Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Petm » Τετ 08 Δεκ 2010, 17:29

H αλλαγή θα γίνει αυτόματα από τh mastercard/visa.

στο δεύτερο που ρωτάς, εγώ με τις αγγλικές τις κάρτες κάνω ανάληψη από ATM σε Ελληνικές τράπεζες. το κακό σε αυτό είναι ότι δε μπορείς να συγκρίνεις τα rates εύκολα, δε ξέρεις τι comission θα σου κρατήσει (είναι σχεδόν σίγουρο το comission), πρέπει να καταλάβεις το σύστημα ανάληψης από το ATM γιατί θα είναι στα Αγγλικά, δεν είμαι σίγουρος αν θα καταφέρεις να κανεις ανάληψη από οποιαδήποτε τράπεζα (υποθέτω εξαρτάται από το τι debit η credit card έχεις), μερικά ATM χωρίς λόγο μπορεί να μη σε αφήσουν να κανεις ανάληψη, μπορεί να μπλοκαριστεί η κάρτα σου από τh τράπεζα σου αν δουν ότι κανεις πολλές αναλήψεις χωρίς να τους έχεις ειδοποιήσει ότι πας εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
Petm
 
Δημοσιεύσεις: 1607
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2008, 18:12
Τοποθεσία: Back To The Base London

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό No4h » Τετ 08 Δεκ 2010, 18:47

Αρα το καλυτερο ειναι να εχω και cash και την καρτα(maestro ειναι απ οτι θυμαμαι) για να χω περισσοτερες επιλογες.
Αυριο πρωι πρωι θα παω και στην τραπεζα για να τους ενημερωσω.
Ευχαριστω πολυ αδερφια.
May the force be with you and PAOK...
Τι ωραιο συναισθημα να επιστρεφεις στη γειτονια σου και να ταπεινωνεις "πολιτισμενα" αυτους που καποτε σε εδιωξαν με τη "βια"
http://www.youtube.com/watch?v=KQ6s0Ia3VZ4&feature=related
Άβαταρ μέλους
No4h
 
Δημοσιεύσεις: 638
Εγγραφή: Παρ 06 Φεβ 2009, 16:20
Τοποθεσία: Edinburgh, Scotland

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Lord » Τετ 08 Δεκ 2010, 20:44

gika έγραψε:Μιας και γνωρίζω Ελληνικά ( :D ), Γαλλικά (επιπέδου lower) και Αγγλικά (επιπέδου proficiency), κύριες επιλογές μου είναι χώρες που έχουν ως καθομιλουμένη τα Αγγλικά και δευτερεύοντες χώρες όπως ο Καναδάς που υπάρχουν Γαλλικά και Αγγλικά ταυτόχρονα.


Γκίκα(έκατσα και διάβασα το τόπικ από περιέργεια μιας και εγώ το σκέφτομαι το συγκεκριμένο ζήτημα) οι σπουδές σε γαλλικά Πολυτεχνεία απαιτούν την εισαγωγή σε classes preparatoires,δλδ σε τάξεις όπου κάνεις μαθήματα που απαιτούν οι σχολές για να μπορείς να φοιτήσεις χωρίς πρόβλημα.Η διαδικασία διαρκεί από 1 εως 2 χρόνια και πρέπει να δώσεις εξετάσεις στο τέλος,οπότε είναι αρκετά επίφοβο..
Όσο για την γλώσσα,μην μασάς,άμα πας εκεί 1-2 μήνες πριν να αρχίσεις,μόνο μέσω της καθημερινής επαφής θα τα μάθεις.. :pano:
ΠΑΟΚ ο ένας,στον κόσμο άλλος κανένας..
ΠΑΟΚ γιατί,γιατί μας βγάζεις την ψυχή...
Άβαταρ μέλους
Lord
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Δευτ 27 Οκτ 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ξεσαλόνικα

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό kotsos » Πέμ 09 Δεκ 2010, 00:08

No4h έγραψε:Αρα το καλυτερο ειναι να εχω και cash και την καρτα(maestro ειναι απ οτι θυμαμαι) για να χω περισσοτερες επιλογες.
Αυριο πρωι πρωι θα παω και στην τραπεζα για να τους ενημερωσω.
Ευχαριστω πολυ αδερφια.
May the force be with you and PAOK...


Κατ αρχάς sorry για τα greeklish, all δεν γράφω από το pc μου!

Η αλήθεια είναι πως το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να κανεις συνάλλαγμα στην τράπεζα τις ελλάδος, έχει τα πιο συμφέροντα rates, οποτε εάν είναι να αλλάξεις πολλά λεφτά καλύτερα να κανεις τον κόπο...

Marks & spenser έχει στον πιο κεντρικό δρόμο τις πόλης, είναι πανεύκολο να το βρείς. Χωρίς να το έχω κάνει ακόμα, ξέρω k γω πως έχει "πολυκαλυτερα" rates συγκριτικά με τους κλεφτες στα αεροδρόμια. Εάν κάτσεις καιρό, καλο είναι να ανοίξεις λογαριασμό σε τοπική τράπεζα (RBS), "πολυκαλυτερα" απλή διαδικασία, και έτσι θα σου κάνουν έμβασμα στον "σκωτσεζικο" λογαριασμό θα γλιτώνεις paaaara πολλά. Επιπλέον, εδώ δεν ισχύει το πρόγραμμα δίας και έτσι μπορείς με τη σκωτσέζικη κάρτα να παίρνεις λεφτά k από atm άλλης τράπεζας,χωρίς commission. Σε περίπτωση που θέλεις να τραβήξεις μετρητά με ελληνική κάρτα, το commission είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό που θα σου έπαιρνε μια άλλη ελληνική τράπεζα.

Πάρε οπωσδήποτε χοντρά ρούχα και αδιάβροχα παπούτσια καθώς έχει "ψωλοκρυο" και η πολύ είναι κάτασπρη (και πανέμορφη) απ το χιόνι!

Sorry και πάλι για τα greeklish!

Kotso ρίξε μια ματιά εδώ και θα βρεις αρκετές λύσεις.... ;)
Τελευταία επεξεργασία από novito και Πέμ 09 Δεκ 2010, 12:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή γκρικλις
ok yes, ok no, από την πόρτα σου περνόου
Άβαταρ μέλους
kotsos
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 11 Νοέμ 2008, 21:18
Τοποθεσία: Εκεί που για τέρας λένε, μα τέρας δε βλέπω

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Κυρ 19 Δεκ 2010, 08:35

Μια και μιλάτε για συνάλλαγμα να κάνω μια ερώτηση σχετική που θέλω. Γνωρίζει κανείς αν η Τράπεζα της Ελλάδος έχει κάποιο υποκατάστημα στην πόλη της Θεσσαλονίκης;
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό panta » Κυρ 19 Δεκ 2010, 09:13

Είναι εκείνο το κτήριο στην Τσιμισκί με Δραγούμη
Δεν ξέρω πως να ποστάρω εικόνες αλλα θα σου δώσω ενα λινκ
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... niki_4.jpg
ΠΑΟΚ panta και παντού
Εμπάργκο στους κεφτέδες τους α-ρου-δου
Άβαταρ μέλους
panta
 
Δημοσιεύσεις: 4059
Εγγραφή: Κυρ 31 Οκτ 2010, 10:39

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό free4 » Δευτ 20 Δεκ 2010, 02:55

Καμιά καλύτερη φωτό δεν υπάρχει με τα γκράφιτι Lemmy 4 που υπάρχουν παραδίπλα??

:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Δευτ 03 Ιαν 2011, 13:40

panta έγραψε:Είναι εκείνο το κτήριο στην Τσιμισκί με Δραγούμη
Δεν ξέρω πως να ποστάρω εικόνες αλλα θα σου δώσω ενα λινκ
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... niki_4.jpg


Α, ναι σωστός ο φίλος. Είσοδος από την Τσιμισκή. Εγώ έλβεπα συνέχεια από τη κάτω πλευρά προς τα λαδάδικα. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 03 Ιαν 2011, 14:10

99% η είσοδος είναι από την κάτω μεριά και όχι επί της Τσιμισκής....
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό No4h » Δευτ 03 Ιαν 2011, 14:36

Απο Τσιμισκη η εισοδος.Απο Δραγουμη ειναι για τους υπαλληλους απ οτι ξερω.

Και μιας και γυρισα απο Σκωτια.Να σας πω οτι εκανα συναλλαγμα στην Bank of Scotland και μου "τον πιασανε" λιγο.
Ενα δεκαρικο παραπανω μου πηραν σε σχεση με Eurobank απο Ελλαδα.Και δεν ηταν και μεγαλο το ποσο.Γενικα απ οτι καταλαβα το καλυτερο ειναι τραπεζα της Ελλαδος.Θα σου παρουν προμηθεια φυσικα αλλα γενικα συμφερει.

PS:F@ckin' Heathrow, f@ckin' Alitalia...
Τι ωραιο συναισθημα να επιστρεφεις στη γειτονια σου και να ταπεινωνεις "πολιτισμενα" αυτους που καποτε σε εδιωξαν με τη "βια"
http://www.youtube.com/watch?v=KQ6s0Ia3VZ4&feature=related
Άβαταρ μέλους
No4h
 
Δημοσιεύσεις: 638
Εγγραφή: Παρ 06 Φεβ 2009, 16:20
Τοποθεσία: Edinburgh, Scotland

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 03 Ιαν 2011, 15:50

No4h έγραψε:Απο Τσιμισκη η εισοδος.Απο Δραγουμη ειναι για τους υπαλληλους απ οτι ξερω.


Δεν είπα για Δραγούμη, αλλά από πίσω. Απο ένα πλακώστροτο στενάκι που οδηγεί στα λαδάδικα (σε κάτι μπυραρίες που έχει εκεί)... Τεσπα δεν θα μαλώσουμε κι όλας!!
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Παρ 13 Ιαν 2012, 20:52

Απορώ γιατί δεν γίνεται της πουτ@νας το κάγκελο εδώ μέσα από ποστ . :o :opaokara:
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 13 Ιαν 2012, 22:30

Γιατί δεν υπάρχουν λεφτά για αεροπορικά εισητήρια κι η αυστραλία πέφτει μακριά για να το πας κολυμπώντας... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό vaggio-4- » Τετ 10 Οκτ 2012, 14:21

παιδια μια ερωτηση και απο μενα οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει καλως.....Μου προτειναν να φυγω για δουλεια για 1-2 χρονια στην Αλεξανδρεια της Αιγυπτου σε ελληνικο σχολειο σαν γυμναστης με σχετικα καλο μισθο.....αν ηταν για οποιαδηποτε αλλη χωρα ειδικα στην ευρωπη δν θα το συζητουσα καν....αλλα η αιγυπτος με ψιλοφοβηζει μιας και δν ξερω τπτ για τη χωρα...(μονο το σικαμπαλα).Οποιος γνωριζει απο αιγυπτο και ειδικα απο αλεξανδρεια ας βοηθησει.......και κατι ακομα...Σ.Φ αλεξανδρειας αιγυπτου εχουμε???? :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
vaggio-4-
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 21:34

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 10 Οκτ 2012, 14:41

Αδερφε, ως ξενιτεμενος θα σου πω ενα. Αυτη τη στιγμη χειροτερα απο εδω (για συνθηκες οικονομικες μιλαμε) δε θα βρεις οποτε πας δοκιμαζεις και αν δεν αντεχεις γυρνα. Μη μεινεις με την απορια.
Dimg4
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες