Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 22 Ιαν 2018, 11:59

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλα τα Π.Α.Ο.Κ.τσάκια απανταχού στον πλανήτη Γη...

Οι συγκεντρώσεις των φανερά αδικημένων και των σθεναρά διεκδικούντων είναι το φόρτε μου, απ όσο πολλοί εδώ μέσα ξέρετε, μιας και έχω δηλώσει απερίφραστα ότι δύο απ τα moto της κοινωνικοπολιτικής μου πορείας ως τώρα είναι: 1) το "λαός ενωμένος ποτέ νικημένος" και 2) το "ο μόνος χαμένος αγώνας είναι αυτός που δεν δόθηκε"...

Δεν είμαι βέβαιος ποιο είναι το ποσοστό των χθεσινών διαδηλωτών που γνώριζε τι ακριβώς βγήκε να διεκδικήσει με την παρουσία και την φωνή του σ αυτήν την πολυπληθέστατη, για τα τελευταία 15 χρόνια, συγκέντρωση, κάτι που με καθιστά επιφυλακτικό, παρότι και μόνο το ότι "ξεκουνήθηκε ο λαός απ τον καναπέ του" με χαροποίησε σαν μια αρχή!

Θα χαιρόμουν όμως στο 1.000πλάσιο απ όσο χάρηκα χθες, αν έβλεπα, έστω και την μισή απ την χθεσινή λαοθάλασσα, να κατεβαίνει με την ίδια ορμή, φωνή και πάθος και να διαδηλώνει κάποια φορά κατά:

1) Της κατάργησης σχεδόν όλων των έως προ δεκαετίας κατακτημένων με ιδρώτα και αίμα εργασιακών δικαιωμάτων των Ελλήνων και αυτών των "χαλαρών εργασιακών σχέσεων απασχόλησης" με 200 ευρώ τον μήνα...

2) Της ψήφισης και εφαρμογής των διαβόητων "εφαρμοστικών νόμων" που μας καθιστούν, ως χώρα και "υπηκόους", τα μέγιστα υποχείρια της λυκοσυμμαχίας της ΕΕ και χώρα-κατοίκους μιας υποσαχάριας (υπ)ανάπτυκτης περιοχής...

3) Της ουσιαστικής κατάργησης των αρχικών μας άρθρων του Συντάγματος για δικαίωμα του καθένα μας στην δουλειά και κατάργηση της ανεργίας (+35& ανεπίσημα), για δικαίωμα στην δωρεάν υγεία και την δωρεάν παιδεία...

4) Του "περάσματος απ το παράθυρο" ληστρικών τροποποιήσεων νόμων υπέρ των τραπεζιτών και μεγαλοκεφαλαιούχων, που γίνονται μέγγενη στο καρύδι του λαού μας και οδηγούν σε μαζικές αυτοκτονίες κάποιους γηραιότερους και στην (εξ οικονομικών λόγων) μαζικότερη απο ποτέ πλέον μετανάστευση των νέων μας...

5) Της μη τήρησης του άρθρου του Συντάγματος που λέει "όλοι οι "Έλληνες πολίτες είναι ίσοι απέναντι στον Νόμο" (ισονομία) και κατ επέκταση μιλάει για ισοτιμία, ισοπολιτεία και δικαιοσύνη του καθένα μας απέναντι σ αυτόν...

Γενικά, σε μια χώρα σαν την δική μας, με πάνω από 2 εκατομμύρια ουσιαστικούς ανέργους και πάνω απ το 30% των "υπηκόων" της να ζουν κάτω απ το όριο της φτώχειας, θα ήμουν 1.000.000 φορές πιο ευτυχής, αν έβλεπα μια πρώτη διαδήλωση, τουλάχιστον μισή σε όγκο πληθυσμού απ την χθεσινή, να φωνάζει για τα, παλιά μεν αλλά χαμένα πλέον, τρία κλασικά ιδανικά, αυτά για τα οποία συνέλληνες μας πέθαναν διεκδικώντας τα πριν 45 χρόνια από την χούντα:

"Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία"...

Άλλωστε αυτά ήταν και τα τρία αρχικά ζητούμενα ιδανικά των ξεριζωμένων προγόνων μας, όταν έφτασαν στην πατρίδα για να ξαναφτιάξουν την ζωή τους απ το 0, λίγα χρόνια πριν αποφασίσουν να ιδρύσουν τον Π.Α.Ο.Κ.!!!!


:pano:


Συμπαθάτε με που σας τα έπρηξα ο "γραφικός", με όσα μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό, βλέποντας γύρω μου...

:nairepaok:


Υ.Γ. "Δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται...Πολλές φορές υπάρχουν προεκτάσεις που οφείλουμε να σκεφτόμαστε"...

Υ.Γ. 2...Θα συμφωνήσω με την ρήση-θύμιση του Sekeris4..."Να με λένε Βαλεντίνα κι ας πεθαίνω από την πείνα"...

Υ.Γ. 3...Για ποια άλλη διαδήλωση, απ όσες έγιναν στο πρόσφατο παρελθόν και με ζητούμενα κάποια απ τα παραπάνω που αναφέρω, υπήρχε τόσο promotion-στήριξη-πρεμούρα από συγκεκριμένα ιδιωτικά ΑΡΔοκάναλα, όπως χθες? Σε τούτες τις διεκδικήσεις δεν προέχει το δίκιο του λαού, ανεξαρτήτως μάλιστα κομματικών επιλογών και "θάβονται"?
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 23 Ιαν 2018, 09:10

Καλημέρα από το ηλιόλουστο Μεταξουργείο!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89944
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό Descartes » Τρί 23 Ιαν 2018, 10:09

Κρίμα γιατί κανένας σύνδεσμος του ΠΑΟΚ δεν είχε την ευαισθησία να απαντήσει στον ΣΚΟΠΙΑΝΟ, τοξικομανή δήμαρχο για της ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ δηλώσεις του με τις οποίες κατηγορεί οπαδούς του ΠΑΟΚ για τον εμπρησμό του διατηρητέου, γιατί δήθεν ήθελαν να κάψουν αναρχικούς οπαδούς του ΠΑΟΚ.

Η κατάληψη και ο εμπρησμός ήταν δηλαδή εσωτερικό θέμα των οπαδών του ΠΑΟΚ σύμφωνα με τον τοξικομανή.

Πραγματικά ΚΡΙΜΑ για τους ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ του ΠΑΟΚ και τη Συντονιστική! Έπρεπε η αντίδραση να ήταν άμεση.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 23 Ιαν 2018, 10:18

goran 64 έγραψε:λαός ενωμένος ποτέ νικημένος"

Λαος κοιμισμενος? :roll:
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26729
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό theo G4 » Τρί 23 Ιαν 2018, 10:20

Καλημέρα .
theo G4
 
Δημοσιεύσεις: 3260
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 08:15

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό White Ranger » Τρί 23 Ιαν 2018, 10:26

Καλημέρα Π Α Ο Κ ια.
The White Ranger= Colors of PAOK
Άβαταρ μέλους
White Ranger
 
Δημοσιεύσεις: 534
Εγγραφή: Κυρ 12 Νοέμ 2017, 17:59

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 23 Ιαν 2018, 12:11

Καλημέρα Π.Α.Ο.Κ.τσάκια... :pano:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τρί 23 Ιαν 2018, 12:17

Καλημέρα από Κ. Πατήσια αδέρφια!



ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6130
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τρί 23 Ιαν 2018, 13:12

Που κ.πατησια;;;
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27831
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τρί 23 Ιαν 2018, 13:20

3 γέφυρες Sourme!

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6130
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Τρί 23 Ιαν 2018, 13:25

:pano: :pano: :pano: ΠΑΟΚαλημέρες!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8502
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 23 Ιαν 2018, 13:42

kataramenos5 έγραψε:
goran 64 έγραψε:λαός ενωμένος ποτέ νικημένος"

Λαος κοιμισμενος? :roll:

Λαός κοιμισμένος δεν υπάρχει φίλε...Λαός απαίδευτος υπάρχει, με κοιμισμένο το μυαλό του, όντας ηττοπαθής!

Λαός μοιρολάτρης, νομίζοντας πως "τίποτε δεν αλλάζει" ό,τι κι αν κάνει, δίχως καν να δοκιμάσει να δώσει μάχη!
Παραπλανημένος απ την καθημερινή πλύση εγκεφάλου της προπαγάνδας των εκάστοτε συστημάτων, φοβισμένος, άβουλος, απομονωμένος πίσω από μία οθόνη (μικρή ή μεγάλη), με λάθος προτεραιότητες, ανόρεχτος, "νεκρός"...

Στο χέρι του ίδιου του λαού είναι όμως να δια-μορφωθεί πια αλλιώς, να μάθει, να ενωθεί, να δράσει, να νικήσει!
Δεν ξέρω ποιο θα είναι αυτό το τσαφ που θα ανάψει την σπίθα της φωτιάς, αλλά ελπίζω ότι κάποτε θα συμβεί...
Απογοητεύομαι μεν απ τις λαϊκές μάζες, αλλά δεν παύω να εμπιστεύομαι την ανθρώπινη αξία και τους νέους...
Οι νέοι έχουν διαχρονικά σε μεγαλύτερο βαθμό τα δύο βασικά ανθρώπινα "όπλα"...Το μυαλό & την καρδιά!!!!

Άλλωστε η λέξη "επανάσταση" έχει συνθετικό της την λέξη "ανάσταση" (του "νεκρού" λαού?), ας μην το ξεχνάμε...
Μακάρι λοιπόν να ξεκινήσει μια τέτοια (ίσως και να ξεκίνησε ήδη, δεν ξέρω), όντας πρώτα πρώτα πνευματική!!!!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό mike » Τρί 23 Ιαν 2018, 13:46

Καλησπέρες παλικάρια

Γρηγόρη τουλάχιστον ένα λάικ για τα γραφόμενά σου στην αρχή της σελίδας
Άβαταρ μέλους
mike
 
Δημοσιεύσεις: 909
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2007, 14:25
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Τρί 23 Ιαν 2018, 13:55

Φίλε Γρηγόρη, πανέμορφο αυτό που λες, αλλά σε ποιους νέους αναφέρεσαι?
Σε αυτούς που έρχονται καθημερινά με καράβια από την Τουρκία ή στους δικούς μας που φεύγουν από την Ελλάδα της μπίχλας, της ανεργίας και της κρίσης?

Δεν σου βάζω κάποιο συγκεκριμένο άρθρο γιατί ξέρω πως θα πιαστείς από την πολιτική σκοπιά των site, αλλά μπες εδώ και διάλεξε ένα από τα εκατοντάδες άρθρα που περιγράφουν το θλιβερό αυτό συμβάν --->> https://www.google.gr/search?q=%CE%BF%C ... tAGlrb7wDQ
Μέρα χωρίς χαμόγελο, μέρα χωρίς ελπίδα,
σε κάνει και μαζεύεσαι, σαν να 'χει καταιγίδα
Άβαταρ μέλους
hasio_john
 
Δημοσιεύσεις: 9522
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2008, 21:16
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 23 Ιαν 2018, 14:22

Γιάννη δεν διαβάζω τίποτα, αφού ξέρω το θέμα της μετανάστευσης (κυρίως) των νέων από φίλους που έφυγαν...
Πάντως ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ, είτε μένουν παλεύοντας την εδώ, είτε αναζητούν αλλού την τύχη τους...
Το επιπλέον ζητούμενο, απ όσους φεύγουν, είναι να μην ξεχνάνε τι και ποιους άφησαν πίσω και να νοιάζονται...
Μόνο έτσι δεν θα σβήσει η ελπίδα μας ότι κι αυτοί θα βοηθήσουν απ το δικό τους μετερίζι την κατάλληλη στιγμή!!
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τα περιμένουμε όλα απ αυτούς...Η αρχή οφείλει να γίνει εδώ, από μας!

Η "πάλη" Γιάννη είναι αέναη και παγκόσμια, όλων των καταπιεσμένων λαών απέναντι στους "αφεντάδες" τους...
Ταξική και όχι τοπική (Ελλάδα) ή έστω εθνική (Έλληνες)...Εμείς απλά αποτελούμε ένα ακόμα "πειραματόζωο"...
Στο χέρι μας έιναι να παραμείνουμε ένα τέτοιο ή να αντιδράσουμε με γνώση, ένωση και μάχη για διεκδίκηση!!!!


Υ.Γ. Thanks mike...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες