RUNNING

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Δευτ 07 Σεπ 2015, 15:55

ΑποστόληςΑ έγραψε:Το τρέξιμο ήταν πάντοτε η αχίλλειος πτέρνα μου. Ακόμη και ως φοιτητής, στο Καυταντζόγλειο, δεν έτρεχα πάνω από 9 γύρους, μέσο όρο 2 λεπτά τον γύρο. Σήμερα τα πράγματα (πρέπει να) είναι πολύ χειρότερα. Αντίθετα στο γρήγορο βάδην παραμένω καλός. Ούτως ή άλλως περπατάω 5 με 6 χιλιόμετρα καθημερινά, μέσα στην Αθήνα (με running shoes).


Δοκιμασε ρε κανα ΣΚ λιγο τζοκινγκ.Κανα 3 χμλτρακια, ετσι για τα παλια....Οχι τιποτα αλλο αλλα αφου περπατας και εχεις και τα παπουτσια.... (Ασε που μπορει εκει επανω στην "αγωνια" να σου ερθει και κανα καλο ανεκδοτο :D :D )
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό jb1989 » Δευτ 07 Σεπ 2015, 16:59

Κάποια σχετικά καλά παπούτσια για τρέξιμο; Όχι τίποτα τρελό. Για ερασιτέχνη. Γύρω στα 80€ έλεγα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
jb1989
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ 20 Αύγ 2014, 15:32

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Mene' » Δευτ 07 Σεπ 2015, 18:07

jb1989 έγραψε:Κάποια σχετικά καλά παπούτσια για τρέξιμο; Όχι τίποτα τρελό. Για ερασιτέχνη. Γύρω στα 80€ έλεγα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Asics gel cumulus
αλλά γενικά μη λυπάσαι λεφτα για παπούτσια τρεξίματος τα ποδια σου θα σε ευγνωμονουν για πάντα!
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό jb1989 » Τρί 08 Σεπ 2015, 06:38

Οκ.έστω ότι ανεβάζω το budget στα 120.τι θα μου πρότεινες;η χρήση τους θα είναι κυρίως στο γυμναστήριο

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
jb1989
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ 20 Αύγ 2014, 15:32

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 08 Σεπ 2015, 11:11

Για παπούτσια σε φθηνή τιμή, αν ζεις Αθήνα, θα πάρεις μια μέρα σβάρνα τον κεντρικό δρόμο της Ν. Σμύρνης (Βενιζέλου) προς το Φάληρο μεριά, όπου υπάρχουν τα στοκατζήδικα των εταιριών (adidas, puma, nike κλπ) και θα ψάχνεις για ευκαιρίες. Μια μέρα εγώ βρήκα κάτι ωραία Puma, τελευταίο ζευγάρι, και το ψώνισα 27 ευρώ (!). Asics gel είχα βρει με 50 ευρώ.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90091
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Ale » Τετ 09 Σεπ 2015, 05:41

Βλέπω αυτό το τόπικ και με πιάνει κατάθλιψη.
Πριν έρθω Αγγλία, όταν δεν προπονούμουν σε κάποια τοπική ομάδα του χωριού που έμενα, έτρεχα μία ώρα καθημερινά και έκανα 11χλμ (28 γύροι). Στο διάλειμμα από την δουλειά.
Σήμερα τίποτα. Με έχει φάει η τεμπελιά.
Πρέπει να ξαναρχίσω, αλλά πώς...
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Kourdos » Τετ 09 Σεπ 2015, 07:22

Ale, αφού το ξέρεις, στην Αγγλία, αν το αποφασίσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις σε μέρη/συνθήκες για τρέξιμο :)
Hai Răzvan!_____ Πринц Ivic_____Εν Tudor νίκα!_____Άγγελος εξάγγελος_____In Huub we trust_____FC Bölöni
Άβαταρ μέλους
Kourdos
 
Δημοσιεύσεις: 2959
Εγγραφή: Πέμ 23 Σεπ 2010, 08:25
Τοποθεσία: Αιγιαλούσα, Νομός Αμμοχώστου

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τετ 09 Σεπ 2015, 07:24

Τι running μωρε .Πλεον μονο rolling(στις κατηφορες) :mrgreen:
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26765
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Ale » Τετ 09 Σεπ 2015, 07:33

Kourdos έγραψε:Ale, αφού το ξέρεις, στην Αγγλία, αν το αποφασίσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις σε μέρη/συνθήκες για τρέξιμο :)

Σωστό και αυτό.
Είπαμε: τεμπελιά.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 09 Σεπ 2015, 08:33

Ale έγραψε:Βλέπω αυτό το τόπικ και με πιάνει κατάθλιψη.
Πριν έρθω Αγγλία, όταν δεν προπονούμουν σε κάποια τοπική ομάδα του χωριού που έμενα, έτρεχα μία ώρα καθημερινά και έκανα 11χλμ (28 γύροι). Στο διάλειμμα από την δουλειά.
Σήμερα τίποτα. Με έχει φάει η τεμπελιά.
Πρέπει να ξαναρχίσω, αλλά πώς...

Έτρεχες 11 χιλιόμετρα; Προφανώς ήταν πριν σε δω στη γνωστή καφετέρια, γιατί με φάνηκες λίγο στρογγύλος.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90091
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Τετ 09 Σεπ 2015, 08:45

jb1989 έγραψε:Οκ.έστω ότι ανεβάζω το budget στα 120.τι θα μου πρότεινες;η χρήση τους θα είναι κυρίως στο γυμναστήριο

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν ξερω πως θα σου φαινοταν η ιδεα να παρεις 2 ζευγαρια.Το "καλο",εκει που θα ριξεις τα περισσοτερα λεφτα και τα ποδια σου,τα γονατα σου, η μεση σου και γενικα το κορμι σου θα σε ευγνωμωνουν,να το εχεις για εξω (ειδικα στην ασφαλτο το pounding ειναι "θανατηφορο"....)ενω για το γυμναστηριο μπορεις(αφου ο διαδρομος απορροφα το μεγαλυτερο μερος των πιεσεων λογω της κατασκευης του) να εχεις ενα αρκετα απλο παπουτσι τρεξιματος χωρις να ξοδευτεις.Πρεπει να αποφασισεις πρωτα,νομιζω,αν θα αρχισεις το τρεξιμο σταθερα και τα μερη στα οποια θα τρεχεις περισσοτερο (διαδρομο,ασφαλτο,χωμα)και μετα να δεις τι σε συμφερει(υπαρχουν εξειδικευμενα παπουτσια, αλλα περισσοτερο για ασφαλτο, αλλα για χωματοδρομο-οπου το pounding ειναι μικροτερο κλπ).Βεβαια μπορεις να παρεις πχ ενα καλο παπουτσι για ασφαλτο(που, για μενα τουλαχιστον, ειναι το πιο επιπονο τρεξιμο και στα λεφτα που λες βρισκεις αρκετα) και να το χρησιμοποιεις και στο διαδρομο αλλα μαλλον θα ειναι υπερβολη αν τα χιλιομετρα σου τα κανεις επι τω πλειστον στο γυμναστηριο.Αν δε σκοπευεις να κανεις πολυ road παρε ενα παπουτσι για track/trail (ωστε να σε καλυπτει και στο γηπεδο και αν θες να παρεις και τα βουνα :D )
ΥΓ θα επανελθω καποια στιγμη στο θεμα
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Τετ 09 Σεπ 2015, 08:58

Ale έγραψε:Βλέπω αυτό το τόπικ και με πιάνει κατάθλιψη.
Πριν έρθω Αγγλία, όταν δεν προπονούμουν σε κάποια τοπική ομάδα του χωριού που έμενα, έτρεχα μία ώρα καθημερινά και έκανα 11χλμ (28 γύροι). Στο διάλειμμα από την δουλειά.
Σήμερα τίποτα. Με έχει φάει η τεμπελιά.
Πρέπει να ξαναρχίσω, αλλά πώς...


Δε χρειαζεται να το κανεις καθημερινα αν δεν εχεις χρονο.Απλα βρες 2-3 κενα την εβδομαδα(δε μπορει εστω και μια ωρα τα ΣΚ θα την εχεις) και προγραμματισε το(με πειθαρχια :( ;) ).Το ξερεις,οι 2-3 πρωτες φορες ειναι οι δυσκολες μεχρι να μπει στο προγραμμα..Και αν καμια φορα εχεις πηξει και εχεις σπαστει βαλε τα παπουτσια επιτοπου και βοοουυυρρρρρ σε οτι ειναι κοντα σου (γηπεδο,παρκο,εξοχη κλπ και στην αναγκη "γυρω γυρω ολοι" απ το τετραγωνο του σπιτιου :mrgreen: )
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Mene' » Τετ 09 Σεπ 2015, 10:27

Lacedaemonian έγραψε:
jb1989 έγραψε:Οκ.έστω ότι ανεβάζω το budget στα 120.τι θα μου πρότεινες;η χρήση τους θα είναι κυρίως στο γυμναστήριο

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν ξερω πως θα σου φαινοταν η ιδεα να παρεις 2 ζευγαρια.Το "καλο",εκει που θα ριξεις τα περισσοτερα λεφτα και τα ποδια σου,τα γονατα σου, η μεση σου και γενικα το κορμι σου θα σε ευγνωμωνουν,να το εχεις για εξω (ειδικα στην ασφαλτο το pounding ειναι "θανατηφορο"....)ενω για το γυμναστηριο μπορεις(αφου ο διαδρομος απορροφα το μεγαλυτερο μερος των πιεσεων λογω της κατασκευης του) να εχεις ενα αρκετα απλο παπουτσι τρεξιματος χωρις να ξοδευτεις.Πρεπει να αποφασισεις πρωτα,νομιζω,αν θα αρχισεις το τρεξιμο σταθερα και τα μερη στα οποια θα τρεχεις περισσοτερο (διαδρομο,ασφαλτο,χωμα)και μετα να δεις τι σε συμφερει(υπαρχουν εξειδικευμενα παπουτσια, αλλα περισσοτερο για ασφαλτο, αλλα για χωματοδρομο-οπου το pounding ειναι μικροτερο κλπ).Βεβαια μπορεις να παρεις πχ ενα καλο παπουτσι για ασφαλτο(που, για μενα τουλαχιστον, ειναι το πιο επιπονο τρεξιμο και στα λεφτα που λες βρισκεις αρκετα) και να το χρησιμοποιεις και στο διαδρομο αλλα μαλλον θα ειναι υπερβολη αν τα χιλιομετρα σου τα κανεις επι τω πλειστον στο γυμναστηριο.Αν δε σκοπευεις να κανεις πολυ road παρε ενα παπουτσι για track/trail (ωστε να σε καλυπτει και στο γηπεδο και αν θες να παρεις και τα βουνα :D )
ΥΓ θα επανελθω καποια στιγμη στο θεμα


Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλησαντα. Αυτά που σου προτεινα είναι μια καλη all around (περπατημα - γυμναστηριο - τρεξιμο) λύση. Επίσης σημαντικο ρόλο παίζει και το σωματικό σου βάρος καθώς και το ύψος της καμάρας του ποδιού σου και ο πρηνησμος του πατηματος σου δλδ αν πατας μέσα ουδετερα ή εξω οταν τρεχεις.
Γενικά η επιλογή παπουτσιού είναι δύσκολο πράγμα.
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 09 Σεπ 2015, 11:56

Μια και μιλήσαμε για πάτημα ποδιού, ανάλογα και με την ηλικία του καθενός μας, μπορεί το πάτημα να μην είναι σωστό και να χρειάζονται ειδικά αθλητικά παπούτσια, εννοώ παπούτσια με ειδικές ενισχύσεις σε κάποια σημεία του πέλματος.
Αυτό το πρόβλημα ευτυχώς δεν το έχω εγώ (ακόμη) παρ' όλο που έχω ξεπεράσει τον μισό αιώνα ζωής. Το έχει όμως συγγενικό μου άτομο και έχει φανεί στο πελματογράφημα που έκανε σε ορθοπεδικό γιατρό. Αν συνεχίσει με απλά παπούτσια, του είπε ο γιατρός, η ζημιά θα λυθεί μόνο με εγχείρηση.
Καλόν είναι λοιπόν, για εμάς τους λιγότερο νέους, να προστατέψουμε τα πόδια μας χρησιμοποιώντας σωστά παπούτσια. Αν υπάρχει βέβαια ήδη πρόβλημα, αυτό θα έχει γίνει αντιληπτό από τους πόνους και τη δυσκολία κατά το βάδισμα.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα πόδια μας καλούνται να κινήσουν το βάρος του σώματός μας και αυτό είναι μια επίπονη εργασία, ειδικά αν είμαστε υπέρβαροι (για τον Dino το αναφέρω). Από την άλλη η κίνηση εξασφαλίζει καλή ροή του αίματος η οποία συμβάλει στη μείωση των κινδύνων εμφάνιση θρόμβων, πέραν της αύξησης της αντοχής και της βελτίωσης της ψυχικής υγείας.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90091
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Dinos_Liverpool » Τετ 09 Σεπ 2015, 12:09

ΑποστόληςΑ έγραψε:
Ale έγραψε:Βλέπω αυτό το τόπικ και με πιάνει κατάθλιψη.
Πριν έρθω Αγγλία, όταν δεν προπονούμουν σε κάποια τοπική ομάδα του χωριού που έμενα, έτρεχα μία ώρα καθημερινά και έκανα 11χλμ (28 γύροι). Στο διάλειμμα από την δουλειά.
Σήμερα τίποτα. Με έχει φάει η τεμπελιά.
Πρέπει να ξαναρχίσω, αλλά πώς...

Έτρεχες 11 χιλιόμετρα; Προφανώς ήταν πριν σε δω στη γνωστή καφετέρια, γιατί με φάνηκες λίγο στρογγύλος.


Αλτσχάιμερ, είπαμε! Δεν εξηγείται αλλιώς!

Εκεί είχαμε βρεθεί με τον Ale3. Άλλος ο Ale και άλλος ο Ale3. Κομπρενέ, μεσιέ Μασελίξ;
ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚάρα μου,
ζω μόνο για σένα ομαδάρα μου!
Άβαταρ μέλους
Dinos_Liverpool
 
Δημοσιεύσεις: 5196
Εγγραφή: Κυρ 16 Μάιος 2010, 00:28

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες