Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:37

:lol: :lol:

Καλά το πας...Βρίσκεσαι στην σωστή κατεύθυνση σίγουρα ως προς την χώρα επιλογής κατά κει πάνω!!!

Με μία προϋπόθεση: Μακριά από Έλληνες εργοδότες!!! ;)
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Παρ 06 Μάιος 2016, 14:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:37

Σε καλο δρόμο εισαι

Παρα τις παροχές να πω οτι τοτ δεν ειναι τζαπα απο παρκάρισμα μέχρι οτιδήποτε
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:40

Πλέον ρε τσεκάρω φευγαλέα το πληκτρολόγιο και καταλαβαίνω τι γράφεις!!! Εντάξει, λέω, πάτησε κατά λάθος λίγο πιο κει!!!! Χαααχαχαχαχα.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17911
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:41

Ετσι κανω απλα βαριέμαι να τα διορθώνω εχω θεμα υπομονής :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό paok87 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:45

Navi, οχι απαραιτητα *για τη γλώσσα απανταω

Μαθήματα σουηδικών και δη δωρεάν ξεκινάς από τη στιγμή που αποκτάς τον προσωπικό αριθμό, κάτι σαν το ΑΜΚΑ δλδ, που πιστοποιεί οτι είσαι νομιμα στη χώρα.

Παλαιότερα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, σε πλήρωναν για να μαθεις τη γλώσσα :lol:
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:53

Για εκτος ευρωπαϊκής ένωσης νομιζω ισχυει ακομα
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 06 Μάιος 2016, 14:55

Υ.Γ. Απαραίτητη είναι η πολύ καλή γνώση της γλώσσας για δουλειές με αποδοχές της προκοπής κι όχι σε Έλληνες εργοδότες, είναι για όλες τις χώρες της Σκανδιναβίας... ;)


Οι Έλληνες που προσλαμβάνουν Έλληνες, είναι συνήθως αυτοί που πληρώνουν λιγότερα απ το κανονικό και έχουν την νοοτροπία που θέλει να αποφύγει ο Navi... ;)

Ναι, ακόμα επιδοτείται η εκμάθηση ή και τελειοποίηση της γλώσσας τους... 8-)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 06 Μάιος 2016, 15:41

paok87 έγραψε:Navi, οχι απαραιτητα *για τη γλώσσα απανταω

Μαθήματα σουηδικών και δη δωρεάν ξεκινάς από τη στιγμή που αποκτάς τον προσωπικό αριθμό, κάτι σαν το ΑΜΚΑ δλδ, που πιστοποιεί οτι είσαι νομιμα στη χώρα.

Παλαιότερα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, σε πλήρωναν για να μαθεις τη γλώσσα :lol:


Τέτοια να διαβάζω!! Μέχρι και τα αντίστοιχα αρχαία τους σκυλιάζω να μάθω, αν είναι!! :lol:
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17911
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 06 Μάιος 2016, 17:20

Ναβιγκατορα ότι θες για Νορβηγία εδώ. Βασικά πρέπει να μάθεις τη γλώσσα, και ανάλογα που θα μετακομίσεις να μάθεις τη διάλεκτο :) Όσο αναφορικά με την εργασία ανάλογα τι έχεις σπουδάσει. Απέφυγε πλατφόρμες πετρελαίου ο κλάδος είναι σε ύφεση. Αποτύχουν συνεχώς. Όπως και τα συναφή επαγγέλματα. Αγγλικά ξέρουν όλοι από 7 ως 97 ετών. Απέφυγε Έλληνες εργοδότες σε ρεστοραν. Η ζωή είναι πανάκριβη. Από νοικια μέχρι το πασατεμπο. Οι μισθοί υψηλοι όπως και οι φόροι. Αν έχεις γνωστό που ζει ήδη εδώ θα προσαρμοστείς ευκολότερα. Το καλό είναι πως όσο σε μικρότερο μέρος πας τόσο πιο εύκολα είναι. Για περισσότερες πληροφορίες μη ντραπεις εδώ είμαστε
Τελευταία επεξεργασία από Μαυρο Χιονι και Παρ 06 Μάιος 2016, 17:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9868
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Παρ 06 Μάιος 2016, 17:28

Ειχα κανει ενα ταξιδι βολιδοσκοπησης στην Φιλανδια που εμενε ενας φιλος.μου ακαδημαικος και περασα απο Στοκχολμη. Η εμπειρια μου απο τους Ελληνες που γνωριαα στον συλλογο ηταν αποτρεπτικη στο να ψαχτω μεσω Ελληνων. Η προσπαθεια του Προεδρου που δηλωνε και.ΠΑΟΚτσης ηταν να με βολεψει σε ενα δωματιο καποιου δικου του που απο οτι καταλαβα το ειχαν κανει επαγγελμα. Δηλαδη νοικιαζαν σε κοινοβιο 4-5 δωματια 400-500 ευρω, και απο δουλεια μου εταξε 3-4 μεροκαματα τον μηνα!!!! Πηγα και σε 5 Ελληνικα εστιατορια, αλλα οι θεσεις ειχαν καλυφθει με αδερφια,ξαδερφια, ανηψια κλπ. Οτι κανεις παλεψε το μονος σου, οι δικοι μας κοιτανε να σε δαγκωσουν... Maniak no offense, μιλαω συμφωνα με οτι ειδα. Η γλωσσα στα περισσοτερα επαγγελματα ειναι προαπαιτουμενο, αλλα ισως στο βορρα απο οτι μου εχουν πει Σουηδοι να υπαρχει μια ανοχη να πας με Αγγλικα, αλλα να μαθεις γρηγορα την γλωσσα. Εαν εισαι ακομα μικρος προτεινω να μαθεις Νορβηγικα/ Σουηδικα και μετα να πας εκει, αν οχι μονο επιτοπια θα καταφερεις κατι και οχι εκ του μακροθων. Ειχα μαθει οτι καλα λεφτα εχουν και τα ψαραδικα, αν αντεχεις τον ωκεανο...

Εν αρχη ην ο ΠΑΟΚ
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis
 
Δημοσιεύσεις: 3805
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:40
Τοποθεσία: Ιλίσσια

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό DC » Παρ 06 Μάιος 2016, 17:35

Από περιέργεια .... πέραν του κλάδου εστίασης, υπάρχει εργασιακή αγορά σε πιο σοβαρά επαγγέλματα; Γιατρούς, μηχανικούς, φυσικομαθηματικούς κλπ;
Οι εποχιακές μεταβολές παλεύονται; Δεν εννοώ το κρύο αλλά το νύχτα-μέρα.
Ξαναλέω: περιέργεια. Δεν ενδιαφέρομαι για μένα.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό paok87 » Παρ 06 Μάιος 2016, 17:52

Ναι, και αρκετά μεγάλη ιδίως στις βόρειες χώρες. Μάλιστα, οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων θεωρούνται πολύ ελκυστικοί στα επαγγέλματα που αναφέρεις.
Η παρατεταμένη διάρκεια της νύχτας το χειμώνα ειναι πρόβλημα μεγάλο. Ούτε οι ντόπιοι μπορούν να το συνηθίσουν (φυσιοθεραπευτές και ψυχολόγοι τα πιο επικερδή επαγγέλματα, αυτοκτονίες επίσης υψηλές). Μάλιστα πέρα από το ψυχολογικό, συνδέεται και με μακροχρόνια προβλήματα στα οστά κλπ. γιαυτό και προσπαθούν να αθλούνται τακτικά.
Τελευταία επεξεργασία από paok87 και Παρ 06 Μάιος 2016, 17:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Παρ 06 Μάιος 2016, 17:53

Απ'οτι γνωριζω τα επαγγελματα του κλαδου υγειας εχουν ζητηση παγκοσμιως, λογω της αυξησης του προσδοκιμου της ζωης. Και ο κλαδος της διδασκαλιας εχει μια σχετικη ζητηση παγκοσμιως και τα επαγγελματα τα χειρονακτικα επισης. Στην Σκανδιναβια δεν μπορω να στο.πω υπευθυνα

Εν αρχη ην ο ΠΑΟΚ
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis
 
Δημοσιεύσεις: 3805
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:40
Τοποθεσία: Ιλίσσια

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 06 Μάιος 2016, 18:00

Αν εννοείς για Νορβηγία ναι. Στα νοσοκομεία τους εισάγουν κυρίως γιατρούς και ιατρικό προσωπικό από Σουηδία και Δανία. Στο τοπικό γυμνάσιο έχει φιλανδη καθηγήτρια. Ο κτηνίατρος είναι Ολλανδός, όπως και ο φούρνος. Εγώ είμαι σε ένα εργοστάσιο όπως και πολλοί άλλοι από Πολωνία, Λιθουανία και άλλες χώρες. Στα πανεπιστήμια τους διδάσκουν πολλοί αλλοδαποί από όσο γνωρίζω. Όσο για τη νύχτα και την μέρα ακόμη έχω ψιλό πρόβλημα. Το κρύο πολλές φορές δεν παλεύεται. Αλλά ΠΑΟΚ είσαι και τη βρίσκεις την άκρη
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9868
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ 06 Μάιος 2016, 19:37

Εντάξει, 35+αρης είμαι. Θα ξεσκιστώ να μάθω γλώσσα όσο ταχύτερα και καλύτερα γίνεται. Νομίζω πως ένα ταλέντο το΄χω στις ξένες γλώσσες. Οπουδήποτε κι αν γίνεται κουβέντα σχετικά, όχι για Νορβηγία μόνο, αυτό ακούω/διαβάζω, να μην μπει όποιος ενδιαφέρεται στο τριπάκι να "βασιστεί" σε έλληνα. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο!! Αναφορικά με κάποιον εκεί σύνδεσμο, γνωστό/φίλο, όχι δεν έχω. Όπου κι αν αποφασίσω να πάω - και η Δανία είναι ελκυστική επιλογή στο μυαλό μου αλλά η γλώσσα από ό,τι κατάλαβα μπορεί να επικοινωνηθεί αρκετά πιο δύσκολα - γλώσσα θα προσπαθήσω να "ξέρω" σε κάποιον ανεκτό βαθμό μέχρι να πάω. Δε θέλω ούτε και θα μπορούσα να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο που έχω σπουδάσει (νομική). Η ύπαρξη αυτού του πτυχίου συν τις γλώσσες - αγγλικά και αυτή που θα μάθω - άραγε τι εργασιακή προοπτική θα μπορούσε να μου ανοίξει; Μη μας θεωρήσουν και σαν ανειδίκευτους ...
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17911
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες