RUNNING

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Δευτ 31 Αύγ 2015, 16:30

niks,στην αρχαιοτητα(απο αυτα που ξερω και δεν ειμαι ιστορικος...)υπηρχαν επαγγελματιες αγγελιοφοροι που ονομαζονταν "ημεροδρομοι".Μια απ τις σημαντικοτερες αποστολες που ειχαν ηταν η μεταφορα μνμτων /πληροφοριων κατα τη διαρκεια των πολεμων.Σημερα, πιο γνωστος απ ολους(αν και για λαθος λογο...) ηταν ο Φειδιππιδης ο οποιος ΠΡΙΝ τη μαχη του Μαραθωνα ετρεξε απ την Αθηνα στη Σπαρτη για να ζητησει τη βοηθεια των Σπαρτιατων για τη μαχη και καλυψε την αποσταση σε 1+1/2 μερα(απ το ξημερωμα της πρωτης μερας εως την δυση της επομενης)οπως αναφερει ο Ηροδοτος.Φυσικα και ΔΕΝ ετρεξε απ το Μαραθωνα στην Αθηνα για το "νενικηκαμεν" και να πεσει νεκρος.Αλλος(δε θυμαμαι το ονομα του)εκανε αυτη τη διαδρομη και φυσικα δεν πεθανε ενω ακολουθησε και ο Αθηναικος στρατος γιατι μετα την ηττα τους οι Περσες-με το τμημα του στρατου που ειχε καταλαβει την Ερετρεια και δεν ειχε λαβει μερος στη μαχη- προσπαθησε να καταλαβει την Αθηνα αφου ο Ελληνικος στρατος ηταν στο Μαραθωνα.....η ολη αυτη ιστορια αποτελει δημιουργημα της φαντασιας καποιου ρομαντικου ποιητη που "ποιητικη αδεια" εγραψε ενα ποιημα το 18ο- αν θυμαμαι καλα- αιωνα και αποτελεσε πηγη εμπνευσης για τον "Μαραθωνιο" των πρωτων μοντερνων Ολυμπιακων Αγωνων.Κατα την πορεια του ο Φειδιππιδης προς τη Σπαρτη στο Παρθενιο Ορος(1200μ αναβαση μεσα στη νυχτα μετα απο περιπου 160χλμ συνεχους γρηγορου τρεξιματος)αναφερει οτι "ειδε το Θεο Πανα".Κατα συμπτωση(???)οι σημερινοι Σπαρταθλητες αναφερουν παραισθησεις απ την εξαντλητικη κουραση στο συγκεκριμενο σημειο της διαδρομης.....Ο Φειδιππιδης, αφου εφτασε στη Σπαρτη και εδωσε το μνμ του,επεστρεψε αμεσα στην Αθηνα αφου οι χρονοι πιεζαν λογω της μαχης και εκτοτε δεν ξανακουσαμε γι αυτον(*).... Ενας αλλος αρκετα γνωστος επαγγελματιας ημεροδρομος της εποχης ηταν ο Ευχιδας ο οποιος μετα την μαχη των Πλαταιων ειχε την ιερη αποστολη να τρεξει απ τις Πλαταιες μεχρι τους Δελφους και να φερει το Ιερο Φως του Μαντειου στον τοπο της μαχης για την εξαγνιση των πολεμιστων.Η διαδρομη αυτη σημερα αποτελει τη βαση του "Ευχιδιου Αθλου",ενος αγωνα 107.5 χλμ ενω υπαρχει αγωνας που καλυπτει και την επιστροφη.....Ελπιζω με αυτα τα 2 παραδειγματα να καλυψα καποιες αποριες σου για τα αρχαια χρονια που το περπατημα και το τρεξιμο ηταν ...μονοδρομος(τα αλογα δεν ηταν για τους ...πολλους αφου το κοστος τους ηταν τεραστιο-οι σημερινες φερραρι!-ενω δεν μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για στρατιωτικες αποστολες για 2 λογους.1ον εδιναν στοχο και 2ον δεν ειναι αξιοπιστα οσο ο ανθρωπος.Θα σου φανει παραξενο αλλα το ον επανω στον πλανητη με τη μεγαλυτερη δυνατοτητα αποστασης/χρονου/αντοχης ΕΙΝΑΙ ο ανθρωπος....)
Οσο αφορα αγωνες/βιβλια/σαιτς κλπ θα σου προτεινω ελαχιστα(αφου ζουμε την εποχη του διαδυκτιου...)

spartathlon.gr (ο μεγαλυτερος αγωνα του πλανητη,το "ιερο δισκοποτηρο" των δρομεων μεγαλων αποστασεων,η "Αρχη Των Παντων",ο "αγωνας που αν δεν τον τελειωσεις ΔΕΝ εισαι δρομεας μεγαλων αποστασεων",ο "μονος αγωνας που ΑΝ τον τερματισεις καταλαβαινεις οτι μολις ξεκινας....",ο αγωνας που ολοι εχουν για ονειρο,ο αγωνας που "οι νικητες ειναι απλα το who's who"του αθληματος κλπ κλπ)Δεν υπαρχει δρομεας παγκοσμιως που να μη θελει να "κατεβει" στο Σπαρταθλον.Μια απλη αναζητηση(ειδικα τα race reports και τα αφιερωματα σε reuters,times,new york times,wall street journal,cnn.telegraph,espn,cina news,japan tv κλπ με αποκορυφωμα το κυριο χριστουγεννιατικο αρθρο στο διπλο economist που αφιερωθηκε σ αυτο!!!!! κλπ κλπ) θα σε πεισουν.Ο Αγωνας ξεκιναει καθε τελευταια Παρασκευη του Σεπτεμβρη απ την Ακροπολη και τελειωνει,246χλμ πιο μακρυα με οριο τις 36h, μπροστα απ το αγαλμα του Λεωνιδα στη Σπαρτη το Σαββατο το απογευμα.Η διαρκεια του event ομως ειναι απο Τεταρτη βραδυ πριν τον αγωνα μεχρι τη Δευτερα το βραδυ μετα τον αγωνα.(δηλ σε λιγοτερο απο ενα μηνα,αρα δεν προλαβαινουμε να κατεβουμε :lol: :D ).Η Ελλαδα εχει απ τις καλυτερες ομαδες ενω οι ξενοι κατεβαζουν τους πρωταθλητες τους και τα μεγαλυτερα του ονοματα και παροτι θεωρειται ατομικο αθλημα κατεβαινουν οργανωμενα.Αν δεν το δεις και αν δεν το ζησεις δεν (την ολη ατμοσφαιρα κλπ)απλα δεν μπορει να περιγραφει(There r ultras globaly,there r many of them,for the greatest or for the elite athletes and then,There Is Spartathlon.If u don't LIVE it u can't understand what it is...)
Badwater-135 μιλια(220 περιπου χλμ) μεσα στο "φουρνο" στη Death valley στις ΗΠΑ
UTMB-160 χλμ στις Αλπεις
Και μερικα ακομα Hardrock 100miles,Western state 100 m endurance,JOGLE,Milano-sanremo,Antarctica κλπ
Advendure.gr -Ελληνικο(με παγκοσμια αναγνωριση) σαιτ
Βιβλια στα Ελληνικα δεν υπαρχουν-δεν ξερω-δεν ψαχνω( αλλα μπορεις να βρεις απειρα race reports αθλητων για τους αγωνες στο διαδυκτιο)καθοτι το αθλημα δεν ειναι "επαγγελματικο"(και γι αυτο ειναι καθαρο)-αν και σιγα σιγα προς τα εκει παει πραγμα καθοτι αποτελει το αθλημα με την μεγαλυτερη αυξηση αθλητων-μαζι με τις μεικτες πολεμικες τεχνες-στον πλανητη με μ.ο αυξησης εγγεγραμμενων αθλητων πανω απο 9% τα τελευταια 7 χρονια,καθε χρονο-παει,ο κοσμος τρελλαθηκε και πηρε τους δρομους και τα βουνα :mrgreen: -.Μακρια απ το "Why we run" του R.Harvey και αν εισαι βετζετεριαν κοιτα το eat n run του Jurek(τεραστιος Ultrarunner με 3 συνεχομενες νικες στο Σπαρταθον)
Μερικα ονοματα-Κουρος Ιωαννης,Ρεππος Κων/νος,Scott Jurek,Ivan Coudin,James Zarei,Rune Larsson,Valdimir Nunes, ο "δικος μου" ο Τεραστιος Dr Markus Talmann κλπ.Γυναικες Sumi Inagaki,Silvia Lubics,Lizzy Hawker και η γυναικα του Larsson....
(*)-Τη διαδρομη Αθηνα- Σπαρτη-Αθηνα την εχει κανει -εκτος διαγωνισμου φυσικα- ο "Τhere r world class runners,then the very elite runners and then,alone,Yiannis" Κουρος....Και την εχει κανει αλλος ενας...Ενας ανθρωπος τον οποιο ειδα-και σεβομαι πλεον απεριοριστα- να τερματιζει την πρωτη φορα που ετρεξε το Σπαρταθλον δευτερολεπτα πριν τις 36 ωρες και μετα να πεφτει οχι μονο αναισθητος-εχω δω πααααρα πολους ετσι στα 33 χρονια του αγωνα...-αλλα σε κωμα(και τετοιους εχω δει και τα παντα ολα της ανθρωπινης ψυχης εχω δει...)αλλα να ερχεται φορωντας τη φανελλα της αγαπημενης ομαδας(που εχω δει πολλλλους να το κανουν....),της ....αεκ.ΖΗΛΕΨΑ, ΝΑΙ ΖΗΛΕΨΑ!Και ειδικα οταν ειδα τον Ηρωα αυτο να ειναι πρωτοσελιδο σε σαιτ της αεκ σκεφτηκα "Εμεις δεν μπορουμε να εχουμε κατι τετοιο?".......Και, μετα απο πολυ σκεψη,ανοιξα ενα τοπικ εδω ...............Δεν τρεφω αυταπατες αλλα ισως καποτε ,καποιος ΠΑΟΚτσης που ασχολειται και εχει ονειρο μπει εδω...Προφανως δε θα συμβει αλλα αν συμβει θα ξερει οτι το ονειρο δεν το εχει μονο αυτος.Κατι που στο αγωνισμα αυτο μετραει οσο δεν παει αλλο(γιατι τρεχεις σαν τρελλος?....)Και θα ξερει οτι υπαρχουν αδερφια εδω(οπως ο αεκτζης) που οχι απλα θα τον βοηθησουν-αν χρειαστει- στη διαδρομη ως σταφ αλλα και τον κανουν να αισθανθει "τον τερματισμο * 2"..........................................................................................
ΥΓ Με τοσα πολλα που εγραψα μαλλον δεν τιμω το nick μου.....
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Δευτ 31 Αύγ 2015, 17:37

Σημ.ο Jurek(ο βετζετεριαν) που σου εγραψα για τις 3 συνεχομενες νικες στο Σπαρταθλον εχει και 7 συνεχομενες στο Hardrock και 2 στο Badwater.Καλος,αν και "επαγγελματιας",- κατι που δεν εχει και την καλυτερη φημη στις υπεραποστασεις-ειναι και ο Ελληνοαμερικανος Dean Karnazes,ο πιο "διασημος" υπερμαραθωνοδρομος στον κοσμο αυτη τη στιγμη.....
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό niks » Τρί 01 Σεπ 2015, 19:03

Ευχαριστω!!!
niks
 
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 18:45

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 04 Σεπ 2015, 10:52

Νυχτερινος Ημιμαραθωνιος Θεσσαλονικης 10/10/2015
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Mene' » Παρ 04 Σεπ 2015, 11:14

Στο badwater έχει τρέξει και ο Μιχάλης Στύλλας (μέσα στην 20αδα) που επίσης έχει τρέξει και στο Idita race στην Αλάσκα (360 χμ.) (μέσα στη 10δα). Ο Μιχάλης είναι ορειβάτης και διαχειρίζεται το καταφύγιο Χρήστος Κάκκαλος στον Όλυμπο. Το Idita race σταμάτησε λόγω θανάτων απο το κρύο παρόλο που οι δρομείς είναι υποχρεωμένοι να τράβουν έλκηθρο με όλα τα απαραίτητα για τη διαβίωση τους πάνω . . .
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Mene' » Παρ 04 Σεπ 2015, 11:21

Ο οποίος είναι Π.Α.Ο.Κ. και παλιά όταν ήταν πιτσιρικάς και μέλος στην 4 με πολλές εκδρομές εκτός . . . :nairepaok:
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 04 Σεπ 2015, 14:48

Mene' έγραψε:Στο badwater έχει τρέξει και ο Μιχάλης Στύλλας (μέσα στην 20αδα) που επίσης έχει τρέξει και στο Idita race στην Αλάσκα (360 χμ.) (μέσα στη 10δα). Ο Μιχάλης είναι ορειβάτης και διαχειρίζεται το καταφύγιο Χρήστος Κάκκαλος στον Όλυμπο. Το Idita race σταμάτησε λόγω θανάτων απο το κρύο παρόλο που οι δρομείς είναι υποχρεωμένοι να τράβουν έλκηθρο με όλα τα απαραίτητα για τη διαβίωση τους πάνω . . .


Νομιζω( ειμαι σχεδον σιγουρος δηλ) οτι ηταν και στην ομαδα που ανεβηκε και στο Εβερεστ ....

Δεν ηξερα καν οτι ειχε τερματισει Badwater (και μαλιστα μεσα στη πρωτη 20αδα-!!!!-) μεσα στο φουρνο...

Οσο αφορα το Idita Race(οπως και αλλους παρομοιους αγωνες) οταν ξεκινησα το τοπικ, απλα εγραψα RUNNING επλιζοντας(?????? :mrgreen: )καποια αδελφια, που μας αρεσει το τρεξιμο,να εχουμε εναν δικο μας χωρο στο σαιτ μας να τα λεμε......Βλεπω,με μεγαλη ευχαριστηση,οτι εκτος απο τις αρχικες-και δικαιολογημενες,αν κρινει κανεις απ το τι ακους,γενικα,οταν τρεχεις...."-"αναφορες" σιγα σιγα κανα 2-3 το κοιταμε το τοπικ.....
Θα ηθελα,εκτος του μεσσι και του ροναλντο στην ομαδαρα μας.... :lol: , το τοπικ RUNNING να αποτελεσει εναν "τοπο " που οσοι εμεις ΠΑΟΚτσηδες μπαινουμε εδω και "τρεχουμε"(αλλος λιγοτερο, αλλος περισσοτερο,αλλος οποτε μπορει,αλλος καθε μερα,αλλος "επειδη ετσι του ειπε ο γιατρος",αλλος επειδη πηραμε τον Μπεμπα(υπαρχουν και αυτοι ,να εισαι σιγουρος....)και αλλος επειδη ετσι θελει....)να γινει σημειο αναφορας...Το εχω ξαναγραψει....Αυταπατες δεν υπαρχουν.....Αλλα να,που σημερα,αλλος ενας αδελφος(εσυ) και μπηκε και εγραψε και προχωρησε το θεμα....Και εγραψε και για BW και για Ι.R ....Και μαλιστα για πραγματα τα οποια εγω(που για το "γαμωτο"ανοιξα το τοπικ) δεν ημουν σε θεση να πω τιποτα....Δεν προκειται ΠΟΤΕ να εχουμε "συμμετοχη" εδω σαν τον "Ξερολα" η "Μεταγραφες περιοδου Χ" κλπ......Αλλα....Οσο το αφηνουν ανοικτο οι mods (γιατι καποιοι ...αλλοι :mrgreen: -σορυ,ρε, αλλα δεν αντεξα να μην "τρολλαρω...-"παραπονεθηκαν" για το κρικετ :opaokara: )θα ειμαστε εδω ΛΑΙΜΑΙ.....
ΥΓ Ελπιζω να κατεβεις Σπαρτη για τον Αγωνα τα τελη του μηνα.......Ολα τα μελιτοκρασα :D :lol: ( και οι μπουζοπουλες :mrgreen: ) δικα μου.......
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Mene' » Παρ 04 Σεπ 2015, 14:58

Ο Στύλλας είναι κολλητός φίλος και συνορειβάτης 22 χρόνια τώρα και έχει κάνει τόσα πραγματα που θέλω σελίδες για να τα γράψω αλλα ναι έχει ανέβει Εβερεστ και ακόμα 2 κορυφές πανω από 8000 μ.
Πανω απο όλλα παραμένει ένα απλο και προσγειωμένο παιδι και πάντα Παοκάρα !!!!
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 04 Σεπ 2015, 16:08

Mene' έγραψε:Ο Στύλλας είναι κολλητός φίλος και συνορειβάτης 22 χρόνια τώρα και έχει κάνει τόσα πραγματα που θέλω σελίδες για να τα γράψω αλλα ναι έχει ανέβει Εβερεστ και ακόμα 2 κορυφές πανω από 8000 μ.
Πανω απο όλλα παραμένει ένα απλο και προσγειωμένο παιδι και πάντα Παοκάρα !!!!


Γιατι δεν κατεβαινετε κατω για το 2-3μερο στο Σπαρταθλον..? ΧΑΜΟΣ θα γινει φετος...Μεχρι και η IUA "τελικως απεφανθει" πως αποτελει το μεγαλυτερο event....Οργανωθειτε και-αν θελετε- η θα "κατεβασουμε" αθλητη ως σταφ η ,αφου εισατε περισσοτερο trail και οχι road απ οτι καταλαβα- να "πιασουμε" κορυφη στο Παρθενιο(Σαγγια) με τον Ορειβατικο Σπαρτης η απλα ελατε στον τερματισμο....ΧΑΜΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ...............
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Παρ 04 Σεπ 2015, 16:58

Για Σπαρταθλο θα'θελα κι εγω να κατεβω καποια φορα και να ειμαι παρων στον τερματισμο αυτων των υπερ-ανθρωπων (και οχι απλα υπεραθλητων)....οψομεθα του χρονου που πολυ κοντινο μου προσωπο ισως συμμετεχει στον αγωνα! Αν γινει θα ειμαι παρων σε ολη τη διαδρομη...

Για μας τους υπολοιπους κοινους θνητους εχει πιο ρεαλιστικους στοχους...κανας ΚΜΑ το Νοεμβρη, κανα βουναλακι ισως νωριτερα...καλα ειναι κι αυτα.
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Παρ 04 Σεπ 2015, 17:21

υγ Lacedemonian, για τον τερματισαντα στο Σπαρταθλο με την φανελα της ΑΕΚ, προφανως αναφερεσαι στον «τεμοναεκ» (που ειναι και βορειοελλαδιτης μαλιστα) που σε οσους αγωνες κατεβαινει ασχετως σημασιας, το κανει με τα χρωμματα της αγαπημενης του ομαδας.......το «ονειρο» σου ειναι κατι που θα μ'αρεσε και μενα να το εβλεπα......
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Mene' » Παρ 04 Σεπ 2015, 20:13

Laecedemonian
Έλειψα ώρα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων και προπόνησης . . . ! Λοιπόν, ο Στύλλας έχει πάρει εκκίνηση δύο φορές στο Σπάρταθλο αλλα δεν τερμάτισε καμία λόγω έλλειψης προπόνησης στην άσφαλτο :cry: (ειναι κυρίως trail runner) και δεν το βλέπω να ξανατρέχει σύντομα. Αν τρέξει καποια φορά θα είμαι στην υποστήριξή του. Για φέτος το βλέπω λίγο δύσκολο να κατέβω. Μάλλον καποια άλλη χρονιά. Εγώ τρέχω για να κρατάω το αερόβιο μου σε καλή κατάσταση αλλά δεν είμαι δρομέας, είμαι ορειβάτης - αναρριχητής οπότε δεν νομίζω να προπονηθώ ποτε για αυτόν τον άθλο - αγώνα. Πάντως θεωρώ μέγιστη τιμή μου πουγνώρισα και μίλησα στον Γιάννη Κούρο. :D
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Δευτ 07 Σεπ 2015, 10:21

Mene' οντως η διαφορα μεταξυ trail και road ειναι μεγαλη(απ αυτα τα λιγα που ξερω προσωπικα,δεν ειμαι κανενας δρομεας "σοβαρος",μην δημιουργηθει αυτη η εντυπωση...).Το καθενα εχει τις χαρες (και τις δυσκολιες) του...Η προσκληση παντως ισχυει για οποια στιγμη και αν βρεθειτε στα μερη μου(δεν ξερω αν εχεις ανεβει στην πυραμιδα στο Ταυγετο αλλα αξιζει,ειδικα του Αι-Λιος ...)
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Δευτ 07 Σεπ 2015, 11:50

Besuch 2 έγραψε:Για Σπαρταθλο θα'θελα κι εγω να κατεβω καποια φορα και να ειμαι παρων στον τερματισμο αυτων των υπερ-ανθρωπων (και οχι απλα υπεραθλητων)....οψομεθα του χρονου που πολυ κοντινο μου προσωπο ισως συμμετεχει στον αγωνα! Αν γινει θα ειμαι παρων σε ολη τη διαδρομη...

Για μας τους υπολοιπους κοινους θνητους εχει πιο ρεαλιστικους στοχους...κανας ΚΜΑ το Νοεμβρη, κανα βουναλακι ισως νωριτερα...καλα ειναι κι αυτα.


Ισως καποια στιγμη τα πουμε σε κανα ΚΜΑ :D αλλα για μενα απο του χρονου...

Εμενα φιλος μου το σκεφτεται,τι το σκεφτεται δηλ. το εχει βαλει στοχο αλλα θα χρειαστει λιγο καιρο... ;) ;) (Εκανε Ευχιδα φετος στις 14h-ΚΜΑ στα 4.13- και εχει που τρεχει ετσι μονο 1.5 χρονιο...ασε που για 9 μηνες ηταν εξωτερικο για δουλεια)Παντως ειναι νεος(32αρης)και το εχει βαλει στοχο...
Το να κατεβεις να δεις Σπαρταθλον δεν ειναι αναγκη να περιμενεις να κατεβει "δικος σου"....Μια βολτα το ΣΚ ειναι αρκετη για να ζησεις τη μαγεια.....
Εχω ζησει τον Αγωνα απ την πρωτη φορα και θυμαμαι ακομα αυτο το "κερδισε Ελληνας" ,εχω "μεγαλωσει" περιμενοντας τους Σπαρταθλητες στη γεφυρα με το ποδηλατο απο μικρο παιδι,εχω δει Κουρο να γραφει ιστορια και να γινεται μυθος,εχω βρεθει στο cp στο "βουνο" με κολλητους του Ορειβατικου Σπαρτης να προσφερουμε σουπα και κουραγιο,εχω/ειχα φιλους σε ερημικα cp εξω απο μισογκρεμισμενα εκκλησακια και στη μεση του πουθενα που τωρα τα στελεχωνουν τα παιδια τους και τα φιλαρακια τους,εχω βρεθει να ψαχνω νυχτιατικα για ...φρεσκο γαλα που μου ζηταγε ο "Dr Markus" ,που τον "κατεβαζα" με τη Χρυσα,σε κατι στανες μεταξυ Αρκαδιας και Λακωνιας (αλλα τον "μπουκωσα" με διπλες στους "118" πριν βρω το γαλα στους Βουτιανους),εχω "πλακωσει στις κλωτσιες πνευματικα" το Λατνικ που ..."νομιζε" οτι μπορει να τα παρατησει στου "Παπαντωνη" επειδη ειχε παραισθησεις(στο τελευταιο τρεξιμο,μαζι πια,πριν το Λεωνιδα, μου ειπε "My friend, malaka as u say,σε καθε δεντρο,σε καθε λουλουδι που περναγα εβλεπα τη σκατοφατσα σου να μου λεει οτι με περιμενει στη Σπαρτη.Του χρονου θα το κερδισω για σενα...-μου το χρωσταει ακομα-),εχω τον Cudin να ερχεται πισω απ τον Markus στον τερματισμο (το 2009 που ετρεξε για 1η φορα και βγηκε 7ος για λιγα λεπτα πισω απο εμας)να με ρωταει αν του χρονου-στα 2500 χρονια-που θα κατεβει να το κερδισει ισχυει αυτο που ακουσε οτι τα ονοματα των νικητων γραφονται στη μαρμαρινη στηλη το ιδιο βραδυ για να μπορουν οι νικητες να τα βλεπουν την αλλη μερα το πρωι και του εχω στειλει τον "παρθενικο" του τερματισμο στο mail του-δεν υπηρχαν πολλοι Ιταλοι που να τον περιμενουν και εγω ημουν διπλα-απο τοτε πινουμε μπυριτσες καθε φορα που τερματιζουν οι Ιταλοι και μαλλον σε αυτο βοηθαει το γεγονος οτι σαν 2η μητρικη μιλαω Ιταλικα-(ο IVAN το κερδισε το '10 οπως κερδισε και αλλες 2 φορες και ελαμψε αλλη μια τερματιζοντας μαζι με τον Γερμανο Stu-αλλος νικητης ενδιαμεσα- στην 3 θεση διδοντας παραδειγμα του τι θα πει Τεραστιο Αθλητης)εχω,εχω, εχω....να λεω για 10 ζωες...
Μην περιμενεις να κατεβει φιλος σου για να ερθεις.Παρτον και ελατε μαζι να ζησετε τον Αγωνα...Θα περασετε τελεια και ο δικος σου θα βρει extra κινητρο......
ΥΓ Μελιτοκρασα και Μπουζοπουλες δικα μου(το ειπα και πριν...)και ενα βραδυ στην ταβερνα του Μητσαρα-του "γνωστοτερου ΠΑΟΚτση" της Σπαρτης- κατω απ τον Ταυγετο- με το Δικεφαλο παντου μεσα στο μαγαζι αλλα και ακριβως επανω μας στο βουνο στο Μυστρα-θα φαμε,θα πιουμε,θα δουμε -αν δεν παιζει η ομαδα εκεινη την ημερα-βιντεο απ τα παλια και ,αν μπορουμε να σηκωθουμε την αλλη μερα το πρωι απ την καλοπεραση,RUNNING :mrgreen:
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 07 Σεπ 2015, 12:29

Το τρέξιμο ήταν πάντοτε η αχίλλειος πτέρνα μου. Ακόμη και ως φοιτητής, στο Καυταντζόγλειο, δεν έτρεχα πάνω από 9 γύρους, μέσο όρο 2 λεπτά τον γύρο. Σήμερα τα πράγματα (πρέπει να) είναι πολύ χειρότερα. Αντίθετα στο γρήγορο βάδην παραμένω καλός. Ούτως ή άλλως περπατάω 5 με 6 χιλιόμετρα καθημερινά, μέσα στην Αθήνα (με running shoes).
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89862
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης