Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 27 Ιουν 2018, 07:30

Καλημέρα από το συννεφιασμένο Μεταξουργείο!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90077
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 27 Ιουν 2018, 07:36

Καλημέρα κι απ το φθινοπωρινό κέντρο της Θεσσαλονίκης...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Ιουν 2018, 07:53

Καλημέρα σε όλους...
Φθινόπωρο και σήμερα στην πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

:pano:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 28 Ιουν 2018, 07:56

Καλημέρα από το ηλιόλουστο Μεταξουργείο!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90077
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 29 Ιουν 2018, 08:14

Καλημέρα σε όλους, με υγεία...
Επιτέλους, Σαλονικιά λιακάδα σήμερα...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό theo G4 » Σάβ 30 Ιουν 2018, 05:42

Καλημέρα παιδιά .
theo G4
 
Δημοσιεύσεις: 3260
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 08:15

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 30 Ιουν 2018, 10:08

Καλημέρα σε όλους...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό Petros1988 » Σάβ 30 Ιουν 2018, 13:32

Παιδιά καλησπέρα θα χρειαστώ την βοήθεια σας! Θέλω να διαλέξω τα κατάλληλα ελαστικα για το αμάξι οποίος μπορεί να πει γνώμες καλο θα κάνει! Έχω βάλει μέχρι τώρα Michelin ξεράθηκανε στα 4 χρόνια και εδώ και 2 χρόνια έχω Falken αλλά είναι πολύ θορυβώδης και δεν είμαι ικανοποιημένος από θέμα κατανάλωσης και ασφάλειας στην Βροχή! Michelin δε θέλω να ξαναβάλω. Λοιπόν Αμάξι chevrolet lacetti 1400 195/55/15 διαστάσεις!!! Πήγα είδα Dunlop Goodyear Continental Bridgestone και είμαι σε ένα απτά 4!Θελω να ναι αθόρυβο όσο γίνεται! Ακούω γνώμες!
Άβαταρ μέλους
Petros1988
 
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 14:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό GoMaRoS » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:03

Σου ξεραθηκανε στο 4ο χρονο! Μην το πεις ουτε του παπα :D

Michelin continental και μετα το χαος. Για τον θορυβο που λες οτι πληρωσεις παιρνεις
GoMaRoS
 
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 13:50

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό Petros1988 » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:11

GoMaRoS έγραψε:Σου ξεραθηκανε στο 4ο χρονο! Μην το πεις ουτε του παπα :D

Michelin continental και μετα το χαος. Για τον θορυβο που λες οτι πληρωσεις παιρνεις

Για Goodyear και Dunlop όχι ε? Αυτά τα 2 έχουν το λιγότερο db.
Άβαταρ μέλους
Petros1988
 
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 14:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:23

Έχω κοντινενταλ στο πασατ και μισελιν στο γκολφ. Και τα δύο μια χαρά ελαστικά είναι. Τα κντινενταλ είναι λίγο πιο μαλακά και φθείρονται πιο εύκολα από τα μισελιν. Από άποψη ήχου και τα δύο είναι από τα κορυφαία αλλά σε άνεση τα μισελιν είναι καλύτερα. Για τις άλλες μάρκες δεν έχω άποψη. Αλλά δε νομίζω να έχουν τόσο μεγάλες διαφορές. Γνώμη μου, κάνε μια γύρα σε λαστιχαδες και ζητά πληροφορίες και τιμές. Και η γκουγκλ είναι φίλη σου, μη το ξεχνάς!
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9917
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:28

Petros1988 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα θα χρειαστώ την βοήθεια σας! Θέλω να διαλέξω τα κατάλληλα ελαστικα για το αμάξι οποίος μπορεί να πει γνώμες καλο θα κάνει! Έχω βάλει μέχρι τώρα Michelin ξεράθηκανε στα 4 χρόνια και εδώ και 2 χρόνια έχω Falken αλλά είναι πολύ θορυβώδης και δεν είμαι ικανοποιημένος από θέμα κατανάλωσης και ασφάλειας στην Βροχή! Michelin δε θέλω να ξαναβάλω. Λοιπόν Αμάξι chevrolet lacetti 1400 195/55/15 διαστάσεις!!! Πήγα είδα Dunlop Goodyear Continental Bridgestone και είμαι σε ένα απτά 4!Θελω να ναι αθόρυβο όσο γίνεται! Ακούω γνώμες!

Ανάλογα με το τι χιλιόμετρα κάνεις ετησίως και σε τι δρόμους, διαλέγεις...Για φθηνότερη λύση υπάρχει η Kleber...
Continental, Michelen και Bridgestone οι πιο αξιόπιστες και αληθινή "φωτιά" η Firestone, απ όσα γνωρίζω...
Έχω χρόνια να φορέσω Fulda, που παλιότερα ήταν πολύ αξιόπιστα, ειδικά τα made in Germany και France...

Συμφωνώ με την αξιολόγηση αλλά και την πρόταση του Μαυρόχιονου από πάνω... ;)
Τα πάντα όμως εξαρτώνται απ το τι είδους χρήση τα κάνεις, πόσα χλμ. ετησίως και σε τι είδους δρόμους... 8-)
Για παράδειγμα, τα Michelen μου έχουν βγάλει 90.000 αξιόπιστα χλμ., αλλά μέσα σε ενάμισι χρόνο και τα ίδια τα χω αλλάξει σε 3 χρόνια, έχοντας κάνει, με το ίδιο αυτοκίνητο, μόλις 45.000, ενώ από θέμα "φρεσκάδας" παραγωγής ήταν πανομοιότυπα, επειδή έπεσε πολύ η πρόσφυση τους, ειδικά όταν έκανα ταξίδι, πηγαίνοντας με +110.000 km/h.
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:43

Έχω δοκιμάσει Michelin (pilot sport & energy), continental, toyo, Yokohama, Bridgestone, Pirelli (κάτι low end μανισια, p300 αν θυμάμαι καλά) και την προηγούμενη φορά έβαλα matador γιατί με έπεισαν 2 λαστιχαδες ότι δεν αξίζει να δώσω 100 ευρώ παραπάνω (στην 4αδα) για hankook που ήθελα. Το σκυλομετανιωσα εννοείται.
Να μην τα πολυλογώ, πήρα Uniroyal, που τα είχα ξαναπάρει σε ένα fiesta 1.6 που είχα παλιά και είμαι σουπερ χάπι.
Ούτε πολύ μαλακά (Michelin & continental έβγαλαν βουζουνια από λακκούβες), ούτε "ξύλα" (Yokohama ήθελαν δοκιμαστικό γύρο στο νιρμπουργκρινγκ για να ζεσταθούν).
Όλα τα λάστιχα, τον 1ο χρόνο είναι μια χαρά. Το θέμα είναι το πώς γίνονται με το χρόνο. Στα περισσότερα μετά τα 2,5-3 χρόνια τη φθορά την καταλαβαίνεις έντονα, παρατηρείς μια έντονη πτωση στην απόδοση (εκτός από τα Yokohama που δε φθείρονται με τίποτα αν δεν κάνεις υπερειδικες στο Χολομωντα). Με τα uniroyal παρατήρησα ότι φθείρονται πιο ομοιόμορφα και στο βρεγμένο φυσικά είναι τοπ.
Αυτα... :)
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό Petros1988 » Σάβ 30 Ιουν 2018, 15:11

Το χρόνο κάνω Μαξίμουμ 10.000 με 12.000 χιλιόμετρα. Θέλω να ναι αθόρυβο και ασφαλές στο δρόμο και όταν βρέχει.Οποτε καταλήγουμε Continental η Μισέλεν! Πάντως σας ευχαριστώ για την συζήτηση η αλήθεια είναι ότι ειμουν ένα βήμα πριν τα Goodyear efficientgrip.
Άβαταρ μέλους
Petros1988
 
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 14:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 30 Ιουν 2018, 15:35

Εξαρταται και τι ζητας. Αν για σενα η ευθεια ειναι το ανουσιο κομματι δρομου που ενωνει 2 στροφες τοτε θες κατι με σχετικα σκληρα πλαινα και θα κανεις καποιους συμβιβασμους με το θορυβο. Καλα τα κοντινενταλ δεν ειχα προβλημα(καλα φρενα ειδικα σε βροχη) αλλα αρκετα μαλακα. Τελευταια προτιμησα τα goodyear efficientgrip performance και εμεινα περισσοτερο ευχαριστημενος ειδικα σε θορυβο και κρατηματα. Και λαστιχα αλλαζουμε στα 3-4 χρονια, μετα ξερενονται και δεν αποδιδουν.


Bridgestone, firestone(ιδια εταιρεια) πολυ θορυβος.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26762
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες