Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 18:30

Το μόνο που θυμάμαι από μνήμης είναι το "Αγιονήσι" resort...Πολύ δυνατό αλλά πρέπει να "ζεματάει" sourme... 8-)

Πάντως το νησί πρέπει να βουλιάζει αυτές τις μέρες, οπότε θα ναι γενικά πολύ ζόρικο να βρεις κατάλυμα... :shock:



Υ.Γ. Πού είναι κι αυτός ο kat5, ο φίλος του Κάρολου, όταν τον χρειάζεται κανείς? :D :opaokara: :opaokara:

Υ.Γ. 2...Από κει γύρισε μόλις, θαρρώ, άνευ πλάκας... :)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Κυρ 13 Αύγ 2017, 18:32

Ψιλοπνιγεται γκοραν..
Κατι λιγα εχουν μεινει..
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 18:39

Μόλις γκούγκλαρα Αγιονήσι Αμμουλιανή και μ έβγαλε πολλά κι ενδιαφέροντα...Ρίξε καμιά ματιά αν θέλεις... ;)

Στο "Αρχοντικό Hotel" είχα μείνει το '94, για τότε ήταν καλό (και σε τιμή), αλλά δεν ξέρω την εξέλιξη του έκτοτε... :)
Στις πιο πρόσφατες επισκέψεις μου ήμουν πάντα φιλοξενούμενος σε camping/τροχόσπιτο... 8-)


Υ.Γ. Αν τελικά πας, μην τυχόν παραλείψεις επίσκεψη στα Δρένια γιατί θα χάσεις πολύ δυνατή εμπειρία... :shock:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό dimbar » Κυρ 13 Αύγ 2017, 19:38

sourmenetes έγραψε:Για αμμουλιανη εχουμε καμια καλη ιδεα??
για διαμονη


http://www.athosbay.gr/

Εξαιρετική φιλοξενία, τρομερή καθαριότητα, λίγο τσιμπημένη τιμή.
Δεν είναι ΠΑΟΚ το να γλύφεις εκεί που φτύνεις
dimbar
 
Δημοσιεύσεις: 2584
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ 2009, 22:54

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Κυρ 13 Αύγ 2017, 20:54

Νταξει βρηκα και εκλεισα.δεν ειχε εκει dimbar
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό dimbar » Κυρ 13 Αύγ 2017, 21:04

Το φαντάστικα.
Καλά να περάσεις, το νησάκι είναι απολαυστικό.
Δεν είναι ΠΑΟΚ το να γλύφεις εκεί που φτύνεις
dimbar
 
Δημοσιεύσεις: 2584
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ 2009, 22:54

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Κυρ 13 Αύγ 2017, 21:33

Να νοικιάσεις και σκαφακι
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό efthimis_paok » Κυρ 13 Αύγ 2017, 21:52

Έτσι.
Άβαταρ μέλους
efthimis_paok
 
Δημοσιεύσεις: 2491
Εγγραφή: Παρ 22 Απρ 2011, 21:50

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 13 Αύγ 2017, 21:55

2 μέρες χωρίς αέρα η Τήνος.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89363
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Δευτ 14 Αύγ 2017, 00:21

Άφησα τα θερινά μου ανάκτορα στους Νεους Επιβατες για μια μινι περιοδεια στα πάτρια εδάφη του νομού Έβρου
Πήγα σε 3 πανηγύρια του Σωτήρος και ηδη ξεκινησαν τα πανηγυρια της Παναγίας
Προχτές παρκαρα μπροστα στη Λεσχη Φιλων ΠΑΟΚ Διδυμοτειχου (με τον τεραστιο Δικεφαλο απέξω) :opaokara: για φαγοποτι σε παρακειμενο ρετσιναδικο
Δεν ξερω να σας πω τίποτα για Μυκονο, Σαντορινη κλπ :mrgreen:
tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό billagorn » Τρί 27 Μαρ 2018, 08:59

Καλημέρα σε όλους! Μπορεί κάποιος να δώσει συμβουλές για Σαντορίνη; Βασικά για το πού να μείνουμε, φαγητό, παραλίες, νυχτερινή ζωή. Είναι για ταξίδι μέλιτος, τέλος Ιουλίου :)
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 27 Μαρ 2018, 10:40

Σαντορίνη έχω να πάω >10 χρόνια, ενώ πήγαινα σχεδόν ανελλιπώς.

Ταξίδι μέλλιτος θα μείνεις καλδέρα αναγκαστικά κ θα ξηλωθείς. Θα πρότεινα Φηροστεφάνι να είσαι σχετικά και με τα πόδια κοντά στα Φηρά.
Γενικά διαμονή στη Σαντορίνη χάι σίζον έχει άνω όριο το άπειρο το κόστος.

Θα νοικιάσετε οπωσδήποτε αυτοκίνητο, γιατί τα ΚΤΕΛ δε λένε (σε αντίθεση πχ με Μύκονο)
Φαγητό εμένα με άρεσε :
- στα στεργιανά χωριά (Μεγαλοχώρι, Πύργος) έχει/είχε ακόμα ντόπιες ταβέρνες. Αν πετύχετε και πανηγύρι ακόμα καλύτερα.
- Στο Αμμούδι της Οίας κάτω έχει/είχε ωραίες ψαροταβέρνες (εκεί θα πήγαινα μεσημέρι)
- Στην Οία έχει και σούπερ χάι και κλασσικά τουριστικά. Βασικά εμένα με άρεσε εκεί ένα ζαχαροπλαστείο 2ώρο για πάστες μετά το ηλιοβασίλεμα. Ειδικά αν πέσετε σε περίοδο με πανσέληνο, κατά τις 23:00 σκάει το φεγγάρι από απέναντι και λαμπυρίζει η καλδέρα μπροστά σας. Γκάβλα!

Κλαμπ/μπαρ, μετρημένα τα κουκιά.
Εμένα με άρεσε παλιά το ΤΑΝΓΚΟ στην καλδέρα. Κανονικά κλαμπ τα ΚΟΟ κ ΕΝΙΓΜΑ, αλλά προσωπικά δεν τρελαινόμουνα. Τα αρχαία χρόνια υπήρχε και ωραίο ροκάδικο η ΤΗΘΩΡΑ (μετακόμισε στην πλατεία) σε σκαμένη σπηλιά και πιο ψαγμένο κλαμπ ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ.

Για μπάνιο πάλι μετρημένα τα κουκιά. Θα δοκίμαζα τις κόκκινη κ μαύρη παραλία, όπως αυτες από την πίσω πλευρά του δρόμου προς Οία (όχι τόσο οργανωμένα).
Αλλά προφανώς θα πάτε και στα Καμάρια, Περίσσα, Περίβολο.

Ερώτηση: Γιατί δεν πάτε Αλόννησο να έχτε φίλινγκ Σαντορίνης στοι πιο άγριο και να πάτε Σαντορίνη για 4'ημερο κάποτε τέλη Ιουνίου να σας βγει κ φθηνότερα και να το ευχαριστηθείτε πιο πολύ;
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 27 Μαρ 2018, 12:04

Τι σχέση έχει η Σαντορίνη με την Αλόννησο;
Η πρώτη είναι τυπικό Κυκλαδίτικο νησί με μαγευτική (αμφιθεατρική) θέα, αλλά κατά την άποψή μου εκεί σταματάει όλη η μαγεία της, γιατί οι θάλασσές της δεν λένε(μαύρη άμμος).
Η δεύτερη είναι ένα πράσινο νησί με ωραίες παραλίες.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89363
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 27 Μαρ 2018, 12:12

Δούλεψα πέρσι σε ξενοδοχείο της Σαντορίνης, αλλά δεν γύρισα καθόλου το νησί.

Όταν γυρίσω σπίτι θα γράψω όσα ξέρω!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46404
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Paoki94 » Τρί 27 Μαρ 2018, 15:30

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Μαγευτική θέα η καλντέρα, αλλά εκεί τελειώνει και η Σαντορίνη.

Για βράδυ έχει πολύ ωραία κοκτέιλ μπαρ που κάθεσαι σε ξαπλώστρα πάνω στην καλντέρα και βλέπεις το άπειρο. Ονόματα δεν θυμάμαι μετά από 4 σχεδόν χρόνια, αλλά όταν πάω σπίτι μπορώ να το ψάξω.

Το φαγητό είναι από ελαφρώς τσιμπημένο σε τιμές σε κάποια μέρη μέχρι πολύ ακριβό ανάλογα τα γούστα. Φάγαμε καλά σε γενικές γραμμές πάντως, όχι μέσα στα Φηρά αλλά σε διάφορα χωριουδάκια. Μπορώ να επανέλθω και εδώ με ονόματα.

Αυτό που θα πρότεινα οπωσδήποτε, πέραν της επίσκεψης στο ηφαίστειο (το καραβάκι κάνει στάσεις και σε διάφορα μέρη για βουτιές κτλ), θα ήταν η επίσκεψη στο υπόσκαφο μουσείο κρασιού του Κουτσογιανόπουλου. Είναι μία διαδρομή όπου με κέρινα ομοιόματα βλέπεις όλη τη διαδικασία της παραγωγής του κρασιού πριν καμιά 100 χρόνια. Ήταν πολύ ενδιαφέρον και στο τέλος δοκίμαζες και κάποια κρασιά.
www.santoriniwinemuseum.com/gr/

Για διαμονή θα πρότεινα μάλλον Ημεροβίγλι. Είναι πανέμορφα.

Κόκκινη και μαύρη παραλία είναι ότι έχει να δείξει το νησί από θάλασσες και είναι και μέτριες. Καλό είναι να έχετε καμία private πισίνα λόγω και της περίστασης.
Paoki94
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες