Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό vaggio-4- » Τετ 10 Οκτ 2012, 14:49

καλα απο οικονομικης πλευρας δν το συζητω καν.....λογικα ειναι φτηνη και η ζωη εκει...και σαφως ειναι και εμπειρια ζωης.....το μονο που με "συγκρατει" ειναι οτι η συγκεκριμενη χωρα περασε οτι περασε προσφατα και δν ξερω τι παιζει απο θεμα ασφαλειας.....δλδ πως ειναι ο καναδας???καμια σχεση....
Άβαταρ μέλους
vaggio-4-
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 21:34

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Πέμ 01 Νοέμ 2012, 12:06

Καλημερα παιδια.
Ειμαι πολιτικος μηχανικος (25 ΧΡ) και πλεον ψαχνω δουλεια στο εξωτερικο.Εζησα για 6 μηνες στη Στοκχολμη και μ αρεσε η ζωη εκει.Γενικα ψαχνω σε χωρες που μιλανε αγγλικα (αγγλια δανια σουηδια ηπα αυστραλια).Ξερει καποιος κανεναν τροπο να ψαξω για δουλεια μηχανικου απο το ιντερνετ?
Ευχαριστω παιδες
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό dimbar » Πέμ 01 Νοέμ 2012, 19:11

Κάνε ένα προφίλ στο LinkedIn και ψάξε φορείς/εταιρείες/άτομα για να διασυνδεθείς όπως και groups.Στην αρχή δεν φαίνεται τόσο άμεσο όσο πχ τα σάιτς αγγελειών αλλά μπορεί να σε βοηθήσει πολύ!
Δεν είναι ΠΑΟΚ το να γλύφεις εκεί που φτύνεις
dimbar
 
Δημοσιεύσεις: 2584
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ 2009, 22:54

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό nico4 » Πέμ 01 Νοέμ 2012, 23:22

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el
Fist in the air, in the land of hypocrisy
Άβαταρ μέλους
nico4
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: Κυρ 22 Φεβ 2009, 19:18

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό T.H.E.O.S » Πέμ 10 Σεπ 2015, 08:52

Πολυ καιρο εχει να γινει ποστ σε αυτο το τοπικ...μαλλον εχουμε σταματησει να φευγουμε στο εξωτερικο; lol
Λοιποοοοοοοον , εχω μια προταση για εργασια στην Σαουδικη Αραβια, στον κατασκευαστικο τομεα.
Ειναι κανεις που δουλευει στην χωρα αυτη να ρωτησω χρηστικα και οχι μονο πραγματα;
Thanks
T.H.E.O.S
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Τετ 12 Αύγ 2009, 19:10

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 06 Μάιος 2016, 13:57

Χωρίς να υπάρχουν προϋποθέσεις για άμεσο ξεκούμπισμα από το ελληνικό υπερμπουρδέλο, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος φίλος που να ζει στη Νορβηγία. Θα εκτιμούσα κάποια κατατόπιση για το πως έχει τώρα η κατάσταση σχετικά με τα εργασιακά πρώτιστα αλλά και τη γενικότερη διαβίωση εκεί. Σκέφτομαι ιδιαίτερα έντονα να ξεκινήσω πολύ σύντομα υπερταχύρρυθμα μαθήματα εκμάθησης της γλώσσας. Οποιαδήποτε λοιπόν πληροφορία, σημαντική ή όχι και τόσο πολύ, θα ήταν απόλυτα ευπρόσδεκτη. :pano:
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:10

Για σουηδια άμα έλεγες ...

Γενικα εχουν καλύτερη οικονομία απο τη σουηδια πιο πλούσιο κράτος κλπ, ακρίβεια κατα τα αλλα


Τα τελευταια αρκετα χρονια σε Μπ επαγγέλματα Σουηδοί πηγαίνουν εξει για καλυτερα λεφτα
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:15

Πες και για Σουηδία, σιγά μην τα χαλάσουμε κιόλας!!! Απλά, έστω κι από τα συμφραζόμενα, να βγει μια ... συνεννόησις. Εε;

:opaokara: :opaokara: :opaokara: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:15

Απ όσο γνωρίζω από ένα φιλικό ζευγάρι που μένει πλέον μόνιμα στην Σουηδία κι έχουν πάει και Νορβηγία πρόσφατα (για τουρισμό όμως), υπάρχει αρκετή ζήτηση για εργαζόμενους, κυρίως σε πετρελαϊκές πλατφόρμες!!!

Δύσκολη δουλειά, πλήρης απομόνωση και σκληρό καθημερινό οχτάωρο, αλλά οι μηνιαίες αποδοχές ξεκινάνε περίπου από τα 4.000, φτάνουν και ξεπερνάνε και τα 6.000 ανάλογα με την θέση ελέω προσόντων του καθενός!!!

Αν συνυπολογίσεις ότι δεν πληρώνεις extra χρήματα για διαμονή και διατροφή που παρέχονται δωρεάν στις εν λόγω εγκαταστάσεις, είναι μια δουλειά με την οποία μπορείς να αποταμιεύσεις ένα πολύ καλό χρηματικό ποσόν, ακόμα και μέσα σε 1 έτος!!!

Το ψυχολογικό όμως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, το οποίο κάνει τους περισσότερους να "την κάνουν" ακόμα και στο εξάμηνο!!!

Αυτά έχω ακούσει, αυτά σου λέω φίλε Navigator, παραπάνω λεπτομέρειες δεν γνωρίζω!!!

Με την ευχή μου για ό,τι καλύτερο για σένα φυσικά... 8-)

Υ.Γ. Απαραίτητη είναι η πολύ καλή γνώση της γλώσσας για δουλειές με αποδοχές της προκοπής, κι όχι σε εργοδότες Έλληνες, είναι για όλες τις χώρες της Σκανδιναβίας... ;)
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Παρ 06 Μάιος 2016, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:19

Να είσαι καλά. Ούτως ή άλλως είναι μια εργασία στην οποία δε νομίζω πως θα μπορούσα να ανταποκριθώ. Το ψυχολογικό μη σου πω πως πιο πολύ αφορά στην αδυναμία να διαχειριστεί κάποιος το γεγονός πως παίρνει το λιγότερο 4.000! Χρειάζεται περίοδος προσαρμογής, ενδεχομένως και ... τριετές πλάνο!!

:lol: :lol: :lol:
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:20

:mrgreen:


Για δουλεια αν πουμε γενικα ειναι καλυτερα απο ελλαδα απο λεφτα φυσικα , π καλές άδειες , υπαρχει πολλή αξιολόγηση , ωραρια τηρούνται και γενικα ο καθένας εχει το κομμάτι του στο πλ οποίο εξειδικεύεται πολυ, ειναι πολυ των κανόνων και αλγορίθμων στα παντα

Απο ζωή αναλόγως που σαι αλλα σαν ζωή , σπιτι δουκεια δουλεια σπιτι καθημερινές

Δεν ξερω τι αλλο συγκεκριμένο θες να μάθεις


Ο φόρος ειναι κπ 34% οποτε να τα κόβεται απο τα τέσσερα και λπ
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό paok87 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:20

Navi, εχοντας εργαστεί και ζήσει σε Σουηδία, Γερμανία, Ισπανία και πρόσφατα ΗΠΑ,

ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ επιλέγω Σουηδία.

Νορβηγία αρκετά παρόμοια σε συνθήκες και ζωή, ισχύει αυτό που λέει ο ΜΑΝΙΑΚΟΣ 100%.
Ο κολλητός μου μετακόμισε μόνιμα στο Trondheim, ακαδημαϊκή εργασία βέβαια, αλλά πολύ ικανοποιημένος.
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό paok87 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:22

MANIAKOS έγραψε::mrgreen:


Για δουλεια αν πουμε γενικα ειναι καλυτερα απο ελλαδα απο λεφτα φυσικα , π καλές άδειες , υπαρχει πολλή αξιολόγηση , ωραρια τηρούνται και γενικα ο καθένας εχει το κομμάτι του στο πλ οποίο εξειδικεύεται πολυ, ειναι πολυ των κανόνων και αλγορίθμων στα παντα

Απο ζωή αναλόγως που σαι αλλα σαν ζωή , σπιτι δουκεια δουλεια σπιτι καθημερινές

Δεν ξερω τι αλλο συγκεκριμένο θες να μάθεις


Ο φόρος ειναι κπ 34% οποτε να τα κόβεται απο τα τέσσερα και λπ


Να προσθέσω οτι και το σπίτι δυσευρετο (πονεμένη ιστορία) ειδικά σε κεντρικές πολεις.
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:30

navigator11 έγραψε:Το ψυχολογικό μη σου πω πως πιο πολύ αφορά στην αδυναμία να διαχειριστεί κάποιος το γεγονός πως παίρνει το λιγότερο 4.000! Χρειάζεται περίοδος προσαρμογής, ενδεχομένως και ... τριετές πλάνο!!

:lol: :lol: :lol:


:lol: :lol:

Άμα "πιάσει" το αρχικό τριετές και τα καταφέρεις να μείνεις εκεί για τόσο, μετά χρειάζεται σίγουρα και κάνα... 12ετές πλάνο για να διαχειριστείς και το πως θα τα ξοδέψεις!!! :D :opaokara:

Μaniac, νομίζω ότι οι εργαζόμενοι σε πετρελαϊκές πλατφόρμες διέπονταν από διαφορετικό καθεστώς φορολογίας, κάπου στο μισό, ως κίνητρο για να καλύπτονται αυτές οι "δύσκολες" θέσεις, αλλά δεν είμαι και βέβαιος αν ισχύει και τώρα!!! :roll:

Υ.Γ. Navi, τα 4.000 τα παίρνουν οι (σχεδόν) ανειδίκευτοι!!! Γερά νεύρα χρειάζονται πάνω απ όλα!!! ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:32

Κοιτάξτε παιδιά, γενικά είμαι άνθρωπος που μπορώ να συνεργαστώ με ανθρώπους σοβαρής και σταθερής νοοτροπίας, χωρίς ιδιαίτερες τσαχπινοταπεραμεντιές τύπου ελλαδιστάν. Φτάνει, αηδιάσαμε. Γνωρίζω για τις κοινωνικές παροχές, που είναι πολύ υψηλά στα αξιολογικά μου κριτήρια για επιλογή της χώρας όπου θα ήθελα να ξεκουμπιστώ. Μου αρέσει να ζω κάπου όπου υπάρχουν κανόνες επειδή συντρέχει λόγος να υπάρχουν κι ο λόγος αυτός δεν είναι για να καταπατώνται από όποιους μπορούν να τους καταπατούν. Μιλάμε για θεμελιώδη χαρακτηριστικά μιας πραγματικά ευνομούμενης πολιτείας, που, ζώντας εδώ που ζούμε, έχουμε εξαναγκαστεί (όσοι εν πάση περιπτώσει δε γουστάρουμε τη λαμογιά) να τα θεωρούμε άπιαστο όνειρο. Νομίζω πως βάσει αυτών των χαρακτηριστικών θεωρητικά ψάχνομαι σε σωστή κατεύθυνση, έτσι; Τώρα τα ψυχολογικά μπορεί να είναι όντως θέμα! Αν δε βρει το ποδοσφαιρικό τμήμα σύντομα το δρόμο του, νους είναι αυτός, χιόνι και νύχτα όξω, δεν ξέρεις πως μπορεί να στροφάρει ...
:lol: :lol:

Μάνιακ, η ας πούμε άριστη γνώση της γλώσσας αποτελεί πολύ μεγάλο προσόν για να βρει κάποιος Σουηδία αξιοπρεπή δουλειά;
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες