RUNNING

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Πέμ 10 Σεπ 2015, 22:41

Για το φιλο που ρωτησε για «προταση παπουτσιων»......αποψη μου (εννοειται οτι ουτε εγω ειμαι ειδικος) ειναι οτι δεν υπαρχει σουπερ παπουτσι! Υπαρχει ΙΔΑΝΙΚΟ (ή καλο) ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ (ξεχωριστα).

Αναλογα βαρος αθλουμενου - τροπο πατηματος (πρηνισμο...πατημα σε φτερνα ή μπροστα...ταχυτητα...προτιμητεο βαρος παπουτσιου)
Παραδειγμα. Τα asics cumulus που προταθηκαν, εναι σουπερ παπουτσι για μενα...αλλα με βολεψαν μονο για περπατημα. Τα εχω για καθημερινο παπουτσι εδω κ 5 χρονια , ειναι σκυλι (πρεπει να εχω κανει 2000 χλμ περπατημα κ ειναι σαν καινουρια) και πραγματικα λες και πατας σε συννεφο. Το ιδιο και αλλα αντιστοιχα μοντελα της ιδιας εταιριας..πχ nimbus.
Oταν ομως τοτε στην αρχη τα ειχα παρει για τρεξιμο, απλα δεν! Και μου ειχαν βγαλει κ θεμα στα γονατα (χονδροπαθεια)...Με το που αλλαξα σε adidas, σε 2 μηνες περασε κ το προβλημα μου και δεν επανηλθε ποτέ! Θεμα γουστου ειναι...προσωπικα μ'αρεσουν ελαφρια, λιγοτερο προστατευτικα και πιο γρηγορα παπουτσια. αλλοι παλι προτιμουν αυτα τα βαρια απορροφητικα με 4 ποντους σολα απο κατω απο τη φτερνα...

Για μενα, παπουτσι παιρνεις μονο αν το δοκιμασεις κ το νιωσεις πανω σου καλα.
οσο για τιμες, σχετικα ειναι...το outlet της adidas πχ, ειναι μια πολυ καλη λυση...μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες σε τιμες 50-80 ευρω αν σου κατσει κ το νουμερο που θες (μιλαω για μοντελα που σε μαγαζια στην Ελλαδα θα τα βρεις 120+)....και μιας που ειπαμε νουμερο, παντα ενα νουμερο πανω απο τα κανονικα σας, αλλα επειδη εταιρια απο εταιρια διαφερει, ειπαμε..μονο με δοκιμη.

@ Lacedemonian, η συμμετοχη του κοντινου μου προσωπου θα ειναι απλα το κινητρο να παρω μια τετοια αποφαση κ να κατεβω...οποτε θελω να πιστευω οτι ισως του χρονου θα ειμαστε εκει με το καλο.
Αυτος εχει ξεφυγει σε νουμερα (αγωνες 20 κ 30 ωρων βουνο) και πιστευω δεν αργει η ωρα που θα το δοκιμασει, οσο ηλικιακα τον παιρνει ακομα...

Καλα χιλλιομετρα να εχεις και με το καλο να φτασεις σε ενα χρονο στον πρωτο σου Κλασσικο.
Ειναι αλλη εμπειρια, θα το νιωσεις οταν βρεθεις στην εκκινηση και κυριως οταν μπαινεις στο Καλιμαρμαρο για τερματισμο.
Κι αν το κανετε μαζι κ με την εκει η ΠΑΟΚτσηδικη παρεα σου - μιας που ανεφερες για τον Σπαρταθλητη που τερματησε με μπλουζα ΑΕΚ - μπορουμε να ειμαστε, εστω και στον ΚΜΑ, λιγοι περισσοτεροι που θα διασχιζουμε ολη την Αθηνα τρεχοντας με μπλουζες ΠΑΟΚ....περσυ ημασταν καμποσοι, τουλαχιστον 7-8 ατομα μετρησα εγω στη διαρκεια της διαδρομης...στον τερματισμο αρχισε και μια παρεα αγνωστων χαμηλα απο τις κερκιδες να τραγουδα «Ωω ΠΑΟΚαρα» με το που με ειδαν...καιρος να αυξανομαστε λοιπον!
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 11 Σεπ 2015, 07:38

Μene' αληθευει οτι ο Στυλλας καtεβαινει(ή,μαλλον,ανεβαινει....) Tor de Geants φετος?
Τελευταία επεξεργασία από Lacedaemonian και Παρ 11 Σεπ 2015, 07:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 11 Σεπ 2015, 07:40

".....Κι αν το κανετε μαζι κ με την εκει η ΠΑΟΚτσηδικη παρεα σου - μιας που ανεφερες για τον Σπαρταθλητη που τερματησε με μπλουζα ΑΕΚ - μπορουμε να ειμαστε, εστω και στον ΚΜΑ, λιγοι περισσοτεροι που θα διασχιζουμε ολη την Αθηνα τρεχοντας με μπλουζες ΠΑΟΚ....περσυ ημασταν καμποσοι, τουλαχιστον 7-8 ατομα μετρησα εγω στη διαρκεια της διαδρομης...στον τερματισμο αρχισε και μια παρεα αγνωστων χαμηλα απο τις κερκιδες να τραγουδα «Ωω ΠΑΟΚαρα» με το που με ειδαν...καιρος να αυξανομαστε λοιπον!....."

ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ :D :D :D :D :D :D
:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 11 Σεπ 2015, 08:16

Πολύ σωστός ο Besuch 2.
Αυτή η χονδροπάθεια πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα. Ταλαιπωρεί τη γυναίκα μου και έτσι ξέρω πολύ καλά πόσο οδυνηρή είναι. Νόμιζα ότι είναι αρθρίτιδα, αλλά δεν είναι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90047
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 11 Σεπ 2015, 08:40

".....Για το φιλο που ρωτησε για «προταση παπουτσιων»......αποψη μου (εννοειται οτι ουτε εγω ειμαι ειδικος) ειναι οτι δεν υπαρχει σουπερ παπουτσι! Υπαρχει ΙΔΑΝΙΚΟ (ή καλο) ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ (ξεχωριστα)....
ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 11 Σεπ 2015, 09:28

kataramenos5 έγραψε:Lacedaemonian χαζα χαζα το τοπικ(και το ψηστήρι της κυρας) βοηθησε να ξεκουνηθούμε απ τη καρέκλα.Το τρεξιμο δεν ηταν ποτε το αγαπημενο μου αλλα σιγουρα σε κανει να νοιωθεις ξανα ζωντανος(μετα απο 3 χρονια ακινησίας).Θα το παλέψουμε παντως.Να σαι καλα, δωσε κινητρο στο λαο.


Μακαρι!Αυτος ειναι και ο σκοπος του τοπικ.Να δωσει ενα εναυσμα,ενα μικρο κινητρο μηπως εστω και ενας,εστω και μια φορα αποφασισει σε καποιο ελευθερο χρονο του να κανει ενα περπατημα,ενα μικρο τρεξιματακι.Οσο μπορει,οτι μπορει ο καθενας.Και ,που ξερεις,σιγα σιγα μπορει να κολησει τη συνηθεια και να το κανει σταθερα .......
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 11 Σεπ 2015, 14:37

Lacedaemonian έγραψε:Μene' αληθευει οτι ο Στυλλας καtεβαινει(ή,μαλλον,ανεβαινει....) Tor de Geants φετος?


το εγραψε και το advendure με συνεντευξη μαλιστα!

330 χλμ, Κυριοι και Μαγκες, με περιπου 25000m ανεβασματα στις 4 ψηλοτερες κορφες των Αλπεων......

ΥΓ 1 Ξεκουνηθειτε ρεεεεεεεεεεεεεε (αφηστε ρεεεεεε τα αυτοκινητα-και τις δικαιολογιες- και πηγαινετε να παααααααρεεεεεετεεεεεεε εισηηηητηηηηριιιοοοοοο ρρεεεεεεεεεεεε για τους αγωνες της ΠΑΟΚΑΡΑΑΑΑΡΑΣ με τα ποδια μαζι με τα παιδια σας, με την παρεα σας, με τη γκομενα-επισημη και μη :mrgreen: -,να νιωσετε ρεεεεεε τη χαρα ολης της εβδομαδας για τον αγωνα.....(Α ρε φουστη μου και να ζουσα επανω.....Εχετε τη χαρα μπροστα σας και δεν ξερετε να τη χαρειτε.......)ξεκουνηθειτε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 11 Σεπ 2015, 15:30

jb1989 έγραψε:Κάποια σχετικά καλά παπούτσια για τρέξιμο; Όχι τίποτα τρελό. Για ερασιτέχνη. Γύρω στα 80€ έλεγα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


δεν υπαρχουν καλες προτασεις φιλε μου γιατι πολυ απλα καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο πελμα, σκελετο και περπατημα...γι αυτο η οποια προταση θα ειναι με επιφυλαξη...

για να σε βοηθησω λιγο παντως τα asics εχουν οντως καλα παπουτσια στις πιο προσιτες τιμες...

με κινδυνο να εκτεθω απο προσωπικης εμπειριας και με το λιγο πιο αυξημενο μπατζετ που ανεφερες θα σου προτεινα να ριξεις ενα βλεφαρο και στη σειρα free της nike...το τελευταιο μου αποκτημα τα nike free 5.0 εχουν κανει απιστευτη δουλεια στις εξωτερικες μου προπονησεις...παρα πολυ ελαφρια ενω οταν "δεσουν" στο πελμα σου γινονται ενα με αυτο...τα συνδιασα επιπλεον και με ενα ζευγαρι αθλητικους πατους για ακομα μεγαλυτερη απορροφηση των κραδασμων και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος...

απλα καποια ατομα με πολυ χοντρο (οχι μεγαλο) πελμα μου ειπανε οτι αντιμετωπισαν καποια προβληματα με το συγκεκριμενο παπουτσι να ξερεις ;) (πιο συγκεκριμενα ανεφεραν οτι το βρηκαν λιγο στενο)
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13637
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 15 Σεπ 2015, 00:44

Το topic με ξεσήκωσε και πήγα μετά από 2,5 ολάκερα χρόνια για μια πρώτη αναγνωριστική "βολτίτσα". 4,2 χιλιόμετρα καλά είναι για πρώτη φορά θαρρώ, δεδομένης και της σαπίλας που έχει πέσει τελευταία :mrgreen: Πολύ όμορφο συναίσθημα, σαν να ξαναβρίσκεις έναν παλιό φίλο.

Λακεδαίμονα, ή όποιος άλλος, μάλλον δεν είσαι γιατρός αλλά ίσως έχεις άποψη. Πριν 4-5 χρόνια έτρεχα τακτικά, περίπου 9,5χλμ μέρα παρά μέρα. Το άφησα κάποια στιγμή και όταν το ξανάπιασα πριν 2-3 χρόνια βρήκα πόνους στο γόνατο κάθε φορά που πήγαινα για τρέξιμο. Μόνο τότε ή όποτε κατεβαίνω κανένα βουνό (στην κατάβαση πάντα) γιατί είμαστε και παιδιά της φύσης :D Πήγα σε γιατρό και έκανα μαγνητική που δεν έδειξε τίποτα. Ο γιατρός είπε απλά "καλό ζέσταμα και καλά παπούτσια". Ο πόνος πάντως δεν έχει φύγει, ακόμα και σήμερα με έπιασε, αλλά μιας και δεν επηρεάζει τη ζωή μου, καθώς με πιάνει ΜΟΝΟ στο τρέξιμο ή στην κατάβαση βουνών, δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω. Λίγο χαζή ερώτηση, αλλά ΛΕΣ να έχει να κάνει κάτι με το τρέξιμο; :D

Α και κάτι ακόμα, που μπορώ να βρω καλά παπούτσια για τρέξιμο χωρίς να μου πιάσουν τον κώλο; Αυτά που έχω πνέουν τα λοίσθια. Όχι τίποτα άλλο, αλλά τα κοράσια κοιτάνε τις κάλτσες μου μέσα από τις τρύπες και ντρέπομαι :D

Keep running :pano:
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 15 Σεπ 2015, 08:03

Δοκιμασε να δυναμωσεις τετρακεφαλο.Ευκολη άσκηση :πιτσα μπύρα,καναπες(τα 2 πρώτα προαιρετικά) ,βάζεις κατω απο γονατο μικρο μαξιλαρακι και σφιγγεις τετρακέφαλο(τεντωμα ποδιου) και κρατας για λιγο ,3Χ15.Ειχα κι εγω θεμα (κι εχω οταν το αφηνω).Δες και κανα Οστεοπαθητικο(καμια σχεση με Ομοιοπαθητικο) γιατι οι συμβατικοί γιατροί μονο για χαπια και εγχειρηση σου λενε.Μπορει μ ενα χειρισμο να στο διορθωσει.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26757
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 15 Σεπ 2015, 10:19

Επαναλαμβάνω ότι για παπούτσια σε χαμηλή τιμή χρειάζεται λίγο ψάξιμο, αν μένετε Αθήνα, στα στοκατζήδικα της Ν. Σμύρνης, που βρίκονται στον κεντρικό δρόμο, στην Βενιζέλου, κοντά στο Φάληρο. Εκεί κάθε μάρκα έχει ξεχωριστό κατάστημα (adidas, puma, nike, asics κλπ), αλλά υπάρχουν και ανεξάρτητα μαγαζιά που έχουν διάφορες μάρκες.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90047
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 15 Σεπ 2015, 10:42

Ή πας άγιο Μαμα (στο πανηγύρι) αν είσαι βόρεια, βρίσκεις τον ιδρυτή της μαύρης θύελλας, τρελό ΠΑΟΚτσακι και σε φτιάχνει με τιμές πάτωμα. ;)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Τρί 15 Σεπ 2015, 11:17

PAOK_Antarctica έγραψε:Το topic με ξεσήκωσε και πήγα μετά από 2,5 ολάκερα χρόνια για μια πρώτη αναγνωριστική "βολτίτσα". 4,2 χιλιόμετρα καλά είναι για πρώτη φορά θαρρώ, δεδομένης και της σαπίλας που έχει πέσει τελευταία :mrgreen: Πολύ όμορφο συναίσθημα, σαν να ξαναβρίσκεις έναν παλιό φίλο.

Λακεδαίμονα, ή όποιος άλλος, μάλλον δεν είσαι γιατρός αλλά ίσως έχεις άποψη. Πριν 4-5 χρόνια έτρεχα τακτικά, περίπου 9,5χλμ μέρα παρά μέρα. Το άφησα κάποια στιγμή και όταν το ξανάπιασα πριν 2-3 χρόνια βρήκα πόνους στο γόνατο κάθε φορά που πήγαινα για τρέξιμο. Μόνο τότε ή όποτε κατεβαίνω κανένα βουνό (στην κατάβαση πάντα) γιατί είμαστε και παιδιά της φύσης :D Πήγα σε γιατρό και έκανα μαγνητική που δεν έδειξε τίποτα. Ο γιατρός είπε απλά "καλό ζέσταμα και καλά παπούτσια". Ο πόνος πάντως δεν έχει φύγει, ακόμα και σήμερα με έπιασε, αλλά μιας και δεν επηρεάζει τη ζωή μου, καθώς με πιάνει ΜΟΝΟ στο τρέξιμο ή στην κατάβαση βουνών, δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω. Λίγο χαζή ερώτηση, αλλά ΛΕΣ να έχει να κάνει κάτι με το τρέξιμο; :D

Α και κάτι ακόμα, που μπορώ να βρω καλά παπούτσια για τρέξιμο χωρίς να μου πιάσουν τον κώλο; Αυτά που έχω πνέουν τα λοίσθια. Όχι τίποτα άλλο, αλλά τα κοράσια κοιτάνε τις κάλτσες μου μέσα από τις τρύπες και ντρέπομαι :D

Keep running :pano:


οι πονοι στο γονατο κατα ενα ποσοστο 80-90% πιστευω οτι οφειλονται σε τενοντιτιδα η οποια σε ταλαιπωρει στην περιοχη της επιγονατιδας λογω της αποτομης επανεξασκησης σου και του εδαφους που τρεχεις...οι τενοντιτιδες γενικα ειναι πολυ δυσκολες να σε αφησουν χρειαζεται σωστη ξεκουραση και να βρεις ενα ειδικο προγραμμα ενδυναμωσης για τη συγκεκριμενη περιοχη με μικρη αυξηση βαρους καθε φορα που θα επαναλαμαβανεις την ασκηση...θα σου προτεινα να αγορασεις ενα ζευγαρι απο εκεινα τα μικρα βαρακια που βαζεις στα ποδια και να κανεις 3 φορες τη μερα 5 σετ των 10-15 επαναληψεων...αν δεν θες βαρακια μπορεις να δουλεψεις με λαστιχο (φοβερη δουλεια)...

επιπλεον ενα καλο ζευγαρι αθλητικα τα οποια θα απορροφουν τους κραδασμους θα μειωσει αισθητα το αισθημα του πονου...μη φοβηθεις να ξοδευτεις γιατι το σωστο πατημα παιζει πολυ σημαντικο ρολο...

τελος μετα απο καθε τρεξιμο που σε πιανει το γονατο οταν γυρνας σπιτακι βαζε παντα παγο στην περιοχη...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13637
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 15 Σεπ 2015, 13:00

Ευχαριστώ Sera, το ψάχνω τώρα στα ίντερνετς και όντως τα συμπτώματα ταιριάζουν (ιατρική μέσω google. Τι μπορεί να πάει στραβά; :D ).

Άλλη ερώτηση. Εφόσον το τρέξιμο είναι ζέσταμα για άλλα αθλήματα, για το τρέξιμο τι κάνει κανείς για ζέσταμα;
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 15 Σεπ 2015, 13:13

Παίζεις λίγο μπάσκετ, ποδόσφαιρο, μποξ... :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47040
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες