Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό moican4 » Τρί 27 Ιούλ 2010, 22:54

Η Ελλαδα ξεπουλιεται και οι Ελληνες αργοπεθαινουν..!!!
Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες....!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican4
 
Δημοσιεύσεις: 8340
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 05:46

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Realcon » Τετ 28 Ιούλ 2010, 09:52

Προς τον ενδιαφερόμενο ο οποίος γνωρίζει και μιλήσαμε σε πμ.
Τα πράγματα δεν είναι εύκολα αδερφέ μου.
Είναι μεγάλο ρίσκο να έρθεις μιας και η απάντηση που πήρα ήταν του τύπου... ας έρθει με τουριστική βίζα και αν είναι καλός στην δουλειά του θα δούμε για να κανονίσω με την βίζα εργασίας.

Με άλλα λόγια μιλάμε για πάρα πολλά λεφτά σε εισιτήρια φίλε μου, διαμονή φαγητό κτλπ... (για διαμονή κάτι γίνετε)
Η Αυστραλία είναι πάρα πολύ μακριά και δεν είναι καιροί για ηρωισμούς.

Αν μάθω για κάτι άλλο να είσαι σίγουρος ότι θα σε ενημερώσω.

Το πρόβλημα στην Αυστραλία δεν είναι μόνο ότι είναι πολύ μακριά και όποιος δεν το ένιωσε δεν μπορεί να το καταλάβει αλλά και είναι μια χώρα που μεν σε προσέχει... αλλά και πρέπει να πληρώνεις φόρους που ούτε στα όνειρα μας τα είδαμε στην Ελλάδα. Γι αυτό και κρατιέται αυτή η χώρα. Όλοι παραπονιούνται μα κανείς δεν σταματάει από την δουλειά του όπως θα γινότανε στην Ελλάδα φαντάζομαι.
“Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με”.
ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Realcon
 
Δημοσιεύσεις: 3626
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 01:48

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό GORDON » Τετ 28 Ιούλ 2010, 11:16

Αδερφέ Realcon, αν θες, δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες για το βιοτικό επίπεδο στη χώρα.

Π.χ. πέραν της φορολογίας (που πλέον δε μας τρομάζει στην Ελλάδα, αφού εδώ εκτός από τους άμεσους φόρους που έπιασαν ταβάνι, οι έμμεσοι φόροι έχουν κυριολεκτικά διαλύσει την επιχειρηματική δραστηριότητα), σου παρέχει τη δυνατότητα η Αυστραλία για μια αξιοπρεπή διαβίωση? πώς είναι οι κοινωνικές παροχές ? τί γίνεται με την εγκληματικότητα ? υπάρχουν επιχειρηματικές ευκαιρίες που θα μπορούσε κανείς να αξιοποιήσει ?
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό moican4 » Τετ 28 Ιούλ 2010, 11:21

συμφωνω με οσα ειπε ο Gordon και να συμπληρωσω, οι αμοιβες ενος μισθωτου ειναι ικανοποιητικες ,ποσο κυμαινονται π.χ (μεσος ορος)..
Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες....!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican4
 
Δημοσιεύσεις: 8340
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 05:46

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Realcon » Τετ 28 Ιούλ 2010, 12:04

Μέσα σε λίγες γραμμές δεν θα μπορούσα να δώσω ακριβός την εικόνα της Αυστραλίας, επειδή φαντάζομαι θα γεννιούνται ερωτήσεις.
Θα προσπαθήσω...

Η Αυστραλία ναι σου παρέχει την αξιοπρεπή διαβίωση, αλλά πρέπει να έχεις σπίτι δικό σου. Αν μένεις σε ενοίκια ειδικά σε μεγάλες πόλεις όπως είναι η Μελβούρνη και το Σίδνεϊ είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα, βέβαια εξαρτάτε και τι δουλειά κάνεις.
Σε γενικές γραμμές όπου δεν είναι όλοι δικηγόροι κλπ... περνάς καλά ως προς την διαβίωση... αλλά μέσα σπίτι. Ούζα φραπεδάκια, ταβέρνες, μπαράκια...κλπ... τα ξεχνάς δεν σου φτάνουν. Και αν πει κάποιος ότι σου φτάνουν με τον ρυθμό που έχει μάθει ο Έλληνας η δουλειά που θα κάνει θα έιναι με πολύ καλό μισθό και χωρίς οικογένεια, η οικογένεια χωρίς ακόμη παιδιά, η δεν πληρώνει ενοίκιο.
Για ένα καλό σπίτι εδώ να μείνεις και να είναι καλούτσικο το ενοίκιο κυμαίνεται μεταξύ 380-650 δολλάρια. εξαρτάτε και στην περιοχή βέβαια. Ο μέσος όρος του μισθού; 600-750 δολάρια. όλα αυτά την εβδομάδα. (εβδομάδα πληρώνεται ο υπάλληλος εδώ σχεδόν σε όλες της υπηρεσίες... εκτός από εμένα που δουλεύω στο ταχυδρομείο που είναι ανά μήνα. :(
40% είναι ο φόρος εδώ αδέρφια μέσο όρο βέβαια ανάλογοα με την δουλειά που κάνεις. Εμένα τόσο με πιάνει.
Όσο ήμουν στα ΜΜΕ φουλ ταϊμ είχα 36,7%. ( το κάνω παρτ ταϊμ ) κάτι ξέρω και εγώ ;)
Μαγαζιά... τα ενοίκια εδώ είναι τρέλα... ένα κουτί στην κυριολεξία σε κοστίζει 800 δολάρια την εβδομάδα (τμ 40) και αυτό βέβαια σε ποια περιοχή είναι. Δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά και αυτά που είναι απόκεντρα.
Ο κόσμος έχει το χρήμα να αγοράσει (δεν έχει όμως όλα εκείνα της Ελλάδος..ούζο, καφέ,ποτάκι,μπουζούκια) εδώ και δεν σε προβληματίζει τόσο το ενοίκιο που υπάρχουν και άλλα έξοδα... ασφάλειες χώρου δημοτικά τέλη τα οποία είναι φωτιά σε σχέση με την Ελλάδα, σε κοστολογούν βάση τα τετραγωνικά και την αξία της περιοχής. Παράδειγμα... ένα σπίτι σε καλή περιοχή στο τρίμηνο είναι 437 δολάρια αυτά είναι έξτρα χρήματα εκτός από την εφορία του κράτους.
Εγκληματικότητα... Μεγάλο κεφάλαιο... από της πρώτες χώρες στον κόσμο.
Για να φανταστείτε στις ειδήσεις δεν είναι είδηση το κλέψιμο!!! :o

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω... αν βοήθησα, βοήθησα, αν όχι κάνε μια ερώτηση να απαντήσω και αν την ξέρω βέβαια να μην κάνω τον πολύξερο. :opaokara: :opaokara:
“Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με”.
ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Realcon
 
Δημοσιεύσεις: 3626
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 01:48

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Τετ 28 Ιούλ 2010, 12:21

Realcon σε ευχαριστώ άλλη μια φορά αδερφέ.

Αν υποθέσουμε ότι για τον ΧΨ λόγο δε θέλει να με κρατήσει στη δουλειά του ενώ η προθεσμία της βίζας φτάνει στο τέλος της τότε θα κάνω μια ανανέωση της τουριστικής (+150 ευρώ) και θα κοιτάξω να βρω αλλού δουλειά, οπουδήποτε. Αλλά αυτό το βρίσκω ακραίο ως σενάριο. Πιστεύω το πολύ μέσα σε ένα μήνα θα έχει βγάλει τα συμπεράσματά του. Δε νομίζω να αφήσει να εξαντληθούν όλα τα χρονικά περιθώρια και να μου πει τελευταία στιγμή φεύγεις ή μένεις. Ύστερα θα τον ρωτάω και εγώ σχετικά με την πρόοδό μου. Εκείνο που με απασχολεί είναι αν ο άνθρωπος είναι καλός, σωστός, της εμπιστοσύνης βρε αδερφέ.

Περίπου πόσο κοστίζει ένα ταξίδι στην Αυστραλία (χοντρικά); Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στις τιμές των εισιτηρίων πράγματι το κόστος είναι ανεβασμένο. Μια απλή μετάβαση (economy class περίπου 800 ευρώ για Tullamarine μέσω Κατάρ) μαζί με την τουριστική βίζα (χρονικής διάρκειας τριών μηνών περίπου 100 ευρώ) δε ξεπερνούν τα 1000 ευρώ. Υπάρχει πιθανότητα να βρούμε κάτι πιο φθηνό;

Με απασχολεί έντονα το που θα κοιμάμαι και το τι θα τρώω τις πρώτες ημέρες και νύχτες της παραμονής μου στην Αυστραλία. Με δεδομένο ότι το θέμα δουλειάς κλείνει πριν ακόμα ταξιδέψω τότε το τι θα τρώω είναι οκ μιας και από την πρώτη μέρα θα εργάζομαι. Αυτό που μένει μετά είναι το που θα κοιμάμαι. Επίσης να σου πω ότι δε θα έρθω για παραθέριση οπότε στόχος μου είναι να έχω πάντα δουλειά. Ακόμα και αν κάτι πάει στραβά και χάσω την πρώτη μου δουλειά θα κοιτάξω να βρω μια άλλη. Και αν πρέπει είμαι διαθέσιμος να κάνω και δεύτερη, οπουδήποτε.

Με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, (κυρίως στην ηλεκτρονική εφημερίδα Νέος Κόσμος, στην ιστοσελίδα CentreLink και στην Wikipedia) για τους μισθούς και την φορολογία στην Αυστραλία, έκανα τους εξής (χοντρικούς) υπολογισμούς και συμπέρανα:

Έστω ότι το μεροκάματο είναι $15 δολλάρια/ώρα εργασίας χ 8 ώρες εργασία/ημέρα = $120 δολλάρια μεροκάματο
$120 δολλάρια την ημέρα χ 5 ημέρες εργασία την εβδομάδα = $600 δολλάρια βδομαδιάτικο
$600 δολλάρια την εβδομάδα χ 4 εβδομάδες που έχει ο μήνας = $2400 δολλάρια τον μήνα
$2400 δολλάρια τον μήνα χ 12 μήνες που έχει ο χρόνος = $28800 δολλάρια τον χρόνο μικτά

$28800 δολλάρια - τα πρώτα $6000 δολλάρια που δε φορολογούνται = $22800 δολλάρια
$22800 δολλάρια - 15% (ή $3420 δολλάρια, δηλαδή 0.15 cents ανά δολλάριο η εφορία) = $19380 δολλάρια καθαρά

Σύμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα και εφόσον δεν έχω καταλάβει ή κάνει κάτι λάθος η εφορία θα πληρωθεί το ποσό των $3420 δολλαρίων. Εκείνο που δε ξέρω είναι που πληρώνεται η εφορία και με ποιους τρόπους (μετρητά, δόσεις κλπ). Κάνοντας μια δεύτερη δουλειά ή δουλεύοντας υπερωρίες τότε τα πράγματα διευκολύνονται αρκετά.

Επίσης θα ήθελα να μάθω πάνω κάτω πόσα είναι τα έξοδα σε υπηρεσίες κοινής ωφέλειας όπως ρεύμα, νερό, θέρμανση, τηλέφωνο κλπ. Πόσα περίπου είναι τα εβδομαδιαία έξοδα στο σουπερ μαρκετ για ένα άτομο που ζει μόνο του. Πως αντιμετωπίζονται οι Έλληνες μετανάστες από του Αυστραλούς πολίτες;
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Realcon » Τετ 28 Ιούλ 2010, 13:02

apaikto$ έγραψε:Realcon σε ευχαριστώ άλλη μια φορά αδερφέ.

Αν υποθέσουμε ότι για τον ΧΨ λόγο δε θέλει να με κρατήσει στη δουλειά του ενώ η προθεσμία της βίζας φτάνει στο τέλος της τότε θα κάνω μια ανανέωση της τουριστικής (+150 ευρώ) και θα κοιτάξω να βρω αλλού δουλειά, οπουδήποτε. Αλλά αυτό το βρίσκω ακραίο ως σενάριο. Πιστεύω το πολύ μέσα σε ένα μήνα θα έχει βγάλει τα συμπεράσματά του. Δε νομίζω να αφήσει να εξαντληθούν όλα τα χρονικά περιθώρια και να μου πει τελευταία στιγμή φεύγεις ή μένεις. Ύστερα θα τον ρωτάω και εγώ σχετικά με την πρόοδό μου. Εκείνο που με απασχολεί είναι αν ο άνθρωπος είναι καλός, σωστός, της εμπιστοσύνης βρε αδερφέ.

Περίπου πόσο κοστίζει ένα ταξίδι στην Αυστραλία (χοντρικά); Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στις τιμές των εισιτηρίων πράγματι το κόστος είναι ανεβασμένο. Μια απλή μετάβαση (economy class περίπου 800 ευρώ για Tullamarine μέσω Κατάρ) μαζί με την τουριστική βίζα (χρονικής διάρκειας τριών μηνών περίπου 100 ευρώ) δε ξεπερνούν τα 1000 ευρώ. Υπάρχει πιθανότητα να βρούμε κάτι πιο φθηνό;
Το δικό σου εισιτήριο πρέπει να είναι επιστροφής, δεν σου δίνει αλλιώς το δικαίωμα να έρθεις η Αυστραλία!!!

Με απασχολεί έντονα το που θα κοιμάμαι και το τι θα τρώω τις πρώτες ημέρες και νύχτες της παραμονής μου στην Αυστραλία. Με δεδομένο ότι το θέμα δουλειάς κλείνει πριν ακόμα ταξιδέψω τότε το τι θα τρώω είναι οκ μιας και από την πρώτη μέρα θα εργάζομαι. Αυτό που μένει μετά είναι το που θα κοιμάμαι. Επίσης να σου πω ότι δε θα έρθω για παραθέριση οπότε στόχος μου είναι να έχω πάντα δουλειά. Ακόμα και αν κάτι πάει στραβά και χάσω την πρώτη μου δουλειά θα κοιτάξω να βρω μια άλλη. Και αν πρέπει είμαι διαθέσιμος να κάνω και δεύτερη, οπουδήποτε.
Δεν μπορείς να ψάξεις άλλη δουλειά επειδή έχεις μόνο τουριστική βίζα!!! Αν σε πιάσουν μπαίνεις στην μαύρη λίστα και νομίζω κάπου 15000 δολάρια πρόστιμο!!!

Με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, (κυρίως στην ηλεκτρονική εφημερίδα Νέος Κόσμος, στην ιστοσελίδα CentreLink και στην Wikipedia) για τους μισθούς και την φορολογία στην Αυστραλία, έκανα τους εξής (χοντρικούς) υπολογισμούς και συμπέρανα:

Έστω ότι το μεροκάματο είναι $15 δολλάρια/ώρα εργασίας χ 8 ώρες εργασία/ημέρα = $120 δολλάρια μεροκάματο
$120 δολλάρια την ημέρα χ 5 ημέρες εργασία την εβδομάδα = $600 δολλάρια βδομαδιάτικο
$600 δολλάρια την εβδομάδα χ 4 εβδομάδες που έχει ο μήνας = $2400 δολλάρια τον μήνα
$2400 δολλάρια τον μήνα χ 12 μήνες που έχει ο χρόνος = $28800 δολλάρια τον χρόνο μικτά

$28800 δολλάρια - τα πρώτα $6000 δολλάρια που δε φορολογούνται = $22800 δολλάρια
$22800 δολλάρια - 15% (ή $3420 δολλάρια, δηλαδή 0.15 cents ανά δολλάριο η εφορία) = $19380 δολλάρια καθαρά
Δεν είναι έτσι δεν το κατάλαβες καλά. Τα πρώτα 6 δεν φορολογούνται ναι αλλά εσύ τι έχεις πίσω σου εκτός από εσένα; (γυναίκα, παιδιά)

Σύμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα και εφόσον δεν έχω καταλάβει ή κάνει κάτι λάθος η εφορία θα πληρωθεί το ποσό των $3420 δολλαρίων. Εκείνο που δε ξέρω είναι που πληρώνεται η εφορία και με ποιους τρόπους (μετρητά, δόσεις κλπ). Κάνοντας μια δεύτερη δουλειά ή δουλεύοντας υπερωρίες τότε τα πράγματα διευκολύνονται αρκετά.

Λάθος... η εφορία θα σου πάρει λεφτά και από την δεύτερη δουλειά που κάνεις. Αν κάνεις μαύρα... παίζεις... με το κεφάλι σου, όχι ότι δεν το κάνουν, αλλά λέμε τώρα. Πάρτ τάϊμ δουλειά μετά την δουλειά σου εξαρτάτε... την συμφωνία.

Επίσης θα ήθελα να μάθω πάνω κάτω πόσα είναι τα έξοδα σε υπηρεσίες κοινής ωφέλειας όπως ρεύμα, νερό, θέρμανση, τηλέφωνο κλπ. Πόσα περίπου είναι τα εβδομαδιαία έξοδα στο σουπερ μαρκετ για ένα άτομο που ζει μόνο του. Πως αντιμετωπίζονται οι Έλληνες μετανάστες από του Αυστραλούς πολίτες;


Πλέον οι Αυστραλοί τρώνε σκορδαλιά!!! Πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δύο.
Το ρεύμα δεν είναι τόσο ακριβό, το νερό είναι φωτιά, η θέρμανση με το υγραέριο το οποιο είναι αναγκαστικά στο σπίτι σου και είναι και άλλο ένα επιπλέον έξοδο, όπου είναι ακριβό, βέβαια ανάλογα και με την χρήση. Τηλέφωνω... υπάρχουν και εδώ εταιρίες που κανονίζεις το deal μόνο σου.
“Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με”.
ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Realcon
 
Δημοσιεύσεις: 3626
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 01:48

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Σάβ 09 Οκτ 2010, 11:25

Αν υπάρχει νεότερο ενδιαφέρον πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό PAOK_NORTH_ARMY » Σάβ 09 Οκτ 2010, 14:27

Από τα πιο ωραία τόπικ που δεν έχουν σχέση με ΠΑΟΚ. Διάβασα τις πληροφορίες του Billy4 κυρίως και όσα εύστοχα του ρώτησε ο apaiktos. Αν μπορούν και τα αδέρφια από Γερμανία να κάνουν κάτι αντίστοιχο π.χ ο Platon που έδειξε ενδιαφέρον και για μια περιοχή όπως το Dusseldorf που έχει πολλούς Έλληνες θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Τελικά άπαιχτε το σκέφτεσαι ακόμα για εξωτερικό? Εγώ λόγω φανταρικού πριν λίγο καιρό μπήκα στην αγορά εργασίας αλλά ψιλο-απογοήτευση η φάση.
Άβαταρ μέλους
PAOK_NORTH_ARMY
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2008, 08:20

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Σάβ 09 Οκτ 2010, 14:42

PAOK_NORTH_ARMY την απόφασή μου την έχω πάρει από τον περασμένο Φεβρουάριο. Απλά το καλοκαίρι το έκανα θέμα εδώ επειδή ξέρω ότι πολλοί ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ζουν σε διάφορα μέρη του κόσμου (Γερμανία, Αγγλία, Αυστραλία, ΗΠΑ κλπ) και ξέρω ότι εφόσον μπορούν βοηθούν. Το δύσκολο είναι να ξεφύγει κανείς από την μίζερη Ελληνική πραγματικότητα. Πάντος, ποτέ άλλοτε δεν ένιωθα τόσο αποφασισμένος για κάτι τόσο συγκεκριμένο.

Στην Ελλάδα για μένα προσωπικά τα πράγματα δεν είναι καθόλου ευνοϊκά. Ότι και αν έχω κάνει ως τώρα δεν απέδωσε καρπούς. Και πιστέψτε με το έχω παλέψει.
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό PAOK_NORTH_ARMY » Σάβ 09 Οκτ 2010, 14:53

Άπαικτε έχεις pm.
Άβαταρ μέλους
PAOK_NORTH_ARMY
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2008, 08:20

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό No4h » Τετ 08 Δεκ 2010, 16:38

Παιδια σορρυ αν δεν ειναι αρκετα σχετικο με το τοπικ αλλα δεν ηξερα που να ποσταρω,και δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο θεμα.Θεωρω οτι ειναι το πιο σχετικο τοπικ.
Λοιπον σε 2 μερες πεταω για Σκωτια.Πηγα σε 4 διαφορετικες τραπεζες και μονο μια ειχε να μου πουλησει 120 λιρες που φυσικα τις πηρα.Στην αποδειξη εξεπλαγην οταν ειδα οτι μου κρατησαν προμηθεια 8 ευρω(αν ειναι δυνατον).Θα μεινω για 10 μερες εκει οποτε τα λεφτα δεν μου φτανουν.
Η ερωτηση που θελω να κανω απευθυνεται κυριως στα αδερφια που μενουν αγγλια,αλλα κ σε οσους εχουν ταξιδεψει προσφατα στο νησι και μπορουν να απαντησουν.Που μπορω να παρω λιρες απο σκωτια?Τι συμφερει περισσοτερο?
Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο ιντερνετ παρατηρησα οτι εχω τις εξης επιλογες:
1.Να παω στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο της σκωτιας και να αλλαξω τα χαρτονομισματα που αν καταλαβα καλα δεν πληρωνω προμηθεια
2.Να φορτωσω την χρεωστικη μου και να κανω αγορες οπου μπορω μ αυτην,ή να κανω αναληψη σε ΑΤΜ απο τραπεζα που συνεργαζεται με ελληνικες τραπεζες
3.Να παω σε ανταλλακτηριο και να χρεωθω και την προμηθεια(δεν γνωριζω ποσο ειναι)
4.Επειδη δεν μενω σαλονικα,να πληρωσω αυριο το πρωι 13ευρω τα εισητηρια(ΚΤΕΛ) να κατεβω σαλονικα και να παρω συναλλαγμα απο την τραπεζα της ελλαδος(δεν γνωριζω κ εκει τι προμηθεια θα μου ζητησουν)
Το τελευταιο νομιζω οτι ειναι αυτο που με συμφερει λιγοτερο οποτε το απορριπτω.
ΑΝ μπορει να βοηθησει καποιος θα του ειμαι πολυ ευγνωμων

ΥΓ:Το ταξιδι μου θα ειναι αναγνωριστικο.Εδω και ενα εξαμηνο περιπου σκεφτομαι κ γω να την κανω σιγα σιγα απο αυτη τη χωρα που το μονο που προσφερει ειναι διασκεδαση και τπτ αλλο.
Τι ωραιο συναισθημα να επιστρεφεις στη γειτονια σου και να ταπεινωνεις "πολιτισμενα" αυτους που καποτε σε εδιωξαν με τη "βια"
http://www.youtube.com/watch?v=KQ6s0Ia3VZ4&feature=related
Άβαταρ μέλους
No4h
 
Δημοσιεύσεις: 638
Εγγραφή: Παρ 06 Φεβ 2009, 16:20
Τοποθεσία: Edinburgh, Scotland

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Τετ 08 Δεκ 2010, 16:53

Aδερφέ, αφου πας με αεροπλάνο, στο αεροδρόμειο του προορισμού σου θα έχει στάνταρ ανταλλακτήρια, οπότε μόλις φτάσεις κάνεις εκεί τα κόλπα.

ΥΓ: Έστειλα τη δημοσίευσή σου με pm σε μέλος του forum που ίσως μπορεί να βοηθήσει.
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Petm » Τετ 08 Δεκ 2010, 17:00

το Marks and Spencer που θα το βρείς στα περισσότερα high streets έχει σχετικά καλά rates και δεν έχει commission (τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ). Από κει και πέρα θα βρείς παρα πολλά ανταλλακτήρια στα περισσότερα μέρη που θα πας. ρwτα σε 5-6 και οποιος σου δώσει τις περισσότερες λίρες το κανεις.

Όταν παw εξωτερικό συνήθως πληρώνω με mastercard/visa (απλός κοίτα να είναι chip and pin γιατί αν δεν είναι τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα) και μετά τιs πληρώνω με το νόμισμα τις χώρας μου (να έχεις βεβαια και μερικά cash στην άκρη)
Άβαταρ μέλους
Petm
 
Δημοσιεύσεις: 1607
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2008, 18:12
Τοποθεσία: Back To The Base London

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό No4h » Τετ 08 Δεκ 2010, 17:15

Ευχαριστω πολυ παιδια.Για τα ανταλλακτηρια στα αεροδρομια εχω ακουσει οτι οι τιμες ειναι απαγορευτικες.
Για το Marks & Spencer εχω ακουσει και απο αλλους οτι εχει τα καλυτερα rates.Και απ οτι ειδα στο εδιμβουργο που παω εχει πολυ κοντα στο κεντρο.
Οταν κανεις στο εξωτερικο αγορες μεσω μαστερκαρντ-βιζα η αλλαγη νομισματος γινεται αυτοματα?Δλδ αν αγορασω κατι στην βρετανια θα μου το κρατησει η ελληνικη τραπεζα αντιστοιχα σε ευρω?
Νομιζω αυτο συμφερει περισσοτερο.Και κατι ακομα.Πες οτι εχω καρτα απο Eurobank.Αναληψη χρηματων μπορω να κανω απο ΑΤΜ βρετανικης τραπεζας?Σε λιρες φυσικα.Αν ναι τι εξτρα θα πληρωσω?Οπως ισχυει στην ελλαδα με το συστημα διας ή περισσοτερο?
Τι ωραιο συναισθημα να επιστρεφεις στη γειτονια σου και να ταπεινωνεις "πολιτισμενα" αυτους που καποτε σε εδιωξαν με τη "βια"
http://www.youtube.com/watch?v=KQ6s0Ia3VZ4&feature=related
Άβαταρ μέλους
No4h
 
Δημοσιεύσεις: 638
Εγγραφή: Παρ 06 Φεβ 2009, 16:20
Τοποθεσία: Edinburgh, Scotland

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες