Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Κυρ 23 Αύγ 2015, 05:44

Όχι, εγώ λέω να το κόψουμε εδώ και να μην το συνεχίσουμε. Ούτε εγώ μπορώ να δω καλοπροαίρετα το σχόλιό του, αλλά δεν θέλω να χαλάσουμε αυτό το τόπικ.

Ντίνος.
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Κυρ 23 Αύγ 2015, 12:15

Black&White έγραψε:Δεν είναι ωραίο αυτό που είπες για τους Πελοπονήσιους που αν δεν ξεκινούσαν αυτοί την επανάσταση τώρα θα μιλούσαμε όλοι τούρκικα.


Η επανάσταση δεν άρχισε εκεί, παντού ξεκίνησε και απλά στα άλλα μέρη πνίγηκε πολύ πιο εύκολα για διάφορους λόγους

Και αμφιβάλω για τα τούρκικα, 350 χρόνια τα κρατήσαμε τα ελληνικά
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό pilotos » Κυρ 23 Αύγ 2015, 13:19

Ναι αλλά πιθανόν δεν ξέρεις ότι το άγνωστο στο ευρύ κοινό , αντάρτικο του Πόντου το έκαναν κατ εξοχην οι τουρκοφωνοι Πόντιοι,στον δυτικό πόντο.

Και φυσικά δυστυχώς, ουδείς έχει ασχοληθεί σοβαρά για να καταγράψει τις επαναστάσεις του πόντου που δεν σταμάτησαν ποτέ, από την ώρα που έπεσε η Τραπεζούντα, η πρωτεύουσα των Κομνηνων.
Όπως στη Ρωμανία η γλώσσα δεν ήταν γνώρισμα καταγωγής, μιας και όλοι μιλούσαν ελληνικά, έτσι και στην Οθωμανική αυτοκρατορία, την διαφορετικότητα την όριζε η πίστη και όχι η γλώσσα.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι κάτοικοι του οφι που, έχασαν την πίστη και κράτησαν την γλώσσα, γύρω στα 1700 μιας και τότε οι ντερεμπεηδες δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στον πόντο. Ήταν οι πρώτοι που τουρκεψαν...ολοκληρωτικά

Στάλθηκε από το SM-G920F μου
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό karlat85 » Κυρ 23 Αύγ 2015, 13:30

H επανασταση του 1821 ξεκίνησε απο την μολδοβλαχία

Επίσης του πατερα μου ο παππούς ηταν τουρκόφωνος ελληνας χριστιανός,απο το νομου της Γιάλοβας της Μ Ασίας,
Απο τα 12 του αντάρτης στα βουνά εναντίων των τούρκων
Άβαταρ μέλους
karlat85
 
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ 2009, 14:43
Τοποθεσία: Αριδαια

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 13 Σεπ 2015, 20:31

Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό pilotos » Κυρ 13 Σεπ 2015, 20:52

karlat85 έγραψε:H επανασταση του 1821 ξεκίνησε απο την μολδοβλαχία

Επίσης του πατερα μου ο παππούς ηταν τουρκόφωνος ελληνας χριστιανός,απο το νομου της Γιάλοβας της Μ Ασίας,
Απο τα 12 του αντάρτης στα βουνά εναντίων των τούρκων

Το αντάρτικο που λίγοι έμαθαν τί ακριβώς είναι...
Για μένα είναι από τις πιο ένδοξες σελίδες της ιστορίας του έθνους.
Ελπίζω κάποτε να γίνουν ευρέως γνωστές οι πτυχές του.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 13 Σεπ 2015, 23:51

Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 06 Ιαν 2016, 12:22

Θεοφάνια στη Σμύρνη 94 χρόνια μετά
ΙΩΑΝΝΑ ΦΩΤΙΑΔΗ

Από το 1922 είχε να γίνει η κατάδυση του σταυρού και ο αγιασμός των υδάτων στην προκυμαία της Σμύρνης.

Τα περιστέρια που θα απελευθερωθούν σήμερα στην άλλη πλευρά του Αιγαίου, τη θάλασσα που άλλοτε ενώνει και άλλοτε χωρίζει Ελληνες και Τούρκους, φέρουν το δικό τους μήνυμα. Ο εορτασμός των Θεοφανίων στη Σμύρνη έπειτα από 94 χρόνια στάθηκε η αφορμή ώστε να συγκεντρωθούν στην ιστορική προκυμαία της πόλης Ρωμιοί, απόγονοι ελληνικών οικογενειών, Ελληνες που έχουν εσχάτως μετακομίσει «απέναντι», Τούρκοι, δυτικοί που ζουν στην Τουρκία, αλλά και δεκάδες Ελληνες επισκέπτες από Χίο και Μυτιλήνη. Ορισμένοι εξ αυτών προτίθενται, μάλιστα, να παλέψουν για τον σταυρό μέσα στα παγωμένα νερά.

«Θέλουμε να ασκήσουμε τα θρησκευτικά μας καθήκοντα με σεβασμό προς τους υπόλοιπους πληθυσμούς της πόλης», δήλωσε στην «Κ» ο ιερατικός προϊστάμενος Σμύρνης, αρχιμανδρίτης του Ιερατικού Θρόνου, πατέρας Κύριλλος Συκής. Η κατάδυση του σταυρού και ο αγιασμός των υδάτων, όπως εορτάζονται τα Θεοφάνια σε όλη την Ελλάδα, πραγματοποιούνται στη Σμύρνη για πρώτη φορά μετά το 1922. «Το προσδοκώμενο είναι ο εορτασμός των Φώτων στην παραλία, δηλαδή σε δημόσιο χώρο, να καθιερωθεί», συμπληρώνει ο ίδιος. «Εχουμε λάβει την απαραίτητη αδειοδότηση από τον δήμο, ενώ θα παραστούν επίσημοι από όλες τις πλευρές: εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ο επίσκοπος και κληρικοί της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας κ.ά.» εξηγεί η γενική γραμματέας της ελληνικής κοινότητας, Αθηνά Σάμογλου. Το έθιμο των Θεοφανίων, εξάλλου, δεν είναι άγνωστο στους Τούρκους της Σμύρνης. Πολλοί έχουν παρακολουθήσει το έθιμο σε κάποια απόδρασή τους στη Χίο ή τη Μυτιλήνη, άλλοι το έχουν ακουστά από διηγήσεις των Τουρκοκρητικών προγόνων τους ή απλώς έχουν δει σχετικά βιντεάκια στο YouTube. Η συνάντηση των ορθοδόξων της πόλης, Ρωμιών, Ελλήνων, Ρώσων, Γεωργιανών και Ουκρανών, θα γίνει στις 12 και μισή το μεσημέρι στο ιστορικό «Quai» της Σμύρνης, ακριβώς απέναντι από το παλιό ελληνικό προξενείο, το οποίο βρίσκεται υπό ανακαίνιση. Θα έχει προηγηθεί Θεία Λειτουργία στην Αγία Φωτεινή, που αποτελεί τη βάση της ορθόδοξης κοινότητας Σμύρνης, στις 8.30 το πρωί.

Η ελληνική κοινότητα της Σμύρνης μήνα με τον μήνα «αυγατίζει». «Πέρυσι ήμασταν διακόσιοι, φέτος αγγίζουμε τους 300», επισημαίνει στην «Κ» η κ. Γεωργία Παπαδοπούλου, καθηγήτρια και ξεναγός που έχει μετακομίσει εσχάτως στην κοσμοπολίτικη Σμύρνη. Πόλος έλξης αποτελεί, μεταξύ άλλων, το ιδιωτικό «Πανεπιστήμιο Αιγαίου» με έδρα τη Σμύρνη, όπου η διδασκαλία γίνεται εν πολλοίς στα αγγλικά. «Εκεί φοιτούν πολλοί προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, ενώ διδάσκουν και πολλοί Ελληνες». Τα τελευταία χρόνια, η Τοπική Αυτοδιοίκηση της Σμύρνης οραματίζεται την ανάδειξη του πολυπολιτισμικού χαρακτήρα της παραλιακής πόλης. Στο πνεύμα αυτό πραγματοποιούνται βήματα, ενδεικτικά καλής θέλησης. Ανήμερα Πάσχα πραγματοποιήθηκαν στο «Quai» και στον Δήμο Κορδελιού συναυλίες της Nea Banda με σμυρναίικα τραγούδια. Αντίστοιχα, αδειοδοτήσεις δίνονται κατά καιρούς για λειτουργία σε παλιές εκκλησίες που θεωρούνται πλέον μνημεία. Ετσι, τον Δεκαπενταύγουστο λειτουργία είχε τελεστεί στον Αγιο Βούκουλο, ενώ την επομένη των Χριστουγέννων ο πατέρας Κύριλλος λειτούργησε στο παλιό ελληνικό νεκροταφείο του Κουκλουτζά. Αντίστοιχα, έχουν τα τελευταία χρόνια λειτουργήσει εκ νέου ο ναός του Τιμίου Σταυρού στον Δήμο Μπουρνόβα και ο Αγιος Δημήτριος στον Κιρκιντζέ, το χωριό της Διδούς Σωτηρίου. «Το χριστουγεννιάτικο δείπνο το οργανώσαμε στο ιστορικό εργοστάσιο υγραερίου, που θυμίζει το Γκάζι στην Αθήνα· εκεί είπαμε τα κάλαντα σε Ελληνες, Τούρκους και άλλων εθνικοτήτων καλεσμένους μας», περιγράφει η κ. Παπαδοπούλου.
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Τετ 06 Ιαν 2016, 12:45

94 χρόνια μετά

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό IKARIA_4 » Τετ 06 Ιαν 2016, 12:48

Υπεροχο σαν νεο, να βλεπεις οτι η ιστορια σε εναν τοπο δεν σβηνει ποτε.Ακομα και οι πετρες μιλουν εκει ακομα...
Μερικους μηνες μετα απο εκεινα τα θεοφανεια, η Σμυρνη καιγεται...

Η γιαγια μου που ζει, και ειναι υπεραιονοβια, αν και μικρο κοριτσακι τοτε τα θυμαται.
Ακομα μου λεει για τις φλογες απεναντι απο το νησι, πως αντανακλουσαν στον ουρανο τη νυχτα,σαστισμενο ολο το χωριο κοιτουσε απεναντι, και τα καίκια και τα καραβια που τους εφερναν τα κακα μαντατα απο τη Μητροπολη της Μικρας Ασιας και του Ανατολικου Αιγαιου...

Ειδα αυτες τις εικονες απο τη Σμυρνη,και με αυτη την αφορμη,θεωρησα σωστο να καταθεσω τα παραπανω σε ολους σας.

Ας φωτιστουν τα μυαλα μας, να μη χασουμε αλλες Πατριδες.
Χρονια πολλα και φωτισμενα σε ολους.
IKARIA_4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 17:21
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΙΟ ΠΕΛΑΓΟΣ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Τετ 06 Ιαν 2016, 12:56

Έτσι ακριβως χρόνια πολλά και όχι άλλες χαμένες πατρίδες αν και πάντα θα αισθανομαστε ότι ένα κομμάτι της ψυχής μας είναι εκεί και είναι εκεί

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από eorptol και Τετ 06 Ιαν 2016, 13:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Τετ 06 Ιαν 2016, 13:16

eorptol έγραψε:Έτσι ακριβως χρόνια πολλά και όχι άλλες χαμένες παρτίδες αν και πάντα θα αισθανομαστε ότι ένα κομμάτι της ψυχής μας είναι εκεί και είναι εκεί

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρτιδες; :mrgreen: φιλαράκι το ριξες έξω τώρα που ήταν γιορτινές μέρες μου φαίνεται :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Τετ 06 Ιαν 2016, 13:19

Χμ χάσαμε τότε την πατριδα αλλά και την παρτίδα γεωστρατηγικα;);) .... λόγω λαμογιων πολιτικών αλλά και των λεγόμενων μεγάλων δυνάμεων.... Το ρίξαμε και λίγο έξω αλλά όχι σήμερα :):)

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 06 Ιαν 2016, 13:21

Τεράστια επιτυχία ήταν αυτό που συνέβη σήμερα παιδιά στην Ελληνομάνα Σμύρνη...Ανάλογη και ίσως μεγαλύτερη από την "επανακκίνηση" της Ορθόδοξης Λειτουργίας στην "Θεοφύλαχτη" Παναγία Σουμελά...

Άπειρα συγχαρητήρια σε όλους όσους το επινόησαν, το σχεδίασαν, το "κυνήγησαν" και τελικά το υλοποίησαν...

Εύχομαι να δούμε σύντομα Ιερή Τελετή Θεοφανίων και στα νερά του Μαρμαρά, στην Πόλη...

Υ.Γ. Αλησμόνητες Πατρίδες του τεράστιου Ελληνισμού... :cry: :cry: :cry:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ιστορίες Προσφυγιάς, Ιστορίες των Προγόνων μας

Δημοσίευσηαπό eorptol » Τετ 06 Ιαν 2016, 13:24

Ότι μεγαλύτερη αλλά ίδιας σημασίας με την σουμελα

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες