Smartphones & Apps

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό aquila » Δευτ 18 Ιαν 2016, 21:46

Το futbal24 εχει αρκετα αλλα δεν ειδα να εχει κατοχή μπάλας για καθε αγωνα ουτε σ αυτο
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό pilotos » Δευτ 18 Ιαν 2016, 21:49

Soccerway αδερφέ.
Τα παιδιά εκεί, έχουν κι άλλα στοιχεία, αλλά δεν μπορούν να τα δείξουν όλα........

Προσωπικά έχω μια βάση δεδομένων για όλα τα πρωταθλήματα, από το 1995...

SM-G920F
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 18 Ιαν 2016, 21:57

RoMaN έγραψε:Pgetos, υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι για τα tablets στην εφαρμογή σου;

Ναι, αλλά όχι πολύ σύντομα, αν προλάβουμε θα είναι Απρίλη λογικά (προηγείται αναζήτηση στις βάσεις, αλλαγές για μικρές οθόνες που κάποια δείχνουν λίγο περίεργα κτλ), Μάρτη δύσκολα. Άρχισε και η εξεταστική...

Αν στείλεις το Λινκ σε ταμπλετ θα την δεις την εφαρμογή, κάνει εγκατάσταση κανονικά. Στο store απλά δεν είναι αναζητησιμη γιατί οι περισσότερες οθόνες της εφαρμογής δείχνουν ΠΟΛΎ άσχημες
RoMaN έγραψε::lol: Τώρα είδα το όνομα της εταιρίας... Hobbit - hobbyte κι έτσι;

Πως λέγονται 8 hobbit :P
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό aquila » Δευτ 18 Ιαν 2016, 22:00

Γι αυτους που ασχολούνται η θελουν να αςχοληθουν με προγραμματισμό και εχουν iOS συσκευή μια πολυ καλη εφαρμογή ειναι το pythonista οπου προγραμματίζεις πανω στη συσκευή σε Python και κανει παπάδες σε automation tasks (πχ συλλογη στατιστικών απο internet) . Μπορεις να κανεις μεχρι και παιχνιδια και να τα ανεβάσεις στο AppStore αν εχεις κανει enroll στο apple developer program.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό aquila » Δευτ 18 Ιαν 2016, 22:21

Το soccer way εχει αρκετα στατιστικά κυριως σχετικα με στοιχήματα αλλα ουτε σ αυτο βλεπω να εχει κατοχή μπάλας ανα αγωνα.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 18 Ιαν 2016, 22:26

Κατοχή έχει σίγουρα το sofascore

Σε μικρούς αγώνες όμως έχει λίγα
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό VictorAK47 » Δευτ 18 Ιαν 2016, 22:28

Καλησπέρα σε όλους! Πέτρο επειδή και εγώ έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το θέμα, μπορείς να μου πεις που θα βρω αξιόλογα tutorial για android development (πιο πολύ για intermediate, τα βασικά τα ξέρω); Και κάτι ακόμα, πιστεύεις ότι η αγορά του android έχει πλέον μέλλον;
Πᾶς γὰρ ὃς ἂν ἐπικαλέσηται τὸ ὄνομα Κυρίου σωθήσεται. (Προς Ρωμαίους 10:13)
Άβαταρ μέλους
VictorAK47
 
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: Σάβ 07 Δεκ 2013, 23:42
Τοποθεσία: Κιλκίς

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό aquila » Δευτ 18 Ιαν 2016, 22:51

Στο coursera παντως εχει σχεδον τα παντα και για android αλλα και για οτιδήποτε αλλο.

Sofascore εχει ναι, σωστός.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό Duke_Rolson » Δευτ 18 Ιαν 2016, 23:03

victor ξεκίνα από γιουτιουμπ για τουτοριαλς.
Άβαταρ μέλους
Duke_Rolson
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Κυρ 18 Οκτ 2015, 21:48

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό VictorAK47 » Δευτ 18 Ιαν 2016, 23:07

Ξεκίνησα με τον thenewboston που τα εξηγεί πολύ απλά και κατανοητά, αλλά τώρα θέλω κάτι πιο advanced.
Πᾶς γὰρ ὃς ἂν ἐπικαλέσηται τὸ ὄνομα Κυρίου σωθήσεται. (Προς Ρωμαίους 10:13)
Άβαταρ μέλους
VictorAK47
 
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: Σάβ 07 Δεκ 2013, 23:42
Τοποθεσία: Κιλκίς

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό HeartOfDarkness » Δευτ 18 Ιαν 2016, 23:08

VictorAK47 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Πέτρο επειδή και εγώ έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το θέμα, μπορείς να μου πεις που θα βρω αξιόλογα tutorial για android development (πιο πολύ για intermediate, τα βασικά τα ξέρω); Και κάτι ακόμα, πιστεύεις ότι η αγορά του android έχει πλέον μέλλον;


udacity εχει βγαλει μαθηματα η ιδια η Google, https://www.udacity.com/google
Άβαταρ μέλους
HeartOfDarkness
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Παρ 13 Δεκ 2013, 14:28

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 18 Ιαν 2016, 23:33

VictorAK47 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Πέτρο επειδή και εγώ έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το θέμα, μπορείς να μου πεις που θα βρω αξιόλογα tutorial για android development (πιο πολύ για intermediate, τα βασικά τα ξέρω); Και κάτι ακόμα, πιστεύεις ότι η αγορά του android έχει πλέον μέλλον;

Το documentation και το stack overflow θα σου λύσουν ότι απορίες έχεις για πιο advanced θέματα. Εξαρτάται πάντα τι θες να δημιουργήσεις, συνήθως τα tutorials είναι εστιασμενα σε πιο χαμηλού επιπέδου πράγματα

Προσωπικά αφού έμαθα τα βασικά, ήμουν σε φάση "Τι θέλω να φτιάξω για την εφαρμογή μου; πχ βάση δεδομένων / animation κτλ" και έψαχνα πως θα κάνω αυτό συγκεκριμένα. Θεωρώ δηλαδή καλό θα ήταν να σκεφτείς τι θες να φτιάξεις πρώτα και μετά να κινηθείς για εκεί.

Και σε κάποιο σημείο, ίσως θες πιο γενικές έννοιες, παράδειγμα το τάβλι στο πρώτο ποστ δεν χρησιμοποίησα tutorials μιας και δεν υπήρχαν, ενωνα κομματάκια σιγά σιγά και από τον αλγόριθμο και έφτασα στο σημείο εκείνο

Όσο για το μέλλον, ναι. Πχ εφαρμογή πανελλαδικών δε θα φτιάχναμε αν υπήρχε στην αγορά, αλλά άλλαξε το σύστημα και φτιάξαμε γιατί δεν υπήρχε κάποια, όταν ξεκινήσαμε

Η άλλη ιδέα ήταν αυτή στο πέμπτο έκτο ποστ αλλά μας πρόλαβαν...
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 19 Ιαν 2016, 09:00

aquila έγραψε:Το soccer way εχει αρκετα στατιστικά κυριως σχετικα με στοιχήματα αλλα ουτε σ αυτο βλεπω να εχει κατοχή μπάλας ανα αγωνα.

Μια χαρά έχει κατοχή μπάλας.
Ουσιαστικά όμως, στην πράξη η κατοχή πολλές φορές, δεν δηλώνει από μόνη της τίποτα

SM-G920F
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό aquila » Τρί 19 Ιαν 2016, 11:06

Ναι εχει τελικα δε το ειχα δει.
Απο μόνο του ενα στατιστικό δηλώνει απλα αυτο που δηλώνει καποιες φορες ειναι χρήσιμο για να βγάλεις καποια συμπεράσματα καποιες αλλες οχι.
Βασικα οσο περισσοτερα στατιστικά στοιχεία χρησιμοποιείς τοσο πιο ενδιαφέροντα ειναι τα συμπεράσματα που βγαζεις.
Π.χ. Οι κίτρινες που παιρνει καποια ομαδα ειναι μια πληροφορία αλλα αν χρησιμοποιήσεις το λογο των κίτρινων προς τα φάουλ που εκανε η ομαδα εχεις μια πιο περιεκτική πληροφορία. Αν επιπλέον συγκρίνεις αυτη την πληροφορία με την αντίστοιχη για τις αντίπαλες ομαδες εχεις κατι ακομη πιο ενδεικτικό και μπορεις να καταλάβεις καποιες τάσεις.

Απο το παρακατω διάγραμμα για παράδειγμα που δειχνει το λογο κίτρινες/φάουλ εχεις μια ενδειξη (οχι ασφαλές συμπέρασμα) οτι οι διαιτητές σφυρίζουν πιο ευκολα κάρτες στις 'μικρές' ομαδες.
Εικόνα

Η εδω στο λογο πέναλτι/τελικές πρ. Εχεις μια ενδειξη οτι ο γαύρος εχει μαλλον ειδική μεταχείριση απο τη διαιτησια (αν και αυτη η πληροφορία δεν ειναι ασφαλής αφου ο αριθμός των πέναλτι ειναι μικρος και στη στατιστική χρειάζεσαι μεγαλο αριθμό δεδομένων για να βγάλεις σωστα συμπεράσματα)
Εικόνα
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό akis_1987 » Κυρ 21 Φεβ 2016, 13:52

Καλησπέρα ΠΑΟΚτσάκια μου!

Έχω μια ερώτηση για τους ξενιτεμένους από μας αλλά και τους σχετικούς με υπολογιστές.. Αγόρασα δοκιμαστικά σήμερα το NOVA πακέτο της μίας εβδομάδας για κατοίκους εξωτερικού ώστε να μπορέσω να δω το απογευματινό ματσάκιο. Η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι αρκετά αλμυρή (12ευρώ για μια εβδομάδα) και τεστάροντας τώρα να δω τα ανεβασμένα ματς συνειδητοποίησα ότι το extension που συνοδεύεται με τον player της σελίδας κόβει την εικόνα όταν συνδέεις μια εξωτερική οθόνη.

Έχει κανείς καμιά πρόταση για το πως μπορώ να αποκρύψω από το extension ότι έχω συνδέσει μια άλλη οθόνη; Το γράφουν και στο FAQ τους ότι δεν είναι δυνατή η θέαση σε τηλεόραση αλλά από την άλλη όταν πληρώνεις 12 ευρώ για ένα ματς δε φτάνει να το δεις και από την οθονίτσα του λάπτοπ! Αλήτες να πούμε!

Όποιος έχει καμιά ιδέα είναι ευπρόσδεκτος.
akis_1987
 
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 13:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες