Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Καπετάνιος » Πέμ 13 Αύγ 2015, 09:50

suncity4 έγραψε:Φυλακιο: Γιαννιτσα (1 εβδομαδα)



Ταλαμπά????
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
 
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: Παρ 18 Ιούλ 2014, 16:32

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό ramolimendo » Πέμ 13 Αύγ 2015, 10:10

ΤΘ
( 2 εβδομαδες Σπαρτη - εκπ .οδηγος )
ΤΔ
ΚΥΣ ( ΚΥΣ )
Άβαταρ μέλους
ramolimendo
 
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2014, 15:03

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Πέμ 13 Αύγ 2015, 10:19

ΑποστόληςΑ έγραψε:
Jeremy4 έγραψε:Μετάθεση στην 23 ΕΜΑ στο Λιτόχωρο (ένα μήνα μετά αφότου είχαν ρίξει βολή σε άσκηση και γκρέμισαν ένα μοναστήρι).

Βρε Αθεόφοβοι! Γκρεμίσατε την ιστορική Μονή του Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω;


Εκεί που ρίχναμε αμέριμνοι στο πεδίο βολής, πετάγεται από το πουθενά ένα μοναστήρι! :oops: Ευτυχώς δεν έπαθε κανένας τίποτα!
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 13 Αύγ 2015, 10:37

Καθε σειρα στο Λιτοχωρο Αλποστόλη εχει να λεει και μια ιστορια για καποιο βλημα που... ξεστρατισε προς το μοναστηρι.Ατιμη σταθεροποιηση(πυροβολου).
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Πέμ 13 Αύγ 2015, 10:46

Πάντως αυτό που λέω δεν είναι από τις ίστορίες του στρατού που ακούγονται σαν "αστικοί μύθοι". Ο υπίλαρχος που ήταν στο άρμα, που ήταν και υπεύθυνος στην Ίλη μου ήταν ο Κακούσιος (που έπρεπε να έχει από το 2006 βαθμό ιλάρχου, αλλά έγινε μόλις πριν 1 χρόνο) και ο φαντάρος (δε θυμάμαι επίθετο) που έριξε τη βολή ήταν μια σειρά πριν από μένα και το παληκάρι πέρασε στρατοδικείο.

Τέλος πάντων, δε θέλω να θεωρηθώ γραφικός. Όποιος το πιστεύει καλώς, όποιος όχι πάλι καλώς :)
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 13 Αύγ 2015, 11:02

Τα παιδια της 23 εχουν κανει και σελιδα και μαζευονται καθε καλοκαιρι για να θυμηθουν τα παλια.

Κώδικας: Επιλογή όλων
https://www.facebook.com/groups/23ema/


Δες κι εδω
Κώδικας: Επιλογή όλων
https://parisis.wordpress.com/2015/06/16/3%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%86%CE%B7%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-23-%CE%B5%CE%BC%CE%B1-14-%CE%B9-2/
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Πέμ 13 Αύγ 2015, 12:49

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 12 Δεκ 2015, 12:25

Έλα ρε παιδιά, αυτό σήμερα το ανακάλυψα...ο ψάρακας...Έχουμε και λέμε...

Παρουσιάστηκα με την 172 σειρά ('84 Ε' Ε.Σ.Ο.) από 18άμηνη αναβολή λόγω σπουδών στις 15-10-1984 στα Θερμά Νιγρίτας στο 563 Τ.Π. (Κέντρο Νεοσυλλέκτων τότε, δηλαδή πάνω που πήραν να...στεγνώνουν οι λάσπες από τον Κατακλυσμό του Νώε :lol: )...

Αρχές Δεκέμβρη '84 έως αρχές Απρίλη '85 Αθήνα, στο Χαϊδάρι, Κ.Ε.Β.Ο.Π. ("γ@μημένο ΚΑΣΚΑΝΤΑΡ", ξέρουν τι λέω όσοι έχουν περάσει από εκεί) για ειδικότητα τηλεμετρητής στους όλμους και Λ.Υ.Β. στο διπλανό στρατόπεδο, απ όπου 'κονόμησα και μία σαρδελίτσα, αφού έβαλα "μέσον" για να μην γίνω Δόκιμος!!!

Από εκεί μέχρι το απολυτήριο (15-7-1986) στα σύνορα...Πολίχνης-Σταυρούπολης-Ευκαρπίας στο πάλαι ποτέ στρατόπεδο Καρατάσου και το 507 Μ.Τ.Π. της 34ης Μηχανοκίνητης Ταξιαρχίας του Β' Σώματος Στρατού...

Υ.Γ. Μην με πείτε και "τσάτσο" γιατί τις μάχιμες βολές και όλμων (81 χιλιοστών και 4,2 ιντσών) και πολλών ειδών όπλων (Μ1, FN , FN Para και με οπλοβομβίδα, G3A3, G3A4, 45άρι πιστόλι και 22άρι περίστροφο Smith % Wesson) και πολυβόλων (Thomson, HK11, MAG, 30άρι και 50άρι) με πραγματικά πάντα πυρά, εκπαιδευτική με Low, κανονικές με χειροβομβίδες αλλά και τις 15ήμερες "ταξιαρχικές" ασκήσεις, τα 4ήμερα "σκηνάκια" (χειμερινής διαβίωσης και διαφόρων άλλων ηλίθιων αιτιών) και τις πορείες (κάθε εβδομάδα μία 16 χλμ. και κάθε δεύτερη Τρίτη μία 16 χλμ. νυχτερινή) που κάναμε εμείς δεν ξέρω αν τις έκαναν στα κανονικά σύνορα οι "μάχιμες" μονάδες!!! Xώρια που το σπίτι το βλέπαμε με το μακαρόνι (5 μέσα 1 έξω μας πήγαινε "εμπλοκή")...
Αποτέλεσμα ήταν φυσικά να τσιμπήσω ένα μήνα φυλακή από "κοπάνες" (Α.Α. σε έκτακτα προσκλητήρια της φρουράς που είχαμε απροειδοποίητα 4-6 φορές κάθε μέρα μετά το μεσημέρι που "την έκαναν" οι καραβανάδες αλλά και τα Σαββατοκύριακα ακόμα...) και πολλές "στερήσεις εξόδου" (το χειρότερο μας τότε) από κάτι "λούφες" στην καθημερινή (μέχρι που απολύθηκα όμως!!!) γυμναστική των 06:25-06:45 πριν το καθιερωμένο "πρωινό"...

Υ.Γ. 2...Αν τυχαίνει καμία σειρά μου να είναι μέλος του forum (και δεν "ντρέπεται" λόγω ηλικίας να το δηλώσει) ας δώσει το "παρασύνθημα" κι εδώ είμαστε... ;)
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Κυρ 13 Δεκ 2015, 22:05, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό GEOL » Σάβ 12 Δεκ 2015, 13:36

goran 64 έγραψε:Υ.Γ. 2...Αν τυχαίνει καμία σειρά μου να είναι μέλος του forum (και δεν "ντρέπεται" λόγω ηλικίας να το δηλώσει) ας δώσει το "παρασύνθημα" κι εδώ είμαστε... ;)

Παλαιότερος αδελφέ!!! Θητεία μεταξύ 82 και 84, 2 χρόνια. Ξεκίνημα από Ελευθερούπολη Καβάλας και μετά καταχείμωνο στην εξωτική Σταυρούπολη Ξάνθης για τα ΛΥΒ. Στις ατραξιόν η καθημερινή επίσκεψη του "θηρίου" νωρίς το πρωί, δηλαδή ομίχλης που ανέβαινε από το ποτάμι μέχρι το στρατόπεδο που βρίσκεται ψηλά!!! Ορατότητα - μέχρι να καθαρίσει το "θηρίο" - ένα μέτρο max. Στα θετικά :mrgreen: και τα κρούσματα φυματίωσης εκείνης της εποχής λόγω κακών συνθηκών!!!
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2256
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 12 Δεκ 2015, 13:47

Να είσαι καλά φίλε μου...Γερός δυνατός και Π.Α.Ο.Κ.τσής πάντα... :opaokara: :pano: :nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό prist64 » Σάβ 12 Δεκ 2015, 20:19

goran 64 έγραψε:Έλα ρε παιδιά, αυτό σήμερα το ανακάλυψα...ο ψάρακας...Έχουμε και λέμε...

Παρουσιάστηκα με την 172 σειρά ('84 Ε' Ε.Σ.Ο.) από 18άμηνη αναβολή λόγω σπουδών στις 15-10-1984 στα Θερμά Νιγρίτας στο 563 Τ.Π. (Κέντρο Νεοσυλλέκτων τότε, δηλαδή πάνω που πήραν να...στεγνώνουν οι λάσπες από τον Κατακλυσμό του Νώε :lol: )...

Αρχές Δεκέμβρη '84 έως αρχές Απρίλη '85 Αθήνα, στο Χαϊδάρι, Κ.Ε.Β.Ο.Π. ("γ@μημένο ΚΑΣΚΑΝΤΑΡ", ξέρουν τι λέω όσοι έχουν περάσει από εκεί) για ειδικότητα τηλεμετρητής στους όλμους και Λ.Υ.Β. στο διπλανό στρατόπεδο, απ όπου 'κονόμησα και μία σαρδελίτσα, αφού έβαλα "μέσον" για να μην γίνω Δόκιμος!!!

Από εκεί μέχρι το απολυτήριο (15-7-1986) στα σύνορα...Πολίχνης-Σταυρούπολης-Ευκαρπίας στο πάλαι ποτέ στρατόπεδο Καρατάσου και το 507 Μ.Τ.Π. της 34ης Μηχανοκίνητης Ταξιαρχίας του Β' Σώματος Στρατού...

Υ.Γ. Μην με πείτε και "τσάτσο" γιατί τις ασκήσεις (μάχιμες βολές και όλμων και όπλων με πραγματικά πάντα πυρά αλλά και 15ήμερες "ταξιαρχικές"και 4ήμερα "σκηνάκια" χειμερινής διαβίωσης και διαφόρων άλλων ηλίθιων αιτιών) και τις πορείες (κάθε εβδομάδα μία 16 χλμ. και κάθε δεύτερη Τρίτη μία 16 χλμ. νυχτερινή) που κάναμε εμείς δεν ξέρω αν τις έκαναν στα κανονικά σύνορα οι "μάχιμες" μονάδες, χώρια που το σπίτι το βλέπαμε με το μακαρόνι (5 μέσα 1 έξω μας πήγαινε "εμπλοκή")...Αποτέλεσμα ήταν φυσικά να τσιμπήσω ένα μήνα φυλακή από "κοπάνες" (Α.Α. σε έκτακτα προσκλητήρια της φρουράς που είχαμε απροειδοποίητα 4-6 φορές κάθε μέρα μετά το μεσημέρι που "την έκαναν" οι καραβανάδες αλλά και τα Σαββατοκύριακα ακόμα...) και πολλές "στερήσεις εξόδου" (το χειρότερο μας τότε) από κάτι "λούφες" στην καθημερινή (μέχρι που απολύθηκα όμως!!!) γυμναστική των 06:25-06:45 πριν το καθιερωμένο "πρωινό"...

Υ.Γ. 2...Αν τυχαίνει καμία σειρά μου να είναι μέλος του forum (και δεν "ντρέπεται" λόγω ηλικίας να το δηλώσει) ας δώσει το "παρασύνθημα" κι εδώ είμαστε... ;)


Kωλοψαρο ησουν και τσατσάκι?
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 6996
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 12 Δεκ 2015, 20:34

Ενώ εσύ πάτερ μου; :mrgreen: Μακριά απ το χωριό σου για πόσο έφυγες φαντάρος είπαμε; :evil: Πόόόόόσσσσοοοοο; Για 4 μήνες; :twisted: ...Αρχιτσάτσε :o ...Μετά σου έφτιαξαν μήπως καμιά σκοπιά στην αυλή του σπιτιού; :lol:

Άσε που κ@λόψαρο παίζει να ήσουν εσύ αν δεν πήγαινα με αναβολή (κανονική Ε.Σ.Ο. '83 Β', σειρά 163, καθ ότι Α.Σ.Μ. 130 βλέπεις)... ;)

Άντε πέσε και παίρνε λέμε βρε :shock: "167...μικικλάξον" :o ...που πας και να μας ψαρώσεις κιόλας... :mrgreen: :evil: :twisted: :? :roll: :oops: ;) :D :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Chuck Norris » Δευτ 09 Μάιος 2016, 11:01

Έχω μια απορία μπας και ξέρει κανείς εδώ να μου απαντήσει. Μου ήρθε το χαρτι για στρατό πριν από κανένα εικοσαήμερο και πήγα δυο μέρες μετά να κάνω την αναβολή μου , από τον ΚΕΠ μου είπαν πως θα ανέβει στο stratologia.gr σε καμια 10ρια μέρες όμως έχουν περάσει 15 μέρες και ακόμα τίποτα. Υπάρχει κανένας που να έκανε πρόσφατα την αναβολή του και να θυμάται πόσες μέρες θέλει περίπου για να βγεί και στο ίντερνετ?
Winnin is like deodorant - it comes up and a lot of things don't stink
Άβαταρ μέλους
Chuck Norris
 
Δημοσιεύσεις: 2190
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 20:29
Τοποθεσία: Πόλη με μια ομάδα

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 09 Μάιος 2016, 11:06

Ο Chuck Norris πάει φαντάρος;;; :o

Νόμιζα ότι ο στρατός.................................ανήκει στον Chuck Norris... :D :opaokara:





Υ.Γ. Ιδέα δεν έχω αδερφέ γι αυτό που ρωτάς, μου ήρθε αυθόρμητα σαν ανέκδοτο όμως, sorry... ;)
Καλύτερα όμως να πας στην Στρατολογία να ρωτήσεις, επί τόπου θα είσαι πιο σίγουρος μ αυτούς, παρά μέσω ΚΕΠ ή τηλέφωνο-internet που μπορεί να σε μπερδέψουν και να σε ντύσουν στο χακί δίχως να το καταλάβεις καν!!! 8-)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Chuck Norris » Δευτ 09 Μάιος 2016, 13:45

Θα περιμένω και σήμερα και αν δεν θα πάρω ένα τηλέφωνο στην στρατολογία

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Winnin is like deodorant - it comes up and a lot of things don't stink
Άβαταρ μέλους
Chuck Norris
 
Δημοσιεύσεις: 2190
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 20:29
Τοποθεσία: Πόλη με μια ομάδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες