Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Παρ 14 Αύγ 2015, 22:33

Black&White έγραψε:Ρε παιδια, εσείς που διαβάσατε την ιστορία του ποντιακού ελληνισμού, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί οι πόντιοι και οι πόντιες φυσιογνωμικά δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους Έλληνες; Φέρνουν περισσότερο σε Γεωργιανούς,τούρκους και αζέρους. Οφείλεται σε επιμειξίες;

ενω οι ελληνες της παλιας ελλαδας δεν ειχανε επιμιξιες :):) κατ αρχην ολοι οι ποντιοι εχουν μεγαλες μυτες οπως οι αρχαιοι .....η γλωσα μας ειναι η ποιο κοντινη στα αρχαια ελληνικα ....α και ελα να με δεις μονο για αζερος η τουρκος δεν μπιαζω :):) και ειμαι καυκασιος ποντιος....η μεγαλη πλειοψηφεια των τουρκων ειναι απογονοι των βαλκανικων λαων κυριως των ελληνων αλλα και αλλων λαων με του εξισλαμισμους και το παιδομαζωμα δημιοργηθηκε στην ουσια το τουρκικο εθνος που ηταν μια μικρη μειψηφεια πολεμιστων στην αρχη......τωρα στον ποντο υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες εξισλαμισμενοι ελληνες ,τους οπαδους της ομαδας της τραπεζουντας τους λενε κοροειδευτικα ελληνες....οι οπαδοι της φενερ μπαχτσε προσφατα τους λεγανε μπασταρδα των ελληνων.....
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό pilotos » Σάβ 15 Αύγ 2015, 01:31

eorptol έγραψε:
Black&White έγραψε:Ρε παιδια, εσείς που διαβάσατε την ιστορία του ποντιακού ελληνισμού, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί οι πόντιοι και οι πόντιες φυσιογνωμικά δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους Έλληνες; Φέρνουν περισσότερο σε Γεωργιανούς,τούρκους και αζέρους. Οφείλεται σε επιμειξίες;

ενω οι ελληνες της παλιας ελλαδας δεν ειχανε επιμιξιες :):) κατ αρχην ολοι οι ποντιοι εχουν μεγαλες μυτες οπως οι αρχαιοι .....η γλωσα μας ειναι η ποιο κοντινη στα αρχαια ελληνικα ....α και ελα να με δεις μονο για αζερος η τουρκος δεν μπιαζω :):) και ειμαι καυκασιος ποντιος....η μεγαλη πλειοψηφεια των τουρκων ειναι απογονοι των βαλκανικων λαων κυριως των ελληνων αλλα και αλλων λαων με του εξισλαμισμους και το παιδομαζωμα δημιοργηθηκε στην ουσια το τουρκικο εθνος που ηταν μια μικρη μειψηφεια πολεμιστων στην αρχη......τωρα στον ποντο υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες εξισλαμισμενοι ελληνες ,τους οπαδους της ομαδας της τραπεζουντας τους λενε κοροειδευτικα ελληνες....οι οπαδοι της φενερ μπαχτσε προσφατα τους λεγανε μπασταρδα των ελληνων.....

Ξέχασες να πεις ότι το μακρύ δάχτυλο στα πόδια μας, είναι το δεύτερο ;)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό Black&White » Σάβ 15 Αύγ 2015, 05:26

eorptol έγραψε:
Black&White έγραψε:Ρε παιδια, εσείς που διαβάσατε την ιστορία του ποντιακού ελληνισμού, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί οι πόντιοι και οι πόντιες φυσιογνωμικά δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους Έλληνες; Φέρνουν περισσότερο σε Γεωργιανούς,τούρκους και αζέρους. Οφείλεται σε επιμειξίες;

ενω οι ελληνες της παλιας ελλαδας δεν ειχανε επιμιξιες :):) κατ αρχην ολοι οι ποντιοι εχουν μεγαλες μυτες οπως οι αρχαιοι .....η γλωσα μας ειναι η ποιο κοντινη στα αρχαια ελληνικα ....α και ελα να με δεις μονο για αζερος η τουρκος δεν μπιαζω :):) και ειμαι καυκασιος ποντιος....η μεγαλη πλειοψηφεια των τουρκων ειναι απογονοι των βαλκανικων λαων κυριως των ελληνων αλλα και αλλων λαων με του εξισλαμισμους και το παιδομαζωμα δημιοργηθηκε στην ουσια το τουρκικο εθνος που ηταν μια μικρη μειψηφεια πολεμιστων στην αρχη......τωρα στον ποντο υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες εξισλαμισμενοι ελληνες ,τους οπαδους της ομαδας της τραπεζουντας τους λενε κοροειδευτικα ελληνες....οι οπαδοι της φενερ μπαχτσε προσφατα τους λεγανε μπασταρδα των ελληνων.....



Τι να σου πω ρε φίλε, εννοείται πως επιμειξίες υπήρξαν παντού αλλά ο κλασικός πόντιος έχει τεράστια διαφορά φυσιογνωμικά από τον μέσο παλαιοελλαδίτη που λέτε και 'σεις. Εσύ συγκεκριμένα μπορεί να μοιάζεις και με τον Μπραντ Πητ αλλά ο κλασσικός πόντιος έχει τα χαρακτηριστικά των υπόλοιπων λαών της περιοχής του πόντου όπως οι γεωργιανοί και οι αζέροι.
Άβαταρ μέλους
Black&White
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2014, 05:29

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Σάβ 15 Αύγ 2015, 06:59

και αν ψαξεις την ιστορια απο τους αποικισμους πρωτο και δευτερο πηγανε οι ελληνες στον ποντο και φυγανε απο την πελλοπονησο αρα ειμαστε οι οριτζιναλ πελοποννησιοι :):)....αληθεια εσυ τι καταγωγης εισαι ποντιος δεν εισαι σιγουρα σε καταλαβα :):)
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό prist64 » Σάβ 15 Αύγ 2015, 12:04

eorptol έγραψε:και αν ψαξεις την ιστορια απο τους αποικισμους πρωτο και δευτερο πηγανε οι ελληνες στον ποντο και φυγανε απο την πελλοπονησο αρα ειμαστε οι οριτζιναλ πελοποννησιοι :):)....αληθεια εσυ τι καταγωγης εισαι ποντιος δεν εισαι σιγουρα σε καταλαβα :):)


Καταυλακιωτης? :oops:
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 6996
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Σάβ 15 Αύγ 2015, 18:01

για πελοπονησιο της εποχης ιμπραημ τον κοβω :):)
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό ariskatiforos » Σάβ 15 Αύγ 2015, 21:04

Απο τα βασικά ..οι αποικίες του πόντου ηταν αποικίες της Εφέσου και της μιλητου..οι πρώτες ηταν τα Κοτυωρα η Σινώπη κλπ ..εμενα προσωπικά οι παππούδες ειναι απο Κοτυωρα ..η Έφεσος και η Μίλητος λοιπον ηταν ιωνικές αποικίες των νότιο ελληνικών πόλεων ....η ποντιακή ειναι προερχόμενη Νε ρίζες απο τη κοινή ελληνιστική η οποία κοινή ελληνιστική ειναι παραγωγό της αττικης διαλέκτου η οποία Αττική διάλεκτος ειναι παραγωγό της ιωνικής ..ο όμηρος έγραψε την Ιλιάδα και την οδύσσεια σ αυτη τη γλώσσα ..ο μέγας Αλέξανδρος τη διέδωσε και εγινε η κοινη ελληνιστική ...υπάρχουν διαθέσιμες μελέτες απο ξένα πανεπιστήμια γλωσσολογίας ..οσο για την. Εμφάνιση διαφωνώ οι καθαροί και πραγματικοί Πόντιοι ειναι οτι κοντινότερο στους αρχαίους ΕΛληνες..προσωπικά εχω ταξιδέψει πολυ και οποτε γνώριζα ανθρώπους μου λέγανε τυπικός Έλληνας εχω ζήσει μερικά χαρακτηριστικά περιστατικά Ευρώπη και εκτος ..το σχόλιο μονο ως κακοπροαίρετο μπορω να το εκλάβω ..ο φαλμεραιμερ αυτός ο αμφιλεγόμενος περιηγητής που εχει κατηγορηθεί ως ανθέλλην και πληρωμένος απο τους Τούρκους διότι στη περιήγηση του στην εδω κύρια ΕΛλαδα κατα τη διάρκεια της τουρκοκρατίας ειχε καταλήξει στο συμπέρασμα οτι το αρχαίο ελληνικό DNa ειχε χαθεί και δεν υπήρχε ορατή διασύνδεση είτε σ εμφάνιση είτε σε έθιμα κουλτούρα κλπ στους εδω Έλληνες (όντως ηταν πληρωμένος να προπαγανδίσει ώστε να περιοριστει το φιλελληνικό ρεύμα στην Ευρώπη του διαφωτισμού)
Παρόλα αυτα όμως στη περιήγηση του στην αυτοκρατορία της Τραπεζούντος έγραψε οτι αυτα που είδε σ όλα τα επίπεδα (ανθρώπους ήθη έθιμα συνειδηςη)τον ταξίδεψαν πίσω στα ένδοξα χρονια του Ελληνθκου πολιτισμού ..
Εγω αυτο που θα τονίσω ειναι οτι προσωπικά οι πιο αγνοί πατριώτες που εχω συναντηςει με ενδιαφέρον για την ελληνική ιστορία και αγάπη για το ΕΛληνικο γένος ειναι Πόντιοι ..
Τελευταία επεξεργασία από ariskatiforos και Κυρ 16 Αύγ 2015, 09:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ariskatiforos
 

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό pilotos » Κυρ 16 Αύγ 2015, 00:13

Ορντουλης λοιπόν εσύ.
Ενδιαφέρον θα είχε να γράφαμε από που είμαστε.

Εμένα ο παππούς από Μπαφρα , την χώρα των γεναίων, δυτικός Πόντος

Στάλθηκε από το SM-G920F μου
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Κυρ 16 Αύγ 2015, 03:30

απο το καρς εγω και απο τους δυο γονεις
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό prist64 » Κυρ 16 Αύγ 2015, 03:55

Εγω πα,Καρσλης ειμαι.
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 6996
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Κυρ 16 Αύγ 2015, 09:08

Δύο φορές τεμετερον δηλαδή :) :)
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό ariskatiforos » Κυρ 16 Αύγ 2015, 09:35

Ενα στοιχείο στα γρήγορα ..στη ποντιακή διάλεκτο το τραγούδι ονομάζεται ακομα τραγωδία !
Ο λόγος ειναι ο εξής..υπήρχαν οπως όλοι ξέρουμε στη. Αρχαία Ελλάδα κάποιες θεατρικές παραστάσεις οι λεγόμενες τραγωδίες..σ αυτές λοιπον σε κάποιες στιγμές υπήρχε αφήγηση στίχων με ρυθμό και μελωδία ..αυτο λοιπον ηταν η ρίζα του οπως ονομάζουμε εμείς σημερα τραγουδιού ακριβώς γιατί συνέβαινε κατα τη διάρκεια της τραγωδίας ..οι Πόντιοι λοιπον χρησιμοποιούσαν τη λέξη τραγωδία για το δικό μας τραγούδι οπως ακριβώς γινόταν στην αρχαία Ελλάδα !
ariskatiforos
 

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό stelyk » Κυρ 16 Αύγ 2015, 18:26

Εγω Μπαγιατης...

Μπαγιάτης
Ο παλιός, ο βέρος Σαλονικιός. Το Σαλονικιό αντίστοιχο του Αθηναίου γκάγκαρου.

Παλιότερα, για να χαρακτηρισθεί κανείς μπαγιάτης έπρεπε ο ίδιος, οι γονείς του, οι παππούδες του και βάλε νάχουν γεννηθεί και νά 'χουν μεγαλώσει στην πόλη - και μάλιστα «εντός των τειχών», έκφραση που στη Θεσσαλονίκη είναι κυριολεξία. Προπολεμικά, ο όρος διέκρινε τους ντόπιους από τους πρόσφυγες. Αλλά, απ' τη δεκαετία του '70 και δω, αυτό έχει εξασθενήσει - δυο-τρεις γενιές πια φτάνουν και σήμερα, ας πούμε, υπάρχουν Πόντιοι την καταγωγή που αυτοχαρακτηρίζονται μπαγιάτες. Ο όρος πια ξεχωρίζει βασικά τους γεννημένους στη Σαλονίκη από γονείς Σαλονικιούς από τους τελείως νιόφερτους - και τα τελευταία 40 χρόνια, λόγω αστυφιλίας και μετανάστευσης, ο πληθυσμός της Θεσσαλονίκης έχει τετραπλασιασθεί.

Αλλά, πέρα από καταγωγή, το νά 'σαι μπαγιάτης είναι πρωτίστως στάση ζωής και νοοτροπία. Η προέλευση της λέξης δεν είναι εξακριβωμένη (δες και παράδειγμα 1). Αλλά, κάτι μπαγιάτικο έχει μείνει πολύ καιρό, μυρίζει κλεισούρα κι έχει ίσως μουχλιάσει ή ξινίσει - ε, μέσα είσαι γιατί ο κλασικός μπαγιάτης είναι ακριβώς συντηρητικός, κλειστός χαρακτήρας και μάλλον στριφνός άνθρωπος, λίγο μούχλας και λίγο μούργος.

Όλα αυτά ο μπαγιάτης τα παραδέχεται, αλλά η πλάκα είναι ότι τα θεωρεί καλά πράματα, σχεδόν τίτλο τιμής - κι όποιος το καταλάβει αυτό κατάλαβε τους Σαλονικιούς με τη μία. Βεβαίως και δεν ενθουσιάζεται εύκολα -αλλά, και τί είδε που ν' αξίζει να ενθουσιασθεί; Βεβαίως και βαριέται να κουνηθεί -σάματις τα καινούργια μαγαζιά που θέλουν να τον πάνε θά' ναι καλύτερα απ' αυτά που ξέρει; Βεβαίως και γκρινιάζει για τα πάντα -γιατί, άδικο έχει; Βεβαίως και δεν ανοίγεται εύκολα -γιατί, κορόιδο είναι, αφού όλοι θέλουν τον εκμεταλλευθούν;

Έτσι, όταν ένας μπαγιάτης Σαλονικιός πρωτογνωρίσει έναν Αθηναίο θα τον βρει αλλέγκρο και ευχάριστο, αλλά μάλλον φλούφλη και άτομο στο οποίο δύσκολα μπορείς να βασιστείς. Άμα του τα πει αυτά, ο Αθηναίος θα παραξενευτεί. Ο Αθηναίος, ανάλογα, θα βρει τον Σαλονικιό βαρύ κι ασήκωτο, αλλά ντόμπρο -άμα αυτός του το πει, ο μπαγιάτης Σαλονικιός θα κολακευτεί.

Πώς μπορεί ένας επισκέπτης στη Θεσσαλονίκη να αναγνωρίσει τον μπαγιάτη;

Δεν μπαίνει σε άσκοπες συζητήσεις για σουβλάκια και καλαμάκια, μπουγάτσες με τυρί και τυρόπιτες. Αυτός ξέρει ποιό είναι το σωστό. Το πρόβλημα το έχουνε οι κάτω.
Εννια φορές στις δέκα δεν λέει «οι Αθηναίοι», λέει «οι κάτω». Την δέκατη λέει «οι κωλοχαμουτζήδες» αλλά πρέπει νάχει εκνευριστεί πολύ. Ποτέ δε λέει «οι πρωτευουσιάνοι» -αυτό το λένε οι επαρχιώτες και η Θεσσαλονίκη δεν είναι επαρχία.

Είναι πεπεισμένος ότι οι κάτω επί πολλά χρόνια ήθελαν να πάρουν την Έκθεση -είναι πάντα η Έκθεση, ποτέ η Διεθνής Έκθεση και ποτέ η ΔΕΘ. Α ναι, κι όταν δεν τα κατάφεραν την έφεραν στο χάλι που είναι σήμερα.
Για το γεγονός ότι δε γίνεται τίποτε στη Θεσσαλονίκη φταίνε οι κάτω. Κάποιοι που εσχάτως υποστηρίζουν ότι ίσως και να μην είναι και απολύτως έτσι μπορεί να είναι Σαλονικιοί αλλά μπαγιάτηδες δεν είναι.
Ήξερε/ξέρει τσινάρια από το Τσινάρι.
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ποια από τις μεγάλες ομάδες υποστηρίζει -Άρης, ΠΑΟΚ, Ηρακλής- αλλά με ποια από τις μικρές ομάδες της πόλης ασχολείται π.χ. ο Παπαγεωργόπουλος προέρχεται από τον Αετό, ο Ψωμιάδης από τον ΠΑΟΔ και εκεί είναι η χάρντκορ εκλογική τους βάση.
Όταν του πεις Κρικέλας, ποτέ δεν πάει το μυαλό του στο καινούργιο ρεστωράν στο λιμάνι - πάει πάντα στο παλιό στην προέκταση της Όλγας ή, αν είναι μιας ηλικίας, στο μικρό στα λουλουδάδικα.
Αναρωτιέται ακόμα γιατί κλείσανε τα χαμάμ.
Κοίτα να δεις, ο Αγαπητός πάντα ήταν καλύτερος απ' τον Τερκενλή. Και δεν κρίνω από τώρα που τον Τερκενλή τον μάθανε και οι κάτω και χάλασε τελείως.
Ραντεβού στην πλατεία; Ποια πλατεία; Το Εμπορικό Κέντρο Πλατεία; Α, εννοείς την Αυστροελληνική ... ναι, το καπνομάγαζο ...
Η καλύτερη μπύρα είναι η Άμστελ. Το καλύτερο γάλα το Αγνό.
Πού να τρέχουμε τώρα στα νησιά, ρε; Παραλίες σα την Χαλκιδική δεν έχει πουθενά.

Ο μπαγιάτης δεν είναι τοπικιστής. Απλώς, στη Σαλονίκη είναι καλύτερα.

Αυτά ακριβώς, τίποτε άλλο. Τα υπόλοιπα -φραπεδούπολη, μπουγάτσα με κεριά, σελεμελές- ο μπαγιάτης ξέρει ότι τα διαδίδουν οι Αθηναίοι που σπουδάζουν επάνω και δεν δίνει σημασία.

Α, ναι, κι ένα τελευταίο. Οι μπαγιάτηδες συχνά λένε ότι ο βιότοπός τους -η Α' εκλογική περιφέρεια Θεσσαλονίκης- είναι το πολιτικό βαρόμετρο της χώρας: ό,τι ποσοστά βγάζει η Α' Θεσσ. βγαίνουν και πανελλήνια. Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς έτσι στα νούμερα, αλλά είναι γεγονός ότι η Α' Θεσσ. έχει αναδείξει κορυφαίες προσωπικότητες του δημόσιου βίου: Κούβελας, Ψωμιάδης, Παπαγεωργόπουλος, Τσοχατζόπουλος, Βενιζέλος, Παπαθεμελής. Και επειδή είναι γνωστό ότι ο δημόσιος βίος της χώρας έχει πρόβλημα, λέω μήπως έχει και το βαρόμετρο και μήπως οι μπαγιάτηδες δεν είναι και τόσο κουλ όσο νομίζουν.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

«Μπαγιάτηδες» είναι προσηγορία των Σαλονικιών, είτε απο τον καφενέ ενός Μπαγιάτη που συγκέντρωνε τις διαβόητες γκρίνιες τους, (ως πριν πέντε χρόνια υπήρχε ένα καφενείο ενός Μπαγιάτη, κοντά στη συμβολή Σοφούλη με βασιλίσσης Όλγας) είτε από την λέξη «μπαγιάτης», νεολογισμός του τέλους του 19ου αιώνα γιά το γεροντοπαλλήκαρο, τον συντηρητικό στις απόψεις και άλλα συνεκδοχικά (Από http://petefris.blogspot.com/)

Τα «Κούτσουρα του Δαλαμάγκα» ήταν μια ταβέρνα-παράγκα στη Θεσσαλονίκη, στην διασταύρωση Τσιμισκή με Νικηφόρου Φωκά. Ο ιδιοκτήτης της, Γιώργος Δαλαμάγκας δημοφιλέστατος τότε, μπαγιάτης, δηλαδή βέρος Σαλονικιός, ήταν ψηλός, κιμπάρης, χουβαρντάς. (http://www.hellenica.de)

- Καλώς τον Δημήτρη ... τι έγινε, δικέ μου; Πώς ήτανε το ταξίδι του μέλιτος; Ταϊτή κι έτσι, έμαθα ... φοβερές παραλίες κι έτσι;
- Νταξ ναούμ, καλές παραλίες έχει ... αλλά και σαν τη Χαλκιδική δεν είναι ...
- Α, ρε μαλάκα ... μπαγιάτης γεννήθηκες, μπαγιάτης θα πεθάνεις ... γι' αυτό σε γουστάρω, αγορίνα μου ...

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.slang.gr/lemma/5318-mpagiatis


:nairepaok:
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό Black&White » Σάβ 22 Αύγ 2015, 22:09

eorptol έγραψε:για πελοπονησιο της εποχης ιμπραημ τον κοβω :):)



Δεν είναι ωραίο αυτό που είπες για τους Πελοπονήσιους που αν δεν ξεκινούσαν αυτοί την επανάσταση τώρα θα μιλούσαμε όλοι τούρκικα.
Ούτε προσωπικά για μένα ήταν ωραίο αν και εγώ είμαι Σουλιώτης (γι'αυτό στηρίζω Τζαβέλα). Εγώ ούτε Λαζό σε είπα ,ούτε τουρκόσπορο. Ξέρω πως είστε πιτσιρικάδες αλλά να προσέχετε περισσότερο τι γράφετε.
Άβαταρ μέλους
Black&White
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2014, 05:29

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό K_geo » Σάβ 22 Αύγ 2015, 22:59

σε αυτο δεν διαφωνώ.

πάντως παιδιά βλέπω ότι παμε να το χαλάσουμε το τοπικ, παρακαλώ να μένουμε στο θέμα του.
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες