Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 08 Νοέμ 2018, 12:00

Άντε να ξεσκονίσουμε και κανένα ξεχασμένο topic, μεταφέροντας και πληροφορίες για τυχόν ενδιαφερόμενους...

nikolasf έγραψε:Η συνεισφορά μου για το καλό ταξίδι στο τοπικ
Εικόνα

Εκτός της συχνής παρουσίας σου στην Τούμπα, δες τι άλλο χάνεις, Νικόλα μου, ως μόνιμος κάτοικος χαβούζας...

Whisky Live: Τα … «Όσκαρ» του Ουίσκι έρχονται στη Θεσσαλονίκη...

Εικόνα

Το μεγαλύτερο διεθνές Whisky Event επιστρέφει στην πόλη!!!!

Τα… Όσκαρ του whisky έρχονται και φέτος στη Θεσσαλονίκη. Ο λόγος για τη μεγάλη γιορτή Whisky Live, την παγκόσμια διοργάνωση που πέρυσι ήρθε για πρώτη φορά στην Ελλάδα επιλέγοντας στη Θεσσαλονίκη. Φέτος βρίσκεται και πάλι εδώ, την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου στο Μακεδονία Παλλάς, δίνοντας τη δυνατότητα στους λάτρεις της κουλτούρας του whisky και των premium αποσταγμάτων να απολαύσουν κορυφαία label από όλο τον κόσμο.

Η παγκόσμια διοργάνωση Whisky Live είναι σημείο αναφοράς ανά τον κόσμο, με περισσότερες από 40 ετήσιες εκδηλώσεις, από το Παρίσι, το Λονδίνο και τη Νέα Υόρκη έως το Τόκιο, τη Σιγκαπούρη και το Σίδνεϊ. Μάλιστα, το Whisky Live στη Θεσσαλονίκη θα τιμήσει με την παρουσία του ο Πρόεδρος των World Whiskies Awards, κ. Rob Allanson, ο οποίος και θα παρουσιάσει τον διεθνή θεσμό, καθώς και τις κατηγορίες των «World Best» του 2018!

Τι θα έχετε τη δυνατότητα να απολαύσετε στη Θεσσαλονίκη;
Επιλεγμένα whiskies και spirits απ’όλο τον κόσμο, κυρίως single malts, βραβευμένα labels, νέες κυκλοφορίες, σπάνιες εμφιαλώσεις, premium brands που δεν εισάγονται στην ελληνική αγορά και whisky cocktails. Όλα αυτά θα συνοδεύονται από εξαιρετικό gourmet finger food, masterclasses, tasting sessions, σε αυτή την μοναδική βραδιά πολυτέλειας για VIP επισκέπτες

Γνωρίζω βέβαια ότι, είσαι ικανός να εμφανιστείς μπροστά μας, στο Μακεδονία Παλλάς, την 28η Νοεμβρίου... ;)
Γι αυτό άλλωστε και σε μπριζώνω... :D

:pano:

Υ.Γ. Slidar ετοιμάσου να βγάλουμε εισιτήρια...Δεν χάνεται τέτοιο "έργο", λαίμαι...Για τον kat δεν το συζητώ καν... 8-)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Πέμ 08 Νοέμ 2018, 12:52

Βλέπω να αδειάζουμε την κάβα...
Ανήκω κι εγώ στο παρεάκι του chat
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4
 
Δημοσιεύσεις: 4817
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2014, 20:40

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Πέμ 08 Νοέμ 2018, 15:46

Ρε μάγκες εμενα έπρεπε να με λένε Καταραμένο και όχι τον Κατ :|
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8495
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 08 Νοέμ 2018, 16:16

Σε πρόλαβε όμως ο άτιμος, για 39 μέρες και περίπου 9 ώρες, έστω... :shock:

kataramenos5

Δημοσιεύσεις: 17662
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 9:50 am

nikolasf

Δημοσιεύσεις: 7849
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 12, 2010 6:48

:mrgreen:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 08 Νοέμ 2018, 18:44

Εκτος του οτι δε τρελαίνομαι ιδιαιτερα για το ουισκι τα τελευταια χρονια οι γευστικες δοκιμες για τα σπανια ειναι απο 120 ευρω το εισιτήριο. Τα απλα εισιτήρια εχουν 40.Προτιμω να παρω ενα καλο μπουκαλακι για το σπιτι.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Τετ 16 Μαρ 2022, 20:57

καλα τα τσιπουρα κ τα μεζεδακια,καλες κ οι μπυρες με την τεραστια ποικιλια (προτιμω τις μαυρες,κοκκινες κλπ) αλλα σαν το ουισκυ δεν εχει.
δυστυχως στη χωρα μας,τα περισσοτερα ουισκυ που κυκλοφορουν ευρεως κ ειναι σχετικα προσιτα σε τιμες ( δηλ κοντα στα 20 ευρω),ειναι για να πλενεις τα ποδια σου χαχαχα!!!
υπαρχουν φυσικα στο εξωτερικο απειρες ετικετες αλλα κ εδω βρισκεις αν πληρωσεις κατι παραπανω.
εγω προσωπικα προτιμω δυνατες γευσεις,αυτο που με εχει κερδισει κ το θεωρω με διαφορα το καλυτερο,ειναι το TALISKER.μιλαω για την μπεζ ετικετα οχι το blue skye το οποιο ειναι κατα τι κατωτερο.εχω δοκιμασει και τα πιο ακριβα αλλα σαν το TALISKER δεν με ικανοποιει κανενα.δεν το βρισκεις σε πολλα μπαρ,το χρεωνουν συνηθως ακριβα (15ευρω/ποτο,σχεδον παντα μεζουρα)οποτε προτιμω να το παιρνω απο καβα κ να το απολαμβανω στο σπιτι μου με τα ξηροκαρπια που επιθυμω εγω.
δεν αρεσει σε ολους διοτι εχει πολυ ιδιαιτερη καπνιστη γευση-κατηγοριας LAGAVULIN- το οποιο ειναι πολυ εντονο ακομα κ για τα δικα μου γουστα.
κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ ανωτερο απο ολα οσα εχω δοκιμασει,ακριβως στις γευσεις μου κ παροτι ειναι μολις 10 ετων,ξεπερνα πολλα 12αρια κ 16αρια αλλα κ ακομα παλαιοτερα.
και κατι αλλο,προτιμω να το πινω μονος (σαν το σκυλο που παιρνει το κοκαλο του στη γωνια) καθως λιγοι θα του εδιναν την εκτιμηση που του αξιζει.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 17 Μαρ 2022, 00:29

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το ουίσκι.. Κι εμένα μ'αρέσει το ουίσκι, αλλά για διάφορους λόγους δεν έχω δοκιμάσει πάνω από 3-4.

Μεγάλη εντύπωση με έχει κάνει το Johnnie Double Black, με 32€ το είχα πάρει από σούπερ μάρκετ και άξιζε κατά πολύ τα λεφτά του! Μόλις 2-3€ ακριβότερο από το απλό Black..

Το Red label δεν κάνει ούτε για πετρέλαιο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Πέμ 17 Μαρ 2022, 01:19

Σεβασμός στο Red label

Το talisker δε το έχω δοκιμάσει. Σκοτσέζικο βλέπω άρα εγκρίνεται και μπαίνει στα προσεχώς
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 17 Μαρ 2022, 01:37

Τον τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με το Jura Journey. Jura η μάρκα, Journey το.. μοντέλο. Δεν το βρίσκεις εύκολα σε μαγαζί, σε κάβες υπάρχει συνήθως, κάνει κάτω από 30 και είναι τόσο γλυκόπιοτο που δεν καταλαβαίνεις ποτε αδειάζει το ποτήρι σου. Για τα δικά μου γούστα εξαιρετική επιλογή στα λεφτά του. Έχω δοκιμάσει και τα πιο ακριβά της σειράς αλλά σαν αυτό κανένα.

Μετά από αυτό, και σε λίγο διαφορετική κατηγορία, εξαιρετικό είναι το Redbreast. Από Ιρλανδία, και πιο ακριβό από το προαναφερθέν (συνήθως γύρω στο 50αρι το βρίσκεις). Πιο έντονη γεύση από το Jura αλλά κι αυτό πολύ ευκολοπιοτο. Θεσσαλονίκη το έχω πιει και στο speakeasy πάνω από το blue cup.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 17 Μαρ 2022, 01:53

Α πολύ ωραία κουβέντα ανοίξατε......λοιπόν προτείνω ανεπιφύλακτα:

1. Amrut Fusion, από την Ουισκομάνα Ινδία, απλά δεν υπάρχει σε σχέση ποιότητας τιμής. Το πρωτοπήρα πριν πολλά χρόνια όταν είχε βγεί ένα από τα καλύτερα ουίσκυ στον κόσμο σύμφωνα με το σχετικό Bible (σαν να λέμε UEFA rankings).

2. Τo εξαιρετικό και λίγο πιο φτηνό Jameson Crested και

3. Το Tullibardine Sherry Finish που για τα λεφτά του τα σπάει.

Στην υγεία μας!
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Πέμ 17 Μαρ 2022, 02:46

@μπαρκαρουτσε,το double black δεν το εχω δοκιμασει, θα το κανω ομως μιας κ το προτεινεις αφου εχω κ καλη γνωμη κ για απλο μαυρο που το θεωρω πολυ καλη επιλογη. Το πρασινο, το χρυσο, ακομη κ το μπλε με την ιλιγγιωδη τιμη, δεν με ενθουσιασαν. Υπαρχουν πολυ καλυτερα, απλα αυτα εχουν καλυτερο marketing.
@φιλε cellophan.. Ινδικο ε;.. Με βαζεις σε σκεψεις.
Γενικα παντως, τα γουστα ειναι υποκειμενικα, φυσικα υπαρχουν κ οι περιορισμοι που βαζουν οι τιμες, συνηθιζω ομως αν κ λιγοτερο συχνα να κανω τετοια δωρακια στον εαυτο μου.
Παντοτε σκετα βεβαια, χωρις παγο δηλ, καθως προκειται για ιεροσυλια να νερωσεις τετοια αριστουργηματα.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό Psaras » Πέμ 17 Μαρ 2022, 05:59

Aberlour A’Dbunah και Aberlour 18.Δεν ξέρω τι ranking έχουν, αλλά πλέον είναι το μόνα που πίνω. Εννοείται σπίτι και δυο δάχτυλα την φορά, γιατί αλλιώς δεν.... :D
Sio tu kwamba tuna bahati kuwa karibu sana na Uropa. Maisha ni kama haya, basi niende wapi? Bongo bahati mbaya Hollywood yetu Masaki Usishangae natamba a' fu wewe hauna chambi. Mi' mwembamba ila napiga show za kitambi Bongo bahati mbaya Bongo bahati mbaya Bongo bahati mbaya
Άβαταρ μέλους
Psaras
 
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Πέμ 19 Αύγ 2021, 14:15

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό kerk » Πέμ 17 Μαρ 2022, 07:00

iremidynami 4+ έγραψε:δυστυχως στη χωρα μας,τα περισσοτερα ουισκυ που κυκλοφορουν ευρεως κ ειναι σχετικα προσιτα σε τιμες ( δηλ κοντα στα 20 ευρω),ειναι για να πλενεις τα ποδια σου .

:lol: :lol:

Το 1999 σε μια εκπαίδευση που περνούσα στην Αγγλία, ενας απο τους εκπαιδευτές ήταν και κριτής σε διαγωνισμούς ουίσκι. Όταν λοιπόν τον ρώτησαν οι δικοι μας που επίναν ουίσκι (εγω πίνω μπύρα, είμαι και ερασιτέχνης ζυθοποιός) την γνώμη του για τα πιο διαδεδομένα εκείνης της εποχής (αυτό με το καράβι και το άλλο με το πουλί) χρησιμοποίησε αυτήν ακριβώς την έκφραση. " το πρώτο δεν το ξέρω, το δεύτερο είναι μόνο για να πλένεις τα πόδια σου " !!!
Άβαταρ μέλους
kerk
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ 25 Ιούλ 2008, 19:40

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Πέμ 17 Μαρ 2022, 07:27

kerk έγραψε:
iremidynami 4+ έγραψε:δυστυχως στη χωρα μας,τα περισσοτερα ουισκυ που κυκλοφορουν ευρεως κ ειναι σχετικα προσιτα σε τιμες ( δηλ κοντα στα 20 ευρω),ειναι για να πλενεις τα ποδια σου .

:lol: :lol:

Το 1999 σε μια εκπαίδευση που περνούσα στην Αγγλία, ενας απο τους εκπαιδευτές ήταν και κριτής σε διαγωνισμούς ουίσκι. Όταν λοιπόν τον ρώτησαν οι δικοι μας που επίναν ουίσκι (εγω πίνω μπύρα, είμαι και ερασιτέχνης ζυθοποιός) την γνώμη του για τα πιο διαδεδομένα εκείνης της εποχής (αυτό με το καράβι και το άλλο με το πουλί) χρησιμοποίησε αυτήν ακριβώς την έκφραση. " το πρώτο δεν το ξέρω, το δεύτερο είναι μόνο για να πλένεις τα πόδια σου " !!!


:D δεν εχει καθολου αδικο!! :D δρυ
Psaras έγραψε:Aberlour A’Dbunah και Aberlour 18.Δεν ξέρω τι ranking έχουν, αλλά πλέον είναι το μόνα που πίνω. Εννοείται σπίτι και δυο δάχτυλα την φορά, γιατί αλλιώς δεν.... :D



Κολλητος φιλος, γνωστης του χωρου, πρωην μπαρμαν, μου το συστηνει ανεπιφυλακτα, δεν εχω αξιωθει να το δοκιμασω, ομως ειμαι βεβαιος πως προκειται για εξαιρετικο ουισκυ.
Οσον αφορα στο αλλο που ειπες, εκεινο ντε για τα δυο δαχτυλα, πες μου σε παρακαλω... ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ;;;; :o
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό Psaras » Πέμ 17 Μαρ 2022, 08:09

Αλλιώς δεν βγαίνει οικονομικά. Το έχω σαν επιβράβευση και το πίνω μετά από δύσκολα παιχνίδια. Σήμερα το βράδυ μετά το παιχνίδι σίγουρα θα το τιμήσω. :D
Sio tu kwamba tuna bahati kuwa karibu sana na Uropa. Maisha ni kama haya, basi niende wapi? Bongo bahati mbaya Hollywood yetu Masaki Usishangae natamba a' fu wewe hauna chambi. Mi' mwembamba ila napiga show za kitambi Bongo bahati mbaya Bongo bahati mbaya Bongo bahati mbaya
Άβαταρ μέλους
Psaras
 
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Πέμ 19 Αύγ 2021, 14:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες