Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Maniaq@Deepwood » Τρί 27 Μαρ 2018, 15:52

Nαξος και παλι Ναξος για ζευγος,οικονομικα και δεν βαριεσαι ,ωραιοι ανθρωποι,σουπερ φαγητο,ατελειωτες παραλιες,απιθανες καβατζες,κυκλοφορουσα ξεβρακωτος ολη μερα...πρωτη φορα πηγα για κανα δυο μερες και εμεινα εβδομαδα,δευτερη πηγα για πεντε και μειναμε δεκαπεντε..
Maniaq@Deepwood
 
Δημοσιεύσεις: 648
Εγγραφή: Δευτ 28 Απρ 2014, 20:41

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 27 Μαρ 2018, 16:32

ΑποστόληςΑ έγραψε:Τι σχέση έχει η Σαντορίνη με την Αλόννησο;
Η πρώτη είναι τυπικό Κυκλαδίτικο νησί με μαγευτική (αμφιθεατρική) θέα, αλλά κατά την άποψή μου εκεί σταματάει όλη η μαγεία της, γιατί οι θάλασσές της δεν λένε(μαύρη άμμος).
Η δεύτερη είναι ένα πράσινο νησί με ωραίες παραλίες.


Και η χώρα της Αλοννήσου ψηλά , θυμίζει Κυκλάδες.

Σαντορίνη δε θα πήγαινα γαμήλιο τέλη Ιουλίου, λόγω μπάτζετ και υπερκοσμίας.


Εγώ είχα πάει Αλόννησο λόγω έλλειψης χρόνου μετά το γάμο μέσα-τέλη Ιουνίου και ήταν σούπερ.
Θάλασσες, φαγητά, τοπία, πολλές μοναχικές παραλίες ;)
Και Νάξος ωραία όπως είπε προλαλήσαντας.

Σαντορίνη για δωμάτιο σε καλδέρα τέλη Ιουλίου μίνιμουμ 200-300€/νύχτα.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 27 Μαρ 2018, 21:00

Σαν την Τήνο δεν έχει.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 27 Μαρ 2018, 21:19

"Σαν την Χαλκιδική δεν έχει"... :D :opaokara: :opaokara:
Μήλος (όλα τα λεφτά σε θάλασσες και διαφορετικότητα-ποικιλία τοπίων) και Πάρος λατρεμένες απ τις Κυκλάδες...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Τρί 27 Μαρ 2018, 22:18

tolis01 έγραψε:Σαντορίνη έχω να πάω >10 χρόνια, ενώ πήγαινα σχεδόν ανελλιπώς.

Ταξίδι μέλλιτος θα μείνεις καλδέρα αναγκαστικά κ θα ξηλωθείς. Θα πρότεινα Φηροστεφάνι να είσαι σχετικά και με τα πόδια κοντά στα Φηρά.
Γενικά διαμονή στη Σαντορίνη χάι σίζον έχει άνω όριο το άπειρο το κόστος.

Θα νοικιάσετε οπωσδήποτε αυτοκίνητο, γιατί τα ΚΤΕΛ δε λένε (σε αντίθεση πχ με Μύκονο)
Φαγητό εμένα με άρεσε :
- στα στεργιανά χωριά (Μεγαλοχώρι, Πύργος) έχει/είχε ακόμα ντόπιες ταβέρνες. Αν πετύχετε και πανηγύρι ακόμα καλύτερα.
- Στο Αμμούδι της Οίας κάτω έχει/είχε ωραίες ψαροταβέρνες (εκεί θα πήγαινα μεσημέρι)
- Στην Οία έχει και σούπερ χάι και κλασσικά τουριστικά. Βασικά εμένα με άρεσε εκεί ένα ζαχαροπλαστείο 2ώρο για πάστες μετά το ηλιοβασίλεμα. Ειδικά αν πέσετε σε περίοδο με πανσέληνο, κατά τις 23:00 σκάει το φεγγάρι από απέναντι και λαμπυρίζει η καλδέρα μπροστά σας. Γκάβλα!

Κλαμπ/μπαρ, μετρημένα τα κουκιά.
Εμένα με άρεσε παλιά το ΤΑΝΓΚΟ στην καλδέρα. Κανονικά κλαμπ τα ΚΟΟ κ ΕΝΙΓΜΑ, αλλά προσωπικά δεν τρελαινόμουνα. Τα αρχαία χρόνια υπήρχε και ωραίο ροκάδικο η ΤΗΘΩΡΑ (μετακόμισε στην πλατεία) σε σκαμένη σπηλιά και πιο ψαγμένο κλαμπ ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ.

Για μπάνιο πάλι μετρημένα τα κουκιά. Θα δοκίμαζα τις κόκκινη κ μαύρη παραλία, όπως αυτες από την πίσω πλευρά του δρόμου προς Οία (όχι τόσο οργανωμένα).
Αλλά προφανώς θα πάτε και στα Καμάρια, Περίσσα, Περίβολο.

Ερώτηση: Γιατί δεν πάτε Αλόννησο να έχτε φίλινγκ Σαντορίνης στοι πιο άγριο και να πάτε Σαντορίνη για 4'ημερο κάποτε τέλη Ιουνίου να σας βγει κ φθηνότερα και να το ευχαριστηθείτε πιο πολύ;

Συμφωνω με τον Τολη... Αν και εγω εχω να παω απο το 2006 η 2007, οποτε ισως εχω πιο λαθος στοιχεια. Απο φαγητο ο Κρητικος ητανε εγγυηση ποσοτητας φαγητου σε νορμαλ τιμες. Ακομα θυμαμαι τις μπριζολες δεινοσαυρου. Η ταβερνα του φαινεται απο τον δρομο πηγαινονατας απο Φηρα προς Καμαρι. Καμαρι εχει καποια μπαρακια, τα Φηρα πιο mainstream. Αν θες την γνωμη μου δεν ειναι πλεον το πιο ρομαντικο μερος που ισως πιστευετε. Να πατε κανα 3ημερο και μετα καπου αλλου, που θα απολαυσετε καλυτερα τον μηνα του μελιτος. Εμεις παντως ειχαμε παει Μπανγκογκ-Πουκετ...

Εν αρχη ην ο ΠΑΟΚ...
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis
 
Δημοσιεύσεις: 3805
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:40
Τοποθεσία: Ιλίσσια

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό k8ou » Τρί 27 Μαρ 2018, 22:29

Αδερφέ τσέκαρε και Φολέγανδρο!
Πήγα πέρυσι και έπαθα σοκ! Απίστευτα μικρό νησί και οικονομικό. Πίστεψέ με έχω πάει σε πολλά νησιά και σε αρκετά μέρη στο εξωτερικό. Τα βάιπς που έχει αυτό το νησί δε τα βρήκα πουθενά. Ίσως σου φανεί παράξενο και "χαζό" αυτό που θα πω αλλά πολλές φορές στη δουλειά όταν τα βρίσκω σκούρα κλείνω τα μάτια σκέφτομαι τα μικρά δρομάκια του νησιού και ξεχνιέμαι... τες πα εγώ εκεί θα ξαναπήγαινα. μπορείς να το συνδιάσεις και με κάποιο άλλο νησί πχ την Μύλο που έχει τις καλύτερες θάλασσες των Κυκλάδων.
Όσο για τα ελεύθερα παλικάρια του φόρουμ, γκάις ποια παρος και ποια Μύκονος! Σίφνο θα "φάτε" καλά & 100%...
k8ou
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 19:16

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 27 Μαρ 2018, 23:23

Σαντορίνη ήμουν πέρσι λοιπόν στο Καμάρι, Ιούλιο με τέλη Σεπτέμβρη. Δούλευα σε ξενοδοχείο 3 * στο Καμάρι. Ο κόσμος εκεί κατά 95% ήταν οικογένειες και ζευγάρια, νέα ή μεγαλύτερα. Δεν έχει τη βαβούρα της Μυκόνου πχ σε καμιά περίπτωση. Είχαμε και μια περίπτωση πελατών που ήρθαν στο δικό μας για honeymoon! Αλλά γενικά δεν θα πρότεινα το ξενοδοχείο για κάτι τόσο ιδιαίτερο..

Γενικά είναι όμορφο νησί, δεν αντιλέγω. Αλλά είναι λογικό για έναν ξένο να το έχει όνειρο ζωής να έρθει εδώ και να πληρώνει τη κρέπα σοκολάτα 5€. Αλλά εμείς που μένουμε εδώ, μπορούμε να το ψάξουμε λίγο καλύτερα...

Δες και άλλα νησιά. Εκτός κι αν θέλεις ντε και καλά εκεί, εντάξει.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Τρί 27 Μαρ 2018, 23:28

k8ou έγραψε:Αδερφέ τσέκαρε και Φολέγανδρο!
Πήγα πέρυσι και έπαθα σοκ! Απίστευτα μικρό νησί και οικονομικό. Πίστεψέ με έχω πάει σε πολλά νησιά και σε αρκετά μέρη στο εξωτερικό. Τα βάιπς που έχει αυτό το νησί δε τα βρήκα πουθενά. Ίσως σου φανεί παράξενο και "χαζό" αυτό που θα πω αλλά πολλές φορές στη δουλειά όταν τα βρίσκω σκούρα κλείνω τα μάτια σκέφτομαι τα μικρά δρομάκια του νησιού και ξεχνιέμαι... τες πα εγώ εκεί θα ξαναπήγαινα. μπορείς να το συνδιάσεις και με κάποιο άλλο νησί πχ την Μύλο που έχει τις καλύτερες θάλασσες των Κυκλάδων.
Όσο για τα ελεύθερα παλικάρια του φόρουμ, γκάις ποια παρος και ποια Μύκονος! Σίφνο θα "φάτε" καλά & 100%...


Φολέγανδρος μακράν το αγαπημένο μου νησί. Ελπίζω να μην αλλοιωθεί από τον αυξανόμενο τουρισμό των τελευταίων ετών.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό k8ou » Τετ 28 Μαρ 2018, 16:57

Mīngus έγραψε:
k8ou έγραψε:Αδερφέ τσέκαρε και Φολέγανδρο!
Πήγα πέρυσι και έπαθα σοκ! Απίστευτα μικρό νησί και οικονομικό. Πίστεψέ με έχω πάει σε πολλά νησιά και σε αρκετά μέρη στο εξωτερικό. Τα βάιπς που έχει αυτό το νησί δε τα βρήκα πουθενά. Ίσως σου φανεί παράξενο και "χαζό" αυτό που θα πω αλλά πολλές φορές στη δουλειά όταν τα βρίσκω σκούρα κλείνω τα μάτια σκέφτομαι τα μικρά δρομάκια του νησιού και ξεχνιέμαι... τες πα εγώ εκεί θα ξαναπήγαινα. μπορείς να το συνδιάσεις και με κάποιο άλλο νησί πχ την Μύλο που έχει τις καλύτερες θάλασσες των Κυκλάδων.
Όσο για τα ελεύθερα παλικάρια του φόρουμ, γκάις ποια παρος και ποια Μύκονος! Σίφνο θα "φάτε" καλά & 100%...


Φολέγανδρος μακράν το αγαπημένο μου νησί. Ελπίζω να μην αλλοιωθεί από τον αυξανόμενο τουρισμό των τελευταίων ετών.



κοίτα να δεις, το 90% των δωματίων είναι δεκαετίας το πολύ, αλλά πηγαίνοντας προς τη χώρα βλέπεις στον δρόμο πως οριοθετούν τα οικόπεδα που δείχνει οτι πάνε για τρελή ανοικοδόμηση. απλά είναι τόσο μικρό νησί που δε μπορεί να γεμίσει και να αλλάξει χαρακτήρα. οι κάτοικοι είναι συνειδητοποιημένοι τουριστικά και πιστεύω οτι θα το κρατήσουν. γενικά παιδιά οι κυκλάδες είναι άλλη χώρα απο άποψη οικονομική.
k8ou
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 19:16

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό billagorn » Τρί 08 Μάιος 2018, 16:56

Ευχαριστούμε όλους τους αδερφούς για τις προτάσεις τους!!
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Πέμ 17 Μάιος 2018, 08:25

Πάω Ρότερνταμ για τρεις μέρες
Οποιο παλικάρι έχει να μου προτείνει που να μείνω και που πρέπει οπωσδήποτε να πως, θα του ήμουν ευγνώμων

Αυτοκίνητο χρειάζομαι; ρωτάω γιατί φθάνω Amsterdam
Ο ετεροαποκαλουμενος κι ως άπλυτος κυρ Παντελής
elvetos giatros
 
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 01:16

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό enpens4 » Κυρ 08 Ιούλ 2018, 22:07

Καλημέρες μάγκες, διαβάζω εδώ και καιρό και είπα επιτέλους να γράψω στο πιο επίκαιρο topic!

Λέω να πάω Κέρκυρα με το αμόρε από τα ξένα τέλη αυγούστου. Φοβάμαι όμως μη γίνεται πανικός από κόσμο. Ηρεμες ωραίες παραλιες βρίσκεις τον αύγουστο η θα ποδοπατηθούμε;

Από χωρα και φαΐ τι λέει το νησί;
enpens4
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ 2018, 21:45

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 09 Ιούλ 2018, 08:12

Η Τήνος πάντως έχει αρκετό κόσμο από τέλη Ιουνίου.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό IKARIA_4 » Πέμ 19 Ιούλ 2018, 18:00

καποιες επισημανσεις για Τηνο παιδια?
παραλιες, φαγητο, χωρία, ή ο,τι θα θελατε...
αποφασισαμε για 4ημερακι με τη δικιά μου να την επισκεφθουμε αρχες Αυγουστου.

ειδικα ο Αποστολης νομιζω θα εχει τα πλεον εγκυρα ''φωτα'' για το νησι.
ευχαριστουμε πολυ
IKARIA_4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 17:21
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΙΟ ΠΕΛΑΓΟΣ

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Πέμ 19 Ιούλ 2018, 18:14

Αμα σου δωσει φωτα ο Αποστολης, την πατησες... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν εχω παει αλλα απο οσα μαθαινω μου φαινεται για πολυ ενδιαφερον προορισμος... :opaokara:
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες