ.Α.Π.-ΜΕΤΡΟ με ανταπόκριση σε Μοναστηράκι και Νερατζιώτισσα-ΤΡΑΜ-ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ) για την προσέλευση τους στο γήπεδο και την αποχώρησή τους από αυτό.

-Για τον συγκεκριμένο αγώνα δεν θα ισχύσει καμία ταυτότητα Ελεύθερης Εισόδου απ΄ όπου κι αν έχει εκδοθεί. Δικαίωμα εισόδου έχουν μόνο οι κάτοχοι των εισιτηρίων και των διαπιστεύσεων. -Οι θύρες του γηπέδου θα ανοίξουν στις 18:30.

-Οι έλεγχοι από την Αστυνομία για την είσοδο των θεατών στο γήπεδο θα είναι εξαιρετικά αυστηροί. Απαγορεύεται οι κάτοχοι των εισιτηρίων να έχουν μαζί τους κέρματα, αναπτήρες και μεταλλικά αντικείμενα. Δεν θα επιτραπεί η είσοδος πανό με υβριστικό ή ξενόγλωσσο περιεχόμενο.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Την ημέρα του αγώνα (Σάββατο, 11/10/2008) έξω από τη θύρα 5 του γηπέδου Καραϊσκάκη, θα λειτουργήσει ειδικό εκδοτήριο πληροφοριών για τους κατόχους εισιτηρίων διαρκείας. Στο ίδιο σημείο θα γίνει η παραλαβή των εισιτηρίων που αγοράστηκαν μέσω του επίσημου site της Ομοσπονδίας (ώρες 13:00-20:30).

Επίσης, το Σάββατο 11/10/2008, θα λειτουργήσουν εκδοτήρια απλών εισιτηρίων σε δύο σημεία: -Στον πεζόδρομο της οδού Κοραή (Αθήνα) από τις 10:00 έως τις 14:00. -Εξω από τη θύρα 25 του γηπέδου Καραϊσκάκη από τις 10:00 έως τις 21:30.

Θρίλερ με Σεϊταρίδη

Παρών" φώναξε ο Γιούρκας Σεϊταρίδης, δύο μέρες πριν από τον τρίτο αγώνα της Εθνικής ομάδας στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2010 με αντίπαλο την Μολδαβία.

Ο αμυντικός της Ατλέτικο Μαδρίτης που ταλαιπωρήθηκε από ένα οίδημα, έβγαλε όλο το πρόγραμμα την Πέμπτη, επιβεβαιώνοντας τον Ότο Ρεχάγκελ ο οποίος νωρίτερα στη συνέντευξη τύπου είχε τονίσει ότι θα ήταν σε θέση να προπονηθεί με αποτέλεσμα να βρίσκεται στη διάθεση του για την αναμέτρηση αυτή.

Πάντως το αν θα βρίσκεται αρχικά στην αποστολή θα ξεκαθαρίσει οριστικά την Παρασκευή. Πληροφορίες ανέφεραν ότι και την Πέμπτη, οι Ισπανοί έστειλαν νέο έγγραφο με το οποίο ζητάνε ο παίκτης να επιστρέψει στην Μαδρίτη μιάς και θεωρείται ότι είναι τραυματίας.

Υπενθυμίζεται ότι η Ατλέτικο Μαδρίτης αρχικά με έγγραφο της είχε ενημερώσει ότι δεν θα αφήσει τον παίκτη να ταξιδέψει στην Αθήνα λόγω τραυματισμού.

Τελικά ο γιατρός του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ταξίδεψε στην Ισπανία και μετά από συζητήσεις που είχε η ΕΠΟ με τους "ροχιμπλάνκος" απέσπασε τη συγκατάθεση του ισπανικού συλλόγου, προκειμένου ο Σεϊταρίδης να ενσωματωθεί με την υπόλοιπη αποστολή.

Αν αγωνιστεί ο Σεϊταρίδης υπάρχει ο κίνδυνος της υποτροπής και όπως φαίνεται κάτι τέτοιο θα συμβεί μόνο αν είναι 100% έτοιμος. Ο Ότο Ρεχάγκελ σκέφτεται έτσι το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσει τον Βύντρα στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ο Γερμανός τεχνικός περιμένει στην τελευταία προπόνηση την Παρασκευή να μπει στο κανονικό πρόγραμμα και ο Γιώργος Καραγκούνης, κάτι που σημαίνει ότι θα έχει πλέον όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

Ο τελευταίος πάντως έχει χάσει πολλές προπονήσεις και είναι πιθανό να μην ξεκινήσει στην ενδεκάδα με τον Πατσατζόγλου να διεκδικεί την τρίτη θέση στο χώρο της μεσαίας γραμμής μαζί με τους Μπασινά και Κατσουράνη.

Χριστόπουλος:"Υπερβολές για Γιούρκα"

Ο γιατρός της Εθνικής ομάδας, Χάρης Χριστόπουλος με δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό "NovaΣπορ FM 94,6", αναφερόμενος στο θέμα του Γιούρκα Σεϊταρίδη, είπε:"Υπερβάλουν οι άνθρωποι της Ατλέτικο .Το θέμα πήρε διαστάσεις με το δεύτερο e-mail που έστειλαν.

Νομίζω ότι έχουν κλονιστεί επειδή ο γιατρός έδωσε το «οk» και ο Γιούρκας έφυγε. Έχει ένα μικρό σφίξιμο στο δικέφαλο. Έχουμε αποφασίσει ότι μόνο αν ο παίκτης είναι εκατό τοις εκατό έτοιμος θα παίξει και στο πρώτο αλλιώς θα μπει μόνο στο δεύτερο.

Είναι τόσο μικρό το πρόβλημα του που μόνο ο ίδιος μπορεί να μας πει αν νιώθει ενοχλήσεις. Είναι θέμα ημερών. Σήμερα θα φανεί αν είναι απόλυτα έτοιμος. Θα αποφασίσει και ο προπονητής αν πρέπει να παίξει. Αυτή είναι η διαδικασία».

Όσο για τον Καραγκούνη, επεσήμανε:"Είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Καραγκούνη. Δεν το βλέπω να παίζει. Έχω μιλήσει μαζί του και με τον φυσικοθεραπευτή του Παναθηναϊκού. Θέλει χρόνο γιατί απουσίαζε ένα μήνα».

Σαλπιγγίδης:"Σημασία έχουν οι νίκες"

Με δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό "Arren-a Radio 89,2",ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης αναφερόμενος στα δύο παιχνίδια που ακολουθούν με Μολδαβία και Ελβετία, είπε:

"Το ζητούμενο είναι να σημειώσουμε ακόμα δύο νίκες, ώστε να μαζέψουμε άλλους έξι βαθμούς και να φτάσουμε τους δώδεκα στο σύνολο.

Βέβαια, μας ενδιαφέρει να παίξουμε και καλό ποδόσφαιρο. Πολλές φορές δεν είναι τόσο εύκολο να συμβούν και τα δύο. Στην παρούσα φάση, αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για την Εθνική Ελλάδας είναι οι νίκες και η κατάκτηση βαθμών".

Όσον αφορά στην Μολδαβία, είπε:"Παρακολουθήσαμε τον αντίπαλο και όταν παίζαμε με την Λετονία. Τους έχουμε δει και τώρα. Κάποιοι από τους παίκτες έπαιξαν και στα προηγούμενα προκριματικά του EURO 2008, όπου είχαμε βρεθεί αντίπαλοι και τους γνωρίζουμε. Είναι καλή ομάδα και αυτό το γνωρίζουν όλοι οι Έλληνες που παρακολούθησαν τα παιχνίδια".

Για την παρουσία του κόσμου, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού, τόνισε:"Δεν ξέρω αν έχει δοθεί η εντύπωση ότι το πρώτο παιχνίδι με την Μολδαβία θα είναι εύκολο.

Η παρουσία του κόσμου στο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» θα είναι εξίσου σημαντική, τόσο στο παιχνίδι με τη Μολδαβία όσο και σε εκείνο με την Ελβετία. Είναι καλό ο κόσμος να έρθει στο γήπεδο και να είναι στο πλευρό μας".

Τέλος για το καλό κλίμα που υπάρχει στην Εθνική ομάδα, είπε:"Η Εθνική ομάδα μοιάζει με μια μεγάλη οικογένεια. Δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα μεταξύ μας. Δεν άλλαξε κάτι ριζικά στην ομάδα. Κι αυτό καθώς πολλοί παίκτες αγωνιζόμαστε μαζί πολύ καιρό. Το θετικό κλίμα διατηρείται και χαίρομαι που είμαστε μια μεγάλη και καλή παρέα".

Καραγκούνης:"Δεν θα είμαι παρών"

Ο Γιώργος Καραγκούνης με δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό, "SENTRA FM", επιβεβαίωσε ότι δεν θα είναι σε θέση να αγωνιστεί στο παιχνίδι του Σαββάτου με τη Μολδαβία, λέγοντας:"Δυστυχώς αύριο δεν θα είμαι στο παιχνίδι με την Μολδαβία.

Εμένα μου κακοφαίνεται λίγο γιατί είναι κάποια χρόνια που έχω να χάσω παιχνίδι της Εθνικής ομάδος. Περίπου τρία χρόνια. Θέλω να είμαι όσο το δυνατόν γρηγορότερα έτοιμος για το παιχνίδι της Τετάρτης. Πιστεύω θα είμαι καλά. Το αν θα είναι για 90 λεπτά θα το δούμε τις επόμενες μέρες μέσα από τις προπονήσεις γιατί σίγουρα δεν έχω ρυθμό αγώνα και αυτό για τον ποδοσφαιριστή είναι ότι χειρότερο. Από κει πέρα θα αποφασίσει ο προπονητής. Το θέμα είναι να είμαι καλά και ας είμαι και στον πάγκο".

Όσον αφορά στον κόσμο, είπε:" Για μένα το πιο οδυνηρό είναι ότι αύριο, απ' όσο ξέρω δηλαδή, θα παίξουμε ένα παιχνίδι πάρα πολύ σημαντικό και δεν θα είναι γεμάτο το γήπεδο. Στο σημερινό ποδόσφαιρο δεν υπάρχουνε παιχνίδια εύκολα. Γενικά η Εθνική δεν πουλάει τόσο πολύ στην Ελλάδα. Πρόσκαιρο ήταν αυτό που γινόταν λόγω Euro και επανερχόμαστε πλέον στα ίδια πράγματα.

Όταν ήμουν στην Ιταλία έπαιζε η Εθνική ομάδα τελείωναν εκεί όλα, και Μίλαν και Γιουβέντους. Εμείς δεν έχουμε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ακόμα. Αυτά τα παιχνίδια σε δύο χρόνια θα μας στείλουν στο Μουντιάλ και στο τέλος θα καταλάβουμε τι έχουμε πετύχει. Όλοι μπορεί να λένε ότι είναι εύκολος ο όμιλος. Να ξέρετε ότι δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι, η ομάδα θέλει πάρα πολύ μεγάλη βοήθεια. Τα εύκολα παιχνίδια τα κάνετε πολλές φορές εσείς οι δημοσιογράφοι αλλά και εμείς οι ποδοσφαιριστές. Μεγάλο παράδειγμα το 0-3 που κάναμε στο Λουξεμβούργο και είχαν πέσει όλοι πάνω για το πως παίξαμε και επειδή η μπάλα είναι όπως την είπε κάποτε ο Όσιμ. Τρεις μέρες μετά πήγαμε, νικήσαμε 2-0 και θα μπορούσαμε και 4-0 με μεγάλη εμφάνιση. Μετά πήγε το Λουξεμβούργο και κέρδισε μέσα στην Ελβετία".

Όσο για τον τρόπο που αντιδρούν οι διεθνείς στην κριτική, ο Καραγκούνης απάντησε:" Ειδικά εγώ είχα βγει και είχα πει ότι είναι λάθος να κάνετε κριτική, η οποία μεν στο Euro ήταν απολύτως σωστή γιατί γενικά η εικόνα μας δεν ήταν καλή. Δεχόμαστε την κριτική, αλλά όχι από το πρώτο παιχνίδι. Σεπτέμβριο μήνα, εκτός έδρας, με οποιαδήποτε ομάδα και να κερδίζεις ένα παιχνίδι 3-0 με συνοπτικές διαδικασίες και να έχεις μετά από τρεις μέρες άλλο παιχνίδι. Αυτό εγώ δεν θέλω".

Για την συνέχεια στον όμιλο, ανέφερε:" Αυτό μπορούμε να το πούμε παιχνίδι με το παιχνίδι. Έτσι όπως είναι τα πράγματα στον όμιλο, κατά ένα μεγάλο βαθμό είμαστε πιο σοβαροί και αν συνεχίσουμε έτσι, θα έχουμε πάρα πολλές ελπίδες να προκριθούμε. Αν γίνουν αυτές οι δύο νίκες είναι ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση. Τα πράγματα πλέον έχουν έρθει πολύ θετικά και σε αυτά τα παιχνίδια αν ήμαστε σοβαροί και έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα. Πρώτα όμως σκεφτόμαστε μόνο το αυριανό παιχνίδι και όχι εκείνο της Τετάρτης. Το θέμα είναι να περνάμε εμείς από εκεί που οι άλλοι δεν προσέχουν και σκοντάφτουν. Η αυτοσυγκέντρωση στο σημερινό ποδόσφαιρο είναι το παν, το α και το ω. Αυτά τα παιχνίδια κάνουν την διαφορά".

Για την Μολδαβία ακόμη επεσήμανε:" Για την Μολδαβία επειδή είδα τα παιχνίδια που έπαιξε και με την Λετονία και με το Ισραήλ, έχω να σας πω ότι πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Την θεωρώ καλύτερη και από την Λετονία. Το ελάττωμά της είναι η απειρία της. Είναι μαγική εικόνα τα παιχνίδια που έχασε, γιατί έχει πολύ καλή ποιότητα σαν ομάδα. Και πρέπει να εκμεταλλευτούμε την απειρία της, για να κερδίσουμε το παιχνίδι".

Για τους παλιούς παίκτες εξάλλου, δήλωσε: "Η δική μας η φουρνιά δεν έχει πάει στο Μουντιάλ και μας έχει μείνει η κάψα. Έχουμε παίξει σε δύο Πανευρωπαϊκά που το ένα το κατακτήσαμε, εάν θα πάμε και στο Μουντιάλ θα είναι ένα ανεκπλήρωτο όνειρο. Το δείξαμε στα δύο πρώτα παιχνίδια που παίξαμε, αλλά και στο φιλικό το πόσο σοβαροί είμαστε και τα στατιστικά είναι πάρα πολύ καλά. Πολύ μεγάλη πρόκληση μπροστά μας. Ένα Μουντιάλ είναι πιο εύκολο από ένα Euro, στο να πας καλά και θυμηθείται την Ιταλία με ποιους έπαιξε στο Παγκόσμιο και με ποιους παίξαμε εμείς στο Euro, αλλά είναι πολύ μακριά".

Γκέκας: "H νίκη εξαρτάται από εμάς"

Στην εκπομπή της "ΕΡΑ ΣΠΟΡ" αναφορικά με τον αυριανό αγώνα της εθνικής μας ομάδας με τη Μολβαδία για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2010, μίλησε ο Φάνης Γκέκας:

"Είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά θα πρέπει να το αποδείξουμε στο γήπεδο. Με τη Μολβαδία παίξαμε και στα προκριματικά του Euro, οπότε τη γνωρίζουμε. Πρόκειται για μία καλή ομάδα, όμως αν εμείς παρουσιαστούμε
όπως πρέπει δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Το θέμα είναι εμείς να παρουσιαστούμε σοβαροί. Αλλωστε, όπως έχει αποδεχθεί στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των ομάδων. Πάντως, το δικό μας όπλο είναι ότι είμαστε οικογένεια και πως σε κάθε παιχνίδι κοιτάζουμε να είμαστε όσο πιο καλοί γίνεται".

Ερώτηση: Στα ελληνικά πρωτοσέλιδα αυτή τη στιγμή δεν είστε πρώτο θέμα;

"Στην Ελλάδα έχουμε το γνωστό πρόβλημα. Το ξέρουμε Το ξέρουμε όλοι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό. Η Εθνική στα άσχημα αποτελέσματα κρίνεται πάρα πολύ. Όταν υπάρχουν νίκες και χαρές, τα πάντα περνούν απαρατήρητα, λέμε κάποια πράγματα και τελείωσε. Πιστεύω ότι στην Ελλάδα περιμένουν να γίνει η στραβή για να ασχοληθούν με την Εθνική και αυτό είναι το κακό.

Αύριο, δεν πρέπει να έχουμε άγχος και να είμαστε σοβαροί, όπως είπα προηγουμένως αλλά και μας έχει ζητήσει ο Οτο Ρεχάγκελ. Είδαμε τη Μολδαβία στο βίντεο και διαπιστώσαμε ότι πρόκειται για μία δουλεμένη ομάδα, που ήταν άτυχη στα δύο τελευταία της παιχνίδια. Πρέπει να προσέξουμε την επίθεσή της. Εμείς, βέβαια, ως ομάδα έχουμε δείξει ότι αμυντικά είμαστεσε πολύ καλή κατάσταση και πως δύσκολα δεχόμαστε γκολ. Αν προσέξουμε πίσω πιστέυω ότι είναι σίγουροι πως θα βάλουμε γκολ μπροστά".

Έκκληση σε κόσμο

"Κλείνοντας, θέλω να πω να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο. Χρειαζόμαστε τη
στήριξη του κόσμου. Χωρίς αυτόν δεν είμαστε τόσο καλοί".

http://www.sport24.gr/html/ent/297/ent.256297.asp

ΥΓ. Εάν αρχίσετε πάλι τις κοκορομαχίες και τα μπινελίκια, θα σας πάρει και θα σας σηκώσει..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 10 Οκτ 2008, 23:23

Tα μυαλά μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

χαχαχαχααχααχαχαχαχ :) :) :) :)
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό hxc4life » Σάβ 11 Οκτ 2008, 14:15

Εγω θα παω θα ειναι κανενας μεσα σημερα?Ας στειλει αλλα σχετικα νωρις αν θελει να συναντηθουμε.
Περηφανεια
Αντισταση
Ονειρο
Κατακτηση
Άβαταρ μέλους
hxc4life
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Κυρ 17 Φεβ 2008, 23:13
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό Platon » Κυρ 12 Οκτ 2008, 00:10

Ασσος καρφωτος!!!

Ελλαδα λεμε...γιατι εχουμε ομορφοτερη χωρα, περισσοτερο ηλιο, πιο ομορφα σπιτια, πιο ωραιες γυναικες και το κυριοτερο, εχουμε την πιο φανταστικη ομαδα που ειδε ποτε η Γη, τον ΠΑΟΚ!!!!!

ΥΓ Και σαν ανθρωποι ειμαστε και πιο τσαχπινηδες!!!! :wink: :wink: :wink:
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 12 Οκτ 2008, 03:37

"Οδυνηρό ότι το γήπεδο δεν θα είναι γεμάτο"

Ο διεθνής μέσος του Παναθηναϊκού, Γιώργος Καραγκούνης, μίλησε στον "Sentra 103,3" για την απουσία του από το παιχνίδι της Εθνικής με την Μολδαβία (11/10, 21:30GR), εξέφρασε την δυσαρέσκεια του για το γεγονός ότι το γήπεδο δεν θα είναι γεμάτο, αναφέρθηκε στην κριτική που ασκείται στην Εθνική ομάδα, ενώ τόνισε για την συνέχεια στον όμιλο ότι "εάν γίνουν αυτές οι δύο νίκες, είναι ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση".

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Καραγκούνη:
Για την μη συμμετοχή του με την Μολδαβία και για το εάν αν θα είναι έτοιμος με την Ελβετία: "Δυστυχώς αύριο δεν θα είμαι στο παιχνίδι με την Μολδαβία. Εμένα μου κακοφαίνεται λίγο γιατί είναι κάποια χρόνια που έχω να χάσω παιχνίδι της Εθνικής ομάδος. Περίπου τρία χρόνια. Θέλω να είμαι όσο το δυνατόν γρηγορότερα έτοιμος για το παιχνίδι της Τετάρτης. Πιστεύω θα είμαι καλά. Το αν θα είναι για 90 λεπτά θα το δούμε τις επόμενες μέρες μέσα από τις προπονήσεις γιατί σίγουρα δεν έχω ρυθμό αγώνα και αυτό για τον ποδοσφαιριστή είναι ότι χειρότερο. Από κει πέρα θα αποφασίσει ο προπονητής. Το θέμα είναι να είμαι καλά και ας είμαι και στον πάγκο".

Για τον κόσμο: "Για μένα το πιο οδυνηρό είναι ότι αύριο, απ' όσο ξέρω δηλαδή, θα παίξουμε ένα παιχνίδι πάρα πολύ σημαντικό και δεν θα είναι γεμάτο το γήπεδο. Στο σημερινό ποδόσφαιρο δεν υπάρχουνε παιχνίδια εύκολα. Γενικά η Εθνική δεν πουλάει τόσο πολύ στην Ελλάδα. Πρόσκαιρο ήταν αυτό που γινόταν λόγω Euro και επανερχόμαστε πλέον στα ίδια πράγματα. Οταν ήμουν στην Ιταλία έπαιζε η Εθνική ομάδα τελείωναν εκεί όλα, και Μίλαν και Γιουβέντους. Εμείς δεν έχουμε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ακόμα. Αυτά τα παιχνίδια σε δύο χρόνια θα μας στείλουν στο Μουντιάλ και στο τέλος θα καταλάβουμε τι έχουμε πετύχει. Ολοι μπορεί να λένε ότι είναι εύκολος ο όμιλος. Να ξέρετε ότι δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι, η ομάδα θέλει πάρα πολύ μεγάλη βοήθεια. Τα εύκολα παιχνίδια τα κάνετε πολλές φορές εσείς οι δημοσιογράφοι αλλά και εμείς οι ποδοσφαιριστές. Μεγάλο παράδειγμα το 0-3 που κάναμε στο Λουξεμβούργο και είχαν πέσει όλοι πάνω για το πως παίξαμε και επειδή η μπάλα είναι όπως την είπε κάποτε ο Οσιμ. Τρεις μέρες μετά πήγαμε, νικήσαμε 2-0 και θα μπορούσαμε και 4-0 με μεγάλη εμφάνιση. Μετά πήγε το Λουξεμβούργο και κέρδισε μέσα στην Ελβετία".

Για την κριτική που ασκείται στην Εθνική: "Ειδικά εγώ είχα βγει και είχα πει ότι είναι λάθος να κάνετε κριτική, η οποία μεν στο Euro ήταν απολύτως σωστή γιατί γενικά η εικόνα μας δεν ήταν καλή. Δεχόμαστε την κριτική, αλλά όχι από το πρώτο παιχνίδι. Σεπτέμβριο μήνα, εκτός έδρας, με οποιαδήποτε ομάδα και να κερδίζεις ένα παιχνίδι 3-0 με συνοπτικές διαδικασίες και να έχεις μετά από τρεις μέρες άλλο παιχνίδι. Αυτό εγώ δεν θέλω".

Για την συνέχεια στον όμιλο: "Αυτό μπορούμε να το πούμε παιχνίδι με το παιχνίδι. Ετσι όπως είναι τα πράγματα στον όμιλο, κατά ένα μεγάλο βαθμό είμαστε πιο σοβαροί και αν συνεχίσουμε έτσι, θα έχουμε πάρα πολλές ελπίδες να προκριθούμε. Αν γίνουν αυτές οι δύο νίκες είναι ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση. Τα πράγματα πλέον έχουν έρθει πολύ θετικά και σε αυτά τα παιχνίδια αν ήμαστε σοβαροί και έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα. Πρώτα όμως σκεφτόμαστε μόνο το αυριανό παιχνίδι και όχι εκείνο της Τετάρτης. Το θέμα είναι να περνάμε εμείς από εκεί που οι άλλοι δεν προσέχουν και σκοντάφτουν. Η αυτοσυγκέντρωση στο σημερινό ποδόσφαιρο είναι το παν, το α και το ω. Αυτά τα παιχνίδια κάνουν την διαφορά".

Για την Μολδαβία: "Για την Μολδαβία επειδή είδα τα παιχνίδια που έπαιξε και με την Λετονία και με το Ισραήλ, έχω να σας πω ότι πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Την θεωρώ καλύτερη και από την Λετονία. Το ελάττωμά της είναι η απειρία της. Είναι μαγική εικόνα τα παιχνίδια που έχασε, γιατί έχει πολύ καλή ποιότητα σαν ομάδα. Και πρέπει να εκμεταλλευτούμε την απειρία της, για να κερδίσουμε το παιχνίδι".

Για τους παλιούς παίκτες: "Η δική μας η φουρνιά δεν έχει πάει στο Μουντιάλ και μας έχει μείνει η κάψα. Εχουμε παίξει σε δύο Πανευρωπαϊκά που το ένα το κατακτήσαμε, εάν θα πάμε και στο Μουντιάλ θα είναι ένα ανεκπλήρωτο όνειρο. Το δείξαμε στα δύο πρώτα παιχνίδια που παίξαμε, αλλά και στο φιλικό το πόσο σοβαροί είμαστε και τα στατιστικά είναι πάρα πολύ καλά. Πολύ μεγάλη πρόκληση μπροστά μας. Ενα Μουντιάλ είναι πιο εύκολο από ένα Euro, στο να πας καλά και θυμηθείται την Ιταλία με ποιους έπαιξε στο Παγκόσμιο και με ποιους παίξαμε εμείς στο Euro, αλλά είναι πολύ μακριά".

Για τον Κατσουράνη: "Αυτά είναι τεχνικά θέματα και υπάρχει κάποιος παίκτης με κάρτες δίνεται ιδιαίτερη προσοχή, αλλά σίγουρα θα το προσέξει γιατί είναι σημαντικός παίκτης. Δεν είμαστε ένας κράτος που μπορεί να διαλέγει παίκτες εύκολα. Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για το κέντρο και το καλό είναι ότι δεν υπάρχουν ελλείψεις".

http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=23422
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 12 Οκτ 2008, 05:33

Ελλάδα-Μολδαβία 3-0

Τίποτα δεν φαίνεται ικανό να ανακόψει την πορεία της Εθνικής Ελλάδας προς τα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής... Μετά τις εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Λουξεμβούργο και Λετονία τον Σεπτέμβριο, η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ έκανε το "3 στα 3" επικρατώντας με 3-0 της Μολδαβίας στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", και εξακολουθεί να φιγουράρει στην κορυφή του 2ου προκριματικού ομίλου, έχοντας +2 από το Ισραήλ και +5 από την Ελβετία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε τους 9 βαθμούς, έχοντας συντελεστή τερμάτων 8-0, και σε περίπτωση που την ερχόμενη Τετάρτη (15/10) κάμψει την αντίσταση της Ελβετίας στο φαληρικό γήπεδο, τότε θα κάνει το μεγαλύτερο βήμα για να βρεθεί στην τελική φάση του Μουντιάλ 2010, καθώς θα αποκτήσει διαφορά οκτώ πόντων έναντι μίας εκ των συνδιεκδικητών της πρώτης θέσης.

Όσον αφορά στη μορφή του αγώνα, όλα ήταν θέμα... διάθεσης της εθνικής ομάδας, η οποία μετά από ένα "πεταμένο στα σκουπίδια" 15λεπτο, ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της και με δύο υπέροχα τέρματα των Χαριστέα (32') και Κατσουράνη (40'), έδωσε στους Μολδαβούς να καταλάβουν ποιός ήταν το αφεντικό στην αναμέτρηση.

Το 3-0 έγινε πολύ... νωρίς στο δεύτερο μέρος, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Άγγελου Χαριστέα και 22ο συνολικά με τη φανέλα με το εθνόσημο, με το ματς να αποκτά από εκεί και πέρα εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Μολδαβοί είχαν πέσει στο καναβάτσο και δεν είχαν δυνάμεις να ξανασηκωθούν.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για την Εθνική Ελλάδας κόντρα στην αντίστοιχη της Μολδαβίας σε ισάριθμες μεταξύ τους αναμετρήσεις, καθώς είχαν προηγηθεί οι δύο νίκες της "γαλανόλευκης" για τα προκριματικά του Euro 2008, καθώς και μία "φιλική" νίκη το 1999 σε ελληνικό έδαφος.

Ο αγώνας

Ο Ότο Ρεχάγκελ είδε με ικανοποίηση τον Γιούρκα Σεϊταρίδη να ξεπερνάει οριστικά το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε και τον συμπεριέλαβε στο αρχικό σχήμα, με την Εθνική Ελλάδας να παρατάσσεται στο τρίτο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010 με σύστημα 3-4-3.

Την εστία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ανέλαβε να υπερασπιστεί ο Χαλκιάς, ενώ την αμυντική τριάδα συνέθεσαν οι Δέλλας, Κυργιάκος και Αβραάμ Παπαδόπουλος, Οι Σεϊταρίδης και Τοροσίδης τοποθετήθηκαν στο δεξί και στο αριστερό άκρο αντίστοιχα, οι Μπασινάς και Κατσουράνης ανέλαβαν ρόλο κεντρικού μέσου, ενώ οι Γκέκας (κορυφή), Σαμαράς και Χαριστέας (πτέρυγες) αποτέλεσαν την τριπλέτα στη γραμμή κρούσης.

Όπως και στην πρεμιέρα με το Λουξεμβούργο στο Δουκάτο, η Εθνική άργησε χαρακτηριστικά να μπει στο πνεύμα του αγώνα. Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ ήταν ιδιαίτερα υποτονική και ακίνδυνη στο πρώτο 15λεπτο, διάστημα στο οποίο δεν είχε να παρουσιάσει κάτι το σημαντικό, πέρα από ένα χλιαρό σουτ του Γκέκα από θέση πλάγια μέσα στην περιοχή που κατέληξε στην αγκαλιά του Καλαντζέα.

Οι Σεϊταρίδης και Τοροσίδης προσπαθούσαν με επελάσεις να ανοίξουν διαδρόμους και να δημιουργήσουν ρήγματα στην περιοχή των Μολδαβών, χωρίς όμως ουσιαστική συμπαράσταση στο ξεκίνημα, με την ομάδα του Ντομπροβόλσκι να έχει να αντιπαρατάξει από την πλευρά της ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Τίγκιρλας, που πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

Μετά το άνευρο και χωρίς ρυθμό πρώτο 15λεπτο, η Εθνική άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει την απόδοσή της και να πατάει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, έχοντας ως κυριότερο μοχλό των επιθετικών προσπαθειών της, τους παίκτες που κινούνταν από την αριστερή πτέρυγα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 19', έστω και αν χρειάστηκε να μεσολαβήσει ένα παιδαριώδες λάθος από πλευράς αντιπάλων. Ο Σαμαράς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Καλαντζέα έπεσε να μπλοκάρει, όμως έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Γκέκα να μην καταφέρνει να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, καθώς το τελικό σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα (22') η αριστερή πλευρά έγινε εφαλτήριο μίας ακόμα επικίνδυνης κατάστασης στα καρέ της Μολδαβίας, με τον Σαμαρά να βρίσκει ωραία τον Τοροσίδη, τον άσο του Ολυμπιακού να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά τον Χαριστέα να μην παίρνει την κεφαλιά όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία για το άνοιγμα του σκορ.

Το πεντάλεπτο της μίνι... πολιορκίας για την εστία του Καλαντζέα ολοκληρώθηκε στο 23', με τον Άγγελο Μπασινά να βρίσκει ελεύθερο πεδίο έξω από τη μεγάλη περιοχή και να εξαπολύει δυνατό ευθύβολο σουτ με το δεξί, αναγκάζοντας τον γκολκίπερ των Μολδαβών να πέσει στη δεξιά του γωνία για να μπλοκάρει.

Η Εθνική συνέχιζε, παρότι δεν ασκούσε ασφυκτική πίεση στη Μολδαβία, να δίνει την αίσθηση πως το γκολ ήταν θέμα χρόνου αν ανέβαζε μία... ταχύτητα στην απόδοσή της, και τελικά αυτό ήρθε από μία "στημένη φάση" στο 32'.

Συγκεκριμένα, οι Έλληνες διεθνείς εφάρμοσαν υποδειγματική "κομπίνα" σε φάουλ που είχαν κερδίσει λίγο έξω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, με τον Κατσουράνη να "σερβίρει" στον αμαρκάριστο Χαριστέα στη γωνία της μικρής περιοχής (ο άσος της Νυρεμβέργης ήταν στην ίδια ευθεία με τους παίκτες που σχημάτιζαν το τείχος), και τον "Χάρι" να στέλνει τη μπάλα με δεξί πλασέ στην κλειστή (αριστερή) γωνία του Καλαντζέα για να κάνει το 1-0.

Το τέρμα αυτό "ανέβασε" ψυχολογικά τον Χαριστέα, ο οποίος στο 39' είχε μία ακόμα καλή στιγμή, με το φαλτσαριστό σουτ που έκανε έξω από την περιοχή να περνάει έξω από το δεξί δοκάρι του Καλαντζέα.

Την ώρα που η αμυντική τριάδα της Εθνικής ήταν εξαιρετική στα καθήκοντά της, εκμηδενίζοντας σχεδόν τις απειλές προς την περιοχή του Χαλκιά, οι παίκτες της Εθνικής από τη μέση και μπροστά έδειχναν εντελώς... απελευθερωμένοι μετά το γκολ του Χαριστέα, και στο 40' διπλασίασαν το σκορ χάρη σε ένα γκολ "χάρμα ιδέσθαι", με τη σφραγίδα του Κώστα Κατσουράνη.

Μετά από αρκετές γρήγορες μπαλιές στο χώρο μεταξύ της μεσαίας γραμμής και της περιοχής, ο Γκέκας έγινε κάτοχος της μπάλας και την έστρωσε στον "Κατσού", με τον άσο της Μπενφίκα να πιάνει έναν ασύλληπτο "κεραυνό" με το δεξί και να στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του ανήμπορου να αντιδράσει Καλαντζέα, ο οποίος θα χρειαστεί πιθανότατα το... βίντεο για να ξαναδεί το γκολ που δέχτηκε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία αλλαγή για την Εθνική ομάδα, με τον Ότο Ρεχάγκελ να αντικαθιστά τον Φάνη Γκέκα (δεν φάνηκε ιδιαίτερα) με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, με την κίνηση αυτή να φέρνει τον "Σάλπι" στο δεξί άκρο της επίθεσης και τον Χαριστέα στην κορυφή.

Με το 2-0 να της δίνει μεγάλη άνεση, η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2004 μπήκε με επιθετική διάθεση στο δεύτερο μέρος και "εξαργύρωσε" το γεγονός αυτό άμεσα, με μία μεγάλη ευκαιρία και ένα τρίτο γκολ...

Στο 50' ο Τοροσίδης στάθηκε άτυχος, καθώς η κεφαλιά που έπιασε από το ύψος της μικρής περιοχής (μετά από κόρνερ του Μπασινά από τα δεξιά) προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ, όμως η παραβίαση της εστίας των Μολδαβών έγινε δύο λεπτά αργότερα.

Μετά από τραγικό λάθος του Ρεμπέγια, ο οποίος γλίστρησε και έχασε τη μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Χαριστέας πήρε το "δώρο" και μπήκε από τα αριστερά στο "τετράγωνο", και με ψύχραιμο δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για να κάνει το 3-0.

Το γκολ αυτό έβαλε οριστική ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των Μολδαβών να διεκδικήσουν κάτι καλό από αυτό το ματς και να αποφύγουν την τρίτη σερί ήττα τους στον όμιλο, ενώ αντίθετα επέτρεψε στους Έλληνες διεθνείς να παίξουν χωρίς πίεση και να ψάξουν και άλλο γκολ.

Στο 59' το σουτ του Τοροσίδη από τα αριστερά μπλοκαρίστηκε από τον Καλαντζέα, ενώ στο 62' ο Κατσουράνης έβγαλε έξυπνη κάθετη πάσα στον Χαριστέα, με τον τελευταίο να αποτυγχάνει να πανηγυρίσει το χατ-τρικ, καθώς το πλασέ που έκανε με το αριστερό έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα να φύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Με το σκορ να μην επιδέχεται την παραμικρή αμφισβήτηση για τον τελικό νικητή, ο Ότο Ρεχάγκελ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 72ο λεπτό, περνώντας τους Αμανατίδη και Πατσατζόγλου στη θέση των Σαμαρά και Κατσουράνη αντίστοιχα, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει κατακόρυφα (όπως ήταν αναπόφευκτο) μετά το δεύτερο προσωπικό γκολ του Χαριστέα.

Αρκεί να αναφέρουμε ότι η επόμενη φάση άξια αναφοράς ήταν το σουτ του Τίγκιρλας έξω από την περιοχή στο 83', που δεν δυσκόλεψε πάντως ιδιαίτερα τον Χαλκιά, ενώ ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ μάζεψε σταθερά τη μπάλα και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σουμπόροφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Τοροσίδης, Σεϊταρίδης, Δέλλας, Κυργιάκος, Παπαδόπουλος, Μπασινάς, Κατσουράνης (72' Πατσατζόγλου), Γκέκας (46' Σαλπιγγίδης), Σαμαράς (71' Αμανατίδης), Χαριστέας

Μολδαβία (Ντομπροβόλσκι): Καλαντζέα, Σαβίνοφ, Ρεμπέγια, Επουρεάνου, Άρμας, Μπορντιάν, Κορνεένκοφ (80' Άντρονιτς), Τίγκιρλας, Τσεμποτάρου, Αλεξέγιεφ (46' Πισούσιακ), Μπουγκάιοφ (68' Σουμπόροφ)

Κίτρινες κάρτες: Σαμαράς, Σεϊταρίδης (Ελλάδα)

http://www.sport24.gr/html/ent/523/ent.256523.asp


Ότο: "Μεγαλύτερη προσπάθεια με Ελβετία"

O Ότο Ρεχάγκελ υποστήριξε με δηλώσεις του στο MEGA, μετά τον αγώνα με τη Μολδαβία πως δεν ήταν εύκολος ο αντίπαλος, ενώ έστειλε το μήνυμα στους Έλληνες διεθνείς πως την Τετάρτη οφείλουν να καταβάλλουν ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια για να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Ελβετίας.

"Ήταν μία δύσκολη ομάδα η Μολδαβία. Πετύχαμε τρία γκολ, αγωνιστικά είναι καλή ομάδα, απλώς δεν πετυχαίνουν εύκολα γκολ. Εμείς το κάναμε και πήραμε το παιχνίδι.

Ελπίζω οι παίκτες να καταβάλλουν ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια την Τετάρτη, γιατί οι πραγματικοί αντίπαλοί μας για την πρόκριση είναι ακόμα μπροστά μας, δεν τους έχουμε ακόμα αντιμετωπίσει.

Μετά το τρίτο γκολ χαλαρώσαμε, κάτι που δεν πρέπει να γίνει την Τετάρτη στο ματς με την Ελβετία, αν βρεθούμε σε ανάλογη θέση", δήλωσε χαρακτηριστικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

Ο Κώστας Κατσουράνης αναφέρθηκε με δηλώσεις του στο καταπληκτικό γκολ που σημείωσε κόντρα στη Μολδαβία, υπογραμμίζοντας πως αυτό που μετράει είναι η συνολική προσπάθεια, ενώ εξέφρασε την ευχή την ερχόμενη Τετάρτη με την Ελβετία το "Καραϊσκάκη" να έχει περισσότερο κόσμο απ'ότι είχε με τη Μολδαβία.

"Αυτά τα παιχνίδια έτσι είναι. Χρειαζόμαστε να είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, που δεν είχαμε. Ήταν μέχρι να πετύχουμε το γκολ, μετά τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα. Για μένα δεν έχει σημασία ποιός βάζει το γκολ, είναι συνολική προσπάθεια.

Οκτώ χρόνια επί Ρεχάγκελ η ομάδα έχει κάνει μόνο το καθήκον της. Δεν θέλω να σταθώ στην απουσία του κόσμου, εμείς θα τα δίνουμε όλα και δεν θα μας επηρεάσει τίποτα. Ελπίζω την Τετάρτη να μην υπάρχει η ίδια εικόνα.

Όποιος λέει ότι είναι εύκολος ο όμιλος δεν ξέρει ποδόσφαιρο", τόνισε χαρακτηριστικά ο άσος της Μπενφίκα.

Σαμαράς: "Το πιο σημαντικό ήταν ότι πήραμε τρεις πόντους. Στα πρώτα 60 λεπτά παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, κάναμε φάσεις, πετύχαμε τρία γκολ. Μετά χαλαρώσαμε. Ελπίζω ότι με τη βοήθεια του κόσμου να πάρουμε και την Τετάρτη τη νίκη με την Ελβετία.

Είναι σημαντικό να αυξήσουμε τη διαφορά με τους Ελβετούς. Με μία νίκη κρατάμε την πρώτη θέση και την διαφορά από τους αντιπάλους μας. Είναι πάντως δύσκολος ο όμιλος, δεν πρέπει να μας ξεγελάνε τα ονόματα των αντιπάλων.

Έχω αυτοπεποίθηση, ψυχολογία, με βοηθάει το ότι παίζω συνέχεια με την ομάδα μου. Είμαι εδώ για να προσφέρω. Δεν έχω να πω κάτι για το θέμα του κόσμου. Εμείς παίξαμε το ποδόσφαιρό μας, τώρα γιατί δεν έρχεται ο κόσμος στο γήπεδο, δεν είναι δικό μας θέμα. Εμείς είμαστε για να δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας".

Σειταρίδης: "Είμαι καλά, αν είχα κάποιο πρόβλημα θα το έλεγα στον προπονητή, για να μη με χρησιμοποιήσει. Έκανα προπόνηση την Παρασκευή, ένιωσα καλά και αποφασίσαμε να παίξουμε.

Πιστεύω ότι μας βοηθάει το σύστημα (με τους 3 κεντρικούς αμυντικούς) και εμένα και τον Βασίλη (Τοροσίδη). Έχω αποθεραπευτεί πλήρως, ξεκίνησα κανονικά την προετοιμασία με την Ατλέτικο και είμαι μία χαρά.

Τα τελευταία χρόνια έχει μικρύνει η ψαλίδα μεταξύ των μικρών και των μεγάλων. Εμείς οι παίκτες δεν αντιμετωπίζουμε τις άλλες ομάδες όπως 4-5 χρόνια πριν. Έχουμε μεγάλη αυτοπεποίθηση και πιστεύουμε στην ομάδα.

Οι Ισπανοί και όχι μόνο αυτοί, οι Πορτογάλοι, οι Γάλλοι και οι Άγγλοι μας σέβονται. Ξέρουμε ότι δεν είμαστε στο ίδιο επίπεδο με αυτούς, όμως τους αντιμετωπίζουμε πλέον διαφορετικά απ'ότι στο παρελθόν".

Ρεχάγκελ: "Τώρα έρχονται οι πραγματικοί αντίπαλοι"
Στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Ότο Ρεχάγκελ, είπε ότι η Εθνική έκανε απλά το καθήκον της στις τρεις πρώτες αγωνιστικές και ξεκαθάρισε ότι οι πραγματικοί αντίπαλοι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στον δρόμο προς τη Νότια Αφρική είναι το Ισραήλ και η Ελβετία.

"Κάναμε τρία παιχνίδια στα προκριματικά και εκ των προτέρων είχαμε πει ότι αν θέλαμε την πρόκριση στο Μουντιάλ έπρεπε να νικήσουμε. Τώρα έρχονται οι πραγματικοί αντίπαλοι, η Ελβετία και το Ισραήλ και πρέπει να παίξουμε καλύτερα απ' ότι κάναμε σήμερα.

Μετά το 3-0 έπεσε η απόδοσή μας, κάτι που δεν πρέπει να συμβεί την Τετάρτη. Πρέπει να έχουμε επί 90 λεπτά καλή απόδοση", τόνισε ο Γερμανός τεχνικός, ο οποίος έκανε επίσης ειδική μνεία για το μηδέν παθητικό της εθνικής ομάδας, αλλά και για την απόδοση του Αβραάμ Παπαδόπουλου.

"Είμαστε σταθεροί στην άμυνα. Μετά το 3-0 χαλαρώσαμε, αλλά ελπίζω να είναι εξίσου δυνατή η άμυνα και στο παιχνίδι της Τετάρτης. Ο Αβραάμ ήταν σήμερα ο καλύτερος παίκτης.

Αυτό που σκέφτομαι για το συμφέρον της ομάδας, αυτό κάνω. Ο Αβραάμ είναι πειθαρχημένος, μαχητής και όταν χρειάστηκε και να προωθηθεί, το έκανε".

Τέλος, σχολίασε το γεγονός της μικρής προσέλευσης κόσμου στο "Καραϊσκάκη" για το ματς με τη Μολδαβία: "Ίσως ο αντίπαλος δεν ήταν ελκυστικός. Το Νοέμβριο που έχουμε το φιλικό με την Ιταλία, περιμένουμε να έχουμε γεμάτο γήπεδο.

Αντίπαλοι όπως η Μολδαβία δεν προσελκύουν τον κόσμο. Ίσως ο κόσμος, όταν έχεις κερδίσει δύο παιχνίδια εκτός έδρας, θεωρεί ότι μπορείς να κερδίσεις κι όταν παίζεις με τη Μολδαβία στην έδρα σου".

Από την πλευρά του, ο τεχνικός των ηττημένων, Ιγκόρ Ντομπροβόλσκι, δεν είχε διάθεση για πολλά λόγια στην συνέντευξη Τύπου των δύο προπονητών, επηρεασμένος προφανώς από την ήττα, που ήταν η τρίτη σε ισάριθμα ματς που έχει δώσει η Μολδαβία στα προκριματικά του Μουντιάλ 2010.

"Το ματς κρίθηκε στα λάθη που κάναμε σε κρίσιμα σημεία του ματς. Η Ελλάδα είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου, γι' αυτό είναι και στην πρώτη θέση. Η καλύτερη ομάδα είναι πάντα στην πρώτη θέση".

http://www.sport24.gr/html/ent/540/ent.256540.asp
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό purs » Τρί 09 Δεκ 2008, 13:04

Έχουμε είδει νικήσει :?
Άβαταρ μέλους
purs
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2008, 11:10
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Platon » Τρί 09 Δεκ 2008, 13:06

Κοψε τα ηλιθια ποστ αδερφε...οποιος κι αν εισαι!!!

Topic locked !!!
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY


Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες