Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό ΑΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 00:51

Χαιρετώ,

Το μήνυμα αυτό απευθύνεται περισσότερο στους Έλληνες του εξωτερικού καθώς με ενδιαφέρει να ζήσω και να εργαστώ σε κάποια χώρα όπου η κύρια γλώσσα επικοινωνίας είναι τα αγγλικά πχ Αυστραλία, που έχουμε και σύνδεσμο. Στη λίστα με τις χώρες είναι επίσης οι Ηνωμένες Πολιτείες, ο Καναδάς, η Μεγάλη Βρετανία. η Κύπρος και η Νέα Ζηλανδία. Απλά σε πρώτη φάση επιλέγω Αυστραλία και συγκεκριμένα Μελβούρνη επειδή υπάρχουν πολλοί Έλληνες ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ.

Όποιος έχει και θέλει να μοιραστεί σχετικές πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτος να αφήσει τα σχόλιά του ή τα ερωτήματά του ή να στείλει pm. Δυστυχώς εδώ Ελλάδα δε πάει άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από apaikto$ και Δευτ 24 Ιαν 2011, 17:27, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 03:13

Aν και δε νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω, απλά σου εύχομαι καλή τύχη.

Άντε ρε μάγκες, βάλτε ένα χεράκι να βοηθήσουμε το ΠΑΟΚτσάκι.
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 10:55

Γιάννη ευχαριστώ. Να είσαι καλά. Έστειλα PM.
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό Billy4 » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 11:50

Τι ακριβώς πληροφορίες θέλεις φίλε μου? Και τι δουλειά ψάχνεις στο περίπου?
ΠΑΟΚ, γιατί τα μυαλά μας πονάνε...!
Άβαταρ μέλους
Billy4
 
Δημοσιεύσεις: 1702
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ 2008, 12:06
Τοποθεσία: Manchester, UK

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 12:27

Billy Καλημέρα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου,

Δε μπορώ να πω ότι στη φάση που είμαι ότι έχω ιδιαίτερη προτίμηση όσο αναφορά το επάγγελμα που θέλω να κάνω. Απλά είμαι διαθέσιμος τουλάχιστον στην αρχή να κάνω μια οποιαδήποτε εργασία μέχρι να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα (σερβιτόρος, καθαριστής κλπ). Αν σε βοηθάει, έχω πτυχίο και προυπηρεσία ως ηλεκτρολόγος εσωτερικών εγκαταστάσεων (κυρίως σε κατοικίες). Επίσης έχω την πιστοποίηση του ασφαλιστικου διαμεσολαβητή (ασφαλιστικού συμβούλου). Ωστόσο έχω εργαστεί και ως βοηθός αποθηκάριου, πωλητής λιανικής και χοντρικής εντός και εκτός καταστήματος και άλλα.

Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω τα βασικά. Για παράδειγμα, στη πόλη που ζεις:

α) 'Εχει Έλληνες; Και με τι ασχολούνται περισσότερο; Πχ στη Γερμανία η συντριπτική πλειοψηφία έχει δικό της εστιατόριο με Ελληνικό φαγητό. Σπάνια να συναντήσης κάποιον που να κάνει κάποια δουλειά που να ανήκει σε άλλον κλάδο.

β) Τι μισθούς δίνουν; Εδώ στην Ελλάδα ο βασικός μισθός σύμφωνα με την νομοθεσία είναι περίπου 600 ευρώ και άντε ο εργοδότης να σου δώσει 100 ευρώ παραπάνω. Τόσα περίπου ήταν πριν 10 χρόνια όταν ακόμα είχαμε δραχμές και δε φτάνουν να περάσεις αξιοπρεπώς το μήνα.

γ) Ποιο το κόστος ζωής; Για παράδειγμα, που κυμαίνονται τα ενοίκια για ένα σπίτι πχ 50 τμ; Ή πόσο κοστίζει ένα μπουκάλι γάλα ή ένα καρβέλι ψωμί;

δ) Πως αντιμετωπίζονται οι Έλληνες μετανάστες από τους κατοίκους της περιοχής; Είναι ήρεμη περιοχή ή είναι όπως το κέντρο της Θεσσαλονίκης;

ε) Εσύ είσαι ευχαριστημένος από τη ζωή που κάνεις εκεί που βρίσκεσαι; Νιώθεις ότι έχεις ωφεληθεί;

Sorry αν έγραψα πολλά και κούρασα αλλά θα ήθελα να μάθω ακόμα περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό Billy4 » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 13:54

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις. Θα σου μιλήσω κυρίως για το Μάντσεστερ που ζω εδώ και ένα χρόνο σαν μεταπτυχιακός φοιτητήσς και θα συνεχίσω να ζω για 4 χρόνια ακόμη σαν εργαζόμενος από Οκτώβρη και μετά αν όλα πάνε καλά. Αλλά πάνω κάτω, όσον αφορά τα οικονομικά (όχι θέματα τρόπου ζωής και Ελλήνων), τα ίδια ισχύουν για όλες τις πόλεις της Αγγλίας εκτός του Λονδίνου που είναι πανάκριβο (αλλά έχει και καλύτερους μισθούς).

α) Έχει αρκετούς Έλληνες το Μάντσεστερ και υπάρχει μια μεγάλη ελληνοκυπριακή κοινότητα με ελληνοκυπριακή εκκλησία και σχολείο. Το μεγαλύτερο μέρος της κοινότητας είναι προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές και αυτό γιατί το Πανεπιστήμιο είναι από τα μεγαλύτερα της Βρετανίας με 40.000 φοιτητές φέτος. Ελληνικά μαγαζιά δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά. Δύο ξέρω μεχρι στιγμής και είναι εστιατόρια και καφετέριες μαζί. Δείχνουν και αρκετά ελληνικά ματς. Αλλά με 20 ευρώ το μήνα μπορείς να έχεις ελληνική τηλεόραση μαζί με νόβα 1 και 2 οπότε η ΠΑΟΚΑΡΑ να μην σε απασχολεί. Θα τη βλέπεις όπου και να πας στο εξωτερικό ;).

β) Ο βασικός κατώτερος μισθός για ενήλικες άνω των 22 είναι 5.80 λίρες την ώρα (6.9 ευρώ με την σημερινή ισοτιμία). Οπότε αν υποθέσουμε ότι δουλεύεις 22 μέρες το μήνα (το ελάχιστο) από 8 ώρες είναι 1020 λίρες το μήνα, 12.240 λίρες το χρόνο με φόρο 20% για ετήσιο εισόδημα κάτω των 37.000. Οπότε καθαρό ετήσιο 10.000 λίρες (11.900 ευρώ). Το καλό είναι ότι έχουνε 3 εμπορικά κέντρα εδώ, από τα οποία το ένα είναι τεράστιο (2 φορές το Cosmos) σε συνδιασμό με πολλά μαγαζιά που μπορείς δουλέψεις σαν πωλητής στην αρχή. Επίσης το Πανεπιστήμιο προσφέρει πάρα πολλές θέσεις εργασίας λόγω μεγέθους είτε σαν πωλητής στα κυλικεία, σαν συντηρητής, ή σαν καθαριστής. Ένα άλλο θετικό είναι τα άπειρα φαστφουντάδικα. Υπάρχει το λεγόμενο "Μίλι του Κάρυ" που είναι 1.7 χιλιόμετρα δρόμος αποκλειστικά με αραβοινδικά εστιατόρια και από τις δύο μεριές του δρόμου. Γενικά ευκαιρίες υπάρχουν αν είσαι έτοιμος να δουλέψεις οπουδήποτε.

γ) Πριν μπω στο κόστος να αναφέρω ότι το Greater Manchester αποτελείται από 10 προάστεια με πληθυσμό 2.5 εκατομμύρια σύνολο. Το Manchester που είναι ένα από τα δέκα προάστεια (θεωρείται το κεντρικό μαζί με το Salford) έχει γύρω στις 500 χιλιάδες. Σκέψου το δηλαδή σαν μια 2πλάσια Θεσσαλονίκη. Τα ενοίκια στο κέντρο του Μanchester είναι γύρω στις 700 λίρες το μήνα και θα ελεγα απαγορευτικά αν ζεις μόνος σου. Αλλά όσο πιο έξω βγαίνεις (πάντα όμως μέσα στα όρια του Manchester) τα ενοίκια φτάνουν μέχρι και τις 450 λίρες. Πάλι είναι αρκετά αλλά με ένα μισθό 800 λίρες το μήνα (αφού αφαιρέσουμε το φόρο) μπορείς να περάσεις πολύ άνετα. Και αυτό γιατί εδώ σου δίνεται η ευκαιρία να τη βγάλεις φθηνά. Το γάλα (1.2 λίτρα) έχει 89 λεπτά. Ψωμί έχω βρει και με 30 λεπτά το κιλό. Μπύρες μισόλιτρες στις pub μπορείς να βρεις και με 1.7 λίρες. Για να σου δώσω ένα ενδεικτικό μέτρο, 2 άτομα, πληρώνουμε μηνιαίως το Σούπερ μάρκετ με 200 λίρες. Φαστ φουντ δεν θα το συνιστούσα καθώς είναι ψιλοακριβό αλλά μπορείς να βρεις και ινδικά που με 4 λίρες σκας. Αλλά τα αποφεύγουμε. Λογαριασμοί ρεύματος 40 λίρες το μήνα (2 άτομα), νερό γύρω στις 25, ίντερνετ 8 λίρες το μήνα για 8 mbit σύνδεση και 13 λίρες για 24ρα. Πάγιο BT (αντίστοιχου OTE) 12 λίρες. Σύνολο περνάω το μήνα μου ανετότατα με 600 λίρες αλλά έχω μόνο 300 λίρες ενοίκιο γιατί συγκατοικώ.

δ) Οι Έλληνες μετανάστες όπως και όλοι οι μετανάστες εδώ αντιμετωπίζονται με σεβασμό. Αν περπατήσεις στους δρόμους, το 50% είναι μη Άγγλοι αλλά έχουν μάθει να ζουν με αυτό και το σέβονται 100%. Το Manchester ήσυχη πόλη δεν το λες, έχει αρκετά έντονη νυχτερινή ζωή, και λόγω των πολλών φοιτητών. Τουριστική πόλη δεν είναι, καθώς τα αξιοθέατα είναι απειροελάχιστα. Έχει πολύ κόσμο να κινείται καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας αλλά το κέντρο δεν έχει πολλά αυτοκίνητα καθώς έχουν άριστα μέσα μαζικής μεταφοράς (με εισιτήρια όμως αρκετά πιο ακριβά τα οποία βασίζονται στην απόσταση που θες να διανύσεις με ελάχιστη τιμή 0.80 λίρες).

ε) Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για το ότι ήρθα εδώ και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου. Σίγουρα μου λείπει η Ελλάδα κυρίως το καλοκαίρι αλλά τα θετικά εδώ πέρα είναι πολλά περισσότερα όσον αφορά την ευνομία και τις ίσες ευκαιρίες που έχουν όλοι. Απλά με μια λέξη οργανωμένα. Σίγουρα η κατάστασή τους δεν είναι όπως ήταν πριν 3 χρόνια (έχουν κι αυτοί αρκετά χρεή σαν κράτος) αλλά παραμένει πολύ καλύτερη από της Ελλάδας.

Ελπίζω να βοήθησα. Τα γραφόμενα είναι για το Manchester και σου τα λέω απλά για να σου δώσω μια ιδέα. Εύχομαι να ακούσεις για διάφορα μέρη του κόσμου πριν αποφασίσεις. Για ότι δε σε κάλυψα, μπορείς να ξαναρωτήσεις.
ΠΑΟΚ, γιατί τα μυαλά μας πονάνε...!
Άβαταρ μέλους
Billy4
 
Δημοσιεύσεις: 1702
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ 2008, 12:06
Τοποθεσία: Manchester, UK

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 15:41

Billy να 'σαι καλά! Οι πληροφορίες σου είναι πολύ κατατοπιστικές. Σύμφωνα με όσα έχουν ειπωθεί πιο πάνω και εφόσον οι υπολογισμοί μου πιο κάτω είναι σωστοί προσωπικά μου μένουν και περίπου 150 λίρες στην άκρη. Θα ήθελα να τους ρίξεις και εσύ μια ματιά και αν έχω κάνει κάπου λάθος παρακαλώ να με διορθώσεις. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

α) Μεροκάματο: 5.80 χ 8 ώρες εργασία την ημέρα = 46.40 λίρες την ημέρα
β) Μηνιάτικο: 46.40 χ 22 ημέρες εργασίας (min.) = 1020.80 λίρες το μήνα
γ) Μικτό Ετήσιο: 1020.80 χ 12 μήνες = 12.249.60 λίρες μικτό ετήσιο εισόδημα
δ) Καθαρό Ετήσιο: 12.249.60 - 20% (=2449.92) = 9799.68 καθαρό ετήσιο εισόδημα
ε) Καθαρό Μηνιαίο: 9799.68 : 12 μήνες = 816.64 λίρες καθαρά ανά μήνα
στ) Ενοίκιο: 816.64 - 450 = 366.64
ζ) Ρεύμα: 366.64 - 20 = 346.64
η) Νερό: 346.64 - 15 = 331.64
θ) Τηλέφωνο: 331.64 - 12 = 319.64
ι) Ιντερνετ: 319.64 - 8 = 311.64
ια) Σούπερ Μάρκετ: 311.64 - 100 = 211.64
ιβ) Μετακίνηση (λεωφορεία, μετρό κλπ): 211.64 - 60 (1 λίρα ανα εισιτήριο χ 2 δρομολόγια πάνε-έλα για τη δουλειά ανά ημερα χ 30 ημέρες) = 151.64 υπόλοιπο

Ελπίζω να τα υπόλογισα σωστά και να μην κατάλαβα λάθος στα όσα ανέφερες. Αλλά και πάλι 100 λίρες που λέει ο λόγος έξω να έπεσα πάλι κάτι περισσεύει. Εδώ δε περισσεύει τίποτα. Σε λίγο θα μας πουν ότι τους χρωστάμε κιόλας. Αν τα πράμματα από οργανωτική άποψη είναι όπως τα είπες και από οικονομική άποψη είναι όπως φαίνονται πιο πάνω τότε σίγουρα θα νιώθω πιο άνετος αρκεί να υπάρχει δουλειά. Να ρωτήσω κάτι ακόμα:

2) Φαντάζομαι σε θέματα υγείας θα είμαι το ίδιο καλυμμένος. Δηλαδή αν θελήσω κάποια στιγμή μελλοντικά να κάνω ένα τσεκ απ για να δω που βρίσκεται η υγεία μου θα μου το επιτρέψουν άσχετα αν είμαι Έλληνας μετανάστης;

3) Με τις συντάξεις τι γίνεται; Στην Ελλάδα υπάρχει πλέον το νέο καθεστώς που προβλέπει 360 ευρώ βασική σύνταξη η οποία αποδίδεται στον συνταξιοδοτούμενο μόνο αν έχει συμπληρώσει το 65ο έτος της ηλικίας του ή αν έχει συμπληρώσει 40 έτη αποδεδειγμένης με ένσημα εργασία. Και την αναλογική η οποία είναι ίση ανάλογα με το σύνολο των αποδεδειγμένων με ένσημα ετών που ο συνταξιοδοτούμενος έχει εργαστεί. Μάλιστα, όσοι θελήσουν να βγούν στη σύνταξη πχ στα 60 τους χωρίς να έχουν συμπληρώσει 40 έτη αποδεδειγμένης με ένσημα εργασίας θα πάρουν 30% μειωμένη σύνταξη από αυτή που έπαιρναν στα 65 τους, δηλαδή -6% ετησίως.

4) Αν πάρω την απόφαση και έρθω στο Manchester για μόνιμη εγκατάσταση, μέχρι να τακτοποιηθώ (να βρω δουλειά, σπίτι κλπ) που θα ξαποσταίνω; Βοηθάει τους νέους μετανάστες η ΕλληνοΚυπριακή κοινότητα της πόλης πχ σε θέματα εύρεσης εργασίας τουλάχιστον τον πρώτο καιρό;

5) Έχω στείλει PM.
Τελευταία επεξεργασία από apaikto$ και Δευτ 26 Ιούλ 2010, 10:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 15:50

Άπαικτος, έχει πμ.

Υγ: Realcon ευχαριστώ ;)
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 16:33

Γιάννη σε ευχαριστώ θερμά αδερφέ. Μόλις του έστειλα μήνυμα PM.
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό novito » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 21:14

Μη μας κανετε τετοια ρε παιδες.... μη μας κανετε τετοια, γιατι ακομα απορουμε τι μας κραταει σ αυτη τη γ@μοχωρα....
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό ilias4_koufalia » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 21:42

Απλη η απαντηση αδερφε ο Π.ΑΟ.Κ. :pano:
Π.Α.Ο.Κ. πάνω απ' όλα
Άβαταρ μέλους
ilias4_koufalia
 
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 22:27

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό tsachou » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 22:30

παιδια οποιος ειναι απο το εξωτερικο και εχει χρονο ας κανει κανενα ποστ σαν αυτο του Billy4 που μας κατατοπιζει πληρως για το πως ειναι η ζωη στο manchester...
μου αρεσει να μαζευω πληροφοριες για το πως ειναι η ζωη για τον ελληνα στο εξωτερικο....δεν ειναι στα αμεσα πλανα μ να φυγω αλλα μολις τελειωσω με τις σπουδες και απογοητευτω με την κατασταση στην αγορα η επιλογη του εξωτερικου θα ειναι πολυ καλη λυση....
tsachou
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 14:58

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό GORDON » Σάβ 24 Ιούλ 2010, 23:16

Μπράβο ρε μάγκες - πολύ καλό topic !

Δώστε πληροφορίες και άλλα παιδιά από άλλες χώρες, αν μπορείτε, γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα για πολύ κόσμο...
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό apaikto$ » Κυρ 25 Ιούλ 2010, 09:50

Παιδιά τι να σας πω. Για μένα πλέον είναι χάσιμο χρόνου. Έτσι το βλέπω πλέον, ταλαιπώρια σκέτη. Δεν υπάρχει άλλο μέλλον. Τα τελευταία χρόνια παρατήρησα στον εαυτό μου ένα φαινόμενο δίχως προηγούμενο. Κάθομαι ψάχνω σήμερα για μια δουλειά ενώ ήδη γνωρίζω ότι ενδεχομένος στο μέλλον θα την χάσω για ΧΨ λόγους (χρεοκοπία, απολύσεις προσωπικού, λήξη σύμβασης κλπ). Ένα έχω να σας πω: Στο πρώτο εξάμηνο του 2010 πάνω από 16.000 επιχειρήσεις έκλεισαν! Φανταστείτε πόσοι εργαζόμενοι έμειναν από δουλειά και πόσες οικογένειες επίσης. Που θα μπεί όλος αυτός ο κόσμος και ποιος θα πρωτοτακτοποιηθεί; Και για να μη νομίζετε ότι δουλεύω το δούλεμα διαβάστε το παρακάτω άρθρο:http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=25/07/2010&id=186582

Ξέχωρα από τα όσα επώδυνα ζούμε ως Έλληνες εργαζόμενοι. Και δε μιλάω μόνο για τους πενιχρούς μισθούς και τη μαύρη εργασία αλλά και για τις συνθήκες ζούγκλας που πλέον έχουν διαμορφωθεί στο εργασιακό περιβάλλον. Οπότε τι να κράτησει τον άλλον εδώ. Τα μπάνια στη θάλασσα? Ο ήλιος? Και στην Ελλάδα οι Έλληνες δε μπορούν να τα γευτούν παραπάνω από 1 μήνα το χρόνο κατά τη διάρκεια του καλοκαιρού και δεν είμαστε παιδάκια πλέον να μας αφήσει ο μπαμπάς ή η μαμά στο χωριό και να κάνουμε διακοπές κανά τρίμηνο όλα πληρωμένα.

Όλα τα άλλα που ακούω περί νυχτερινής διασκέδασης κλπ καλά είναι αλλά για αυτούς που έχουν να ξοδέψουν τα χρήματά τους σε τέτοια γούστα. Ο εαυτός μου φέτος κατάφερε να πάει για μια ρετσίνα μόνο μια φορά και δε ξέρω αν μέχρι το τέλος του έτους θα ξαναπάω. Και μιλάω για ρετσίνα όχι για μπουζούκια και νυχτερινό ξεφάντωμα.

Και για να επανέλθω στο θέμα της εργασίας στο εξωτερικό και να κλεισω κιόλας γιατί έγραψα πολλά. Το ευτύχημα στη περίπτωσή μου είναι ότι δεν έχω οικογένεια ούτε κάτι με δεσμεύει και έτσι η απόφαση που πήρα ήταν ευκολότερη. Το δύσκολο στην υπόθεση μεταναστεύω είναι αν έχεις γυναίκα και παιδί.
Τελευταία επεξεργασία από apaikto$ και Κυρ 25 Ιούλ 2010, 10:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
apaikto$
 
Δημοσιεύσεις: 745
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 04:28

Re: Ενδιαφέρον για εργασία στο εξωτερικό άμεσα

Δημοσίευσηαπό moican4 » Κυρ 25 Ιούλ 2010, 09:57

Δεν ξερω ισως τα παιδια απο Αυστραλια θα μπορουσα ναν δωσουν καποιες πληροφοριες..
Πντως αρκετοι γνωστοι μου σχεδον 2 στους 5 πανε Αυστραλια...Δεν ξερω αλλα θεωρουν πως η καλυτερη δυνατη λυση..
Στην Ευρωπη λιγα τα κρατη που μπορουν να σταθουν εκτος κρισης...
Αντε μια Γερμανια αλλα κα ιεκει εχει τιγκαρει πλεον, μια Αγγλια, και λιγο απο Γαλλια..
Ολα οι υπολοιπες χωρες ψιλοβαδιζουν προς Ελλαδα μερια αργα η γρηγορα...
Γι αυτο λεω ισως τα παιδια απο Αυστραλια μιας και εχω ακουσει αρκετο κοσμο οτι παει κει μπορουν να δωσουν καποιες πληροφοριες...
Ευχομαι να πανε ολα καλα γιατι πλεον η κατασταση ειναι σκετη καταντια..!! Δυστυχως.!!
Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες....!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican4
 
Δημοσιεύσεις: 8340
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 05:46

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες